PDA

View Full Version : περι φίλτρο νερού



bsari
26/04/2007, 09:23
όπωσ καταλάβατε δεν έχει σχέση με μηχανεσ ...απλά το νεράκι που τόσο έχει ανάγκη ο οργανισμόσ μασ τείνει να γίνει είδοσ πολυτελειασ και δυστυχώσ αυτο της βρύσης αντι να κάνει καλό ...προκαλεί βλάβες


γνωρίζετε καποιο φιλτρο νερου (δοκιμασμενο) και εχετε να προτείνετε κάτι..διψάμε λέμε:confused: :sad:

mourgakos
26/04/2007, 11:48
ναι ....
φιλτρο μικρο το οποιο μπαινει κατευθειαν στην βρυση οτι βρυση και να ειναι,και εχει διακοπτακι
που περναει το νερο απο μεσα και οταν θες οχι.εχει 3 διαβαθμισεις φιλτρων με το πιο ακριβο
να κανει 15 ευρω και να πιανει τα παντα.τουλαχιστον αποτι θυμαμαι κατακρατει 96%το χλωριο
η συσκευη,η πιο ακριβη ,ηλεκτρονικη,να σου λεει ποτε θελει αλλαγη το φιλτο
γυρω στα 40 ευρω.
τοχω βαλει εγω και εχω δει μεγαλη διαφορα/.τωρα δυσκολα πινω νερο βρυσης
,μου φαινεται πιο βαρυ.
waterpic σταδιου 60.αν δεν μπορεις εκει η στο δινουν ακριβα πεσ μου
εγω το πηρα απο ενα μαγαζι στη θησεως λιγο πιο φτηνα,απλα εκανε να το φερει
2 μερες.

EKEINOS
26/04/2007, 14:08
Δυο κοματιων μεγαλων 1 με το σχοινιενο φιλτρο και το δευτερο με ενεργο ανθρακα
και εξωτερικο βρυσακι

mourgakos
26/04/2007, 14:12
to θεμα ειναι και η ευκολια εγκαταστασης ...εμενα δεν με επαιρνε,και το ηθελα και στο end toυ σωληνα ωστε ν α μην πινω και κομματακια σωληνας.
ασε που το βγαζω και το παω στο εξοχικο μου μεσα σε 30 δευτερα,και στις διακοπες παρεα,σιγα μην αγοραζω εμφιαλωμενο που το παραταν και στον ηλιο

xanoutas
26/04/2007, 18:04
Φίλε bsari, πήρα ένα φίλτρο σε μορφή κανάτας από φαρμακείο.Φαντάσου μια μεγάλη κανάτα, με άνοιγμα στο πάνω μέρος του που το γεμίζεις με νερό, και περνώντας μέσα από το φίλτρο σου βγαίνει καθαρό από κάτω.Το είχα πάρει 27 ευρώ και το φίλτρο έχει γύρω στα 7 ευρώ νομίζω. Αν σε ενδιαφέρι, να κοιτάξω τι μάρκα είναι και θα σου πω.

el_hymador
26/04/2007, 22:48
Νομίζω οτι αυτά που κάνουν όντως δουλεία, είναι πανάκριβα...μιλάμε για 500€+...αλλά πρόκειτε για πολύ hi-tech συσκευές με ένα κάρο στάδια φιλτραρίσματος, ενεργούς άνθρακες, επεξεργασία για τα άλατα,για το χλώριο και εκπομπή υπερίωδους ακτινοβολίας για να ξεπαστρεύουν τους μικροοργανισμούς....μπορείς να γεμίζεις και την stirela από την βρύση.

bsari
27/04/2007, 09:18
300+ε για ενα καλο φιλτρο και τα ανταλακτικα αναλογα με τη περιοχη(συχνοτητα αλλαγησ) ειναι ολιγον τι ακριβουτσικα αλλα...νερακι .ευχαριστω παιδεσ για τισ απαντησεισ

EKEINOS
27/04/2007, 15:46
70-150 ευρω τα καλυτερα του ειδους

Maira
27/04/2007, 15:59
Δεν έχω να προτείνω κάποιο καλό φίλτρο νερού. Έχω όμως να πω δυο λόγια σε σχέση με όλα αυτά τα επικύνδινα σκευάσμτα που κυκλοφορούν ελεύθερα στην αγορά! και με αυτό εννοώ, τα κοτόπουλα, τα αυγά, τις τρελές αγελάδες, τις πάπιες, τις χήνες, τις γαλοπούλες, τα γάλατα, τα γιαούρτια, το νερό, τον αέρα που αναπνέουμε, τον ήλιο που μας ζεστένει, τα λαχανικά και τα φρούτα με τα φυτοφάρμακα, και ό,τι άλλο κατά διαστήματα έχουν βγάλει προβληματικό!!!!!

Όχι υπερκαταναλωτής δεν γίνομαι γιατί κάποιοι γουστάρουν να γίνουν πλούσιοι!

Και να το πάρουμε και πιο προσωπικά το θέμα! Το νεράκι μας!!! Από τα πιο καθαρά στην Ευρώπη! Έχει αρχίσει να γίνεται μόδα, παντού να σερβίρουν εμφιαλομένο! Γιατί?????

Τόσα χρόνια από το ίδιο νερό πίνουμε! Τώρα ξαφνικά κάνει κακό??? Ή μήπως τώρα γίναμε πλούσιοι??? Ναι είχαμε φίλτρο νερού! (οι γονείς μου:mad: ) και τι καταλάβαμε? μετά από τρεία χρόνια ήταν για πέταμα! Έκανε μεγαλύτερη ζημιά απ' ότι το ίδιο το νερό της βρύσης! Ναι ΟΚ δεν είναι τέλειο το νερό! και ναι έχουν πάθει και δηλητηριάσεις σε περιοχές που είχε πρόβλημα το δύκτιο!!!! Αλλά ρε σεις ας κουλάρουμε λίγο!!! Μήπως θα έπρεπε να μας βάλούν σε γιάλα???? Να είμαστε σίγουροι????

:confused: :confused: :mad: :confused: :confused:

slacker
27/04/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
ναι ....
φιλτρο μικρο το οποιο μπαινει κατευθειαν στην βρυση οτι βρυση και να ειναι,και εχει διακοπτακι
που περναει το νερο απο μεσα και οταν θες οχι.εχει 3 διαβαθμισεις φιλτρων με το πιο ακριβο
να κανει 15 ευρω και να πιανει τα παντα.

Αυτό έχω κι εγώ. Το καλύτερο φίλτρο της Waterpick έχει (12-15 ? περίπου), εκτός από ενεργό άνθρακα, έχει και κεραμικό για να κατακρατεί και άλλα σωματίδια. Κι έχει και πιστοποίηση απο NSF Αμερικής, σε αντίθεση με κάποια κινέζικα no-name που πουλάνε κάποιοι με 250?. Σημειωτέων, το νερό στην περιοχή μου το πίνεις και ξερνάς :yuck: , αλλά με το φιλτράκι είναι μια χαρά!


ΥΓ. Γιατί νομίζω οτι την ξανα-κάναμε αυτή την συζήτηση;

EDIT: Να γιατί (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=23556&highlight=%F6%DF%EB%F4%F1%EF+%ED%E5%F1%EF%FD)