PDA

View Full Version : Στρώσιμο κινητήρα.



vangelis 64
26/04/2007, 15:22
Το διάβασα στο editorial τού moto και πιστεύω πως θα είναι χρήσιμο για πολλούς.
Το βάζω επίτηδες στις γενικές για να διαβαστεί από όλους.Θα ήθελα να πείτε τίς απόψεις σας πάνω στο θέμα.Εμένα με βρίσκει,γενικά,σύμφωνο πάντως.:wave2:


86003

vangelis 64
26/04/2007, 15:23
2


86004

vangelis 64
26/04/2007, 15:24
3


86005

vangelis 64
26/04/2007, 15:27
4


86006

Cpt. Haddock
26/04/2007, 15:29
Εγω το έχω ξαναπει και επιμένω. Οι κινητήρες πλέον επειδή κατασκευάζονται με πολύ μεγάλη ακρίβεια, άρα έχουν ελάχιστες ανοχές δε χρειάζονται στρώσιμο (τουλάχιστον όπως το εννοούσαμε παλιά)

Δεν είπαμε να τον σκίσεις εξ' αρχής* αλλα αυτο το ευλαβικό "παω με 100 για 1 μήνα" ειναι μια περιττή διαδικασία

:wave2: :wave2:



*ένας τυπος σε ένα site ισχυριζόταν ακριβώς το αντίθετο: οτι με το ανηλεες σκίσιμο εξ' αρχής στρώνει καλύτερα ο κινητήρας

:eyepop:

Nik0s
26/04/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

*ένας τυπος σε ένα site ισχυριζόταν ακριβώς το αντίθετο: οτι με το ανηλεες σκίσιμο εξ' αρχής στρώνει καλύτερα ο κινητήρας

:eyepop:


Μα αυτό λέει και το editorial... :D

DUKASII
26/04/2007, 15:34
το κατεμι το β-2 το στωνα με 190 χιλ..7000 στροφες..
εκανα τα βασικα ομως..το αφηνα να ζεσταθει..κτλ στο ξεκινημα..

και ουτε γατα ουτε ζημια..


και δε βαρεθηκα και το 1,5 μερας στρωσιμο..:D

μιας και τοσο μου πηρε..

Cpt. Haddock
26/04/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Μα αυτό λέει και το editorial... :D

δεν το διάβασα και πολύ :blush:

OldMan
26/04/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ένας τυπος σε ένα site ισχυριζόταν ακριβώς το αντίθετο: οτι με το ανηλεες σκίσιμο εξ' αρχής στρώνει καλύτερα ο κινητήρας :eyepop:
Δίκιο είχε !!!
(για κινητήρες της δεκαετίας του '60 και '70 και με την προϋπόθεση ότι θα γλύτωνες το κόλλημα).

Όσο πιο "άγριες" είναι 2 επιφάνειες που έρχονται σε επαφή, τόσο πιο εύκολο είναι να λειανθούν από την αποκόλληση των "περισσευμάτων" τους.
(το αργό στρώσιμο, λειαίνει μεν ΣΤΑΔΙΑΚΑ τις επιφάνειες αλλά ΔΕΝ επιτρέπει την ΤΕΛΕΙΑ(*) λείανσή τους γιατί μειώνεται σταδιακά η επιφάνεια τριβής - πιο απλά δεν γίνεται να το πω...):D


(Μην πλέξουμε τώρα σε θεωρίες περί "ορέων" και "κοιλάδων" γιατί είμαστε στις Γενικές...) :wave2:

(*) Στο "τέλεια" περιλαμβάνονται οι απαραίτητες για την μεταφορά και κατακράτηση λιπαντικού "γραμμώσεις" του κυλίνδρου ...

OldMan
26/04/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Μα αυτό λέει και το editorial... :D
:nono: :nono: :nono:

Καμία σχέση !!!

Αυτό που λέει ο Ηλίας αφορά σε κινητήρες που ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ (χρειαζόταν..) στρώσιμο !!

:wave2: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
26/04/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(Μην πλέξουμε τώρα σε θεωρίες περί "ορέων" και "κοιλάδων" γιατί είμαστε στις Γενικές...) :wave2:

μα γιατί; :wacko:

OldMan
26/04/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μα γιατί; :wacko:
Γιατί είμαι στο Γραφείο και δεν υπάρχει σταγόνα spirit ...:sad:

Nik0s
26/04/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Καμία σχέση !!!

Αυτό που λέει ο Ηλίας αφορά σε κινητήρες που ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ (χρειαζόταν..) στρώσιμο !!

:wave2: :beer: :wave2:


Από τα λεγόμενα του πως-τον-λένε στο Moto, αυτό που αφήνει να εννοηθεί είναι οτι τον κινητήρα τον πιέζει από την αρχή - και τότε, και τώρα. :rolleyes:

Cpt. Haddock
26/04/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί είμαι στο Γραφείο και δεν υπάρχει σταγόνα spirit ...:sad:

ωχ...

Ναι, κατανοητόν...

:D

Nik0s
26/04/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί είμαι στο Γραφείο και δεν υπάρχει σταγόνα spirit ...:sad:


Γραφείο με Γ ?

Όπως λέμε στη Διεύθυνση ?

Α Γραφείο Ασφαλείας ?

:lol: :lol: :lol:

OldMan
26/04/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Γραφείο με Γ ?
Ναι ρε τρομπίδιους ...!!! :D

(έχει την έννοια του Beareu και όχι του office...)

Nik0s
26/04/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε τρομπίδιους ...!!! :D

(έχει την έννοια του Beareu και όχι του office...)


Πότε δέχεστε ? :blush:

OldMan
26/04/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Πότε δέχεστε ? :blush:
Όταν έρθει κάποιος και μΕ πει ΓΙΑΤΙ δεν είναι κατάλληλα τα ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ λάδια για το αρχικό "στρώσιμο" του κινητήρα ...??? :D

(πράγμα που ακούω και διαβάζω συνέχεια, χωρίς κάποιος να το τεκμηριώνει - έστω και λανθασμένα)

gcrook
26/04/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όταν έρθει κάποιος και μΕ πει ΓΙΑΤΙ δεν είναι κατάλληλα τα ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ λάδια για το αρχικό "στρώσιμο" του κινητήρα ...??? :D

(πράγμα που ακούω και διαβάζω συνέχεια, χωρίς κάποιος να το τεκμηριώνει - έστω και λανθασμένα)

Αν θες λανθασμενη τεκμηριωση και μισες επεξηγησεις εγω ειμαι ο ανθρωπος σου.:D

Το συνθετικο λαδι απλα δεν ενδεικνυται για χρηση σε αδουλευτο/αστρωτο (πςςςς ορολογια) κινητηρα,λογω του οτι εξ'αιτιας των πολυ καλων λιπαντικων ιδιοτητων του δεν αφηνει τα ελατηρια του πιστονιου να πατησουν σωστα στον κυλινδρο και να αποκτησουν την απαραιτητη ......υφη ας το πουμε...;
ε....;:look:


(καλα αστο...) :sad:

karamoto
26/04/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όταν έρθει κάποιος και μΕ πει ΓΙΑΤΙ δεν είναι κατάλληλα τα ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ λάδια για το αρχικό "στρώσιμο" του κινητήρα ...??? :D

(πράγμα που ακούω και διαβάζω συνέχεια, χωρίς κάποιος να το τεκμηριώνει - έστω και λανθασμένα)

Γαμώ το με πρόλαβε ο gcrook γιατί οι λάθος τεκμηριώσεις είναι η αδυναμία μου.

Πάντως παλιότερα, και πάλι το ΜΟΤΟ, είχε δημοσιεύσει συνέντευξη κάποιου τεχνικού λαδοπαραγωγών ,σαν να θυμάμαι Valvoline, (ή μήπως ήταν τα Πεζά Κρήτης??) ο οποίος ισχυριζόταν ακριβώς αυτό (δηλαδή να ξεκινήσουμε με μουρουνέλαιο πριν το συνθετικό) και ενώ είχε συμφέρον να πει το αντίθετο. (η τιμή τιμή δεν έχει)

Εγώ θα ήμουν ικανοποιημένος και με πιο απλά πράγματα όπως για παράδειγμα γιατί ενώ τα συνθετικά όλων των εταιριών υποτίθεται ότι:
α)λεπταίνουν λιγότερο στις κακουχίες
β)εξατμίζονται λιγότερο
γ)έχουν όλες τις χάρες του κόσμου
καίγονται σε μεγαλύτερες ποσότητες κατά γενική παραδοχή (και προσωπική πείρα)


Κάποιοι εδώ μέσα ξέρουν αλλά δεν το λένε κανενού.

Υ.Γ.
Μόνο μια θεωρία γνωρίζω ότι και καλά τα συνθετικά έχουν καλύτερες καθαριστικές ιδιότητες και ανοίγουν από τα κατάλοιπα κάθε πιθανή δίοδο για να περάσουν και να καούν. Λες?????

vangelis 64
26/04/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto



Κάποιοι εδώ μέσα ξέρουν αλλά δεν το λένε κανενού.


:nono: :nono: :nono: :nono: :nono:



καμμιανού :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

karamoto
26/04/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono:



καμμιανού :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ω μπαρδόν. :blush: :p

Το αποτέλεσμα πάντως δεν αλλάζει. Παραμένουμε τούβλα μεν φιλομαθείς δε.

:beer:

gixxerpap
26/04/2007, 17:31
...μου 'φυγε ενα βαρος τωρα......


τουλαχιστον, ξερετε απο τωρα, οτι το suzuki μου ειναι ιδανικα στρωμενο:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καταλαβες Βαγγελη (pokermon), γιατι με κυνηγουσες με το cbr, την ημερα που βγηκαμε για στρωσιμο?;)

gcrook
26/04/2007, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
...μου 'φυγε ενα βαρος τωρα......


τουλαχιστον, ξερετε απο τωρα, οτι το suzuki μου ειναι ιδανικα στρωμενο:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καταλαβες Βαγγελη (pokermon), γιατι με κυνηγουσες με το cbr, την ημερα που βγηκαμε για στρωσιμο?;)

ΑΧΑ!
Επιτελους Θεε μου σε ευχαριστω εκανε το μαιραιο λαθος:rotflmao:
Θα κανω κοπι πειστ το κειμενο, θα το σωσω, και θα το ανακαλεσω στην αγγελια πωλησης πoυ θα βαλει για το Κ7.:a48: :a029: :a25: :a25:
Και ετσι θα μεινει για παντα με το ιδιο μηχανακι για παντα ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Nik0s
26/04/2007, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
...μου 'φυγε ενα βαρος τωρα......


τουλαχιστον, ξερετε απο τωρα, οτι το suzuki μου ειναι ιδανικα στρωμενο:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καταλαβες Βαγγελη (pokermon), γιατι με κυνηγουσες με το cbr, την ημερα που βγηκαμε για στρωσιμο?;)

ΈΤσι έτσι !!! :lol: :lol: :lol:

Και το 950 πετάει, αφού έλεγα να δεις αυτός που το έστρωσε το έσκισε από την βιτρίνα !!

:lol: :lol: :lol:

gixxerpap
26/04/2007, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
ΈΤσι έτσι !!! :lol: :lol: :lol:

Και το 950 πετάει, αφού έλεγα να δεις αυτός που το έστρωσε το έσκισε από την βιτρίνα !!

:lol: :lol: :lol:


το 950 στρωθηκε με εναν απράβατο κανόνα:





ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 4500 ΣΤΡΟΦΕΣ!!!!

Nik0s
26/04/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
το 950 στρωθηκε με εναν απράβατο κανόνα:

ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 4500 ΣΤΡΟΦΕΣ!!!!


Μπήκε φιλτράκι Γιώργο ! :winka:

OzZzZzY
26/04/2007, 19:44
τελικα πως γινεται το "στρωσιμο"?
1)εξαρταται απο την μηχανη? δηλαδη οπως ελεγε το αρθρο για μια ΚLX που θελε γκαζια για το στρωσιμο
2)υπαρχει περιπτωση να προτεινει ο κατασκευαστης στρωσιμο που να λεει για πολυ υψηλες στροφες
3)το καλυτερο στρωσιμο δηλαδη ειναι η διαδικασια με το δυναμομετρο? και μετα απ αυτη τη διαδικασια ειναι ετοιμη να λειτουργησει απροβληματιστα και στην κοκκινη περιοχη?
4)μπορουμε να πουμε οτι οι μηχανες (με κριτηριο το στρωσιμο) διαχωριζονται σε 2 ομαδες που η μια να προϋποθετει προοδευτικο ανοιγμα γκαζιου και αυξηση στροφων και η αλλη με τερμα γκαζι απ την αρχη της λειτουργιας της?

kostisthegreek
14/05/2007, 11:53
Κατ΄αρχήν σε μια καινούρια μηχανή δεν στρώνεις μόνο τον κινητήρα αλλά ολόκληρη τη μοτοσυκλέτα. (Ολα τα κινητά μέρη που έχει πάνω της).

Και δεύτερον καλό είναι να ακολουθούνται οι οδηγίες του κατασκευαστή, έστω στο περίπου, γιατί πολλές μηχανές σήμερα βαστούν στη μνήμη τους κάποια πράγματα και σε τυχόν πρόβλημα να μην ισχύσει η εγκύηση.

zireous
14/05/2007, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όταν έρθει κάποιος και μΕ πει ΓΙΑΤΙ δεν είναι κατάλληλα τα ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ λάδια για το αρχικό "στρώσιμο" του κινητήρα ...??? :D

(πράγμα που ακούω και διαβάζω συνέχεια, χωρίς κάποιος να το τεκμηριώνει - έστω και λανθασμένα)

Εγώ τα λίγα που έχω διαβάσει στα αγγλικανέζικα σάιτ λένε πάντως ότι όπως και να το στρώσεις (είτε αραχτώς είτε βιαίως, συνθετικά λαδάκια να του βάζεις -όπως και μετά το στρώσιμο-, για τον πολύ απλό λόγο ότι έχουν καλύτερες ιδιότητες προσκόλλησης σε μεταλλικά μέρη αφού σβήσεις τη μηχανή...

...που σημαίνει όταν τη ξανανάψεις, θα έχεις κατά πάσα πιθανότητα ακόμα λαδωμένα μέρη του κινητήρα άρα λιγότερες φθορές σε σχέση με τα απλά λαδάκια χωρίς πρόσθετα -χώρια το ότι τα συνθετικά αραιώνουν αργότερα, και σε σποραδική χρήση της μηχανής δουλεύουν πιο γρήγορα.




Τώρα μπορεί κάποιος κιόλας να γουστέρνει να βάλει και λάδι κοπής (κι εμένα τί με κόφτει άμα το θέλει, το θέλει, το θέλει... ο κώλος του; ) :lol:

sonic22
14/05/2007, 22:30
:ZZZ: :ZZZ:

jestravothite... (diavaste mexri to telos ajizei estw kai pliroforiaka)
motoman (http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm) :D :D :D



gia to "xodro" (kata moto-man pada)

to orikteleo einai poio "paxi" (ws epifaneiaki tasi to katalavenw egw...) apo to sinthetiko...
(an mexri edw einai ok pame parakatw)

otan prwtostrwnoume theloume ena ladi pou na borei na voithisei stin steganwpoiisi twn elatiriwn tou ladiou wste na min perasoun ta kausaeria sto plai tou pistoniou (me tis gnwstes sinepeies)


to allo pou kanei edipwsi se pollous einai to oti ta rouleman DEN xreiazonde strwsimo!!

to trito simadiko (pada kata moto-man) einai oti ton kinitira den prepei na ton skisoume
apla na anoijoume to gazi apo noris (ta leei analitika sto site...)

zireous
14/05/2007, 23:38
To είχα δει παλιότερα το σάιτ του -και φυσικά είχα ξεχάσει τι έλεγε ο τύπος για τα λάδια μιας και δεν έστρωσα ούτε χαλάκι από τότε.



3 more words on break- in:
NO SYNTHETIC OIL !!

Use Valvoline, Halvoline, or similar 10 w 40 Petroleum Car Oil for at least
2 full days of hard racing or 1,500 miles of street riding / driving.
After that use your favorite brand of oil.
...


Viewer Questions:

Q: If break- in happens so quickly, why do you recommend using petroleum break- in oil for 1500 miles ??

A: Because while about 80% of the ring sealing takes place in the first hour of running the engine,
the last 20% of the process takes a longer time. Street riding isn't a controlled environment, so most of the mileage may
not be in "ring loading mode". Synthetic oil is so slippery that it actually "arrests" the break in process before the rings can seal completely. I've had a few customers who switched to synthetic oil too soon, and the rings never sealed properly no matter how hard they rode. Taking a new engine apart to re - ring it is the last thing anyone wants to do, so I recommend a lot
of mileage before switching to synthetic. It's really a "better safe than sorry" situation.

Q: My bike comes with synthetic oil from the factory, what should I do ??

A: I recommend changing the factory installed synthetic oil back to petroleum for the break-in period.


Το πρόβλημα πάντως είναι ρισκάρεις να κάνεις 1500 μίλια με χοντρά λάδια άμα δε σου κάθεται dyno;




Και παρόλο που άμα δεις τα άλλα που προτείνει ο τύπος (στο thanx.htm) βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν είναι και αρχιμηχανικός της Suzuki το άτομο, καταλήγει όμως ότι μπορεί να πάθεις ζημιά άμα βάλεις συνθετικά για το συγκεκριμένο στρώσιμο, που έχει κέρδος 2-10%... (και αυτό παίζει).



It's up to you:
The loss in power from an easy break-in and the resulting poor ring seal can be
anywhere from 2% - 10% !!


Λέει τίποτα για λιπαντικά και χρήση ss στο δρόμο και όχι σε πίστα ο τύπος στα άλλα λινκς του; Μπα.



Στη καλύτερη ο τύπος φάσκει και αντιφάσκει σε πολλά σημεία (μπορεί όμως να έχει ολότελα δίκιο για το στρώσιμο).

Άμα βρεθεί κάνας μηχανικός της προκοπής από έξω να το σχολιάσει, στείλε πμ. Αλλιώς και γώ... :ZZZ:

OldMan
15/05/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
gia to "xodro" (kata moto-man pada)
to orikteleo einai poio "paxi" (ws epifaneiaki tasi to katalavenw egw...) apo to sinthetiko...
Τι σχέση έχει η επιφανειακή τάση με το ιξώδες ενός ρευστού ??? :D

Χοντρά - λεπτά - παχιά - λιγνά και άλλες αρχιδιές ΔΕΝ υπάρχουν !!!

Όταν λέμε ότι ένα λάδι κατατάσσεται σε π.χ. 40άρι κατά SAE, σημαίνει ότι μια συγκεκριμένη ποσότητα λαδιού σε συγκεκριμένη θερμοκρασία περνάει από μια οπή συγκεκριμένης διαμέτρου μέσα σε επίσης συγκεκριμένο χρονικό διάστημα !!!

Δεν πάει να είναι ότι τύπου θέλει ...:D



Υ.Γ.
Ποιος σας είπε ότι τα ελατήρια σε ένα καινούριο μοτέρ δεν σφραγίζουν σωστά ???

dirtbird
15/05/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan



Υ.Γ.
Ποιος σας είπε ότι τα ελατήρια σε ένα καινούριο μοτέρ δεν σφραγίζουν σωστά ???

Eides ti glitoneis otan feygeis tin ora poy prepei apo to grafeio?:winka:

stefanos
15/05/2007, 19:23
Φαντάζομαι λοιπόν αυτά τα κακόμοιρα τα ΖΧ9 που τα "σκίσανε" οι δημοσιογράφοι.:rotflmao: :rotflmao: στην πίστα.
Λοιπόν δεν έχω διαβάσει κανένα manual που να λέει πηγαίνεται σαν κότες.
Αντίθετα λένε οτι το άνοιγμα πρέπει να γίνεται σταδιακά μέχρι τα Χ χιλιόμετρα (αρα κοντα στο τέλος των Χ χιλιομέτρων πάμε μπάλες τέρμα γκάζια):eyepop:
Αρα δεν μας λένε τίποτα οι τύποι που να μην έχει πεί ο κατασκευαστής.
Απο εκεί και πέρα ΔΕΝ βλέπω κανένα λογο να πάω ένα busa ας πούμε τέρμα γκάζι:dizzy: μόλις το αγόρασα προκειμένου να το στρώσω.
Για τον απλούστατο λόγο οτι το "σκισμένο" busa μπορεί να βγάζει περισσότερα άλογα στα 1500 χιλ ας πούμε αλλά τα "στρωμένα" θα βγάζουν περισσότερα απο αυτά στις 15000 χιλ που θα έχει "ανοίξει" απο φυσιολογική φθορά το μοτέρ ΟΛΟΚΛΗΡΟ και οχι μόνο τα πιστόνια ελατήρια χιτόνια.
Ολα τα άλλα είναι παπαριές.

sonic22
15/05/2007, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υ.Γ.
Ποιος σας είπε ότι τα ελατήρια σε ένα καινούριο μοτέρ δεν σφραγίζουν σωστά ???

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην πλέξουμε τώρα σε θεωρίες περί "ορέων" και "κοιλάδων" γιατί είμαστε στις Γενικές... twra pou eimaste sta texnika mipos tha iteles na blejoume sta vouna kai sta lagadia or na aposirame apla tin erwtisi?:D :D :D

stefanos
15/05/2007, 22:21
Αυτά τα βουνά και τα λαγκάδια δεν είναι σίγουρο οτι τα έχει εξερευνήσει κανείς sonic.
Πόσο μάλλον εμείς.:p

dirtbird
15/05/2007, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτά τα βουνά και τα λαγκάδια δεν είναι σίγουρο οτι τα έχει εξερευνήσει κανείς sonic.
Πόσο μάλλον εμείς.:p

Έτοιμη του την έχω την βιβλιογραφία
ανάθεμα και αν την έχω διαβάσει ποτέ μου :bigcry: :bigcry:

stefanos
15/05/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έτοιμη του την έχω την βιβλιογραφία
ανάθεμα και αν την έχω διαβάσει ποτέ μου :bigcry: :bigcry:


Και να τη είχες μάθει απ έξω νομίζεις οτι θα έπερνες καλύτερο μισθό?:sad:

dirtbird
15/05/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και να τη είχες μάθει απ έξω νομίζεις οτι θα έπερνες καλύτερο μισθό?:sad:

Τι λες τώρα... θα'χα λύσει το πρόβλημα μου.
Έτσι είναι, τα λάθη πληρώνονται... :sick:

zireous
16/05/2007, 00:33
Για το site που παραπάνω αναφέρθηκε θα πω ένα μόνο πράγμα που μου έκανε εντύπωση (και που το συναντάς πιο συχνά στο νετ σε ένα πουλ μουρ σάιτ όχι και τόσο σχετικών τύπων -σα το δικό μου ένα πράμα). :lol:


Άμα κάνετε εγγραφή και μπείτε στη σελίδα που λεεί thanx.htm, θα δείτε διάφορα περίεργα μικρά τιπς αμφιβόλου χρησιμότητος και έμπνευσης, όπως πχ το πρώτο που σου λέει πως να βγάλεις μια βίδα από τους δίσκους σου στη πίστα.


Ο τύπος λέει για ψιλο χαλασμένη βίδα, και δείχνει ένα άλεν του κώλου που ούτε στο πατίνι μου κάτι δεκαετίες πριν δε θα το έβαζα (έχετε δει κάτι ωραία με σχήμα Τ τέρατα αλενόκλειδα με λαβή μήπως; ) και σου λέει να σημαδέψεις τη βίδα και μετά με 2 άτομα ο ένας να χτυπάει και ο άλλος με το παροιμιώδες αλενάκι να ξεσφίγγει... (ο τρόπος δηλαδή που εγώ προσπαθούσα πριν 15 χρόνια να βγάλω από ένα παλιό τροχό τη βίδα του χωρίς το κλειδί του, με ένα σφυρί και ένα καλέμι...) :a31:



Βγαίνει αλλά στο συγκεκριμένο παράδειγμα, όποιος έχει ανοίξει ένα βρωμομάνιουαλ (χώρια το καλό Τ αλενομαραφέτι), θα δεί ότι η συγκεκριμένη βίδα πριν μπει χρησιμοποιείς κόλλα σπειρωμάτων ισχυρή και ανθεκτική σε μεγάλες θερμοκρασίες -και η προτεινόμενη δράση πριν βγει (από ότι λέει το μάνιουάλ της)- είναι να τη ζεστάνεις πρώτα πχ με κάνα πιστόλι θερμού αέρα -όχι με κάνα προπάνιο έ;



Μήπως ήθελε να βγάλει φραγκάκια γρήγορα ο τύπος;
:lol: