PDA

View Full Version : Αθήνα-Κωνσταντινούπολη-Κέρκυρα



Θάνος
26/08/2004, 21:31
7.30 το πρωί… Τα καταφέραμε και ξυπνήσαμε έστω και με 2 ώρες καθυστέρηση… Το αρχικό πρόγραμμα έλεγε να φεύγουμε κατά τις 5.30 μήπως και γλυτώσουμε τη ζέστη. Ας είναι όμως, φορτώνω τα πράγματα, φοράμε τα δερμάτινα, κουμπώνω το μπουφάν στο παντελόνι, κράνος, γάντια, ωτοασπίδες και έτοιμοι. Φύγαμε!

Το αεράκι φυσάει ακόμα δροσερό και ο κόμπος στο στομάχι αρχίζει να υποχωρεί! Φρέσκοι ακόμα και τα χιλιόμετρα φεύγουν γρήγορα. Πρώτη στάση όπως λέει το πρωτόκολλο στα Καμμένα Βούρλα για λουκουμάδες με παγωτό και τον πρώτο καφέ της ημέρας. Δεν βιαζόμαστε και χασομεράμε καμιά ώρα… Συνέχεια με κέφι και πλησιάζοντας στις στροφές της Πελασγίας αρχίζω ν’ανοίγω το γκάζι… Επιτέλους να ξεμουδιάσω λίγο… Το fazer στο στοιχείο του αν και φορτωμένο στρίβει με όσα έχει στο καλύτερο κομμάτι της διαδρομής μέχρι Θεσσαλονίκη.

Τις στροφές διαδέχονται οι ατελείωτες ευθείες με μοναδική εξαίρεση τα Τέμπη όπου κάναμε και τη δεύτερη στάση μας σύμφωνα πάντα με το πρωτόκολλο… Η κίνηση στο σημείο αυτό δεν κόβει ποτέ και η ελπίδα μου για λίγες στροφούλες πέθανε με το που μπήκαμε στην κοιλάδα…

Σερί μέχρι την Ξάνθη όπου μπήκαμε με συννεφιά και ψιλόβροχο. Αυτή η πόλη δεν θα αλλάξει ποτέ τελικά! Πλησιάζοντας, οι μνήμες από τα φοιτητικά μου χρόνια αρχίζουν να επιστρέφουν και το κέφι των διακοπών μετατρέπεται γρήγορα σε μελαγχολία… Πρέπει να φύγω γρήγορα τελικά από εδώ… Ωστόσο το πρόγραμμα έλεγε δύο μέρες διανυκτέρευση στο ίδιο ξενοδοχείο και στο ίδιο δωμάτιο που πέρασα τον πρώτο χρόνο φοιτητής το 1989 μέχρι να βρω σπίτι… Τραβάτε με κι ας κλαίω δηλαδή…

Θάνος
26/08/2004, 21:32
Μπαίνοντας στο δωμάτιο κόλλησα στο τεράστιο τζάμι χαζεύοντας τη θέα της πόλης… όπως τότε…


3883

Θάνος
26/08/2004, 21:33
Το επόμενο πρωί ξεκινάει φυσικά με μπουγάτσα στην Άνοιξη. Ξέρετε τη γνωστή βορειοελλαδίτικη μπουγάτσα. Καθώς ετοιμαζόμαστε να παραγγείλουμε η Στέλλα με φανερή ειρωνία στα μάτια βλέπει τα διάφορα είδη μπουγάτσας να κόβονται κομματάκια και να μπαίνουν σε πιάτο… μέχρι που δοκιμάζει την κρέμα και παθαίνει πολιτισμικό σοκ!! Ακόμα και τώρα κάθε πρωί ξυπνάει με την ίδια φράση… «θέλω μπουγάτσα»!! Χαχα όχι αν θέλεις ξαναπές τίποτα…

Ξεκινάμε λοιπόν μία περιήγηση στα πομακοχώρια όπου για να πω την αλήθεια 6 χρόνια στην Ξάνθη ελείψει μεταφορικού μέσου δεν είχα πάει ποτέ… Η διαδρομή εκπληκτική, μέσα στα βουνά, πνιγμένη στο πράσινο! Μία σύντομη στάση για να χαζέψουμε τη θέα …


3884

Θάνος
26/08/2004, 21:38
Πού να πάμε;


3885

Θάνος
26/08/2004, 21:40
Η περιήγηση κρατάει ως το μεσημέρι… Στην επιστροφή στην Ξάνθη θυμάμαι το Νησάκι, ένα ωραίο ταβερνάκι πάνω στην όχθη του ποταμού της πόλης. Λες να είναι ακόμα εκεί; Δέκα χρόνια έχουν περάσει από τότε που έφυγα…

Κι όμως, σαν να μην πέρασε μια μέρα … :)


3886

Θάνος
26/08/2004, 21:42
Οι δύο μέρες περνάνε γρήγορα και αφού φάγαμε τη σχετική μπουγάτσα ΞΑΝΑ, η Στέλλα φυσικά έφαγε 2 συν ένα ροδοπάκι… φεύγουμε για Αλεξανδρούπολη όπου θα συναντίομασταν με το φίλο μου το Θοδωρή από την Ορεστειάδα. Δύο μέρες θα μέναμε στο εξοχικό του. Μόλις 110 χιλιόμετρα μέχρι Αλεξανδρούπολη και φτάνουμε νωρίς. Μετά από μία μικρή περιήγηση στην πόλη καταλήγουμε σ’ένα παραθαλάσσιο ταβερνάκι να τρώμε παρέα με τους γλάρους…


3887

Θάνος
26/08/2004, 21:43
Ο Βαρώνος!


3888

Θάνος
26/08/2004, 21:45
Φεύγοντας για Ορεστειάδα, ο Θοδωρής τελικά μου λέει αυτό για το οποίο με προετοίμαζε από την πρώτη στιγμή…

-Θέλω τη μηχανή μέχρι την Ορεστειάδα!
-Ωχ παναΐτσα μ’… άιντε πάρτην…

Από τη στιγμή εκείνη έκανα μία βδομάδα να την ξαναοδηγήσω… Μέσα στη Μερσεντές λοιπόν με τη Στέλλα και βλέποντας με παράπονο το Θοδωρή να ευχαριστιέται μόνος του τη διαδρομή, μπαίνουμε στο Σουφλί.


3889

Θάνος
26/08/2004, 21:46
Απρογραμμάτιστη στάση στο Κέντρο Υγείας.

-Τι έγινε;
-Με τσίμπησε σφήκα στο λαιμό… είμαι αλλεργικός!


3890

Θάνος
26/08/2004, 21:47
Το πρόγραμμα έλεγε να δανειστεί ο Θοδωρής το ΧΧ ενός φίλου του και να μπούμε Τουρκία με τις μηχανές. Στην πορεία όμως θέλησε κι ένας φίλος του να έρθει ο οποίος δεν ανεβαίνει σε μηχανή. Έτσι η απόφαση πάρθηκε. Αφήνω το Fazer σπίτι του και φεύγουμε με τη Μερσεντές οι τέσσερις μας. Αν και ξενέρωσα είχε και τα καλά του… είναι ωραίο να σε πηγαίνουν… ρίχνεις και κάτι ύπνους στο πίσω κάθισμα, άλλο πράγμα…

Το να περνάς τα σύνορα οδικώς είναι άλλη φάση… Σε χαιρετάει ο φαντάρος και λίγο μετά μία μεγάλη κόκκινη ταμπέλα γράφει Τουρκία. Εδώ είμαστε!

Θάνος
26/08/2004, 21:49
Η χώρα των χρωμάτων. Εδώ όλα είναι πολύχρωμα, βαριά… το ανατολίτικο στυλ γίνεται αισθητό αμέσως με το που μπαίνεις!

Edirne – giris! Ανδριανούπολη – είσοδος και πρώτη στάση για αλλαγή ευρώ σε τούρκικες λίρες. Ένα ευρώ = 1.755.000 τούρκικες λίρες και αρχίζω ήδη να αισθάνομαι εκατομμυριούχος! Αυτό θα πει πληθωρισμός!

Άλλος κόσμος… Κι όμως εδώ ζούσαν Έλληνες.


3891

Θάνος
26/08/2004, 21:50
Κωνσταντινούπολη ερχόμαστε!


3892

Θάνος
26/08/2004, 21:51
Πλατεία Taksim.


3893

Θάνος
26/08/2004, 21:52
Μόλις φτάσαμε στήσαμε σε ένα φανταστικό camping που λεγόταν Hilton. Η σκηνή μας ήταν ευρύχωρη…


3894

Θάνος
26/08/2004, 21:54
…και με ευχάριστη θέα.


3895

Θάνος
26/08/2004, 21:55
Είσοδος στα ανάκτορα Ντολμά Μπαχτσέ! Ο φαντάρος είναι αληθινός. Μαζί με τους τσολιάδες μας θα έκανε μία ευχάριστη συντροφιά.


3896

Θάνος
26/08/2004, 21:57
Δεν χρειάζεται πολλές συστάσεις…

Η Αγιά Σοφιά!


3897

Θάνος
26/08/2004, 21:58
Όλος ο εσωτερικός διάκοσμος της Αγιάς Σοφιάς ήταν ψηφιδωτός. Όσοι έχουν πάει θα ξέρουν για τι μέγεθος μιλάμε. Όσοι πάλι δεν έχουν πάει… μπορούν να φανταστούν ότι είναι πάαααρα πολύ μεγάλη… Κοιτάζοντας το θόλο αισθάνεσαι απίστευτο δέος.

Μπαίνοντας οι Τούρκοι στο ναό κατά τη μετατροπή του σε τζαμί, κάλυψαν με σοβά όλο το εσωτερικό και το έβαψαν. Η καταστροφή είναι απίστευτη… τόσο απίστευτη που αισθάνεσαι θλίψη…

Τον τελευταίο καιρό γίνεται μία προσπάθεια αποκατάστασης του εσωτερικού στην αρχική του κατάσταση, αφαιρώντας τον εξωτερικό σοβά και αποκαλύπτοντας τα πρωτότυπα ψηφιδωτά. Θα πάρει πολλά χρόνια δουλειάς και η αποκατάσταση δεν θα είναι πλήρης. Πολλά κομμάτια έχουν καταστραφεί εντελώς.

Αυτό που βλέπετε είναι μία γωνία όπου φαίνεται το ψηφιδωτό που έρχεται στην επιφάνεια καθώς αφαιρείται το εξωτερικό στρώμα.


3898

Θάνος
26/08/2004, 22:00
Τουρίστες;


3899

Θάνος
26/08/2004, 22:01
Η Στέλλα και το μπλε ντζαμί.


3900

Θάνος
26/08/2004, 22:02
Πλατεία Ταξίμ από άλλη άποψη.


3901

Θάνος
26/08/2004, 22:04
Εδώ πρέπει να σας πω ότι όλες οι μετακινήσεις μας γίνονταν με ταξί. Ο λόγος είναι απλός. Ο τούρκικος κ.ο.κ. αποτελείται από ένα και μόνο άρθρο. Όποιος προλάβει! Για ν’αλλάξεις λωρίδα πρέπει να πάρεις φόρα και να πεις την προσευχή σου! Ο γρηγορότερος και ασφαλέστερος τρόπος λοιπόν είναι το ταξί. Όλα τα ταξί πρέπει να είναι ίδια μάρκα με πολλές πατέντες! Οι ταξιτζήδες είναι πιο γρήγοροι κι από παπάκια γι’αυτό και δεν συναντάς καθόλου δίκυκλα στην Πόλη.

Ο ταξιτζής που μας πήγε στο φανάρι δεν μιλούσε γρι αγγλικά. Πώς να του εξηγήσουμε ότι πάμε στο πατριαρχείο; Τι νοήματα με τα χέρια του κάναμε δείχνοντας του το πηλίκιο, τα γένια… τι γιουνάν χότζα του είπαμε σε μία προσπάθεια αυτοσχεδιασμού… χαμπάρι!

Ας είναι καλά ο χάρτης και η προθυμία των ντόπιων που σημειωτέον ήταν παντού ευγενέστατοι. Μου έκανε τρομερή εντύπωση η ευγένεια και η εξυπηρετικότητα των τούρκων σε σημείο που ως έλληνας αισθάνθηκα άσχημα όταν άθελα μου έκανα έναν παραλληλισμό με τη δική μας φιλοξενία, τις δημόσιες υπηρεσίες, τα ταξί κλπ κλπ…

Θάνος
26/08/2004, 22:06
Τα πατριαρχείο…


3902

Θάνος
26/08/2004, 22:07
Η επιβλητική Μεγάλη του Γένους Σχολή. Δυστυχώς δεν βρήκαμε κανέναν μέσα.


3903

Θάνος
26/08/2004, 22:09
Το φανάρι… Φτώχεια, εγκατάλειψη, υποβάθμιση, θλίψη… Μπορεί κανείς να φανταστεί πώς μπορεί να ήταν κάποτε ο δρόμος αυτός;


3904

Θάνος
26/08/2004, 22:09
Michael Schumacher! Τα πάντα μέσα αγωνιστικά!

Φανάρι-Hilton σε χρόνο μηδέν!


3905

Θάνος
26/08/2004, 22:11
Μετά το Φανάρι λοιπόν, μαζεύουμε και ξεκινάμε για πίσω…

Edirne – cikis! Ανδριανούπολη – έξοδος και όοοοοοπ πού πας ρε Καραμήτρο; Εδώ είναι Ελλάδα και η ουρά για να περάσεις το ελληνικό φυλάκιο φτάνει το χιλιόμετρο! Τέσσερις ώρες μέχρι να μπούμε και πάμε κατευθείαν σκασμένοι για καφέ στο ποτάμι στις Καστανιές.

Αααααχχ Ελλαδίτσα, επιτέλους φραπέ!


3906

Θάνος
26/08/2004, 22:14
Επόμενη μέρα ξεκινάμε πάλι για Αλεξανδρούπολη και ήδη μετράω την ώρα να ξανακαβαλήσω το fazer! Έχω ψήσει τη Στέλλα να πάει με το Θοδωρή και τη μερσεντές γιατί πού να φοράει τώρα κράαανος και δερμάααατινο, κάνει και ζέεεστη…

Ο Θοδωρής μου το σκάει το υπονοούμενο:

-Αν βαριέσαι παίρνω εγώ τη μηχανή…

εγώ… τον αλέκο!

Δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε 5 χιλιόμετρα, ίσα που έχω αρχίσει να ζεσταίνομαι και να ξεμουδιάζω και βλέπω αλάρμ και το μερσεντές να σταματάει στην άκρη.

-Τι έγινε; του λέω…
-Μαλάκα φέρτην, χέσε με τώρα, φέρτη μου να ξεκαυλώσω εσύ θα την έχεις συνέχεια!
-Μα…

…και νάτος, μου πήρε το δερμάτινο, μου πήρε και το κράνος, μου πήρε και τα γάντια… μου πήρε και τη fazer…

και μου άφησε τη Στέλλα…
κι ένα παλιοαυτοκίνητο…

Θοδωρής: Πρώην κάτοχος varadero. Το πούλησε και αγόρασε μερσεντές. Γιατί; Σε άλλο post αυτά… στις διαμάχες… Θα πω μόνο ότι περιμένει το καινούργιο ΧΧ.


3907

Θάνος
26/08/2004, 22:16
Μετά την Αλεξανδρούπολη ξαναφορτώνω το Fazer και φεύγουμε πια μόνοι μας με τη Στέλλα με προορισμό την Έδεσσα. Η διαδρομή από Αλεξανδρούπολη μέχρι την Έδεσσα βγαίνει σερί…

Σερί; Όχι βέβαια! Πρώτη παράκαμψη και στάση στην Ξάνθη για μπουγάτσα!!! Τρεις μπουγάτσες κι ένα ροδοπάκι για τη Στέλλα παρακαλώ και μένω να την κοιτάω άφωνος!

…..

Η Έδεσσα είναι μία πολύ όμορφη πόλη που σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Καταπράσινη με έντονη την παρουσία του νερού, ποταμάκια, γεφυράκια, καταρράκτες και έναν πεζόδρομο με πολύ ωραία μπαράκια. Κλείνουμε δωμάτιο σε ένα παραδοσιακό ξενοδοχείο σε μία διατηρητέα συνοικία της πόλης. Πανέμορφο. Αποφασίζουμε να μείνουμε δύο βράδυα εδώ και βγαίνουμε για ποτάκι!

Θάνος
26/08/2004, 22:17
Την επόμενη μέρα ξεκινάμε για εκπαιδευτική επίσκεψη. Βεργίνα, Βασιλικοί τάφοι! Απίστευο μνημείο. Υπόγειο, σκοτεινό, με εντυπωσιακό φωτισμό των εκθεμάτων και των εισόδων των δύο βασιλικών τάφων. Του Φιλίππου και του Αλέξανδρου του Δ’, γιού του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Οι είσοδοι των τάφων δεν ανοίχτηκαν ποτέ! Είναι σφραγισμένοι διά παντός με πέτρινες σφήνες. Παραμένουν λοιπόν άθικτες και εντυπωσιακά φωτισμένες με τρόπο που βλέποντας τες νομίζεις ότι μπαίνεις σε έργο του Indiana Jones!

Ο Ανδρόνικος μπήκε από άλλο σημείο στους τάφους. Ο Μανώλης Ανδρόνικος ήταν παρεμπιπτόντως γείτονας μου στο Φάληρο. Για την ακρίβεια είχαμε έναν όροφο διαφορά. Που να ήξερα τότε μικρό παιδί όταν τον έβλεπα τι φοβερή δουλειά έκανε…

Οι ολόχρυσες λάρνακες που βρέθηκαν τα βασιλικά οστά και τα χρυσά περιδέραια σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Το πιο εντυπωσιακό όμως είναι η πανοπλία του Φιλίππου!!! Παιδιά είναι στημένη και φωτισμένη μαζί με τα όπλα και την ασπίδα του. Κοιτώντας από τη μία την πανοπλία και από την άλλη την προτομή του Φιλίππου, μπορείς να φτιάξεις φοβερές εικόνες… Δυστυχώς φωτογραφίες στους τάφους δεν επιτρέπονταν.

Φεύγοντας από τους τάφους πάμε να δούμε και τα ανάκτορα…

Θάνος
26/08/2004, 22:19
Ιδού λοιπόν τα ανάκτορα! Δεν τα βλέπετε; Μα τι λέτε… αφήστε την φαντασία σας ελεύθερη.. εκεί είναι!


3908

Θάνος
26/08/2004, 22:21
Εγώ επειδή εκστασιάστηκα με το θέαμα των ανακτόρων, την έπεσα σε ένα παγκάκι στον ίσκιο και άφησα τη Στέλλα να φωτογραφίζει τις πέτρες…


3909

Θάνος
26/08/2004, 22:23
Επόμενος προορισμός η Νάουσα. Ακολουθώντας τις ταμπέλες που μου έδειχναν το δρόμο…


3910

Θάνος
26/08/2004, 22:24
… φτάνουμε στον Άγιο Νικόλαο. Ή μήπως στον παράδεισο;


3911

Θάνος
26/08/2004, 22:31
Με θόλο από πανύψηλα πλατάνια…


3912

Θάνος
26/08/2004, 22:33
…η θερμοκρασία ήταν αισθητά χαμηλότερη.

-Κρυώνω
-Αα είδες λοιπόν που είναι καλύτερο το κρύο από τη ζέστη;
-Όχι η ζέστη είναι καλύτερη…
-Και γιατί τώρα που κρυώνεις χαίρεσαι και χαμογελάς;


3913

Θάνος
26/08/2004, 22:34
σαν παραμύθι…


3914

Θάνος
26/08/2004, 22:36
Απίστευτο μέρος. Το κτίριο που φαίνεται είναι ξενοδοχείο. Για δείτε το… Ένα διημεράκι εκδρομούλα δεν θα ήταν σούπερ; Ούτε 500 χιλιόμετρα από Αθήνα… ένα τσιγάρο δρόμος! Θα πάθετε πλάκα παιδιά!


3915

Θάνος
26/08/2004, 22:37
Κατεβαίνοντας από Νάουσα μας τράβηξε την προσοχή αυτή η αγέρωχη Ελληνίδα που κρατούσε τα παιδιά της αγκαλιά…


3916

Θάνος
26/08/2004, 22:38
...


3917

Θάνος
26/08/2004, 22:40
άφωνοι…


3918

Θάνος
26/08/2004, 22:41
Επιστροφή Έδεσσα με ηλιοβασίλεμα. Η καλύτερη ώρα…


3919

Θάνος
26/08/2004, 22:42
Την επόμενη μέρα ξεκινάμε για Κέρκυρα. Περίπου 350 χιλιόμετρα που όμως γράψαμε αρνητικό ρεκόρ μέχρι να τα κάνουμε. 12 ώρες μαζί με το καράβι!

Απόφαση της στιγμής… δεν ανεβαίνουμε στο Νυμφαίο μια και είναι στο δρόμο μας;

Ωραία ήταν δεν λέω, αλλά ίσως και να μην άξιζε την ταλαιπωρία που τραβήξαμε μέχρι να κατέβουμε στον Αρκτούρο με τη ντάλα τον ήλιο και την εξάρτηση επ’ώμου…

Η κατάβαση από το Νυμφαίο σε φέρνει πια πρόσωπο με πρόσωπο με το απίστευτο υψόμετρο της διαδρομής.


3920

Θάνος
26/08/2004, 22:44
Σας ομιλεί ο κυβερνήτης του αεροσκάφους… πετάμε στα 10.000 πόδια πάνω από το χωριό Αετός. Ο καιρός είναι αίθριος στους 30 βαθμούς κελσίου και θα είμαστε στην Κέρκυρα σε 8 περίπου ώρες…


3921

Θάνος
26/08/2004, 22:46
Η διαδρομή Νεάπολη, Πεντάλοφο, Καλπάκι είναι νομίζω από τις ομορφότερες στην Ελλάδα. Φωτογραφίες δεν υπάρχουν… είναι ώρα για στρίψιμο! Με τρελό πράσινο, ατελείωτες στροφές και άσφαλτο που ποικίλει από μέτρια έως πολύ καλή, άρχισε η διαδρομή να αποκτάει επιτέλους νόημα!

Από τη στάση στη Νεάπολη για ανασυγκρότηση λόγω αφόρητης ζέστης.


3922

Θάνος
26/08/2004, 22:48
Στροφή μπροστά… φρένα, πλάγιασμα, γκάααααζι, γρήγορη έξοδος και είσοδος στο χωριό Πουτσαράς!!! Πρώην Βουτσαράς! :lol: Η φωτογραφία επιβάλλεται! :D

Θάνος
26/08/2004, 22:49
...


3923

Θάνος
26/08/2004, 22:50
Κέρκυρα και φυσικά παραλία! Καλές οι περιηγήσεις και τα ταξίδια, αλλά καλοκαίρι χωρίς παραλία δεν γίνεται…

Παραλία Κερασιάς! Εκπληκτική!

Απέναντι φαίνεται η Αλβανία!


3924

Θάνος
26/08/2004, 22:51
Παλαιοκαστρίτσα…


3925

Θάνος
26/08/2004, 22:53
6 μέρες χωρίς πολλή ποικιλία… μπάνιο, μπάνιο και μπάνιο. Αραλίκι στο σπίτι της αδερφής μου και ηρεμία στο νησί των Φαιάκων για άλλη μία χρονιά και φέτος όπως τα τελευταία 10 χρόνια. Πανέμορφη!

Αντίο Κέρκυρα… αγαπημένο μέρος…


3926

Θάνος
26/08/2004, 22:57
Η διαδρομή Ηγουμενίτσα – Αθήνα δεν έχει ιδιαιτερότητες… Μία σύντομη στάση Αμφιλοχία κατά το πρωτόκολλο και καρφί πίσω σε χρόνο ρεκόρ για τα παλιά δεδομένα! Τελευταίο αξιοθέατο η γέφυρα, Αντίριο – Ρίο! Σούπερ!

Τώρα; ανασυγκρότηση και προετοιμασία για το χειμώνα…

Οι διακοπές όμως συνεχίζονται και η μηχανή είναι ζεστή!

Να’στε καλά!


3927

sas
27/08/2004, 08:32
Ωραίος ο Θάνος.
Πάντα τέτοια και..... έεετσι....με μπόλικες φωτογραφίες να φτιαχνόμαστε

x-rider
27/08/2004, 09:45
MPRABO,πολυ ομορφα, ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΓΓΕΛΙΑ

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΦΗΚΑ-ΙΑΤΡΕΙΟ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΑ

ΙΑΤΡΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...:beer:


:sun: :beer: :sun:

GyPsy
27/08/2004, 10:02
...Κατι τετοια μας φτιαχνουν!!!!:beer: :beer:

periklisk
27/08/2004, 10:19
Ωραίος ο Θάνος!!!!

Πάντα τέτοια!!!

:beer:

SaraMaritis
27/08/2004, 10:26
:beer:

resbi
27/08/2004, 11:33
Πολύ ωραίο ταξίδι.


Μπράβο παιδιά πάντα τέτοια.


:beer: :beer: :beer:

melsaltas
27/08/2004, 11:48
ΕΙΣΑΙ ΠΟΟΟΟΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ ΦΙΛΕ!
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!

wild_cat/anima
27/08/2004, 15:48
pragmatika katapliktiki doulia!!!!

na se kala na taksideuis ,na taksideuoume ki mis mazi sou ...


kalo ximona ke panta tetia!!!

THEOD
27/08/2004, 16:54
Άψογος ο συνονόματος !!!

Αν και έφαγα καμμιά ώρα μέχρι να κατέβουν οι φωτογραφίες... Τον λογαριασμό που να τον στείλω ????

Θάνος
28/08/2004, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Άψογος ο συνονόματος !!!

Αν και έφαγα καμμιά ώρα μέχρι να κατέβουν οι φωτογραφίες... Τον λογαριασμό που να τον στείλω ????

ΧΑΧΑ κερνάω μπύρα Θανάση στο επόμενο group therapy στο Δέλεαρ!

Που ο κόσμος να χαλάσει αυτή τη φορά θα είμαι!

hornet
28/08/2004, 11:22
Θανο φοβερες φωτογραφιες και μπραβο πολλα μπραβο
Το ξερα πως το χεις το ταξιδιαρικο μεσα σου αλλα εσυ εχεις και ταλεντο
χαιρετισματα και στη Στελλα.
Ναι ρε κακοπεσες με τη παλιομερσεντες!!!!!!
Αντε να τα πουμε απο κοντα τη δευτερα μαλλον........

monstermind
28/08/2004, 13:32
μπραβο σου θανο... πολυ καλο το ταξιδακι, και εις αλλα με υγεία...

εσύ είσουν κέρκυρα και κοιταγες την αλβανία, και εγω ήμουν αλβανία και κοίταγα την κέρκυρα...

και πιο πριν ήμουν χίο και κοιταγα την τουρκία...

απο αμφιλοχία δε, πέρασα δύο φορές, μια πήγαινε και μία έλα...

:p

καταπληκτικες οι φώτο και βάλε μπρος να κανονίσουμε για τον αγιο νικόλαο που λες...

αντε απο κοντα τις λεπτομέριες και τα χαιρετίσματα μου στη γυναίκα σου...

powerphot
29/08/2004, 16:16
...μπράβο και στους δυο.
Τέλειο ταξίδι κι ας είχε και σφήγκα....
Πάντα τέτοια,(χωρίς ζουζούνια).

Καλά ο......Γουτσαράς;;;; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: Που βρίσκεται αυτή η πόλη;
Άντε να κατάγεσαι απο κεί και όταν σε ρωτάνε απο που είσαι να νομίζουν ότι κάνεις πλάκα....:lol: :lol: :lol:
Αλήθεια εσύ απο ποιό χωριό είσαι; :rotflmao: :rotflmao: :lol:
:wave2:

Θάνος
29/08/2004, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
...μπράβο και στους δυο.
Τέλειο ταξίδι κι ας είχε και σφήγκα....
Πάντα τέτοια,(χωρίς ζουζούνια).

Καλά ο......Γουτσαράς;;;; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: Που βρίσκεται αυτή η πόλη;
Άντε να κατάγεσαι απο κεί και όταν σε ρωτάνε απο που είσαι να νομίζουν ότι κάνεις πλάκα....:lol: :lol: :lol:
Αλήθεια εσύ απο ποιό χωριό είσαι; :rotflmao: :rotflmao: :lol:
:wave2:

:D χαχα ο Βουτσαράς; Είναι περίπου στα μισά της διαδρομής Ιωάννινα - Ηγουμενίτσα!

Εγώ κατάγομαι από Χαλκίδα... καμία σχέση! :D

Anritsu
19/04/2006, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
6 μέρες χωρίς πολλή ποικιλία… μπάνιο, μπάνιο και μπάνιο. Αραλίκι στο σπίτι της αδερφής μου και ηρεμία στο νησί των Φαιάκων για άλλη μία χρονιά και φέτος όπως τα τελευταία 10 χρόνια. Πανέμορφη!

Αντίο Κέρκυρα… αγαπημένο μέρος…

Κέρκυρα κέρκυρα με το ποντικονήσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Α ρε πατριδα :beer:

Krokodilos001
20/04/2006, 16:04
:beer:

very nice, very nice



:a54: :a18:

tifoefs
20/04/2006, 16:19
Ωραια διαδρομη ! καθε χλμ το ζησαμε και μεις !

:beer:

Smith
23/04/2006, 06:10
Nά` σαι καλά...μ`άρεσε η βόλτα σου κυρίως γιατί πήγες σε πολλά μέρη σταματούσες όπυ ήθελες και απολάμβανες το τοπίο...
Θαρρώ πως είσαι και από τους ''τυχερούς'' που η κοπέλα σου σ` ακολουθέι σε τόσα κλμ...


Πάλι μπράβο......!!!!:beer: :beer: :beer: