PDA

View Full Version : Ταξιτζηδες δολοφονοι??



menos
22/04/2007, 14:27
Πηρα το θαρρος να αναφερθω σε ενα θεμα που ολοι μας λιγο πολυ γνωριζουμε...ΤΑΧΙ!!! Θα ηθελα λοιπον να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα που ΟΛΟΙ εχουν παρεξηγησει με λεγομενα του στυλ "Ταριφας δεν εισαι?" η "Επαγγελματιας σου λενε" η "Εδω βρηκε να σταματησει" και το αγαπημενο μου" Α γμσ μ@λ@κ@ (κενο για ανασα)......ΤΑΡΙΦΑ"!!! Ε ναι λοιπον, ειμαι ταριφας, φραγκοφονιας και ολα τα συναφη που ακομη και εγω ελεγα πριν ασχοληθω με το κ@λ@επαγγελμα. Ας δουμε ομως και την αλλη πλευρα του νομισματος. ΝΑΙ.. ειμαι επαγγελματιας, ΝΑΙ...γνωριζω τους δρομους και τα καλα τους (λακουβες,παπουρια,εργα) καλυτερα απο τον καθενα, ΝΑΙ... δουλεια μου ειναι να μεταφερω ανθρωπους στον προορισμο τους με ασφαλεια πρωτα απ'ολα και ΝΑΙ... ανηκω στο μικρο ποσοστο των ανθρωπων που εβγαλαν το πτυχιο τους και κατ'αναγκη και οχι κατ'επιλογη επρεπε να κανουν αυτη τη δουλεια να καλυψουν και αυτοι τις καθημερινες τους αναγκες... ΟΧΙ... Δεν γεννηθηκαμε ολοι με ενα τιμονι στη μητρα της μανας μας, ΟΧΙ... Δεν μας ενδιεφεραν τα στενακια και οι οδοι μεγαλωνοντας, ΟΧΙ... ποτε δεν θελησαμε να θεωρηθουμε ως αποβρασματα που επιδιωκουν να σου φανε το εξτρα euro, ΟΧΙ... δεν κυνηγαμε να βαλουμε ανθρωπους κατω απο τους τροχους μας για να δουμε αν ταιριαζει το αιμα τους στα τασια των τροχων μας και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν επιλεξαμε να κανουμε αυτη τη δουλεια οταν μας ρωτουσαν στο Δημοτικο "Εσυ τι θες να γινεις οταν μεγαλωσεις". Για καθηστε στην θεση του οδηγου για 12 ωριτσες να δειτε την γλυκα..... Καθε μερα αναγκαζομαστε να μοιραζομαστε τους δρομους με: 1)Νεους κ Νεες οδηγους που απο την ημερα που ανακαλυψαν τα alarm εμαθαν που να παρκαρουν και να κλειδωνουν φευγοντας. 2)Delivery, που παρολο τα παιδια βγαζουν και αυτα το μεροκαματο τους και συχνα πυκνα μας ρωτουν για διευθυνσεις εχουν το κακο συνηθειο να προσπερνουν απο δεξια η να κανουν σφηνες απο κει που δεν τους περιμενεις (πολλες φορες χωρις καν τα αναγκαια φωτα και φρενα). 3)Μεθυσμενοι. αυτο το αφηνω στην φαντασια σας.... 4)Ανωμαλοι και χασικλιδες που επιδιωκουν η να σε γμσν η να σε φανε λαχανο για να αρπαξουν τις εισπραξεις σου και το αγαπημενο μου 5) "Οι βασιλιαδες ολων των δρομων" "Το μεγεθος μετραει".... Τα αγροτικα 4χ4 "Πισω π@υστη εχω λαμαρινες που δεν καταλαβαινουν ουτε Stop ουτε κανενος το κ@λ@". Η λιστα ειναι μεγαλη... Το χειροτερο ομως ολων ειναι αυτο το ρημαδι που εχουμε πανω στον ουρανο του αυτοκινητου που αναβει και γραφει ΤΑΧΙ. Γινομαστε ο ποιο ευκολος στοχος για βρισιδι. Φανταστειτε να ειχατε ο καθενας σας μια ταμπελα που να αναγραφει το επαγγελμα σας... π.χ Δικηγορος.... Τι θα λεγατε μετα? "Δικηγορος δεν ειναι? τι περιμενες?" Η μηπως εχετε την εντυπωση πως τελειωνουμε καμμια ανωτερα σχολη οδηγησης? Μια επεκταση κανουμε του διπλωματος μας και ιδου... ειμαστε επαγγελματιες. Φαντασου να εχεις γλυτωσει απο τα δοντια του Χαρου σε ενα ατυχημα που καταφερες να αποφυγεις και μετα απο πενηντα μετρα που αφησες τον πελατη σου σωο και αβλαβη να σου πεταχτει ο/η καθε ξερολα και να σου πει :a52: "Ε ρε επαγγελματια.....εδω βρηκες να παρκαρεις???? (κενο για ανασα)... ΤΑΡΙΦΑ!!!":uplate:

zireous
22/04/2007, 15:11
Εγώ ένα θα σου πώ μόνο.


Μπορείς να κοιτάς στο καθρέφτη σου πριν σταματήσεις απότομα για πελάτη;


Όλα τα άλλα είναι σχετικά.
:wave2:

menos
22/04/2007, 15:32
δεν εχεις αδικο φιλε μου αλλα οταν αναβω τα alarm ποιον καθρεφτη να πρωτοκοιταξω? Τον αριστερο για αυτον που προσπερναει, τον μεσαιο για αυτον που δεν εχει αντιληφθει οτι σταματαω και οτι οι σηματοδοτες και τα alarm δεν βρισκονται στο αμαξι μου ως διακοσμιτικα στοιχεια, η τον καθε "πιλοτο" που θα σφηνωσει απο τα δεξια? Μα φυσικα και τους τρεις + τον πελατη 4!!! Ενω εσυ που θα εισαι απο πισω μου πρεπει να τσεκαρεις εναν μονο.... εμενα.:(

sober
22/04/2007, 15:36
κοιτα...προφανως εχεις κ εσυ τα δικια σου αλλα αμα οδηγεις προσεκτικα για πιο λογο ο αλλος να σε βρισει η να σε μουτζωσει απο τη στιγμη που δεν εχεις προκαλεσει???Ετσι οπως τα περιγραφεις ειναι σα να βριζουν ολοι τα ταχι μονο και μονο επειδη ειναι ταχι....Δεν ειναι ετσι ομως...βριζουμε τον εκαστοτε ταχιτζη που 8α κανει την εκαστοτε μ@λ@κια...οπως 8α γινει και με οποιονδηποτε (ειτε μηχανοβιο ,η κουτακια, η πεζο) που λογω εγκεφαλικης ατροφιας 8α γινει αιτια να προκλη8ει ατυχημα...Εγω τουλαχιστο ετσι συμπεριφερομαι....αλλα να σου πω τη μαυρη αλη8εια μου αποτελει σπανιο 8εαμα για μενα οταν βρισκομαι πισω απο ταχι να δω οτι βγαζει αλαρμ...και παντα φροντιζω να ειμαι σε ασφαλη αποσταση γιατι εχω γλιτωσει το καρφωμα πολλες φορες...
:rolleyes: :rolleyes: :wave2:

Akefalos
22/04/2007, 15:48
Δηλαδή τώρα θέλεις να μας πείσεις οτι αν πηγαίνω με καμιά 50 χλμ απο πίσω σου,και επειδή εσύ δεις ένα πελάτη ξαφνικά και φρενάρεις απότομα χωρίς φλας ή αλάρμ και πέσω πάνω σου θα φταίω κι απο πάνω?Επειδή οδηγάς όλη μέρα δικαιολογείσαι να κάνεις οτι βλακεία σου έρθει στο δρόμο?
Ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι δεν τα λέω αυτά προσωπικά για σένα αλλά για τον οποιοδήποτε ταξιτζή που μπορεί να φέρεται με ανάλογο τρόπο.

Κάπου μιλάς και για την ασφάλεια του πελάτη σου.Δηλαδή ο ταξιτζής που αλλάζει απότομα λωρίδες χωρίς προειδοποίηση ή κοκκαλώνει το αυτοκίνητο εντελώς ξαφνικά δεν είναι επικίνδυνος για τον πελάτη του?Σκέψου οτι μπορεί να μην έρχομαι απο πίσω σου με μηχανή αλλα με φορτηγό...

Και στο κάτω κάτω αν σε κουράζει(τώρα μιλάω προσωπικά για σένα) τόσο πολύ η δουλειά του ταξιτζή κάνε κάτι άλλο λιγότερο κουραστικό και επικίνδυνο.Δόξα το θεό και στις οικοδομές υπάρχουν δουλειές,και στο λιμάνι,και στις λαχαναγορές και παντού.:D

gregorgeous89
22/04/2007, 16:10
Εγώ γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ταξή???:confused:

STOYBI
22/04/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Εγώ γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ταξή???:confused:

Γιατι μαλλον θα ειχες σοβαρο προβλημα με ΤΑΞΙ !!!!!! :D ΟΧΙ ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΕΓΩ Ο ΜΕΓΑΛΟΣΤΕΡΑΤΟΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ....OLD MAN ΕΓΙΝΑ !!!!!! ΦΟΥΤΑΝΑ ΔΙΑΣΕΙΣΗ :cry: :bawl: :bawl:

menos
22/04/2007, 16:26
Φιλε akefalos δεν εχεις αδικο ομως υπαρχει και ενας κανονας που λεει "Ο πισω φταιει" Δεν θα συμφωνησω απολυτα βεβαιως οταν θα μπλεξεις με καγκουρα ταξιτζη. Δυστηχως πολλοι απ'αυτους την εχουν δει τσαμπουκαδες (ιδιαιτερα οι Αθηναιοι) και με το παραμικρο σε εχουν στειλει στα θυμαρακια. Αυτο ομως δεν χρειαζεται να το κανει μονο ο επαγγελματιας γιατι απλα το κανουν ολοι. Εγω προσωπικα εχω δει (στην Αθηνα) ταξιτζη να χτυπαει πεζο και να κατεβαινει απο το ταξι και να τον ξυλοφορτωνει κιολας που μπηκε στο δρομο του!!!! Τι να πεις... το καθε επαγγελμα εχει και τους μαλ..ες του. Φαντασου λεει να τρακερναμε και εκει που θα με ελεγες Ταριφα να σου ελεγα "τι ειπες ρε ξυλουργε"???:lol: :lol:

FZMAN
22/04/2007, 17:16
Δυστυχώς φίλε μου το κακό ξεκινάει απ΄τον σεβασμό για τον άλλο και την επαγγελματικότητα που έχουμε. Δεν είναι μόνο οι ταξιτζήδες που τους βρίζουμε όλοι αλλά και όσοι είναι αρπακολατζήδες κοιτάνε μόνο την πάρτη τους και νομίζουν ότι υπάρχουν μόνο αυτοί και όλοι οι άλλοι είναι μ@@κες. Απλά οι ταξιτζήδες τυχαίνει να τους βλέπουμε σε καθημερινή βάση στο δρόμο μας να συμπεριφέρονται έτσι (όχι όλοι πάντως).

zireous
22/04/2007, 18:41
Άμα μπορούσα να δώσω μια τρίχα από τα μαλλιά της κεφαλής μου προκειμένου να καταλάβουν όλοι οι αυτοκινητιστές ότι οι μηχανές δέν φρενάρουν ακαριαία -και συχνά δε ξέρουμε εμείς οι μηχανάκηδες πως να το κάνουμε και σωστά-, άς γινόμουνα φαλακρός τώρα επιτόπου.


Δέν είναι το ίδιο η μηχανή με το αυτοκίνητο καρντιά μου. :D

Παρόλο που ο νόμος λέει ότι ο πίσω φταίει, ακόμα καί με ABS θα βρούνε σε σένα άμα δεν κοιτάξεις εσύ εγκαίρως, και κόψεις ομαλά βγάζωντας εγκαίρως τα αλάρμ σου...

Από την άλλη, άμα δέν έχουνε ABS και χουφτώσουν άτσαλα το φρένο, θα πέσουν.

Απο μακριά τον βλέπουμε το πελάτη. Έτσι πρέπει.

zephyr1
22/04/2007, 19:01
Οταν οδηγαμε μοτοσυκλετα για 1 ωρα ή ακομα και 12 ειμαστε 100% εκει, σε εγρηγορση και ετοιμη για το πιο απιθανο.
Το ιδιο υσχιει για το αυτοκινητο, πολυ περισσοτερο για καποιον που λεγεται ''επαγγελματιας''.
Κανε αυτο που σε κανει ικανο επαγγελματια και f@ck τους λαλακες,το ιδιο υσχιει και για τους μοτοσυκλετιστες.
Ολοι στο ιδιο οδηγικο καθεστως οδηγαμε.:(

:wave2:

lampros_fazer
22/04/2007, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Μπορείς να κοιτάς στο καθρέφτη σου πριν σταματήσεις απότομα για πελάτη;
Eκτός απ'αυτό,μπορείς να βγάζεις φλας όταν στρίβεις..;Και όχι όταν αρχίσει ήδη να στρίβεις ε..!
Μπορείς να κλείσεις τους προβολείς σου κάγκουρα..;
Μπορείς να μη μιλάς στο κινητό..;
Μπορείς να μη βγάζεις ΟΛΟ το αυτοκίνητο κάθετα στο δρόμο για να με αναγκάσεις να σε αφήσω να βγεις..;

Και θα σε ευχαριστούσα πολύ αν έδινες μια γερή καρπαζιά σε κάθε ζώο επιβάτη που ανοίγει την πόρτα χωρίς να κοιτάξει..

Όλα τα παραπάνω δεν πάνε προσωπικά σε σένα..Εγώ είμαι της γνώμης οτι σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί..Αλλά (δυστυχώς) στο δικό σας επάγγελμα πολλές φορές 'κακοί'=επικίνδυνοι..

Λίγη προσοχή και σεβασμό στους άλλους παραπάνω..

:wave2:

gcrook
22/04/2007, 19:17
Φιλε menos απο εμενα εχεις:beer:

Αντε γιατι πολυς κοσμος εδω μεσα ποσταρει αγνοωντας οτι σε αυτο το φορουμ μπορουν να γραφουν κοινωνικες ομαδες οπως μπατσοι ταξιτζηδες στρατιωτικοι ντελιβεραδες κτλ.

Ξερεις δηλαδη ολοι αυτοι οι ποταποι και αναξιοι να λεγονται ανθρωποι συμφωνα με τα γραφομενα καποιων Αρειων μοτοσυκλετιστων απο εδω μεσα που τα κανουν ολα by the book.:rolleyes:

Αν και απο συναδελφους σου εχω να πω τα χειροτερα τουλαχιστον μπορω να αναγνωρισω το γεγονος οτι το χαος αυτου του επαγελματος, μπορει να συμπαρασυρει οποιονδηποτε λογικο και σωφρων ανθρωπο σε πραξεις απαραδεκτες καμια φορα.

Παντως για μενα ο πιο μαλακας "ταριφας" που θα πετυχω στον δρομο δεν πιανει μια μπροστα στους μισους μαλακες μοτοσυκλετιστες που συναντω καθε μερα το φαναρι.:wave2:

menos
22/04/2007, 20:09
Απο μακριά τον βλέπουμε το πελάτη. Έτσι πρέπει.

:lol: :lol: Παραξενο.... και εγω το ιδιο νομιζα φιλε μου. Οτι θα με περιμεναν στην ακρη ενος δρομου με ελευθερια να παρκαρω, οτι θα μου κουνουσαν ενα κιτρινο σημαιακι απο τα 200 μετρα που θα με εβλεπαν, Θα ειχαν και ενα σχολικο τροχονομο η εστω την ιδια την τροχαια να μου ανοιξει δρομο καθως εγω θα μιλουσα στο κινητο καπνιζοντας το τσιγαρακι μου:smokin: και οταν θα εμπαινε ο πελατης θα μου εσκαγε το μεγαλυτερο του χαμογελο με ενα υπεροχο και ζεστο "χαιρετε" και ο τροχονομος θα μου προσφερε και λουλουδια μαζι με ενα βραβειο υποδειγματικου οδηγου..... ΕΛΑΑΑΑΑΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥΟΥΟΥ.......

STOYBI
22/04/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Πηρα το θαρρος να αναφερθω σε ενα θεμα που ολοι μας λιγο πολυ γνωριζουμε...ΤΑΧΙ!!! Θα ηθελα λοιπον να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα που ΟΛΟΙ εχουν παρεξηγησει με λεγομενα του στυλ "Ταριφας δεν εισαι?" η "Επαγγελματιας σου λενε" η "Εδω βρηκε να σταματησει" και το αγαπημενο μου" Α γμσ μ@λ@κ@ (κενο για ανασα)......ΤΑΡΙΦΑ"!!! Ε ναι λοιπον, ειμαι ταριφας, φραγκοφονιας και ολα τα συναφη που ακομη και εγω ελεγα πριν ασχοληθω με το κ@λ@επαγγελμα. Ας δουμε ομως και την αλλη πλευρα του νομισματος. ΝΑΙ.. ειμαι επαγγελματιας, ΝΑΙ...γνωριζω τους δρομους και τα καλα τους (λακουβες,παπουρια,εργα) καλυτερα απο τον καθενα, ΝΑΙ... δουλεια μου ειναι να μεταφερω ανθρωπους στον προορισμο τους με ασφαλεια πρωτα απ'ολα και ΝΑΙ... ανηκω στο μικρο ποσοστο των ανθρωπων που εβγαλαν το πτυχιο τους και κατ'αναγκη και οχι κατ'επιλογη επρεπε να κανουν αυτη τη δουλεια να καλυψουν και αυτοι τις καθημερινες τους αναγκες... ΟΧΙ... Δεν γεννηθηκαμε ολοι με ενα τιμονι στη μητρα της μανας μας, ΟΧΙ... Δεν μας ενδιεφεραν τα στενακια και οι οδοι μεγαλωνοντας, ΟΧΙ... ποτε δεν θελησαμε να θεωρηθουμε ως αποβρασματα που επιδιωκουν να σου φανε το εξτρα euro, ΟΧΙ... δεν κυνηγαμε να βαλουμε ανθρωπους κατω απο τους τροχους μας για να δουμε αν ταιριαζει το αιμα τους στα τασια των τροχων μας και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν επιλεξαμε να κανουμε αυτη τη δουλεια οταν μας ρωτουσαν στο Δημοτικο "Εσυ τι θες να γινεις οταν μεγαλωσεις". Για καθηστε στην θεση του οδηγου για 12 ωριτσες να δειτε την γλυκα..... Καθε μερα αναγκαζομαστε να μοιραζομαστε τους δρομους με: 1)Νεους κ Νεες οδηγους που απο την ημερα που ανακαλυψαν τα alarm εμαθαν που να παρκαρουν και να κλειδωνουν φευγοντας. 2)Delivery, που παρολο τα παιδια βγαζουν και αυτα το μεροκαματο τους και συχνα πυκνα μας ρωτουν για διευθυνσεις εχουν το κακο συνηθειο να προσπερνουν απο δεξια η να κανουν σφηνες απο κει που δεν τους περιμενεις (πολλες φορες χωρις καν τα αναγκαια φωτα και φρενα). 3)Μεθυσμενοι. αυτο το αφηνω στην φαντασια σας.... 4)Ανωμαλοι και χασικλιδες που επιδιωκουν η να σε γμσν η να σε φανε λαχανο για να αρπαξουν τις εισπραξεις σου και το αγαπημενο μου 5) "Οι βασιλιαδες ολων των δρομων" "Το μεγεθος μετραει".... Τα αγροτικα 4χ4 "Πισω π@υστη εχω λαμαρινες που δεν καταλαβαινουν ουτε Stop ουτε κανενος το κ@λ@". Η λιστα ειναι μεγαλη... Το χειροτερο ομως ολων ειναι αυτο το ρημαδι που εχουμε πανω στον ουρανο του αυτοκινητου που αναβει και γραφει ΤΑΧΙ. Γινομαστε ο ποιο ευκολος στοχος για βρισιδι. Φανταστειτε να ειχατε ο καθενας σας μια ταμπελα που να αναγραφει το επαγγελμα σας... π.χ Δικηγορος.... Τι θα λεγατε μετα? "Δικηγορος δεν ειναι? τι περιμενες?" Η μηπως εχετε την εντυπωση πως τελειωνουμε καμμια ανωτερα σχολη οδηγησης? Μια επεκταση κανουμε του διπλωματος μας και ιδου... ειμαστε επαγγελματιες. Φαντασου να εχεις γλυτωσει απο τα δοντια του Χαρου σε ενα ατυχημα που καταφερες να αποφυγεις και μετα απο πενηντα μετρα που αφησες τον πελατη σου σωο και αβλαβη να σου πεταχτει ο/η καθε ξερολα και να σου πει :a52: "Ε ρε επαγγελματια.....εδω βρηκες να παρκαρεις???? (κενο για ανασα)... ΤΑΡΙΦΑ!!!":uplate:


menos

Πηρες το θαρρος να πεις ΟΧΙ σε ερωτησεις και κατηγοριες που οποιοδηποτε ταξιτζη ρωτησεις θα σου πει οχι...

Μηχανικα ομως την ωρα που κανουν την δουλεια τους θα τα θεωρησουν και θα τα κανουν φυσιολογικα σαν να μην τρεχει μια !! :rolleyes:

Ειναι απιστευτο ( χωρις διαθεση αντιπαραθεσης για τι 10αδες μαλακιες και αυτων ) να σου πω τι χρειαζετε να προσεξει ενας οδηγος τριαξονικου φορτηγου που κουβαλοντας 15 τοννους φορτιου θα χρειαστει να κοψει αποτομα αποφευγοντας εσενα που σταματας για τον πελατη αποτομα , η να φρεναρει τελευταια στιγμη βλεποντας ξαφνικα ( απο τα 10αδες νεκρα σημεια του καθρεφτη ) τον μοτοσυκλετιστη διπλα στον τροχο του διαφορικου ( γιατι νομιζε οτι προλαβαινει να περασει ) την ωρα που στριβει σε εναν στενο δρομο...

Εχεις δικιο σε πολλα πραγματα που λες , Χωρις ομως να σημαινει οτι δεν πρεπει να εχουμε την ψυχικη δυναμη και την υπομονη να πουμε οχι στο λαθος ( και οχι μονο στο δικο μας αλλα και του αλλουνου οταν μπορουμε να το σωσουμε ) μονο και μονο επιδη καθομαστε 12 ωρες στο τιμονι !! Μαλλον κουτη δικαιολογια το βρισκω !! Οποιος μπορει----μπορει !! Οποιος δεν μπορει προκειμενου να κλεινει σπιτια ...Σπιτι του !!!

:wave2:

Vstrommer71
22/04/2007, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Φιλε menos απο εμενα εχεις:beer:

Αντε γιατι πολυς κοσμος εδω μεσα ποσταρει αγνοωντας οτι σε αυτο το φορουμ μπορουν να γραφουν κοινωνικες ομαδες οπως μπατσοι ταξιτζηδες στρατιωτικοι ντελιβεραδες κτλ.

Ξερεις δηλαδη ολοι αυτοι οι ποταποι και αναξιοι να λεγονται ανθρωποι συμφωνα με τα γραφομενα καποιων Αρειων μοτοσυκλετιστων απο εδω μεσα που τα κανουν ολα by the book.:rolleyes:

Αν και απο συναδελφους σου εχω να πω τα χειροτερα τουλαχιστον μπορω να αναγνωρισω το γεγονος οτι το χαος αυτου του επαγελματος, μπορει να συμπαρασυρει οποιονδηποτε λογικο και σωφρων ανθρωπο σε πραξεις απαραδεκτες καμια φορα.

Παντως για μενα ο πιο μαλακας "ταριφας" που θα πετυχω στον δρομο δεν πιανει μια μπροστα στους μισους μαλακες μοτοσυκλετιστες που συναντω καθε μερα το φαναρι.:wave2:
+1000
Περισσοτερους καλους οδηγους φορτηγων και Ταξι εχω συναντησει ΠΑΡΑ οδηγους μοτοσυκλετων.Ειναι αληθεια αυτο!

project.breeze
22/04/2007, 20:30
Το μόνο που με ενοχλεί στους περισσότερους ταξιτζήδες (μιλάμε για ένα σημαντικό ποσοστό,όχι για όλους,γιατί έχω γνωρίσει και ταξιτζήδες διαμάντια) είναι ότι 1ον Έχουνε πάψει να χρησιμοποιούν φλάς/αλάρμ γιατί νομίζουν πως μετά από κάποια χρόνια στο τιμόνι δεν είναι αναγκαίο να τα χρησιμοποιούν και 2ον Το ότι δεν σέβονται τον πελάτη και εξηγούμαι.Ήμουν στην Θεσσαλονίκη στην Αριστοτέλους και κάνω σήμα σε ένα ταξί να σταματήσει.Ακολουθεί ο εξής διάλογος...


Ταξιτζής: Πού πας φιλαράκι;

Εγώ: Χαριλάου

Ταξιτζής: Δεν βολεύει φίλε

Εγώ: Και εγώ σου λέω ότι βολεύει,θα με πας και θα πεις και ένα τραγούδι γιατί αλλιώς παίρνω τον αριθμό σου και σου κάνω καταγγελία αύριο κιόλας

Ταξιτζής: Εντάξει ρε φιλαράκι,μία κουβέντα είπαμε



Δηλαδή,πρέπει να κάτσεις να απειλήσεις έναν ταξιτζή για να κάνει την δουλειά του;Από όσο ξέρω είναι υποχρεωμένος να σε πάει οπουδήποτε και δικαιολογίες του στυλ:"Δεν βολεύει..." απλά δεν υπάρχουν...Είναι το καθήκον του,πως το λένε δηλαδή...

menos
22/04/2007, 20:35
Φιλε μου STOYBI δεν δινω αδικο σε αυτα που λες αλλα πιστεψε με, συζητας με εναν οδηγο ταξι που εχει υπομονη γαιδαρου ειδαλλως θα καθομουν (οπως σωστα το εθεσες) σπιτακι μου. Το αστειο ομως ειναι οτι οι πελατες που μπαινουν στο ταξι μου βριζουν τους υπολοιπους οδηγους που πανε να πεσουν πανω μου:lol: Εκφρασεις του στυλ "Μα τον ειδες τον Μ....?" η "Που πας ρε καραγκιοζη" φτανουν για να καταλαβουμε πως οταν τα κανουν οι ιδιοι δεν φταινε σε τιποτα. Για αυτους φταινε παντα οι αλλοι και οχι οι ιδιοι, ειτε στην μηχανη ειναι, ειτε σε ταξι, ειτε σε νταλικα. Ο Ελληναρας οταν οδηγει η ειναι συνοδηγος εχει ΠΑΝΤΑ δικιο. Εγω απλα οταν με βρισουν φοραω το καλυτερο μου χαμογελο καθως τους φωναζω ενα δυνατο ΚΑΛΗΜΕΡΑ πραγμα που τους κανει και λυσσανε ακομη περισσοτερο!!!!:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

xampos
22/04/2007, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Το μόνο που με ενοχλεί στους περισσότερους ταξιτζήδες (μιλάμε για ένα σημαντικό ποσοστό,όχι για όλους,γιατί έχω γνωρίσει και ταξιτζήδες διαμάντια) είναι ότι 1ον Έχουνε πάψει να χρησιμοποιούν φλάς/αλάρμ γιατί νομίζουν πως μετά από κάποια χρόνια στο τιμόνι δεν είναι αναγκαίο να τα χρησιμοποιούν και 2ον Το ότι δεν σέβονται τον πελάτη και εξηγούμαι.Ήμουν στην Θεσσαλονίκη στην Αριστοτέλους και κάνω σήμα σε ένα ταξί να σταματήσει.Ακολουθεί ο εξής διάλογος...


Ταξιτζής: Πού πας φιλαράκι;

Εγώ: Χαριλάου

Ταξιτζής: Δεν βολεύει φίλε

Εγώ: Και εγώ σου λέω ότι βολεύει,θα με πας και θα πεις και ένα τραγούδι γιατί αλλιώς παίρνω τον αριθμό σου και σου κάνω καταγγελία αύριο κιόλας

Ταξιτζής: Εντάξει ρε φιλαράκι,μία κουβέντα είπαμε



Δηλαδή,πρέπει να κάτσεις να απειλήσεις έναν ταξιτζή για να κάνει την δουλειά του;Από όσο ξέρω είναι υποχρεωμένος να σε πάει οπουδήποτε και δικαιολογίες του στυλ:"Δεν βολεύει..." απλά δεν υπάρχουν...Είναι το καθήκον του,πως το λένε δηλαδή...


ακου να δεις.

καταρχην δε λεω.

δεν ειναι ολοι ιδιοι, υπαρχουν σοβαροι ανθρωποι ευγενικοι και επαγγελματιες.

εγω δουλευω στο νοσοκομειο παπανικολαου

και μενω στη Θερμη για οσους ξερουν απο θεσσαλονικη.

για να κατεβω με το λεωφορειο (καθως δεν παω με τη μηχανη για λιγο καιρο ακομα :bigcry: ) πρεπει να παω λοιπον χαριλαου και μετα απο κει θερμη . 4 λεωφορεια :eek:
και καμια φορα που βαριεμαι κατεβενω πανοραμα και περνω ταξη απ την πιατσα για Θερμη .

με το που μπαινω και τους λεω θερμη με κοιτανε ετοιμοι να με σκωτωσουνε μερικοι να μην τους χαρακτηρισω καθως τους βολευει να πανε κεντρο.

διαλογος.

ταριφας : που παμε?

εγω: Θερμη παμε

ταριφας: που??????

εγω :θερμη ειπα.

ταριφας: γαμο τον διαολο μου μεσημεριατικα. πρωσπαθω μια ωρα να παω κεντρο και εσει μου λες θερμη.

εγω:αφου θερμη παω ,που θες να σου πω.

ταριφας: καλα καλα σταματα.
(εγω το συνεχιζω ομως.

εγω : δηλαδη τη προβλημα εχεις ? ΔΙΠΛΗ ΤΑΡΙΦΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ? ΤΗ ΘΕΣ ΔΗΛΑΔΗ
και στο κατω κατω αν θες να πας κεντρο πηγαινε χωρις πελατη.

η απαντηση του

ταριφας: καλα καλα μαθατε ολοι και τα ξερετε ολα. εγω φταιω που σε πηρα.

τελικα εβγαλε το σκασμο

μα ειναι μερικοι τερμα :a31: :a31: και για κλοτσομπουνια :a52: :a52:

menos
22/04/2007, 20:47
runneras125 αυτο που μας αναφερεις δεν αντιπροσωπευει ολους τους ταξιτζηδες της Ελλαδος, σιγουρα ομως αποτελει ενα μεγαλο ποσοστο!! Πληροφοριακα..... Ο Ταξιτζης υποχρεουται να σε παει στον προορισμο σου ΜΟΝΟ οταν εχει λαβει απο σενα τηλεφωνικη κληση και οταν ειναι σε πιατσα. Εκει κοψε του τον κ... και εγω μαζι σου:) Αλλα απο την στιγμη που κινειται στον δρομο εχει το δικαιωμα της επιλογης, ειδαλως θα θεωρουνταν το ταξι ως ΚΤΕΛ 4 ατομων. Και ναι.... εκει τον καλυπτει ακομη και ο νομος. Για οποιοδηποτε ερωτημα γυρω απο τους νομους των ταξι μην διστασετε να με ρωτησετε.:D

STOYBI
22/04/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Φιλε μου STOYBI δεν δινω αδικο σε αυτα που λες αλλα πιστεψε με, συζητας με εναν οδηγο ταξι που εχει υπομονη γαιδαρου ειδαλλως θα καθομουν (οπως σωστα το εθεσες) σπιτακι μου. Το αστειο ομως ειναι οτι οι πελατες που μπαινουν στο ταξι μου βριζουν τους υπολοιπους οδηγους που πανε να πεσουν πανω μου:lol: Εκφρασεις του στυλ "Μα τον ειδες τον Μ....?" η "Που πας ρε καραγκιοζη" φτανουν για να καταλαβουμε πως οταν τα κανουν οι ιδιοι δεν φταινε σε τιποτα. Για αυτους φταινε παντα οι αλλοι και οχι οι ιδιοι, ειτε στην μηχανη ειναι, ειτε σε ταξι, ειτε σε νταλικα. Ο Ελληναρας οταν οδηγει η ειναι συνοδηγος εχει ΠΑΝΤΑ δικιο. Εγω απλα οταν με βρισουν φοραω το καλυτερο μου χαμογελο καθως τους φωναζω ενα δυνατο ΚΑΛΗΜΕΡΑ πραγμα που τους κανει και λυσσανε ακομη περισσοτερο!!!!:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:


O Eλληναρας........ Απλα οπως το ειπες... Ειναι παντου και παντα !!! Κανει ολα τα επαγγελματα εξισου καλα ! Εχει παντα δικιο και τους γ@μ@ει ολους !!! :sick:

Με γεμιζουν αισιοδοξια ομως ανθρωποι που προβληματζονται σαν και εσενα !!! Σε αυτους πονταρω και πιστευω !!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

lampros_fazer
22/04/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Για οποιοδηποτε ερωτημα γυρω απο τους νομους των ταξι μην διστασετε να με ρωτησετε.:D
Μια ψιλοάσχετη ερώτηση αλλά μιας και είπες το παραπάνω ας ρωτήσω..Να αρνηθεί να παραλάβει τραυματία μπορεί..;

project.breeze
22/04/2007, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Μια ψιλοάσχετη ερώτηση αλλά μιας και είπες το παραπάνω ας ρωτήσω..Να αρνηθεί να παραλάβει τραυματία μπορεί..;



Ακόμα και αν ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να αρνηθεί,δεν νομίζω να το κάνει κανείς...Ευτυχώς η ανθρωπιά δεν χάθηκε ακόμα...

vagelis900
22/04/2007, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Μια ψιλοάσχετη ερώτηση αλλά μιας και είπες το παραπάνω ας ρωτήσω..Να αρνηθεί να παραλάβει τραυματία μπορεί..;

τραυματια πρεπει να τον παρει αν δεν υπαρχει αλλος τροπος να μεταφερθει και γινεται!
και ας ειναι και περαστικος απο εκει

vagelis900
22/04/2007, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Το μόνο που με ενοχλεί στους περισσότερους ταξιτζήδες (μιλάμε για ένα σημαντικό ποσοστό,όχι για όλους,γιατί έχω γνωρίσει και ταξιτζήδες διαμάντια) είναι ότι 1ον Έχουνε πάψει να χρησιμοποιούν φλάς/αλάρμ γιατί νομίζουν πως μετά από κάποια χρόνια στο τιμόνι δεν είναι αναγκαίο να τα χρησιμοποιούν και 2ον Το ότι δεν σέβονται τον πελάτη και εξηγούμαι.Ήμουν στην Θεσσαλονίκη στην Αριστοτέλους και κάνω σήμα σε ένα ταξί να σταματήσει.Ακολουθεί ο εξής διάλογος...


Ταξιτζής: Πού πας φιλαράκι;

Εγώ: Χαριλάου

Ταξιτζής: Δεν βολεύει φίλε

Εγώ: Και εγώ σου λέω ότι βολεύει,θα με πας και θα πεις και ένα τραγούδι γιατί αλλιώς παίρνω τον αριθμό σου και σου κάνω καταγγελία αύριο κιόλας

Ταξιτζής: Εντάξει ρε φιλαράκι,μία κουβέντα είπαμε



Δηλαδή,πρέπει να κάτσεις να απειλήσεις έναν ταξιτζή για να κάνει την δουλειά του;Από όσο ξέρω είναι υποχρεωμένος να σε πάει οπουδήποτε και δικαιολογίες του στυλ:"Δεν βολεύει..." απλά δεν υπάρχουν...Είναι το καθήκον του,πως το λένε δηλαδή...

την σημαια την ειχε κατεβασμενη??
αυτο που λες ισχυει στην αντιθετη περιπτωση που πρεπει να σε παει οπου του πεις!

lampros_fazer
22/04/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Ακόμα και αν ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να αρνηθεί,δεν νομίζω να το κάνει κανείς...Ευτυχώς η ανθρωπιά δεν χάθηκε ακόμα...
Επειδή είχα είχα ακούσει ένα περιστατικό 'Δεν μπορώ να σε πάρω θα μου λερώσεις το αυτκίνητο' (όχι 'σοβαρός' τραυματισμός) γι'αυτό ρωτάω..

(η ανθρωπιά δεν χάθηκε όλη ακόμα..)

xampos
22/04/2007, 21:09
μεχρι ποσα ατομα λεει ο νομος οτι πρεπει να περνει ενας ταξιτζης?

menos
22/04/2007, 21:12
Σωστη η ερωτηση σου Lambros. Με τον νομο υποχρεουται να μεταφερει τραυματια στο πλησιεστερο νοσοκομειο η ασθενοφορο. Οποια πρωτη βοηθεια εμφανιστει μπροστα του, αλλα δυστυχως πολλοι ταξιτζηδες αποφευγουν μια τετοια κινηση μη τυχον και βρουν στην τελικη τον μπελα τους για τον α,β λογο απο τον τραυματια η τους κοντινους συγγενεις του που σιγουρα (δυστηχως) τις περισσοτερες φορες καποιον πρεπει να μπλεξουν. Εμενα προσωπικα με διεσωσε ταξιτζης πριν 12 περιπου χρονια οταν επεσα με το παπακι μου και βγηκαν τα κοκκαλα απο το γονατο μου και ειχα σχεδον χασει τις αισθησεις μου. Δεν τον ενοιαξε ουτε η λιποθυμια μου, ουτε τα αιματα στα καθισματα του, και ναι ηταν ο μονος που σταματησε μετα απο 15 αυτοκινητα που περασαν και ουτε σταματησαν να βοηθησουν!!!! Αυτο το μαθημα ανθρωπιας μου το εδωσε ταξιτζης. Σειρα μου να κανω το ιδιο οταν και εαν χρειαστει.:wave2:

vagelis900
22/04/2007, 21:15
βασικα ειναι αναλογα το αυτοκινητο και τι αναγραφεται στην αδεια

menos
22/04/2007, 21:15
Bandit-akos, οτι αναγραφει η αδεια του αυτοκινητου... Συνηθως 4 + τον οδηγο:)

menos
22/04/2007, 21:18
vagelis900, οταν η σημαια ειναι κατεβασμενη ο οδηγος θεωρειται out of order:rotflmao:

lampros_fazer
22/04/2007, 21:28
Φίλε menos,φαίνεται οτι προσπαθείς να είσαι όσο πιο σωστός γίνεται..;) Σειρά μου να πάρεις κι από μένα μερικές :beer: ..Και καθότι και μοτοσυκλετιστής,πιστεύω θα έχεις τα μάτια σου 15..

:beer: :beer:

:wave2:

vagelis900
22/04/2007, 21:33
σωστα αλλα ποιος το κανει?:) :beer:

menos
22/04/2007, 21:46
vagellis900, Δυστηχως οτι συμφερει, τους νομους αν δεν τους γνωριζεις εισαι στα πλοκαμια του καθε επαγγελματια, καθε επαγγελματος.

natit
22/04/2007, 22:03
1o περιστατικο.....φτανω με το κτελ απο Λευκαδα γυρω στις 10.30 στον Κηφισσο...εκει που ξεκιναω να παω για ταξι και να περιμενω στην σειρα μου πριν προλαβω να φτασω...μου τιν πεφτουν 3 ταξιτζηδες ..ο ενας ελα κοπελια θα σε παω εγω....ο αλλος εχει παρει ηδη τα πραγματα μου και τα εχει βαλει στο πορτμπαγκαζ πριν με ρωτησει ακομα που παω....και μου ανοιγει την πορτα να μπω...μπενω και εγω...... και οταν του λεω που να με παει πως δεν με πεταξε εξω(Ανω Γλυφαδα ηθελα να παω )....αφου εφαγε μερικα μπινελικια και μετα απο τοση κουραση που ειχα δεν το συνεχισα...
2ο περιστατικο εδω Λευκαδα
περνω τηλ.στην πιατσα γιατι εβρεχε παρα πολυ..ερχετε το ταξι και ξεκιναμε.....τι να πω...
οτι περασε το ΣΤΟΠ με 80χιλ χωρις να κοιταξει... και αν ερχοταν κανενας(μηχανη, αυτοκινητο.. )
θα μπαιναμε ολοι μαζι στο βενζιναδικο?οτι σε μια στροφη που ολοι φευγουν ακομα και με 40χλμ
τιν πηρε με 60χλμ και παραλιγο να κανω παρεα σε ενα χωραφι με σπαρμενα κουκια με αλλα δυο αυτοκινητα που ειχαν φυγει πριν 2 μερες?
Και σας μιλαω για 2 χλμ.αποσταση αρκετη για να παει η καρδια μου στην πατουσα απο τον φοβο μου....


Συμφωνω και εγω οτι υπαρχουν και πολυ ΣΩΣΤΟΙ επαγγελματιες αλλα υπαρχουν και καποιοι ΑΛΛΟΙ που σκεπαζουν εσας τους σωστους για λιγα ευρω παραπανω.....βαζωντας σε κινδυνο με πολλους τροπους την ζωη του επιβατη(πελατη),την ζωη του πεζου, την ζωη του ποδηλατη,την ζωη του ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ...

fantacid
22/04/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
1)Νεους κ Νεες οδηγους που απο την ημερα που ανακαλυψαν τα alarm εμαθαν που να παρκαρουν και να κλειδωνουν φευγοντας.
2)Delivery, που παρολο τα παιδια βγαζουν και αυτα το μεροκαματο τους και συχνα πυκνα μας ρωτουν για διευθυνσεις εχουν το κακο συνηθειο να προσπερνουν απο δεξια η να κανουν σφηνες απο κει που δεν τους περιμενεις (πολλες φορες χωρις καν τα αναγκαια φωτα και φρενα).
3)Μεθυσμενοι. αυτο το αφηνω στην φαντασια σας....
4)Ανωμαλοι και χασικλιδες που επιδιωκουν η να σε γμσν η να σε φανε λαχανο για να αρπαξουν τις εισπραξεις σου και το αγαπημενο μου
5) "Οι βασιλιαδες ολων των δρομων" "Το μεγεθος μετραει".... Τα αγροτικα 4χ4 "Πισω π@υστη εχω λαμαρινες που δεν καταλαβαινουν ουτε Stop ουτε κανενος το κ@λ@".
Η λιστα ειναι μεγαλη... :uplate:

καλα μη νομιζεις, κ μεις στους ιδιους δρομους τσουλαμε, απλα αν κοπανησεις με μηχανη εσυ σπασεις φλασακι, αλλα ο μηχανοκινητος ενα γονατο!

STOYBI
22/04/2007, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
καλα μη νομιζεις, κ μεις στους ιδιους δρομους τσουλαμε, απλα αν κοπανησεις με μηχανη εσυ σπασεις φλασακι, αλλα ο μηχανοκινητος ενα γονατο!

Καλα ειναι να διαβασεις oλα τα μηνυματα απο την αρχη...

Εκτος αυτου να σου θυμισω οτι και ο μηχανοκινητος πρεπει να κανει κατι για τον εαυτο του εκτος της ζητιανιας της προσοχης των αλλων...... Π.Χ. ποσοι απο εμας χρησιμοποιουμε τον τσαμπουκα ( για ιστορια 0.5 sec) μονο και μονο επειδη εχουμε νομικα δικιο αδιαφοροντας οτι ο αλλος θα σπασει μονο το φλας του και εμεις το γονατο μας ????:winka:

fantacid
22/04/2007, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Καλα ειναι να διαβασεις oλα τα μηνυματα απο την αρχη...



ξεκινησα ..............αλλα οταν ειδα οτι ειναι τοσες σελιδες τρομαξα κ ποσταρα αυτο που ειχα να πω!



:D

KeLeYTiS
23/04/2007, 01:58
Στο θεμα μας

Καμμια απεργια ποτε λετε να κανετε να κυκλοφορησουμε και εμεις σαν ανθρωποι ? :rotflmao:

Gandalf dr685sm
23/04/2007, 08:54
το θέμα με τους οδηγούς ΤΑΧΙ , είναι πολύ μεγάλο και είναι ενα παρακλάδι της Ελληνικής Οδικής Αγωγής.
Έχω φίλο που είναι οδηγός ΤΑΧΙ και ταυτόχρονα συνηδητοποιημένος αναβάτης μηχανής. Παρόλα αυτά όμως , ο ίδιος παραδέχεται οτι έχει κάνει βλακείες όταν οδηγεί το ΤΑΧΙ , εις βάρος μηχανών. Δυστυχώς για τους οδηγούς αυτούς , 8 ώρες κίνησης (ίσως και 10) μέσα στο χάος της Αθήνας (κυρίως) είναι πιο κουραστικό απο οτι φανταζόμαστε.
Γιατί το λέω;... μα γιατί ΄θεωρούμε εαυτούς ώς "καλύτερους οδηγούς" και ρίχνουμε το βάρος των περιπτώσεων πάντα σέ άλλους. Φίλος πιο πάνω ανέφερε το "0,5sec τσαμπουκά" που όλοι μας κάνουμε και μάλιστα το θεωρούμε κεκτημένο μας , είς βάρος άλλων με την "σφήνα-χώσιμο" που θα πράξουμε.

Ο δρόμος θέλει σεβασμό αλλά και ΣΚΕΨΗ πάνω στο τιμόνι. Αν σκέφτεσαι ενώ κρατάς την μπάρα της μηχανής ή του Ι.Χ. είναι 99% σίγουρο οτι θα αποφύγουμε το ατύχημα. Γιατί;

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ!...με προτεραιότητα ή χωρίς αυτήν.

και αυτό είναι η ΄καλύτερη συμβουλή προς κάθε φίλο εδώ μέσα, οτι και αν οδηγεί.


Gandalf

costas81
23/04/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Εγώ γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ταξi???:confused:


εγώ πάλι 6 μηνες νοσοκομειο επειδη ενα ταξι μπηκε στο ρευμα μου και με τρακαρε μετωπικα!


ουτε τηλεφωνο δεν πήρε ο τύπος να δει αν τελικα εζησα στο νοσοκομείο!


:evil:

fantacid
23/04/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
εγώ πάλι 6 μηνες νοσοκομειο επειδη ενα ταξι μπηκε στο ρευμα μου και με τρακαρε μετωπικα!


ουτε τηλεφωνο δεν πήρε ο τύπος να δει αν τελικα εζησα στο νοσοκομείο!


:evil:



τι ηθελες να κανει?

να μαθει τα χειροτερα κ να χει μια ζωη τυψεις??

:lol: :lol: :lol: :lol:

costas81
23/04/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι ηθελες να κανει?

να μαθει τα χειροτερα κ να χει μια ζωη τυψεις??

:lol: :lol: :lol: :lol:


κοίτα να δεις που έχεις και δίκιο!!!



και γω ο μαλάκας τον παρεξήγησα τον άνθρωπο!!


:sick: :sick: :sick:

TROOPER
23/04/2007, 14:35
εγω παλι θα πω κατι που ειπωθηκε στο μαθημα ασφαλους οδηγησης στην πολη που ειχε διωργανωθει απο το 0-300 και μιλησε ο θανασης ο χουντρας και με το οποιο συμφωνω απολυτα !!!!!!!!!!!οι ταξιτζιδες ειναι η πιο ακινδινη ομαδα οδηγων.ο λογος ειναι οτι ξερεις παντα τι θα κανουνε !!!!!!!!!!

συμφωνω απολυτως με αυτο.

:wave2:

soundstorm
23/04/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δυστυχώς για τους οδηγούς αυτούς , 8 ώρες κίνησης (ίσως και 10) μέσα στο χάος της Αθήνας (κυρίως) είναι πιο κουραστικό απο οτι φανταζόμαστε.


Gandalf
Δεν υπαρχει λιγοτερο απο 10ωρο στο ταξι.
Κολλητος που ειναι ταξιτζης τρακαρε και ενω η κοπελα που τον χτυπησε ειχε παραβιασει στοπ,αφου ηρθε η αστυνομια και κατεγραψε το συμβαν λεει:μαλακα ταριφα,στραβε.και φευγει.
Το οτι ειχε παραβιασει εκεινη το στοπ μαλλον δεν της ελεγε κατι.
Επειτε ο κολλητος μου αναρωτηθηκε:
οδηγαω 5 χρονια,φερομαι σε ολους τους οδηγους με απολυτο σεβασμο,και πως αντιμετοπιζουν εκεινοι εμενα?Μ@λ@κ@ ταριφα!!!
Ε λοιπον να...... και εμενα!
Το τι κανουν οι ολοι οι υπολοιποι οδηγοι?
Οδηγω το φορτηγο και πρεπει να προσεχω,το παπι που προσπερναει απο δεξια,το αλλο απο αριστερα,το αμαξι που εβλεπε τις γκομενες και σταματησε κατω απο την καροτσα,τους πεζους που πεταγονται απο οπου μπορεις να φανταστεις και τον καθε βλακα που παρκαρε πανω στην γωνια και το φορτηγο δεν περναει.
Ενας απο ολους αυτους σκεφτηκε ποτε οτι αν τον ''αγγιξει'' λιγο η καροτσα θα τον κανει χαλκομανια στην ασφαλτο?

zephyr1
23/04/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οι ταξιτζιδες ειναι η πιο ακινδινη ομαδα οδηγων.ο λογος ειναι οτι ξερεις παντα τι θα κανουνε !!!!!!!!!!:wave2:

Μ@λ@κια?:look:

TROOPER
23/04/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μ@λ@κια?:look:

ναι πανο αλλα ξερεις παντα τι ειδους μαλακια μπορει να κανουνε !!!!!!!

:wave2:

zephyr1
23/04/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι πανο αλλα ξερεις παντα τι ειδους μαλακια μπορει να κανουνε !!!!!!!

:wave2:

Το καταλαβα ρε πλακα σε κανω.:lol:

:wave2:

zireous
23/04/2007, 23:09
Eγώ πάντως παιδιά από τότε που άρχισα το ultrex δηλαδή να πηγαίνω συχνότερα στη μεσαία ή στην αριστερή λωρίδα παρά στη τέρμα δεξιά που οι ταξιτζήδες συχνά κάνανε παλιότερα εφορμήσεις έχω βρει την υγειά μου -τουλάχιστον στην Αθήνα.



Τώρα άν ο αγαπητός menos γουστάρει να είναι καί σωστός καί ωραίος θα μπορούσε να διαβάσει αυτό (http://z-moto.freehostia.com/gr_auto_tips.html), και άμα το έβρισκε ενδιαφέρον να το δώσει και στο γραμματέα του ΣΑΤΑ μπας και το μοιράσουνε και σε άλλους, γιατί άμα περιμένουμε από το υπουργείο μεταφορών χεστήκαμε που κλάναμε...

anf125
23/04/2007, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Eγώ πάντως παιδιά από τότε που άρχισα το ultrex δηλαδή να πηγαίνω συχνότερα στη μεσαία ή στην αριστερή λωρίδα παρά στη τέρμα δεξιά που οι ταξιτζήδες συχνά κάνανε παλιότερα εφορμήσεις έχω βρει την υγειά μου -τουλάχιστον στην Αθήνα.



Σωστό, το πρόβλημα μόνο είναι αν είσαι νέος οδηγός ή έχεις αργό μηχανάκι και κινείσαι σε διαφορετική λωρίδα από τη δεξιά θα κολλάνε από πίσω σου όλοι οι μαλακομαλάκες και θα κινδυνεύεις περισσότερο.

zireous
25/04/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Τώρα άν ο αγαπητός menos γουστάρει να είναι καί σωστός καί ωραίος θα μπορούσε να διαβάσει αυτό (http://z-moto.freehostia.com/gr_auto_tips.html), και άμα το έβρισκε ενδιαφέρον να το δώσει και στο γραμματέα του ΣΑΤΑ μπας και το μοιράσουνε και σε άλλους, γιατί άμα περιμένουμε από το υπουργείο μεταφορών χεστήκαμε που κλάναμε...






menos, άμα σε ενδιαφέρει το θέμα κάνε copy και paste από το παρακάτω για δικιά σου ευκολία -δε με ενδιαφέρει να αναφέρεται το nick μου ή το σάιτ μου σε τέτοια θέματα.



ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ:
Δέκα πράγματα που πρέπει να ξέρουν όλοι οι οδηγοί αυτοκινήτων και φορτηγών για τις μοτοσυκλέτες.

1. Υπάρχουν πολύ περισσότερα αυτοκίνητα και φορτηγά στο δρόμο παρά μοτοσυκλέτες, και μερικοί οδηγοί δεν "εντοπίζουν" μια μοτοσυκλέτα· την αγνοούν (συνήθως όχι επίτηδες). Να αναζητείτε μοτοσυκλέτες, ειδικά όταν ελέγχετε τη κυκλοφορία σε μία διασταύρωση.


2. Λόγω του μικρού της μεγέθους, μια μοτοσυκλέτα μπορεί να φαίνεται ότι είναι μακρύτερα από ότι στη πραγματικότητα. Επίσης, η ταχύτητα μιας μοτοσυκλέτας δεν είναι πάντα εύκολο να υπολογιστεί. Όταν ελέγχετε την κυκλοφορία για να στρίψετε σε μία διασταύρωση, ή να (ξε) παρκάρετε, να υπολογίζετε ότι μια μοτοσυκλέτα είναι πιο κοντά απ' ότι φαίνεται.


3. Λόγω του μικρού της μεγέθους, μια μοτοσυκλέτα μπορεί εύκολα να κρυφτεί σε "τυφλά" σημεία ενός αυτοκινήτου (πόρτες, βάσεις οροφής) ή να καμουφλαριστεί από αντικείμενα ή φυσικά στοιχεία έξω από το αυτοκίνητο (θάμνους, φράχτες, γέφυρες κλπ). Δίνετε λίγο προσοχή παραπάνω ώστε να ελέγχετε διεξοδικά τη κυκλοφορία, είτε αλλάζετε λωρίδες κυκλοφορίας, είτε στρίβετε σε διασταυρώσεις.


4. Λόγω του μικρού της μεγέθους, μια μοτοσυκλέτα μπορεί να φαίνεται ότι τρέχει γρηγορότερα από ότι στη πραγματικότητα. Μην υποθέτετε ότι όλοι οι μοτοσυκλετιστές είναι μανιακοί της ταχύτητας.


5. Οι μοτοσυκλετιστές συχνά επιβραδύνουν "κατεβάζοντας" ταχύτητες ή "κλείνοντας" το γκάζι, χωρίς έτσι να ενεργοποιείται η λυχνία του φρένου. Αφήνετε μεγαλύτερη απόσταση ασφαλείας, περίπου 3 με 4 δευτερόλεπτα. Σε διασταυρώσεις, να προβλέπετε ότι ο μοτοσυκλετιστής θα επιβραδύνει χωρίς ορατή προειδοποίηση.


6. Τα φλας σε μια μοτοσυκλέτα συνήθως δεν κλείνουν αυτόματα μετά τη στροφή, και έτσι μερικοί οδηγοί (ειδικά οι αρχάριοι) κάποιες φορές ξεχνούν να τα κλείσουν μετά από στροφή ή αλλαγή λωρίδας. Σιγουρευτείτε ότι η ένδειξη φλας μιας μοτοσυκλέτας είναι πραγματική.


7. Οι μοτοσυκλετιστές συχνά αλλάζουν θέση στη λωρίδα που κινούνται για να είναι πιο εύκολα ορατοί και να ελαχιστοποιούν τις επιδράσεις των ανωμαλιών του δρόμου, των επερχόμενων οχημάτων, και του αέρα. Κατανοήστε ότι οι μοτοσυκλετιστές έχουν λόγους που αλλάζουν θέση στη λωρίδα που κινούνται, και δεν το κάνουν επειδή είναι ριψοκίνδυνοι, για επίδειξη, ή για να σας αφήσουν να μοιραστείτε τη λωρίδα μαζί τους.


8. Η ευκινησία είναι ένα από τα καλύτερα χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας, ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες και με καλές οδικές συνθήκες, αλλά μη περιμένετε από ένα μοτοσυκλετιστή να είναι πάντα ικανός να αλλάξει αστραπιαία κατεύθυνση.


9. Η απόσταση ακινητοποίησης για τις μοτοσυκλέτες είναι σχεδόν η ίδια με αυτήν των αυτοκινήτων, αλλά το ολισθηρό οδόστρωμα κάνει το φρενάρισμα δυσκολότερο. Κρατήστε μεγαλύτερες αποστάσεις όταν οδηγείτε πίσω από μοτοσυκλέτα, οι μοτοσυκλέτες δεν μπορούν πάντα να φρενάρουν "στο χιλιοστό".


10. Όταν βλέπετε μια μοτοσυκλέτα εν κινήσει, μη τη θεωρείτε απλά μια μοτοσυκλέτα, δείτε τη σαν άνθρωπο.





Πηγή: www.msf-usa

LIBYKOS
25/04/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
runneras125 αυτο που μας αναφερεις δεν αντιπροσωπευει ολους τους ταξιτζηδες της Ελλαδος, σιγουρα ομως αποτελει ενα μεγαλο ποσοστο!! Πληροφοριακα..... Ο Ταξιτζης υποχρεουται να σε παει στον προορισμο σου ΜΟΝΟ οταν εχει λαβει απο σενα τηλεφωνικη κληση και οταν ειναι σε πιατσα. Εκει κοψε του τον κ... και εγω μαζι σου:) Αλλα απο την στιγμη που κινειται στον δρομο εχει το δικαιωμα της επιλογης, ειδαλως θα θεωρουνταν το ταξι ως ΚΤΕΛ 4 ατομων. Και ναι.... εκει τον καλυπτει ακομη και ο νομος. Για οποιοδηποτε ερωτημα γυρω απο τους νομους των ταξι μην διστασετε να με ρωτησετε.:D


:uplate:

Θεωρώ ότι κάνεις χιούμορ!!!!!!

KeLeYTiS
25/04/2007, 14:07
xaxaaxax

Ωραιο to quote

Αυτο γινεται μονο στην Αθηνα

Ξανθη-Δραμα-Κατερινη που εχω παει πρωτα μπαινεις μεσα στο ταξι και υστερα λες που πας

Εννοειται οτι ειναι και αδειος τις περισσοτερες φορες και οχι να σε στριμωχνει μαζι με 5 πακιστανους για να σου κανει την χαρη να σε παει καπου

Στην Ξανθη συνηθισμενος απο Αθηνα ελεγα τον προορισμο μου πριν μπω στο ταξι και με κοιταγαν λες και ημουν καθυστερημενος :lol:

Ενας μου ειπε

Εννοειται ρε φιλαρακι μπες μεσα :lol:

Υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες μην τους τσουβαλιαζουμε ολους αλλα οι περισσοτεροι ειναι για τον αντε μην πω , αφου πλεον να βγαλεις επαγγελματικο διπλωμα το μονο εμποδιο ειναι το οικονομικο :sad:

mourgakos
25/04/2007, 14:32
φιλαρα σε παω. ενας φορτηγατζης μηχανοβιος.
εχεις το θαρρος και τα λες.
μια μερα πηρα συνοδηγο ενα συναδελφο,και του εκανε εντυπωση πως προσεχα τα μηχανακια.

καλα ρε μαλ.κα. γιατι αφηνεις κενα να περναν?να πα να γα..
κατι τετοια και κατι αλλα και φυσικα δεν προσληφθηκε στην εταιρια.
αντι αυτου ειμαι ακομα μονος και χαμαλης.
το προτιμω.

warlord
25/04/2007, 17:17
Τι να σας πω ρε παιδια,διαβασα ολα τα μυνηματα απο την αρχη,εγω εχω ολα τα διπλωματα πλην αυτο του λεωφορειου,ρε παιδια εγω τους πιο επικινδυνους οδηγους τουλαχιστον στην Θεσ/νικη θεωρω τους οδηγους λεωφορειων,ο ταξιτζης αμα σε δεις σε αφηνει και ας σε μπινελικιασει,ολοι η αλλη οδηγοι το ιδιο,οι λεωφορειατζιδες ρε παιδια(οι πιο πολλοι τουλαχιστον) μεσα στην πολη ειναι απεχτοι.
Κανονικα ερχοντε κατα πανω σου,παιδια 2-3 φορες κοιταζομασταν στα ματια καθως συνεχιζε να με κλεινει,1 φορα με την μηχανη με στριμοξε σε κατι καγκελα καθως προσπερνουσα κανονικα στο δρομακι πανω απο την Αγια Σοφια και ενω με ακουμπισε και παραλιγο να μου σπασει το χερι σταματισε οταν τον κλεισαν 2 CBR καλη τους ωρα τα παιδια,μια αλλη φορα παρομοια φαση με το αμαξι με εβλεπε στα ματια καθως μου τσαλακωνε το φτερο και την πορτα,παρανοια λεμε.
Βεβαια τωρα που το θυμαμε ενα σαβατο πρωι ενας ταξιτσης περναει με κοκκινο στα κτελ και αφου τελικα δεν με σκοτωσε μου λεει το θεϊκο
'που πας ρε φιλε σαβατο πρωί με την μηχανη?'
Οπως και να εχει ολοι κανουμε μαλακιες αλλα τις πιο πολλες φορες απο απροσεξια,οι λεωφοριατσιδες ομως.....μπρρρρρρρρ

xampos
25/04/2007, 17:40
'που πας ρε φιλε σαβατο πρωί με την μηχανη?'
ομως.....μπρρρρρρρρ [/B][/QUOTE]


koryfaio :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ακου εκει που πας ρε φιλε σαββατο πρωι με την μηχανη.

ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΑΩ.

δεν τον ρωτισες τη μερες να βγαινεις με την μηχανη ? :lol: :lol:

zoropatra
25/04/2007, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Πηρα το θαρρος να αναφερθω σε ενα θεμα που ολοι μας λιγο πολυ γνωριζουμε...ΤΑΧΙ!!! Θα ηθελα λοιπον να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα που ΟΛΟΙ εχουν παρεξηγησει με λεγομενα του στυλ "Ταριφας δεν εισαι?" η "Επαγγελματιας σου λενε" η "Εδω βρηκε να σταματησει" και το αγαπημενο μου" Α γμσ μ@λ@κ@ (κενο για ανασα)......ΤΑΡΙΦΑ"!!! Ε ναι λοιπον, ειμαι ταριφας, φραγκοφονιας και ολα τα συναφη που ακομη και εγω ελεγα πριν ασχοληθω με το κ@λ@επαγγελμα. Ας δουμε ομως και την αλλη πλευρα του νομισματος. ΝΑΙ.. ειμαι επαγγελματιας, ΝΑΙ...γνωριζω τους δρομους και τα καλα τους (λακουβες,παπουρια,εργα) καλυτερα απο τον καθενα, ΝΑΙ... δουλεια μου ειναι να μεταφερω ανθρωπους στον προορισμο τους με ασφαλεια πρωτα απ'ολα και ΝΑΙ... ανηκω στο μικρο ποσοστο των ανθρωπων που εβγαλαν το πτυχιο τους και κατ'αναγκη και οχι κατ'επιλογη επρεπε να κανουν αυτη τη δουλεια να καλυψουν και αυτοι τις καθημερινες τους αναγκες... ΟΧΙ... Δεν γεννηθηκαμε ολοι με ενα τιμονι στη μητρα της μανας μας, ΟΧΙ... Δεν μας ενδιεφεραν τα στενακια και οι οδοι μεγαλωνοντας, ΟΧΙ... ποτε δεν θελησαμε να θεωρηθουμε ως αποβρασματα που επιδιωκουν να σου φανε το εξτρα euro, ΟΧΙ... δεν κυνηγαμε να βαλουμε ανθρωπους κατω απο τους τροχους μας για να δουμε αν ταιριαζει το αιμα τους στα τασια των τροχων μας και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν επιλεξαμε να κανουμε αυτη τη δουλεια οταν μας ρωτουσαν στο Δημοτικο "Εσυ τι θες να γινεις οταν μεγαλωσεις". Για καθηστε στην θεση του οδηγου για 12 ωριτσες να δειτε την γλυκα..... Καθε μερα αναγκαζομαστε να μοιραζομαστε τους δρομους με: 1)Νεους κ Νεες οδηγους που απο την ημερα που ανακαλυψαν τα alarm εμαθαν που να παρκαρουν και να κλειδωνουν φευγοντας. 2)Delivery, που παρολο τα παιδια βγαζουν και αυτα το μεροκαματο τους και συχνα πυκνα μας ρωτουν για διευθυνσεις εχουν το κακο συνηθειο να προσπερνουν απο δεξια η να κανουν σφηνες απο κει που δεν τους περιμενεις (πολλες φορες χωρις καν τα αναγκαια φωτα και φρενα). 3)Μεθυσμενοι. αυτο το αφηνω στην φαντασια σας.... 4)Ανωμαλοι και χασικλιδες που επιδιωκουν η να σε γμσν η να σε φανε λαχανο για να αρπαξουν τις εισπραξεις σου και το αγαπημενο μου 5) "Οι βασιλιαδες ολων των δρομων" "Το μεγεθος μετραει".... Τα αγροτικα 4χ4 "Πισω π@υστη εχω λαμαρινες που δεν καταλαβαινουν ουτε Stop ουτε κανενος το κ@λ@". Η λιστα ειναι μεγαλη... Το χειροτερο ομως ολων ειναι αυτο το ρημαδι που εχουμε πανω στον ουρανο του αυτοκινητου που αναβει και γραφει ΤΑΧΙ. Γινομαστε ο ποιο ευκολος στοχος για βρισιδι. Φανταστειτε να ειχατε ο καθενας σας μια ταμπελα που να αναγραφει το επαγγελμα σας... π.χ Δικηγορος.... Τι θα λεγατε μετα? "Δικηγορος δεν ειναι? τι περιμενες?" Η μηπως εχετε την εντυπωση πως τελειωνουμε καμμια ανωτερα σχολη οδηγησης? Μια επεκταση κανουμε του διπλωματος μας και ιδου... ειμαστε επαγγελματιες. Φαντασου να εχεις γλυτωσει απο τα δοντια του Χαρου σε ενα ατυχημα που καταφερες να αποφυγεις και μετα απο πενηντα μετρα που αφησες τον πελατη σου σωο και αβλαβη να σου πεταχτει ο/η καθε ξερολα και να σου πει :a52: "Ε ρε επαγγελματια.....εδω βρηκες να παρκαρεις???? (κενο για ανασα)... ΤΑΡΙΦΑ!!!":uplate:



+ 1.000 kai εγω συναδελφος!!!!


ρε φιλε να σε ρωτησω κατι ομως?

στο τελος καθε βαρδυας με ποσα εγκεφαλικα κατεβαινεις?

mourgakos
26/04/2007, 08:02
ZORO.....
εισαι φρεσκος μωρο μου ακομα!:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
εν τω μεταξυ ...εκει που εισαι....
ελα αθηνα να γουσταρεις!!!:hypnotize

θελω στην ταδε περιοχη το ταδε κωλοστενο και αμα κανεις και στριψεις λαθος 1
στενο ,η δε χωρας να στριψεις,ετοιμος να σου πει
κανεις γυρες κερατα,δε σε πλερωνω!

zoropatra
26/04/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
ZORO.....
εισαι φρεσκος μωρο μου ακομα!:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:
εν τω μεταξυ ...εκει που εισαι....
ελα αθηνα να γουσταρεις!!!:hypnotize

θελω στην ταδε περιοχη το ταδε κωλοστενο και αμα κανεις και στριψεις λαθος 1
στενο ,η δε χωρας να στριψεις,ετοιμος να σου πει
κανεις γυρες κερατα,δε σε πλερωνω!


ρε δεν δουλευω ταξι στην αθηνα με την καμια ομως!!!!!

ξερω οτι εχει 3πλασια εισπραξη απο εμας αλλα δεν την κανω με τιποτα!!!!!!

εγω εδω την πατρα αντε να κανω 200 χλμ.μεσα στην πολη

εσυ ποσα κανεις περιπου?

LIBYKOS
26/04/2007, 10:31
Οταν δεν έχει πορεία........
όταν δεν έχει συγκεντρώσεις..................
όταν δεν πέφτει ξύλο...........
όταν δεν γίνεται κάποια τρομοκρατική ενέργεια.............
όταν δεν περνάει κάποιος μεγάλος και έχουν κλείσει όλους τους δρόμους.......
τότε θα σε πάει περίπου 3 ευρώ η ώρα.

Φίλε : Πάτρα και πάλι Πάτρα, μην το συζητάς!

Θα σου πω ένα άλλο παράδειγμα :

Κατάγομαι από την Ιεράπετρα. Ξέρεις τι είσπραξη κάνουν τις περιόδους που δεν έχει κίνηση; Οχι κάτω από 70 ευρώ τη μέρα .Μιλάμε για 17 ταξί που εξυπηρετούν περίπου 35000 πληθυσμό.

Φαντάζεσαι τι είσπραξη κάνουν το καλοκαίρι........

mourgakos
26/04/2007, 11:12
zoro
οδηγω φορτηγο.,ταχι εκανα λιγο ./ειναι μαλακ...οι ανθρωποι εδω.
μην μου πεις παλιομιναρα οτι δεν θυμασαι εκεινο το γλυκο αγορι
γαμπρο του σωτου ...θα βαλω τον παγουλατο να σου ξεβιδωσει
τις ροδες.παλιοαλητη μαχανοβιε...

mourgakos
26/04/2007, 11:13
και τον γιωργο(ταριφα)να σε πτηξει στο καψωνι....


















τιποτα δεν θυμασαι πια....:cry:
τα πηρε ολα το τιμονι....:eyepop:
:lol: :wave2:

zoropatra
26/04/2007, 13:39
ρε παιδια με συνχωρειτε αλλα τι εισπραξη κανετε πανω κατω σε ενα 12ωρο στην αθηνα?
και ποσα χλμ.περιπου?
μιλαω για γενικη εισπραξη οχι τι μενει στην τσεπη!!!!

LIBYKOS
26/04/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Οταν δεν έχει πορεία........
όταν δεν έχει συγκεντρώσεις..................
όταν δεν πέφτει ξύλο...........
όταν δεν γίνεται κάποια τρομοκρατική ενέργεια.............
όταν δεν περνάει κάποιος μεγάλος και έχουν κλείσει όλους τους δρόμους.......
τότε θα σε πάει περίπου 3 ευρώ η ώρα.

Φίλε : Πάτρα και πάλι Πάτρα, μην το συζητάς!

Θα σου πω ένα άλλο παράδειγμα :

Κατάγομαι από την Ιεράπετρα. Ξέρεις τι είσπραξη κάνουν τις περιόδους που δεν έχει κίνηση; Οχι κάτω από 70 ευρώ τη μέρα .Μιλάμε για 17 ταξί που εξυπηρετούν περίπου 35000 πληθυσμό.

Φαντάζεσαι τι είσπραξη κάνουν το καλοκαίρι........


edit : Διορθώνω το λάθος μου παραπάνω : Η είσπραξη είναι περίπου στα 12 με 15 ευρώ την ώρα, αν είσαι στον πόλεμο. αν δουλεύεις με ραντεβού αλλάζει.

zoropatra
26/04/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
edit : Διορθώνω το λάθος μου παραπάνω : Η είσπραξη είναι περίπου στα 12 με 15 ευρώ την ώρα, αν είσαι στον πόλεμο. αν δουλεύεις με ραντεβού αλλάζει.

ετσι μπραβο λεω και εγω 3 ευρω την ωρα?καπως μου φανηκε!!!!

εμεις εδω γυρναμε γυρω στα 8 ευρω την ωρα...

αλλα το καλο εδω ειναι οτι δεν κανουμε πολλα χλμ.

δηλαδη εγω σε μια καλη μερα που θα με παει η δουλεια θα κανω Ζ γυρω στα 120 ευρω

με 190χλμ.=50 ευρω στην τσεπη.

υ.γ χωρις διπλοφορτωματα.

karamoto
26/04/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
runneras125 αυτο που μας αναφερεις δεν αντιπροσωπευει ολους τους ταξιτζηδες της Ελλαδος, σιγουρα ομως αποτελει ενα μεγαλο ποσοστο!! Πληροφοριακα..... Ο Ταξιτζης υποχρεουται να σε παει στον προορισμο σου ΜΟΝΟ οταν εχει λαβει απο σενα τηλεφωνικη κληση και οταν ειναι σε πιατσα. Εκει κοψε του τον κ... και εγω μαζι σου:) Αλλα απο την στιγμη που κινειται στον δρομο εχει το δικαιωμα της επιλογης, ειδαλως θα θεωρουνταν το ταξι ως ΚΤΕΛ 4 ατομων. Και ναι.... εκει τον καλυπτει ακομη και ο νομος. Για οποιοδηποτε ερωτημα γυρω απο τους νομους των ταξι μην διστασετε να με ρωτησετε.:D

Μια που σε βρήκαμε για να λύσω και εγώ τις απορίες μου.
Είχα την εντύπωση ότι ο ταξιτζής έχει δικαίωμα να με αγνοήσει και να μην σταματήσει αλλά όχι να σταματήσει και να με φτύσει γιατί δεν του αρέσει ο προορισμός μου. Δεν ισχύει αυτό???? Έχω ακούσει και το πιο ακραίο ότι κανονικά μόνο σε πιάτσες επιτρέπεται αν πάρει πελάτη αλλά μου φάνηκε τραβηγμένο και δεν το πίστεψα. Καλά έκανα?

Κατά τα άλλα σαν οδηγός έχω λίγο ιδιαίτερο πρόβλημα με τους ταξιτζήδες. Όπως ακριβώς και οι άλλοι οδηγοί μηχανών-αυτοκινήτων είναι εξίσου στερημένοι οδηγικής παιδείας και το ίδιο επιρρεπείς σε μαλακίες όσο και όλοι οι άλλοι. Έχουν όμως ένα επιπλέον κακό. Κάνουν συνεχείς στάσεις το οποίο τους καθιστά πιο επικίνδυνους. Και δυστυχώς στην συντριπτική πλειοψηφία τους σταματούν ακριβώς μπροστά στον πελάτη όσο απότομα και αν αναγκαστούν να επιβραδύνουν για να το πετύχουν (γιατί όχι μερικά μέτρα παρακάτω? Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει άλλος και να τον πάρει? Ποτέ δεν έχω δει πελάτη να περπατάει.). Είναι μια κατηγορία οδηγών που είναι πιο επικίνδυνη από τους άλλους όχι λόγω χειρότερων ικανοτήτων ή διάθεσης άλλα αναγκαστικά λόγω του ρόλου τους.

Βέβαια το ίδιο μπορεί αν ισχυριστεί και για τους οδηγούς μηχανής οι οποίοι με τρελές επιταχύνσεις και σφήνες εμφανίζονται εκεί που δεν το περιμένεις. Εγώ προσωπικά και όταν έχω πολλά μηχανάκια γύρω μου είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο αγχώνομαι.

azanka
26/04/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ο Ταξιτζης υποχρεουται να σε παει στον προορισμο σου ΜΟΝΟ οταν εχει λαβει απο σενα τηλεφωνικη κληση και οταν ειναι σε πιατσα. Εκει κοψε του τον κ... και εγω μαζι σου:) Αλλα απο την στιγμη που κινειται στον δρομο εχει το δικαιωμα της επιλογης, ειδαλως θα θεωρουνταν το ταξι ως ΚΤΕΛ 4 ατομων. Και ναι.... εκει τον καλυπτει ακομη και ο νομος. Για οποιοδηποτε ερωτημα γυρω απο τους νομους των ταξι μην διστασετε να με ρωτησετε.:D

δεν γνωρίζω ακριβώς τι λέει ο νόμος, αλλά έτσι όπως είναι οι νόμοι στην Ελλάδα μπορεί και να έχεις δίκιο...
όμως... όταν κάνω σήμα σε άδειο τάξι και σταματάει... ε τότε πρώτα μπαίνω μέσα και μετα του λέω τον προορισμό μου... εγώ αυτό κάνω και έχω τσακωθεί πολλές φορές, αλλά νομίζω ότι ο ισχυρισμός περί Κτελ είναι άκυρος γιατί το ταξί το επιλέγω και το πληρώνω για να πάει εκεί που θέλω εγώ και όχι εκεί που πάει το ταξί... διαφορετικά όντως πέρνω λεωφορείο...
αυτά...

LIBYKOS
26/04/2007, 15:00
Ρε παιδιά, το λέει η ίδια η άδεια : ΕΔΧ, Δημοσίας!!!!

Αν η σημαία είναι κάτω, αυτόματα πρέπει να δουλεύει και το ρολόι.

Αν η σημαία είναι πάνω, είναι υποχρεωμένος να σε πάει όπου θέλεις!

Αν κινείσαι χωρίς να εργάζεσαι, κανονικά πρέπει να έχεις το καπέλο κουκουλωμένο με τη μαύρη κουκουλίτσα.

Περί στάθμευσης :

'Αρθρο 5

Χώροι στάσης ή στάθμευσης
1.Η.στάση ή η στάθμευση των αυτοκινήτων ταξί και αγοραίων για την εξυπηρέτηση του κοινού επιτρέπεται

α) Σε ειδικούς γι' αυτό το σκοπό καθορισμένους χώρους στάση ή στάθμευσης (πιάτσες). Οι χώροι αυτοί καθορίζονται για μεν την Πρωτεύουσα του νομού με απόφαοη του οικείου Νομάρχη, μετά απο γνώμη του οικείου Οργανισμού Τοπικής Αυτοδιοίκησης και της Υτηρεσίας Τροχαίας κίνησης και των οικείων συνδικαλιστικών οργανώσεων των ιδιοκτητών και οδηγών αυτοκινήτων ταξί και αγοραίων, για δε τις λοιπές διοικητικές μονάδες του νομού με απόφαση του οικείου δημοτικού ή κοινοτικού συμβουλίου, ύστερα από σύμφωνη γνώμη της οικείας υπηρεσίας τροχαίας κίνησης.

β) Σε σημεία οδοστρώματος ή πλατειών που επιτρέπεται η στάση ή η στάθμευση και εφόσον τα σημεία αυτά απέχουν από ορατό σταθμό αυτοκινήτων ταξί (πιάτσα) απόσταση μεγαλύτερη των πενήντα (50) μέτρων.

γ)........
...........
..........

'Αρθρο 6

Επιβίβαση και αποβίβαση επιβατών

1. Η αποβίβαση του επιβάτη γίνεται με υπόδειξή του στον οδηγό, του σημείου προορισμού που επιθυμεί εφ' όσον στο οημείο αυτό επιτρέπεται η στάση ή η στάθμευση. Σε αντίθετη περίπτωση η αποβίβαση γίνεται μόνον όταν το αυτοκίνητο ταξί ~ή αγοραίο βρίσκεται σε πλήρη στάση και κατά τρόπο που να μην παρεμποδίζεται η κυκλοφορία των λοιπών οχημάτων καθώς και των πεζών.
.........
.......

soundstorm
26/04/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
edit : Διορθώνω το λάθος μου παραπάνω : Η είσπραξη είναι περίπου στα 12 με 15 ευρώ την ώρα, αν είσαι στον πόλεμο. αν δουλεύεις με ραντεβού αλλάζει.
Ρε θα παρω το ταξι τελικα και να πα να γα@@@@@@ και οι συναυλιες και τα στουντια και ολα.....
:winka: :winka:

karamoto
27/04/2007, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Ρε θα παρω το ταξι τελικα και να πα να γα@@@@@@ και οι συναυλιες και τα στουντια και ολα.....
:winka: :winka:

Δεν είμαι ταξιτζής αλλά από αυτά που ακούω σκέψου το τρελό ποσό που χρειάζεσαι για την άδεια + 20-30.000Ε για ταξί (που υποχρεωτικά αλλάζει στα περίπου 10 χρόνια) +συντήρηση +καύσιμα και μετά σκέψου αν πρέπει ή όχι να παρατήσεις τα πάντα και να γίνεις ταξιτζής.

Για να πω την αλήθεια με τόσα λειτουργικά έξοδα άλλα και τεράστιο κεφάλαιο εκκίνησης περίμενα να βγαίνουν περισσότερα. Αλλιώς στα πόσα χρόνια κάνετε απόσβεση αυτοκίνητο και άδεια ρε παιδιά?

Παρεπιπτόντως από τα αποσπάσματα του νόμου που παρατέθηκαν παραπάνω φαίνεται ότι τα τυπικές απαιτήσεις των πελατών είναι και νομικά σωστές (όπως ήταν το λογικό).

sacramtt600r
27/04/2007, 08:33
Για καθηστε στην θεση του οδηγου για 12 ωριτσες να δειτε την γλυκα.....

ώπα.....δηλαδή αυτό είναι δικαιολογία?????
οποιος θέλει να θεωρείτε επαγγελματίας να πράτει επαγγελματικά
Αν δεν αντέχει 12 ωρες στο τιμόνι...να αράξει στις 8. Ειναι σηματικότερη η σωματική ασφάλεια μας από την τσέπη
Υπάρχουν και γιατροί που αναγκάζονται να μείνουν όρθιοι τόσες ώρες και να παίζουν με νυστέρια...όχι με τιμόνια
Πρόσφατα συζήταγα με φίλο μου ταξιτζί και του λέω...μη μου πεις οτι είσαι από τους μαλάκες που σταματάνε ή αποβιβάζουν χωρίς alarm....
H απαντησή του ήταν,,,,εννοείτε ρε..σιγά μη πατάς alarm ανα λίγα λεπτά επί 8/10 ώρες.
Ε τότε να βάλεις τα alarm εκεί που ξέρεις λοιπόν!!!!!

εχω δουλέψει και εγώ οδηγώντας 8ωρες επι 4 χρόνια ως courier και δεν μπορώ να ακούω π@παριές
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Βαρέθηκα τα νοσοκομεία από ανεγκέφαλους που κάθονται στο τιμόνι

soundstorm
27/04/2007, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Δεν είμαι ταξιτζής αλλά από αυτά που ακούω σκέψου το τρελό ποσό που χρειάζεσαι για την άδεια + 20-30.000Ε για ταξί (που υποχρεωτικά αλλάζει στα περίπου 10 χρόνια) +συντήρηση +καύσιμα και μετά σκέψου αν πρέπει ή όχι να παρατήσεις τα πάντα και να γίνεις ταξιτζής.

Για να πω την αλήθεια με τόσα λειτουργικά έξοδα άλλα και τεράστιο κεφάλαιο εκκίνησης περίμενα να βγαίνουν περισσότερα. Αλλιώς στα πόσα χρόνια κάνετε απόσβεση αυτοκίνητο και άδεια ρε παιδιά?

Παρεπιπτόντως από τα αποσπάσματα του νόμου που παρατέθηκαν παραπάνω φαίνεται ότι τα τυπικές απαιτήσεις των πελατών είναι και νομικά σωστές (όπως ήταν το λογικό).
280.000 ευρα εχει η αδεια στο νησι.Αλλα αξιζει τον κοπο.
Ρε παιδια μιας και εχουμε ταξιτζιδες εδω,να σας ρωτησω κατι.
Ειπα στον πεθερο να αγορασω το μισο το ταξι και μου λεει οτι δεν συμφερει γιατι σε λιγα χρονια θα ανοιξει αυτο το επαγγελμα και θα δινει το κρατος τις αδειες.Υπαρχει τετοια περιπτωση?εχει κανεις ιδεα?

LIBYKOS
27/04/2007, 22:39
20 χρόνια ανοίγει. Δεν αποκλείεται βέβαια να γίνει μια κάποια στιγμή

menos
07/05/2007, 10:17
Αν δεν αντέχει 12 ωρες στο τιμόνι...να αράξει στις 8. Ειναι σηματικότερη η σωματική ασφάλεια μας από την τσέπη Υπάρχουν και γιατροί που αναγκάζονται να μείνουν όρθιοι τόσες ώρες και να παίζουν με νυστέρια...όχι με τιμόνια

Ναι φιλε μου συμφωνω...... Δες ομως και λιγο στις ειδησεις ποσα νυστερια ξεχνιουνται ΜΕΣΑ στον/στην καθε ασθενη!!!!:rotflmao:

karamoto
07/05/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
280.000 ευρα εχει η αδεια στο νησι.Αλλα αξιζει τον κοπο.
Ρε παιδια μιας και εχουμε ταξιτζιδες εδω,να σας ρωτησω κατι.
Ειπα στον πεθερο να αγορασω το μισο το ταξι και μου λεει οτι δεν συμφερει γιατι σε λιγα χρονια θα ανοιξει αυτο το επαγγελμα και θα δινει το κρατος τις αδειες.Υπαρχει τετοια περιπτωση?εχει κανεις ιδεα?

Ρε παιδιά είναι δυνατόν?

Κόστος αρχικής επένδυσης:
280.000E+30.000E=310.000E

Χωρίς να βάλουμε τα πάρα πολλά λειτουργικά έξοδα (πετρέλαια σέρβις μικροατυχήματα κτλ) για να κάνει κανείς απόσβεση σε 5 χρόνια πρέπει να βγάζει κέρδος (αφού βγάλουμε και φόρους) 200Ε την μέρα δουλεύοντας 27 μέρες τον μήνα. Και βέβαια αυτά τα 5 χρόνια να έχεις καβάτζα για να ζεις εσύ και η οικογένεια σου.

Και επιπλέον να σε έχουν στην μπούκα όλοι οι οδηγοί και μη της Ελλάδας. Λίγο κακή επένδυση δεν είναι? Εκτός αυτού με τα ποσά που αναφέρετε εσείς σαν κέρδη σημαίνει απλά δεν συμφέρει.