PDA

View Full Version : Kalhmera + z750_topic



da_z_bro
25/08/2004, 07:50
Καλημέρα σε όλους....
ερώτηση προς κατόχους z750....
έχει ασχοληθεί κανένας με τα μπροστινά?
έχω κάνει 600 χλμ και έχς καταλάβει από τη μικρή εμπειρία μου ότι
τα μπροστινά έχουν μικρή διαδρομή και ίσως είναι μαλακά τα ελατήρια...
σκέφτομαι λύσεις του στυλ προσθήκες και πιο χοντρό λάδι,ή αλλαγή ελατηρίων,πχ White power που είχα βάλει και στο cb και είχα ευχαριστηθεί να φρενάρω....
επίσης,Κάποιος μου είπε ότι ίσως γίνεται να μπουν ρεγουλατόροι για προφόρτιση.....
φυσικά υπάρχει και η ριζοσπαστική λύση της αγοράς ολόκληρου set τησ ohlins που είναι full ρυθμιζόμενα και να βρω την υγειά μου....αυτά

Ισίδωρος

idi
25/08/2004, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid_620s_ie
φυσικά υπάρχει και η ριζοσπαστική λύση της αγοράς ολόκληρου set τησ ohlins που είναι full ρυθμιζόμενα και να βρω την υγειά μου...

αντε γεια μας....:beer: :beer: :beer: :beer:

φιλε εσυ δεν ειχες mostro πριν? αν ναι τοτε σιγουρα θα σου φανει λιγο το μπροστινο (και καλυτερο ειναι στο μοστρο, και εχει και λιγοτερα κιλα και αλογα να κανει καλα...) αλλα και το μαμα εχω ακουσει οτι στο 750 ειναι μια χαρα (οχι τελειο...)
μπορεις να κανεις και πιο φτηνη μεταροπη με used μπροστινο απο το 1000 απο e-bay η αλλου (δεν ειναι ohlins ...αλλα δε με χαλαει καθολου...)

da_z_bro
25/08/2004, 10:25
den eixa monster...ase ti leei to nick...
afou aytos o alhths o jul den to allazei....
tespa.....

basika kala einai ta mprostina apla exoun mikrh diadromh
oi mpoukales kai einai kai proodeutioka ta frena kai nomizeis oti den 9a frenareis.....
pisteuw me mia beltiwsh 9a einai super...
thanx pantws

Dirty_Gas
25/08/2004, 10:37
Το ίδιο μου είπαν και στο service. Μου πρότειναν αργότερα να αλλάξω ελατήρια-λάδι στο πηρούνι με πιο σκληρά για να κερδίσω τη μείωση της διαδρομής που βλέπεις όταν σηκώνεις τη μηχανή από το σταντ σε όρθια θέση.

Μεγάλη διαφορά είδα πάντως μετά το service των 12.000 χλμ με την εξαέρωση στα φρένα... Απόρησα πως σταμάταγα τη μηχανή μέχρι τότε.

Στο φρενάρισμα όμως παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως λάστιχα, άσφαλτος, θερμοκρασία κλπ. Τα έλαβες όλα αυτά υπ΄όψη σου;

da_z_bro
25/08/2004, 11:15
auto akribws ginete einai h diadromh mikrh....
basika den einai oti den frenarei apla einai 9ema ais9hsh kai empistosynhs...
egw proswpika den to exw strwsei akoma kai to sk pou erxetai 9a kanw thn prwth bolta exw...
opote milame gia oxi trela xlm alla kai pali me tis diadromes pou kanw zestenontai ta lastixa....
egw basika sygrinw me to cb to opoio parolo pou den exei oute tis anarthseis oute ta frena tou z, kai omws me ta wp pou eixa balei kai me ladia kai pros9hkes pou eixa balei teleutai eixe apisteyth ais9hsh to mprostino....kai me lastixo gyali...
to cb kai na mplokare o troxos apo frenarisma oute na diplwsei timoni oute tipota....
authn thn ais9hsh den thn exw me to z......
9elei ligo psaximo

illuminatios
25/08/2004, 12:28
Απο προσωπική εμπειρία, άλλαξα ελλατήρια (με το αντίστοιχο λάδι βεβαια) και μεταμορφώθηκε το μηχανάκι (fazer).
Θεωρώ μάλιστα ότι τα σχεδόν 150 euro ήταν κάλη τιμή σε σχέση με την αλλαγη που επήλθε!

Μικρή Λουλού
25/08/2004, 19:00
ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΟΙ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΣΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΛΥΣΗ !!!
ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ..
ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟ,ΘΑ ΟΦΕΙΛΕΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ..!!!

ΣΤΑ 600 ΚΜ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ, ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΩΙΜΟ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ,ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΩΡΑ..!!!

ΤΟ"ΨΑΞΙΜΟ" ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ,Η ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ....

ΕΣΥ ΚΑΜΕ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ...


ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ..!!!!

darkwing
01/12/2004, 16:17
φιλαρακι κι εγω ψαχτηκα για wp ελατηρια και δεν παιζει.τουλαχιστον δεν επαιζαν πριν κανα διμηνο...

idi
01/12/2004, 16:56
βαλε μπροστινο απο Ζ1000 ή ακομα καλυτερα απο zx636(μαζι με τα ακτινικα φρενα)


6323