PDA

View Full Version : θέλω.....να μπώ πίστα



stratosZX10
22/04/2007, 21:10
γεια σας φιλοι.
θελω να αρχισω σιγα σιγα να μπλεκομαι περισσοτερο με το θεμα μοτοσυκλετα και πιστα.
θελω να παω στην πιστα των σερρων και να ξεκινησω σιγα σιγα να την μαθαινω οσο καλυτερα μπορω.
1ον) τι πρεπει να ξερω για αρχη οσον αφορα την οδηγηση σε πιστα?
2ον) χρειαζεται να αλλαξω κατι στην μοτοσυκλετα μου?οσον αφορα ρυθμισεις αναρτησης και πιεσεις ελαστικων?(εχω ενα zx10r 2004)

ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις!


85554

xampos
22/04/2007, 21:28
κουκλι το εργαλειο σου

περνα μια βολτα κι απο ΕΔΩ (www.kawasaki-bikers.gr) αν θες να ψαχτεις περισσοτερο

:beer: :beer: :beer:

chris_gian
23/04/2007, 15:57
Εγω μπηκα πιστα για πρωτη φορα την προηγουμενη βδομαδα με gsxr 750 k6, η εμπειρια ειναι μοναδικη. στο μηχανακι μου δεν πειραξα τιποτα, ουτε αναρτησεις, ουτε πιεσεις ελαστικων. Ετσι και αλλιως αφου θα μπεις πρωτη φορα δε νομιζω οτι χρειαζεται να ψαχτεις τοσο πολυ με αυτα. Ο Ολυμπιος ( υπευθυνος πιστας ) θα σου εξηγησει τα παντα οσον αφορα τη συμπεριφορα στην πιστα, κανονες ασφαλειας κ.τ.λ. το τηλ. της πιστας ειναι 2321039699 και 2321052592. Συμβουλη μου ειναι να πας καθημερινη που δεν εχει κοσμο ωστε να γουσταρεις το μηχανακι σου, να μαθεις με την ησυχια σου την πιστα και να μη χρειαζεται να ανησυχεις για πολυ γρηγορους. Καλη αρχη και καλη διασκεδαση, η οποια ειναι δεδομενη. :wave2: :wave2: :wave2: :D

sapila racing
23/04/2007, 16:14
Χαμηλώστε πιέσεις στα λάστιχα!!

32 μπροστά, 30 πίσω είναι καλά.
:wave2:

kinhsh
27/04/2007, 05:33
Bαλε το στανταρ στησιμο που δινει η καβασακι,το γραφει στο βιβλιαρακι που συνοδευει τη μοτοσυκλετα. Αν τα λαστιχα ειναι ιδιου τυπου εμπρος πισω το στησιμο ειναι καλο. Αν το πισω ειναι προφιλ 55 σφιξε μια γραμμη προφορτισης στο πιρουνι. Σφιξε 1 κλικ συμπιεση εμπρος και πισω απο το στανταρ .
Πιεσεις εγω θα ελεγα 33 36 για να μη κοβει δυναμη το ξεφουσκωτο λαστιχο και εχεις και περισσοτερη φθορα.
Μια φορα που οδηγησα στις Σερρες εχω βγαλει καποια συμπερασματα.
-Συναγωνισου μονο με ατομα που εχουν πολιτικα λαστιχα αν εχεις και συ τετοια,μη παρασυρθεις να κυνηγας ατομα που εχουν γομμες γιατι εχουν τεραστιο πλεονεκτημα.
-Για τουλαχιστον 15 λεπτα θελει αργα η πιστα να συνηθισεις τις στροφες και το πως συμπεριφερεται εκει μεσα η μηχανη.
-Τρεξε με το ρευμα των αλλων για να μην εχεις εγνοια μη σου πεσει κανεις απο πισω στις ευθειες τουλαχιστον .
-Οι γραμμες της πιστας αυτοι τουλαχιστον που πανε συχνα τις παιρνουν απλωτες ,με ροη ,προσωπικα δεν με βολεψαν ετσι ,αλλα προτιμησα πιο κλειστες γραμμες,ειναι και το ζχ10 ευελικτο .
- Η πιστα αυτη εχει σε μερικα σημεια αρκετη θετικη κλιση που αυτοι που τα ξερουν τα εκμεταλλευονται και πλαγιαζουν πολυ πχ τετοια σημεια ειναι η κ5, το εσακι , η κ13 και κ14 μπορει να ειναι και αλλα ,εγω αυτα καταλαβα.
-Σημεια που η κλιση της ασφαλτου δεν ειναι θετικη ειναι επικινδυνα για πτωση αν θυμαμαι καλα ειναι η κ1 κ2 η εξοδος απο το εσακι ,η εξοδος απο την κ10 ,η κ11 κ12.
-Συνηθως με τριτη εκτος ευθειας βγαινει η πιστα ,προσωπικα εβαλα και 2α αφου ειχα πιο κλειστες γραμμες αλλα υπαρχει ο κινδυνος να γκαζωσεις κατα λαθος με τη 2α.
-Επισης αν εχεις πολιτικα λαστιχα μη τα εμπιστευεσαι υπερβολικα και παρασυρθεις αλλα σιγουρεψου με αρκετους γυρους οτι εχουν την προσφυση για τις μεγαλες κλισεις.
-Με αγωνιστικα λαστιχα το ζχ10 με αναβατη 100 κιλα με τα ρουχα βρισκει μαρσπιε στις στροφες που ανεφερα με ευνοικη κλιση χωρις κινδυνο,δεν ισχυει στις αλλες αυτο.
-Επισης να θυμασαι οτι τα πολιτικα λαστιχα πιανουν καλη αποδοση μετα απο 4 γυρους,ενω τα αγωνιστικα μετα απο 2 γυρους.Οποτε σε καθε νεα εισοδο προσοχη στους πρωτους γυρους.
Και φυσικα μη το παρακανεις ,θελεις το μηχανακι να το φερεις πισω ανεπαφο !_