PDA

View Full Version : Varadero 125



nantin
25/04/2007, 14:23
ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΔΥΟ ΤΟΥ 2003 ΜΕ 2000 ΚΑΙ 2400 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15000 ΧΙΛ. ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΓΩ ΤΑ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΟΝΤΙΝΗ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ .ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ

Cpt. Haddock
25/04/2007, 14:24
Μίλα με τον McGyver που εχει ένα τέτοιο, θα σε κατατοπίσει πληρως...

μην περιμένεις και πολλά-πολλά και, όπως είπες, είναι ακριβό (για αυτά που προσφέρει)

:wave2: :wave2: :wave2:

Λεωνίδας
25/04/2007, 14:26
125
κοντινή βόλτα
δικάβαλο
:confused: :confused: :confused:

κάτι δεν πάει καλά :look:

vasivil
25/04/2007, 18:12
Φιλε την μηχανη αυτη την χρησιμοποιω καθημερινα στην δουλεια μου τουλαχιστον 16 ωρες καθημερινα (2 βαρδιες).
Μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ αξιοπιστη,τουλαχιστον για τις μετακινησεις εντος πολεως,εκτος πολεως εχω βγει λιγες φορες αλλα δεν μπορω να πω οτι με εχει απογοητευσει.
Αντιθετως κινηθηκε αξιοπρεπεστατα με 110 χ/ωρα και με 2 επιβατες.
Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι τα πισω τακακια του φρενου τελειωνουν πολυ γρηγορα (χωρις να γινεται υπερβολικη χρηση τους).
Πολυ ΧΑΜΗΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ καυσιμου.
Η επιλογη δικια σου και................ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!!!!


:) :) :)

sniper
25/04/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasivil
.....
Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι τα πισω τακακια του φρενου τελειωνουν πολυ γρηγορα (χωρις να γινεται υπερβολικη χρηση τους).
.....


Αν φοράς τα μαμά τακάκια και δεν πατάς φρένο, τότε κοιτα λιγο το πισω σου φρένο.... πας φρεναριστός...

McGyver
25/04/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasivil
Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι τα πισω τακακια του φρενου τελειωνουν πολυ γρηγορα (χωρις να γινεται υπερβολικη χρηση τους).

Έχει παρατηρηθεί (και στο δικό μου, αλλά και από άλλους συναδέλφους σε Αγγλία και Γαλλία) πως ο άξονας του ποδόφρενου μαζεύει με τον καιρό μούργα και δεν κάνει καλή επαναφορά, με αποτέλεσμα τα τακάκια να είναι σε διαρκή επαφή με τη δισκόπλακα και να φθείρονται σχετικά γρήγορα...

Κάνε έναν έλεγχο μόνος σου στην επαναφορά του ποδόφρενου να δεις αν όντως υπάρχει πρόβλημα...

:wave2:

McGyver
25/04/2007, 19:00
Λοιπόν, η γνώμη μου για το συγκεκριμένο μηχανάκι μετά από 18 περίπου μήνες συμβίωσης μαζί του...

Είναι εξαιρετικά τίμιο και σκυλί όσον αφορά τα μηχανικά του.
Με το δικό μου έχω κάνει 25.000 χιλιόμετρα και του έχω πιει το αίμα κινούμενος κατά κανόνα στην Αττική Οδό όπου το μοτέρ δουλεύει από 9.000 μέχρι 11.000 στροφές.
Δεν έχει κάνει τσικ...
:)

Είναι αργό, όχι τόσο λόγω μικρής ιπποδύναμης (15 ίπποι βάσει κατασκευαστή) αλλά κυρίως λόγω βάρους (149 κιλά "στεγνό", 160 - 170 "γεμάτο")...
Θα σε κινήσει άνετα με 100-110 χλμ/ώρα σε ευθείες αλλά θα δείξει την αδυναμία του σε ανηφορικά τμήματα όπου δεν μπορεί να κρατήσει πάνω από 80 (και αυτά με τετάρτη στο κιβώτιο)...
:(

Μέσα στην πόλη δεν έχει κανένα πρόβλημα, κινείται άνετα, γρήγορα και ελίσσεται εύκολα...
:)

Έχει καταπληκτική αυτονομία με 15+2,5 λίτρα ρεζερβουάρ...
Σε χαλαρή βόλτα με ρυθμούς από 70 έως 90 χλμ/ώρα έχω υπολογίσει την αυτονομία του στα 450 χλμ...
Αν κινείσαι μέσα στην πόλη θα ξεχνάς να βάζεις βενζίνη...
:)
Δεν έχει δείκτη βενζίνης...
:(

Είναι ακριβό στη συντήρησή του λόγω V2 κινητήρα, για να φτάσεις στα ενδότερα του οποίου (π.χ. για ρύθμιση βαλβίδων ή αλλαγή ψυκτικού) πρέπει να "κατέβει" το μισό μηχανάκι κάτω...
Επίσης έχει συχνά service (αλλαγή λαδιών ανά 2.500 χλμ) και πολύ ακριβά ανταλλακτικά (τιμόνι, το ακριβότερο της Honda στα ? 115,00, δισκόπλακα μπροστά στα ? 170,00)...
:(

Με έχουν απογοητεύσει τα φώτα του, μιας και "φοράει" δύο λάμπες από παπί οι οποίες είναι τουλάχιστον ανεπαρκείς...
:(
Η λύση υπάρχει πάντως και έχει δοκιμαστεί (δε μιλάω για HID, αν θες τα υπόλοιπα με pm)...
;)

Τέλος η σέλα είναι εξαιρετικά άνετη, τόσο για οδηγό όσο και συνεπιβάτη...
Φιλοξενεί άνετα οδηγό ύψους 1,90 (εμένα) με πολύ καλή κάλυψη από τον αέρα...
Μόνο πρόβλημα για μένα ήταν η εργοστασιακή ζελατίνα, η οποία μου έστελνε τον αέρα ακριβώς στο λαιμό...
Αλλάχθηκε με μία της Kappa και όλα καλά...
:)

Αυτάάάάάάά...

Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι άλλο είμαι στη διάθεσή σας...

:wave2:

McGyver
25/04/2007, 19:04
Α, και πού 'σαι nantin...

Πάρε κι εσύ ένα να γίνουμε δύο σ' αυτό το forum...

:)

ΥΓ:
Έχει βγει ήδη μοντέλο 2007 από τη Honda, το οποίο είναι "ψεκαστό" αλλά δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα (ούτε στην έκθεση δεν παρουσιάστηκε)...
Αυτή η πληροφορία ίσως ρίξει λίγο ακόμα τις τιμές των μεταχειρισμένων...

:wave2:

nantin
25/04/2007, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Α, και πού 'σαι nantin...

Πάρε κι εσύ ένα να γίνουμε δύο σ' αυτό το forum...

:)

ΥΓ:
Έχει βγει ήδη μοντέλο 2007 από τη Honda, το οποίο είναι "ψεκαστό" αλλά δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα (ούτε στην έκθεση δεν παρουσιάστηκε)...
Αυτή η πληροφορία ίσως ρίξει λίγο ακόμα τις τιμές των μεταχειρισμένων...

:wave2:

το σκεφτομαι σοβαρα γιατι δεν γουσταρω τα σκουτερ και αυτο που εχω το πουλαω .. μου αρεσε σαν μηχανακι και πιστευω θα με βολεψει .η τιμη για 2003 μου φαινεται καλη αν τελειωσω γρηγορα με το σκουτερ που πουλαω το παιρνω αβλεπι εκτοσ αν στην ανταλλαγη με βολευει η τιμη τους

McGyver
25/04/2007, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
το σκεφτομαι σοβαρα γιατι δεν γουσταρω τα σκουτερ και αυτο που εχω το πουλαω

:a54:

Άντε με το καλό τότε...

Ό,τι χρειαστείς (μέχρι και service manual στα γαλλικά αν θες :lol: ) ξέρεις πού θα με βρεις...

Προς moderators :

Τι θα λέγατε για μια νέα κατηγορία στα "Μοντέλα" τώρα που μαζεύτηκε κόσμος;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

675
25/04/2007, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:a54:

Άντε με το καλό τότε...

Ό,τι χρειαστείς (μέχρι και service manual στα γαλλικά αν θες :lol: ) ξέρεις πού θα με βρεις...

Προς moderators :

Τι θα λέγατε για μια νέα κατηγορία στα "Μοντέλα" τώρα που μαζεύτηκε κόσμος;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

επειδη varadero 125 σ ολη μ τη ζωη στο δρομο εχω δει ολα κι ολα δυο κι επειδη συνεπως οσοι εχετε βαρκαντερακι εισαστε μετρημενοι στα δαχτυλα (που λεει ο λογος:p )

κι επειδη τυχαινει ο γειτονας μ να εχει βαρκαντερο 125!
μηπως μενεις σεπολια???:dizzy: :dizzy:

McGyver
25/04/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
επειδη varadero 125 σ ολη μ τη ζωη στο δρομο εχω δει ολα κι ολα δυο κι επειδη συνεπως οσοι εχετε βαρκαντερακι εισαστε μετρημενοι στα δαχτυλα (που λεει ο λογος)

κι επειδη τυχαινει ο γειτονας μ να εχει βαρκαντερο 125!
μηπως μενεις σεπολια???

O γείτονας σου μπορεί να έχει (ένα από τα πολλά) baby Varadero(s), αν ήμουν όμως εγώ θα το ήξερες...

Βλέπεις εγώ έχω ΤΟ Varadero 125 :rotflmao: ...

:wave2:

675
25/04/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
O γείτονας σου μπορεί να έχει (ένα από τα πολλά) baby Varadero(s), αν ήμουν όμως εγώ θα το ήξερες...

Βλέπεις εγώ έχω ΤΟ Varadero 125 :rotflmao: ...

:wave2:

χεχε:D
σωστος!

ετσι ετσι

ο δικος εχει κι ενα παπακι supra , το παρκαρει διπλα στο βαρκαντερο για μοστρα:p

:wave2:

Xlitos
26/04/2007, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver


Μέσα στην πόλη δεν έχει κανένα πρόβλημα, κινείται άνετα, γρήγορα και ελίσσεται εύκολα...
:)



:wave2:

συμφωνω με όλα εκτος απ αυτο...κινειται άνετα,ελιγμοι μια χαρά αλλα κατα τ άλλα δεν κινειται καθόλου γρήγορα.ενεργητική ασφαλεια απο θέμα γκαζιου μηδεν στο πηλίκο,..με ότι φόρα έχεις προλάβει να μαζεψεις κινεισαι..

στην πόλη ξεκινάς απ το φανάρι πρώτος και μέσα σε λίγα δευτερολεπτα σ έχουν περικυκλώσει πολλά αμάξια..στις λεωφόρους όλα αυτα.

στον επαρχιακό είναι ακόμα πιο επικινδυνα,κινείσαι με 90 κάνεις σλιπστριμ στο ντατσουν που κινειται με 80...φλάς κα ιμε το που μπαίνεις αντιθετο ρευμα φυσαει αντιθετα ο άνεμος και μένεις μαλάκας ριχνοντας σου την ταχυτητα στα 80...και τότε βλέπεις ένα ντατσουν και ένα βαραντερο125 να πηγαίνουν πλαϊ πλαϊ για πολλά μετρα...βεβαια τις καλύτερες κόντρες τις έχω κάνει με νταλίκες.

derd
26/04/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΔΥΟ ΤΟΥ 2003 ΜΕ 2000 ΚΑΙ 2400 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15000 ΧΙΛ. ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΓΩ ΤΑ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΟΝΤΙΝΗ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ .ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ


Σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις τρανσαλπ 400 ,παλιότερο βέβαια αλλά σκυλί και έχεις και μετακίνηση στην πόλη και ταξίδια εκτός..