PDA

View Full Version : Αγορα Aprilia rs 125.



Σελίδες : [1] 2

endj3
23/04/2007, 23:41
Παιδια ειμαι σχεδον ετοιμος να αγορασω το εν λογω μηχανακι αλλα εχω καποιες αμφιβολιες σχετικα με την αξιοπιστια του τα προβληματα που μπορει να βγαζει(εχω ακουσει οτι ειναι συχνο φαινομενο)και κατα ποσο ειναι καταλληλο για καποιον σαν εμενα που οδηγα για πρωτη φορα(εκτος απο κατι σκουτερ).Ακομα ποσο δυσκολη ειναι η συντηρηση ενος διχρονου κινητηρα και αν μπορω να το μαθω πανω σε αυτο το μηχανακι η θα το "στειλω" αδιαβαστο.Εναλλακτικα τι αλλο θα μπορουσατε να μου προτεινετε σε αυτην την κατηγορια ισως λιγο πιο αξιοπιστο και λιγοτερο ζημιαρικο.Οποιος εχει εμπειρια με το ιδιο το μηχανακι η εχει ακουσει ας απαντησει μπας και καταφερω να αποφασισω(Οχι τιποτα αλλο αλλα σαν φοιτητης δεν εχω και μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα να συντηρω ενα μηχανακι που θα ζηταει συνεχεια)Ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες.Να πω οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια με τις μηχανες και τωρα προσπαθω να μπω στον κοσμο αυτο.Ευχαριστω για τον χρονο σας!

sober
24/04/2007, 00:24
Γεια χαρα!!
Κι εγω εχω ακουσει για την εν λογω εταιρια οτι δεν ειναι ακσιοπιστη οποτε εφοσον πας για πρωτο μηχανακι γιατι δεν κοιτας για καποια πιο ''δοκιμασμενη''πχ Χοντα/Γιαμαχα??Επειτα για τι ποσο μιλαμε πως εισαι διατε8ιμενος να δωσεις??Καινουριο το 8ες?Αφου ειναι πρωτο μοτο 8α σου ελεγα να προτιμησεις κατι σε μεταχειρο γιατι κατα πασα πι8ανοτητα 8α μπεις μετα στο τριπακι να δοκιμασεις και κανα αλλο σε μεγαλυτερα κυβικα οποτε ποιος ο λογος να πας σε καινουριο ενω με λιγο καλο ψακσιμο βρισκεις ευκαιριες σε μεταχειρισμενο??Αμα εχεις διπλωμα για 125 μπορεις να ''χτυπησεις'' μεχρι 250...Εχω ακουσει αρκετους εδω που λενε για το CBF και νομιζω μεταχειρο δε 8α κσεπερναει τα 3 χιλιαρικα....Εχω το ΑΧ αλλα μονο λογω δικης μου κωλοφαρδιας μου εχει βγει σουπερ γιατι αλλοι εχουν παραπονα...Χμ...8α σου προτεινω και το Serow (225) που μπορει να ειναι παλιο αλλα σιγουρα 8α το βρεις σε καλη τιμη και ειναι σκυλι...

:wave2:
Welcome!!!:beer: :winka:

kiriakost
24/04/2007, 00:47
Επειδή η αντιπροσωπία για Aprilia είναι πολύ κοντά μου ( ΒΟΛΟΣ) , ακούω τα κλάματα τους από εδώ που βρίσκομαι .

Συγκεκριμένα χωρίς να είμαι μηδενιστής , και παραδέχομαι, ότι ψιλό-γλυκό- κοιτουσα το Pegaso 600,
έχουνε παράπονα οτι ακόμα και για μια μανέτα , πρέπει να περιμένεις να σου την στείλουν απο το εργοστάσιο στην Ιταλία , και άμα δεν έχουν , να περιμένεις στην ουρά, για όταν βγαλουν .

πολύ όμορφα είναι τα Aprilia , αλλά το πρόβλημα είναι η διανομή ανταλλακτικών, έτσι λέει τουλάχιστον το ράδιο Αρβύλα !! :wave2:

endj3
24/04/2007, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Γεια χαρα!!
Κι εγω εχω ακουσει για την εν λογω εταιρια οτι δεν ειναι ακσιοπιστη οποτε εφοσον πας για πρωτο μηχανακι γιατι δεν κοιτας για καποια πιο ''δοκιμασμενη''πχ Χοντα/Γιαμαχα??Επειτα για τι ποσο μιλαμε πως εισαι διατε8ιμενος να δωσεις??Καινουριο το 8ες?Αφου ειναι πρωτο μοτο 8α σου ελεγα να προτιμησεις κατι σε μεταχειρο γιατι κατα πασα πι8ανοτητα 8α μπεις μετα στο τριπακι να δοκιμασεις και κανα αλλο σε μεγαλυτερα κυβικα οποτε ποιος ο λογος να πας σε καινουριο ενω με λιγο καλο ψακσιμο βρισκεις ευκαιριες σε μεταχειρισμενο??Αμα εχεις διπλωμα για 125 μπορεις να ''χτυπησεις'' μεχρι 250...Εχω ακουσει αρκετους εδω που λενε για το CBF και νομιζω μεταχειρο δε 8α κσεπερναει τα 3 χιλιαρικα....Εχω το ΑΧ αλλα μονο λογω δικης μου κωλοφαρδιας μου εχει βγει σουπερ γιατι αλλοι εχουν παραπονα...Χμ...8α σου προτεινω και το Serow (225) που μπορει να ειναι παλιο αλλα σιγουρα 8α το βρεις σε καλη τιμη και ειναι σκυλι...

:wave2:
Welcome!!!:beer: :winka:
Εχω το πρωτο διπλωμα και δεν ημουν σιγουρος μεχρι ποσα κυβικα μπορω να παρω ισχυει μεχρι 125 κυβικα η ως 34 ιππους?Για το απριλια το σκεφτομουν για καινουργιο αλλα αφου μου επιβεβαιωνετε τους φοβους μου μαλλον θα κοιταξω για κατι αλλο οποιος εχει να κανει καποια αλλη προταση για μηχανη ειναι ευπροσδεκτη.

OrEsTiS82
24/04/2007, 08:24
Το ειχε φιλος μου πριν 3-4 χρονια το RS (125) και του ειχε βγαλει πολλα προβληματα,ηταν πολυ ομορφο μηχανακι,με αρκετο "νευρο" αλλα του ειχε βγαλει πολλες ζημιες.


85726

powerphot
24/04/2007, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Επειδή η αντιπροσωπία για Aprilia είναι πολύ κοντά μου ( ΒΟΛΟΣ) , ακούω τα κλάματα τους από εδώ που βρίσκομαι .
Ενημερωμένο σε βρίσκω εκεί κοντά στον Βόλο:wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
..................αλλά το πρόβλημα είναι η διανομή ανταλλακτικών, έτσι λέει τουλάχιστον το ράδιο Αρβύλα !! :wave2:
Μάλλον πρέπει να αλλάξεις "Σταθμό" και συχνότητα στο ραδιόφωνο σου!:wave2:

byron
24/04/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ενημερωμένο σε βρίσκω εκεί κοντά στον Βόλο:wacko:

Μάλλον πρέπει να αλλάξεις "Σταθμό" και συχνότητα στο ραδιόφωνο σου!:wave2:

Αστο ρε Powerphot.... Τι το ψάχνεις;

Alchimistis
24/04/2007, 09:44
Οκ παιδια τωρα που με αυτα που μου ειπατε και αυτα που εχω ακουσει δεν προκειται να το διακινδυνευσω τι θα μου προτεινατε σε τετοιο στυλ μηχανης πιο αξιοπιστο και να ταιριαζει σε καποιον που ξεκιναει τωρα...

Alchimistis
24/04/2007, 09:44
Το τελευταιο μηνυμα ειναι δικο μου (endj3).

byron
24/04/2007, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Το τελευταιο μηνυμα ειναι δικο μου (endj3).

Και γιατί έχεις άλλο nick ; :confused:

Αν σε ενδιαφέρει το RS το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάς στα Μέγαρα στις 6/5 που θα έχει η aprilia τα μοντελα της για test ride.

EVI
24/04/2007, 10:17
το ξερω το μηχανακι καλα


το λοιπον. το απριλια 125 ειναι ενα διχρονο σουπερ σπορτ μικρου κυβισμου που πρεπει να το δολυευεις στις ψιλες στροφες (εκει στα δινει ) αμα το δουλευεις μεσα σε κινηση με 2-3000 στροφες θα το κολλησεις , επισεις αν το δουλευεις μονιμος ψηλα και το χερι σου δε ξεκολα απο το γκαζι παλι θα το κολλησεις

δε θα το βαλεις ΠΟΤΕ μπρος και θα φυγεις ΠΑΝΤΑ θα περιμενεις να ζεσταθει το μηχανακι και μετα.

δεν εχει δεικτη βενζινης θα πρεπει να προσεχεις ποσα χιλιομετρα βγαζεις και να κοιτας μην μεινεις πουθενα στο ετσι

τα ανταλλακτικα του ειναι πανακριβα οπως και αυτα που φορα απο την μανα του.

τα φρενα του ειναι απο αλλον πλανητη θελουν προσοχη ομως για αυτον τον λογο μην σταματας με εντο σε καθε φαναρι και δεις την μηχανη απο πανω σου


το μηχανακι αυτο ειναι φτιαγμενο για να ΣΤΡΙΒΕΙ οπως ολα τα σουπερσπορτ και ειναι για ΠΙΣΤΑ και οχι για να πηγαινεις καθε μερα να παιρνεις τσιγαρα με αυτο διοτι θα το κολλησεις .


υπαρχουν εξουσιοδοτμενα συνεργεια που εινια πανακριβα οπως ειναι οτι αφορα την απριλια

η αντιπρωσοπεια ειναι ακομα σε βρεφικη ηλικαι και σε ταλαιπωρει παρα πολυ να βρεις ανταλακτικα που οταν και αμα τα βρεις ειναι πανακριβα .


πλαστικα φλασακι και τα λοιπα θα πρεπει να τα προσεχεις για τι και αυτα ειναι ακριβα

πολυ συχνα λαδακια και οχι οτι ναναι λαδια διοτι σαν καθαροαιμο διχρονο θελει το καλο του λαδι.

το στησιμο του rs ειναι καταπλητκικο αλλα δεν ξερω ποσο απειρος εισαι....εχει πολυ γκαζι παρα πολυ και θελει προσοχη και προδερμ


αυτα αμα θυμιθω κατι αλλο σε λεω.

:smokin:

byron
24/04/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ειναι πανακριβα

εινια πανακριβα οπως ειναι οτι αφορα την απριλια

βρεις ειναι πανακριβα .

ειναι ακριβα


Για ρίξε και καμμιά τιμή ρε EVI να καταλάβουμε δλδ..... :smokin:

DUKASII
24/04/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
το ξερω το μηχανακι καλα


το λοιπον. το απριλια 125 ειναι ενα διχρονο σουπερ σπορτ μικρου κυβισμου που πρεπει να το δολυευεις στις ψιλες στροφες (εκει στα δινει ) αμα το δουλευεις μεσα σε κινηση με 2-3000 στροφες θα το κολλησεις , επισεις αν το δουλευεις μονιμος ψηλα και το χερι σου δε ξεκολα απο το γκαζι παλι θα το κολλησεις



:smokin:


τι αλλο να πει κανεις...

γενικως..μη το δουλεψεις φιλε..

θα κολλήσει!!!!!!!!!!!!!!


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

EVI
24/04/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Για ρίξε και καμμιά τιμή ρε EVI να καταλάβουμε δλδ..... :smokin:

θα σου κανει τρομερη εντυπωση το ποσο κανουν πραγματα για ενα μηχανακι 125 κυβικων φιλε μου......θα σου γραψω την λυπητερη αναλυτικα μετα την πτωση στα μεγαρα......προς το παρων αφου μηχανικα δεν εχει τιποτα κανουμε τα στραβα ματια ...μια 2 ερωτησεις καναμε και τωρα πρωσπαθουμε να το ξεχασουμε μεχρι να βρουμε χρηματα............. :sad:

(αναλογικα με το ποσο εχουν τα φλασακια μου η οι μανετες στο Ζ που οτι και να ειναι ειναι μια μηχανη 750 κιβικων και 100 ιππων και 200 κιλων και τελος παντως ειναι στην μεσαια κατηγορια και οχι στην μικρη ε ναι ρε γειτονα ειναι ακριβα .....)



:sad: :sad:


(τιμες δε σου λεω τωρα γιατι θα ειναι ανακριβεις..... μου τις ειπαν και δεν τις σημειωσα απλως εφυγα με μια κακη σκεψη καταλαβαινεις οταν θα εχω στανταρ τιμες και μια γενικη σουμα θα σου πω να φρκαρεις ...αφου τα ξερεις τι ρωτας....)

EVI
24/04/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τι αλλο να πει κανεις...

γενικως..μη το δουλεψεις φιλε..

θα κολλήσει!!!!!!!!!!!!!!


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


το μηχανακι εχει εναν ιδιαιτερο τροπο οδγησεις αν αφησεις συμπλεκτη θα σβησει θελει να ανεβαζεις τρελες στροφες και να αφηνεις μισο συμπλεκτη πριν ξεκινησεις κλπ κλπ



δεν κολλαει φυσικα αν το κανεις μια 2 3 φορες αλλα για μια καθημερινη κατασταση

και γενικος αμα δεν γουσταρετε να σας πω τι ξερω απο ενα μηχανακι που το οδηγω σχεδον καθε μερα δε σας λεω και λεγετε οτι πιστευετε η οτι εχετε ακουσει απο αλλους κα ιστα @@ μου

:smokin: :wave2: :wave2: :wave2: :lol:

DUKASII
24/04/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
το μηχανακι εχει εναν ιδιαιτερο τροπο οδγησεις αν αφησεις συμπλεκτη θα σβησει θελει να ανεβαζεις τρελες στροφες και να αφηνεις μισο συμπλεκτη πριν ξεκινησεις κλπ κλπ



δεν κολλαει φυσικα αν το κανεις μια 2 3 φορες αλλα για μια καθημερινη κατασταση

και γενικος αμα δεν γουσταρετε να σας πω τι ξερω απο ενα μηχανακι που το οδηγω σχεδον καθε μερα δε σας λεω και λεγετε οτι πιστευετε η οτι εχετε ακουσει απο αλλους κα ιστα @@ μου

:smokin: :wave2: :wave2: :wave2: :lol: παρεξήγησες..

εγω τα πιστευω αυτα..
ετσι ειναι τα διχρονα..χαμηλα κολλανε και ψηλα κολλανε.

και μεις να ξες μονο οτι ακουμε απο αλλους λεμε..


διχρονα εμεις ποτε.

EVI
24/04/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
παρεξήγησες..

εγω τα πιστευω αυτα..
ετσι ειναι τα διχρονα..χαμηλα κολλανε και ψηλα κολλανε.

και μεις να ξες μονο οτι ακουμε απο αλλους λεμε..


διχρονα εμεις ποτε.

δε το ειπα σε σενα ρε :p


και εγω μακρυα απο διχρονα ειμαι -δεν ξερω για σενα-

αυτο ηταν ο ερωτας του αδελφου μου και αυτος το αγορασε :wave2:

byron
24/04/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
(αναλογικα με το ποσο εχουν τα φλασακια μου η οι μανετες στο Ζ που οτι και να ειναι ειναι μια μηχανη 750 κιβικων και 100 ιππων και 200 κιλων και τελος παντως ειναι στην μεσαια κατηγορια και οχι στην μικρη ε ναι ρε γειτονα ειναι ακριβα .....)


Για ποιό λόγο δλδ θα έπρεπε να έχει διαφορά στην τιμή η Brembo ρυθμιζόμενη μανέττα του RS με την ΙΔΙΑ μανεττα του Tuono ;

Αν το Ζ σου είχε την ΙΔΙΑ μανεττα με το ZX10 θα έπρεπε να έχει άλλη τιμή επειδή το Ζ είναι 750 ?

Για πες καμμιά τιμή όμως....

Ενδεικτικά για το Aprilia scooter μου. Ζελατινα 45?, γρύλια πλαινή 8?, πλαινό καπάκι (από το πόδι μου μέχρι την ουρά) βαμμένο 86? (τιμή περυσινή αλλά δεν νομίζω να έχει αλλάξει).

Τώρα στο κόλλημα..... έχει δίκιο ο DUCASII. Πότε δεν κολλάει ; :confused:

EVI
24/04/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Για ποιό λόγο δλδ θα έπρεπε να έχει διαφορά στην τιμή η Brembo ρυθμιζόμενη μανέττα του RS με την ΙΔΙΑ μανεττα του Tuono ;

Αν το Ζ σου είχε την ΙΔΙΑ μανεττα με το ZX10 θα έπρεπε να έχει άλλη τιμή επειδή το Ζ είναι 750 ?

Για πες καμμιά τιμή όμως....

Ενδεικτικά για το Aprilia scooter μου. Ζελατινα 45?, γρύλια πλαινή 8?, πλαινό καπάκι (από το πόδι μου μέχρι την ουρά) βαμμένο 86? (τιμή περυσινή αλλά δεν νομίζω να έχει αλλάξει).

Τώρα στο κόλλημα..... έχει δίκιο ο DUCASII. Πότε δεν κολλάει ; :confused:

το μηχανακι ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και κορυφη σε ολα του οπως ειναι ολα τα απριλια ........

οι τιμες για μενα ειναι ακριβες για αλλους μπορει και οχι σου εγραψα οτι πρεπει να τις εχω γραπτος για να μην σου λεω βλακεις (εχω συμπληρωσει το μυνημα μου δες το σε παρακαλω)

το μηχανακι αυτο θελει σωστη και συγκεκριμενη οδηγηση....δυστηχως το παιρνουν ως επι το πλειστον νεοι οδηγοι και μικρη σε ηλικια

το γκαζι ειναι γλυκο και το μαμανε τα ραμματα

δεν ειναι τυχαιο που ΟΛΑ τα μεταχοιρισμενα rs ειναι σουργελα.

αμα το παρεις καινουργιο κα ιξερεις πως ακριβως να το πας δεν εχει προβλημα.........αυτο λεω μονο....εγω που οταν το οδηγησα πρωτη φορα του μαμησα τα παντα γιατι το πηγαινα λες και ειχα το Ζ η οποιο αλλο ..... και οταν μου ειπε 10 πραγματα ο αδελφος μου καταλαβα τι πρεπει να κανω

αυτα


η γνωμη μου δεν πα να πει οτι ειναι και σωστη.

:wave2:

byron
24/04/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
το γκαζι ειναι γλυκο και το μαμανε τα ραμματα

Βρε μη στραβώνεις. Κουβέντα να κάνουμε. Το RS είναι ένα ειδικό μηχανάκι. Όταν έχεις ένα 125 με 30+ άλογα λογικό και επόμενο είναι να έχει αυξημένη συντήρηση και προσοχή απ΄τον αναβάτη του.

Πριν καμμιά εβδομάδα κάποιο παλληκάρι έγραψε στο apriliabikers για την πρόθεση του να φτιάξει το άστρωτο RS του (1000 χλμ) και να το πάει απ΄τα 30 στα 35 άλογα πχ. (μήπως ήταν του brother ?)

Παρόλο που τον απετρεψαν, έβαλε μια gianneli εξάτμιση και κάποιο Kit στο βολάν. Το αποτέλεσμα ήταν το RS να κολλήσει με 180 χλμ.

Γιατί κόλλησε; Γιατί ο μηχανικός του θεώρησε περιττό να αλλάξει τα μαμα ζιγκλερ. Ποιός φταίει τώρα ; το RS που 35 αλογάκια από 125 κυβικά και φτωχό μίγμα κόλλησε ή ο κάθε καστανάς που κάνει ότι του ΄ρθει;

EVI
24/04/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Βρε μη στραβώνεις. Κουβέντα να κάνουμε. Το RS είναι ένα ειδικό μηχανάκι. Όταν έχεις ένα 125 με 30+ άλογα λογικό και επόμενο είναι να έχει αυξημένη συντήρηση και προσοχή απ΄τον αναβάτη του.

Πριν καμμιά εβδομάδα κάποιο παλληκάρι έγραψε στο apriliabikers για την πρόθεση του να φτιάξει το άστρωτο RS του (1000 χλμ) και να το πάει απ΄τα 30 στα 35 άλογα πχ. (μήπως ήταν του brother ?)

Παρόλο που τον απετρεψαν, έβαλε μια gianneli εξάτμιση και κάποιο Kit στο βολάν. Το αποτέλεσμα ήταν το RS να κολλήσει με 180 χλμ.

Γιατί κόλλησε; Γιατί ο μηχανικός του θεώρησε περιττό να αλλάξει τα μαμα ζιγκλερ. Ποιός φταίει τώρα ; το RS που 35 αλογάκια από 125 κυβικά και φτωχό μίγμα κόλλησε ή ο κάθε καστανάς που κάνει ότι του ΄ρθει;


ο καθε καστανας φταιει .... ετσι ειναι ...... οπως τα λες ..... εκτος απο τους μαστορες ειναι και θεμα οδηγου....... εγω γιατι εδωσα το Ζ να μου το στρωσει ο idi? γιατι σαν απειρος οδηγος εγω τα 100 του αλογα θα τα πηγαινα στα 95 μπορει και λιγοτερα .....μου ειπε καποια πραγματα μου εδειξα αλλα τοσα και πρωσπαθω να τα βαλω σε ταξη και να τα κανω πραξη αγνουοσα πολα πραγματα για τις μηχανες που δεν ειναι μονο να τις βαλεις μπρος και αντε παμε... αυτο το κανει ο καθενας .

ετσι ειναι....


και αμα δε θες να το μπουκωσεις η να το κολλησεις πρεπει να ξερεις να το οδηγεις το διχρονο ειναι ενα δυσκολο μηχανακι γενικα.. ετσι πιστευω εγω.

και δεν στραβωνω οεο ... :lol:

azal
24/04/2007, 11:32
loipon file mou to rs einai fovero mixanaki to ida kai egw stin ekthesi kai mou gyrise to myalo giati eixa 125 2stroke me peripou idio moter kai esperne an den eixa fesi allo mixanaki tha to eperna sigoura mono kai mono gia tin istoria.ta dixrona loipon an ta peiraxeis kolane gia auto loipon to kratas mama kai gamaei outws i allws .tous vazeis kalo ladi castrol tts gia ksexwristi mixi an kai eimai tis apopsis na ginete i miksi sto depozito etsi wste na apofigeis dislitourgia tis trobas ladiou pou tha eixe ws apotelesma na kollisei.gia mesa stin athina den kanei padws.einai korifaio apo gazi kai ama tou prosekseis ti ladia mixis tha tou valeis den to peirakseis den prokeitai na sou pathei tipota.3 xronia to eixa to rg125g suzuki kai den epathe tipota.kai na ksereis oti 250 4stroke ta ksetripas me tetoio moto.oso gia tin sidirisi na ksereis oti exei poli ligoteri apo enan 4stroke kinitira .an pali se exoun pisi oi ipoloipoi na pareis 4stroke metaxeiro kai pio argo gia na matheis kai 5 pragmata pio eukola giati opws kai na to kaneis to rs einai ligo diskolo stin odigisi sou proteinw ΤΤR250 YAMAHA to moto einai egyisi!

Alchimistis
24/04/2007, 11:35
Τελικα καταλαβα πως για μενα που ειμαι πρωταρης μαλλον δεν κανει αυτο το μηχανακι γιατι θα το σκισω εσεις τι αλλο εχετε να προτεινετε στο ιδιο στυλ μηχανης μεταχειρισμενο η και καινουργιο με οριο τα χρηματα του rs to οποιο να μην ειναι τοσο απαιτητικο( διπλωμα εχω το πρωτο)

Παλι ο endj3 ειμαι.

byron
24/04/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Τελικα καταλαβα πως για μενα που ειμαι πρωταρης μαλλον δεν κανει αυτο το μηχανακι γιατι θα το σκισω εσεις τι αλλο εχετε να προτεινετε στο ιδιο στυλ μηχανης μεταχειρισμενο η και καινουργιο με οριο τα χρηματα του rs to οποιο να μην ειναι τοσο απαιτητικο( διπλωμα εχω το πρωτο)

Παλι ο endj3 ειμαι.

Το μόνο που μοιάζει (εμφανισιακά) είναι το CBR125.
Οι ομοιότητες που έχουν βέβαια σταματούν στο ότι και τα δύο έχουν φαιρινγκ. Φαντάζομαι πως θα είναι πιο κατάλληλο για κάποιον πρωτάρη μιας και έχει καμμιά 20ρια άλογα λιγότερα....

:wave2:

azal
24/04/2007, 14:48
kalo einai na apofasisis ti theleis prwta thes na kavalas pezodromia aneta?an pesei katw to mixanaki na min pathei tipota to poly na spasei kamia maneta?na pas diakopes to kalokairi se kanena nisi kai na min koloseis epeidi exei xwmatodromo ?pare TTR250!an thes na exeis ton fovo olitin wra min pesei pou tha to afisw kai min gratzounisw ta plastika kai den paw vima me pairnane ta papakia kai ston prwto xwmatodromo thes na kolwseis pare CBR125 kai kali tyxi me ton saracaki!

sober
24/04/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από azal
kalo einai na apofasisis ti theleis prwta thes na kavalas pezodromia aneta?an pesei katw to mixanaki na min pathei tipota to poly na spasei kamia maneta?na pas diakopes to kalokairi se kanena nisi kai na min koloseis epeidi exei xwmatodromo ?pare TTR250!an thes na exeis ton fovo olitin wra min pesei pou tha to afisw kai min gratzounisw ta plastika kai den paw vima me pairnane ta papakia kai ston prwto xwmatodromo thes na kolwseis pare CBR125 kai kali tyxi me ton saracaki!



Σωστοοοοοος....:beer: :beer:

xampos
24/04/2007, 18:08
φιλε αστο αυτο το μηχανακι ......

σκεψου για κατι αλλο .....

cbf 250 πολυ καλο και καταλληλο για να μαθεις να οδιγας.

αν θες χωμα και να καβαλς πεζοδρομια το xr250 einai monodromos

:wave2:

675
24/04/2007, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
χαμηλα κολλανε και ψηλα κολλανε.



ελεος ποια το λετε και ξαναλετε....


:rolleyes:


ψιλα κολλανε!!!

χαμηλα μπουκωνουν ....δεν ειναι το ιδιο...:wave2:

vassilis88
24/04/2007, 20:06
τι λετε ρε παιδια κ με αποθαρυνετε?κ γω αυτο σκεφτομουνα.εχω ηδη 2+ χρονια cbr 125 κ οκ δν αξιζει το μηχανακι το rs το ηθελα γιατι ειναι στριφτερο κ θα μπορω να μπω πιστα με αυτο.με το μικρο διπλωμα δν υπαρχει αλλο μηχανακι που να στριβει το ιδιο καλα σωστα?γμτ γμτ..δλδ ειναι προτιμοτερη η μεταβαση απ ευθειας σε μεγαλη μοτο?απλως κ μονο για να μην εχω το αγχος της συντηρησης κ της εξειδικευμενης χρησης δλδ?

τελικα βρηκα τι φταιει! :mad: το γαμωδιπλωμα που το βγαζουμε στα 20! :lol:

maniak.
24/04/2007, 20:40
:look: :look: :a35: :a35: :look: :look:

EVI
24/04/2007, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ελεος ποια το λετε και ξαναλετε....


:rolleyes:


ψιλα κολλανε!!!

χαμηλα μπουκωνουν ....δεν ειναι το ιδιο...:wave2:



Nai αυτο ακριβως νταξ ρε παιδι μην βαρας εμενα ειχε κολλησει το μυαλο μου και εγραψα την ιδια λεξη οπως τα λες ειναι και ο ντουκας το ξερει αυτο απλως εκανε κουοτ το δικο μου :wave2:

EVI
24/04/2007, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
τι λετε ρε παιδια κ με αποθαρυνετε?κ γω αυτο σκεφτομουνα.εχω ηδη 2+ χρονια cbr 125 κ οκ δν αξιζει το μηχανακι το rs το ηθελα γιατι ειναι στριφτερο κ θα μπορω να μπω πιστα με αυτο.με το μικρο διπλωμα δν υπαρχει αλλο μηχανακι που να στριβει το ιδιο καλα σωστα?γμτ γμτ..δλδ ειναι προτιμοτερη η μεταβαση απ ευθειας σε μεγαλη μοτο?απλως κ μονο για να μην εχω το αγχος της συντηρησης κ της εξειδικευμενης χρησης δλδ?

τελικα βρηκα τι φταιει! :mad: το γαμωδιπλωμα που το βγαζουμε στα 20! :lol:


καμμια σχεση


το εγραψα και πριν


αυτο το αριστουργημα εμφανισιακα που στριβει με την σκεψη και μονο ειναι για πιστα οτι καλυτερο υπαρχει


:beer:

kiriakost
24/04/2007, 21:06
Για βγάλτε και καμιά ράδιο αρβύλα , για το Varadero το 125 , είμαι περίεργος να μάθω την γνώμη σας !!

xampos
24/04/2007, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Για βγάλτε και καμιά ράδιο αρβύλα , για το Varadero το 125 , είμαι περίεργος να μάθω την γνώμη σας !!

ειδικα αυτο ειναι το πιο ακιρο 125 αρι

675
24/04/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
τι λετε ρε παιδια κ με αποθαρυνετε?κ γω αυτο σκεφτομουνα.εχω ηδη 2+ χρονια cbr 125 κ οκ δν αξιζει το μηχανακι το rs το ηθελα γιατι ειναι στριφτερο κ θα μπορω να μπω πιστα με αυτο.με το μικρο διπλωμα δν υπαρχει αλλο μηχανακι που να στριβει το ιδιο καλα σωστα?γμτ γμτ..δλδ ειναι προτιμοτερη η μεταβαση απ ευθειας σε μεγαλη μοτο?απλως κ μονο για να μην εχω το αγχος της συντηρησης κ της εξειδικευμενης χρησης δλδ?

τελικα βρηκα τι φταιει! :mad: το γαμωδιπλωμα που το βγαζουμε στα 20! :lol:


θελω και γωωωωω rs!!!

πηγα στην εκθεση και το καβαλησα....

απο τοτε ενας παρανομος ερωτας ξεκινησε....ομως το σεπτεμβρη θα της φορεσω κουλουρα επισημη!
στριφτερη στριφτερη!!

:a07: :a07: :a07: :a07: :a07: :a07: :a07:

675
24/04/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Nai αυτο ακριβως νταξ ρε παιδι μην βαρας εμενα ειχε κολλησει το μυαλο μου και εγραψα την ιδια λεξη οπως τα λες ειναι και ο ντουκας το ξερει αυτο απλως εκανε κουοτ το δικο μου :wave2:

ναι μωρε νταξ:wave2:

απλα το ειπα γιατι προσωπικα προτιμω να μου μπουκωσει παρα να μου κολλησει με καμια 120αρα στο κοντερ.....:eek:


:winka: :beer:

675
24/04/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
ειδικα αυτο ειναι το πιο ακιρο 125 αρι

πες τα!!

πρωτη φορα ειδα 125αρι στα 5μιση χιλιαρικα!!:eyepop:

ουτε v-strom ν αγοραζες!!:winka:

Electra
24/04/2007, 23:49
Η συκεγκριμένη μοτοσικλέτα δε πιστεύω πως ενδείκνυται για τη περίπτωσή σου, όσο και αν σου αρέσει. Ένα τέτοιο δίχρονο θα μπορούσε να είναι ίσως το επόμενο σου μηχανάκι και όχι το πρώτο σου.

Προτίμησε ένα μεταχειρισμένο τετράχρονο, για αρχή, να μάθεις να δουλεύεις τον συμπλέκτη αλλά και να βρείς το στυλ που σου ταιριάζει χωρίς να ακουμπήσεις πολλά χρήματα, όντας και φοιτητής.

Το CBF 250 είναι πολύ καλή λύση πάντως...
Κάνε την έρευνά σου, κάνε κάποιο test ride και μετά καταλήγεις.




ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το καινούργιο το RS δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το προηγούμενο. Δουλεύει άψογα, στις στροφές που θα έπρεπε να δουλεύει ένα δίχρονο πάντα, δεν μου έσβησε ΠΟΤΕ, είναι το απόλυτο "μικρό" για να μάθεις να στρίβεις και να το πας στη πίστα. 26 ίπποι (φιμωμένο), πανάλαφρο...
Κατά την άποψή μου όμως (και όχι μόνο τη δική μου) δεν είναι για καθημερινή μετακίνηση και όντως βγάζει προβληματάκια που δε θα έπρεπε να κάτσουν να απασχολούν κάποιον νέο στο χώρο.


Cheers
:beer:

EVI
24/04/2007, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Η συκεγκριμένη μοτοσικλέτα δε πιστεύω πως ενδείκνυται για τη περίπτωσή σου, όσο και αν σου αρέσει. Ένα τέτοιο δίχρονο θα μπορούσε να είναι ίσως το επόμενο σου μηχανάκι και όχι το πρώτο σου.

Προτίμησε ένα μεταχειρισμένο τετράχρονο, για αρχή, να μάθεις να δουλεύεις τον συμπλέκτη αλλά και να βρείς το στυλ που σου ταιριάζει χωρίς να ακουμπήσεις πολλά χρήματα, όντας και φοιτητής.



ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το καινούργιο το RS δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το προηγούμενο. Δουλεύει άψογα, στις στροφές που θα έπρεπε να δουλεύει ένα δίχρονο πάντα, δεν μου έσβησε ΠΟΤΕ, είναι το απόλυτο "μικρό" για να μάθεις να στρίβεις και να το πας στη πίστα. 26 ίπποι (φιμωμένο), πανάλαφρο...
Κατά την άποψή μου όμως (και όχι μόνο τη δική μου) δεν είναι για καθημερινή μετακίνηση και όντως βγάζει προβληματάκια που δε θα έπρεπε να κάτσουν να απασχολούν κάποιον νέο στο χώρο.


Cheers
:beer:


αυτο ακριβως συμφωνω μαζι σου μονο που το καινουργιο rs (αυτο εχω και του 99 αν θυμαμαι ειναι το αλλο -διοτι υπαρχουν 2 στην οικογενεια ναι ειμαστε βαρεμενοι ασχετο αυτο) σβηνει ηλεκτρα μου......ω ναι.....οταν εισαι μεσα στην κινηση θα σου σβησει ....... αλλο η πιστα.... και αυτο πηγαινε στο φιλο και σε οποιον το θελει για να πηγαινει μεσω ομονοιας για καφε.......ειναι τοοοοοοοοοοσο σπαστικο να σκας ξερογκαζιες συνεχεια .............. ναι............μεγαλωσα μαλλον....καποτε μου αρεσαν αυτα




:uplate: :uplate: :uplate:

OzZzZzY
25/04/2007, 00:12
evi τωρα σοβαρευτηκες? :lol: :lol:

καθε ποτε αλλαζεις συμπλεκτη και πισω λαστιχο στο Ζ? :smokin: :smokin:

vassilis88
25/04/2007, 09:50
χμμ....μαλλον καλυτερα να το παρω για να δω μονος μου τι σοι μηχανημα ειναι.

αν επαιρνα μεγαλη μοτο στα ιδια λεφτα...θα ημουν χωρις διπλωμα..(οπως εδω κ 2μισι χρονια, αλλα δν πειραζει):D

μΕ φαινεται πως το καλυτερο θα ειναι να κρατησω παραλληλα κ το χοντα'ι'(κλοπυ-right runner):lol: για καθε μερα κ το rs για οταν ξυπναν τα ενστικτα..

το βαρκαντερο ρε παιδια μια χαρα μηχανακι ειναι.ειναι βε2 με τη μεγιστη ισχυ των 10 αλογων, κ μονο 150 κιλα!:rotflmao: :rotflmao:

EVI
25/04/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
evi τωρα σοβαρευτηκες? :lol: :lol:

καθε ποτε αλλαζεις συμπλεκτη και πισω λαστιχο στο Ζ? :smokin: :smokin:


τι εννοεις σοβαρευτηκα?

EVI
25/04/2007, 11:53
ααα στο μεγαλωσα τωρα πια πηγαινε το σοβαρευτηκα?


:p :p :p :p :p ε ναι τι?


:lol:

675
25/04/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88

το βαρκαντερο ρε παιδια μια χαρα μηχανακι ειναι.ειναι βε2 με τη μεγιστη ισχυ των 10 αλογων, κ μονο 150 κιλα!:rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


πες τα ρε χοντα'ι'!!


χοντα'ι' rulezzzzzzzzz!:lol:


:beer:

675
25/04/2007, 14:08
εμενα παλι με λετε τωρα που θα βρω 4μιση χιλιαρικα για το κωλο-πυραυλακι το rs???
(γιατι διχρονο μεταχειρο δε παιζει)

βασιλη πεσε 2 χιλιαρικα!!


:evil:

vassilis88
25/04/2007, 16:09
πεσε συ ρε!:lol:

ε με λιγη δουλεια, κ πολυ στοιχημα, μαζευονται!:hypnotize

α, κ ολο κ κατι θα πιασει το townmate!:p

675
25/04/2007, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88


ε με λιγη δουλεια


με λιγη????....:eek: :hypnotize :eek: :hypnotize :cry:


καλα ρε μπιλακο που δουλευεις ρε γμτ????:cry:


πες μου να ρθω και γω γιατι 1 μηνα τωρα στο νετ καφε 300 ευρωπουλα εβγαλα....:sick: :lol:

vassilis88
26/04/2007, 12:21
εχεις πμ..

να μη βγουμε κ εκτος τοπικ!:p

OzZzZzY
26/04/2007, 12:44
elias ασε το rs και παρε κανα μεταχειρο rgv που κ να σου κολησει δεν σε πειραζει..1500 ευρω θα το χεις παρει κ ειναι κ πολυ πιο αξιοπιστο απο το rs..φτιαξε κ τιποτα πολυεστερικα πλαστικα για να μην φαινεται οτι ειναι μιας 15ετιας και εισαι καλυμενος..

byron
26/04/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
elias ασε το rs και παρε κανα μεταχειρο rgv που κ να σου κολησει δεν σε πειραζει..1500 ευρω θα το χεις παρει κ ειναι κ πολυ πιο αξιοπιστο απο το rs..φτιαξε κ τιποτα πολυεστερικα πλαστικα για να μην φαινεται οτι ειναι μιας 15ετιας και εισαι καλυμενος..

Ρε OzzZZzzy τι λές ; :confused:
Με το τελευταίο RG που βγήκε, είσαστε συνομήλικοι. Να δώσει 1500? !!!! :eyepop: (προφανώς για το 125 μιλάς, γιατί 250άρια δεν τα έχουν τα παιδιά. Ασε που εκεί να δεις κολλήματα)

:wave2:

OzZzZzY
26/04/2007, 12:58
rgv 250 του 92 ρε srx εννοω!


85990

OzZzZzY
26/04/2007, 12:59
ή το banana του 92


85992

OzZzZzY
26/04/2007, 13:01
γιατι με 2000 μονο rs 125 του 99-00 θα βρει και δεν νομιζω να ενδιαφερεται για τετοια


85993

675
26/04/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
εχεις πμ..

να μη βγουμε κ εκτος τοπικ!:p

u too my man:beer: :smokin:

675
26/04/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ρε OzzZZzzy τι λές ; :confused:
Με το τελευταίο RG που βγήκε, είσαστε συνομήλικοι. Να δώσει 1500? !!!! :eyepop: (προφανώς για το 125 μιλάς, γιατί 250άρια δεν τα έχουν τα παιδιά. Ασε που εκεί να δεις κολλήματα)

:wave2:

ozy

μου φαινετε οτι ο απο πανω μ εχει δικιο...:rolleyes:


οπως και να το κανεις δινεις 4μιση χιλιαρικα αλλα παιρνεις κορυφαιο αγωνιστικα κα σχεδιαστικα διαφορετικης χιλιετιας μοτορι:beer:

byron
26/04/2007, 13:07
Κάπου λένε για δίπλωμα, ηλικία κλπ αλλά βαριέμαι να ψάξω. Επομένως 250 :nono:

675
26/04/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Κάπου λένε για δίπλωμα, ηλικία κλπ αλλά βαριέμαι να ψάξω. Επομένως 250 :nono:

αυτο το 250:nono:


φετος δε βγηκε 1η φορα???

πριν ηταν μεχρι 25kw ισχυος:sick:

xampos
26/04/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
αυτο το 250:nono:


φετος δε βγηκε 1η φορα???

πριν ηταν μεχρι 25kw ισχυος:sick:


ξερεται κατι που δεν ξερω ? :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

αλλαξε κατι στα διπλοματα ?????:confused: :confused: :confused:

675
26/04/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
ξερεται κατι που δεν ξερω ? :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

αλλαξε κατι στα διπλοματα ?????:confused: :confused: :confused:

δυστυχως αν οχι ακομη απο του χρονου σιγουρα:sad:

αλλα αν το εχεις ηδη βγαλει δεν εχεις κανενα προμπλεμ...:wave2:

OzZzZzY
26/04/2007, 13:21
elias ξεκινας κατα τη γνωμη μου με λαθος σκεπτικο..

εγραψες οτι προτιμας να σου μπουκωνει παρα να σου κολλαει..αρα ξεκινας με την προοπτικη οτι θα σου βγαζει προβληματα..
ενας φιλος μου την "πατησε" και το πηρε..με το σκεπτικο οτι ειναι ωραιο (πανεμορφο δεν διαφωνω),αριστη συμπεριφορα, "σχολειο" για νεους οδηγους, ακριβως στα αλογα που επιτρεπει ο νομος, κορυφαιο για πιστα..
ε οσο το χαρηκε τον πρωτο καιρο και ηταν ευτυχισμενος μετα αρχισε να γινεται ο καλυτερος πελατης σε ρεκτιφιε και χιτονια
δυστυχως ομως οπως κ εσυ φανταζομαι δεν θα σαι ολη μερα στα Μεγαρα (το πιθανοτερο να σαι σπανια) για να το οδηγεις στο περιβαλλον του..ουτε πιστευω πως θα κρατησεις το townmate για μεταφορες μεσα στην πολη και το 125 θα το χεις για βραδυνες κυριως βολτες για να μην πνιγεσαι στην κινηση..
δεν λεω κ μενα μαρεσουν τα διχρονα αλλα τα φοβαμαι πολυ..
αν δεν φοβασαι να το "χρυσωνεις" ακολουθα την καρδια σου

xampos
26/04/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
δυστυχως αν οχι ακομη απο του χρονου σιγουρα:sad:

αλλα αν το εχεις ηδη βγαλει δεν εχεις κανενα προμπλεμ...:wave2:

ΤΗ ΛΕΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ


δηλαδη ουτε 250 αρι δεν θα μπορουμε να χουμε νομιμα :confused: :confused: :confused:

ποιος %@%&(**)%^% το βγαλε αυτο

:a018: :a018: :a018: :a018: :a016: :a016: :a011: :a45: :a52:

675
26/04/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
ΤΗ ΛΕΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ


δηλαδη ουτε 250 αρι δεν θα μπορουμε να χουμε νομιμα :confused: :confused: :confused:

ποιος %@%&(**)%^% το βγαλε αυτο

:a018: :a018: :a018: :a018: :a016: :a016: :a011: :a45: :a52:

ασε ρε γμτ......:bigcry:


εσυ δεν εχεις ιουλιο βγαζεις διπλωμα??

xampos
26/04/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ασε ρε γμτ......:bigcry:


εσυ δεν εχεις ιουλιο βγαζεις διπλωμα??

ναι τον ιουλιο κατα πασα πιθανοτητα θα το χω βγαλει. δηλαδη θα ειμαι ΟΚ με 250?

απλα σπαστικα με αυτην την αλλαγη.

ειπαμε να μην καβαλανε οι πιτσιρικαδες μεγαλες μηχανες αλλα οχι κι ετσι. :rolleyes:


σε σπρωχνουν στην παρανομια :mad:

675
26/04/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
ναι τον ιουλιο κατα πασα πιθανοτητα θα το χω βγαλει. δηλαδη θα ειμαι ΟΚ με 250?

απλα σπαστικα με αυτην την αλλαγη.

ειπαμε να μην καβαλανε οι πιτσιρικαδες μεγαλες μηχανες αλλα οχι κι ετσι. :rolleyes:


σε σπρωχνουν στην παρανομια :mad:

χωρις να ειμαι καθολου σιγουρος νομιζω οτι αν προλαβεις θα σε τσιμα τσιμα στο τσακ....


εγω θα σ προτεινα να πας τωρα αν εχεις χρονο (και 2 υπογραφες απο τους γονεις σου)
να δωσεις μαθηματα και σηματα, να το περασεις και οταν κλεισεις τα 18 να σου το εκδοσουν...

ετσι γινεται μπορεις να το δωσεις ποιο νωρις αλλα και παλι δεν ποιοι κανονες θα ισχυσουν τραβα σε μια σχολη και ρωτα για σιγουρια:beer: :wave2:


α! που σε και μετα φτιαξε κι ενα ποστ να το δουμε κι εμεις...:p :wave2:

OzZzZzY
26/04/2007, 13:58
ρε αν δεν ειστε σιγουροι μην παραπλανειτε τον κοσμο! θελετε να χουμε αυτοκτονιες? :lol: :lol: :lol: :lol:

xampos
26/04/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
χωρις να ειμαι καθολου σιγουρος νομιζω οτι αν προλαβεις θα σε τσιμα τσιμα στο τσακ....


εγω θα σ προτεινα να πας τωρα αν εχεις χρονο (και 2 υπογραφες απο τους γονεις σου)
να δωσεις μαθηματα και σηματα, να το περασεις και οταν κλεισεις τα 18 να σου το εκδοσουν...

ετσι γινεται μπορεις να το δωσεις ποιο νωρις αλλα και παλι δεν ποιοι κανονες θα ισχυσουν τραβα σε μια σχολη και ρωτα για σιγουρια:beer: :wave2:


α! που σε και μετα φτιαξε κι ενα ποστ να το δουμε κι εμεις...:p :wave2:

ρωτισα σε μια σχολη χωρις να ξερω που αλλαζει ο νομος. απλα απο βιασυνη ηθελα να παω ποιο νωρις για να βγει το διπλομα πιο γρηγορα και αυτη απ τη σχολη μου ειπε πως δεν γινεται. εγω επεμενα οτι μου εχουν ποει οτι γινεται αλλα και παλι οχι ελεγε η μαλακο :p

675
26/04/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
ρωτισα σε μια σχολη χωρις να ξερω που αλλαζει ο νομος. απλα απο βιασυνη ηθελα να παω ποιο νωρις για να βγει το διπλομα πιο γρηγορα και αυτη απ τη σχολη μου ειπε πως δεν γινεται. εγω επεμενα οτι μου εχουν ποει οτι γινεται αλλα και παλι οχι ελεγε η μαλακο :p

:rotflmao:


κοιτα:rolleyes:

το οτι γινεται να κανεις ολη τη διαδικασια ποιο νωρις γινεται!!!

αυτο ειναι εξακριβωμενο!

guantee πως το λενε!:p :beer:

Argonautis46
21/09/2013, 18:14
Το ξέρω είναι παλιό το θρέντ αλλά, ψάχνομαι για ένα RS 125 του 2007

Πραγματικά έχω διαβάσει τόσα πολλά και μαζί με αυτό το θρέντ οπου με έχετε κάνει να τα βάψω μαύρα :cry:
Είμαι σε πλήρη σύγχυση παρ' όλο που δε το βιάζομαι γιατι θέλω να ψαχτώ απο παντού και να ξέρω ακριβώς τι αγοράζω (οχι οτι δεν έχω τα λεφτά):D

Απο αυτά που είπατε με προβλημάτισαν περισσότερο:

1) Η σωστή χρήση... Δλδ τι? Έχω μια Α' εμπειρία στις μηχανές η οποία μου λέει "έχεις πολλά να ανακαλύψεις ακόμα πιτσιρικάααα"
Όλη μου η εμπειρία πάνω στις μηχανές είναι honda mtx 50cc, made in china 125 cc, honda cm 250t kai ena honda fmx (περαν αυτών που έχω καβαλίσει απο φίλους κλπ). Τι διάολο δε θα την παλέψω με το rs? (πραγματικά το ρωτάω γιατι το έχω πάρει απο φόβο)
Γενικά δεν είμαι απο αυτούς που κολλάνε το γκάζι στις ευθείες γτ το λυπάμαι (όχι πάντα), ούτε απο αυτούς που στις 3000 αλλάζουν ταχύτητα. Επίσης δεν μπλέκω συχνά σε κίνηση.

2) Προβλήματα.. Με προυπόθεση τη σωστή χρήση θα χρειάζομαι μάστορα συχνά? Κάποιος που έχει θα ξέρει καλύτερα. Κάθε βδομάδα, καθε μήνα ή κάθε εξάμηνο βγαζει ζημιές? Οκ είναι πολυ γενικευμένο αυτο αλλά άμα θέλω μια 100αρα για το μάστορα κάθε βδομάδα ΔΕΝ (δε μιλάω σε περίπτωση τούμπας, απλά φθορά)


υγ1 Το μοτοσυκλετιστικό μου βιογραφικό δε το γράφω για κανέναν άλλο λόγω πάρα μόνο για να μου πούν καλύτερα οι γκουρού κατα πόσο είμαι ικανός να έχω ένα rs και να το δουλεύω σωστά, γτ πραγματικά δεν ξέρω:D

υγ2 Είναι κάτι ακόμα το οποίο μου διαφεύγει αυτη τη στιγμή.

Argonautis46
21/09/2013, 18:24
Μιας και το θυμήθηκα..
Όπου 2Τ μεταχειρισμένο μακρία είπε κάποιος
Πραγματικά με κάνετε και νιωθω ανασφάλεια. Έχει κάποιος να προσθέσει κάτι σε αυτό? ^^

menelaos46
21/09/2013, 18:42
Το ξέρω είναι παλιό το θρέντ αλλά, ψάχνομαι για ένα RS 125 του 2007

Πραγματικά έχω διαβάσει τόσα πολλά και μαζί με αυτό το θρέντ οπου με έχετε κάνει να τα βάψω μαύρα :cry:
Είμαι σε πλήρη σύγχυση παρ' όλο που δε το βιάζομαι γιατι θέλω να ψαχτώ απο παντού και να ξέρω ακριβώς τι αγοράζω (οχι οτι δεν έχω τα λεφτά):D

Απο αυτά που είπατε με προβλημάτισαν περισσότερο:

1) Η σωστή χρήση... Δλδ τι? Έχω μια Α' εμπειρία στις μηχανές η οποία μου λέει "έχεις πολλά να ανακαλύψεις ακόμα πιτσιρικάααα"
Όλη μου η εμπειρία πάνω στις μηχανές είναι honda mtx 50cc, made in china 125 cc, honda cm 250t kai ena honda fmx (περαν αυτών που έχω καβαλίσει απο φίλους κλπ). Τι διάολο δε θα την παλέψω με το rs? (πραγματικά το ρωτάω γιατι το έχω πάρει απο φόβο)
Γενικά δεν είμαι απο αυτούς που κολλάνε το γκάζι στις ευθείες γτ το λυπάμαι (όχι πάντα), ούτε απο αυτούς που στις 3000 αλλάζουν ταχύτητα. Επίσης δεν μπλέκω συχνά σε κίνηση.

2) Προβλήματα.. Με προυπόθεση τη σωστή χρήση θα χρειάζομαι μάστορα συχνά? Κάποιος που έχει θα ξέρει καλύτερα. Κάθε βδομάδα, καθε μήνα ή κάθε εξάμηνο βγαζει ζημιές? Οκ είναι πολυ γενικευμένο αυτο αλλά άμα θέλω μια 100αρα για το μάστορα κάθε βδομάδα ΔΕΝ (δε μιλάω σε περίπτωση τούμπας, απλά φθορά)


υγ1 Το μοτοσυκλετιστικό μου βιογραφικό δε το γράφω για κανέναν άλλο λόγω πάρα μόνο για να μου πούν καλύτερα οι γκουρού κατα πόσο είμαι ικανός να έχω ένα rs και να το δουλεύω σωστά, γτ πραγματικά δεν ξέρω:D

υγ2 Είναι κάτι ακόμα το οποίο μου διαφεύγει αυτη τη στιγμή.

Πολλά από αυτά τα κολλάει - μπουκώνει που διαβάζεις για τα δίχρονα είναι κατά εμένα μπούρδες.... απλώς είναι πιο ευαίσθητα σε κάποιους χειρισμούς. Αυτό δε σημαίνει ότι θα πηγαίνεις κάθε εβδομάδα μάστορα. Τώρα, το τι να πάρεις, το για τι χρήση το θες, το τι λεφτά θες να δώσεις, είναι δική σου απόφαση απλώς η αλήθεια βρίσκεται (όπως και τις περισσότερες φορές) κάπου στη μέση.

:D

Υ.Γ. Πάντως οι τιμές των rs 125 είναι άκρως δελεαστικές (μεταχειρισμένου)!!!

notakos600
22/09/2013, 09:38
Το μεταχείρω δίχρονο και ειδικά το RS δεν θα το κάνεις ποτέ μηχανάκι ξανά, πάντα κάτι θα κουδουνίζει στο μοτέρ. ;)

Samprovalis
05/05/2014, 17:27
San kainourgios loipon kai gw edo thelw na sas theso mia erwthsh....foitoitis kai gw sto hrakleio krhths mhxanikos 3erw ti ginete me ta dixrona omws xoris kai polla lefta gia venzines kai servis exw mia erwthsh....Aprilia rs 125-Yamaha yzf 125??? Yper kai kata kai sta 2???to ena kaiei 7litra sta 100 alla exeigazia trela kai to allo 2,2 sta 100...Perimeno apantisisas...

harris_x
06/05/2014, 08:53
San kainourgios loipon kai gw edo thelw na sas theso mia erwthsh....foitoitis kai gw sto hrakleio krhths mhxanikos 3erw ti ginete me ta dixrona omws xoris kai polla lefta gia venzines kai servis exw mia erwthsh....Aprilia rs 125-Yamaha yzf 125??? Yper kai kata kai sta 2???to ena kaiei 7litra sta 100 alla exeigazia trela kai to allo 2,2 sta 100...Perimeno apantisisas...
Σχετικά με το ερώτημά σου εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141007

Αν θέλεις καλό θα ήταν να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

menelaos46
06/05/2014, 12:11
Το μεταχείρω δίχρονο και ειδικά το RS δεν θα το κάνεις ποτέ μηχανάκι ξανά, πάντα κάτι θα κουδουνίζει στο μοτέρ. ;)


Εγώ μόλις απέκτησα ένα rs125 κολλημένο οπότε αυτό θα το δούμε.... :D:D

Μανολης67
21/01/2015, 10:05
Ειχα το Sintesi 125,πριν από πολλά χρόνια βέβαια, το μηχανάκι στον χρόνο διαλύθηκε, το χειρότερο όμως ότι η αντιπροσωπεία δεν έδινε ούτε βίδα, γιατί χρώσταγε στην μαμα Ιταλία, και οι Ιταλοί τους εκαναν ασφαλιστικά μέτρα, το σκότωσα όπως -όπως και πήρα ενα DT 200 R, τότε κατάλαβα την διαφορά Ευρώπης -Ιαπωνίας....το DT αποδείχτηκε σκυλί μαύρο....το εβγαλα το λάδι 5 χρόνια και το μηχανάκι δεν εκανε κιχ..δεν πήγα σε συνεργείο ΠΟΤΕ ουτε για σέρβις, αφού τα έκανα ολα μόνος μου (διχρονίλα, λαδια κάρτερ μπουζί και φίλτρα ηταν παιχνίδι η αλλαγή τους) μου το έκλεψαν το 1997 , το ξαναβρήκα διαλυμένο και το πούλησα σε φίλο μηχανικό, το μηχανάκι κυκλοφορεί ΑΚΟΜΑ σε χωριό της Μακεδονίας.

notakos600
21/01/2015, 12:48
Ειχα το Sintesi 125,πριν από πολλά χρόνια βέβαια, το μηχανάκι στον χρόνο διαλύθηκε, το χειρότερο όμως ότι η αντιπροσωπεία δεν έδινε ούτε βίδα, γιατί χρώσταγε στην μαμα Ιταλία, και οι Ιταλοί τους εκαναν ασφαλιστικά μέτρα, το σκότωσα όπως -όπως και πήρα ενα DT 200 R, τότε κατάλαβα την διαφορά Ευρώπης -Ιαπωνίας....το DT αποδείχτηκε σκυλί μαύρο....το εβγαλα το λάδι 5 χρόνια και το μηχανάκι δεν εκανε κιχ..δεν πήγα σε συνεργείο ΠΟΤΕ ουτε για σέρβις, αφού τα έκανα ολα μόνος μου (διχρονίλα, λαδια κάρτερ μπουζί και φίλτρα ηταν παιχνίδι η αλλαγή τους) μου το έκλεψαν το 1997 , το ξαναβρήκα διαλυμένο και το πούλησα σε φίλο μηχανικό, το μηχανάκι κυκλοφορεί ΑΚΟΜΑ σε χωριό της Μακεδονίας.

Πες τα ρε πατρίδα γιατί θα μας τρελλάνουνε με τα παρτάλια τα ιταλικά. :beer:

harris_x
21/01/2015, 13:02
Ειχα το Sintesi 125,πριν από πολλά χρόνια βέβαια, το μηχανάκι στον χρόνο διαλύθηκε, το χειρότερο όμως ότι η αντιπροσωπεία δεν έδινε ούτε βίδα, γιατί χρώσταγε στην μαμα Ιταλία, και οι Ιταλοί τους εκαναν ασφαλιστικά μέτρα, το σκότωσα όπως -όπως και πήρα ενα DT 200 R, τότε κατάλαβα την διαφορά Ευρώπης -Ιαπωνίας....το DT αποδείχτηκε σκυλί μαύρο....το εβγαλα το λάδι 5 χρόνια και το μηχανάκι δεν εκανε κιχ..δεν πήγα σε συνεργείο ΠΟΤΕ ουτε για σέρβις, αφού τα έκανα ολα μόνος μου (διχρονίλα, λαδια κάρτερ μπουζί και φίλτρα ηταν παιχνίδι η αλλαγή τους) μου το έκλεψαν το 1997 , το ξαναβρήκα διαλυμένο και το πούλησα σε φίλο μηχανικό, το μηχανάκι κυκλοφορεί ΑΚΟΜΑ σε χωριό της Μακεδονίας.
Για ποια χρονολογία μιλάμε;

Προφανώς μιλάμε για 90-92, αν είναι όντως έτσι, η εμπειρία σου απέχει πολύ από την σημερινή κατάσταση.
Εκτός αυτού, το θέμα αφορά στο RS και όχι στο Sintesi.

Δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις φίλε μου.

Μανολης67
22/01/2015, 21:08
Για ποια χρονολογία μιλάμε;

Προφανώς μιλάμε για 90-92, αν είναι όντως έτσι, η εμπειρία σου απέχει πολύ από την σημερινή κατάσταση.
Εκτός αυτού, το θέμα αφορά στο RS και όχι στο Sintesi.

Δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις φίλε μου.

Οπως πολύ σωστά μιλας η χρονολογιά ειναι αυτή, το sintesi και το RS νομίζω είναι σχεδόν ίδια, αν δεν κάνω λάθος και σε παρακαλώ διόρθωσε με έχουν τους ίδιους κινητήρες, εν πάσει περιπτώση το δικό μου φόραγε τον ROTAX 125 c.c με 35 ίππους, ευχομαι πάντως να έχεις δίκιο στο σχόλειο σου και να μην με θυμηθείς!
Υ.Γ οσο για την σημερινή κατάσταση.....απο τα 15 μου έβλεπα DUCATI να στάζουν λάδια και να καπνίζουν..τωρα είμαι 46, και μάντεψε...τα βλέπω ακόμη..

bros400pgm
23/01/2015, 06:49
Υ.Γ οσο για την σημερινή κατάσταση.....απο τα 15 μου έβλεπα DUCATI να στάζουν λάδια και να καπνίζουν..τωρα είμαι 46, και μάντεψε...τα βλέπω ακόμη..


Θα κανουν παρεα με κανα cbr RRRRRRRRR :lol:

harris_x
23/01/2015, 08:25
Οπως πολύ σωστά μιλας η χρονολογιά ειναι αυτή, το sintesi και το RS νομίζω είναι σχεδόν ίδια, αν δεν κάνω λάθος και σε παρακαλώ διόρθωσε με έχουν τους ίδιους κινητήρες, εν πάσει περιπτώση το δικό μου φόραγε τον ROTAX 125 c.c με 35 ίππους, ευχομαι πάντως να έχεις δίκιο στο σχόλειο σου και να μην με θυμηθείς!
Υ.Γ οσο για την σημερινή κατάσταση.....απο τα 15 μου έβλεπα DUCATI να στάζουν λάδια και να καπνίζουν..τωρα είμαι 46, και μάντεψε...τα βλέπω ακόμη..

αυτά που σου γράφω δεν αφορούν μόνο στη διαφορά στο μοντέλο, αλλα και στα όσα αναφέρεις για την αντιπροσωπία.

Μανολης67
23/01/2015, 10:02
αυτά που σου γράφω δεν αφορούν μόνο στη διαφορά στο μοντέλο, αλλα και στα όσα αναφέρεις για την αντιπροσωπία.



Δεν αντιλεγω μακαρι να εχουν καλυτερέψει τα πράγματα, αν επιμένεις να πάρεις το RS, σκέψου για τι το θες, είναι καλό ασφαλές για κυριακάτικες γρηγορες αποδράσεις, αν το θες για καθημερινή μετακίνηση, η γνώμη μου είναι ότι να βρεις κάτι άλλο,

menelaos46
24/01/2015, 13:45
Το ότι τα ευρωπαικά μηχανάκια θέλουν προσοχή και ιδιαίτερη μεταχείρηση δεν τα κάνει λιγότερο αξιόπιστα από τα ιαπωνικά. Νομίζω πως ένα rs 125 είναι μία μοτοσυκλέτα πίστας και μπορεί να αποδόσει πολύ καλά εκεί.

yiannis172
24/01/2015, 15:00
Και αναφορικα στο ποστ με το DT συγκριτικα με το Sintesi....Πως να μην ειναι,συγκριτικα,πιο αξιοπιστο ενα μοτερ που απο 200 κυβικα βγαζει λιγοτερη δυναμη απο το αλλο που ενω ειναι 125 βγαζει τα ιδια και μπορει και παραπανω....Λογικο το τσιτωμενο 125 να ειναι πιο ευαισθητο και λογικο επισης,μη σου πω και απαιτητο,ενα μοτερ σαν του DT να μη σπαει,καθως το μονο που παρεχει τελικα ειναι η αξιοπιστια,αφου απο δυναμη ειναι για γελια.

notakos600
24/01/2015, 15:36
Και αναφορικα στο ποστ με το DT συγκριτικα με το Sintesi....Πως να μην ειναι,συγκριτικα,πιο αξιοπιστο ενα μοτερ που απο 200 κυβικα βγαζει λιγοτερη δυναμη απο το αλλο που ενω ειναι 125 βγαζει τα ιδια και μπορει και παραπανω....Λογικο το τσιτωμενο 125 να ειναι πιο ευαισθητο και λογικο επισης,μη σου πω και απαιτητο,ενα μοτερ σαν του DT να μη σπαει,καθως το μονο που παρεχει τελικα ειναι η αξιοπιστια,αφου απο δυναμη ειναι για γελια.

Αν μη τι άλλο το post σου βρίθει από μηχανολογική κατάρτιση και πληθώρα εμπειριών, ειδικά το απερίγραπτο: ''ενα μοτερ σαν του DT να μη σπαει,καθως το μονο που παρεχει τελικα ειναι η αξιοπιστια,αφου απο δυναμη ειναι για γελια''
Αλήθεια πόσο χρόνων είσαι; 12-13; :lol:

yiannis172
24/01/2015, 16:05
Σου θιξαμε το μηχανακι; δε καταλαβαινω το υφος σου...

Και για ενημερωσε μας με τις,πανεπιστημιακες να υποθεσω,γνωσεις σου,το ποσο μπροστα ειναι τελικα αυτο το μοτερ και εγω ο αδης δε το καταλαβαινω....

bros400pgm
24/01/2015, 16:32
Προφανως θιχτηκε για το οτι ειναι για γελια. :smokin:

notakos600
24/01/2015, 16:40
Σου θιξαμε το μηχανακι; δε καταλαβαινω το υφος σου...

Και για ενημερωσε μας με τις,πανεπιστημιακες να υποθεσω,γνωσεις σου,το ποσο μπροστα ειναι τελικα αυτο το μοτερ και εγω ο αδης δε το καταλαβαινω....

Το ''μπάρμπας'' του πρώτου post, που το διόρθωσες μετά, σε χάλαγε; Εμένα καθόλου.
Κατά δεύτερον, δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος που απαιτείς σχεδόν εκβιαστικά από τον συνομιλητή σου να καταθέσει ενώπιόν σου τα πανεπιστημιακά του πτυχία.
Σε αφήνω, όπως καταλαβαίνεις, με την αμφιβολία (όσον αφορά την ποιότητα, την αξιοπιστία και τις επιδόσεις του DT 200).
Όταν συζητήσεις με κάποιον που το είχε θα καταλάβεις πόσο λάθος κάνεις.
ΧΤ 600 καβαλάω, γιατί ως γνωστόν οι μπαρμπάδες δεν αντέχουν τις έντονες συγκινήσεις.
Να μάθεις να βάζεις τόνους στις λέξεις.
Καλή μελέτη για το σχολείο της Τρίτης.

kostaskk
24/01/2015, 16:41
και υπαρχει και το honda rs125 με καμια 40αρια αλογα τροχο και - 30 κιλα που σας τσαγιαζει ολους.
και εχει και gp μοτερ με μεχρι 55 αλογα τροχο απο 125cc.
aprilia rs και sintesi 125 ασε τι λενε στα χαρτια. στην πραγματικοτητα τροχο δύσκολα να βγάλουν πανω απο 30 αλογα


οσο ανεβαινουν τα αλογα ανεβαινουν και τα λευτα που θελει και η συντήρηση

οσο για japan-europe

θελετε να βαλουμε ενα aprilia rs125 και ενα bross 400 ή ενα xt600 σε ενα φαναρι για κοντρα να δειτε τι θα γίνει?

Μανολης67
24/01/2015, 17:40
Και αναφορικα στο ποστ με το DT συγκριτικα με το Sintesi....Πως να μην ειναι,συγκριτικα,πιο αξιοπιστο ενα μοτερ που απο 200 κυβικα βγαζει λιγοτερη δυναμη απο το αλλο που ενω ειναι 125 βγαζει τα ιδια και μπορει και παραπανω....Λογικο το τσιτωμενο 125 να ειναι πιο ευαισθητο και λογικο επισης,μη σου πω και απαιτητο,ενα μοτερ σαν του DT να μη σπαει,καθως το μονο που παρεχει τελικα ειναι η αξιοπιστια,αφου απο δυναμη ειναι για γελια.

Εγω απλως κατέθεσα της εμπειριές μου, και λίγα είπα, γιατι το DT το αγάπησα, ηταν απίστευτο μηχανάκι, οσο αφορά την δύναμη, μάλλον δεν οδήγησες ποτε DT 200..ηταν μηχανάκι που κυνηγούσε τα 500αρια και 600αρια Thumper στην άσφαλτο, γεμάτο δύναμη απο της 3.000 στροφές.. λοιπόν θα σου πω γιατί αγάπησα το DT, το πρωι πήγαινα με αυτό στην δουλεία, το απόγευμα κατέβαινα για καφέ στην πόλη, (Θεσσαλονίκη) το βραδακι γουσταρα με σούζες, σφήνες και τέτοια νεανικά! (ήμουν 26 χρονών ) Σαββατοκύριακο φορτωμένος εκδρομή Χαλκιδική και πολλές πάρα πολλές φορές Κυριακή ξεχαρμάνιασμα στο Βουνό! το ίδιο απόγευμα της Κυριακή έπλενα το μηχανάκια από της λάσπες, εβαζα την γραβάτα μου και πήγαινα για ποτό με το ΙΔΙΟ μηχανάκι που το πρωι εκανα εντουράδα!
Το μηχανάκι έκανε ετσι 85.000 χλμ χωρίς όπως είπα να μπεί σε συνεργείο η να ξεβιδώσει βίδα!
Συντήρηση, κάθε 900 χλμ γεμιζα το δοχείο λαδιού (PJ1 h MOTUL) κάθε 4.500 με 5.000 άλλαζα λάδι κιβωτίου μπουζί και αλλαγή η καθάρισμα φίλτρου! αυτά! μακάρι να είχα της ίδιες παραστάσεις και για το APRILIA, για το aprilia θυμάμαι την άνεση που ταξίδευε στην εθνική, αρκεί να ήταν μονοκάβαλο! και βέβαια την ασφάλεια του στα ασφάλτινα στροφιλικια, μέσα στην πόλη αδύναμο (ροπη 6.500 στροφές) και άβολο, επίσης και μια πίκρα για πεταμένα λεφτα..αυτά!

yiannis172
24/01/2015, 17:51
Δε διαφωνουμε στο οτι το DT,ειναι μηχανακι που μπορεις να κανεις λιγο απ'ολα,αξιοπιστα.Αλλα δε παυει να ειναι ενα μοτερ χαμηλης ισχυος,σε αντιθεση με τα ρε'ι'σονια 125 του '80 τα οποια ειχαν ειδικη ισχυ μεγαλυτερη απο συγχρονο 1000 τετρακυλινδρο.Η ενσταση μου λοιπον ηταν μονο στη συγκριση περι αξιοπιστιας,μεταξυ αυτων των δυο εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας μοτερ.

harris_x
25/01/2015, 10:48
Παλικάρια, το θέμα είναι "Αγορα Aprilia rs 125."
Αν θέλετε κάτι σε "Aprilia rs 125/sintesi 125 vs DT" ανοίξτε άλλο θέμα αλλού.

Απο εδώ και κάτω ότι αφορά στα παραπάνω θα φεύγει.

Jimaras5
26/02/2015, 17:25
Γεια σας παίδες ! Ειμαι 18 χρονων και θα βγαλω τωρα το Α1... Αρχικά ειδα την RS4 και κόλλησα ...μου μίλησαν και κανα δυο φίλοι που γνωρίζουν για μηχανές και μου είπαν για την RS... Μπορω να πω οτι με εντυπωσιάζει περισσότερο η τελική που βγάζει... Αλλα απ οτι διάβασα πιο πανω λέτε για αρκετά προβλήματα σε μη σωστο χειρισμό ... (Να επισημάνω εδω οτι δεν εχω ακουμπήσει στη ζωη μου μηχανη μεχρι τωρα :p) .
Η ερώτηση λοιπόν ειναι η εξής... 4Τ ή 2Τ ; Και γιατι ;; Ποια η διαφορα στην οδήγηση (πιο εύκολη; κλπ κλπ)
Ειμαι απο θεσσαλονικη ...γενικα δε νομιζω να την τρέχω και στο τέρμα της ... Αντε σε κανενα περιφερειακό αλλα για μικρή απόσταση και αμα ...(λεω την περιοχη για να καταλάβετε περίπου τη χρήση της) τη θελω για μεσα στη πόλη καθημερινά ... Καθαρά και μονο... Επισης να προσθέσω οτι δε κανω τρελες και λαλακιες ...να τρέχω δηλαδη κλπ... Αλλα το 110 μου φαινεται λιγο για καποια στιγμη που θα χρειαστεί να βγω περιφερειακό...

Μανολης67
26/02/2015, 19:25
Το aprilia εχει την δύναμη ψηλά, στην κίνηση της Θεσσαλονίκης θα είναι κουραστικό, ειδικά δικάβαλο, τα 4Τ είναι πιο οικονομικά, αλλά επειδή σε βλέπω ..ζωηρό μάλλον θα απογοητευτείς από την δύναμη τους, (αν μιλάμε για 125) για περιφερειακό και εκδρομές είναι μάνα το RS, αλλά δυστυχώς στην πόλη μάλλον θα σε απογοητεύσει, επειδή όπως λες δεν εχεις ακουμπήσει μηχανή, να είσαι γενικά προσεκτικός με τους ...άλλους! όπως θα διαπιστωσεις, όταν οδηγάς μηχανή, το πρόβλημα είναι οι αλλοι,, τα αυτοκίνητα δηλαδή που δεν σου δίνουν καμιά σημασία, κράνος πάντα, και αν θες να με ακούσεις, και γάντια και μποτάκια, και ζώνη μέσης (ένας φίλος μου σώθηκε χάρη σε αυτήν) .οτι και να πάρεις φρόνιμα και καλορίζικο.:)

Jimaras5
26/02/2015, 20:08
Το aprilia εχει την δύναμη ψηλά, στην κίνηση της Θεσσαλονίκης θα είναι κουραστικό, ειδικά δικάβαλο, τα 4Τ είναι πιο οικονομικά, αλλά επειδή σε βλέπω ..ζωηρό μάλλον θα απογοητευτείς από την δύναμη τους, (αν μιλάμε για 125) για περιφερειακό και εκδρομές είναι μάνα το RS, αλλά δυστυχώς στην πόλη μάλλον θα σε απογοητεύσει, επειδή όπως λες δεν εχεις ακουμπήσει μηχανή, να είσαι γενικά προσεκτικός με τους ...άλλους! όπως θα διαπιστωσεις, όταν οδηγάς μηχανή, το πρόβλημα είναι οι αλλοι,, τα αυτοκίνητα δηλαδή που δεν σου δίνουν καμιά σημασία, κράνος πάντα, και αν θες να με ακούσεις, και γάντια και μποτάκια, και ζώνη μέσης (ένας φίλος μου σώθηκε χάρη σε αυτήν) .οτι και να πάρεις φρόνιμα και καλορίζικο.:)


Ευχαριστω φιλε για την απαντηση :) μεσα στην πόλη δηλαδη ειναι τοσο κουραστικό... Δε θα κανω και τοσο μεγάλες αποστάσεις ...αμα θελω να παω κάπου δηλαδη (μεσα στην πόλη) το πόλη μα ειμαι στη μηχανη κανα 15 λεπτό αντε 20... Τοσο πολυ κουράζει;; Απο τη στάση του σώματος η γενικα;; Για 2ο άτομο άκουσα και εγω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι εχει σκληρό πισω...

Μανολης67
26/02/2015, 20:32
Κουραστικό, όχι τόσο με την στάση του σώματος, όσο με την έλλειψη ροπής, και τα σταμάτα-ξεκίνα στα φανάρια, το μηχανάκι θέλει στροφές για να ξεκινήσει , δικάβαλο ακόμη χειρότερα, λόγω βάρους, ακόμη ο συνοδηγός κάθεται λίγο ψηλά, και το μηχανάκι θέλει πιο πολύ προσοχή, γιατί γίνεται πιο νευρικό, εγώ είχα το sintesi, αγορά το 1990,
σκέφτεσαι για μεταχειρισμένο?
331768

εγώ μετά από αρκετή ωρα, με πόναγαν οι ώμοι και οι καρποί,, γαιτί το βάρος του σώματος πέφτει μπροστά, όμως μην το θεωρείς μειονέκτημα για μηχανή αυτού του τύπου, αφού είναι σπορ,
Ηταν απόλαυση για εκδρομές στην Χαλκιδική..ταξίδευε σαν 250...πολύ καλό κράτημα και φρένα, πολύ καλά φώτα,

Jimaras5
26/02/2015, 20:51
Εεε κοιτα θα ηθελα καινούργιο (καταλαβαίνεις αλλιώς βλέπεις ενα καινούργιο ) αλλα λογικά μιας και ειναι το πρωτο μου θα κινηθώ προς τα μεταχειρισμένα..θα δωσω και λιγότερα λεφτα σε περιπτωση που το μετάανιωσω... Αλλα φοβάμαι ειδικά τα 2Τ τι προβλήματα μπορει να εχουν (μεταχειρισμένα) μιας μαι ειμαι αρχαριος και δε θα παρω χαμπάρι οταν θα ο αγοράσω...αλλα και τι προβλήματα θα βγάλουν... Θα έπαιρνα και καινούργιο αλλα απο αυτα που διάβασα εδω και επειδη ειμαι και αρχαριος απ οτι καταλαβα θα το βγαλω ενα σωρό προβλήματα ... Εκτος και αν υπερβαλαν λιγο τα παιδια πανω...

Jimaras5
26/02/2015, 20:56
Σαν ιδανικό δηλαδη μου φαινεται ενα 4Τ πιο γρήγορο ... Δλδ 4Τ 250...
Επισης μου αρέσει η μηχανη να εχει ωραίο ήχο και να μη βγάζει πολυ πράμα απο πισω... Δηλαδη αυτα που ακούγονται σαν μηχανη γκαζόν και βγάζουν και βρώμα απο πισω δε μαρεσουν καθολου... (Τρρρρτρρρ) λες και ειναι και γω δε ξερω...μιλαω γι αυτόν τον λεπτό τον ήχο που σου σπάει τα αυτιά ...μ'αρεσει αυτος ο ωραίος ήχος που κανει η μηχανη οταν γκαζωνει... Δε ξερω αν με κατάλαβες ...

Μανολης67
26/02/2015, 21:02
Τα μεταχειρισμένα, έχουν φτηνή μεταπώληση, μην δείξης ότι ενδιαφέρεσαι φανατικά και σε ανεβάσουν την τιμή, αυτά τα μηχανάκια υποφέρουν στο μοτέρ, (μιλάμε για ατρακαριστο)πρόσεξε την λειτουργία του κινητήρα, τον θόρυβο,πως ανεβάζει στροφές, καλό είναι να το δει και ένας μηχανικός πριν την αγορά, συνήθως αυτά τα μηχανάκια τα δουλεβουν πατώντας στο λαιμό, για αυτό και αυτά που διαβάζεις στα φόρουμ για μεταχειρισμένα

Μανολης67
26/02/2015, 21:05
Σαν ιδανικό δηλαδη μου φαινεται ενα 4Τ πιο γρήγορο ... Δλδ 4Τ 250...
Επισης μου αρέσει η μηχανη να εχει ωραίο ήχο και να μη βγάζει πολυ πράμα απο πισω... Δηλαδη αυτα που ακούγονται σαν μηχανη γκαζόν και βγάζουν και βρώμα απο πισω δε μαρεσουν καθολου... (Τρρρρτρρρ) λες και ειναι και γω δε ξερω...μιλαω γι αυτόν τον λεπτό τον ήχο που σου σπάει τα αυτιά ...μ'αρεσει αυτος ο ωραίος ήχος που κανει η μηχανη οταν γκαζωνει... Δε ξερω αν με κατάλαβες ...

Συμφωνό 100% μαζί σου, όμως αν κατάλαβα καλά δεν μπορείς να πάρεις 250, (που θα ήταν το ιδανικό) λόγω ηλικίας , ρωτάω γιατί είμαι λίγο παππούς! και εμείς στα 18 οδηγούσαμε τα πάντα,

Jimaras5
26/02/2015, 22:09
Καλώς ... Τον λεω να το δει ενας μηχανικός αλλιώς δε το παιρνω ... Δε νομιζω να αρνηθεί... Με δικά μου έξοδα ... Ναι 250 ΔΕΝ εχει στα 18 ... Το Α1 μπορεις να πάρεις στα 18 που ειναι 125.... Πατώντας στο λαιμό εννοείς στο τέρμα ;; (Δε τα πιάνω καλα .. Δε τις ξερω τις ορολογιες)
Και κατι ακομα με το RS4 δε μπορεις να πας ταξίδια ;; Ειναι λίγα τα 110;