PDA

View Full Version : haybusa κλειστο η ανοιχτο???????



david xaza
27/04/2007, 22:06
Κα τα αρχήν θέλω να σας συγχαρώ για το όμορφο site σας μιας και είναι και το πρώτο μου ποστ εδώ.

Και για να μην τα πολυλoγώ θα μπω αμέσως στο θέμα που με απασχολεί.

Εδώ και 3 μήνες είμαι κάτοχος ενός hayabusa 1999 μοντέλο .

Όλα καλά μέχρι εδώ μέχρι που πριν λίγες μέρες θέλησα να το δυναμομετρήσω για να δω ποσά αλογάκια βγάζει στον τροχό γιατί πολλά ακούγονται.

Το έβαλα στο δυναμόμετρο και μου έδειξε 130 άλογα στον τροχό και 11,8 κιλά ροπή και το μεγάλο χαμόγελο που είχα πριν έφυγε δια μαγείας από το πρόσωπό μου γιατί ήξερα ότι βγάζουν τουλάχιστον από 155 άλογα και πάνω στον τροχό.

Έψαξα λίγο για αυτό το θέμα έμαθα ότι το hayabusa βγαίνει σε ΄΄κλειστό΄΄ και ΄΄ανοιχτό΄΄ μοντέλο,στην δίκια μου περίπτωση μου είπαν ότι έπεσα στο ΄΄κλειστό΄΄.(δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο)

Ρώτησα από εδώ ρώτησα από εκεί και μου είπαν ότι το ΄΄κλειστό΄΄ μοντέλο βγαίνει για να πληρεί κάποιες προδιαγραφές EURO τάδε και τα ΄΄φιμώνουν΄΄ επίτηδες και με διαφόρους τρόπους όπως: 1) βάζουν ροδέλες στα μπεκ για να μην ψεκάζει σωστά
2) οι εξατμίσεις είναι πολύ κλειστές
3) έχουν ΄΄κλείσει΄΄ τα ρεύματα με κάποιον τρόπο
4) κλείνουν τις εισαγωγές

Και αλλά πολλά που δεν συγκράτησα.

Από όλα αυτά δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι όχι και επειδή σκοπεύω να το πάω σε συνεργείο και να μου πουν τι πρέπει να κάνω για να ΄΄ανοίξω΄΄ το μοντέλο(αν ανοίγει) θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1)Όντος ισχύει το περί ΄΄κλειστού΄΄ και ΄΄ανοιχτού΄΄ μοντέλου η είναι αερολογίες και το μηχανάκι έχει κάποιο άλλο πρόβλημα που το κάνει να βγάζει πιο λίγα άλογα?

2)Αν υπάρχει η δυνατότητα να το ΄΄ανοίξω΄΄ χωρίς να μου πάρει ο μάστορας ένα κάρο λεφτά λέγοντας μου τα 1000 μύρια τι μπορώ να κάνω η έστω να κοιτάξω πριν το πάω,να ξέρω στο περίπου τι θα μου αλλάξει.

3)Έστω ότι υπάρχει το ΄΄κλειστο΄΄ μοντέλο τα 130 άλογα στον τροχό και τα 11.8 κιλά ροπής είναι οκ?

Υγ Η δυναμομέτρηση έγινε σε πολύ καλό μου φίλο που ξέρω ότι δεν θα μου έλεγε ψέματα μιας και δεν φτιάχνει Suzuki.

Yγ2 Αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να πω και δεν το είπα για να μπορέσω να σας βοηθήσω συγχωρέστε με αλλά δεν κατέχω και πολλά από μηχανές.

Υγ3 Έχω αλλάξει λάδια φίλτρο λαδιού,μπουζί πρόσφατα και από βαλβίδες καδένα είμαι οκ.

motosikletas
27/04/2007, 22:13
fILE TO 99 DEN EPAIZE TO EUROFIMOMA, EPAIZE OMOS KLEISTO MONTELO APO KAPOIES XORES.
ONOMASTIKA EDINAN 145 ALOGA KAI DISTIXOS TO DIKO SOU PREPEI NA ANIKEI SE AFTIN KATIGORIA, MIAS KAI I ANALOGIA ETSI AKOUGETAI.

APO OTI EXO AKOUSEI ME ENA KAMPOSA GAFRA FTIAXNETAI.
APLA SE SKOTONEI TO PSIXOLOGIKO

MIN MASAS PANTOS

david xaza
27/04/2007, 22:16
μακαρι να φτιαχνεται τουλαχιστον....................:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

panjimnakos
28/04/2007, 23:38
Μηπως σου εβγαλε 130 αλογα χωρις το ram air?
Νομιζω οτι αφου δεν ειναι δυνατη η δυναμομετρηση στο δρομο που δουλευει το ram air, στο δυναμομετρο σου πολλαπλασιαζουν την δυναμη με ενα νουμερο για να βγει η δυναμη σωστη!
Μπορει κ να λεω βλακιες, δεν ξερω!:(

T.R.E
28/04/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Μηπως σου εβγαλε 130 αλογα χωρις το ram air?
Νομιζω οτι αφου δεν ειναι δυνατη η δυναμομετρηση στο δρομο που δουλευει το ram air, στο δυναμομετρο σου πολλαπλασιαζουν την δυναμη με ενα νουμερο για να βγει η δυναμη σωστη!
Μπορει κ να λεω βλακιες, δεν ξερω!:(

Μπα οχι,με τιποτα...επρεπε να δειξει περιπου 155-157 τροχο χωρις το ramair...

Σε κανενα δυναμομετρο δεν μπορει να γινει προσομειωση ramair sta 250 ας πουμε...σιγουρα κατι αλλο παιζει μ'αυτο το Busa...:nono: :nono:

BILL VUZAS
30/04/2007, 10:18
Τα χαγιαμπουσα βγαζουν απο 146 εως 153 αλογα στον τροχο.Το δικο μου ειχε 151,8.
Μετα την προσθηκη φιλτρου-εξατμησις πηγε στα 159,9.
Κομμενο στα130 δεν ακουσα.
κομμενο στα 100 ναι.Λογω ασφαλησις.Αυτα ομως στα πολυ παλια χρονια.
Μηπως ειναι "φαγωμενο"?
Η"εχει καποιο αλλο προβλημα?

byron
30/04/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Σε κανενα δυναμομετρο δεν μπορει να γινει προσομειωση ramair sta 250 ας πουμε...

Τα Super Flow μπορουν να κάνουν μέτρηση της απόδοσης με το ram-air (υπάρχει φυσούνα που αυξάνει την παροχή αέρα ανάλογα με τα χλμ που έχει εκείνη την ώρα)

:wave2:

david xaza
01/05/2007, 12:11
ρωτησα τον μηχανικο μου και μου ειπε να το παω να μετρησουνε συμπιεση στους κυλινδρους.

και τοτε παιζουν τα εξης σεναρια:1)τα ελατηρια να τα εχουνε παιξει(αλλα θα εκαιγε λαδια κατι το οποιο δεν κανει)
2) φλατζα κεφαλης αρπαγμενη
3)να θελουνε ρυθμισμα οι βαλβιδες+καποια καπελοτα

και καποια αλλα που δεν συγκρατησα!!!

reinmeister
01/05/2007, 22:47
κλειστο μπουσα με 130 ιππους δεν υπαρχει...μονο με 100...
πριν αρχισω να γραφω κατεβατα τσεκαρε αν πατιναρει...

fantacid
01/05/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από david xaza
ρωτησα τον μηχανικο μου και μου ειπε να το παω να μετρησουνε συμπιεση στους κυλινδρους.

και τοτε παιζουν τα εξης σεναρια:1)τα ελατηρια να τα εχουνε παιξει(αλλα θα εκαιγε λαδια κατι το οποιο δεν κανει)
2) φλατζα κεφαλης αρπαγμενη
3)να θελουνε ρυθμισμα οι βαλβιδες+καποια καπελοτα

και καποια αλλα που δεν συγκρατησα!!!


απο μια φλατντζα παιζει να χανει 20 αλογα?!?!!?:eek: :eek:

david xaza
03/05/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κλειστο μπουσα με 130 ιππους δεν υπαρχει...μονο με 100...
πριν αρχισω να γραφω κατεβατα τσεκαρε αν πατιναρει...


οχι δεν πατιναρει!!!

το εκανε βολτα ο μηχανικος μου και αν ηταν θα μου το ελεγε!!!

david xaza
03/05/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
απο μια φλατντζα παιζει να χανει 20 αλογα?!?!!?:eek: :eek:


προφανός εννοούσε ότι θα χάνει συμπίεση άρα και άλογα!!

david xaza
03/05/2007, 17:51
ξέρει κανείς να μου πεί το 99άρι μπούσα που έχει τον καταλύτη? η δεν έχει?

γιατί το λέω.

υπαρχει περιπτωση το μηχανακι μου να εχει 2 καταλυτες!!!

πριν με κράξετε να σας πω τι εννοώ.

οι εξατμίσεις πανε 4 σε 2.

απο τις 4 φεύγουν 2 σωλήνες οι οποίες ενώνουν τα τελικά.δλδ μετα το χταπόδι και πρίν τα τελικά υπαρχουν 2 σωλήνες για να τα ενώνουν.

αν υποθέσουμε ότι αυτοι οι σωλήνες ειναι καταλύτες(γιατί μάλλον έχουν αλλαχτεί και είναι από πιο καινούργιο μοντέλο) και υπάρχουν και καταλύτες μεσα στις εξατμίσεις τότε τι γίνεται?

μήπως το μηχανάκι φιμώνεται πολύ και δεν μπορεί να αποδόσει?

βάζω μια φωτό απο τους σωλήνες που λέω για να καταλάβεται.


86943

BILL VUZAS
03/05/2007, 17:54
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ ΤΟ ΧΑΓΙΑ.:nono:

BILL VUZAS
03/05/2007, 18:02
ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ.
ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ.
ΚΑΙ ΣΕ ΕΧΕΙ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ ΑΔΙΚΑ.confused:
ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ::a16:

david xaza
03/05/2007, 18:03
φίλε μου τότε το μηχανάκι μου έχει σίγουρα εναν καταλύτη!!! γιατί απλά έχει αυτούς τους σωλήνες!!

αν δω ότι έχουν και οι εξατμίσεις τότε.......................................................



θα πρέπει να τις αλλάξω!!!!

SeNNinhA
03/05/2007, 18:14
99,9% οι καταλύτες είναι μέσα στην εξάτμηση γι αυτό και είναι τόσο βαριές. Εαν το δικό σου δεν έχει κάποιο καζανάκι από κάτω, όπου θα βρισκοταν ο καταλύτης, τότε δεν μπορεί να βρίσκεται πουθενά αλλού.

Οι σωλήνες που λες και αν κατάλαβα καλά βρίσκονται πριν τα τελικά ενώνοντας το κύκλωμα, απλά εξισορροπούν την πίεση των καυσαερίων στα τελικά και υπάρχουν σε όλες τις μηχανές σε διαφορετικό σημείο απλά.

Ο καταλύτης βρίσκεται ΠΑΝΤΑ σε ενδιάμεσο σημείο έτσι ώστε το 100% των καυσαερίων να περνά από μέσα του.

david xaza
03/05/2007, 18:20
ΔΕΝ έχει άλλο καζανάκι!!!

οπότε μάλλον έχω 2 καταλύτες!!!! στους σωλήνες και στις εξατμίσεις!!!


αλλά για σίγουρα θα διαβάσω αύριο επάνω στις εξατμίσεις αν γράφει κάτι για καταλύτη!!!

θα τις βγάλω και φωτό και θα τις ποστάρω να μου πείτε και εσείς!!!

BILL VUZAS
03/05/2007, 18:53
ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ GS 1200 BMW ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΑΓΙΑΜΠΟΥΣΑ.ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΛΑΜΔΑ.(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ).ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΧΑΓΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ.ΜΕΣΑ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΩΝ ΣΩΛΗΝΩΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΤΑΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΨΙΜΟ ΤΩΝ ΑΚΑΥΤΩΝ ΒΕΝΖΙΝΩΝ.ΕΝΑΣ ΨΕΥΤΟΚΑΤΑΛΥΤΗΣ ΔΗΛΑΔΗ.
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΕΝΝΟΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΛΑΜΔΑ.
ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

SeNNinhA
03/05/2007, 19:02
Καταλύτες είναι είτε με αισθητήρα λ είτε χωρίς. Αλλα χωρίς τον αισθητήρα δεν κάνουν σοβαρή δουλειά. Από την άλλη το 1999 οι γιαπωνέζοι δεν έβαζαν σε καμία μηχανή τους αισθητήρα λ.

Πάντως γιατί δεν κοιτάς τους σωλήνες που λες? Εγώ δεν πιστευω ότι έχει καταλύτη εκεί μέσα. Ή το κοίταξες και έχουν? Πάντως εαν είναι κατι από τα δυο ευκολα διορθώνεται.

david xaza
03/05/2007, 19:11
όπως καθόμαστε στο μηχανάκι στον δεξιά σωλήνα έχει αισθητήρα λ(ένα παπαράκι που μοιάζει με μπουζί και ξεβιδώνει) αλλά δεν πάει πουθενα!!

τον έχει επάνω ο δεξιός σωλήνας είμαι 100% σίγουρος για αυτό.

για αυτό που δεν είμαι είναι οι εξατμίσεις τις οποίες θα δω αύριο!!

vic13r
20/07/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από david xaza
ξέρει κανείς να μου πεί το 99άρι μπούσα που έχει τον καταλύτη? η δεν έχει?

γιατί το λέω.

υπαρχει περιπτωση το μηχανακι μου να εχει 2 καταλυτες!!!

πριν με κράξετε να σας πω τι εννοώ.

οι εξατμίσεις πανε 4 σε 2.

απο τις 4 φεύγουν 2 σωλήνες οι οποίες ενώνουν τα τελικά.δλδ μετα το χταπόδι και πρίν τα τελικά υπαρχουν 2 σωλήνες για να τα ενώνουν.

αν υποθέσουμε ότι αυτοι οι σωλήνες ειναι καταλύτες(γιατί μάλλον έχουν αλλαχτεί και είναι από πιο καινούργιο μοντέλο) και υπάρχουν και καταλύτες μεσα στις εξατμίσεις τότε τι γίνεται?

μήπως το μηχανάκι φιμώνεται πολύ και δεν μπορεί να αποδόσει?

βάζω μια φωτό απο τους σωλήνες που λέω για να καταλάβεται. Αν η σωληνα αυτη ειναι απο μοντελο 2002 και μετα και ειναι η δεξια τοτε εχει καταλυτη μεσα.Αν και το χταποδι σου ειναι απο 2002 μοντελο απο την αριστερη πλευρα εκει που τελιωνει το χταποδι και ενωνεται με την σωληνα(κανει ενα στρογγυλο εξωγκομα το χταποδι)βρισκεται ο αλλος καταλυτης.Αν εχεις το μαμα χταποδι,αυτο εχει τετοιο σωληνα (μαυρο ομως )μονο απο δεξια,απο την αριστερη πλευρα το χταποδι ειναι ενιαιο μεχρι το τελικο και αν δεν κανω λαθος καταλυτη εχουν μονο τα 2001 και μετα μοντελα.Να εχεις τοσα λιγα αλογα εξαιτιας των καταλυτων αποκλειεται,επισης να ειναι κλειστο με 130 ροδα αποκλειεται παλι.Ή λαθος στην δυναμομετρηση εγινε ή εχεις καποιο προβλημα.Παιζει και κατι ακομα το μηχανακι σου να ειναι μια χαρα,να στο παρουσιαζει ετσι αυτος που εκανε την δυναμομετρηση για να σε ψησει να στο φτιαξει και καλα,να σου παρει τα ευρω και μετα να στο δυναμομετρησει κανονικα για να σου δειξει οτι δηθεν το εφτιαξε και ειχε και καλα αυτο το προβλημα.Τελος πιστευω αν ειχε μονο 130 τροχο θα φαινοταν στο δρομο με την πρωτη βολτα που θα εκανες.

david xaza
22/07/2007, 11:53
κοιτα φιλε αυτο το χταποδι εχω!!!

δεν ξερω αν το χταποδι ειναι της μανας η το εχουν αλλαξει!!

μου ειπανε οτι μπορει να μην δουλεψανε τα ram air.

δλδ να μην εστελνε τον απαιτουμενο αερα ο ανεμηστηρας αν το καταλαβες τι εννοω!!!γιατι το δυναμομετρο δεν μπορει να στειλει αερα με πχ 250χλμ/ω,τον ανεμιστηρα τον εχει απλα για να κρυωνει το μηχανακι.

απο ενα ξενο φορουμ μου ειπαν οτι σε περιπτωση που δεν λειτουργουν τα ram air ειναι 15 αλογα κατω!!


97200

vic13r
22/07/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από david xaza
κοιτα φιλε αυτο το χταποδι εχω!!!

δεν ξερω αν το χταποδι ειναι της μανας η το εχουν αλλαξει!!

μου ειπανε οτι μπορει να μην δουλεψανε τα ram air.

δλδ να μην εστελνε τον απαιτουμενο αερα ο ανεμηστηρας αν το καταλαβες τι εννοω!!!γιατι το δυναμομετρο δεν μπορει να στειλει αερα με πχ 250χλμ/ω,τον ανεμιστηρα τον εχει απλα για να κρυωνει το μηχανακι.

απο ενα ξενο φορουμ μου ειπαν οτι σε περιπτωση που δεν λειτουργουν τα ram air ειναι 15 αλογα κατω!! Δεν φαινεται καλα,ειναι πολυ ταλαιπωρημενο,ειναι μαμα απλα το εχουν λυσει ολοκληρο,κοιτα το νουμερο δυο στην φωτο(Sorry πολυ προχειρο) εκει εχει κολιε και βγαινει η σωληνα,στα σημεια με το νουμερο ενα ειναι οι καταλυτες.Τωρα οσον αφορα τις δυναμομετρησεις ολες αναφερονται σε στατικη μετρηση χωρις να δουλευει το ram-air,καποια δυναμομετρα εχουν καποια υποβοιηθηση αερα αλλα ειναι αμελητεα και θεωρητικα εν κινηση με το ram-air να δουλευει υπαρχει μια αυξηση του 7-10 % αναλογως το μηχανακι.Ξεχασε το οτι δεν δουλευει το ram-air και για αυτο τα 130 αλογα που λες ειναι σωστα,επρεπε να εχεις τουλαχιστον 152+ αλογα σε dynojet αλλιως κατι παιζει ψακτο φιλε μου ειναι κριμα.


97210

david xaza
22/07/2007, 14:20
θα παω και αλλου να το δυναμομετρησω!! γιατι.....

επιασα 301χλμ στο κοντερ..(μετα δεν την παλευα)

με ενα zx12 που ανοιξα το οποιο τουλαχιστον φοραγε after market εξατμισεις δεν μου εφευγε...


το δυναμομετρησα σε fuchs δυναμομετρο.

τωρα θα παω σε dynojet.

vic13r
22/07/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από david xaza
θα παω και αλλου να το δυναμομετρησω!! γιατι.....

επιασα 301χλμ στο κοντερ..(μετα δεν την παλευα)

με ενα zx12 που ανοιξα το οποιο τουλαχιστον φοραγε after market εξατμισεις δεν μου εφευγε...


το δυναμομετρησα σε fuchs δυναμομετρο.

τωρα θα παω σε dynojet. 300 στο κοντερ του BUSA ειναι πολυ λιγα(ΓΥΡΩ ΣΤΑ 275-280 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) και υποθετω με 5η?Τα fuchs δεν εχουν μεγαλες διαφορες απο τα dynojet.Οσο για το ανοιγμα δεν μπορεις να το θεωρησεις απολυτο.Μετρανε παρα πολα τεκμηρια σε καθε ανοιγμα.Μπορει να πετυχεις δωδεκαρι που να το περνας,που να σε περναει,που να πηγαινετε μαζι.Στη παραπανω φωτο που εβαλες δεν φαινεται ο αισθητηρας Λ που ελεγες,επισης η αλλη φωτο δεν ειναι δικη σου τελικα.Και ενα τελευταιο τι εννοεις "δεν την παλευα"

david xaza
22/07/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
300 στο κοντερ του BUSA ειναι πολυ λιγα(ΓΥΡΩ ΣΤΑ 275-280 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) και υποθετω με 5η?Τα fuchs δεν εχουν μεγαλες διαφορες απο τα dynojet.Οσο για το ανοιγμα δεν μπορεις να το θεωρησεις απολυτο.Μετρανε παρα πολα τεκμηρια σε καθε ανοιγμα.Μπορει να πετυχεις δωδεκαρι που να το περνας,που να σε περναει,που να πηγαινετε μαζι.Στη παραπανω φωτο που εβαλες δεν φαινεται ο αισθητηρας Λ που ελεγες,επισης η αλλη φωτο δεν ειναι δικη σου τελικα.Και ενα τελευταιο τι εννοεις "δεν την παλευα"

με 6η ημουν(απο ρεπριζ) αλλα οχι σπασμενος γιατι δεν την παλευα απο τον αερα!!!

vic13r
23/07/2007, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από david xaza
με 6η ημουν(απο ρεπριζ) αλλα οχι σπασμενος γιατι δεν την παλευα απο τον αερα!!! Με εχεις μπερδεψει μιλας για 130 αλογα τροχο και ανοιγεις με 6η εως 300 κοντερ και πας μαζι με 12αρι με εξατμιση δυστυχως δεν γινεται καπου τα χεις μπερδεψει!!:confused: :confused:

david xaza
15/08/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Με εχεις μπερδεψει μιλας για 130 αλογα τροχο και ανοιγεις με 6η εως 300 κοντερ και πας μαζι με 12αρι με εξατμιση δυστυχως δεν γινεται καπου τα χεις μπερδεψει!!:confused: :confused:

λοιπον!!!

μετα την δυναμομετρηση εψαχνα διαφορους τροπους για να δοκιμασω το μηχανακι μου κατα ποσο ηταν αξιοπιστη η δυναμομετρηση που εκανα.

ετσι λοιπον μια μερα στην εθνικη συναντησα ενα zx12 με το οποιο και ανοιξα!

εφτασα μεχρι τα 300χλμ(στο κοντερ) και μετα εκοψα.παρατηρησα οτι το 12αρι δεν μου εφευγε.

ετσι λοιπον σκεφτηκα οτι δεν μπορει να βγαζει μονο 130(το δικο μου) τροχο και κατι αλλο εγινε στην δυναμομετρηση!!

μια απαντηση ειναι οτι δεν δουλεψανε τα ram air καθολου η ο τυπος μου εδειξε λιγοτερα αλογα υποτιθετε για να μου πασαρει εξατμισεις - φιλτρα κ.α.

δεν λεω εχω πιο γρηγορο μηχανακι απο το 12 αλλα ξερω οτι και αυτο βγαζει 175 αλογα οσο και το μπουσα.

ετσι λοιπον το πηρα σαν μετρο συγκρισης με το δικο μου!

καποια στιγμη θα παω να το δυναμομετρησω παλι αλλου!