PDA

View Full Version : Made in Greece



GeorgeFZR
25/04/2007, 18:12
Τα αιτήματα

Οι κρατούμενοι των φυλακών Μαλανδρίνου και Κορυδαλλού διεκδικούν τη μετατροπή των ισοβίων σε 12ετή κάθειρξη, η μετατροπή της ποινής κάθειρξης των 25 ετών σε κάθειρξη δέκα ετών και να αποφυλακίζονται οι καρτούμενοι με την έκτιση των 3/7 της ποινής τους.

Επίσης, ζητούν να μειωθεί το ανώτατο όριο προφυλάκισης των 18 μηνών, να καταργηθούν οι πειθαρχικές ποινές και να χορηγούνται ελεύθερα άδειες στους κρατουμένους...



.:bigcry: :a31:

warlord
25/04/2007, 18:24
Αμα γινει τιποτα τετοιο θα ηθελα καποιος να με βοηθησει να παρω 'νομιμα'ενα δανειο γυρω στα 5 εκ. ευρο,να κανω κανα 2 χρονια φυλακη και μετα να του δωσω τα μισα για μερτικο.:evil: :evil: :evil:

costas81
25/04/2007, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
Αμα γινει τιποτα τετοιο θα ηθελα καποιος να με βοηθησει να παρω 'νομιμα'ενα δανειο γυρω στα 5 εκ. ευρο,να κανω κανα 2 χρονια φυλακη και μετα να του δωσω τα μισα για μερτικο.:evil: :evil: :evil:




+1000!!!!


:winka:

Aggelos_SV
25/04/2007, 19:37
Κανονικα αυτο τους αξιζει :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:


85938

McGyver
25/04/2007, 19:43
Για ρωτήστε τους ρε 'σείς ένας που μένει κοντά στις φυλακές, τις τσάμπα γυναίκες "μέσα" από Ουκρανία ή από Γεωργία να τους τις πάμε;

Άντε πια το έχουμε παραγ@μήσει σ' αυτή τη χώρα...

kaps
25/04/2007, 20:48
Θα πρότεινα και μια ενημέρωση των κωδικών των θησαυροφυλακίων της Κεντρικής Τράπεζας να μην κουράζονται τα παλληκάρια όταν παίρνουν τις 5θήμερες αδειούλες τους .

sonic22
25/04/2007, 21:07
einai auto pou lene...

AMA EIXANE ESTW KAI LIGO MIALO DEN THA ITAN FILAKI

genika pados to sofronistiko (:rotflmao: :rotflmao: ) sistima einai gia kalamata

yianvoul
25/04/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Κανονικα αυτο τους αξιζει :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

yianvoul
25/04/2007, 21:15
ΑΓΓΕΛΕ τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα
τα ορια ελευθεριας και φυλακης δεν ειναι αδιαπεραστα
ο καθενας μπορει να υποπεσει σ ενα σφαλμα

σε μια στιγμη που ενοιωσε αδικημενοσ και αποκλεισμενος υπεπεσε σ ενα αξιοποινο σφαλμα η δεν ξερω εγω τι αλλο ....μπηκε στη φυλακη για να τιμωρηθει και παραλληλα να σωφρονιστει ωστε να γυρισει καποια στιγμη στην κοινωνια ......


ποιος ειναι αυτος που θα αποφασισει για τον συνανθρωπο οτι του αξιζει η ηλεκτρικη καρεκλα?????????

yianvoul
25/04/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Τα αιτήματα

Οι κρατούμενοι των φυλακών Μαλανδρίνου και Κορυδαλλού διεκδικούν τη μετατροπή των ισοβίων σε 12ετή κάθειρξη, η μετατροπή της ποινής κάθειρξης των 25 ετών σε κάθειρξη δέκα ετών και να αποφυλακίζονται οι καρτούμενοι με την έκτιση των 3/7 της ποινής τους.

Επίσης, ζητούν να μειωθεί το ανώτατο όριο προφυλάκισης των 18 μηνών, να καταργηθούν οι πειθαρχικές ποινές και να χορηγούνται ελεύθερα άδειες στους κρατουμένους...



.:bigcry: :a31:

επισησ τα αιτηματα δεν ειναι μονο αυτα.....
υπαρχει ελλιπης ενημερωση

zireous
25/04/2007, 21:37
Και το χειρότερο καθήκι να είναι κάποιος, η φυλακή πρέπει να σωφρονίζει, όχι να σε κάνει χειρότερο.


Άσε που έχω γνωρίσει μερικούς που σε καμμία περίπτωση δεν έπρεπε να πάνε, κι όμως κάποιοι τους φορτώσανε κάτι και περάσανε και από κει.



Και ο μόνος λόγος ο ξυλοδαρμός του πιτσιρικά να ήτανε, καλά κάνανε και τα κάνανε λίμπα, εγώ μαζί τους.

GeorgeFZR
25/04/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από yianvoul
επισησ τα αιτηματα δεν ειναι μονο αυτα.....
υπαρχει ελλιπης ενημερωση



Den katalava...ti paei na pei exoune aithmata???

mipos na tous pame kai kana taksidaki stis baxames??

Ainte giati oloi se auth thn xwra olo aithmata exoun..


apo sovarothta omos.....



:rolleyes:

fantacid
25/04/2007, 23:30
πιστευεται δλδ οτι οσοι ειναι μεσα το αξιζουν ε?
κ αντιστροφα, οσοι ειναι εξω δεν κρατανε τις θεσεις απο καποιους ειναι μεσα?

η 18 μηνη προφυλακιση ειναι οκ??

σε κατηγορω ρε παλιο πουστη, οτι εσυ μαυρε αλβανε σκότωσες την γρια ζαπλουτη μανα μου, εχω μαρτυρα κ τον αδερφο μου.
μπουκα τωρα στη φυλακα για εναμιση χρονο μεχρι να αρχισει η δικη ......................





ωραιο σεναριο ε?
θα το κανω ταινια!!!

tifoefs
25/04/2007, 23:31
Xμμμμ ! Ο ποινικος κωδικας στην Ελλαδα κατ' αρχην δεν ειναι φτιαγμενος απο Ελληνες αρα ο τιτλος του τοπικ ειναι ασχετος !

Ειναι φτιαγμενος απο τους βαυαρους επι Οθωνα με βαση τον γερμανικο ποινικο κωδικα.

Τωρα αν οι φυλακισμενοι πρεπει να εχουν μετατροπες στη ποινη τους η μερικες διευκολυνσεις αυτο εξαρταται απο υπαρχον σωφρονιστικο συστημα.
Αιτηματα μπορουν να υποβαλλουν αλλα απο κει και μετα εξαρταται απο το σωφρονιστικο συστημα αν θα επιφερει αλλαγες η οχι.

Ο καθε ενας εχει καθε διακαιωμα να εκφερει μια γνωμη αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι και η σωστη. Το σωστο της γνωμης βασιζεται σε γνωση και σε εμπειρια που δεν αποκταται απο τη μια στιγμη στην αλλη.

Οι φυλακισμενοι εχουν το δικαιωμα της γνωμης αλλα απο την αλλη μερια η χρηση της γνωμης τους τους οδηγησε στο σωφρονιστικο συστημα που δεν ειναι καθρεφτης της ελευθερης κοινωνιας οπως εμεις ξερουμε. Γι' αυτο λεγεται σωφρονιστικο συστημα και βασιζεται στο ποινικο κωδικα.

Αν ηταν ο κωδικας διαφορετικος τοτε ισως να υπηρχε και διαφορετικη αντιμετωπιση. Η κριτικη στο ποινικο κωδικα και οποιες αλλαγες γινονται δεν απορρεουν απο τους ποινικους εγκλιστους
αλλα απο τους ελευθερους πολιτες και τις αναλογες κοινωνικες εξελιξεις.


:wave2:

zzr2005
26/04/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
Αμα γινει τιποτα τετοιο θα ηθελα καποιος να με βοηθησει να παρω 'νομιμα'ενα δανειο γυρω στα 5 εκ. ευρο,να κανω κανα 2 χρονια φυλακη και μετα να του δωσω τα μισα για μερτικο.:evil: :evil: :evil:

καλά εσύ θα έχεις στο χέρι 5 εκατομύρια ευρώ και θα πας φυλακή αντί να πάρει το πρώτο αεροπλάνο για Ρίο???
;) :D

zzr2005
26/04/2007, 11:00
το θέμα δεν το κατέχω καθώς η ενημέρωση απο τα ΜΜΕ ειναι ελλιπή...
αλλά από ό,τι ξέρω βασικό θέμα ειναι οι συνθήκες φυλάκισης...σε φυλακές 300 ατόμων στιβάζονται 1000 κτλ....

αν το κράτος επιθυμεί τη φυσική και ηθική εξόντωση των κρατουμένων τότε υπάρχει ευκολότερος και φθηνότερος τρόπος....θανατική καταδίκη....:mad:

οι άτιμοι έδωσαν δισεκατομμυρια για να χτίσουν ειδικά κελιά για τον Χριστόδουλο Ξήρο και τους άλλους αντί να χτίσουν νέες πτέρυγες ....αν ειναι δυνατόν....
λες και υπήρχε ποτέ περίπτωση να αποδράσει ο Χριστόδουλος Ξηρός...:lol: :lol:

Υ.Γ. δεν ειμαι υπέρ της θανατικής έτσι???μην προλάβουν κάποιοι και αρχίσουν να τα χώνουν...

super_toto
26/04/2007, 11:14
Εντάξει τα αιτήματά τους είναι παράλογα.

Αλλά δεν τους αδικώ. Και εγώ αν ήμουν μέσα για κάποια αξιόποινη πράξη με ποινή ας πούμε 10 χρόνια, θα είχα φρικάρει που υπάρχουν ορισμένοι μάγκες που την σκαπουλάρουν ενώ έχουν διαπράξει απείρως χειρότερα εγκλήματα.

Μάκης Ψωμιάδης rules...
και είναι και λιγότερο εγκληματίας από αυτούς που είναι έξω.

zzr2005
26/04/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Εντάξει τα αιτήματά τους είναι παράλογα.

Μάκης Ψωμιάδης rules...
και είναι και λιγότερο εγκληματίας από αυτούς που είναι έξω.

τι είπες τώρα....
η εικόνα στο νοσοκομείο με το πούρο ειναι όλα τα λεφτά....:lol: :lol:
αναβολή για λόγους υγείας....:lol: :lol:

gemara
26/04/2007, 16:49
Θέλω να διαβάσω και κάποιον που του έκλεψαν το μηχανάκι και υπερασπίζεται τα δικαιώματα και αιτήματα του κλέφτη...

Aggelos_SV
26/04/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από yianvoul
ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΑΓΓΕΛΕ
τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα
τα ορια ελευθεριας και φυλακης δεν ειναι αδιαπεραστα
ο καθενας μπορει να υποπεσει σ ενα σφαλμα

σε μια στιγμη που ενοιωσε αδικημενοσ και αποκλεισμενος υπεπεσε σ ενα αξιοποινο σφαλμα η δεν ξερω εγω τι αλλο ....μπηκε στη φυλακη για να τιμωρηθει και παραλληλα να σωφρονιστει ωστε να γυρισει καποια στιγμη στην κοινωνια ......


ποιος ειναι αυτος που θα αποφασισει για τον συνανθρωπο οτι του αξιζει η ηλεκτρικη καρεκλα?????????


Προτιμω το ''φιλε''.Το ''φιλαρακο'' :a9: μου ακουγεται καπως υποτιμητικο.

Οσο για την ηλεκτρικη προφανως και δεν το λεω σοβαρα ΜΕΓΑΛΕ.
Ποσα εμοτικονς δλδ πρεπει να βαλω????:confused:

Στο θεμα τωρα,συμφωνω οτι ο καθενας μπορει να υποπεσει σε ενα σφαλμα στη ζωη του και να βρεθει στη φυλακη,αλλα εδω λεμε για βαρυποινιτες ( φονιαδες,ανθρωπους του οργανωμενου εγκληματος κτλ).
Ειναι λογικο η ποινη της ισοβιας να μετατρεπεται σε 10ετη και 15ετη καθειρξη?Εκτος και αν ο τιτλος του ισοβιτη ειναι ''τιμητικος'' απλα.

Ισως στους μοναδικους που θα αξιζε η καρεκλα να ειναι οι βιαστες.Μονο σ'αυτην την περιπτωση ΙΣΩΣ να την επικροτουσα ως λυση και υπο προυποθεσεις παλι.

gcrook
26/04/2007, 20:26
Τιποτα δεν θελει παιδια το πραγμα ουτε καρεκλες ουτε σαχλαμαρες.
Καταναγκαστικα εργα θελει.
Να σκαψει το καθε καθικι με τα χερια του ολη την Εγνατια να δει τι εστι βερυκοκο.
Να αφησει το φτυαρι και τα χερια του να εχουν γινει σαν κουπια....
Αντι για 25 χρονια μεσα 10 χρονια καταναγκαστικα εργα καθεμερα 8 ωρες και την Κυριακη για χαλαρωση γαργαρες με ταμπασκο.:eek: :eek: :lol:
Βεβαια το πραγμα θελει οργανωση, τρομερη οργανωση.....
Και παλι οποιος εχει το κονε και το παραδακι θα πινει φραπεδακια με τους φυλακες και αντι για καταναγκαστικα εργα θα κανει πληρωμενες διακοπες....

yianvoul
26/04/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Προτιμω το ''φιλε''.Το ''φιλαρακο'' :a9: μου ακουγεται καπως υποτιμητικο.

Οσο για την ηλεκτρικη προφανως και δεν το λεω σοβαρα ΜΕΓΑΛΕ.
Ποσα εμοτικονς δλδ πρεπει να βαλω????:confused:

Στο θεμα τωρα,συμφωνω οτι ο καθενας μπορει να υποπεσει σε ενα σφαλμα στη ζωη του και να βρεθει στη φυλακη,αλλα εδω λεμε για βαρυποινιτες ( φονιαδες,ανθρωπους του οργανωμενου εγκληματος κτλ).
Ειναι λογικο η ποινη της ισοβιας να μετατρεπεται σε 10ετη και 15ετη καθειρξη?Εκτος και αν ο τιτλος του ισοβιτη ειναι ''τιμητικος'' απλα.

Ισως στους μοναδικους που θα αξιζε η καρεκλα να ειναι οι βιαστες.Μονο σ'αυτην την περιπτωση ΙΣΩΣ να την επικροτουσα ως λυση και υπο προυποθεσεις παλι.

σορρυ για το υφος μου .. εχω ηδη κανει edit στο πρωτο μου μηνυμα..

στην εξεγερση που διαδραματιζεται δε διεκδικουν καλυτερες συνθηκες MONO βαρυποινητες αλλα και απλοι κρατουμενοι....

επισης οι στασιαστες ξεκινησαν εξαιτιας του ξυλοδαρμου του κρατουμενου Γ.Δημητρακη απο σωφρονιστικο υπαλληλο. αν θυμασαι καλα ειναι αυτος που περυσι επραξε ληστεια στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ της Πανεπιστημιου μαζι με 3 συνεργους. οι αστυνομικοι αν θυμαμαι καλα τον τραυματισαν στο ποδι και τον συνελαβαν εξω απο το REX. Ανηκει στον αντιεξουσιαστικο χωρο και ειχε γινει ντορος απο τα καναλια.. τοτε συνελλαμβαναν καθε φιλο του απο τον αντιεξ. χωρο ως συνεργο. Ο ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ποτε δε κατεδωσε κανεναν απο τους συνεργους στη ληστιεα... προτιμησε το δρομο της σιωπης ακομα και αν αυτο τον καταδικασε σε περισσοτερη φυλακιση. ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΣΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ , ΔΙΕΠραΞΕ ΛΗΣΤΕΙΕΣ ακριβως οπως εκαναν αυτοι στο ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΙΡΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΤΑ ΟΜΟΛΟΓΑ(ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΠΕΙ ΦΥΛΑΚΗ.....)..αν ηταν φονιας , ανθρωπος του οργαν. εγκληματος εμπορος πρεζας κλπ ΔΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ... ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΛΑΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙρνει αδειες αλλα και για να καταφερει καλυτερης αντιμετωπισης απο τους δικαστεςΙ(βλεπε ΠΑΡΑΔΙΚΑΣΤΙΚΟ κυκλωμα ΚΑΛΟΥΣΗς κλπ)


και κατι τελευταιο για να μη γινομαι κουραστικος.
ΙΣΟΒΙΑ ΠΟΙΝΗ στην πραξη δεν υπαρχει... το μεγιστο που μπορει να κατσει καποιος στη φυλακη ειναι 20 ΧΡΟΝΙΑ....

sonic22
27/04/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καταναγκαστικα εργα θελει.

Να αφησει το φτυαρι και τα χερια του να εχουν γινει σαν κουπια....
:sick: :rolleyes: :dizzy: mipos na tous vazame na palepsoun kai me ta liodaria?


sto arxiko simfwnw...

ena atomo pou exei bei filaki exei (epi tis ousias) vlapsei tin koinonia...

kai etsi einai logiko na zitaei i koinonia na epanorthwsei kanodas kati kalo gia tin koinonia...

p.x. an kapoios klepsei to mixanaki sas kai ton piasete, ti noima exei na kathete xwris na kanei tipota gia merikous mines se ena keli?

gia sofronismo den tha milisw mias kai exoume elipsei se poio simadika pragmata (paidia, ekpaideusi, sovari kai organwmeni koinonikopoiisi)

yianvoul
27/04/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
sto arxiko simfwnw...



gia sofronismo den tha milisw mias kai exoume elipsei se poio simadika pragmata (paidia, ekpaideusi, sovari kai organwmeni koinonikopoiisi)

ΚΑθε κοινωνια κρινεται απο τους κραττουμενους που εχει......
η φυλακες της ειναι ο καθρεφτης της....
ειναι σημαντικο να παμε μπροστα και στο σωφρονιστικο συστημα..

LINA
27/04/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τιποτα δεν θελει παιδια το πραγμα ουτε καρεκλες ουτε σαχλαμαρες.
Καταναγκαστικα εργα θελει.
Να σκαψει το καθε καθικι με τα χερια του ολη την Εγνατια να δει τι εστι βερυκοκο.
Να αφησει το φτυαρι και τα χερια του να εχουν γινει σαν κουπια....
Αντι για 25 χρονια μεσα 10 χρονια καταναγκαστικα εργα καθεμερα 8 ωρες και την Κυριακη για χαλαρωση γαργαρες με ταμπασκο.:eek: :eek: :lol:
Βεβαια το πραγμα θελει οργανωση, τρομερη οργανωση.....
Και παλι οποιος εχει το κονε και το παραδακι θα πινει φραπεδακια με τους φυλακες και αντι για καταναγκαστικα εργα θα κανει πληρωμενες διακοπες....


+10000000 πως νομιζετε οτι φτιαχτονται οι δρομοι και τα πεζοδρομια στο εξωτερικο ??? οχι σαν εμας... :evil:

div400
27/04/2007, 15:41
if cant do the time dont do the crime..........:smokin: :evil:

τι εγινε ρε παιδια...ολοι δικαιωματα και αιτηματα εχουν σε αυτο το οικοπεδο?

υποχρεωσεις εχω μονον εγω....:mad: :confused: :mad: :confused:

sonic22
27/04/2007, 16:35
den ftaiei to xorafi ftaiei to sistima...

giati mas exoun mathei na fwnazoume mono otan kegete to diko mas spiti kai na adiaforoume gia to dipla...

giati exoume mathei sto kratos exthro kai fovitro...

giati eimaste (os koinonia) gia ton P@@tso...

giati osa kai na poume tha kanoume telika opws mas simferei telika
gia na min eimaste emeis oi monoi mal@@es...