PDA

View Full Version : βιβλίο συντήρησης Honda !!



kiriakost
27/04/2007, 22:56
Βρε παλικάρια, ας μου δειξη ένας Φίλος , ένα φύλλο από βιβλίο συντήρησης HONDA .

Το μόνο που έκανα τα τελευταία 10 χρόνια , ήταν να αλλάζω λάδια κάθε 10.000 , και κάθε δυο αλλαγές λαδιών , και ένα χάρτινο φιλτράκι λαδιού . :)


Στα 120.000 χιλιόμετρα , δεν ήθελα πλέων λάδια , αλλά κινητήρα :lol:

zireous
28/04/2007, 22:47
Κάπου έχω ένα γενικό μάνιουαλ για όλα (σχεδόν) τα παλαιά Honda -και σιγά μη σου το δώσω.


Είσθε επικίνδυνοι με τα μοτέρ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=32038&perpage=15&highlight=%F1%FD%E8%EC%E9%F3%E7&pagenumber=1) όσοι πηγαίνετε τόσο αργά ώστε να μή χρειάζεστε ούτε καν ρύθμιση στα καπελότα ή στα κοκκοράκια σας... :nono:

Όσο για τα service books, πάρε ΧΧ, και περίμενε να δεις πόσα χλμ θα βγάλει χωρίς σέρβις...

kiriakost
28/04/2007, 23:26
Απο την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια , σήκωσε το τηλέφωνο
σε καλούν δυο καλαμάρια !!:lol:

Βρε περίμενα να σκανάρει κανείς, μια σελίδα από το βιβλίο , για δω την διάταξη της σελίδας .



Οσο για καπελότα από τις βαλβίδες μου, είναι πανέξυπνα , ρυθμίζονται απο μόνα τους , μαύρο ψόφο στις φιλιέρες ;)

kost rider
29/04/2007, 02:20
αν και δεν εχω καταλαβει απολυτα για το τι ψαχνεις,αν θες πας κατω αριστερα που λεει μεταβαση στο φορουμ θα επιλεξεις το honda cbr series και μεσα κει εχουν ενα γνησιο μανιουαλ της χοντα για cbr900 96'..

kiriakost
29/04/2007, 12:48
όπα ..... να ζητήσω συγνώμη ..... διότι μάλλον εγώ φταίω με την περιγραφή που έδωσα .


Αναφέρομε στο βιβλιαράκι ( Καρτέλα ) που γράφονται μέσα οι αλλαγές λαδιών, και οι ημερομηνίες που επισκεφτήκατε το εξουσιοδοτημένο συνεργείο .

Αυτο λέγεται βιβλίο μηχανής ή ημερολόγιο του Service της μηχανής ..
Το οποιο βεβαιωνη οτι εγιναν ολα τα Service κανονικα, στον σωστο χρονο (χιλιόμετρα) βαση των οδηγιων του κατασκευαστη.

Και εγώ επειδή δεν έχω τέτοιο πράγμα κάθομαι και τα γράφω σε ενα μπλοκάκι , για να θυμαμαι πχ.. πότε άλλαξα τακάκια (χιλιόμετρα κοντέρ) ..από ποιον τα πήρα , και πόσο ..

pissaman
29/04/2007, 14:44
Μπορώ να στο κάνω εγώ, αν μου δώσεις τον αριθμό πλαισίου, θα σου στείλω για το δικό σου μηχανάκι! ;)
ΠλΕροφορίες, ΠΜ! ;):beer:

kiriakost
29/04/2007, 15:08
:beer: Ok Done ..