PDA

View Full Version : Hayabusa Kalitero Lastixo Yia Poli Spor Odigisi



motosikletas
27/04/2007, 22:39
?

T.R.E
27/04/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από motosikletas
?


Bridgestone BT-002 RS

motosikletas
01/05/2007, 18:57
efxaristo

yia 3000 xlm???

SeNNinhA
01/05/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από motosikletas
efxaristo

yia 3000 xlm???


To ΠΟΛΥ 3000χλμ. Eιδικά για το Busa..... :a01: :a01: :a01: :a01: :a01:

T.R.E
01/05/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
To ΠΟΛΥ 3000χλμ. Eιδικά για το Busa..... :a01: :a01: :a01: :a01: :a01:

Συγγνωμη αν δεν καταλαβαινω κατι,αλλα λαστιχο για πολυ σπορ οδηγηση δεν ρωτησες???:confused: :confused:

Τι θες να σου προτεινω?Τελοσπαντων για να στο πω αλλιως,μπορεις παντα να βαλεις ας πουμε ΒΤ-002 RS μπροστα και ΒΤ-015 πισω...Το μπροστα θα βγαλει πιο πολλα απο 3.000 χλμ σιγουρα,το εχω ηδη σχεδον 2.500 και ειναι μια χαρα....

Για το ΒΤ-002 RS μονο καλα λογια εχω να πω,για το ΒΤ-015 στα 1000-1500 χιλιομετρα που το εχω πισω ειμαι ικανοποιημενος μονο οταν ζεσταθει αρκετα και η ασφαλτος ειναι καλη...Στα γλιστερα κομματια το ΒΤ-014 ηταν εμφανως καλυτερο...

Πισω ΒΤ-002 RS δεν εχω δοκιμασει ακομα,αλλα πιστευω θα ειναι ανταξιο του μπροστινου...

Αλλιως πας για δοκιμασμενη συνταγη Pirelli Diablo Corsa μπροστα και Diablo απλο πισω,αλλα ειναι πιο ακριβος συνδυασμος εκει που ρωτησα εγω τουλαχιστον...
Τα Michelin που εχω δοκιμασει κρατανε καλα στο πρωτο μισο της ζωης τους,αλλα μετα αρχιζουν να ξεραινονται...Αυτα απο μενα....:wave2: :wave2:

motosikletas
02/05/2007, 20:54
ntaksei re T.R.E den eimai kai ellinas kroisos me nisi, kano 1000 km to mina...\

sto busa iparxei enas periorismos tou P grade elastikou kai den exo psaksei ean afta pou proteineis einai tetoia, sto xx pou eixa 6 fores diablo foresa kai i teleftea itan to corsa III kai den ta allaza me tipota

vevaia mallon pros ta ekei tha pao yiati tis mamas suzuki to lastixa einai yia petama kai den eimai yi a peiramata ton 400eu..:)

T.R.E
02/05/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από motosikletas
ntaksei re T.R.E den eimai kai ellinas kroisos me nisi, kano 1000 km to mina...\

sto busa iparxei enas periorismos tou P grade elastikou kai den exo psaksei ean afta pou proteineis einai tetoia, sto xx pou eixa 6 fores diablo foresa kai i teleftea itan to corsa III kai den ta allaza me tipota

vevaia mallon pros ta ekei tha pao yiati tis mamas suzuki to lastixa einai yia petama kai den eimai yi a peiramata ton 400eu..:)

Ρε φιλε δεν μαλωνουμε,απλα απ'την μια θες λαστιχο για ΠΟΛΥ σπορ οδηγηση και απ'την αλλη θες να βγαζει και 10.000 χλμ...Δεν γινεται αυτο και το ξερεις...

Μεταξυ μας,το ΒΤ-014 (αυτο δεν φοραει απο μαμα???) ειναι μια χαρα λαστιχο για χρηση στο δρομο και κραταει και μια χαρα για τα χιλιομετρα που σου βγαζει,αλλα πισω τρωγεται ευκολα...

Pirelli Corsa III δεν εχω οδηγησει ποτε και δεν μπορω να πω,αλλα αν ειναι σαν τα υπολοιπα Diablo τοτε ειναι Super...

Aν ειναι να τα πεταξεις τα μαμα ερχομαι και σε απαλλασω απο το περιτο σου βαρος...:D :D :D

:beer: :beer:

gcrook
02/05/2007, 21:42
Συγνωμη ρε ΤΡΕ με ποια λογικη προτεινεις σε καποιον να βαλει λαστιχα διαφορετικου τυπου μπρος και πισω;

Συνειδητοποιεις τις επιπτωσεις μιας τετοιας ενεργειας; :rolleyes:

Αυτο ακομα και στα αυτοκινητα που οι ισορροπιες ειναι σαφως πιο μικρες θεωρειται ακρως επικινδυνο.
Ποσο μαλλον στις μοτο που η συμπεριφορα του ελαστικου (που εξαρταται απο χιλιους δυο παραγοντες) ,διαμορφωνει τα δυναμικα χαρακτηριστικα της μοτοσυκλετας.

Ναι για πες.

T.R.E
02/05/2007, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Συγνωμη ρε ΤΡΕ με ποια λογικη προτεινεις σε καποιον να βαλει λαστιχα διαφορετικου τυπου μπρος και πισω;

Συνειδητοποιεις τις επιπτωσεις μιας τετοιας ενεργειας; :rolleyes:

Αυτο ακομα και στα αυτοκινητα που οι ισορροπιες ειναι σαφως πιο μικρες θεωρειται ακρως επικινδυνο.
Ποσο μαλλον στις μοτο που η συμπεριφορα του ελαστικου (που εξαρταται απο χιλιους δυο παραγοντες) ,διαμορφωνει τα δυναμικα χαρακτηριστικα της μοτοσυκλετας.

Ναι για πες.

Ναι θα σου πω...Με την λογικη οτι ειναι χιλιοδοκιμασμενη λυση,χιλιοφορεμενη στο δρομο και με την λογικη οτι το μπροστα δεχεται σαφως μικροτερη καταπονηση απο το πισω...Δεν του προτεινα να βαλει σπορ-τουρινγκ πισω,ουτε τρακτερωτο...Και απο τη στιγμη που το λαστιχο πληρει προδιαγραφες βαρους και ταχυτητας,δεν βλεπω τιποτα το επικινδυνο...

Και μην μου αρχισεις μ@λακιες περι κορωνας και οτι δεν ακολουθαει το μπροστα με το πισω,και λοιπες θεωριες...:nono: :nono: Δεν ειναι ολες οι μηχανες ιδιες...

gcrook
02/05/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Ναι θα σου πω...Με την λογικη οτι ειναι χιλιοδοκιμασμενη λυση,χιλιοφορεμενη στο δρομο και με την λογικη οτι το μπροστα δεχεται σαφως μικροτερη καταπονηση απο το πισω...Δεν του προτεινα να βαλει σπορ-τουρινγκ πισω,ουτε τρακτερωτο...Και απο τη στιγμη που το λαστιχο πληρει προδιαγραφες βαρους και ταχυτητας,δεν βλεπω τιποτα το επικινδυνο...

Και μην μου αρχισεις μ@λακιες περι κορωνας και οτι δεν ακολουθαει το μπροστα με το πισω,και λοιπες θεωριες...:nono: :nono: Δεν ειναι ολες οι μηχανες ιδιες...

Ποια ειναι χιλιοδοκιμασμενη λυση;
Εχεις δει πολυ κοσμο να βαζει στην στρητ (και μονο) μοτο του αλλα λαστιχα μπρος και αλλα πισω.
Αλλες γομες αλλο σκελετο αλλη κορωνα;
Το εχεις δει αυτο;
Ενταξει δεν θα πεθανει κιολας αλλα η συμπεριφορα σιγουρα αλλαζει.
Αν εσυ πιστευεις οτι αλλαζει προς το καλυτερο και δεν το βγαζεις αυθαιρετα το συμπερασμα (που πολυ αμφιβαλλω) τοτε χαραμιζεσαι εδω.
Θα επρεπε να ησουν αναβατης εξελιξης.:rolleyes:

T.R.E
02/05/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ποια ειναι χιλιοδοκιμασμενη λυση;
Εχεις δει πολυ κοσμο να βαζει στην στρητ (και μονο) μοτο του αλλα λαστιχα μπρος και αλλα πισω.
Αλλες γομες αλλο σκελετο αλλη κορωνα;
Το εχεις δει αυτο;
Ενταξει δεν θα πεθανει κιολας αλλα η συμπεριφορα σιγουρα αλλαζει.
Αν εσυ πιστευεις οτι αλλαζει προς το καλυτερο και δεν το βγαζεις αυθαιρετα το συμπερασμα (που πολυ αμφιβαλλω) τοτε χαραμιζεσαι εδω.
Θα επρεπε να ησουν αναβατης εξελιξης.:rolleyes:

Tις ειρωνιες τις προσπερναω,παλι καλα που δεν με κατηγορεις οτι θα σκοτωσω και κανεναν μ'αυτα που λεω...:rolleyes: :rolleyes:

Ναι εχω δει ΠΟΛΛΟΥΣ να βαζουν αλλες γομες μπροστα και αλλες πισω...παρα πολλους ομως...Και ολοι θετικα λογια εχουν να πουν γι'αυτο,κανεναν δεν ακουσα να παραπονιεται για την παραπανω προσφυση μπροστα...
Και αν δεις προτεινω συνδυασμους απ'τους οποιους εχω προσωπικη πειρα,μιλαω συγκεκριμενα και οχι γενικα...Στο δικο μου GSXR φοραω ΒΤ-002 RS μπροστα και BT-015 πισω τωρα,πριν ΒΤ-014...
Τα ιδια και στο 636 που ειχα πριν πιο μαλακο μπροστα για να αποφυγω ασκοπα γλυστριματα και (λιγο) πιο σκληρο πισω για να μην το αλλαζω και καθε μηνα...
Εσυ το εχεις δοκιμασει ποτε αυτο ή απλα υποθετεις???:confused: :confused:

Και σου ξαναλεω,δεν μιλησα για διαφορετικους σκελετους,απλα λιγο διαφορετικη κορωνα εχουν....
Δεν ειναι δα και τοσο τραγικη η διαφορα,εκτος αν κυνηγαει δεκατακια στην πιστα που δεν το νομιζω...

Ας βαλει Pirelli Supercorsa Pro τοτε...:wave2:

motosikletas
03/05/2007, 10:54
Yo peace brothers!

Ta mama einai Bridgestone BT56 i kati tetoio...Lastixo pou otan zestathei, driftareis p.x sounio
( kai oxi mono me to piso ) den mpeneis...
prepei na to ziseis yia na to pistepseis.
I moni fasi pou exo ksanazisei tetoio itan me dunlop d505 ( i kati tetoio )

kai ego exo akousei yia diaforetikes gomes, alla den aniko se aftin tin katigoria.
opos to vlepei o kathenas

mallon papoutsakis Pirelli tha tis foreso

blackbusa
11/05/2007, 00:58
Μολις εβαλα τα diablo Corsa και ειναι απαιχτα.Ζεστενονται γρηγορα και εχουν απιστευτο κρατημα στους κολοδρομους.Βεβαια δεν τα εχω πλακωσει ακομα,αλλα με τα μαμα καμμια σχεση....

motosikletas
11/05/2007, 12:33
KALIMERA,

EINAI P GRADE?
OXI CORSA III?

JIMK7
28/05/2007, 21:38
Εμείς εδώ στα Χανιά βάζουμε στα hayabusa μόνο super gorsa Pirelli 190-55-17 πίσω s2 και εμπρός 120-70-17 s1 και το μηχανάκι δεν παίζετε όση το έχουν κάνει δεν ξαναβάλανε τίποτα άλλο όσο από χιλιόμετρα το πίσω βγάζει μέχρι και 4000 χιλ ………..:wave2: :wave2: :wave2:

kinhsh
29/05/2007, 04:54
Εχουν διαφορες σε κρατημα τα πολιτικα λαστιχα ; Δηλαδη τι κανει καλυτερα το ντιαμπλο απο το 56 ; Δεν γλιστραει ; Mα οταν γλιστραει η μηχανη δεν νοιωθουμε περισσοτερο ελεγχο ; εστω αν πηγαινουμε λιγο αργοτερα απο ενα που δεν γλιστραει αλλα οταν γλιστρησει θα ειναι πιο ατσαλο ;
Επισης ΤΡΕ μιας που το ανεφερες γιατι ειναι καλυτερο το 14 απο το 15 γιατι εχω ηδη αγορασει 15ρια απο εναν με κ7 που του εβαλε αγωνιστικα ;

vic13r
13/07/2007, 09:45
Αν βαλεις γομες το πολυ 2500 χλμ να βγαλεις με το πισω αν εχεις ελαφρυ χερι και χωρις trackday ασε που θα σου κουναει ψιλα,αυτα τα λαστιχα ειναι σχεδιασμενα για supersport μηχανακια που ειναι 50 κιλα ελαφυτερα και δεν εχουν και τετοια ροπη,κατα την γνωμη μου μονο λαστιχα που ειναι για τετοια μηχανακια θα ειναι καταλληλα οπως το μαμα BT-56j το BT-014 sl(αυτο που φοραει το zzr-1400) ειναι βεβαια πιο μαλακο αρα θα βγαλει λιγοτερα χλμ και το καινουριο BT-015 (δεν ξερω τον συμβολισμο του) που θα φοραει το busa του 08

BILL VUZAS
13/07/2007, 13:37
Επειδη μ'ενδιαφερει και εμε το θεμα.Ξαναπαιρνω το Σαββατο χαγιαμπουσα μετα απο δυομισι χρονια.
Ειχα το 2003 το ιδιο μηχανακι και ειχα κανει 32000 χιλ.σε εναμισι χρονο.
Το προβλημα με την καταναλωσι ελαστικων,ποιο λαστιχο κραταει με νορμαλ οδηγηση 10000 χιλιομετρα?Υπ'οψιν καθημερινα λογω διαδρομης για την δουλεια το μηχανακι τρακοσαριζει.
Αυτα τα καινουργια ελαστικα διπλης γομας κραταν περισσοτερο?
Εγω αν θυμαμαι καλα εβαζα τα 014,τωρα ακουω για 015.
Τα 014 μου βγαζαν 5000 χιλ.
Ξερει κανεις?

vic13r
13/07/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Επειδη μ'ενδιαφερει και εμε το θεμα.Ξαναπαιρνω το Σαββατο χαγιαμπουσα μετα απο δυομισι χρονια.
Ειχα το 2003 το ιδιο μηχανακι και ειχα κανει 32000 χιλ.σε εναμισι χρονο.
Το προβλημα με την καταναλωσι ελαστικων,ποιο λαστιχο κραταει με νορμαλ οδηγηση 10000 χιλιομετρα?Υπ'οψιν καθημερινα λογω διαδρομης για την δουλεια το μηχανακι τρακοσαριζει.
Αυτα τα καινουργια ελαστικα διπλης γομας κραταν περισσοτερο?
Εγω αν θυμαμαι καλα εβαζα τα 014,τωρα ακουω για 015.
Τα 014 μου βγαζαν 5000 χιλ.
Ξερει κανεις? Τα 10.000 χλμ πιστευω πως πρεπει να τα ξεχασεις για οποιοδηποτε λαστιχο.Και απορω πως εβγαζες 5.000 χλμ με τα 014 αν καθημερινα πηγαινοντας στη δουλεια βαρουσες τρακοσαρες,γιατι το 014 ειναι πιο μαλακο λαστιχο απο τα μαματα 56j και το 2004 που βγηκε το εδινε μονο για supersport μηχανακια,εγω τοτε εβγαζα με τα βιας 5.000 χλμ στο ΧΧ που ειχα,που δεν φθειρει τα λαστιχα του σαν το 13 λογω δυναμης και ροπης που υστερει.

BILL VUZAS
13/07/2007, 14:51
Για τα διπλης γομας τι αποψη εχεις?

dirtbird
13/07/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Τα 10.000 χλμ πιστευω πως πρεπει να τα ξεχασεις για οποιοδηποτε λαστιχο.Και απορω πως εβγαζες 5.000 χλμ με τα 014 αν καθημερινα πηγαινοντας στη δουλεια βαρουσες τρακοσαρες,γιατι το 014 ειναι πιο μαλακο λαστιχο απο τα μαματα 56j και το 2004 που βγηκε το εδινε μονο για supersport μηχανακια,εγω τοτε εβγαζα με τα βιας 5.000 χλμ στο ΧΧ που ειχα,που δεν φθειρει τα λαστιχα του σαν το 13 λογω δυναμης και ροπης που υστερει.

+1
Τα BT14 (για το πίσω μιλάμε) στο ΧΧ μου έβγαζε 4000χλμ αλλά ουσιαστικά ήταν άχρηστο από τα 1500-2000 (και ας είχε πέλμα). Συγκριτικά το BT12 ήταν πιο τίμιο, λιγότερη πρόσφυση αλλά πιο ομοιγενής συμπεριφορά και μεγαλύτερη διάρκεια. Αυτά φοράω και τώρα και μπορείς να τα βρεις σε καλές τιμές :winka: .

Πάντως το καλύτερο λάστιχο που έχω δοκιμάσει είναι το Pilot Power (και δεν νομίζω ότι αξίζει το έξτρα κόστος της διπλής γόμμας).

vic13r
13/07/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Για τα διπλης γομας τι αποψη εχεις? Δεν τα εχω δοκιμασει αλλα δεν πιστευω να εχουν μεγαλη διαφορα.Βασικα ο καθενας εχει το δικο του στυλ οδηγησης και τις δικες του αποψεις και θα ακουσεις διαφορετικες αποψεις απο οποιον και αν ρωτησεις.Μονος σου δοκιμαζοντας θα καταληξεις

vic13r
13/07/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1
Τα BT14 (για το πίσω μιλάμε) στο ΧΧ μου έβγαζε 4000χλμ αλλά ουσιαστικά ήταν άχρηστο από τα 1500-2000 (και ας είχε πέλμα). Συγκριτικά το BT12 ήταν πιο τίμιο, λιγότερη πρόσφυση αλλά πιο ομοιγενής συμπεριφορά και μεγαλύτερη διάρκεια. Αυτά φοράω και τώρα και μπορείς να τα βρεις σε καλές τιμές :winka: .

Πάντως το καλύτερο λάστιχο που έχω δοκιμάσει είναι το Pilot Power (και δεν νομίζω ότι αξίζει το έξτρα κόστος της διπλής γόμμας). Δεν συμφωνω μεχρι και τα λινα το λαστιχο ειχε φοβερο κρατημα μονο που εκανε σκαλοπατι στο στριψιμο και το κλασσικο που κανουν ολα τα λαστιχα στο τελειωμα τους που κανουν τα μηχανακια να πλεουν.Το power θα διαφωνησω παλι δεν πιστευω πως ειναι καταλληλο για το ΧΧ,γνωμη μου παντα!!

dirtbird
13/07/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Δεν συμφωνω μεχρι και τα λινα το λαστιχο ειχε φοβερο κρατημα μονο που εκανε σκαλοπατι στο στριψιμο και το κλασσικο που κανουν ολα τα λαστιχα στο τελειωμα τους που κανουν τα μηχανακια να πλεουν.Το power θα διαφωνησω παλι δεν πιστευω πως ειναι καταλληλο για το ΧΧ,γνωμη μου παντα!!
Δεκτή η γνώμη σου αλλά σε καλή άσφαλτο όλα κρατάνε ικανοποιητικά. Τα 14άρια πολύ πριν φαγωθεί η μέση του πέλματος γλύστραγαν και σπίνιαραν απελπιστικά. Όντως υπό κλίση κράταγαν ακόμα αλλά η ανασφάλεια που μου δημιουργούσαν κατά το φρενάρισμα είναι αξέχαστη.

Όσον αφορά τα power, μήπως βασίζεις την γνώμη σου στο ότι -μάλλον- έχουν πιο μαλακό σκελετό?
Αν θυμάμαι καλά στο ΧΧ σου δεν είχες ασχοληθεί με τις αναρτήσεις, εμένα που είναι σημαντικά διαφοροποιημένο (και μάλλον λιγότερο φιλικό), μάλλον με βόλευαν για αυτόν το λόγο (και η γρήγορη κορόνα τους).

BILL VUZAS
13/07/2007, 18:02
Και εγω ακουσα καλα λογια για τα Pilot Power.
Τα Pilot Road2 τι λενε?Ειναι ποιο τουριστικα?

dirtbird
13/07/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Τα Pilot Road2 τι λενε?Ειναι ποιο τουριστικα?
Ναι

BILL VUZAS
13/07/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ναι
Thanks.

likos600
13/07/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από motosikletas
?


Δεν αλλάζεις καλύτερα μηχ:D
εγώ θα σου έλεγα να βάλεις λάστιχα και τιμόνι αυτοκινήτου:a55: :a55: θα δεις μεγάλη διαφορά:rotflmao:

maniak.
13/07/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από likos600
Δεν αλλάζεις καλύτερα μηχ:D
εγώ θα σου έλεγα να βάλεις λάστιχα και τιμόνι αυτοκινήτου:a55: :a55: θα δεις μεγάλη διαφορά:rotflmao:




:lol: :bawl: :lol: :bigcry: :lol: :bawl: :lol: