PDA

View Full Version : hayabusa anartiseis



motosikletas
27/04/2007, 19:39
Geia xara ntan,

loipon magkes ligo voitheia

pira ena busa07, eixa prin xx kai tou ksina tis pantes,

Me tis stok rythmisis ton anartiseon to busa itan tragikotato..

Exo paiksei kai exo idrosei arketa, na nai kala kai o psilos ston tasouli, kai i katastasi toulaxiston sto mprostino exei lithei alla to piso me exei gam...

exo vrei mia rythmisi pou to provlima exei lithei kata poli alla otan tis ta xoneis stin strofi se metrias piotitas asfalto kounaei arketa kai mpaino me tin taftotita sto stoma...

den to thelo mono yia tis eftheies

1.pithani malakia : exo sikosei ( kai vasi aftou exoun ginei oles oi metagenesteres rythmiseis )
3 voltes apo to amortiser ton kolo ( me 2 atoma einai vraxos )

2.Ta lastixa tis mamas einai yia petama..

3.Prepei na valo kana ohlins piso?

4.den exo tsekarei - opos prepei - to static shag

5.etsi einai...

loipon?

efxaristo

motosikletas

reinmeister
14/05/2007, 10:02
1. το μονο που δεν ειναι το μπουσα ειναι "τραγικο" σε στησιμο ακομη και με στοκ ρυθμισεις...απο xx τουλαχιστον ειναι μακραν μπροστα...

2. για σβελτες βολτες τα μαμα λαστιχα ειναι μια χαρα...πιεσεις ουτε κατα διανοια 42-42 που λεει η σουζουκι...38 πισω 34 μπροστα...με πιο μαλακα λαστιχα (πολυ καλη επιλογη τα BT-014) 36 πισω 33 μπροστα...

3. αν εννοεις οτι εχεις προφορτισει το πισω ελατηριο ,τοτε περαστικα σου...ο τασουλης δεν ειχε τιποτα να πει επ αυτου?

εαν το μπροστινο σου δεν λυθηκε κανε τα εξης...προφορτιση να βλεπεις 7 γραμμες απο τον ρεγουλατορο... συμπιεση τερμα εξω( τερμα μαλακη δηλαδη)...

επαναφορα τερμα μεσα(τερμα σφιχτη)...

για το πισω...επαναφερεις το ελατηριο οσο χρειαζεται ετσι ωστε να αποκτησει 2-3 ποντους sag...

αποσβεση συμπιεσης 10 εξω απο τερμα σφιχτο...

αποσβεση επαναφορας 5 εξω απο τερμα σφιχτο...

motosikletas
14/05/2007, 10:29
file exo ftisei aima,
afto pou den iksera einai oti ta paidia sto sinegeio apo opou kai pira tin mixani eixane xalasei kai to mprostino....evlepa 2 grammes...........................
liopon tora ti paizei :

1.pleon simfono apolita mazi sou kai pistepse me exo ksalafrosei afantasta yiati eixa kontepsei na trellatho....tora nai tin xairomai tin kyria!

2.exo 3500klm me ta mama kai pleon i simperifora einai :
a.krya > den kratane
b.zesta > kratane
c.poli zesta > m'aresei na driftaro....kai me to mpros eniote...brrrrrrrrrrrr
Mallon pao yia Pirelli Diablo
Yia tis pieseis den to iksera an kai exo 38mpros / 38piso > mporeis na mou to dikaiologiseis afto ?

3.Pano stin trella mou pano stin afasia mou pou lei :den to ' pa kai den ftaiei o anthropos, prospathouse na ftiaksei kati xalasmeno....isa isa pou tou xrostao kiolas yiati den mporeis na fantasteis prin to pao pos itan....


To mprosta tora to exo na vlepo 5 grammes ( nomizo stock ) , kai me to simadi pou vlepo sto mprostino xrisimopio sxedon oli tin diadromi.Menoun max pistevo 1.5-2 pontoi yia na akoumpisei i mpota sto telioma.thelo na vro xrono kai super kali asfalto na tou xosokana gero frenarisma na do mexri pou tha ftasei.
Exo skefeti kai yia parapano alla fovamai oti tha paramalakosei???
Kai epita me polla ti simperifora tha exei??
yia tin epanofora den thimamai ti exo..
Pantos kai etsi den exo parapono.vevaia an mporei na ginei kai kalitero den to sizitame oti thelo san trellos.



To piso einai pleon super, shag peripou ekei me mama rythmisi elatiriou, oti gkazia kai na tou rixno stin strofi kathetai kai ta dinei, oute kounaei oute tipota.( excluding lastixo ) ston dromo se anomalies klp akolouthei kanonika to dromo oute xoropidaei oute tipota.


Tha koitakso na do vevaia pou eimai simfona me tis rithmiseis pou proteineis.
Afta pou proteineis einai stok? ( den exo manual ) kai pou vasizesai?
Kapou diavasa yia sikoma ligo tu koloume apostati?ti les?


Eixa paraggeilei kata tin diarkeia tis arrostias kai to service manual Haynes mpas kai exei tipota mesa kai yia tis anartiseis.


Se efxaristo yia ton xrono sou prin kai prokatavolika yia meta.

OldMan
14/05/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
... συμπιεση τερμα εξω( τερμα μαλακη δηλαδη)...
επαναφορα τερμα μεσα(τερμα σφιχτη)...
Πως λέμε "μπαίνεις σε λακούβα και ΔΕΝ ξαναβγαίνεις" ...:lol:

reinmeister
14/05/2007, 12:41
λοιπον...το θεμα πιεσεων ειναι τεραστιο... απλως επιγραμματικα λοιπον...

οταν πιεζεις παρα πολυ το μηχανακι ο αερας διαστελλεται περισσοτερο οποτε, κατ επεκτασιν θελει και χαμηλοτερες πιεσεις...πολυ χοντρικα αυτο για να μην γραφουμε κατεβατα....υπ οψιν βεβαια οτι θα χεις μεγαλυτερη φθορα...

το μπροστα βελτιωνεται καπως με αλλαγη ιξωδους λαδιου...το συγκεκριμενο δουλευει καλα με 20αρι...παρε torco για να μην μπλεξεις με ψαξιμο centistokes...ειναι οτι πρεπει...

επισης ,βαλε επιπλεον 20 ml λαδι απο το προτεινομενο...θα γινει λιγο πιο σκληρο το μπροστινο σαν να εχεις αλλαξει ελατηρια και θα κοψει τα τερματισματα....

απο κει και περα αν δεν σε καλυψει λυνεις το cartridge και κανεις revalving...

οι ρυθμισεις που σου προτεινω ειναι προσωπικες και δουλευουν...

με συμπιεση τερμα εξω γερο στο μαμα σεταρισμα το μπουσα μια χαρα βγαινει απο τις λακουβες...

οποτε...

πως λεμε μειωνεις καστερ οσο γρηγορα και οσο χρειαζεται ετσι ωστε να πεσει σωστα στην εισοδο και επισης στην εξοδο ανοιγοντας τερμα γκαζι δεν τρως την τιμονοπλακα στα μουτρα...
:sun:

OldMan
14/05/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
με συμπιεση τερμα εξω γερο στο μαμα σεταρισμα το μπουσα μια χαρα βγαινει απο τις λακουβες...
Η επαναφορά θα το κρατήσει μέσα στις λακούβες νέε μου ...:D

reinmeister
14/05/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η επαναφορά θα το κρατήσει μέσα στις λακούβες νέε μου ...:D

δεν υποφερεσαι με τιποτα...η επαναφορα θα το κανει να βγει απο την λακουδα χωρις tank slapping...μιλαμε παντα για το μπουσα με μαμα αναρτησεις...:D

dirtbird
14/05/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν υποφερεσαι με τιποτα...η επαναφορα θα το κανει να βγει απο την λακουδα χωρις tank slapping...μιλαμε παντα για το μπουσα με μαμα αναρτησεις...:D

Και εσύ αυτό το λες 'καλύτερη συμπεριφορά από ΧΧ'?
(το οποίο αυτή τη στιγμή είναι 6 χλστ ριγμένο εμπρός και άλλα τόσα σηκωμένο πίσω και πάλι δεν καταλάβαίνει τίποτα)

Οι 2-3 πόντοι sag... εννοείς static ή race?
Eπίσης το 20άρι λάδι σε cartridge πηρούνι μου φαίνεται πολύ χοντρό (χωρίς να αμφισβητώ τα ευρήματα σου, μάλλον σημαίνει ότι χρειάζεται revalving)

byron
14/05/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να βγει απο την λακουδα

Μη μπει σε καλιακούδα μετά νεαρέ :sad:

Πάντως αυτά που προτείνεις (τέρμα όλα δλδ) περίεργα ακούγονται. Με τέρμα την επαναφορά, επιστρέφει κανονικά ή εν ευθέτο χρόνο;

dirtbird
14/05/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μη μπει σε καλιακούδα μετά νεαρέ :sad:

... ή εν ευθέτο χρόνο; σαν να λέμε 'in the meantime' ??.....:confused: :confused:

reinmeister
14/05/2007, 13:38
κοιτα να δεις που πιασαμε την κουβεντα για συμπεριφορα στις λακουβες...

ηρθε η ωρα για το disclaimer...

οι προτεινομενες απο τον γραφοντα ρυθμισεις αποτελουν προϊον προσωπικης εμπειριας και σε καμια των περιπτωσεων δεν θεωρουνται δεδομενες...εαν χρησιμοποιησετε οποιαδηποτε απο αυτες το κανετε με προσωπικη σας ευθυνη...

dirtbird...

αναλογα με το τι θεωρει ο καθενας με το "καλο"...

static...

ειναι πολυ χοντρο...γι αυτο ειπα βελτιωνεται καπως κι οχι φτιαχνεται...

βυρωνα...

περιεργα ακουγονται σε οποιον δεν εχει υπ οψιν του πως δουλευουν οι αναρτησεις στο συγκεκριμενο μηχανακι...αλλωστε δεν ειναι set up για ψωνια στον σκλαβενιτη αλλα για οσο το δυνατο πιο σωστη λειτουργια σε καταστασης πιεσης ...εννοω στροφες...αλλωστε δεν υπαρχει ενα set up για ολες τις συνθηκες...διαλεγουμε και περνουμε...
το παλληκαρι που ανοιξε το ποστ λεει οτι παει γρηγορα...εαν οντως παει ,κατι που δεν εχω λογο να αμφισβητησω, τοτε θα βοηθηθει απο οτι ειπα...εαν δεν παει δεν θα βοηθηθει...απλα...

byron
14/05/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
σαν να λέμε 'in the meantime' ??.....:confused: :confused:

:nono: σαν να λέμε take your time dear

Rein: Ξέχασες να προσθέσεις ¨I will deny anything in the court of law¨

:beer:

motosikletas
14/05/2007, 14:33
Rein : Mias kai eisai katoxos Busa kai exeis piasei to noima pos thelo na diaskedazo me to koritsi mou, i katastasi piesis einai i sosti leksi.
Diaforetika oute pou tha asxoliomoun i thes tha to paratisorousa oute tha ekana Athina-sounio- elefsina - patra - tripoli - yiannena kai ksanamana, me to katsavidi kai to kinito sto xeri, mexri na katalavo kai na doso na katalavoun oi alloi ti sto dialo trexei.

Kai opos sosta eipes milame panta yia ena Busa me tin analogi simperifora kai ola ta parelkomena, pou den einai kai aparaitito oti oloi tha katalavoun.
Ti na po tou filou mou me to 749?pou to exei terma malako kai yia afton einai akomi skliro?


Kapoia pragmata logika einai themeliodi sto thema ton anartiseon, ego molis ksekinisa ta mathimata..alla mou moiazei psilolavirinthos pou mono monos sou mporeis na vgeis.
Opos tin noiotheis esy kalitera.

Sigoura etsi opos einai tora to Busa mou den mporo na paraponetho yia kati.exoun stamatisei ola ta fenomena mpros kai piso.
Tha allakso kai ta lastixa kai vlepoume / ena katsavidi, tsigara, benzini + dromoooo

Mallon tha ta ksanapoume, oreksi na exete opos simera :)
:beer: :beer: :beer: :beer:

reinmeister
14/05/2007, 15:34
με το καλο φιλε...και παντα προσοχη...

gcrook
14/05/2007, 23:41
Η αποσβεση επαναφορας ειναι ισως η πιο σημαντικη ρυθμιση (καλα μετα το σαγ) που μπορεις να κανεις στην μοτο.

Και η πιο επικινδυνη, απο προσωπικη εμπειρια, αμα αρχισεις να "γαργαλας" τον ρεγουλατορο χωρις φειδω.
Μια φορα δοκιμασα να οδηγησω εχοντας την τα 25/32 κλικ συνολικα.

Εκτος απο αυτο που ειπε ο ολντμαν οτι πραγματικα το μηχανακι δεν αποσβενει τιποτα απολυτως, αν θυμαμαι καλα, οταν πηγαινα να το ριξω στην στροφη και να δωασω γκαζι το πισω μερος ενιωθα οτι ηθελε να με προσπερασει.

Ασε που ηθελε και πολυ ζορι να πλαγιασει.








Υ.Γ Η μηπως ο μαλακας εδωσα πολυ αποσβεση συμπιεσης και τα εχω χαμενα εντελως;
Δε γαμιεται σκατα τα ειχα κανει ουτως η αλλως.:sad:

kinhsh
15/05/2007, 01:02
Αν καταλαβα καλα αυτη τη μηχανη την ειχαν στημενη με 3 στροφες πιο σφιχτο πισω το ελατηριο και αντιστοιχα πιο πολυ προφορτιση εμπρος. Αυτο μου ακουγεται μια σωστη ρυθμιση αφου δωσανε περισσοτερο υψος στη μηχανη για να της αυξησουν τα περιθωρια κλισης και συχρονως δεν θελανε να της αλλαξουν την κατανομη των βαρων της αναμεσα σε εμπρος και πισω τροχο οπως την εχει στησει ο κατασκευαστης.
ΟΠοτε το τωρινο στησιμο που αναφερει ο motosikletas με το εμπρος μερος πιο βουτηχτο ειναι για μενα χειροτερο γιατι φορτιζει πολυ το μπροστινο λαστιχο.
Οσο για το στησιμο που προτεινε ο reinmeister δεν με βρισκει συμφωνο για τους εξης λογους.
Προτεινει να βγει η συμπιεση εμπρος ολη ,αυτο δεν ειναι σωστο γιατι βουταει το μπροστινο ανεξελεγκτα και χανουμε σταθεροτητα κατα την κλιση. Βεβαια ο ιδιος το λυνει αυτο αυξανοντας το υψος του λαδιου στις μπουκαλες,ετσι ομως φευγει πολυ κανεις απο το στησιμο του κατασκευαστη και χανεται στο τελος.
Η επαναφορα τερμα μπροστα λογικα δινει μειωμενη προσφυση αφου το πιρουνι δουλευει σκληρα και δεν παρακολουθει σωστα το δρομο.
Επειδη εχω οδηγησει για αρκετα χλμ το χαγιαμπουσα με τη στανταρ ρυθμιση και με λαστιχα 56 και με ντιαμπλο το εχω βρει μια χαρα και μονο σε πιο κλειστα κομματια θα του εβαζα ενα κλικ στη συμπιεση πιο σφιχτο εμπρος πισω για να γινει λιγο πιο σπορ να μη βουλιαζει τοσο πολυ
οπως πιεζονται οι αναρτησεις του απο το βαρος του και απο τον λιγο τουριστικο του χαρακτηρα. ΟΠοτε η συσταση μου ειναι η στανταρ ρυθμιση.

gcrook
15/05/2007, 01:22
Για πισω αναρτηση εκανα λογο, το διευκρινιζω μπας και γλιτωσω την (μιση εστω) "καμπανα" .:look:

reinmeister
15/05/2007, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Αν καταλαβα καλα αυτη τη μηχανη την ειχαν στημενη με 3 στροφες πιο σφιχτο πισω το ελατηριο και αντιστοιχα πιο πολυ προφορτιση εμπρος. Αυτο μου ακουγεται μια σωστη ρυθμιση αφου δωσανε περισσοτερο υψος στη μηχανη για να της αυξησουν τα περιθωρια κλισης και συχρονως δεν θελανε να της αλλαξουν την κατανομη των βαρων της αναμεσα σε εμπρος και πισω τροχο οπως την εχει στησει ο κατασκευαστης.
ΟΠοτε το τωρινο στησιμο που αναφερει ο motosikletas με το εμπρος μερος πιο βουτηχτο ειναι για μενα χειροτερο γιατι φορτιζει πολυ το μπροστινο λαστιχο.
Οσο για το στησιμο που προτεινε ο reinmeister δεν με βρισκει συμφωνο για τους εξης λογους.
Προτεινει να βγει η συμπιεση εμπρος ολη ,αυτο δεν ειναι σωστο γιατι βουταει το μπροστινο ανεξελεγκτα και χανουμε σταθεροτητα κατα την κλιση. Βεβαια ο ιδιος το λυνει αυτο αυξανοντας το υψος του λαδιου στις μπουκαλες,ετσι ομως φευγει πολυ κανεις απο το στησιμο του κατασκευαστη και χανεται στο τελος.
Η επαναφορα τερμα μπροστα λογικα δινει μειωμενη προσφυση αφου το πιρουνι δουλευει σκληρα και δεν παρακολουθει σωστα το δρομο.
Επειδη εχω οδηγησει για αρκετα χλμ το χαγιαμπουσα με τη στανταρ ρυθμιση και με λαστιχα 56 και με ντιαμπλο το εχω βρει μια χαρα και μονο σε πιο κλειστα κομματια θα του εβαζα ενα κλικ στη συμπιεση πιο σφιχτο εμπρος πισω για να γινει λιγο πιο σπορ να μη βουλιαζει τοσο πολυ
οπως πιεζονται οι αναρτησεις του απο το βαρος του και απο τον λιγο τουριστικο του χαρακτηρα. ΟΠοτε η συσταση μου ειναι η στανταρ ρυθμιση.

κινηση rules...μου λειψαν ρε μπαγασα οι περιγραφες σου απο το bikenet...:beer:
ακριβως γι αυτο τον λογο την γλιτωνεις αυτη την φορα και δεν σε κραζω...μονο αυτη ομως...

καλως σε βρηκα κι εδω....

dirtbird
15/05/2007, 09:05
Άσχετο με το thread αλλά μιας που είναι εδώ ο rein να το αναφέρω.

Εδώ και 2 μέρες έχω βάλει τα T-4RS (10W40) στο ΧΧ, και ειλικρινά δεν έχω ξανανοιώσει το μηχ/κι να δουλεύει τόσο γλυκά.

reinmeister
15/05/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Άσχετο με το thread αλλά μιας που είναι εδώ ο rein να το αναφέρω.

Εδώ και 2 μέρες έχω βάλει τα T-4RS (10W40) στο ΧΧ, και ειλικρινά δεν έχω ξανανοιώσει το μηχ/κι να δουλεύει τόσο γλυκά.

εδω και καμποσα χρονια η μοναδικη επιλογη μου σε λαδια...ειδικα το κιβωτιο πρεπει να σου φαινεται βουτυρο...:beer:

p.s. T4-SR...δυσλεκτικος εισαι?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

dirtbird
15/05/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εδω και καμποσα χρονια η μοναδικη επιλογη μου σε λαδια...ειδικα το κιβωτιο πρεπει να σου φαινεται βουτυρο...:beer:

p.s. T4-SR...δυσλεκτικος εισαι?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

όντως το κιβώτιο είναι soft spread.....

και μας συγχωρείται ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ που δεν θυμόμαστε ακριβώς τον τύπο απ'έξω
θυμόμουν ότι τα πιο απλά ήταν Τ-4R και ότι τα full synth έπαιρναν ένα S...

Άκου εκεί δυκτεσλικός ... :rolleyes: δυστεκλικός..... :a42: ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ :a7: :a7: :lol:

reinmeister
15/05/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
όντως το κιβώτιο είναι soft spread.....

και μας συγχωρείται ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ που δεν θυμόμαστε ακριβώς τον τύπο απ'έξω
θυμόμουν ότι τα πιο απλά ήταν Τ-4R και ότι τα full synth έπαιρναν ένα S...

Άκου εκεί δυκτεσλικός ... :rolleyes: δυστεκλικός..... :a42: ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ :a7: :a7: :lol:


:beer: :beer: :beer: .....στο τουτου βαζω SR-5 (5-50)....ολα τα λεφτα .....

dirtbird
15/05/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:beer: :beer: :beer: .....στο τουτου βαζω SR-5 (5-50)....ολα τα λεφτα .....

...Yδραυλικά καπελόττα το τουτού? :confused: :beer:

reinmeister
15/05/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...Yδραυλικά καπελόττα το τουτού? :confused: :beer:

αν σου πω οτι δεν εχω ιδεα θα γινω πολυ ρομπα? ουτε καπο δεν εχω ανοιξει ποτε...ενα audi s3 ειναι...:rotflmao:

dirtbird
15/05/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν σου πω οτι δεν εχω ιδεα θα γινω πολυ ρομπα? ουτε καπο δεν εχω ανοιξει ποτε...ενα audi s3 ειναι...:rotflmao:

Αν δεν έχει χρειαστεί να ρυθμίσεις βαλβίδες ...... τότε είναι.

Και να ανοίξεις καπό δεν θα καταλάβεις τίποτα :beer: :beer:

reinmeister
15/05/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αν δεν έχει χρειαστεί να ρυθμίσεις βαλβίδες ...... τότε είναι.

Και να ανοίξεις καπό δεν θα καταλάβεις τίποτα :beer: :beer:

αυτα ειναι...τεχνολογια παιδι μου....:beer: :beer:

byron
15/05/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αυτα ειναι...τεχνολογια παιδι μου....:beer: :beer:

Europe rulezzzzzzz :beer:

kinhsh
15/05/2007, 14:53
Reinmaister αφου βολευεσαι με τις ρυθμισεις σου ,κανενα προβλημα απο μενα.Αλλα φανταζομαι γενικα η πολυ σφιχτη ρυθμιση της επαναφορας σε μια εστω στροφη με 180 χλμ πλαγιασμενος με σαμαρια στο τοξο της θα περασει η μηχανη τραχια απο αυτα .

vic13r
20/07/2007, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
[B]βαλε επιπλεον 20 ml λαδι απο το προτεινομενο...θα γινει λιγο πιο σκληρο το μπροστινο σαν να εχεις αλλαξει ελατηρια και θα κοψει τα τερματισματα....[B]Δεν νομιζω οτι τερματιζει το μπροστινο σε καμια περιπτωση,ακομα και με endo δικαβαλο δεν τερματιζει.Κατι φταει εαν συμβαινει κατι τετοιο...