PDA

View Full Version : Track Day by moto.gr ? Why not ???



byron
26/04/2007, 15:45
Με αφορμή το επικείμενο (και επιτυχημένο απ΄ότι φαίνεται) Track Day από το bikenet, και διαβάζοντας όλο τα ποστάκια με την συμμετοχή (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34572) των παιδιών, αναρωτιέμαι για το αν θα ήταν δύσκολο ή εύκολο να διοργανωθεί κάτι αντίστοιχο από το moto.gr

Όλο και περισσότερα παιδιά (ή όχι και τόσο παιδιά) στρέφονται προς την πίστα, και το ενδεχόμενο να ανέβουμε σαν παρέα, περνώντας ένα ΣΚ με γέλιο και χαβαλέ μου φαίνεται πολύ καλό σαν σκέψη.

Το ρίχνω σαν ιδέα και αν μπορώ να βοηθήσω εννοείται πως θα το κάνω.

Ενδεικτικά στο χθεσινό TD που πήγα, πρέπει να είχε πάνω από 100 άτομα και ήταν Τετάρτη.
Δεν μπορώ να υποθέσω τον πιθανό αριθμό ενδιαφερομένων, αλλά δεν νομίζω να είναι λιγότερα από 50 άτομα πχ.

Ακούω γνώμες... :rolleyes:

Nik0s
26/04/2007, 15:47
Γιατί κάτι μου λέει οτι είχε συζητηθεί πριν καιρό εδώ και το συμπεράσμα ήταν αρνητικό.... ?:rolleyes:

Cpt. Haddock
26/04/2007, 15:47
Συμφωνώ απολύτως με τον Βύρωνα!

(να υπήρχε και κανένα για ονοφ η/και πρωτάρηδες... :rolleyes: )

byron
26/04/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Γιατί κάτι μου λέει οτι είχε συζητηθεί πριν καιρό εδώ και το συμπεράσμα ήταν αρνητικό.... ?:rolleyes:

Niko δεν το θυμάμαι.
Απλά το γράφω καθώς ο κόσμος γουστάρει πίστα. Τα πρώτα TD του Bikenet απ΄ότι διάβασα είχαν πρόβλημα με τις συμμετοχές, ενω το επικείμενο είχε άτομα με το πληκτρολόγιο στο χέρι για να προλάβουν να κατοχυρώσουν θέση (και λίστα αναμονής και γκρίνια κλπ)

Μια ιδέα (μπαγιάτικη μάλλον) είπα. :wave2:

Nik0s
26/04/2007, 15:58
Κάνοντας ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα οτι τελικά είχε οργανωθεί TD του moto.gr παλαιότερα.. Ίσως θυμάμαι κάτι διαφορετικό.... :rolleyes:

Πάντως στην ιδέα + 1

sapila racing
26/04/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Κάνοντας ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα οτι τελικά είχε οργανωθεί TD του moto.gr παλαιότερα.. Ίσως θυμάμαι κάτι διαφορετικό.... :rolleyes:

Πάντως στην ιδέα + 1

+ 919

byron
26/04/2007, 16:02
Οι συμμετέχοντες στο ΤD απαξιούν να μας απαντήσουν δηλαδής ;;;; :mad:

Sniper what do you think ? :D

byron
26/04/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
+ 919

το εκλαμβάνω ώς συμμετοχή αυτό ;

Χρόνος δεν υπάρχει, αλλά ίσως (λέω ίσως έτσι) μπορεί να ρωτήσει κάποιο απο τα παιδιά που θα ανέβουν Σέρρες τι χρειάζεται για να γίνει κάτι τέτοιο. (Minimum συμμετοχών, staff, κόστος κλπ)

sniper
26/04/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Οι συμμετέχοντες στο ΤD απαξιούν να μας απαντήσουν δηλαδής ;;;; :mad:

Sniper what do you think ? :D

sniper λέει ωραία ιδέα αλλά αυτή τη στιγμή κλείνει PC γιατί την κάνει για τελαυταίες λεπτομέρειες και λοιπές μαλακιούλες γιατί φευγει για τα Σέρρας...

Το συζητάμε αμα τη επιστροφή (Τετάρτη δλδ :D )

Θέλουμε 90 άτομα και το κόστος (πιστα, δρομολόγια, ξενοδοχεία, φαγητά, ΛΑΣΤΙΧΑ) είναι γύρω στα 800 ? έκαστος

Όσοι λέτε μέσα σκεφτείτε ότι θα σας φύγει χαλαρά το παραπάνω ποσό :D

:wave2:

sniper
26/04/2007, 16:08
Βλέπουμε τι λέει ο κόσμος και μιλάμε... :wave2:

byron
26/04/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όσοι λέτε μέσα σκεφτείτε ότι θα σας φύγει χαλαρά το παραπάνω ποσό :D

:wave2:

:D :D καλά γύρνα την Τετάρτη με το καλό και τα λέμε.

Have fun !!!

sapila racing
26/04/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
το εκλαμβάνω ώς συμμετοχή αυτό ;

Χρόνος δεν υπάρχει, αλλά ίσως (λέω ίσως έτσι) μπορεί να ρωτήσει κάποιο απο τα παιδιά που θα ανέβουν Σέρρες τι χρειάζεται για να γίνει κάτι τέτοιο. (Minimum συμμετοχών, staff, κόστος κλπ)

Yes!
Εγω πιστευω οτι το κόστος είναι κάπως χαμηλότερο απο τα 800, μαζί με τα λάστιχα.


PS. Αγιου πνευματος εχει Ducati Weekend, αλλά θα είμαι στην Σέριφο.... :dizzy:

PS2. Βύρωνα το κόλλησες το μικρόβιο απο τα Μέγαρα, αμα πας και Σέρρες......αστα θα χασεις τη δουλειά σου!!! :rotflmao:

kostom
26/04/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Θέλουμε 90 άτομα και το κόστος (πιστα, δρομολόγια, ξενοδοχεία, φαγητά, ΛΑΣΤΙΧΑ) είναι γύρω στα 800 ? έκαστος


:wave2:

Νικόλα τέτοιο ποσό δεν παίζει για τις Σέρρες, ακόμα και άν πάς μόνος σου,
δλδ να πάς πίστα εκτός τέτοιου οργανωμένου event....
και η πίστα έχεται φθηνότερα... (αναλόγως την σεζόν)
και οι διαμονές φθηνότερα.....
και το φαγητό ακόμα πιο φθηνά.....

στην χειρότερη, άν είσαι και πάρα πολύ σπάταλος, να σου βγεί max. 500€-550€..
δέν είναι και λίγα αλλά είναι σημαντική η διαφορά από τα 800€ που λές...

gcrook
26/04/2007, 16:30
Ηταν να γινει παλιοτερα αντιστοιχη κινηση για καλυτερες τιμες σε μαθηματα ασφαλους οδηγησης αλλα στραβωσε.
(δεν μπορω να βρω με τιποτα το αντιστοιχο τοπικ) :mad:

Το οργανωτικο ειναι πολυ δυσκολο και συν τοις αλλοις το bikenet εχει και καποια ιστορια αρα και εμπειρια στα οργανωμενα τρακντει.
Μαλιστα σε καποιο τρακντει παραλιγο να μπουν και μεσα αν θυμαμαι καλα.

Θελει χρονο πολυ κοπο και ανθρωπους με εμπειρια σε τετοιου ειδους διοργανωσεις.
Κριτες εξοπλισμο εμπειρια και τα απαραιτητα "κονε" .
Κοινως πολυ λιγοι ανθρωποι μπορουν εδω μεσα να υποσχεθουν και να διοργανωσουν κατι τετοιο.


Το κορυφαιο θα ηταν να υπηρχε συνεργασια απο τα μεγαλα φορουμ για κατι τετοιο, αλλα μαλλον το καθε ενα φορουμ εχει καταντησει να κανει πως δεν ξερει το παραδιπλα:sad:
Παντως δεν θα γουσταρα τιποτα περισσοτερο απο ενα τετραημερο τρακντει οργανωμενο απο 2-3 μεγαλα φορουμ, οχι τιποτα αλλο, να αλληλομπινελικωνομαστε και με νεο κοσμο να αλλαξουμε παραστασεις.

Για το πολυ το "παρ το μπρικι σου" το βαριεται και ο σναιπερ:beer: :rotflmao:

Runner Ducati
26/04/2007, 16:37
(κωστα και οχι μονο) Απο τα δικα μου τα εξοδα βλεπω το εξης, πιστα 3 μερες και 4 διανυκτερευσεις ειναι 240 ευρω, βαλε το πηγαινε ελα καποια εξοδα, δεν ξερω ακομα, και 3 μερες επανω δεν θα φυγει κανα 150αρι μαζι και με βενζινες? ενα ζευγαρι λαστιχα για το 3ημερο, και φυσικα ενα ζευγαρι για μετα, διοτι 3 μερες πιστα και ειδικα Σερρες, παει το φρεσκο που θα τοποθετηθει, θα φαγωθει , αρα πρεπει να υπαρχουν λεφτα για ενα ετοιμο μετα για καθημερινη χρηση κλπ...

δηλαδη 240
+ 150
+ 600 (2χ λαστιχα)
+ 50 το λιγοτερο (ταξιδι πανω-κατω)
το λιγοτερο απο οτι βλεπω πρεπει να βγαινει κανα 1000ρικο...

δεν εβαλα και μια προετιμασια, δηλαδη εαν ειναι πολυκαιρισμενα τα λαδια του, εαν θελει τακακια για να βγαλει 3μερο η και ταξιδι πανω-κατω, κλπ...

μινιμουμ 700 παντως εαν καποιος καταφερει και γλυτωσει το δευτερο ζευγαρι :rolleyes: σε μερες ολημερις μεσα στην πιστα , φυσικα αναφερομαι σε ανθρωπους που εχουν μια μοτοσυκλετα για ολες τις δουλειες, και οχι ενα trackbike σε slicks και μετα γκαραζ, αρα μπορει εκει να τους ερθει πιο φθηνα...

φυσικα ειναι κατι που εγω το εχω κανει μια φορα, και το κανω μετα απο 2 χρονια, δεν ειναι για χορταση... δηλαδη ειναι ενα εξοδο για καποιους...

sapila racing
26/04/2007, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
(κωστα και οχι μονο) Απο τα δικα μου τα εξοδα βλεπω το εξης, πιστα 3 μερες και 4 διανυκτερευσεις ειναι 240 ευρω, βαλε το πηγαινε ελα καποια εξοδα, δεν ξερω ακομα, και 3 μερες επανω δεν θα φυγει κανα 150αρι μαζι και με βενζινες? ενα ζευγαρι λαστιχα για το 3ημερο, και φυσικα ενα ζευγαρι για μετα, διοτι 3 μερες πιστα και ειδικα Σερρες, παει το φρεσκο που θα τοποθετηθει, θα φαγωθει , αρα πρεπει να υπαρχουν λεφτα για ενα ετοιμο μετα για καθημερινη χρηση κλπ...

δηλαδη 240
+ 150
+ 600 (2χ λαστιχα)
+ 50 το λιγοτερο (ταξιδι πανω-κατω)
το λιγοτερο απο οτι βλεπω πρεπει να βγαινει κανα 1000ρικο...

δεν εβαλα και μια προετιμασια, δηλαδη εαν ειναι πολυκαιρισμενα τα λαδια του, εαν θελει τακακια για να βγαλει 3μερο η και ταξιδι πανω-κατω, κλπ...

μινιμουμ 700 παντως εαν καποιος καταφερει και γλυτωσει το δευτερο ζευγαρι :rolleyes: σε μερες ολημερις μεσα στην πιστα , φυσικα αναφερομαι σε ανθρωπους που εχουν μια μοτοσυκλετα για ολες τις δουλειες, και οχι ενα trackbike σε slicks και μετα γκαραζ, αρα μπορει εκει να τους ερθει πιο φθηνα...

φυσικα ειναι κατι που εγω το εχω κανει μια φορα, και το κανω μετα απο 2 χρονια, δεν ειναι για χορταση... δηλαδη ειναι ενα εξοδο για καποιους...

Συμφωνώ σε όλα εκτός απο τα λάστιχα.
3 μέρες τις βγάζεις οριακά με ενα ζευγάρι, οπότε υπολογίζουμε ενα ζευγάρι λάστιχα.
Το 2ο που υπολογίζεις εσύ, κανονικά δεν ειναι στη σούμα για το TD.
Ειναι και το πρόβλημα οτι θα πρεπει να γυρίσεις πίσω βέβαια.
Εντάξει στις δεξιές της επιστροφής κόβεις λίγο... :wave2:

Runner Ducati
26/04/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Συμφωνώ σε όλα εκτός απο τα λάστιχα.
3 μέρες τις βγάζεις οριακά με ενα ζευγάρι, οπότε υπολογίζουμε ενα ζευγάρι λάστιχα.
Το 2ο που υπολογίζεις εσύ, κανονικά δεν ειναι στη σούμα για το TD.
Ειναι και το πρόβλημα οτι θα πρεπει να γυρίσεις πίσω βέβαια.
Εντάξει στις δεξιές της επιστροφής κόβεις λίγο... :wave2:

Ναι αλλα οπως ειπα αναφερομαι σε μοτοσυκλετες που ειναι και το οχημα της καθημερινης μετακινησης, δηλαδη εαν ειναι σωβρακο τα λαστιχα μετα το td, θα μετακινουμαστε με τα λινα ρισκαροντας πραγματα? ... εγω δεν το κανω αυτο παντως, αρα πριν κανω το TD θα πρεπει να εχω καβατζωσει και καμια 300 ευρω για τα μετα λαστιχα, δεν ειναι εξοδο μεσα στ td, αλλα ερχεται απο αυτο... αναφερομαι σε μενα προσωπικα... φυσικα ολα αυτα εννοειται ΕΑΝ εχουν φαγωθει τα λαστιχα στο TD, οποτε σε αυτο θα συμφωνησω... εξαρταται απο ποσους γυρους θα κανει ο καθενας αυτο το διαστημα, την πιεση που θα ασκησει, και φυσικα η φθορα εξαρταται και απο τι ελαστικα εχει να μαζι του να βγαλει trackday κλπ, γομες, τουρινγκ, hard, κατι ενδιαμεσο κλπ... :)

προσωπικη αποψη ολα αυτα.

sniper
26/04/2007, 17:49
Εγώ ξέρω ότι:

1. αν δεν πήγαινα Σερρες 2-3 μέρες δεν θα έβαζα λάστιχα για να πάω (1 σετ)
2. Από την ίδια τσέπη και με το ίδιο χέρι θα δώσω τα λεφτά για τα λάστιχα για να κινώ την μηχανή μετά το TD (2o set)....


Άρα ...... Και αν κάποιος είναι κολλημένος με συγκεκριμένα λάστιχα (2CT/Dragon/Diablo III) γεια σας τα 750-800Ε μονο για λαστιχάκια.....


Δεν είμαι αρνητικός... λίγο ρεαλιστής είμαι :rolleyes:

Cpt. Haddock
26/04/2007, 17:51
Για Μέγαρα πόσο θα ήταν το αντίστοιχο κόστος;

gcrook
26/04/2007, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για Μέγαρα πόσο θα ήταν το αντίστοιχο κόστος;

Η μισθωση της πιστας ειναι σχεδον διπλασια απ'ότι στις Σερρες.
Βεβαια οι συμμετοχες θα ειναι σιγουρα πιο πολλες και το κοστος των αναλωσιμων και της βενζινης πεφτει δραματικα.
Βεβαια ειναι και το θεμα να ειναι η πιστα διαθεσιμη για εκμισθωση απο ιδιωτες.


Το πιο δυσκολο ειναι η οργανωση.
Κριτες, τεχνικος ελεγχος, κτλ.
Και ενταξει τα του bikenet τα αναλαμβανει ο Δαλλας και εκει υπαρχει και ενας Ολυμπιος να καθαρισει με τα διαδικαστικα καθως και ενας bladerunner και πολλοι αλλοι με τεραστια εμπειρια.
Εδω θα πεσουν ολα στην πλατη 1-2 ατομων;

Και ας πουμε να αφιερωσω εγω χρονο να βοηθησω.
Ποιος να μου δειξει;

Καλα δεν το βλεπω ουτε μακροπροθεσμα να κανουμε κατι.....:sad:

sniper
26/04/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για Μέγαρα πόσο θα ήταν το αντίστοιχο κόστος;

Xμμμ...

1. Για την πίστα (βάση του ποσού που δίνουμε Σερρες) είναι τα ίδια... :mad:
2. Αφαιρείς το κόστος του ταξιδιού, διαμονής κλπ
3. Λάστιχα Μέγαρα δεν θες όσα και στις Σερρες (από αυτά που λένε όσοι έχουν μπει και στις 2)

Κάνουμε τις πράξεις και βλέπουμε....


Αλλά.....


Δεν είναι το ίδιο........ δεν μένεις με όλο τον κόσμο στο ίδιο μέρος, απλά πίστα και μετά γεια.... και χάνει το event αρκετά.... Οπότε μια η άλλη και μένουμε με αυτούς που ήδη διοργανώνουν TD Mέγαρα.... :mad:

sniper
26/04/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.......

Άστο.... μπορεί να εκπλαγείς :winka: :D

gcrook
26/04/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άστο.... μπορεί να εκπλαγείς :winka: :D

Με τι ρε παπαρα να εκπλαγω;
....και δεν εχω και μηχανη και θα ειναι διπλο το εγκεφαλικο...:sad:

ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΩ;:confused:

byron
26/04/2007, 19:44
Το κόστος ακούγετε και είναι μεγάλο, ΑΛΛΑ......ξεκινάμε από λάθος βάση.

Σε μια υποτιθέμενη εκδρομή πόσο θα μας πήγαινε το μαλλί? Γιατί ξενοδοχείο, βενζίνες, φαγητό κλπ θα ήταν τα ίδια και περισσότερα. Το μόνο που μπορεί να υπολογιστεί σαν έξοδο του TD είναι τα επιπλέον λάστιχα που όσοι χρειαστούν.

Πόσο πιο φτηνά έρχονται 3 TD στα Μέγαρα πχ με 3-4 session πχ (σε φθορά ελαστικών, βενζίνες, καφέδες της καντίνας κλπ) ?

Αν υπολογίσουμε τα έξοδα φαγητού, τότε να μην κάνουμε ούτε την εκδρομή τον Μάϊο, γιατί και αυτή θα έχει παρόμοια έξοδα. Τα χόμπυ συνήθως είναι ακριβούτσικα παιδιά. Έχω φάει κάτι πακέτα σε ψαρέματα άνευ προηγουμένου πχ. (και οι εξωλέμβιες καίνε τα άντερα τους btw)
Τουλάχιστον ο χαβαλές και η ανάμνηση του event όπως είπε ο sniper είναι εξασφαλισμένα.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι η άγνοια της διοργάνωσης τέτοιων εκδηλώσεων που ανέφερε ο gcrook. Εκεί όντως θέλει δουλίτσα αλλά δεν πιστεύω πως είναι ακατόρθωτο.

Τεσπά, πιστεύω πως μπορεί να γίνει. Ας επιστρέψουν τα παιδιά από πάνω και το ξαναβλέπουμε.


:wave2:

Alki_Viades
26/04/2007, 23:00
Η μονη λυση που βλεπω ειναι η εξης και χρειαζεται 2-3 διοργανωτες:

- Βγαινει φιρμανι στο φορουμ για συμμετοχες και ημερομηνιες στα πχ μεγαρα

- Καταλληγουμε σε 2-3 ημ/νιες και αριθμο ατομων

- Πανε οι διοργανωτες στον πχ Ζαφειροπουλο και του λενε "σου εχουμε 50-60-100 πελατες για ταδε ημ/νιες, διαλεξε μια που σε βολευει. Προυποθεση να εχεις κριτες, ασθενοφορο και να ειναι αποκλειστικα για εμας. Πληρωμη τα μισα μια εβδομαδα πριν το ιβεντ, τα μισα την ιδια μερα. Τι λες;"

Προφανως αν οι συμμετοχες ειναι λιγες, δεν μπορουμε να ζητησουμε αποκλειστικη χρηση της πιστας.

Βεβαια και παλι υπαρχει ζητημα ποιος θα υπογραψει τα οποια συμβολαια... :rolleyes:

byron
27/04/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Η μονη λυση που βλεπω ειναι η εξης και χρειαζεται 2-3 διοργανωτες:
- Βγαινει φιρμανι στο φορουμ για συμμετοχες και ημερομηνιες στα πχ μεγαρα


Δεν έχει λόγο ρε Αλκη να γίνει στα Μέγαρα. Γιατί να γίνει; Για να πάμε ως executive χρήστες το Moto.gr; Δεν έχει νόημα να φάνε κάποιοι το τρέξιμο, για να διοργανωθεί ένα TD που θα είναι σίγουρα χειρότερο απ΄αυτά που πάμε.

Εννοούσα TD στις Σέρρες. Να έχει τον χαβαλέ του, την πλάκα, και να γίνει και σε γαμάουα πίστα.

:wave2:

zephyr1
27/04/2007, 11:10
Για τα προβληματα και της δυσκολιες που μπορει να υπαρξουν θα αφησω το sniper να τα πει αναλυτικα μολις γυρισει.

Συνοπτικα τα ειπε ο gcrook,(Δαλλας-δημητρης).

Δεν ειναι ευκολο και θελει ανθρωπους που εχουν διωργανωση τετοια event.H ενωση φορουμ ειναι ανεφικτο γιατι αν σκεφτει οτι απο ενα φορουμ οι 90 συμμετοχες κλεινονται στα πρωτα 35 λεπτα φανταστητε 3 φορουμ μαζι.

Εξαλου (απ'οτι ξερω)η πιστα των Σερρων ειναι κλεισμενη για ολο το καλοκαιρι.

byron
27/04/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εξαλου (απ'οτι ξερω)η πιστα των Σερρων ειναι κλεισμενη για ολο το καλοκαιρι.

Το καλοκαίρι ξέχνα το γιατί δεν προλαβαίνουμε ακόμα και αν ξέραμε πως γίνεται. Η πίστα είναι κλεισμένη από CSS, αγώνες, τεστ κλπ. Οκ αλλά όλα αυτά δεν γίνονται από τον CD, Bladerunner & dimdoc. Η εμπειρία και τα cone τους σίγουρα είναι υπέρ-πολύτιμα, αλλα ας πάρουμε μια ιδέα τι παίζει.

Αφορμή για το TD ήταν ακριβώς αυτό που είπες. Ότι οι συμμετοχές έκλεισαν σε 35 λεπτά. Φαντάσου τι θα γίνεται στα επόμενα. Όσοι έχουν ADSL με λιγότερα από 4Mbs θα πέρνουν τα @@ του sniper..:D

zephyr1
27/04/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Το καλοκαίρι ξέχνα το γιατί δεν προλαβαίνουμε ακόμα και αν ξέραμε πως γίνεται. Η πίστα είναι κλεισμένη από CSS, αγώνες, τεστ κλπ. Οκ αλλά όλα αυτά δεν γίνονται από τον CD, Bladerunner & dimdoc. Η εμπειρία και τα cone τους σίγουρα είναι υπέρ-πολύτιμα, αλλα ας πάρουμε μια ιδέα τι παίζει.

Αφορμή για το TD ήταν ακριβώς αυτό που είπες. Ότι οι συμμετοχές έκλεισαν σε 35 λεπτά. Φαντάσου τι θα γίνεται στα επόμενα. Όσοι έχουν ADSL με λιγότερα από 4Mbs θα πέρνουν τα @@ του sniper..:D

Η διοργανωση του bikenet δεν συγκρινεται ουτε με την καλυτερη διωργανωση του 0-300.
Βυρων την αναφορα στα ατομα αυτα δεν την εκανα για τα κονε αλλα για το ποσο σωστα κανουν την δουλεια τους.
Το ξερεις οτι ενω γινεται η ενημερωση για τους κανονες της πιστας(στον πρωινο καφε)ο τεχνικος ελεγχος ειναι εξω και κοιταει τα μηχανακια?
Αν βγεις και δεις ενα κοκκινο μαντηλακι στην γκαζιερα σημαινει οτι εχεις κατι λαθος και πρεπει αμεσα να το φτιαξεις αλλιως δεν μπαινεις.
Οι ομαδα staff κανει τοσο καλα την δουλεια της οσο δεν φανταζεσαι.
Τεσπα οσο περισσοτερες διωργανωσεις τοσο καλυτερα,θα δουμε.Τιποτα δεν ειναι ανεφικτο.:a013: Και καλα εκανες και εθεσες τον προβληματισμο.

Καλομαθαμε και διψαμε για πιστα εεεεε?:lol:

Alki_Viades
27/04/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δεν έχει λόγο ρε Αλκη να γίνει στα Μέγαρα. Γιατί να γίνει; Για να πάμε ως executive χρήστες το Moto.gr; Δεν έχει νόημα να φάνε κάποιοι το τρέξιμο, για να διοργανωθεί ένα TD που θα είναι σίγουρα χειρότερο απ΄αυτά που πάμε.

Δεν εχω κολλημα με τα μεγαρα γι'αυτο κι εγραψα "πχ στα μεγαρα" και "πχ Ζαφειροπουλος", αλλα δεν ξερω αν στις σερρες παιζει κατι αναλογο. Τα μονα td που εχω ακουσει να γινονται εκει ειναι απο το 0300 και ducati weekend...?

Παντως, δεδομενης της καταστασης της πιστας στα μεγαρα, τα σχολια που συνηθως διαβαζω για τα td που διοργανωνονται εκει αφορουν κριτες, ασθενοφορο και πληθος συμμετοχων, πραγματα σημαντικα που ομως μπορουν να ρυθμιστουν αν γινει ενα td απο το moto.gr και καποιον εμπειρο διοργανωτη.

nktR
03/05/2007, 20:14
σε ελεύθερο 2ήμερο td στοιχίζει κομπλέ με λάστιχα (1 σετ μας βγάζει άνετα) 550 ευρώ και με βενζίνες. Χωρίς λάστιχα του φίλου μου που ανεβήκαμε του στοίχισε 245 ευρώ.
Έχουμε και λέμε βενζίνη αυτοκινήτου (130) 65 το άτομο, βενζίνη μοτό 30, πίστα 90, διαμονή 30 ευρώ ή + 30 η επιπλέον μέρα, μαλακιούλες στη καντίνα max 12, φαγητό στον Τρύφτωνα πρώτα, δεύτερα, τρίτα και γλυκό max 10 και λάστιχα που παίρνω σε td τιμή MICHELIN POWER RACE 320 !!! γόμες και BRIDGESTONE RACING PRO 300 !!! γόμες
Αυτά

Σε περίπτωση που κλείσουμε πίστα low season μπορεί και να φτάσει το κόστος, αναλόγως ατόμων, έως και 30 η μέρα

το συζητάμε για low season Οκτώβρη

:wave2: :beer:

byron
04/05/2007, 10:07
Νικο τα έξοδα δεν ακούγονται πολλά όπως τα λες. Το πρόβλημα είναι (σε σχέση με τον τίτλο του thread) από ποιούς θα οργανωθεί (αντε και βρίσκονται 2-3 άνθρωποι) και που θα βρεθεί όλο το Staff για να υποστηρίξει την οργάνωση.

Διαβάζοντας τις περιγραφές σας, είναι φανερό πώς η οργάνωση ήταν πολύ επιτυχημένη και στημένη από ανθρώπους που ήξεραν καλά τι πρέπει να κάνουν για να κρατήσουν 90 άτομα ευχαριστημένα.

Πιο ρεαλιστικό μου φαίνεται στην παρούσα φάση να συζητήσουμε για μια πιθανή άνοδο μας (σαν εκδρομή) στην πίστα ένα ΣΚ που είναι ανοιχτή για τον κόσμο, παρά να διοργανωθεί ένα TD απ΄το moto.gr

Για το θέμα του Οκτωβρη..... :rolleyes: Τον Νοέμβρη θα γίνει το επόμενο TD του bikenet. Μάλλον θα είναι δύσκολο για όσους θέλουν να ακολουθήσουν να πάνε καπάκι 2 φορές Σέρρες μεσα σε 1 μήνα.

Ας πει και κανείς άλλος......:D

gcrook
04/05/2007, 10:32
Το μοναδικο προβλημα μιας τετοιας διοργανωσης απο το μοτο ειναι οτι σε φορουμ που καθημερινα γραφουν εκατονταδες διαφορετικα ατομα μονο 3 συζητανε σε αυτο το τοπικ.
Ουτε αντμιν ουτε μοντ μπηκε στον κοπο να πει ενα "καλη ιδεα παιδια αλλα ειναι πλυ δυσκολο για πολλους και διαφορους λογους.Το κοιταμε αλλα.." η κατι τετοιο.
Βεβαια αυτο ειναι το λιγοτερο απο την στιγμη που σχεδον κανεναν χρηστης δεν εκδηλωσε ενδιαφερον.
Οι υπολοιποι δεν μπηκαν καν στον κοπο ουτε να εκφερουν την γνωμη τους.
Κατα τα αλλα αν βεβαια ερθεις και τους πεις "τελικα το οργανωσαμε για την ταδε του μηνος" θα τρεχουν για συμμετοχες και δεν θα φτανουν.

Μαλακια εκανες Βυρωνα επρεπε να το βαλεις στις γενικες.
Σε μια ωρα θα ειχε οσες αναγνωσεις και απαντησεις εκανε μεσα σε μια βδομαδα.

sniper
04/05/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.....
Ουτε αντμιν ουτε μοντ μπηκε στον κοπο να πει ενα "καλη ιδεα παιδια αλλα ειναι πλυ δυσκολο για πολλους και διαφορους λογους.Το κοιταμε αλλα.." η κατι τετοιο.
.....


Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; :confused:

Εγώ τι είμαι;

byron
04/05/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μαλακια εκανες Βυρωνα επρεπε να το βαλεις στις γενικες.
Σε μια ωρα θα ειχε οσες αναγνωσεις και απαντησεις εκανε μεσα σε μια βδομαδα.

Το θέμα είναι οι αναγνώσεις; Το έβαλα εδω που πρέπει. Οι χρήστες που ενδιαφέρονται για τα TD εδώ κοιτάνε.

Ο sniper έχει απαντήσει ήδη αρκετές φορες. Γιατί λές πως δεν συμμετέχουν ; :confused:

zephyr1
04/05/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Το θέμα είναι οι αναγνώσεις; Το έβαλα εδω που πρέπει. Οι χρήστες που ενδιαφέρονται για τα TD εδώ κοιτάνε.

Ο sniper έχει απαντήσει ήδη αρκετές φορες. Γιατί λές πως δεν συμμετέχουν ; :confused:

+1

Καντε μια λιστα με βασικους συμμετεχοντες να κανουμε ενα ραντεβου Δελεαρ και το βλεπουμε.

Οι ποιο εμπειροι θα κανουν τα σταφια και οι αλλοι θα απολαυσουν.


Αααα θελουμε και γυναικες για τον πυργο ,ειναι πιο γλυκο να ακους απο γυναικα : κυριε zephyr περαστε απο τον πυργο να παραλαβετε την μαυρη σημαια σας ,παρα καμια αγριοφωναρα.

Στην λιστα βαλτε με σαν συμμετεχοντα ή σαν σκοπό.
:wave2:

gcrook
04/05/2007, 17:24
βασικα δεν καταλαβαινετε οτι το τοπικ αυτο ειναι νεκρο απο την στιγμη που γεννηθηκε.

zephyr1
04/05/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
βασικα δεν καταλαβαινετε οτι το τοπικ αυτο ειναι νεκρο απο την στιγμη που γεννηθηκε.

Ρε Γιωργο ξεκολα ,υπαρχουν και αλλα ποστ σημαντικα που μενουν νεκρα.
Αυτο τι σημαινει.:confused:

byron
04/05/2007, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
βασικα δεν καταλαβαινετε οτι το τοπικ αυτο ειναι νεκρο απο την στιγμη που γεννηθηκε.

Αστο ρε Γιώργο να πεθάνει. Τι γράφεις και τρομάζουμε απ΄το ντινγκ της εισερχόμενης ειδοποίησης ?

Όσοι ενδιαφέρθηκαν να ποστάρουν έδειξαν αν έχουν ή όχι την διάθεση να συμμετάσχουν σε βόλτα, κολοβάρεμα, χαβαλέ TD κλπ στο μέλλον. 5-6 άτομα είναι. Επικοινωνούμε και με ΠΜ..... :D

Cpt. Haddock
04/05/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Όσοι ενδιαφέρθηκαν να ποστάρουν έδειξαν αν έχουν ή όχι την διάθεση να συμμετάσχουν σε βόλτα, κολοβάρεμα, χαβαλέ TD κλπ στο μέλλον. 5-6 άτομα είναι. Επικοινωνούμε και με ΠΜ..... :D

Βύρωνα, εγω δεν έχω (ούτε θα πάρω) μηχανάκι για μΠίστα, αλλα αν είναι να οργανωθεί TD απο εμάς, count me in στην υποστήριξη.



:beer: :beer: :beer:

byron
04/05/2007, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:beer: :beer: :beer:

Ηλία εγώ πέταξα μια (μπαγιάτικη απ΄ότι κατάλαβα) ιδέα. Δεν μπορώ να οργανώσω τίποτα στο όνομα του moto.gr γιατί δεν έχω την ιδιότητα να το κάνω.
Εννοείται φυσικά πως αν έβρισκε κάποια ανταπόκριση θα έκανα ότι και όσο μπορούσα για να το οργανώσω και να βοηθήσω, ακόμη και αν ο χρόνος μου λόγω οικογένειας δεν θα έλεγα οτι περισσεύει.
Το ίδιο ισχύει και για πιθανή άνοδο κάποιων από εμας κάποιο ΣΚ που είναι διαθέσιμη η πίστα.

Το 1200 ρε μια χαρά μπαίνει σε μΠίστα. Και στα Μέγαρα έχω δει (CSS) και στις Σέρρες είδα πως συμμετείχαν 2 Caponord. Το μόνο σου πρόβλημα είναι πως θα ξύνεις κυλίνδρους και όχι γόνατα...
Αααα θα παίζει και το Tuono ως ημι-Staff bike :lol:

:beer:

Sorry για το ντινγκ !! :lol:

Cpt. Haddock
04/05/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Sorry για το ντινγκ !! :lol:

Δεν υπάρχει πρόβλημα

(το έχω απενεργοποιήσει :lol: )

ντιγκιντάγκες :look:

Ναι, ρε συ, απλά αν καταφέρουμε και στήσουμε κάτι, είμαι μέσα για οτι βοήθεια θετε

:beer:

(κάτσε να το πάρω το 1200 πρώτα :eyepop: )

Ασωτος
04/05/2007, 19:46
Το ότι απαντούν τρία - τέσσερα άτομα, δεν σημαίνει ότι δεν διαβάζεται από περισσότερους . ...

Έχοντας συμμετοχή σε όλα τα τρακντει του Bikenet (Ανεμος-Bikenet,) αλλά και στο πρώτο του ΜΟΘ, πάντα στις Σέρρες, έχω διαπιστώσει ότι τα οργανωτικά είναι δύσκολα.

- Χρειάζονται αρκετά άτομα, στην είσοδο, στον πύργο, στα Κ, μέσα στην πίστα.

- Χρειάζονται υπεύθυνοι, για να κλείσουν την πίστα, ξενοδοχείο, να κανονίσουν για φαγητό, σπόνσορες, λάστιχα κλπ

Ποιοί θα είναι οι εθελοντές ;

Το Bikenet έχει ένα ας πω στρητάδικο προσανατολισμό, άρα η συζήτηση για πίστα ανάβει εύκολα και οι ενδιαφερόμενοι είναι πολλοί.

Το moto.gr έχει πιο γενική, και ίσως πιο χωμάτινη κλίση - λίγοι ενδιαφέρονται για πίστα ....


Να σημειώσω επίσης τις αντιδράσεις που θα υπάρξουν, επειδή η πίστα πρέπει να κλειστεί αρκετό καιρό πριν, για τον ...καιρό :

Αν βρέχει ; Θα πάρουμε τα λεφτά μας πίσω ; Θα μπορέσουμε να μεταφέρουμε την ημερομηνία, ώστε να έχει καλό καιρό ;
Αυτά έχουν ειπωθεί σε παλιότερες προσπάθειες για διοργάνωση τρακντει, σε motoforum.



Προσωπικά, από Θεσ/νίκη, έχω όλη την καλή διάθεση να βοηθήσω ..



Η συζήτηση συνεχίζεται ...

gcrook
04/05/2007, 19:58
Λες να αναγεννηθηκε απο τις σταχτες του το θρεντ;
Μου κανει εντυπωση παντως τοση βουβαμαρα.
Για τα δεδομενα του μοτο και για θρεντ με τετοιο τιτλο οι αναγνωσεις του ειναι τραγικες παντως.
Ενιγουει ας το αφησουμε αυτο τεχνικοτητες.
Δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος παντως οτι σε καθε τρακντει στα Μεγαρα απο το μοτο και μοτο μαζευομαστε παντα καμια δεκαρια ατομα και πολλες φορες και περισσοτερα.
Αρα υπαρχει ενδιαφερον...
Αντε λοιπον παλουκαρια μου που ειστε τωρα;


Αν και πιστευω οτι το θεμα με τα τρακντεις των φορα μελλοντικα θα αλλαξουν μορφη.
Οταν οι συμμετοχες θα αρχισουν να πιανουν επικινδυνα τριψηφια νουμερα κατι θα πρεπει να γινει.
Το ειχα πει και σε προηγουμενο ποστ οτι τιποτα δεν θα με χαροποιουσε περισσοτερο απο το να εβλεπα φορουμ να συνεργαζονται για να οργανωσουν τετοιες εκδηλωσεις.

Τα του οργανωτικου ειναι οπως τα λεει ο Ασωτος και ειναι μεγαλο πακετο.
Τεσπα, εγω δεν ελπιζω τιποτα προς το παρον .

san1000
04/05/2007, 21:22
ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΡΚΕΤΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ (ΛΑΣΤΙΧΑ + ΧΡΗΣΗ ΠΙΣΤΑΣ) ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ.

ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ , ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ!

ΕΜΕΙΣ ΠΧ ΘΑ ΞΑΝΑΝΕΒΟΥΜΕ Η 12-13/5 Η ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΣΑΒ/ΚΑ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ TD ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ, ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ (ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ) !

nktR
05/05/2007, 00:04
και εγώ την ίδια άποψη έχω με την san για το μη οργανωμένο γιατί θα μπλέξουμε σε διαδικασίες περίεργες, δηλ θα γράψουν ότι συμφωνούν, λέμε, 70 και τελικά θα μείνουν 20 που υπολογίζω.
Οπότε δώρο-άδωρο.

Και να το οργανώσουμε κριτές δεν χρειάζονται γιατί ούτως ή άλλως, μεταξύ μας θα είναι το σενάριο, που πάνω κάτω γνωριζόμαστε, ανακοινώνουμε όρους χρήσης πίστας, μιλάμε με τον Ολύμπιο για την "τήρηση της τάξης" για τους "άτακτους" (παίζει και αποβολή μετά τη 2η κίτρινη) και σαφώς ασθενοφόρο. Προσωπικά εγώ θα μπορώ μετά τον Αύγουστο για Σεπτέμβρη ή και Οκτώβρη μεριά γιατί μπορεί και να τρέξω στον 6ωρο εάν έχω τελειώσει με τις διακοπές μου.
Από αναλώσιμα έχω κανονίσει για έκπτωση -25% λάδια Motul, τακάκια Dunlopad ή Carbone και λάστιχα Michelin Power RACE γόμες 320 ευρώ και BRIDGESTONE RACING PRO 300 ευρώ γόμες.
Αυτά μπορώ να προσφέρω από πλευράς μου....τα υπόλοιπα βάλτε τα εσείς :beer:

ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ :wave2: :sun:

byron
05/05/2007, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
και εγώ την ίδια άποψη έχω με την san για το μη οργανωμένο γιατί θα μπλέξουμε σε διαδικασίες περίεργες, δηλ θα γράψουν ότι συμφωνούν, λέμε, 70 και τελικά θα μείνουν 20 που υπολογίζω.
Οπότε δώρο-άδωρο.

Και να το οργανώσουμε κριτές δεν χρειάζονται γιατί ούτως ή άλλως, μεταξύ μας θα είναι το σενάριο, που πάνω κάτω γνωριζόμαστε, ανακοινώνουμε όρους χρήσης πίστας, μιλάμε με τον Ολύμπιο για την "τήρηση της τάξης" για τους "άτακτους" (παίζει και αποβολή μετά τη 2η κίτρινη) και σαφώς ασθενοφόρο. Προσωπικά εγώ θα μπορώ μετά τον Αύγουστο για Σεπτέμβρη ή και Οκτώβρη μεριά γιατί μπορεί και να τρέξω στον 6ωρο εάν έχω τελειώσει με τις διακοπές μου.
Από αναλώσιμα έχω κανονίσει για έκπτωση -25% λάδια Motul, τακάκια Dunlopad ή Carbone και λάστιχα Michelin Power RACE γόμες 320 ευρώ και BRIDGESTONE RACING PRO 300 ευρώ γόμες.
Αυτά μπορώ να προσφέρω από πλευράς μου....τα υπόλοιπα βάλτε τα εσείς :beer:

ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ :wave2: :sun:

Τι άλλο να κάνεις βρε Νίκο? Μια χαρά τα είπες και εσύ και η san. Μένουμε σ΄αυτό το σενάριο που είναι ρεαλιστικό. Super θα είναι να μπορέσουμε να το κάνουμε.



:beer: :beer: :beer:

sapila racing
05/05/2007, 09:27
Κι εγω ειμαι μέσα!
Καλή ιδέα να πάμε ενα ΣΚ low season.

Οι παλιο ΙΤδες μου εκοψαν το ιντερνετ και δεν παρακολούθησα απο ενα σημειο και μετά :mad:

Θάνος
05/05/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λες να αναγεννηθηκε απο τις σταχτες του το θρεντ;
Μου κανει εντυπωση παντως τοση βουβαμαρα.
Για τα δεδομενα του μοτο και για θρεντ με τετοιο τιτλο οι αναγνωσεις του ειναι τραγικες παντως.
Ενιγουει ας το αφησουμε αυτο τεχνικοτητες.
Δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος παντως οτι σε καθε τρακντει στα Μεγαρα απο το μοτο και μοτο μαζευομαστε παντα καμια δεκαρια ατομα και πολλες φορες και περισσοτερα.
Αρα υπαρχει ενδιαφερον...
Αντε λοιπον παλουκαρια μου που ειστε τωρα;


Αν και πιστευω οτι το θεμα με τα τρακντεις των φορα μελλοντικα θα αλλαξουν μορφη.
Οταν οι συμμετοχες θα αρχισουν να πιανουν επικινδυνα τριψηφια νουμερα κατι θα πρεπει να γινει.
Το ειχα πει και σε προηγουμενο ποστ οτι τιποτα δεν θα με χαροποιουσε περισσοτερο απο το να εβλεπα φορουμ να συνεργαζονται για να οργανωσουν τετοιες εκδηλωσεις.

Τα του οργανωτικου ειναι οπως τα λεει ο Ασωτος και ειναι μεγαλο πακετο.
Τεσπα, εγω δεν ελπιζω τιποτα προς το παρον .

Σε κάθε τρακντέι μαζεύονται καμμιά δεκαριά από το moto γιατί όλοι κι όλοι τόσοι είναι περίπου οι πραγματικά ενδιαφερόμενοι. Πέρα απ'αυτούς το moto δεν έχει ουσιαστικό ενδιαφέρον για θέματα που αφορούν τη μοτοσυκλέτα και δεν έχει και μονάδες που θα μπορούσαν να υποστηρίξουν μία τέτοια διοργάνωση. Τώρα όποιος θέλει ας εκφράσει τις αντιρρήσεις του, αλλά καμμία διαφορά δεν θα κάνει...

Πέρα από κάποιους χωμάτινους που οργανώνουν μία εκδρομή για μήνες και φτάνουν 200 σελίδες μέχρι να καβαλήσουν και να ξεκινήσουν, άλλες βόλτες, εκδρομές, trackdays και λοιπά καθημερινά μοτοσυκλετιστικά events δεν διοργανώνονται στις σελίδες του moto.

Τα trackdays τα παρακολουθούν μετρημένοι στα δάχτυλα και ποστ με φωτογραφίες εντυπώσεις και άλλα σχετικά πεθαίνουν στην πρώτη σελίδα. Το ίδιο και ποστ με streetάδικες βόλτες. Οι τελευταίοι που υποστήριζαν αυτή την ενότητα έφυγαν κακείν κακώς από το φόρουμ.

Ωραία το σκεφτήκατε να θέσετε το θέμα και θα το υποστήριζα κι εγώ, αλλά ρεαλιστικά μιλώντας, σας λέω δεν πρόκειται ποτέ να έχει καμμία τύχη εδώ.

Nik0s
05/05/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Πέρα από κάποιους χωμάτινους που οργανώνουν μία εκδρομή για μήνες και φτάνουν 200 σελίδες μέχρι να καβαλήσουν και να ξεκινήσουν,


:lol: :lol: :bawl: :lol: :lol:

σόρυ αλλά δεν κρατήθηκα... :beer:

gcrook
06/05/2007, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Σε κάθε τρακντέι μαζεύονται καμμιά δεκαριά από το moto γιατί όλοι κι όλοι τόσοι είναι περίπου οι πραγματικά ενδιαφερόμενοι. Πέρα απ'αυτούς το moto δεν έχει ουσιαστικό ενδιαφέρον για θέματα που αφορούν τη μοτοσυκλέτα και δεν έχει και μονάδες που θα μπορούσαν να υποστηρίξουν μία τέτοια διοργάνωση. Τώρα όποιος θέλει ας εκφράσει τις αντιρρήσεις του, αλλά καμμία διαφορά δεν θα κάνει...

Πέρα από κάποιους χωμάτινους που οργανώνουν μία εκδρομή για μήνες και φτάνουν 200 σελίδες μέχρι να καβαλήσουν και να ξεκινήσουν, άλλες βόλτες, εκδρομές, trackdays και λοιπά καθημερινά μοτοσυκλετιστικά events δεν διοργανώνονται στις σελίδες του moto.

Τα trackdays τα παρακολουθούν μετρημένοι στα δάχτυλα και ποστ με φωτογραφίες εντυπώσεις και άλλα σχετικά πεθαίνουν στην πρώτη σελίδα. Το ίδιο και ποστ με streetάδικες βόλτες. Οι τελευταίοι που υποστήριζαν αυτή την ενότητα έφυγαν κακείν κακώς από το φόρουμ.

Ωραία το σκεφτήκατε να θέσετε το θέμα και θα το υποστήριζα κι εγώ, αλλά ρεαλιστικά μιλώντας, σας λέω δεν πρόκειται ποτέ να έχει καμμία τύχη εδώ.

Με βρισκεις συμφωνο στα περισσοτερα.:sad:

Στην δευτερη παραγραφο βασικα, εχω καποιες ενστασεις, σε βρισκω μαλλον καπως ισοπεδωτικο.
Βολτες διοργανωνονται και πολλες μαλιστα με στρηταδικο προσανατολισμο και σε συγκριση με αλλα φορουμ, αλλα και αντικειμενικα.

Τεσπα εχεις ψιλοξεκοψει και εσυ λιγο απο το φορουμ (σεβομαι τους λογους σου) και μαλλον καποια πραγματα σου "ξεφευγουν" (αυτο το τελευταιο λες και εχεις γεροντικα "θεματα" ακουστηκε, σορι εεεεεε )
:rotflmao: :wave2:

hornet
07/05/2007, 16:49
Δεν υπαρχει ο κοσμος απο την ηγεσια του moto.gr να τακτοποιησει τετοια θεματα
Δεν εχουμε γνωριμιες σε τετοια επιπεδα
Δεν εχουμε εμπειρια να το διοργανωσουμε...
κοσμος να ερθει ισως και να βρεθει εαν κατσει σωστα η ημερομηνια αλλα ολα τα υπολοιπα δυσκολα πραγματα παιδια

Απλα επειδη δεν μπορουμε να κανουμε ορισμενα πραγματα που θελετε μην μας πυροβολατε κιολας λεκτικα οτι δεν ενδιαφερομαστε και αλλα τετοια ...απλα δεν μπορουμε και δεν θελουμε να κανουμε ορισμενα πραγματα που θα μας βαλουν σε τρεξιματα και αγχη και ισως κιολας μας βαλουν και χερι στην τσεπη μας!!!

Αυτα

Gandalf dr685sm
08/05/2007, 12:26
Να πω και εγώ μερικά πράγματα μιας και είχα την τυχη να συνδιοργανώσω μερικά events σε trackdays για Ι.Χ κυρίως αλλά και σε ενα (σαν video-cameraman)που έγινε απο τον 888 και τον Falco του Motokafeneioy forum(παλιό motomag forum) στα Μέγαρα.

Καταρχάς όλα είναι εξαρτώμενα απο το τι ακριβώς περιμένει ο καθένας απο υπηρεσίες σε ενα TD. Σίγουρα θέλει ...

1) Κλείσιμο πίστας upfront... αυτό σημαίνει συγκέντρωση ποσού πολύ πιο νωρίς και κλείσιμο πίστας ανεξαρτήτως καιρού.
2) Συνενόηση με τοπικό νοσοκομείο/ΕΚΑΒ για ύπαρξη 1 + γιατρό εντός πίστας(το καλύτερο είναι να υπάρχουν 2) ασθενοφόρων.
3) Κριτές και ομάδα διαχείρισης ομάδων εισόδου αναβατών/οδηγών.
4) Εξοπλισμός πυρόσβεσης (πυροσβεστήρες , άμμο , σκούπες, κτλ.) όπως και τοπικό φαρμακείο.
5) Φωτό και Video.... νομίζω οτι όλοι θα θέλουν και κάτι απο αυτό.
6) Αν είναι στις Σέρρες , υποθέτω κάποια συννενόηση με ξενοδοχείο για καλές τιμές σε δωμάτια. Upfront προκαταβολή και εδώ.
7) Έντυπο - συμφωνητικό που να απαλάσσει τους διοργανωτές απο κάποιον που θα θελήσει να στραφεί εναντίον τους αν πέσει. Όσο και αν φαίνεται μαλακισμένο σαν ενέργεια , πιστέψτε με είναι σωτήριο σε πολλές περιπτώσεις.
8) συμμετοχή κάποιων "ειδικών"-"έμπειρων" στο θέμα πίστας για να καθοδηγεί μέσα.
9) Τυφλή και απόλυτη υπακοή στις σημαίες.... άρα και στην ύπαρξη κριτών-συμμετέχοντων εντός της πίστας.


Τα παραπάνω είναι μόνο τα απολύτως απαραίτητα για μια απλή διογάνωση χωρίς πολλά-πολλά.
Δεν είναι εύκολο θέμα. Σε περιπτώσεις events track days για Ι.Χ. που είχα μετάσχει... ήμασταν 5 άτομα και παλεύαμε 3 μήνες για αυτό. Με αρκετές ώρες και τηλέφωνα. Όπότε μπορείτε να πάρετε μια ιδέα του τι γίνεται...


Gandalf

byron
08/05/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Gandalf

ΤΝΧ μάγε..... but thread is dead :winka:

alexo
09/05/2007, 22:53
:nono:


87854

alexo
09/05/2007, 23:04
:D μετα απο 3,5 χρονια ξαναεπισκευτηκα τας σερρας και μαρεσε...
Και θα προσπαθησω να το ξανακανω μετα το καλοκαιρι ευρω επιτρεποντος..
Νικο θα τρεξεις 6ωρο..? Μαζι σου ρε θηριο..
Εγω παντως χαλασα 1 ζευγαρι καινουργιο +1 πισινο σε τρεις μερες και θελω και λαστιχα τωρα αλλα χαλαλι...


87857

alexo
09/05/2007, 23:06
:)


87859

alexo
09/05/2007, 23:12
:)


87860