PDA

View Full Version : Μετά από 2500 χλμ με το Cbf600s, μερικές ερωτήσεις



npat
27/04/2007, 03:32
Μια και δεν με πιάνει ο ύπνος, μερικές τυχαίες και "ότι να 'ναι" ερωτήσεις μετά από συμβίωση 2500 χιλιομέτρων με το καινούριο μου CBF600S ABS...

1. Οι μερικοί χιλιομετρητές καταγράφουν και χιλιάδες χιλιόμετρα ή μόνο εκατοντάδες?

2. Για εκκίνηση με κρύο κινητήρα, και σε σχετικά ζεστές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (π.χ. 20-25 degC) τραβάμε πράγματι τσοκ όπως λέει το μάνιουαλ? Έχω παρατηρήσει ότι σε τέτοιες θερμοκρασίες μερικές φορές δυσκολεύεται λίγο να ξεκινήσει με τσοκ (θέλει πάτημα η μίζα λίγο περισσότερο---χωρίς γκάζι πάντα), ενώ ξεκινάει εύκολα χωρίς τσοκ. Το μανιουαλ γιατί συμβουλεύει την χρήση τσοκ?

3. Συχνά το σασμάν εξακολουθεί να είναι κάπως θορυβώδες. Όχι πάντα αλλά κάποιες αλλαγές---και συγκεκριμένα ανεβάσματα---ακούγονται (κοπανάνε). Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει λιγότερο συχνά όταν πριν κάνω την αλλαγή έχω αρκετά ανοιχτό το γκάζι (επιταχύνω αρκετά), και συχνότερα όταν ο κινητήρας είναι αρκετά ζεστός. Πίστευα ότι απλά δεν το έχω συνηθίσει (ότι θέλει δηλαδή κάποιον συγκεκριμένο συγχρονισμό στα χέρια και στο πόδι κατά την διάρκεια της αλλαγής), αλλά μετά από τόσα χιλιόμετρα... τι να πω... ή ο συγχρονισμός είναι πολύ λεπτός ή εγώ τελείως κουλός :(. Το πρόβλημα είναι πολύ πιο έντονο στην αλλαγή από πρώτη σε δευτέρα ειδικά σε γρήγορες αλλαγές, με αρκετές στροφές στην πρώτη. Αντίστοιχο πρόβλημα δεν είχαν με το 250, παρότι το σασμάν του ήταν ομολογουμένως για τα μπάζα.

4. Ξαναπειραματίστηκα με την ζελατίνα (την μαμά) στην ψηλή θέση... Το πιο ενοχλητικό είναι ο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΣ αεροδυναμικός θόρυβος που κάνει σε ταχύτητες πάνω από 100-110. Αυτό είναι βασικά που με κάνει να συμπεράνω στροβιλισμούς πάνω στο κράνος. Το ύψος μου είναι 1.80-κάτι και έχω κράνος Arai SV (αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο το συγκεκριμένο κράνος). Όταν σε αυτές τις ταχύτητες ανασηκώνομαι (τεντώνομαι προς τα πάνω) τότε ο θόρυβος ηρεμεί κατά πολύ. Εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο? Διορθώθηκε με την after-market ζελατίνα? Είναι πιο ήσυχα τα πράματα?

5. Το γκάζι στην τέρμα-κλειστή θέση έχει έναν κάποιο τζόγο, που μερικές φορές μου φαίνεται ενοχλητικός (λεπτομέριες, αλλά λέμε τώρα...). Να κάνω κάτι να τον ρυθμίσω ή απλά να μάθω να ζω μαζί του? Εσάς σας έχει προβληματίσει κάτι τέτοιο?

6. Να το βάλεις στο κεντρικό σταντ είναι πανεύκολο. Για να το βγάλεις τώρα ο κλασσικός τρόπος είναι: Στέκεσαι δίπλα του κοιτώντας το, το πιάνεις με το αριστερό χέρι από το τιμόνι και με το δεξί από την χειρολαβή, βάζεις το αριστερό πόδι μπροστά από το σταντ, σπρώχνεις προς τα μπροστά. Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι αισθάνομαι μια ανασφάλεια μήπως μου φύγει προς την αριστερή μεριά όταν βγει από το σταντ ή μήπως κυλήσει προς τα μπροστά αν έχει λίγη κατηφόρα. Κάποιος μου πρότεινε τον ακόλουθο τρόπο. Στέκεσαι δίπλα του κοιτώντας προς τα μπροστά, πιάνεις το τιμόνι με τα δύο χέρια, γέρνεις το μηχανάκι πάνω σου ώστε να ακουμπήσει η σέλα στον μηρό σου και να στηρίζεται στο ένα πόδι του σταντ, σπρώχνεις προς τα μπροστά ώστε να κλείσει το σταντ. Τα θετικά αυτού του τρόπου είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου φύγει δεξιά (γιατί είναι γυρμένο πάνω σου), ούτε να σου κυλήσει μπροστά (γιατί έχεις άμεση πρόσβαση την μανέτα του φρένου), από την άλλη βέβαια με αυτόν τον τρόπο πέφτει πολύ βάρος στο ένα πόδι του σταντ. Πειράζει?

7. Ποια είναι η ταχύτητα πτήσης ενός αφόρτωτου χελιδονιού?

Αυτά για την ώρα...
:wave2:

makis206
28/04/2007, 00:21
Τελικά όλοι φοβόμαστε τις πολλές ερωτήσεις :lol:

Θα κάνω μια προσπάθεια να σε καλύψω όσο καλύτερα μπορώ.

1. Οι μερικοί χιλιομετρητές (αν και δεν τους έχω δουλέψει καθόλου) καταγράφουν τα χιλιόμετρα μόνο σε εκατοντάδες αφού έχουν μέχρι τρία ψηφία και μόλις πάνε στο 999 μηδενίζουν.

2. Εγώ το τσοκ το τραβάω πάντα μετά το πάτημα της μίζας, το μηχανάκι μέχρι στιγμής παίρνει μπροστά "τσακμάκι" που λένε χειμώνα καλοκαίρι ! Το χειμώνα όμως χρειάζεται πάντα τράβηγμα μετά τη μιζιά. Το καλοκαίρι απλώς δουλεύω πολύ απαλά το γκάζι 1-2 λεπτά μέχρι να σταθεροποιηθούν οι στροφές του κινητήρα αν και συνήθως δεν χρειάζεται καθόλου τις ζεστές μέρες.

3. Νικόλα για το σφιχτό σασμάν μπορεί να ευθύνονται αρκετοί παράγοντες
α) Είναι ολοκαίνουργιο και μπορεί απλώς να χρειάζεται να δουλέψει λίγο ακόμα
β) Πιστεύω πως μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών στρώνει αρκετά. Άλλαξες λάδια στα 1000 χλμ ;
γ) Πολύ πιθανόν να χρειάζεται ένα ψιλορεγουλάρισμα η ντίζα του συμπλέκτη σου απ'τη βίδα που βρίσκεται στη μανέτα του. Πρόσεξε μόνο μην την τεντώσεις πολύ, φρόντισε να υπάρχει ένα μικρό μπόσικο μόλις ξεκινάς να πατήσεις τη μανέτα. Αν δεν γνωρίζεις πως να το κάνεις ζήτησε από κάποιον να σου δείξει, είναι πολύ εύκολο και μετά θα το κάνεις μόνος σου όποτε χρειάζεται.
Και το δικό μου σασμάν ήταν λίγο σκληρό στην αρχή αλλά μετά από τα πρώτα χιλιόμετρα έστρωσε πάρα πολύ και μετά τα 2-3 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν με ξανααπασχόλησε ποτέ !
Ρίξε μια ματιά στο manual να δεις πως γίνεται αν δεν γνωρίζεις στη σελίδα 26 !

4. Με μια aftermarket ζελατίνα της Kappa η της Givi (γύρω στα 70-80 ευρώ) κατά 99,9% λύνεις οριστικά το πρόβλημά σου, προσωπικά ακούω αρκετό θόρυβο απ'τους στροβιλισμούς με τη μαμά ζελατίνα στην ψηλή θέση αλλά δεν νιώθω καμία ενόχληση στη σταθερότητα του κεφαλιού μου ακόμα και μετά τα 200. Έχω και τη ζελατίνα της Kappa αλλά επειδή δεν μου αρέσει εμφανισιακά το μηχανάκι (θυμίζει on-off) την τοποθετώ μόνο στα ταξίδια και οι θόρυβοι πέφτουν στο ελάχιστο και την βάζω πάντα στη χαμηλή της θέση ! Αφού να φανταστείς οτι ακούω σχεδόν πεντακάθαρα τον ήχο του μοτέρ ακόμα και μετά τα 160 ! Το ύψος μου είναι 1,77.:winka:

5. Το γκάζι πρέπει να έχει λίγο τζόγο (τουλάχιστον 2 χιλιοστά) αλλά επειδή κι εμένα όταν πήρα το μηχανάκι καινούργιο ήταν αρκετά μεγάλος κι ενοχλητικός τον ρύθμισα μόνος μου. Κάτω απ'τη γκαζίερα θα δεις δύο ντίζες, η μία έχει έναν ρεγουλατόρο που είναι καλυμμένος με ένα λαστιχένιο "σωληνάκι" μάκρους περίπου 3-4 εκατοστών. Το αφαιρείς προσεκτικά για να μη σου σκιστεί πάνω απ'τον ρεγουλατόρο οδηγώντας το λίγο πιο κάτω, πάντα όμως πάνω στην ντίζα ! Ρεγουλάρεις όσο θέλεις το κενό του γκαζιού, σφίγγεις το παξιμάδι που κρατάει την κόντρα και ξανατοποθετείς προσεκτικά το λαστιχάκι στη θέση του για να προστατεύει σωστά το ρεγουλατόρο απ'το νερό.
Στο manual θα βρεις τη διαδικασία στη σελίδα 87 !:winka:

6. Κατεβάζοντας το μηχανάκι απ'το κεντρικό σταντ εγώ ακολουθώ τον τρόπο που σου πρότειναν ! Πάντα όμως έχω το μηχανάκι σε όρθια στάση για να πατάνε και τα δύο πόδια του σταντ στο έδαφος, δεν ξέρω αν υπάρξει ποτέ πρόβλημα αν πατάει μόνο το ένα πόδι αλλά εγώ δεν το βλέπω σωστό, μιλάμε για μεγάλο φορτίο πάνω στο σταντ τη στιγμή του κατεβάσματος !
Στην αρχή δούλευα τον πρώτο τρόπο, το ένα χέρι στο τιμόνι και το άλλο στη χειρολαβή αλλά με την Transalp που ήταν και ψηλότερη παραλίγο να τη χάσω απ'την άλλη μεριά σε χρόνο dt μέχρι που πειραματίστηκα και κατέληξα να το κατεβάζω και με τα δύο χέρια στο τιμόνι, έχω πολύ μεγαλύτερη σιγουριά έτσι και δεν κινδύνεψα ποτέ ! Πολλές φορές όμως με βολεύει να το κατεβάζω κρατώντας το τιμόνι στην πλευρά που βρίσκομαι και τη χειρολαβή που βρίσκεται ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΕΥΡΑ ! Δοκίμασε κι αυτό τον τρόπο προσεκτικά, ίσως σε βολέψει περισσότερο.

7. Εξαρτάται. Μιλάμε για την αρχή ή για το τέλος της Άνοιξης ; Λογικά μετά τα τόσα εποχιακά σεξουλιάσματα δεν θά'χει αντοχή για μεγάλες τελικές.:hypnotize :rotflmao:

Αυτά τα ολίγα από μένα, στα είπα λίγο γρήγορα αλλά όπου χρειάζεσαι καλύτερη ανάλυση εδώ είμαστε :cool:

:beer: :wave2:

JimmyZ
28/04/2007, 16:45
Να κάνω και εγώ μια προσπάθεια:

1. Δεν θυμάμαι. Τώρα ο ένας λέει 212 και ο άλλος 516. Επειδή τους μηδενίζω συχνά για να μετράω καύσιμα και αποστάσεις, νομίζω ότι μια φορά πέρασα τα 1000. Έχω την εντύπωση δηλαδή ότι έχουν 4 ψηφία. Όποιος ξέρει σίγουρα ας πεί.

2. Χειμώνα πάντα παίρνει μπροστά με τσόκ χωρίς γκάζι αμέσως. Ακόμα και φέτος που είχα να το βάλω μπροστά δύο μήνες. Καλοκαίρι χωρίς τσόκ χωρίς γκάζι. (Μόνο στις 7-8 το πρωι μπορεί καμιά φορά που κάνει λίγο ψύχρα να θέλει τσόκ)

3. @npat δεν είσαι κουλός. Στρώσιμο θέλει. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι άν αλλάξεις 1-2 στις 5-7χιλ στροφές κάνει κάποιο θόρυβο και το αποφεύγω. Συνήθως αλλάζω στις 3χιλ ή στις 11χιλ :)

4. Επειδή έχω μια Kappa και τη δικιά του και τις έχω αλλάξει πολλές φορές σε όλες τις θέσεις και έπισης έχω αλλάξει και κράνος, θα σας πώ το εξής: Παίζει μεγάλο ρολο το κράνος. Με το νέο μου κράνος έχω περισσότερο θόρυβο αν βάλω την Kappa στην ψηλή θέση από ότι στην χαμηλή. (1,80-73κιλά) Με το παλιό κράνος δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

5. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά κάνε ότι λέει ο Μάκης

6. Χα! Έχω καλύτερο κόλπο χωρίς να κάνω τα ακροβατικά που λέτε. Απλά όπως την ανεβάζεις, έτσι την καταβάζεις. Δηλαδή αριστερό χέρι στο τιμόνι, δεξί χέιρ στην πίσω χειρολαβή και δεξί πόδι πάνω στο λεβιέ του στάντ. Σηκώνεις το πίσω μέρος και σπρώχνεις τη μηχανή προς τα αριστερά σου. Από τη στιγμή που πατάς το στάντ δεν υπάρχει περίπτωση να σου φύγει μπροστά και να πέσει αφού την κρατάς με το πόδι. Ούτε ζορίζεις και το στάντ. Πιστεύω είναι ο καλύτερος τρόπος γιατί δεν είχα ποτέ την αίσθηση ότι την χάνω.

7. (Δεν γαμείς που δεν γαμείς, δεν πας για ψάρεμα;;) :lol: :lol:
Με την καλή έννοια...

el_hymador
28/04/2007, 18:59
1. Mετρανε εκατονταδες και ξαναμηδενιζουν

2. Θελει τσοκ Ανοιξη - Φθινοπωρο - Χειμωνα...το καλοκαιρι δεν θελει ...τουλαχιστον το δικο μου CBF, αλλα ενα - δυο λεπτα ζεσταμα

3.Το εχω ξαναπει οτι ποροκειτε για ενα απο τα αθλιοτερα σασμαν της honda...αυτο σημαινει δηλάδη μετριο προς καλο...προβλημα δεν βγαζει ,απλα ειναι σκληρο,πεταει καμια ταχυτητα πιο σπανια και με εκνευριζει η μεγαλη διαδρομη του.

4.Givi και εγω στην πιο ψηλη θεση...προ΄βλημα ευσταθειας ουδεν , προστασια πολυ καλη.

5.Αν στην σπαει, ρυθμισε το

6.Εγω το κατεβαζω πιανοντας χειρολαβη και γκριπ απο την δεξια πλευρα για να ελεγχω και την μανετα του φρενου....αν εχεις τα Απολλωνια καλογυμνασμενα ποδια που εχω εγω :lol: την κατεβαζεις και ανεβενοντας πανω





7.Εξαρταται απο το τι γενιας χελιδονι ειναι...τα τριτης γενιας πιανουν 2,5 μαχ = μοναδα αεροταχυτητας χελιδονιων.

gcrook
29/04/2007, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μια και δεν με πιάνει ο ύπνος, μερικές τυχαίες και "ότι να 'ναι" ερωτήσεις μετά από συμβίωση 2500 χιλιομέτρων με το καινούριο μου CBF600S ABS...

1. Οι μερικοί χιλιομετρητές καταγράφουν και χιλιάδες χιλιόμετρα ή μόνο εκατοντάδες?

2. Για εκκίνηση με κρύο κινητήρα, και σε σχετικά ζεστές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (π.χ. 20-25 degC) τραβάμε πράγματι τσοκ όπως λέει το μάνιουαλ? Έχω παρατηρήσει ότι σε τέτοιες θερμοκρασίες μερικές φορές δυσκολεύεται λίγο να ξεκινήσει με τσοκ (θέλει πάτημα η μίζα λίγο περισσότερο---χωρίς γκάζι πάντα), ενώ ξεκινάει εύκολα χωρίς τσοκ. Το μανιουαλ γιατί συμβουλεύει την χρήση τσοκ?

3. Συχνά το σασμάν εξακολουθεί να είναι κάπως θορυβώδες. Όχι πάντα αλλά κάποιες αλλαγές---και συγκεκριμένα ανεβάσματα---ακούγονται (κοπανάνε). Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει λιγότερο συχνά όταν πριν κάνω την αλλαγή έχω αρκετά ανοιχτό το γκάζι (επιταχύνω αρκετά), και συχνότερα όταν ο κινητήρας είναι αρκετά ζεστός. Πίστευα ότι απλά δεν το έχω συνηθίσει (ότι θέλει δηλαδή κάποιον συγκεκριμένο συγχρονισμό στα χέρια και στο πόδι κατά την διάρκεια της αλλαγής), αλλά μετά από τόσα χιλιόμετρα... τι να πω... ή ο συγχρονισμός είναι πολύ λεπτός ή εγώ τελείως κουλός :(. Το πρόβλημα είναι πολύ πιο έντονο στην αλλαγή από πρώτη σε δευτέρα ειδικά σε γρήγορες αλλαγές, με αρκετές στροφές στην πρώτη. Αντίστοιχο πρόβλημα δεν είχαν με το 250, παρότι το σασμάν του ήταν ομολογουμένως για τα μπάζα.

4. Ξαναπειραματίστηκα με την ζελατίνα (την μαμά) στην ψηλή θέση... Το πιο ενοχλητικό είναι ο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΣ αεροδυναμικός θόρυβος που κάνει σε ταχύτητες πάνω από 100-110. Αυτό είναι βασικά που με κάνει να συμπεράνω στροβιλισμούς πάνω στο κράνος. Το ύψος μου είναι 1.80-κάτι και έχω κράνος Arai SV (αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο το συγκεκριμένο κράνος). Όταν σε αυτές τις ταχύτητες ανασηκώνομαι (τεντώνομαι προς τα πάνω) τότε ο θόρυβος ηρεμεί κατά πολύ. Εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο? Διορθώθηκε με την after-market ζελατίνα? Είναι πιο ήσυχα τα πράματα?

5. Το γκάζι στην τέρμα-κλειστή θέση έχει έναν κάποιο τζόγο, που μερικές φορές μου φαίνεται ενοχλητικός (λεπτομέριες, αλλά λέμε τώρα...). Να κάνω κάτι να τον ρυθμίσω ή απλά να μάθω να ζω μαζί του? Εσάς σας έχει προβληματίσει κάτι τέτοιο?

6. Να το βάλεις στο κεντρικό σταντ είναι πανεύκολο. Για να το βγάλεις τώρα ο κλασσικός τρόπος είναι: Στέκεσαι δίπλα του κοιτώντας το, το πιάνεις με το αριστερό χέρι από το τιμόνι και με το δεξί από την χειρολαβή, βάζεις το αριστερό πόδι μπροστά από το σταντ, σπρώχνεις προς τα μπροστά. Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι αισθάνομαι μια ανασφάλεια μήπως μου φύγει προς την αριστερή μεριά όταν βγει από το σταντ ή μήπως κυλήσει προς τα μπροστά αν έχει λίγη κατηφόρα. Κάποιος μου πρότεινε τον ακόλουθο τρόπο. Στέκεσαι δίπλα του κοιτώντας προς τα μπροστά, πιάνεις το τιμόνι με τα δύο χέρια, γέρνεις το μηχανάκι πάνω σου ώστε να ακουμπήσει η σέλα στον μηρό σου και να στηρίζεται στο ένα πόδι του σταντ, σπρώχνεις προς τα μπροστά ώστε να κλείσει το σταντ. Τα θετικά αυτού του τρόπου είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου φύγει δεξιά (γιατί είναι γυρμένο πάνω σου), ούτε να σου κυλήσει μπροστά (γιατί έχεις άμεση πρόσβαση την μανέτα του φρένου), από την άλλη βέβαια με αυτόν τον τρόπο πέφτει πολύ βάρος στο ένα πόδι του σταντ. Πειράζει?

7. Ποια είναι η ταχύτητα πτήσης ενός αφόρτωτου χελιδονιού?

Αυτά για την ώρα...
:wave2:

1) Ελα μου ντε.

2) Το τσοκ τουλαχιστον στο δικο μου πρεπει να ανοιγει αφου παρει πρωτα το μοτερ με ανοιγμα του γκαζιου.
Με ανοιχτο τσοκ δυσκολευεται οντως και καλα κανει.

3)Στην πολη ολα τα σασμαν κοπανανε και μαλιστα πολυ.
Ειναι πολλοι παραγοντες οπως ο αριθμος των στροφων, το τι σχεση βαζουμε, (απο πρωτη σε δευτερα το γκαπ ειναι αναποφευκτο) ,ο συγχρονισμος συμπλεκτη/λεβιε ταχυτητων ακαι κυριως η διαρκεια που κραταμε πατημενη την μανετα του συμπλεκτη κ.α που δεν θα επρεπε να σε αποσχολουν.

4)Σε τρανσαλπ με ψηλη αφτερμαρκετ ζελατινα στα 90 χλμ ετρωγα σφαλιαρες απο στροβιλισμους.
Η ζελατινα δεν ειναι για να απομονωνει το συμπαν αν και πολλοι κατασκευαστες και πελατες ετσι νομιζουν.
Οταν ανασηκωνεσαι βασικα κοβεις και τους στροβιλισμους με αυτον τον τροπο γιατι ερχεσαι πιο κοντα στο σημειο που χτυπαει ο αερας στην ζελατινα (μην μου παρεις μεζουρα για ονομα του Θεου να μετρησεις),στο λεω απο προσωπικη εμπειρια.
Βασικα συνηθισε το η χαμηλωσε την ζελατινα.

5) Νορμαλ μου φαινεται αλλα τσεκαρε το τι να σου πω.

6) .....οκ.....; :confused:

7)Πασχεις απο το συνδρομο νεου αναβατη που νομιζει οτι η πρωτη μεγαλη μοτο που πηρε θα του λυσει ολα τα προβληματα που (νομιζε οτι) αντιμετωπιζε με το μικρο.
Συνηθεια ειναι ολα...

javaneze
29/04/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μια και δεν με πιάνει ο ύπνος, μερικές τυχαίες και "ότι να 'ναι" ερωτήσεις μετά από συμβίωση 2500 χιλιομέτρων με το καινούριο μου CBF600S ABS...
Το 1 απαντηθηκε. Εκατονταδες μονο.

2. Την μηχανη ενα χρονο και κατι που την εχω, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε τσοκ. Παντως αν το ανοιξεις πριν να βαλεις μπροστα και μιζαρεις χωρις γκαζι, ειναι πολυ δυσκολο να παρει το CBF.
Στο μονοκυλινδρο ΧΤ παλι που ειχα, το αναβα παντα με τσοκ και αυστηρα χωρις γκαζι αλλιως δεν επαιρνε μπροστα...
Ειλικρινα δεν βγαινει νοημα ή λογικο συμπερασμα ....

3. Απο πρωτη σε δευτερα σε υψηλες στροφες κοπαναει και μενα ασχημα. αυτο που λεει και ο jimmyz ... 7 με 8 χιλιαδες σαλ. Υψηλοτερα οχι. Και στο ΧΤ παντως απο 1η σε 2α κοπαναγε ...
Θαρρω πως θα συμβαινει σε ολα τα μοτο ... με επιφυλαξη.

4. Προσωπικα, στο εχω ξαναγραψει, ειμαι 1,82 και με την σελα στην μεσαια θεση και την ζελατινα της kappa στην ψηλοτερη, δεν εχω στροβιλισμους.

5. Με εχει απασχολησει στο παρελθον και θα τσεκαρω και την προταση του Μακη.
Παρουσιαζεται και σε μενα. Ρωτωντας σε αλλο γειτονικο φορουμ μου ειχαν προτεινει καποιες λυσεις αλλα δεν ακολουθησα καμια γιατι ειτε ηταν πολυεξοδες ειτε χρειαζονταν πατεντες που δεν κατεω να κανω. Αν σε ενδιαφερει δες εδώ (http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=7013).

Μακη αυτο το ρεγουλατορο που περιεγραψες, υπαρχει περιπτωση αν το ρυθμισεις λαθος να σου επηρεασει το ρελαντι; ειχες τσεκαρει αναλογη συμπεριφορα οταν το πειραξες;

6. Εγω με τον πρωτο τροπο που περιεγραψες το κατεβαζω και παντα το εχω σβηστο και με ταχυτητα μεσα για να μην ανησυχω μην τσουλισει και πεσει.
Θα δοκιμασω και την μεθοδο του Jimmyz που ακουγεται σωστη. Ή θα παω να κανω απολλωνια ποδια σαν του ελ_χυμαδορ :lol:

7. Αν πας για ψαρεμα τελικα πες μια κουβεντα κι απο δω :rotflmao:

:beer:

makis206
30/04/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Μακη αυτο το ρεγουλατορο που περιεγραψες, υπαρχει περιπτωση αν το ρυθμισεις λαθος να σου επηρεασει το ρελαντι; ειχες τσεκαρει αναλογη συμπεριφορα οταν το πειραξες;

Βεβαίως Νικόλα γιατί στην ουσία με το σφίξιμο κατά το ρεγουλάρισμα τεντώνεις το σύρμα του γκαζιού !

Όσο σφίγγεις τη βίδα μειώνοντας τον τζόγο αυτομάτως τεντώνεται το συρματόσχοινο, πράγμα που σημαίνει οτι αν σφίξεις πολύ κάποια στιγμή ο τζόγος σταματάει να υπάρχει και το συρματόσχοινο δουλεύει πια σαν να τραβάς το γκριπ του γκαζιού !

Όσο όμως έχεις λίγο τζόγο στο γκριπ -έστω και μηδαμινό- δεν έχεις κανένα πρόβλημα με το ρελαντί σου.:winka:

:beer:

npat
30/04/2007, 10:38
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν.

Σχετικά με το 5 (τζόγος στο γκάζι): Μάλλον θα το συνηθίσω.

Σχετικά με το 4 (ζελατίνα): Έβαλα μια ψηλότερη της Givi. Δοκίμασα στην χαμηλή και στην ψηλή θέση. Στην ψηλή δεν μου αρέσει καθόλου γιατί πρακτικά μπαίνει μέσα στο οπτικό μου πεδίο και αυτό με χαλάει (μηχανή οδηγάμε όχι αυτοκίνητο). Στην χαμηλή θέση που την δοκίμασα σε ένα κάπως μεγάλο ταξίδι το ΣΚ, οι εντυπώσεις ήταν... οι χειρότερες :(. Μετά τα 100 κάνει ΤΟΣΟ θόρυβο που άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά για ωτοασπίδες! Επίσης μετά τα 140 μερικές φορές αισθάνομαι τον αέρα να μου κουνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά. Τώρα αν για όλα αυτά φταίνε οι καιρικές συνθήκες της μέρας (είχε λίγο πλευρικό άνεμο), δεν ξέρω. Πιστεύω πάντως ότι έφταιγε η ζελατίνα. Μάλλον λοιπόν θα βάλω πάλι την μαμά ζελατίνα, στην χαμηλότερη θέση. Νομίζω ότι βολεύει καλύτερα.

Cpt. Haddock
30/04/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
7. Ποια είναι η ταχύτητα πτήσης ενός αφόρτωτου χελιδονιού?

Αυτά για την ώρα...
:wave2:

Αφρικανικό ή Ευρωπαϊκό;

:smokin: :D

npat
30/04/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αφρικανικό ή Ευρωπαϊκό;

:smokin: :D

:smokin:

makis206
30/04/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Σχετικά με το 5 (τζόγος στο γκάζι): Μάλλον θα το συνηθίσω.

Μια μικρή διόρθωση σ'αυτά που είπα, οι ντίζες βρίσκονται μπροστά απ'τη γκαζιέρα κι όχι από κάτω.

Νικόλα μη σε αγχώνει είναι πανεύκολο, ακόμα πιο εύκολο κι απ'την αντικατάσταση της ζελατίνας !

Θα προσπαθήσω να σου περιγράψω τη διαδικασία όσο πιο αναλυτικά μπορώ..

-Στη μία απ'τις δύο ντίζες (στην αποπάνω ντε) θα παρατηρήσεις οτι μετά τη μεταλλική γωνιά που φεύγει απ'τη γκαζιέρα υπάρχει ένα λαστιχένιο τσιμουχάκι που κρύβει το ρεγουλατόρο.

-Σύρε προσεκτικά το τσιμουχάκι κατά μήκος της ντίζας (στην ουσία απομάκρυνέ το απ'τη γκαζιέρα) και θα εμφανιστεί από κάτω του ο ρεγουλατόρος ο οποίος είναι δύο παξιμάδια !
Το ένα αρκετά φαρδύ γύρω στα 2-3 εκατοστά και το άλλο πολύ λεπτό γύρω στα 5 χιλιοστά που βρίσκεται εκεί για να κρατάει σε σταθερή θέση το πρώτο "παξιμάδι"

-Πάρε δύο κλειδιά και πιάσε ταυτόχρονα τα δύο αυτά παξιμάδια -τα οποία έχουν σφιχτεί αρκετά το ένα πάνω στο άλλο για κόντρα- και απομάκρυνέ τα διώχνοντας το φαρδύ και στέλνοντάς το πιο μακρυά απ'τη γκαζιέρα !

-Όσο το γυρίζεις/ξεβιδώνεις "παίζε" με τον τζόγο του γκαζιού μέχρι να αφήσεις ένα κενό γύρω στα 2-3 χιλιοστά, καλό είναι να υπάρχει ένας μικρός τζόγος για να είναι χαλαρή η ντίζα του γκαζιού οταν το γκάζι είναι κλειστό.

-Μόλις φέρεις το φαρδύ παξιμάδι στη θέση που θέλεις, απλά οδηγείς και το λεπτό παξιμαδάκι δίπλα του, μόλις κολλήσουν ξαναπιάνεις τα δυο κλειδιά και κρατώντας το φαρδύ κόντρα (σταθερό δηλαδή), σφίγγεις ελαφρώς το λεπτό παξιμάδι πάνω του.

-Ξανατοποθετείς προσεκτικά το λαστιχένιο τσιμουχάκι πάνω στο ρεγουλατόρο (και στα δύο παξιμάδια δηλαδή) κι αυτό είναι όλο !

Αν δεν κατάλαβες κάτι μπορείς να με ρωτήσεις, εδώ θα τριγυρίζω :lol:

Επιμένω στο να το δοκιμάσεις γιατί είναι αρκετά εύκολο κι αν παρατήρησα σωστά, αυτός ο τζόγος δεν σε αφήνει να χαρείς το μηχανάκι όσο θέλεις και μπορείς ! :winka:

Λίγο μόνο να προσέξεις με το τσιμουχάκι, σύρε το όσο πιο απαλά γίνεται για να μην το σκίσεις, δεν χαλάει κι ο κόσμος άμα σκιστεί αλλά αμαρτία είναι, καινούργιο μηχανάκι !:sun: :lol:

:beer: :wave2:

Ταξιδευτής
30/04/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

7. Ποια είναι η ταχύτητα πτήσης ενός αφόρτωτου χελιδονιού?

:wave2:

"The airspeed velocity of an unladen swallow depends on many factors and parameters. For example, an African Swallow would tend to travel at a different velocity than an European Swallow.

Furthermore, their flight patterns are different, so their instantaneous velocity at a given point will almost always be different. However, technological advances have given way to being able to use swallows to transport husked coconuts across large distances, enabling us to use coconuts on a daily basis, provided we have a large contingent of willing swallows ready to make a nonstop convoy for X amount of time, or however long we wish.

Swallows can also be modified, as attaching a 50 newton rocket propulsion system on a 1 kg swallow will result in an acceleration of 50 m/s(2), which is of course negating any air resistance, since swallows have been recorded as outer space fliers. I hope i cleared any doubts about this matter."

:D :lol:

npat
30/04/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
"The airspeed velocity of an unladen swallow depends on many factors and parameters. For example, an African Swallow would tend to travel at a different velocity than an European Swallow.


Έτσι, έτσι... κι έλεγα οτι κανένας δεν θα πιάσει το υπονοούμενο... Τελικά ο Captain πρώτος, αλλά και εσύ πολύ περισσότερο του δώσατε και κατάλαβε!

Αλήθεια που το βρήκες το κείμενο?

npat
30/04/2007, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μια μικρή διόρθωση σ'αυτά που είπα, οι ντίζες βρίσκονται μπροστά απ'τη γκαζιέρα κι όχι από κάτω.

Νικόλα μη σε αγχώνει είναι πανεύκολο, ακόμα πιο εύκολο κι απ'την αντικατάσταση της ζελατίνας !

Θα προσπαθήσω να σου περιγράψω τη διαδικασία όσο πιο αναλυτικά μπορώ..


Να 'σαι καλά, ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή. Το ίδιο περίπου είχα κάνει και στο δυόμιση αλλά έχω την εντύπωση ότι μετά από λίγο ξαναπέκτησε τζόγο. Γι' αυτό λέω ότι μάλλον πρέπει να το συνηθίσω...

javaneze
01/05/2007, 10:36
Ρε μαν σε βρισκω υπερβολικο με την ζελατινα .... Στο υψος που εχεις η Givi στην ψηλοτερη θεση ειναι η καλυτερη λυση... Αν ειναι δυνατον να προτιμησεις τη χαμηλη θεση στην μαμα ζελατινα ... τι εχεις, γυμνο;
Στο οπτικο σου πεδιο μπαινει μονο αν σκυβεις και εχεις την αψογη ανεμοκαλυψη. Ο θορυβος στο κρανος ειναι αναποφευκτος απο καποια χιλιομετρα και πανω με οποιαδηποτε ζελατινα σε οποιαδηποτε μηχανη. Απλα αυξανεις το οριο των χιλιομετρων με την ψηλοτερη θεση. Ο σκοπος ομως ειναι να μπορεις να οδηγεις και με 160-180 χωρις να χρειαζεται να σκυβεις.

Αν εκει που λες οτι σου κουναγε το κεφαλι δεξια αριστερα, ησουν δικαβαλος, δεν εφταιγε η ζελατινα αλλα ο συνοδηγος που καθοτανε ακριβως απο πισω σου και οχι λιγο πλαϊ, με αποτελεσμα στρωβιλισμους.

npat
01/05/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Ρε μαν σε βρισκω υπερβολικο με την ζελατινα .... Στο υψος που εχεις η Givi στην ψηλοτερη θεση ειναι η καλυτερη λυση... Αν ειναι δυνατον να προτιμησεις τη χαμηλη θεση στην μαμα ζελατινα ... τι εχεις, γυμνο;
Στο οπτικο σου πεδιο μπαινει μονο αν σκυβεις και εχεις την αψογη ανεμοκαλυψη. Ο θορυβος στο κρανος ειναι αναποφευκτος απο καποια χιλιομετρα και πανω με οποιαδηποτε ζελατινα σε οποιαδηποτε μηχανη. Απλα αυξανεις το οριο των χιλιομετρων με την ψηλοτερη θεση. Ο σκοπος ομως ειναι να μπορεις να οδηγεις και με 160-180 χωρις να χρειαζεται να σκυβεις.

Αν εκει που λες οτι σου κουναγε το κεφαλι δεξια αριστερα, ησουν δικαβαλος, δεν εφταιγε η ζελατινα αλλα ο συνοδηγος που καθοτανε ακριβως απο πισω σου και οχι λιγο πλαϊ, με αποτελεσμα στρωβιλισμους.

Δεν ξέρω ρε συνονόματε... αλλά μιλάμε για πολύ ΒΑΒΟΥΡΑ με την ψηλή ζελατίνα. Βούιζαν τ' αυτιά μου για ώρες μετά. Εντάξει με την μαμά στην χαμηλή έχεις λίγο μεγαλύτερη πίεση αέρα από τον λαιμό (περίπου) και πάνω, αλλά τα πράγματα είναι πιο ήρεμα. Θα την δοκιμάσω και σε ένα μακρινό ταξίδι με υψηλές ταχύτητες για πολύ ώρα, και θα αποφασίσω τι με βολεύει καλύτερα.

Γι αυτό που λες πάντως για τον συνεπιβάτη μάλλον έχεις δίκιο. Thanks :wave2: