PDA

View Full Version : Βενζινάδικο Κλέφτης... καταγγελία...



Nostra
25/04/2007, 12:32
Ημερομηνία : 24 Απριλίου 2007

Ωρα : 16:45'

Τόπος: Κηφισίας 170, Μαρούσι

Περιστατικό:

Ανεβαίνοντας την Λ.Κηφισίας προς Νέα Ερυθραία (είχα ραντεβού στις 17:00') και αφού μόλις μου είχε ανάψει το λαμπάκι για βενζίνη (~6χλμ.) σταμάτησα στο βενζινάδικο ΕΚΟ περνώντας τα φανάρια του Αμαρουσίου ακριβώς στη μεγάλη αριστερή καμπή της Κηφισίας πριν τη δεξιά που σε βγάζει στα φανάρια του ΚΑΤ.
Η ιδιοκτησία του βενζινάδικου σύμφωνα με το site της www.eko.gr είναι του:
ΚΑΙΣΕΡΟΓΛΟΥ ΚΥΡ. & ΣΙΑ Ε.Ε. ΛΕΩΦ.ΚΗΦΙΣΙΑΣ170 τηλ.210 8022665 ΜΑΡΟΥΣΙ

Το αμέσως προηγούμενο βενζινάδικο της SHELL είχε τιμή της 95άρας αμόλυβδης 1,09 και το εν λόγω βενζινάδικο είχε αντίστοιχα 0,949 ?/lt ...

επειδή γενικά εμπιστεύομαι την ποιότητα της ΕΚΟ, σταμάτησα για βενζίνη έχοντας κατά νου τα εξής:

Πλήρης χωρητικότητα (μαζί με τη ρεζέρβα) ρεζερβουάρ του CBF600 .... 19lt
Το λαμπάκι της ρεζέρβας ανάβει στα 3,5 λίτρα

Οπότε θεωρητικά θα έβαζα περίπου 16 λίτρα...

ΑΜ ΔΕ!!!!!!

ο δείκτης (μετρητής) της αριστερά μπροστά αντλίας του βενζινάδικου σταμάτησε στα 18,97 λίτρα ήτοι 18? !!!!

"ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!" σκέφτηκα σχετικά αιφνιδιασμένος και ακολούθησε ο παρακάτω σύντομος διάλογος την ώρα που μου έδινε ρέστα ο υπάλληλος (?) του βενζινάδικου....

me : Κάτι δεν πάει καλά με την αντλία σου?
him : Γιατί? (κοιτώντας την...)
me : ΟΛΟ το ρεζερβουάρ μου είναι 19 λίτρα... (δείχνοντάς του τον μετρητή της αντλίας)
him : ... (μου έδωσε τα ρέστα κοιτώντας τα πόδια του!!! και έκανε μεταβολή και έφυγε!!!)

Προς στιγμήν σκέφτηκα να τα κάνω όλα πουτάνα εκεί πέρα... αλλά σκέφτηκα πως :

1. Αν κλέβουν με button στην αντλία μέχρι να ερχόταν αστυνομία κλπ. δε θα αποδεικνυόταν τίποτα.
2. Αν έκανα φασαρία, τις επόμενες μέρες θα "λειτουργούσαν" κανονικά.
3. Θα έχανα το ραντεβού μου.
4. Θα κάνω καταγγελία.
5. Θα τους τσεκάρω τις προσεχείς ημέρες με μετρημένο επακριβώς δεκάλιτρο μπετονάκι.
6. Θα πάω με παρέα για να έχω μάρτυρες.

Για όλα τα παραπάνω έφυγα, γεμάτος νεύρα φυσικά, και επικοινώνησα με φίλο από το φόρουμ ο οποίος μου βρήκε μέσω Internet τα τηλ. του ΙΝΚΑ και των κεντρικών της ΕΚΟ στα οποία όμως τηλέφωνα κανείς δεν απάνταγε στις 17:15'.

Ενέργειες

Σήμερα το πρωί όμως βρήκα τα παρακάτω στοιχεία και με δεδομένο ότι το πρόβλημα είναι με την ποσότητα του καυσίμου και όχι με την ποιότητα, επικοινώνησα με :

- ΙΝΚΑ γραμμή καταναλωτή 210 95 77 877-9

τους είπα το θέμα και με παρέπεμψαν στη γραμμή παραπόνων 1520 του Υπουργείου Ανάπτυξης.
Θα μπορούσα να κάνω καταγγελία μέσω ΙΝΚΑ αλλά και αυτοί θα το έστελναν με φαξ στο 1520...

- Υπουργείο Ανάπτυξης γραμμή καταγγελίας καταναλωτών 1520

Εκανα ονομαστική καταγγελία (για να μου έρθει και εγγραφο/απάντηση με το αποτέλεσμα του ελέγχου) δίνοντας όλα τα στοιχεία του συμβάντος.

- Τμήμα Μετρολογίας της Νομαρχίας Αθηνών τηλ. 210 3241013

Μίλησα με τον κο Παπαδόπουλο ο οποίος μου είπε πως θα ενημερωθούν από το 1520 και είναι αυτοί που θα κάνουν τον έλεγχο. Τον ρώτησα αν επι τόπου στο συμβάν τους ειδοποιούσα τί θα γινόταν και μου είπε πως η μόνη εναλλακτική θα ήταν να καλέσω την αστυνομία και να κάνω μήνυση και η αστυνομία θα τους ειδοποιούσε να πάνε κάποια στιγμή για έλεγχο.

- ΚΕΔΑΚ (Κλιμάκιο Ελέγχου Διακίνησης και Αποθήκευσης Καυσιμών) του υπουργείου Ανάπτυξης τηλ . 210 6969887

Μίλησα με την κα Παπαδογιάννη η οποία μου εξήγησε πως η εν λογω διεύθυνση/υπηρεσία διενεργεί μόνο ποιοτικούς ελέγχους καυσίμων και θέματα αδειοδοτήσεων/εγγράφων κλπ.
Μου είπε πως τα τμήματα μετρολογίας του υπουργείου ανάπτυξης και των νομαρχίων διενεργούν ποσοτικούς ελέγχους αλλά αν έχουμε κάποια στιγμή υπόνοιες για ποιοτική αλλοίωση καυσίμων (νοθεία) τότε μπορούμε κατευθείαν να επικοινωνήσουμε με την διεύθυνσή τους.

- Κεντρικά γραφεία ΕΚΟ (Πύργος Αθηνών) Λεωφ. Μεσογείων 2, Τηλ. :210 77.05.201, 210 77.05.401, 210 77.05.311 Fax : 210 77.05.847

Στις 24/4/07 το απόγευμα δεν απαντούσαν και στις 25/4/2007 εφόσον έκανα επίσημη και ονομαστική καταγγελία στις παραπάνω αρμόδιες υπηρεσίες σκέφτηκα αρχικά να μην τους ενημερώσω καθώς σίγουρα θα προηγούνταν από τις αρμόδιες υπηρεσίες στον έλεγχό τους και θα "απόσβεναν" το πρόβλημα εντός της εταιρίας.
Σε μελλοντικό δικό μου έλεγχο αν επιβεβαιώσω το κλέψιμο στο εν λόγω βενζινάδικο θα τους ειδοποιήσω πάραυτα (+αστυνομίες κλπ.)


Παρατηρήσεις και σχόλια:

Σημειωτέον πως σήμερα στις 13:00' στο επίσημο site της εταιρίας το εν λόγω βενζινάδικο έχει την χαμηλότερη τιμή 95άρας αμόλυβδης σε όλα τα βόρεια προάστια του δικτύου τους ήτοι 0,939?/λίτρο.

Προφανώς ο τύπος κλέβει....

Καλώ όλους όσους θέλουν σε μερικές μέρες από σήμερα (ή ακόμα και σήμερα) να πάμε με μπετονάκι συγκεκριμένων μετρημένων λίτρων και να δούμε/επιβεβαιώσουμε όλα τα παραπάνω και να τα κάνουμε πουτάνα....

Αναλαμβάνω τα έξοδα της βενζίνης που θα χρειαστούν για την πλήρωση των δοχείων καθώς και τα έξοδα της (ομαδικής ??) μήνυσης ΑΝ επιβεβαιώσουμε κλέψιμο στις αντλίες του...

Επίσης ζητείται η συμβολή όποιου από τους συμφορουμίτες γνωρίζει τους τρόπους "πειράγματος" των αντλιών και αν κάποιος από τους τρόπους είναι κατ' επιλογήν και εύκολο να "επανέλθει" καθώς σε περίπτωση ντου των κλιμακίων ελέγχου ή/και της αστυνομίας μπορεί ο τύπος να την βγάλει καθαρή....


Αναμένω με ενδιαφέρον τα σχόλια σας και τους (νομότυπους) τρόπους αντίδρασης και ενεργειών...

Τάσος

:mad: :mad: :mad: :mad:


ΥΓ: η διεύθυνση του φόρουμ παρακαλείται να αφήσει ως έχουν τα προσωπικά στοιχείου του βενζινάδικου καθώς όλες οι καταγγελίες που έχω κάνει είναι ονομαστικές και επιβεβαιωμένες και το θέμα θα το κυνηγήσω εκ του φανερού και επώνυμα....

ΥΓ2: για το γαμώτο της κοινωνικής ευθύνης που έχουμε όλοι μας ως πολίτες....




:wave2:




ο χάρτης με την τοποθεσία του εν λόγω βενζινάδικου ΕΚΟ...


85910

Alki_Viades
25/04/2007, 14:29
Πολυ σωστη αντιμετωπιση!

Αν θυμασαι δουλευω Κηφισιας λιγο πιο κατω, φευγοντας καποια μερα απο τη δουλεια μπορω να σε συνοδευσω για εναν ανεφοδιασμο στον "κυριο".

zephyr1
25/04/2007, 15:21
Ρε Τασε. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25682):cool:

hidefnick
25/04/2007, 16:46
Και το καλύτερο δεν το ξέρεις. Πήγαινε να βάλεις στον απέναντι, κατεβαίνοντας την Κηφισίας δεξιά πάνω στην στροφή που περιγράφεις, και θα σου βάλει 40 λίτρα.

Το γεγονός ότι ο τύπος κάνει δώρο πλύσιμο με 30 λίτρα μπεντζίνα μάλλον θα έπρεπε να σου κινήση λίγο υποψίες.

Οσο για την τιμή, είναι όλοι απλώς πανάκριβοι, και έχει να κάνει με την περιοχή. Το κορυφαίο είναι η AVIN λίγο πιο πάνω, ακριβώς δίπλα στο κτήριο του Παναθηναικάνθρωπου, που είναι πιο ακριβή από ΟΛΟΥΣ.

Tropeas
25/04/2007, 20:19
Μαζί σου και εγώ...
...αλλά με προηγούμενη εμπειρία φίλης...
δεν προλαβαίνει να κινηθεί το σύστημα και αλλάζει η βενζίνη στο πρατήρειο αν είναι νοθευμένη ή η αντλία αν είναι πειραγμένη...:rolleyes: :(

apapadop
26/04/2007, 07:13
Κοίτα να δεις... στην ΕΚΟ που βρίσκεται λίγο παραπέρα (στη Κηφισιά, από το ίδιο ρεύμα κυκλοφορίας) που σύμφωνα με το site της EKO πρέπει να είναι ο "ΡΑΦΑΗΛ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, Κηφισίας 264, Κηφισιά" συνήθως βάζω βενζίνη στο vstrom μου... και όπως φαίνεται και σε αυτό το thread http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=37765 τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ με το σταγονόμετρο την κατανάλωσή μου.

Ε λοιπόν σε μια αντίστοιχη φάση, όταν είχε ανάψει το "λαμπάκι" του vstrom που ο κατασκευαστής λέει ότι ανάβει όταν έχουν μείνει 3LT καυσίμου, πήγα στο εν λόγω βενζινάδικο περιμένοντας να βάλω περίπου 18-19 λίτρα (συνήθως το λαμπάκι ανάβει πιο νωρίς), και Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ, η αντλία μέτρησε 21,1LT !

Έκανα στον τυπάκο απλά ένα σχολιάκι του στυλ "μωρέ μπράβο, και γω περίμενα μόνο 19LT" και έφυγα...

Η ιδέα με το μπιτονάκι είναι πολύ καλή αλλά η διαφορά θα φανεί μόνο στα πολλά λίτρα. Δηλαδή φοβάμαι πως αν πας με μικρότερο 5LT μπιτόνι θα κλέβει τόσο λίγο η αντλία που δε θα το καταλάβεις καν (για 200ml πάνω/κάτω δε θα μπορέσουμε να τους κάνουμε τίποτα)

Επίσης για να βεβαιωθείς πως δε κάνουν κόλπα με την αντλία η σωστή στρατηγική είναι μάλλον το να πας να βάλεις βενζίνη στο ντεπόζιτο και πριν τελειώσει, να πεις ένα "Α! ξέχασα" και να εμφανίσεις από το πουθενά το μπιτόνι, ώστε να μη προλάβει ο αντλιούχος να κάνει κάποια μαγική "ρύθμιση".

Τα νεύρα μου πλέον, μας ληστεύουν από παντού! :mad:

Sotirios
26/04/2007, 10:01
apapadop

Η ιδέα με το μπιτονάκι είναι πολύ καλή αλλά η διαφορά θα φανεί μόνο στα πολλά λίτρα. Δηλαδή φοβάμαι πως αν πας με μικρότερο 5LT μπιτόνι θα κλέβει τόσο λίγο η αντλία που δε θα το καταλάβεις καν (για 200ml πάνω/κάτω δε θα μπορέσουμε να τους κάνουμε τίποτα)

και ετός αυτου, τα 5 λίτρα που λένε οτι πάιρνουν στα πετονάκια δεν είναι μέχρι πάνω πάνω, οπότε αντε βγάλε άκρη. Το καλύτερο είναι να πας με κάποιο πετόνι 18, 20 lt, να έχεις μετρήσει με νερό ακριβώς πόσα λίτρα πάιρνει με κάποια μεζούρα μέχρι τη τάπα και να του πεις να το γεμίσει το ίδιο.

PanVas
26/04/2007, 11:05
Ωραίος!!!!

Μαζί σου! Ότι χρειαστείς είμαι μέσα!

Λογική ερώτησις - συλλογισμός...
Με την πιθανότητα να ελέγχεται η αντλία επιλεκτικά, αν πας με μπιτόνι, δεν θα τολμήσει να κλέψει, μιας και θα ξέρει ότι περιμένεις συγκεκριμένη ποσότητα καυσίμου, όση και η χωρητικότητα του δοχείου.

Γιατί δεν κάνουμε κάτι άλλο? Αδειάζουμε το ντεπόζιτο από μία μοτοσικλέτα και την πάμε με αναθυμιάσεις στο εν λόγο βενζινάδικο. Καταγράφουμε τα πάντα με video-camera. Του λέμε "για γέμισέ το, δεν νομίζω να πάρει και πολύ..." και καλά... Αν είναι να σε κλέψει, θα το κάνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Την στιγμή που το 20άλιτρο ντεπόζιτο σου θα χωρέσει 23-24 λίτρα, σκάμε μύτη καμιά δεκαριά αλάνια και του λέμε να μην τολμήσει να μηδενίσει την αντλία. Καλούμε αστυνομία, ενώ παράλληλα καταγράφουμε με την κάμερα... Θα έχουμε όλα τα απαραίτητα στοιχεία κτλ κτλ κτλ κτλ....

Με γεμάτο ντεπόζιτο και έτσι όπως θα είμαστε όλοι μαζεμένοι, πεταγόμαστε και μία Τρίπολη, να αγοράσουμε λουλούδια...
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

mourgakos
26/04/2007, 11:20
εγω ειμαι μεσα ,οποτε θες.
χρηστος 6937567064