PDA

View Full Version : Επικινδυνη οδηγηση...αυτοκινητου κ' πεζων



Πατρινός
25/08/2004, 23:10
κατ'αρχας καλησπερα σε ολους τους φιλους και ευχαριστω τον φιλο Στεφανο για τις συμβουλες σχετικα με το ερωτημα που ειχα θεσει.θα ηταν ενδιαφερον για ολους μας με οση εμπειρια εχει ο καθενας στις μοτοσυκλετες να παραθεσει ο καθενας τι θεωρει πιο επικινδυνο οδηγωντας μια μοτοσυκλετα.να δουμε δηλαδη μεσα απο την κουβεντουλα και την ανταλλαγη αποψεων και να μαθαινουμε κιολας γιατι οσο ζω μαθαινω οπως λενε,τι θεωρει ο καθενας μας ως το πιο επικινδυνο και να πει κατι που που του εχει συμβει οδηγωντας την γυναικαρα του(εννοω τη μηχανη του).θα ηταν σχολειο δε για ολους μας μεσα απο προσωπικες εμπειριες να μαθουμε ενα συμβαν που ετυχε στον καθενα και πως το αντιμετωπισε.πιστεψτε με το καλυτερο σχολειο για το μοτοσυκλετιστη ειναι η ανταλλαγη αποψεων σε σωστη βαση ομως και ο τροπος αντιδρασης στην κακια στιγμη.ετσι μαθαινεις,προφυλλασεσαι,γνωριζεις και εν τελει βελτιωνεσαι.γιατι ολοι μαζι ειναι καλυτερα απο τον ενα οσο καλος κι αν ειναι αυτος. τα λεμε

Θάνος
25/08/2004, 23:33
Το πιο επικίνδυνο είναι χωρίς αμφιβολία οι πόρτες!! ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ!!! ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΠΟ Τ'ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ!!! Από εκεί και πέρα φοβάμαι πάντα μία αστοχία υλικού. Ένα σκασμένο λάστιχο, μία διαρροή λαδιού, ένα σπάσιμο αλυσίδας...

Zan_Prizol
26/08/2004, 00:37
Πορτες...απολυτο δικιο!!!γριες-παππουδες,Σταυροδρομια,ντελιβεραδες και ΤΑΧΙ Α.Ε
Και καποια αλλα αλλα αυτα κυριως!
Μαλλα λογια γ...α τα με μεγαλα γραμματα!
Τα αλλα ειναι μικρο ποσοστο για καποιον που χαιδευει την καλη του καθε πρωι σαν την ζεστενει!Εισαι ενα με τιν μηχανη και δυσκολα συμβαινει κατι απο αυτην (1% ερευνημενο)!Τωρα αν η αλυσιδα ειναι χαλια και λες παει ακομα 500 χλμ...αλλη ιστορια!

milaber
26/08/2004, 03:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zan_Prizol
Πορτες...απολυτο δικιο!!!γριες-παππουδες,Σταυροδρομια,ντελιβεραδες και ΤΑΧΙ Α.Ε.

Κοινώς ότι κινείται και μη στον δρόμο και παραδίπλα.

Εγώ μετά από πρόσφατη εμπειρία (ευτυχώς όχι στενή) θεωρώ άλρως δολοφονικα τα λάδια...

:mad: :mad: :mad:

illuminatios
26/08/2004, 15:34
Μασάω με την απροσεξία των άλλων οδηγών και με τις λευκες διαχωριστικές γραμμες στο επαρχιακό κυρίως δύκτιο που αν γλυστρίσει ο μπροστα τροχός και εισαι υπο κλήση....είναι ψιλοζόρικα!

idi
26/08/2004, 15:56
εμενα παντα ενα πραμα με φοβιζε:

να αναγκαστω να φρεναρω μεσα στη στροφη για πολλους λογους σαν : εχει χωμα, νερο, λασπη, λακουβες ή μποτιλιαρισμα ή ατυχημα με σταματιμενα οχηματα ή φονιας οδηγος που μπαινει μεσα ...αερα....ή.....
ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ (γαμωτ...γαμωτ...γαμωτ...) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΠΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ...:nono: :nono: :nono:

milaber
26/08/2004, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εμενα παντα ενα πραμα με φοβιζε:

να αναγκαστω να φρεναρω μεσα στη στροφη για πολλους λογους σαν : εχει χωμα, νερο, λασπη, λακουβες ή μποτιλιαρισμα ή ατυχημα με σταματιμενα οχηματα ή φονιας οδηγος που μπαινει μεσα ...αερα....ή.....

Ναι ρε συ Γιώργο, αλλά αν δεν την ξέρεις ή δεν βλέπεις καλά δεν μπαίνεις με πολλά!

afrotwin
26/08/2004, 16:18
rito



den prospername taksitzi apo deksia akoma ke an ine stin aristeri lourida ke o dromos exi 4 lourides

Zan_Prizol
26/08/2004, 16:19
Βγαζεις φτερουγες και πετας...οχι ομως με το μοτορι...αλλα χωρις αυτο...

milaber
26/08/2004, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
den prospername taksitzi apo deksia akoma ke an ine stin aristeri lourida ke o dromos exi 4 lourides

Σοφός!

:wave2:

Zan_Prizol
26/08/2004, 16:24
Καραλοοολ...
Αυτη η Ταριφα Α.Ε. ειναι Νο1 τελικα ε?Ας κανουμε ενα δημοψηφισμα για το τι ειναι πιο επικινδυνο!!!
Αυτοι οι ταξιτζηδες ντοπαρισμενοι ειναι οι πο...δες:lol:

kosdros
27/08/2004, 15:15
Δεν πάμε ποτέ ακριβώς πίσω από προπορευόμενο αυτοκίνητο, αλλά η πορεία μας είναι εκεί που πατάει η ρόδα του. Αν βρεί λακούβα την περνάει ανάμεσα από τις ρόδες του και πέφτεις μέσα εσύ. Αν πας πίσω από την ρόδα θα κάνει μανούβρα να μην την πατήσει και την γλιτώνεις και εσύ

Μήν οδηγάς στη μέση του δρόμου
Όταν ψιχαλίζει γλιστράει από τα λάδια που τρέχουν από την μηχανή των αυτοκινήτων
Όταν δεν ψιχαλίζει την αράζουν τα περιστέρια στα καλώδια των φώτων που είναι ακριβώς στην μέση την δρόμων και ξεκιναν το βομβαρδισμό

cbanthropos
08/09/2004, 13:04
Δεν προσπερναμε ποτε το μπροστινο αυτοκ. οταν λιγο πιο μπροστα υπαρχει σταυροδρομι, ή δρομάκι στα αριστερά, ή μεγαλο πάρκιν απο supermarket στα αριστερά, ή ότι αλλο μπορει να κάνει τον μπροστινό να θέλει να στρίψει βίαια προς τα αριστερά.

Δεν κανουμε κινησεις που βασίζονται στο οτι ο άλλος μας έχει δει.. Άμα ο τύπος στο στενό έχει βγεί ο μισός, μπορει κατα 50% να βγει ανα πασα στιγμη και να περάσει. Δεν σιγουρο οτι μας εχει δει! θέλει προσοχή και λυσεις διαφυγής.

RapidShade
08/09/2004, 15:56
ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΕΣ ΛΩΡΙΔΕΣ ή ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΕΣ?

Μπορώ να μπω με πολλά και με λίγα,
να μπω φέτα και να μην κωλώσω...
να κυνηγήσω τη μηχανή και ας μην
έχω ξαναπάει το δρόμο που είμαι...

ΑΛΛΑ....

Οταν δω ότι πάω να πατήσω
τις λευκές διαχωριστικές γραμμές
τότε πραγματικά πάω σε άλλα χέρια...

Κυρίως σε στροφή που οι γραμμές μου
είναι πάνω κάτω υπολογισμένες
με βάση και ΚΥΡΙΟ γνώμονα ΝΑ ΜΗΝ
πλησιάσω τη γραμμή...
αν παει να γίνει...δεν είμαι και πολυ ήρεμος...

και μιλάμε φυσικά να είναι στεγνά κάτω...
αν είναι έστω και λίγο νωπα... τότε
καλύτερα να πέσεις από μόνος σου...

Αυτή ειναι η φοβία μου και αμέσως μετά
η ανύπαρκτη πρόσφυση στους ελληνικούς
καθρέφτες...εεεεε δρόμους...

Τώρα που ξέρετε το αδύνατο σημείο
μου, θα το εκμεταλλευτείτε γιατί
είστε όλοι ΑΛΗΤΕΣ, ΤΣΑΝΤΑΚΗΔΕΣ
και ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ...

ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!! :)

gspir
09/09/2004, 10:10
Εμένα πάλι που κυκλοφορώ στο κέντρο και στα γύρω προάστια σε ώρες αιχμής, όσο κι αν φανεί παράξενο σε κάποιους, πιο επικινδυνο θεωρώ κάποιους συναδέλφους μας μονοτσυκλετιστές ειδικά με παπάκια. Αυτές οι συνεχείς αλλαγές λωρίδας πέρα δώθε στην κίνηση κλπ κλπ, ειδικά αν υπάρχει και συνωνστισμός μου φαίνεται το πιο επικίνδυνο. Τα αμάξια όχι τοσο...γιατι ? ακίνητα κάθονται ή τσουλάνε στη λωρίδα τους. Στους 100 άντε 2-3 να κάνουν καμιά μαλακία να πανε να αλλάξουν λωρίδα απότομα χωρίς φλας.

Μετά, θα συμφωνήσω με ένα φίλο που είπε για λάδια νερά κλπ σε στροφές.. Ναι ειδικά αν μπαίνεις με κάποια χ ταχύτητα στη στροφή και ξαφνικά αντιληφθείς νερά, γλίτσα, σαπουνάδες ή ότι άλλο δεν φαίνεται από πριν... τα πράγμα είναι δύσκολα.

powerphot
09/09/2004, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
κατ'αρχας καλησπερα σε ολους τους φιλους και ευχαριστω τον φιλο Στεφανο για τις συμβουλες σχετικα με το ερωτημα που ειχα θεσει.θα ηταν ενδιαφερον για ολους μας με οση εμπειρια εχει ο καθενας στις μοτοσυκλετες να παραθεσει ο καθενας τι θεωρει πιο επικινδυνο οδηγωντας μια μοτοσυκλετα.να δουμε δηλαδη μεσα απο την κουβεντουλα και την ανταλλαγη αποψεων και να μαθαινουμε κιολας γιατι οσο ζω μαθαινω οπως λενε,τι θεωρει ο καθενας μας ως το πιο επικινδυνο και να πει κατι που που του εχει συμβει οδηγωντας την γυναικαρα του(εννοω τη μηχανη του).θα ηταν σχολειο δε για ολους μας μεσα απο προσωπικες εμπειριες να μαθουμε ενα συμβαν που ετυχε στον καθενα και πως το αντιμετωπισε.πιστεψτε με το καλυτερο σχολειο για το μοτοσυκλετιστη ειναι η ανταλλαγη αποψεων σε σωστη βαση ομως και ο τροπος αντιδρασης στην κακια στιγμη.ετσι μαθαινεις,προφυλλασεσαι,γνωριζεις και εν τελει βελτιωνεσαι.γιατι ολοι μαζι ειναι καλυτερα απο τον ενα οσο καλος κι αν ειναι αυτος. τα λεμε

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω ποστ που διάβασα και για να μην επαναλαμβάνωμαι...παραθέτω παλαιότερο ποστ μου....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=2707

THEOD
14/09/2004, 01:22
Σε σταματημένο σε στάση λεωφορείο κοίτα από κάτω για πόδια. Συνήθως από πάνω έχουν τυφλή γριά...

Αν δεις μπάλλα να τσουλάει στο δρόμο κατά 99,999% ακολουθεί τρέχοντας πιτσιρίκι...

WWW
15/09/2004, 22:05
Εμένα μου την βιδώνουν οι γιαγιάδες που όταν Καλοκαιριάζει παίρνουν ένα λάστιχο και αρχίζουν το κατάβρεγμα του δρόμου, πάνω σε στροφές και όπου βρούν. Τον καταβρέχουν καλά μάλιστα μέχρι να μουλιάσει και το αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας.

Πάμε μετά ανέμελοι και ...πλάτσ. Αλοίμονο να πάμε από καμια Μπεμέκα που καταβρέχει τους δρόμους.

Μια φορά μικρός με το παπί (Το Crypton το έχω ακόμα και έχει κάνει το θυρίο 70.000 km) φορούσα κράνος με ανοικτή την ζελατίνα. Μυστήριο θα μου μείνει για πότε μπήκε μέσα μια σφήκα, λες και την ρούφηξε και με άρχισε σε κάτι τσιμπήματα τρελλά στο μάγουλο.

Φυσικά έκοψα ίσα το τιμόνι και καρφώθηκα μέσα σε κάτι θάμνους (ευτυχώς) ...

voudarxos
22/10/2004, 02:24
Κατα σειρα προτεραιοτητας:
1) ΤΑΧΙ ΑΕ σε αλλαγη λωριδας η ξεκινημα ταριφας ποτε δεν περιμενουν να περασει η μοτοσυκλετα αλλα πεταγονται.(εξαιρουνται οι περιπτωσεις που η μηχανη κανει εκωφαντικο θορυβο... με μια ξερη μαζευονται και περιμενουν να περασεις αλλα δεν πιανει παντα)

2) Ατομα πανω σε σκουτερ με κουστουμι και γραβατα και την τσαντα στο λαιμο χιαστι (συνηθως ειναι λογιστες η δικηγοροι)
Πεφτουνε πανω σου και σου λενε οτι φταις κιολας.


3)Παππους με κουτι ο οποιος ερχεται απο απεναντι και εχει αναψει φλας να στριψει...δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησει να περασεις ασχετα αν εχεις προτεραιοτητα λεγοντας σε δεν βλεπεις ρε αλητη οτι αναψα φως να στριψω???


4)Αστικο που κινειται τσιμισκη και θελει να κατεβει δραγουμη.....
Εκει και νταλικα να ερχεται στα παπαρια του κατα ποσο θα σκευτει την μηχανη.


5)Για παπακηδες delivery αστο καλυτερα ΠΡΟΣΟΧΗΗΗΗΗΗΗΗ...


6)Κουτια τυπου merchedes - bmw που εχουνε βγαλει την μιση μουρη απο το στενο δεν υπαρχει περιπτωση να μην βγουνε ολοκληρα.


Και αλλα πολλα αλλα ρε παιδια θελω να ξερω το εξης....
Δεν μας βλεπουνε οντως οπως λενε μολις φανε το μπινελικωμα η ειναι ψυχολογικο λογω ελειψης ογκου της μηχανης?

gtsiros
10/11/2004, 17:11
aploustata. h skepsh tou ama3akia, otan paei na bgei se diastaurwsh kai erxetai mhxanh apo thn ka8eto, paei kapws etsi:

"A, mhxanh... ama bgw kai den stamathsei, sigoura 8a ftaiw, kai 8a ton plhrwnw, alla sigoura de 8elei na xtuphsei, opote 8a stamathsei."

paidia, mh to psaxnete... ama to skefthte apla, erxetai au8ormhta... kai egw otan odhgw to _ama3i_, panw katw, auth h skepsh mou erxetai, mono otan exw proteraiothta. otan exw proteraiothta kai paei o allos na bgei (kai den exei proteraiothta) lew, de pa na bgei, apla 8a skasei epanw mou, 8a swriastei katw, kai 8a plhrwnei sa malakas ama bgei.

alla ama eisai me th mhxanh kai o allos me to ama3i (kai prepei na sou paraxwrhsei proteraiothta... klafta xaralampe.)

Kai to allo:

Eimai me th mhxanh kai plhsiazw se ka8eto pou mia mhxanh na mpei sto reuma. Egw kobw kai tou kanw nohma na mpei. Panta to kanw. De pa na'nai papaki, chally 'h h triumph rocket 3, kobw ligo kai ton afhnw na mpei. Siga, ton xrono pou mou efage.

Exete dei polles fores ama3akides na koboun gia na mpei ama3i sto reuma? Sigoura 8a exete dei mia dyo fores. Sunh8ws kollane ston mprostino tous epideiktika gia na mh tous fas th 8esh.

Zwa, kafroi, barbaroi, apolitistoi.

auta.

voudarxos
13/11/2004, 18:01
Ρε παιδια τι λεμε τωρα::::::::::
Πλησιαζεις σε φαναρι το οποιο ειναι κοκκινο..... κοβεις και ο μ@λ@κ@ς με το κολοκουτι απο πισω κορναρει σαν δαιμονισμενος........
Τι κορναρεις ρε βλακα του λες που θα πας?????????????????
Και τι σε νοιαζει εσενα ρε σου λεει εγω θελω να περασω με κοκκινο!!!!!!!!!!!!!!:eyepop:
Καθομαι και σκεφτομαι αντε καλα το φαναρι θα το περασει αλλα τα κουτια που ειναι πριν το φαναρι ρε βλαχογυφτε πως θα τα περασεις????????????????????????????????????
ΑΑΑΑΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ:eyepop: :eyepop: :eyepop:



Μαγκες οδηγω 18 χρονια δικυκλα και μικρα και μεγαλα
ενα εχω να πω
Το νου σας να οδηγατε σκεφτομενοι οτι ολοι θελουν να πεσουν πανω σας και το βασικοτερο ειναι οτι στα δικυκλα δεν ισχυει η προτεραιοτητα!!!!!!!!!!
Μαγκες δεν μας υπολογιζει κανεις!!!!!!!!!!
Τα δεν σε ειδα ρε φιλαρακι και τετοια πουστικα τα εχουμε χορτασει.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ.........ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ........


Το αν θα σας πουνε κοτες γιατι οδηγατε σιγα και σωστα μεσα στην πολη θα πρεπει να χαιρεστε!!!!!!!!!!!!!!
Καλυτερα κοτα και ορθιος παρα..............:hypnotize :hypnotize

MARK
14/11/2004, 00:53
SOSTOS O VOUDARXOS.

adam_tsouk
14/11/2004, 12:10
Έτσι έτσι.... φίλε vourdaxos.....


Αλλά ποτέ δεν θα πάψω να ιδρώνω όποτε αναγκαστώ να πλακωθώ στα φρένα!!! Αυτόματα κατεβάσματα και έτοιμος να ξεκινήσω μόλις ακούσω φρεναρίσματα από πίσω μου! ΠΑΝΤΑ τσεκάρω να δω αν θα προλάβει και ο από πίσω να φρενάρει! Δεν έχουμε όλοι τα ίδια αντανακλαστηκά - φρένα - πεδίο ορατότητας - ικανότητα!. Ειδικά τα 4ροδα......

milaber
14/11/2004, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από voudarxos
Πλησιαζεις σε φαναρι το οποιο ειναι κοκκινο..... κοβεις και ο μ@λ@κ@ς με το κολοκουτι απο πισω κορναρει σαν δαιμονισμενος........
Τι κορναρεις ρε βλακα του λες που θα πας?????????????????
Και τι σε νοιαζει εσενα ρε σου λεει εγω θελω να περασω με κοκκινο!!!!!!!!!!!!!!

Και να περάσει πάλι θα κολλήσει ο μαλάκας!

Αλλά πιο επικίνδυνο είναι όταν σε προσπερνάνε και ξυστά με φουλ γκάζι αν έχεις σταματήσει στο κόκκινο.

Και η απόλαυση της υπόθεσης είναι όταν λίγα μέτρα παρακάτω τους ξαναπροσπερνάς!

:mad: :mad: :mad:

milaber
14/11/2004, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από voudarxos
Κατα σειρα προτεραιοτητας:
4)Αστικο που κινειται τσιμισκη και θελει να κατεβει δραγουμη.....
Εκει και νταλικα να ερχεται στα παπαρια του κατα ποσο θα σκευτει την μηχανη.


Ρε φίλε αυτή δεν είναι η πιο μαλακία μανούβρα αστικού στην Θεσσαλονίκη;

Μαζί με την άλλη, από παραλιακή για Ανθέων.

Στον πούτσο τους ρε!

:mad: :mad: :mad:

wild_cat/anima
14/11/2004, 17:59
οι διαφοροι που την στηνουν στα φαναρια καθαριζοντας τα παρμπριζ των κουτιων,πουλωντας λουλουδια κι οτι αλλο μπορεις να σκεφτεις ,ναρκωμανεις που ζητιανευουν !!!!!



ΕΛΕΟΣ!!
εχουν παθει ανοσια στον κινδυνο,πεταγωνται απο το πουθενα ,και συ μολις εχεις φορτωσει την πρωτη και προσπαθεις να περασεις τα διαφορα κουτια για να μη σε κλεισουν στο επομενο φαναρι ........κι αυτοι εκει .,.......να καθαριζουν τα τζαμια ......


και δεν λεω αν θα χω αδικο αν τους πατησω (οι αποψεις πολλες),αλλα αν την ωρα που το μηχ τρωει το τσαρουχωμα ,ενεργοποιειθει το abs και βρεθουν αγκαλιτσα με τη μπεμπα.........εγω θα φταιω???

crs-k
14/11/2004, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van ..........
και δεν λεω αν θα χω αδικο αν τους πατησω (οι αποψεις πολλες),αλλα αν την ωρα που το μηχ τρωει το τσαρουχωμα ,ενεργοποιειθει το abs και βρεθουν αγκαλιτσα με τη μπεμπα.........εγω θα φταιω???


Εεεεμ ....

Νομιζω .....

Νομιζω λεω.....

Οτι αν ενεργοποιηθει το ABS, θα σταματησει καλυτερα η μπεμπα .....

:lol: :rotflmao: :lol:

wild_cat/anima
14/11/2004, 18:12
θα σταματησει καλυτερα προς οφελος δικο μου......-δεν μπλοκαρει ο τροχος αλλα η αποσταση που θα χρειαστει για την ακινητοποιηση της θα ναι μεγαλη (και τα 10 cmμεσα στην κινηση ,με αυτοκινητα δεξια ,αριστερα ,πισω,μπροστα .......μετρανε πολυ .......)

crs-k
14/11/2004, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
θα σταματησει καλυτερα προς οφελος δικο μου......-δεν μπλοκαρει ο τροχος αλλα η αποσταση που θα χρειαστει για την ακινητοποιηση της θα ναι μεγαλη (και τα 10 cmμεσα στην κινηση ,με αυτοκινητα δεξια ,αριστερα ,πισω,μπροστα .......μετρανε πολυ .......)

Παλι (και να με συμπαθας) ομως μενω με την εντυπωση οτι, εστω και 10cm, τα κερδιζεις αν ΔΕΝ μπλοκαρει ο τροχος και δεν τα χανεις.
Κατι τετοιο βεβαια μπορει να το πετυχει και χωρις ABS ενας πολυ εμπειρος οδηγος, που εχει τρομερα καλη αισθηση της προσφυσης του, φρεναροντας πολυ δυνατα στην αρχη και χαλαρωνοντας σιγα σιγα το φρεναρισμα του ...
Βεβαια επειδη το 95% ΔΕΝ ειμαστε τοσο καλοι οδηγοι, γι' αυτο και προσθετουν στα αυτοκινητα κατ' αρχην και τωρα και στις μηχανες ABS, ωστε και εμεις οι ασχετοι να "κερδιζουμε" αποσταση φρεναρισματος λαι οχι να "χανουμε" ... :)

wild_cat/anima
14/11/2004, 19:10
κι επειδη (στην προκειμενη τουλαχιστον)δεν μιλαμε για εμπειρο οδηγο .....σε κατασταση πανικου(σου πετιεται το πρεζονι μπροστα σου απο το πουθενα )και οι συνθηκες οδηγησης δεν ειναι οι καλυτερες (κουραση,κινηση,στασμενα νευρα ,βρεγμενο οδοστρωμα)και πανω απ ολα ......ελαχιστο χωρο-χρονο για την ακινητοποιηση της μπεμπας......(


σε πραγματικες συνθηκες .....στην κωνσταντινοπολεως και ιερα οδο (δεν ορκιζομαι οτι λεγεται ετσι )με κατευθυνση προς πατησια ......κανω συνεχεια αυτη τη διαδρομη ........και πλεον(ευτυχως )λιγο-πολυ ξερω τα "επ[ικδυνα σημεια ......"





ΑΛλα
΄για να μη βγαινουμε εκτος θεματος (που αυτο σιγουρα δεν ειναι η χρηση του abs)"
ας μεινω/ουμε στο τι ειναι πιο επικυνδυνο στο δρομο για εναν οδηγο μηχανης

crs-k
14/11/2004, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
..................
ΑΛλα
΄για να μη βγαινουμε εκτος θεματος (που αυτο σιγουρα δεν ειναι η χρηση του abs)"
ας μεινω/ουμε στο τι ειναι πιο επικυνδυνο στο δρομο για εναν οδηγο μηχανης


:lol: :rotflmao: :lol:


Καλα ... :wave2:

apav
14/11/2004, 20:35
Εάν θυμάστε παλαιότερα για το φρενάρισμα είχαν πραγματοποιηθεί δοκιμές made in Greece, με παπί, ΤΑ, κλπ. Δώστε τα μηχανάκια, είτε με ABS, είτε χωρίς, στον testman και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα έχετε τα αποτελέσματα!

crs-k
14/11/2004, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Εάν θυμάστε παλαιότερα για το φρενάρισμα είχαν πραγματοποιηθεί δοκιμές made in Greece, με παπί, ΤΑ, κλπ. Δώστε τα μηχανάκια, είτε με ABS, είτε χωρίς, στον testman και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα έχετε τα αποτελέσματα!


Εναλλακτικα ...

ΔΕΝ θα 'χουμε μηχανακια ή τον testman ...

:lol: :rotflmao: :lol:

milaber
15/11/2004, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
αλλα η αποσταση που θα χρειαστει για την ακινητοποιηση της θα ναι μεγαλη

Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση πως θα σταματήσει σε μικρότερη απόσταση σε φρενάρισμα πανικού με το ABS;

crs-k
15/11/2004, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση πως θα σταματήσει σε μικρότερη απόσταση σε φρενάρισμα πανικού με το ABS;

Ελα ντε ...

Γιατι ???

:lol: :rotflmao: :lol:

sotpag
15/11/2004, 09:29
Εγώ γι’ αυτό προτιμώ τον χειμώνα για εκδρομές

Καλύτερα μιας ώρας λούτσα στην βροχή:bigcry:

Παρά σαράντα μήνες μέσα στην κλινική……:sun:


Είναι γεγονός πως τον χειμώνα το μεγαλύτερο ποσοστό των κιουταΧΙδων

Δεν είναι στους δρόμους.

Από την άλλη, παπί για την πόλη (περιορισμός ταχύτητας μικρότερες υλικές ζημιές , θα μου πεις για μένα το ίδιο ή και χειρότερα, είναι πάντως ένας τρόπος αποφυγής των πολλών…..)

Όπως και να έχει πάντως θέλει προσοχήηηηηηηηηη
τα μάτια σας:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: 14....

voudarxos
15/11/2004, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε φίλε αυτή δεν είναι η πιο μαλακία μανούβρα αστικού στην Θεσσαλονίκη;

Μαζί με την άλλη, από παραλιακή για Ανθέων.

Στον πούτσο τους ρε!

:mad: :mad: :mad:


Ετσι milaberακο ετσι ειναι οπως τα λες

2 φορες την μερα την κανω την διδρομη:confused: :confused:

voudarxos
15/11/2004, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Έτσι έτσι.... φίλε vourdaxos.....


Αλλά ποτέ δεν θα πάψω να ιδρώνω όποτε αναγκαστώ να πλακωθώ στα φρένα!!! Αυτόματα κατεβάσματα και έτοιμος να ξεκινήσω μόλις ακούσω φρεναρίσματα από πίσω μου! ΠΑΝΤΑ τσεκάρω να δω αν θα προλάβει και ο από πίσω να φρενάρει! Δεν έχουμε όλοι τα ίδια αντανακλαστηκά - φρένα - πεδίο ορατότητας - ικανότητα!. Ειδικά τα 4ροδα......



Πολυ σωστα τα λες φιλε adam_tsouk....
Οσο για τα αντακλαστικα αν περασει και λιγο η ηλικια αστα να πανε
τα 40 πλησιαζουμε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: