PDA

View Full Version : Βελτίωση αναβάτη κ μηχανής....



Desperado
25/04/2007, 09:42
Βελτίωση οδηγού και μοτοσυκλέτας???
Λοιπόν , καθώς κατέβαινα τον δρόμο από Παιανία προς Κορωπί με το Χτακι μου , κωλόγερας ημίτυφλος ερχόμενος από το αντίθετο ρεύμα αποφάσισε να στρίψει αριστερά χωρίς καν να κοιτάξει εάν ερχόταν κανένας.......Έστριψε λοιπόν στα 20 μέτρα μπροστά μου, φρένα εγώ και κόρνα , χαμπάρι αυτός....Τελικά κατάφερα να τον αποφύγω κ να μην πέσω επάνω του, αλλά έπεσα κάτω....(λόγω μπλοκαρίσματος του μπροστινού?λόγω πανικού? δεν κατάλαβα....)ευτυχώς με λίγα, το αποτέλεσμα? Το μηχανάκι δεν έπαθε τίποτα κ εγώ ευτυχώς τίποτα σοβαρό εκτός από μια κάκωση στο πέλμα του (ΑΡ) ποδιού.
Οι σκέψεις που μου έρχονται όμως στο μυαλό είναι οι εξής: μήπως η ταχύτητα μου ήταν μεγάλη για τον συγκεκριμένο δρόμο??(γύρω στα 60 χλμ/ώρα) μήπως δεν ξέρω να φρενάρω καλά το μηχανάκι?? (έχω κάνει 2200 χλμ μαζί της, οπότε πιθανον....), μήπως θέλει κάποια βελτίωση στα φρένα?( είναι το ΧΤR 660 οπότε εάν βάλω μπροστά ένα υψηλής? η/και αλλάξω τα λάδια στο πηρούνι με πιο παχύρευστα?) Πως θα βελτιωθώ εγώ σαν αναβάτης στον χειρισμό του φρένου ?? Πως βελτιώνεται το φρένο στην μηχανή?

iziogas
25/04/2007, 11:26
Μήπως να έπερνες μια μηχανή με abs αφού κυκλοφορείς στο παγοδρόμιο που το λένε LA;

Cpt. Haddock
25/04/2007, 11:33
Απλα να ξέρεις οτι τα σωληνάκια υψηλής ΔΕΝ βελτιώνουν τη στιγμιαία αποδοση του φρένου.

Μειώνουν την κόπωση απο τα συνεχή φρεναρίσματα (απανωτές κατηφορικές στροφές πχ)



Μάλλον τσαρούχωσες το μπροστινό (κατι λογικό λόγω του πανικού και το έχουν πάθει πολλοί)



:wave2:

Daemon
25/04/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Πως βελτιώνεται το φρένο στην μηχανή?

Με εξασκηση.. Οτι αλλο και να κανεις.. 30+πιστονες δαγκανες brembo και σωλινακια απο εξωτικα υλικα που βρικανε στο τελευταιο ταξιδη στον Αρη δεν θα κανουν τιποτα αν δεν υπαρχει εξασκηση για να μαθεις πως λειτουργει το φρενο σου, που μπλοκαρει και που οχι

:wave2:

STOYBI
25/04/2007, 12:33
Στον πανικο οσο εξασκηση και να εχουμε κανει δυστηχως δεν εχουμε και πολλες επιλογες.:rolleyes:

Προσπαθησε μονο να σου γινει συνηθεια στα απλα φρεναρισματα σου να τσιμπας και το πισινο φρενο ωστε να σου γινει μονιμη συνηθεια να το πατας ελαφρα μαζι με το μπροστινο ..:rolleyes: Το σχεδον ταυτοχρονο φρεναρισμα μπροστινου -πισινου ειναι ισως η μονη λυση που μπορει να "σωσει" απο την αναπαντεχη πτωση την ωρα που παταμε μονο μπροστινο σε κατασταση πανικου.:rolleyes:

Εχε υποψην οτι στην περιπτωση που πειραξεις τα φρενα για να γινουν πιο ισχυρα απο εκει και περα μιλαμε απλα για πολυ πιο ευκολα μπλοκαρισματα αρα επειδηνωση του προβληματος που αντιμετωπιζεις !

:wave2:

zireous
25/04/2007, 15:00
Το έχω ξαναπεί, είναι βάρβαρο, είναι ανήκουστο, είναι πρωτοφανές...

Αλλά μερικά πράγματα στη μηχανή θέλουν εξάσκηση. :mad: :D


Τα περισσότερα μπλοκαρίσματα του μπροστινού μπορεί να τα αποφύγεις όταν αρχίσεις και φρεναρεις συνειδητά σε 3 στάδια (φρενάρεις μαλακά, για να μή τερματίσει η ανάρτηση απότομα, μετά δυνατά, για να φρενάρεις λέμε, και άμα μπλοκάρει αφήνεις μαλακά και επαναλαμβάνεις τα 3 στάδια).

Με τη συνήθεια, μπορεί άμα χρειαστεί να σου βγεί φυσικά να φρενάρεις έτσι, αντί να βάλεις όλη σου τη δύναμη με μία κίνηση.

Άμα περιμένεις τον κίνδυνο για να το πρωτοδοκιμάσεις, πάρε αυτοκίνητο.

fantacid
25/04/2007, 15:23
μαθε endo!!!

:lol:



spam εινα ρεεε
μη το παιρνεις στα σοβαρα!:p

Zid
25/04/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Βελτίωση οδηγού και μοτοσυκλέτας???
Λοιπόν , καθώς κατέβαινα τον δρόμο από Παιανία προς Κορωπί με το Χτακι μου , κωλόγερας ημίτυφλος ερχόμενος από το αντίθετο ρεύμα αποφάσισε να στρίψει αριστερά χωρίς καν να κοιτάξει εάν ερχόταν κανένας.......Έστριψε λοιπόν στα 20 μέτρα μπροστά μου, φρένα εγώ και κόρνα , χαμπάρι αυτός....Τελικά κατάφερα να τον αποφύγω κ να μην πέσω επάνω του, αλλά έπεσα κάτω....(λόγω μπλοκαρίσματος του μπροστινού?λόγω πανικού? δεν κατάλαβα....)ευτυχώς με λίγα, το αποτέλεσμα? Το μηχανάκι δεν έπαθε τίποτα κ εγώ ευτυχώς τίποτα σοβαρό εκτός από μια κάκωση στο πέλμα του (ΑΡ) ποδιού.
Οι σκέψεις που μου έρχονται όμως στο μυαλό είναι οι εξής: μήπως η ταχύτητα μου ήταν μεγάλη για τον συγκεκριμένο δρόμο??(γύρω στα 60 χλμ/ώρα) μήπως δεν ξέρω να φρενάρω καλά το μηχανάκι?? (έχω κάνει 2200 χλμ μαζί της, οπότε πιθανον....), μήπως θέλει κάποια βελτίωση στα φρένα?( είναι το ΧΤR 660 οπότε εάν βάλω μπροστά ένα υψηλής? η/και αλλάξω τα λάδια στο πηρούνι με πιο παχύρευστα?) Πως θα βελτιωθώ εγώ σαν αναβάτης στον χειρισμό του φρένου ?? Πως βελτιώνεται το φρένο στην μηχανή? Έχω το ίδιο μηχανάκι με εσένα και έχω φάει 2 τούμπες παρόμοιες επειδή μου πετάχτηκαν ξαφνικά μπροστά ... .
Το xt δεν έχει καλά φρένα γι αυτό το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις και να περιμένεις ότι κάθε στιγμή θα σου κάνουν μαλακία!!!
Στην αρχή θα σπάσουν τα νεύρα σου αλλά θα συνηθίσεις!!!Μην βιάζεσαι δεν αξίζει να πληρώνεις πλαστικά για το xt κάθε λίγο και λιγάκι από χαζοτούμπες.:wave2:

oxidisingDeamon
25/04/2007, 17:12
isos ama itan poio sklires oi anartisis sou na itan kalitera ta pragmata...
apo oti exw paratirisi me to CBRaraki mou, isos einai kalitera ektos apo to mpros piso freno pou tha patisis... einai kalitera na min patisis simplekti... (prosekse to ISOS) paratirisa oti se analoges periptosis, itan kalitera... upotheto giati ektos apo ton disko, kai o kinitiras frenarei tin piso roda...

einai simantiko na matheis na frenareis grigora... alla einai akoma poio simantiko na matheis na entopizeis sto dromo teties kakotopies... opos gia paradigma pappoulides, imitiflous pou den se vlepoun na erxese apo tin alli... simpathis kiratses pou ksexasan ta dolmadakia stin fotia, kai girnane trexontas sto spiti na ta vgaloun kai den dinoun protereotita... kai genikotera opoiondipote athela i' eskemena pernaei eno den tha eprepe...

to kserw, to na to pronois einai idietera diskolo... alla esto kai ena mikro pososto epitixias na exeis, kalo einai...

BTW tha sou protina na odigis me ena duo daktila sto vreno... tha kendisis kana duo defterolepta sto frenarisma alla isos sou fanoun xrisima... ;)

zireous
25/04/2007, 20:17
Δοκίμασε σε καμμιά ερημιά φρένα πανικού, μέχρι να βρεις το κουμπί τους, σε άλλα ποστ μπορεί να βρεις περισσότερα σχετικά.


Όσο και αν ακούγεται περίεργο, άμα πριν φρενάρεις πιέσεις ελαφρά τα πόδια σου στα μαρσπιέ ώστε να είναι εκεί το βάρος και όχι στη σέλα, η μηχανή φρενάρει καλύτερα.

Δές και εδώ (http://z-moto.freehostia.com/gr_moto_brc.html), μερικά πράγματα μεταξύ των οποίων καί ποιά στρατηγική είναι καλό να έχεις στη πόλη.

fantacid
25/04/2007, 20:28
πανε βρες ενα παργκιγκ που να χεις απλα, κ δοκιμασε τα φρενα σου, δες ποτε μπλκαρουν κ ποτε οχι,
καλυτερα να φας βουτα σε "ελεγχομενο" περιβαλον παρα στη αντιθετη λωριδα!

κανε λιγο πρακτις με τη μηχανη σου να δεις πως "λειτουργει" σε συγκεκριμενες περιπτωσεις!

STOYBI
25/04/2007, 20:58
Ρε παιδια .... Καλα και αποδεκτο αυτο με τις δοκιμες που λετε..

Αλλα λογικα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει βαση της δοκιμης να βγαλει συμπερασμα με το που μπλοκαρουν τα φρενα του...:rolleyes:

Ο λογος απλος.... Το οδοστρωμα !! Ποσες πιθανοτητες εχει να βρεθει οπουδηποτε που να χρειαστει βιαιο φρεναρισμα και να εχει την ΙΔΙΑ ποιοτητα του οδοστρωματος ( ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ) που δοκιμαζε τα φρενα του ???? Οπως ξερουμε εδω στην Ελλαδα η ποιοτητα του οδοστρωματος ειδικα μεσα στην πολη αλλαζει καθε Μ2 ...

Αρα περισσοτερο λογικο μου φαινετε στην διαρκεια της δοκιμη του με την ιδια δυναμη οπου σταματαγε ικανοποιητικα στο πεδιο της δοκιμης, σε αλλα σημεια, με την ιδια δυναμη να εχει ανεπυθιμιτο μπλοκαρισμα η μη ικανοποιοιτικο φρεναρισμα οταν το χρειαστει οπουδηποτε στον δρομο !!






:wave2:

fantacid
25/04/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ρε παιδια .... Καλα και αποδεκτο αυτο με τις δοκιμες που λετε..

Αλλα λογικα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει βαση της δοκιμης να βγαλει συμπερασμα με το που μπλοκαρουν τα φρενα του...:rolleyes:

Ο λογος απλος.... Το οδοστρωμα !! Ποσες πιθανοτητες εχει να βρεθει οπουδηποτε που να χρειαστει βιαιο φρεναρισμα και να εχει την ΙΔΙΑ ποιοτητα του οδοστρωματος ( ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ) που δοκιμαζε τα φρενα του ???? Οπως ξερουμε εδω στην Ελλαδα η ποιοτητα του οδοστρωματος ειδικα μεσα στην πολη αλλαζει καθε Μ2 ...

Αρα περισσοτερο λογικο μου φαινετε στην διαρκεια της δοκιμη του με την ιδια δυναμη οπου σταματαγε ικανοποιητικα στο πεδιο της δοκιμης, σε αλλα σημεια, με την ιδια δυναμη να εχει ανεπυθιμιτο μπλοκαρισμα η μη ικανοποιοιτικο φρεναρισμα οταν το χρειαστει οπουδηποτε στον δρομο !!






:wave2:


προφανώς!!!

συνήθως τα παρκινγκ εχουν αποδεκτο οδοστρωμα σε σχεση με τις χιλιοπερπατημενες λεωφορους αρα θα πιασει "καλες αποδοσεις" κ σιγουρα θα του δωσει καποια αυτοπεποίθηση!
τωρα στο οτι καθε δρομος κ δρομακι εχει τη δικη του πρόσφυση κ ποια ειναι αυτη, ειναι θεμα εμπειριας.... οτι κ να πουμε εδω περα ειναι μονο λογια!

Alki_Viades
25/04/2007, 23:34
Φιλε οι λυσεις για καλο φρεναρισμα ειναι 2:

α) ΕΞΑΣΚΗΣΗ. Τοσοι στο ειπαν ηδη, καποιο δικιο θα εχουν. Αρχισε με καλη ασφαλτο σε ενα παρκινγκ και οταν παρεις το κολαι δοκιμαζε το στην καηθημερινη σου μετακινηση, πχ φτανοντας σε φαναρι, χωρις αυτοκινητα πισω σου και με στοχο να σταματησεις λιγα μετρα ΠΡΙΝ το φαναρι. Γενικα οταν βρισκεις την ευκαιρια καλο ειναι να εξασκεις φρεναρισμα απο μικρες, μεσαιες και μεγαλες ταχυτητες.

Με το μαλακο ομως στην αρχη μη φας τα μουτρα σου. :D

β) Στη μηχανη στηριζεσαι σφιγγοντας τα ποδια στο ρεζερουαρ, ΟΧΙ απο το τιμονι. Ψαξε (θα βρεις πολλα) ποστ για σωστη σταση σωματος. Να σου γινει βιωμα οταν φρεναρεις αυτοματα να σφιγγεις το ρεζερβουαρ.

Κατεβασματα ταχυτητων/πατημα συμπλεκτη βοηθανε απλα να μη σου σβησει οταν φρεναρεις. Αυτα και το πισω φρενο πιο πολυ σε αποσυντονιζουν σε φρεναρισμα πανικου παρα βοηθανε. Εκτος κι αν γινεις ΤΟΣΟ καλος στο φρεναρισμα που μπορεις και ελεγχεις μπροστινο και πισω ταυτοχρονα.

Γκουντ λακ, ιτς απ του γιου :wave2:


ΥΓ αν εισαι δικαβαλο τοτε το πισω φρενο οντως βοηθαει, τσαρουχωσε το και χεστηκες αν μπλοκαρει (εκτος βεβαια αν εισαι υπο κλιση, αλλα και τοτε δε σε νοιαζει αν εχεις κανει......
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
εκπληξη
.
.
.
..
.

.
.
.
.
εξασκηση!)

Desperado
26/04/2007, 10:53
Κατάλαβα, εξάσκηση στο φρενάρισμα, την οποία δεν έχω κάνει...:blush: επίσης νομίζω ότι εάν σκληρύνει λίγο το μπροστινό-αλλάζοντας του τα λάδια- θα έχω καλύτερη αίσθηση γιατί δεν θα βουτάει τόσο...τώρα για το υψηλής σωληνάκι μπροστά η γνώμη σας είναι αρνητική? εγώ έχω την εντύπωση ότι θα βελτιώσει την αίσθηση του φρένου γενικώς.....
Επίσης πολύ χρήσιμα ήταν αυτά που μου είπατε για την στάση του σώματος επάνω στην μηχανή, ότι σφίγγεις τα πόδια επάνω στο ρεζερβουάρ σε περίπτωση φρεναρίσματος και μεταφέρεις το βάρος στα μαρσπιέ για καλύτερο φρενάρισμα.
Πάντως γενικά μέσα στην πόλη προσπαθώ να μην βιάζομαι γιατί οι μλκες που κυκλοφορούν είναι πολλοί και απρόβλεπτοι, αν και με γαργαλάει ρε γμτ το δεξί μου χέρι μερικές φορές....:D
Το πίσω φρένο είπε ένας φίλος ότι εάν μπλοκάρει και είσαι δικάβαλος δεν σε νοιάζει...να ρωτήσω γιατί? εμένα πάντως όταν μπλοκάρει κ ο πίσω τροχός με ψιλοαγχώνει
Και κάτι ακόμα, με το φρενάρισμα υπό κλίση τι γίνεται ρε παιδιά??:confused:

oxidisingDeamon
26/04/2007, 14:57
upo klisi... eksartate... se anifora, frenaris kalitera... se katifora poio diskola... an i klisi einai plagia... tote an sou mplokarei i piso roda tha glistrisis pros ta katw... ;)

OldMan
26/04/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
με το φρενάρισμα υπό κλίση τι γίνεται ρε παιδιά??:confused:
Ή σηκώνεσαι ή πέφτεις ..!!!:wave2:

DUKASII
26/04/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ή σηκώνεσαι ή πέφτεις ..!!!:wave2: στανταρ αυτο??:smokin:

STOYBI
26/04/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
στανταρ αυτο??:smokin:

Οχι !!! Υπαρχει περιπτωση να σε εχουν τραβηξει φωτογραφια !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zireous
26/04/2007, 22:35
Όπως σωστά είπε ο παππούς, ή το σηκώνεις (απλά ή γυροσκοπικά), φρενάρεις δυνατά, και το ξαναπλαγιάζεις, ή πέφτεις.

Άμα έχεις χέρι βελούδου και λίγη κλίση μπορεί να φρενάρεις απαλά στη στροφή, αλλά η συγκεκριμένη κίνηση και άμα μεταφέρεις άτσαλα με αυτό το τρόπο το βάρος μπροστά πίσω... είναι κακό κάρμα -και ειδικά άμα η άσφαλτος είναι γυαλί. :nono:


Άμα πηγαίνεις με πάρα πάρα πολύ λίγα, και έχεις προλάβει να τσεκάρεις πίσω σου (που καλό είναι να αφήνεις αποστάσεις και από τους πίσω), μπορεί να χρειαστεί να ντριφτάρεις ελαφρά με ανάποδο τιμόνι, ή να πατήσεις κάνα κωλίδι επιτόπιο, αλλά καί αυτά, θένε... εξάσκηση.

THEOD
26/04/2007, 22:44
Εγώ θα σε στεναχωρήσω φίλε μου...


Όση και εξάσκηση να κάνεις, όσο καλά φρένα και να έχεις, εκείνη την @αμημένη στιγμή του πανικού θα τα χουφτώσεις και (ανάλογα το οδόστρωμα) θα τα μπλοκάρεις...Δυστυχώς η πρώτη ακαριαία αντίδραση είναι πάντα υποσυνείδητη...
Το αν θα τα αφήσεις γρήγορα ώστε να ξεμπλοκάρουν και να ξαναποκτήσεις έλεγχο, παίζεται να βελτιωθεί με την εμπειρία-εξάσκηση...

Κακά τα ψέμματα...ο πανικός και οι γυαλισμένοι δρόμοι μας είναι ο συνδυασμός που επιβάλει την ύπαρξη ABS...
To άλλο μεγάλο φάρμακο είναι να είσαι πάντα συγκεντρωμένος, να παρατηρείς πολύ προσεκτικά την κίνηση γύρω σου ώστε να προλαβαίνεις τις κακοτοπιές και να κρατάς σχετικά χαμηλά την ταχύτητά σου...

fantacid
26/04/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Πάντως γενικά μέσα στην πόλη προσπαθώ να μην βιάζομαι γιατί οι μλκες που κυκλοφορούν είναι πολλοί και απρόβλεπτοι, αν και με γαργαλάει ρε γμτ το δεξί μου χέρι μερικές φορές....:D



η καλυτερη απαντηση!!!


οσο για το δεξι χερι βρες καπου πιο ασφαλη εκτωνοση!!

δεν εννοω :a31:

kinhsh
27/04/2007, 03:53
Η επαφη με τη μοτοσυκλετα με τη χρηση της βελτιωνει το επιπεδο χειρισμου,γι αυτο και αυτοι που ξερουν καλυτερα πανε πιο γρηγορα.
Αμεσα ομως μεχρι να ερθει η εμπειρια εγω μονη λυση βλεπω το αργα.

oxidisingDeamon
28/04/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Η επαφη με τη μοτοσυκλετα με τη χρηση της βελτιωνει το επιπεδο χειρισμου,γι αυτο και αυτοι που ξερουν καλυτερα πανε πιο γρηγορα.
Αμεσα ομως μεχρι να ερθει η εμπειρια εγω μονη λυση βλεπω το αργα.

tragiko lathos... opoios paei grigora den simenei oti kserei kiolas... otan paei kapoios grigora... i' entelos asxetos einai i' entelos sxetikos...

min ksexnas oti einai poio efkolo na pas grigora para arga... ;)

nikos force
28/04/2007, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Κατάλαβα, εξάσκηση στο φρενάρισμα, την οποία δεν έχω κάνει...:blush: επίσης νομίζω ότι εάν σκληρύνει λίγο το μπροστινό-αλλάζοντας του τα λάδια- θα έχω καλύτερη αίσθηση γιατί δεν θα βουτάει τόσο...τώρα για το υψηλής σωληνάκι μπροστά η γνώμη σας είναι αρνητική? εγώ έχω την εντύπωση ότι θα βελτιώσει την αίσθηση του φρένου γενικώς.....
Επίσης πολύ χρήσιμα ήταν αυτά που μου είπατε για την στάση του σώματος επάνω στην μηχανή, ότι σφίγγεις τα πόδια επάνω στο ρεζερβουάρ σε περίπτωση φρεναρίσματος και μεταφέρεις το βάρος στα μαρσπιέ για καλύτερο φρενάρισμα.
Πάντως γενικά μέσα στην πόλη προσπαθώ να μην βιάζομαι γιατί οι μλκες που κυκλοφορούν είναι πολλοί και απρόβλεπτοι, αν και με γαργαλάει ρε γμτ το δεξί μου χέρι μερικές φορές....:D
Το πίσω φρένο είπε ένας φίλος ότι εάν μπλοκάρει και είσαι δικάβαλος δεν σε νοιάζει...να ρωτήσω γιατί? εμένα πάντως όταν μπλοκάρει κ ο πίσω τροχός με ψιλοαγχώνει
Και κάτι ακόμα, με το φρενάρισμα υπό κλίση τι γίνεται ρε παιδιά??:confused:
Οι αναρτησεις σκληραινουν οσο αυξανεται η εμπειρια και η ικανοτητα...σκληροτερες αναρτησεις ισως στη περιπτωση σου να συμβαλουν στο να εχεις ακομα πιο μειωμενη αντιληψη για το τι συμβαινει στη μπροστα σου ροδα...που συνεπαγεται σε ακομα περισσοτερες τουμπες