PDA

View Full Version : gsxr 1100 92



gsxr1100
23/04/2007, 22:29
γεια σας!οποιος ξερει πραγματικα απο αυτη την μηχανει ας με βοηθησει!θα την παρω μια απο αυτες τις μερες και θα ηθελα να μου πειτε τα υπερ και τα κατα της!ευχαριστω.gsxr 1992 ελαιοψυκτο

menos
08/05/2007, 16:45
ΠΑΡΤΟ!!!:a54: Με προσοχη ομως γιατι θελει ΧΕΡΙΑ! ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑ ΛΑΣΤΙΧΑ. To εχει ενα φιλαρακι και μου ειπε ακριβως την παρακατω προταση: "Με προσοχη γιατι η μοτοσυκλετα ειναι βαρια και παλια. ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΧΡΗΣΤΕΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30 ΕΤΩΝ!!!" Πλεονεκτηματα: 1)Αν ξερεις πως να το χειριστεις εισαι στην ουρα των Κ1,2,3,4,5,6,7 και του καθε επομενου:a08: 2)Οσο και να το ζοριζεις ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ!!Μειονεκτηματα: Λαστιχοφαγος και με πολυ μεγαλο στομα στις βενζινες.:wave2:

DimST
08/05/2007, 17:16
Κοίτα... στην ουρά των σύγχρονων μοτοσυκλετών δεν θα είσαι (μην τρελαθούμε εντελώς) αλλά αν το λέει η καρδιά σου, το μηχανάκι είναι σε καλή κατάσταση απο θέμα ανάρτησης και έχεις χέρια θα το φχαριστηθείς.

Τα ελαιόψυκτα σουζούκια έγιναν γνωστά για το πόσο άθραυστα ήταν αλλά... δεν παυει να είναι μια παλιά μοτοσυκλέτα αυτή που κοιτάς... οπότε τον λόγο έχουν οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες (σίγουρα παραπάνω απο ένας). Αν δεν το πρόσεχαν όπως έπρεπε...
Θέλω να πώ, μη βασίζεσαι στο όνομα και την ιστορία, μιλάμε για μια μοτοσυκλέτα 15+ ετών.

Αναλώσιμα κοίτα, δισκόπλακες, χτυπημένους τροχούς, μπότες και ψαλίδι, κατάσταση που είναι τα αλυσιδογράναζα, τσιμούχες μροστινού, κατάσταση ανάρτησης, μπρός πίσω, δές αν μπερδεύει σε απότομα ανοίγματα στο γκάζι και γενικά αν είναι πρόθυμο να ανεβάσει.

Δές και την εξωτερική κατάσταση που την έχει ο ιδιοκτήτης του... (γρατζουνιές, ξεραμένα λάδια, θολή ζελατίνα απο την πολυκαιρία και τον ήλιο κλπ), αν είναι το χάλι του, θα μπορείς να έχεις μια άποψη για το τί έκανε και μέσα στο μηχανάκι... και η δικαιολογία είναι 15 ετών κλπ κλπ δε μετράει, έχω δεί τέτοια μηχανάκια και πολύ παλαιότερα πραγματικά διαμάντια και αυτό είναι ένα μηχανάκι που αξίζει να το έχει σε άψογη κατάσταση.

Γενικά θεωρώ ρίσκο μια τέτοια αγορά, εκτός και αν έχεις σκοπό να την αναπαλαιώσεις και να της βάλεις αυτά που θα σου ζητήσει που μπορεί... να μην είναι λίγα.

Απο κεί και πέρα, απο αναρτήσεις πιθανότατα θα είναι σώβρακο, οπότε για να είσαι ασφαλής θές δουλειά μπροστά και κάτι καλύτερο πίσω (προσωπική άποψη).
Φρένα... δύσκολα θα είνα αξιόμαχα (δισκόπλακες αν δεν έχουν αλλαχτεί, δαγκάνες αν δεν έχουν συντηρηθεί... )
Οδηγικά το μηχανάκι είναι ογκόληθος και δύσκολο (αντρικό που λένε) ειδικά στις κλειστές διαδρομές (πολύ υψηλό βάρος, ψηλό κέντρο βάρους και βαριά κινούμενα μέρη), έχει παλιάς σχολής θέση οδήγησης με τεράστιο τεπόζιτο ανάμεσα σε σ'ένα και τα κλιπόν τα οποία είναι κάπου... μακρυά μπροστά και πισώβαρη κατανομή βάρους (κακός συνδιασμός με ουζαρισμένο αμορτισέρ).
Οι μασπιέδες είναι αρκετά ψηλά για τον χαρακτήρα της μοτο και μάλλον θα σε κουράσει αν είσαι 185γειά σας... Αν το μοτέρ είναι σε καλή κατάσταση θα παίξεις σε γκάζι με πολύ περισσότερα μηχανάκια απ'ότι αφήνει να εννοηθεί η ηλικία του... μέχρι να έρθουν οι στροφές...

Μακάρι να το πάρεις, δεν έχει καμμία σχέση με οτιδήποτε σύγχρονο αλλά αν ξέρεις τι και γιατί το αγοράζεις θα το κατα ευχαριστηθείς.

(Απο την άλλη αν ήξερες δε θα ρώταγες...)

Τέσπα... σκέψου το και καλή τύχη.

:beer: :beer: :wave2:

jdoohan
10/05/2007, 13:17
Φιλε ειμαι ιδιοκτητης μιας τετοιας γριας εδω κ 6 χρονια.(φωτο παρακατω)
Το μηχανακι ειναι αξιοπιστο και πολυ γρηγορο οχι μονο για την εποχη του αλλα και πολυ μετα.
Μπορει να μην ειναι τοσο γρηγορο οσο τα εγγονια του αλλα εχει πολλα ξεσπασματα.
Και οχι ξεσπασματα λογο κυκλωματων και αντιστασεων....(οσοι εχουν βρεθει καβαλα με καταλαβαινουν).
Επισης μπορεις οχι μονο δαχτυλο να βαλεις αλλα και ολη σου τη πατουσα.
Ας πουμε και μερικα ασχημα ομως.Οι μπροστινοι δισκοι ζεσταινονται για πλακα.Αλλα και ο κινητηρας δεν παει πισω.Βεβαια το χειμωνα ειναι οτι καλυτερο αλλα το καλοκαιρι .......ασε!!!!


87926

zireous
13/05/2007, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jdoohan
Φιλε ειμαι ιδιοκτητης μιας τετοιας γριας εδω κ 6 χρονια.(φωτο παρακατω)
Το μηχανακι ειναι αξιοπιστο και πολυ γρηγορο οχι μονο για την εποχη του αλλα και πολυ μετα.
Μπορει να μην ειναι τοσο γρηγορο οσο τα εγγονια του αλλα εχει πολλα ξεσπασματα.
Και οχι ξεσπασματα λογο κυκλωματων και αντιστασεων....(οσοι εχουν βρεθει καβαλα με καταλαβαινουν).
Επισης μπορεις οχι μονο δαχτυλο να βαλεις αλλα και ολη σου τη πατουσα.
Ας πουμε και μερικα ασχημα ομως.Οι μπροστινοι δισκοι ζεσταινονται για πλακα.Αλλα και ο κινητηρας δεν παει πισω.Βεβαια το χειμωνα ειναι οτι καλυτερο αλλα το καλοκαιρι .......ασε!!!!

jdoohan, έχεις σκεφτεί τίποτα μαργαρίτες για τα φρένα σου (υποθέτω ότι έχεις αλλάξει τσιμούχες κλπ στα φρένα σου μήπως ψιλοκολλάνε και γι' αυτό ζεσταίνονται πρόωρα).

Από τόσο μακρυά δε βλέπω άμα έχεις πάνω σωληνάκια υψηλής, άμα δεν, σκέψου το και αυτό, βελτιώνεται κατά πολύ καί η αντοχή σε θερμοκρασίες.

Κούκλα πάντως είναι (όλο λέω να κάτσω να τη βάψω και εγώ και όλο δεν αδειάζω).

:beer:

stathis_k3
14/06/2007, 19:29
συμφωνω, το πρωτο που θελει η γιαγιουλα ειναι αν οχι μαργαριτες τουλαχιστον μια αεριζομενη δισκοπλακα... δωσε βαση να το στησεις απο αναρτησεις και φρενα, αυτα που σνομπαρουν οι περισσοτεροι και θα την χαρεις την γιαγιουλα με το παραπανω!!!!!

yannis27
20/06/2007, 14:22
Μεγαλε παρτο με κλειστα ματια...αυτο ειναι το αγαπημενο μου μηχανακι:beer: :beer:


93794

1000 k1
03/05/2009, 21:08
το καλοκαιρι θα παρεισ φωτια απο τη ζεστη του ψυγειου βαλε ενα βεντιλατερ γιατι ανεβαζει θερμοκρασια στην πολη

motor12
11/07/2012, 00:55
τα καλυτερα χρωματα ηταν του 92
και καλα κεραυνος - ενα μηχανακι με τα καλυτερα χρωματα εβερ
κριμα που δεν βγαινουν πια τέτοιοι χρωματισμοι μας εχει φαει η μονοχρωμια
και τα σοβαρα σχεδια