PDA

View Full Version : Multistrada 1000



alter45
28/04/2007, 00:42
Σκέφτομαι να αγοράσω το Multistrada 1000 DS, μεταχειρισμένο του 2004. Ακουσα ότι ένα από τα προβλήματά του είναι ότι ζεσταίνεται πολύ το καλοκαίρι και υποφέρει ο οδηγός από το ζέσταμα λόγω σέλας. Αληθεύει;

thePrince
28/04/2007, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Σκέφτομαι να αγοράσω το Multistrada 1000 DS, μεταχειρισμένο του 2004. Ακουσα ότι ένα από τα προβλήματά του είναι ότι ζεσταίνεται πολύ το καλοκαίρι και υποφέρει ο οδηγός από το ζέσταμα λόγω σέλας. Αληθεύει;
Αυτό δεν είναι πρόβλημα, συμβαίνει με όλα τα μοτέρ, δικύλινδρα ή τετρακύλινδρα από 400 κυβικά και πάνω νομίζω! Πρόβλημα είναι ότι, το καλοκαίρι, σε συνθήκες πόλης, οι δίσκοι του ξηρού συμπλέκτη ψήνονται. Θα σου πω με σιγουριά μετά το καλοκαίρι.

dessert
28/04/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Σκέφτομαι να αγοράσω το Multistrada 1000 DS, μεταχειρισμένο του 2004. Ακουσα ότι ένα από τα προβλήματά του είναι ότι ζεσταίνεται πολύ το καλοκαίρι και υποφέρει ο οδηγός από το ζέσταμα λόγω σέλας. Αληθεύει;

Τότε τί να πουν τα παιδιά που καβαλάνε R1;;;?????
Βρε δέν τη χτυπάς να πάς καμιά Δανία να γουστάρεις;;; Άσε το τι λένε έξω ρώτα κάποιον που την είχε!!!

alter45
28/04/2007, 22:18
Για πες μου περισσότερα!!!

dessert
28/04/2007, 22:26
Τι περισσότερα να πω;;;

Έχω ένα "γνωστό" που απο το 620 πήγε στο 1100 με κλειστά μάτια!!!

Ο dual spark είναι όλα τα λεφτά!!!! Σου ξαναγράφω ρώτα κάποιον που την είχε-έχει!!!Αν ήμουν 35 θα την έπερνα...:D Αλλά θέλω να περάσω απο τα SΒ πρώτα!!!

alter45
28/04/2007, 22:36
Εγώ φίλε μου, ξεκίνησα από ένα ΧΤ 600, μετά το έκανα motard, ακολούθως πήρα το LC4, μετά πήγα στο 749 της DUCATI, το έδωσα και πήρα το Super Duke, έπειτα αγόρασα το K6 της Suzuki, μετά πήρα το Χ9 500 της Piaggio και τώρα λέω να πάρω το Multistrada 1000 DS. Θέλω να τα δοκιμάσω όλα. Και είμαι 32 ετών...

dessert
28/04/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Εγώ φίλε μου, ξεκίνησα από ένα ΧΤ 600, μετά το έκανα motard, ακολούθως πήρα το LC4, μετά πήγα στο 749 της DUCATI, το έδωσα και πήρα το Super Duke, έπειτα αγόρασα το K6 της Suzuki, μετά πήρα το Χ9 500 της Piaggio και τώρα λέω να πάρω το Multistrada 1000 DS. Θέλω να τα δοκιμάσω όλα. Και είμαι 32 ετών...

Δε σου κρύβω πως κάθε φορά που βλέπω multi η καρδιά μου χτυπάει. Δεν είναι ιδιαίτερη σ' εμφάνιση αλλά σαν σύνολο έχει πολλά να δώσει. Δεν είναι 300 κιλά σε σχέση με τα άλλα της κατηγορίας της και ο κινητήρας σου βγάζει δόντι εκεί που οι άλλοι έχουν τρύπα. Για μένα είναι πολύ καλή επιλογή και μιας και έχεις και μία αρκετά καλή ιστορία με τις μοτο κάνε της ένα test ride!!!

Εγώ απο την άλλη έχω κολλήσει στην mostro τα τελευταία 5 έτη και όσο και αν προσπαθώ να φύγω οι άλλες μοτοσυκλέτες δεν μου λένε κάτι. Τα κάνω όλα μαζί της, δεν μου κοστίζει και δεν μου λέει όχι ποτέ. Μάλλον είναι αρρώστια και πρέπει να πάρω άλλη μοτο σύντομα:lol:

dessert
28/04/2007, 22:50
Α!! ducatisti= πολλοί
ducatista=ένας

:D

alter45
28/04/2007, 23:16
Δεν δέχομαι ότι το Multi δεν είναι καταπληκτικό σαν εμφάνιση. Είναι κάτι το διαφορετικό.

Υ.Γ. Στην παρέα είμαστε 6 ducatisti :)

skous
29/04/2007, 13:33
Αν μιλάμε για πόλη-μποτιλιάρισμα μάλλον ξεσταίνεται.

Εμπειρία δεν έχω απο το 1000 αλλά απο το 620.

Ζεσταίνεσαι και ψιλο-ζεσταίνονται τα πόδια.
Αυτό σε τρελό μποτιλιάρισμα και σε πολύ ζέστη.

Η μηχανή πάντως δεν παθαίνει τίποτα.

Αν είσαι σε πορεία (ακόμα και κάυσωνα να έχει) και ακόμα και εάν βαράει υψηλές θερμοκρασίες το μοτέρ, δεν καταλαβαίνεις μια.

nickmonstro
29/04/2007, 14:06
Kαι το δικο μου μια απο τα ιδια ειναι μεσα στην κινηση:(

zero76
29/04/2007, 21:56
συμφωνω με dessert , και εμενα με πιανει κατι οταν βλεπω multistrada στο δρόμο και εχω ένα φαντάσου!! ανεπιφυλακτα παρτο ειναι τρομερη επιλογη και για τουρισμο και για σπορ

zero76
29/04/2007, 21:58
have a look


86355

zero76
29/04/2007, 21:59
another one


86356

zero76
29/04/2007, 22:04
last ..

ps.με 2ο ατομο και 3 βαλιτσες και 150km/h στην ερημο δεν ανεβασε θερμοκρασια πάντως,που να παρεις το 1000!πηγαμε Συρια και Καπαδοκια ,σε Light-off τα ίδια με το tiger σε εθνικη πολυ πιο πανω απο το BMWακι.ταξιδιωτικο ισως μπει σε περιοδικο μηχανων προσεχως.θες τπτ αλλο?


86360

alter45
30/04/2007, 01:43
Μ' έστειλες τώρα φίλε μου... Μάλλον το παίρνω σήμερα, οπότε θα σας πω το βράδυ εντυπώσεις...

GST
30/04/2007, 11:20
οτι ζεστενεται μεσα στη πολη σε συνθηκες μποτιλιαρισματος ειναι γεγονος ...παρολα αυτα με στοκ εξατμηση η μεγαλητερη θερμοκρασια που εχω δει ειναι 115 ενω με τερμι απο μπροστα βια 100-105 και παλι σε πολυ δυσμενεις συνθηκες (στο μανιουαλ δινει ανεκτη μαξιμουμ 150-160)...δεν φταιει παντως η σελα!!....οπως ειπαν και ποιο πανω μονο εν σταση θα εχεις προβλημα ..και αμα φορας βερμουδα....τωρα αν ειναι 04 μοντελο τσεκαρε αν εχει αλλαξει το ηλεκτρονικο πολυοργανο γιατι τα 03 04 ειχαν προβληματα και παιζει τα χλμ να μην ειναι τα πραγματικα ..επισης κοιτα αν εχουν αλλαχθει τα μαρκουτσια απο το ψυγειο λαδιου ...αν εχουν αλαχθει καπου ειναι κολλημενο ενα ασημι αυτοκολλητο ...κατα τα αλλα δεν εχει παρουσιασει τιποτα αλλο σημαντικο ..οτι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου ...

alter45
30/04/2007, 20:15
Ωπα φίλε μου. Για πες μου λίγα περισσότερα για τα προβλήματα που βγάζουν, γιατί το δικό μου μάλλον είναι του 03. Θα το τσεκάρω τελικά την Τετάρτη...

stradas
30/04/2007, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Ωπα φίλε μου. Για πες μου λίγα περισσότερα για τα προβλήματα που βγάζουν, γιατί το δικό μου μάλλον είναι του 03. Θα το τσεκάρω τελικά την Τετάρτη...

Να κοιταξεις αν εχει αλλαξει οργανα (τα πρωτα επαιρναν υγρασια), εαν εχει τους καινουργιους καθρεφτες (οπτικα ιδιοι με τους παλιους αλλα πιο "μακρυ" μπρατσο - με τους παλιους βλεπεις τους ωμους σου και οχι πισω), αλλα το σημαντικοτερο ειναι να μην εχει το λεγομενο brake shudder δηλ. οταν φρεναρεις να μην τρεμει το μπροστινο.

Ειναι κατι που δεν παρουσιαστηκε σε ολα τα μηχανακια και επισης σε αυτα που παρουσιαατηκε σε αλλα το εκανε σε πολυ μικρη ταχυτητα ενω σε αλλα στα περιπου 50-60 χλμ/ωρα.

Κατα τα αλλα, ειναι γ@μω τα μηχανακια, και εκδρομη πας, μονος ή δικαβαλος, και γρηγορη βολτα και πιστα...

Εχω 27Κ χλμ και δεν το αλαλζω το μηχανακι με τιποτα!!!

Εκτος εαν το βγαλει με μοτερ 999 κλπ... :D

alter45
30/04/2007, 22:22
Φίλε μου Stradas, επειδή σε "κόβω" σοβαρό άτομο, θα ήθελα να κρατήσουμε επικοινωνία, για να τα πούμε όταν πάρω στα χέρια μου το μηχάνημα (Τετάρτη απόγευμα).

tam
01/05/2007, 16:17
Γεια σου φίλε και καλό μήνα.
Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Multistrada 1000DS του 2004
με το κιτ της Ducati (φίλτρο,Termignoni κτλ) και λάστιχα Dunlop Sportmax Qualifier.
Tο μηχανάκι είναι αστέρι αλλά απαιτεί προσοχή ειδικά στις κλειστές
στροφές γιατί έχει τρομερή ροπή και σε κόβει στις εισόδους των στροφών και είναι πολύ γρήγορο στις εξόδους (το λέω αυτό γιατί είχα πιο πριν Fz6 το οποίο έχει ακριβώς τα αντίθετα χαρακτηστιστικά).Πρέπει να το εμπιστεύεσαι και να είσαι σίγουρος ότι δε θα το φτάσεις στα όριά του.Επίσης άμα έχει το κάθισμα της μαμάς μάλλον να πας να πάρεις κανά καλύτερο γιατί
είναι λίγο σκληρό (εμένα το δικό μου έχει ένα μαλακό extra).
Όσον αφορά τη θέρμανση του κινητήρα,όντως ο πίσω κύλινδρος ζεσταίνεται αρκετά και
μέσα στη κίνηση και σου καψαλίζει το αριστερό ποδάρι.Αλλά,έτυχε να θέλω να θέλω να πάρω ένα ανθρακονημάτινο κομμάτι από τους
http://www.sofoscarbon.gr/
οι οποίοι παρεπιπτόντως έχουν πολύ καλές τιμές,και μου είπαν ότι ετοιμάζουν να κατασκευάσουν
αεραγωγό από ανθρακονήματα που να παίρνει τον αέρα από μπροστά και να ψύχει
το πίσω (θερμόαιμο) κύλινδρο.Φυσικά τους είπα ότι με το που θα φτιάξουν το καλούπι
να με υπολογίζουν για ένα κομμάτι.'Αντε να δούμε.
Πάντως πριν πάρεις το μηχανάκι να το οδηγήσεις για πολλά χιλιόμετρα.
Αυτά.

φιλικά,
Γιώργος

alter45
01/05/2007, 16:30
Γεια σου Γιώργο. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Γιατί να το οδηγήσω για πολλά χιλιόμετρα πριν το πάρω; Τι πρέπει να προσέξω;

tam
01/05/2007, 16:36
Για να δεις άμα σου αρέσει η οδήγησή του.
Είναι ψηλό το μηχανάκι.Δε ξέρω τι οδηγούσες πιο πριν.
Να ξέρεις ότι το χειριστήριά του είναι πολύ βαριά και θένε γερά δάκτυλα.
Η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή και επιθετική και δε σε αφήνει να αγιάσεις.
Σε προκαλεί να το τρέξεις και να το πιέσεις.
Το βράδυ πάντως είναι καταπληκτικό.Τα φώτα του πολύ καλά και τα όργανά του έχουν
αυτό το ελαφρό μπλε που είναι όλα τα λεφτά.Με ότι ταχύτητα και αν πηγαίνεις είναι απόλαυση.
Πάντως ελπίζω άμα το "χτυπήσεις" το Multistrada να το πάρεις κόκκινο.Δε λέει άλλο χρώμα.
Αυτά (προς το παρόν).

φιλικά,
Γιώργος

tam
01/05/2007, 16:45
Αλήθεια έχεις βρει κανένα προς αγορά;Κάτι είχε πέσει στην αντίληψή μου πριν καμιά 15αριά μέρες.
Δες το πμ.

alter45
01/05/2007, 17:45
Δε μου λες Γιώργο, στρίβει καθόλου;;;

tam
01/05/2007, 19:06
Στρίβει και με το παραπάνω.
Αυτό το μηχανάκι κατασκευάστηκε μόνο για τις στροφές.

alter45
01/05/2007, 21:11
Γιώργο δεν μου είπες το πιο σημαντικό. Από κατανάλωση πως πάει;

tam
01/05/2007, 23:45
Μη σε ανησυχεί η κατανάλωση.Εϊναι σχετικά καλή γιατί το μηχανάκι έχει πολύ ροπή χαμηλά
και δε χρειάζεται να το ζορίσεις ψηλά.Αλλά δεν είναι και παπί.
Πάντως πίστεψέ με.Τα lt/km είναι το μόνο που δε θα σε απασχολήσει σε αυτό το μηχανάκι.
Καλή τύχη αύριο με το test-ride.

stradas
02/05/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tam
Για να δεις άμα σου αρέσει η οδήγησή του.
Είναι ψηλό το μηχανάκι.Δε ξέρω τι οδηγούσες πιο πριν.
Να ξέρεις ότι το χειριστήριά του είναι πολύ βαριά και θένε γερά δάκτυλα.
Η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή και επιθετική και δε σε αφήνει να αγιάσεις.
Σε προκαλεί να το τρέξεις και να το πιέσεις.
Το βράδυ πάντως είναι καταπληκτικό.Τα φώτα του πολύ καλά και τα όργανά του έχουν
αυτό το ελαφρό μπλε που είναι όλα τα λεφτά.Με ότι ταχύτητα και αν πηγαίνεις είναι απόλαυση.
Πάντως ελπίζω άμα το "χτυπήσεις" το Multistrada να το πάρεις κόκκινο.Δε λέει άλλο χρώμα.
Αυτά (προς το παρόν).

φιλικά,
Γιώργος

Εχεις δικιο σε ολα και συμφωνω εκτος απο ενα: ολοι ξερουν οτι το ασημι ειναι το πιο γρηγορο χρωμα!!! :lol: :beer:

tam & alter45 εχετε pm :beer:

stradas
02/05/2007, 10:32
...oriste...


86641

skous
02/05/2007, 11:11
Ρεμάααααααααααααααααααααλια...



DARK

tam
02/05/2007, 11:29
Ε,είπαμε δα.
Λίγος σεβασμός στη παράδοση.
Κόκκινο και πάλι κόκκινο.
Κάνει και αντίθεση με τα ανθρακονημάτινα κομμάτια.
Με τα Ohlins βέβαια μας τη λες εκ του ασφαλούς.

http://users.physics.uoc.gr/~tam/multi_red.jpg

Χανιώτη,μην τσοι γρηκάς.
Kόκκινο μόνο

Πάντως το μαύρο ή το dark κάνει το μηχανάκι πιο επιβλητικό.
Μη τα θέμε και όλα δικά μας.

alter45
02/05/2007, 19:52
Παιδιά είμαι πολύ στενοχωρημένος. Δεν το πήρα τελικά το Multi, διότι ο τύπος ήταν "απατεώνας". Ελεγε στην αγγελία 2004, ενώ ήταν 2003, το κοντέρ έγραφε 8.500 χιλιόμετρα, ενώ ήταν εμφανές ότι είχε τουλάχιστον 35.000-40.000, οι δισκόπλακες και ειδικά η μπροστινή ήταν σε κακό χάλι, οι βίδες γενικώς ήταν σκουριασμένες, έπρεπε εκτός από τα 8500 χιλιάρικα που ζήταγε να σκάσω άλλα 500 για λάστιχα και 500 για το μεγάλο service και γενικώς έχω σπαστεί γιατί ήμουν προετοιμασμένος για να το πάρω. Και ξέρετε πως είναι για έναν μηχανόβιο να είναι προετοιμασμένος να πάρει μηχανή και τελικά να μην παίρνει.

tam
02/05/2007, 20:34
Δε πειράζει ρε συ.
Πήρες αυτόν που σου είπα στα Χανιά;

dessert
02/05/2007, 21:14
Μην απογοητεύεσαι, θα βρεις μοτόρι. Κάθε εμπόδιο για καλό...;)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

thePrince
02/05/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Παιδιά είμαι πολύ στενοχωρημένος. Δεν το πήρα τελικά το Multi, διότι ο τύπος ήταν "απατεώνας". Ελεγε στην αγγελία 2004, ενώ ήταν 2003, το κοντέρ έγραφε 8.500 χιλιόμετρα, ενώ ήταν εμφανές ότι είχε τουλάχιστον 35.000-40.000, οι δισκόπλακες και ειδικά η μπροστινή ήταν σε κακό χάλι, οι βίδες γενικώς ήταν σκουριασμένες, έπρεπε εκτός από τα 8500 χιλιάρικα που ζήταγε να σκάσω άλλα 500 για λάστιχα και 500 για το μεγάλο service και γενικώς έχω σπαστεί γιατί ήμουν προετοιμασμένος για να το πάρω. Και ξέρετε πως είναι για έναν μηχανόβιο να είναι προετοιμασμένος να πάρει μηχανή και τελικά να μην παίρνει.
Κάτι τέτοια διαβάζω και παίρνω κουράγιο για τις 40 ΔΟΣΕΙΣ που έχω ακόμα μπροστά μου... Θα κάνω το σκατό μου παξιμάδι για να το ξεπληρώσω αλλά τουλάχιστον είναι καινούργιο!

Κουράγιο, σίγουρα θα βρεις κάποιο σε καλύτερη κατάσταση.

alter45
02/05/2007, 22:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tam
Δε πειράζει ρε συ.
Πήρες αυτόν που σου είπα στα Χανιά; [/

Οχι δεν τον πήρα, γιατί υπάρχει σοβαρός λόγος που πρέπει να αγοράσω μηχανή από την Αθήνα.

tam
02/05/2007, 23:04
Ξα σου.
Πάντως από όσο θυμάμαι ο κάτοχος είναι από Αθήνα.
Πάντως δε χάνεις και πράμα να του τηλεφωνήσεις.

skous
02/05/2007, 23:22
Δεν πειράζει φίλε, όλα είναι για καλό...


Εάν ενδιαφέρεσαι για 750, κοίτα την αγγελία μου :)

alter45
02/05/2007, 23:29
Φίλε μου, το multi σου φαίνεται πάρα πολύ καλό, ωστόσο για ψυχολογικούς λόγους δεν μπορώ να πέσω κάτω από 1000 κυβικά. :)

skous
02/05/2007, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Φίλε μου, το multi σου φαίνεται πάρα πολύ καλό, ωστόσο για ψυχολογικούς λόγους δεν μπορώ να πέσω κάτω από 1000 κυβικά. :)

αμα θές σοθ δίνω και ένα 250 scooter για να κάνεις σούμα 1000.

χεχε, πλάκα κάνω.

Καταλαβαίνω, αν δεν βρείς όμως κάτι και έχεις κολήσει ξέρεις τι να κάνεις:p :p

Σου εύχομαι πάντως ολόψυχα να βρείς αυτό που θέλεις.

Μια ερώτηση. Αυτά που είδες/βρήκες τα βρήκες μόνος σου ή δεν τα είχες παρατηρήσει και το πήγες σε συνεργείο;

alter45
02/05/2007, 23:40
Πήγα με ένα φίλο μου, που τυγχάνει να είναι έμπορος μοτοσυκλετών και να βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις του πανελληνίου πρωταθλήματος superbikes!!! Βλέπεις, ο τύπος έπεσε στην περίπτωση!!!

alximistis
05/06/2007, 17:49
Παίδες εισβάλλω και γω στη συζήτηση σας όχι για κανά άλλον λόγο αλλά γιατί θέλω τη βοήθειά σας.
Λοιπόν, αν και η καρδιά μου και δεν κάνω πλάκα ήταν δοσμένη στο Multistrada από την στιγμή που το είδα δυστυχώς τελικά στράφηκα σε άλλη λύση. Δεν πέρασα καθόλου άσχημα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος αλλά τεσπα για να μην σας πρήζω το μοτόρι μου το πουλάω.
Και γύρω στο Νοέμβριο πάω για το Μούλτι το 1.000. Οριστικά και αμετάκλητα.
Τι θέλω τώρα.

Μερικές διευκρινίσεις. Καταρχάς είναι και αυτό ξηροκάμπανο γιατί έχω την αίσθηση πως όχι.
Δεύτερον κάτι που είπε ο Γιώργος νομίζω για προσοχή και καλύτερα να μην οδιγείται στα όρια του. Θεωρείτε ότι είναι επικίνδυνο ας πούμε στις κλειστές στροφές; Ότι "φεύγει" ας το πούμε έτσι πιο εύκολα από τα άλλα;
Τρίτον, υπάρχει σίγουρα διαφορά ανάμεσα στο 620 και στο 1.000. Είχα πριν χτ 600 και λίγο πριν αυτό δίνω τώρα ένα triumph tiger 955. Θα μπορώ να κουμαντάρω το 1.000 ή στη δύσκολη ή τεσπα σε κάποια πιο έντονη στιγμή θα ψάχνομαι;
Τέταρτον, ξέρω ότι έχει πανάκριβα ανταλλακτικά και σέρβις. Για πόσα λεφτά παραπάνω κοιτάω;
Πέμπτον και τελευταίο μίλαγα εντελώς τυχαία με έναν τυπά 20 χρόνια μοτοσικλετιστής. Μου είπε μακρυά και πως δεν είναι μοτοσικέτα που να παρέχει ασφάλεια. Γνώμες συμβουλές;

Παίδες σόρι αν σας έπρηξα αλλά θέλω να ξέρω κι ευχαριστώ εκ των προτέρων .

letebokos2
05/06/2007, 18:06
AGAPITE EXW MULTI 1000DS KAI EIMAI APO PATRA MIKRI POLH ME TROMERH KINHSH!! AN PW OTI DEN ANEVAZEI THERMOKRASIA THA EIMAI PSEYTIS GI AYTO TO APOFEYGW NA TO PERNW MESA STO KENTRO! KALA MIN FANTASTEIS OTI PSINESAI KIOLAS !!! SE POLY ZESTES HMERES ME POLY KINHSH DEN ANEVAZEI PANW APO 105 VATHMOYS ! ALWSTE FILE EINAI KAI 1000CC KAI OXI PAPAKI!! AKSIZEI TO KOPO!!

thePrince
05/06/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Παίδες εισβάλλω και γω στη συζήτηση σας όχι για κανά άλλον λόγο αλλά γιατί θέλω τη βοήθειά σας.
Λοιπόν, αν και η καρδιά μου και δεν κάνω πλάκα ήταν δοσμένη στο Multistrada από την στιγμή που το είδα δυστυχώς τελικά στράφηκα σε άλλη λύση. Δεν πέρασα καθόλου άσχημα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος αλλά τεσπα για να μην σας πρήζω το μοτόρι μου το πουλάω.
Και γύρω στο Νοέμβριο πάω για το Μούλτι το 1.000. Οριστικά και αμετάκλητα.
Τι θέλω τώρα.

Μερικές διευκρινίσεις. Καταρχάς είναι και αυτό ξηροκάμπανο γιατί έχω την αίσθηση πως όχι.
Δεύτερον κάτι που είπε ο Γιώργος νομίζω για προσοχή και καλύτερα να μην οδιγείται στα όρια του. Θεωρείτε ότι είναι επικίνδυνο ας πούμε στις κλειστές στροφές; Ότι "φεύγει" ας το πούμε έτσι πιο εύκολα από τα άλλα;
Τρίτον, υπάρχει σίγουρα διαφορά ανάμεσα στο 620 και στο 1.000. Είχα πριν χτ 600 και λίγο πριν αυτό δίνω τώρα ένα triumph tiger 955. Θα μπορώ να κουμαντάρω το 1.000 ή στη δύσκολη ή τεσπα σε κάποια πιο έντονη στιγμή θα ψάχνομαι;
Τέταρτον, ξέρω ότι έχει πανάκριβα ανταλλακτικά και σέρβις. Για πόσα λεφτά παραπάνω κοιτάω;
Πέμπτον και τελευταίο μίλαγα εντελώς τυχαία με έναν τυπά 20 χρόνια μοτοσικλετιστής. Μου είπε μακρυά και πως δεν είναι μοτοσικέτα που να παρέχει ασφάλεια. Γνώμες συμβουλές;

Παίδες σόρι αν σας έπρηξα αλλά θέλω να ξέρω κι ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Το 1000 είναι ξηροκάμπανο. Το 1100 δεν είναι. Αν πρόκειται να το πάρεις καινούργιο, καλύτερα το 1100. Είναι πιο ήσυχο.
Δεν εκφέρω γνώμη για την συμπεριφορά του στο όριο - όχι ακόμα - θα σου πω μετά το καλοκαίρι. Αλλά να «φεύγει» στις στροφές; Δε νομίζω - κάθε άλλο. Αλλά βρίσκει εύκολα κάτω - μήπως αυτό εννοούν;
Ο «20 χρόνια μοτοσυκλετιστής» τι μηχανή έχει; Τι εννοεί δεν παρέχει ασφάλεια; Την έχει οδηγήσει; Έχω ακούσει κι εγώ τέτοια ένα σωρό - συζητούσα με έναν μεγαλύτερο από εμένα (με XX) και είχε ακούσει πως τα Ducati οδηγούνται δύσκολα και είναι δύστροπα! Ποιός βγάζει αυτές τις φήμες; Το 1000DS είναι πιο «εύκολο» και από το Canyon 600 που είχα πριν! Αν δεν σε προβληματίσει ο αντρικός συμπλέκτης δεν θα έχεις κανένα φόβο - αρκεί βέβαια να είσαι συνετός στην οδήγηση γιατί, το 1000DS, έχει «μόλις» 84 άλογα αλλά ΔΕΝ είναι ψόφια!

alximistis
05/06/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Το 1000 είναι ξηροκάμπανο. Το 1100 δεν είναι. Αν πρόκειται να το πάρεις καινούργιο, καλύτερα το 1100. Είναι πιο ήσυχο.
Δεν εκφέρω γνώμη για την συμπεριφορά του στο όριο - όχι ακόμα - θα σου πω μετά το καλοκαίρι. Αλλά να «φεύγει» στις στροφές; Δε νομίζω - κάθε άλλο. Αλλά βρίσκει εύκολα κάτω - μήπως αυτό εννοούν;
Ο «20 χρόνια μοτοσυκλετιστής» τι μηχανή έχει; Τι εννοεί δεν παρέχει ασφάλεια; Την έχει οδηγήσει; Έχω ακούσει κι εγώ τέτοια ένα σωρό - συζητούσα με έναν μεγαλύτερο από εμένα (με XX) και είχε ακούσει πως τα Ducati οδηγούνται δύσκολα και είναι δύστροπα! Ποιός βγάζει αυτές τις φήμες; Το 1000DS είναι πιο «εύκολο» και από το Canyon 600 που είχα πριν! Αν δεν σε προβληματίσει ο αντρικός συμπλέκτης δεν θα έχεις κανένα φόβο - αρκεί βέβαια να είσαι συνετός στην οδήγηση γιατί, το 1000DS, έχει «μόλις» 84 άλογα αλλά ΔΕΝ είναι ψόφια!

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε.
Δεν πάω για το καινούργιο το 1.100 γιατί τόσα φράγκα δεν παίζουν. Οπότε πάω ντε και καλά για ξηροκάμπανο. Όσο για τον 20 χρόνια μοτοσικλετιστής έχει ένα BMW όχι οκ είναι και έμπειρος αλλά και πολυταξιδεμένος. Τώρα δεν ξέρω γιατί έχει τέτοια άποψη για το multi.
Τώρα... με το συνετός στην οδήγηση... εκεί γενικά δεν θα έχουμε πρόβλημα. Αλλά κάποιες στιγμές μάλλον θα... παραέχουμε.
Ευχαριστώ πάντως.

thePrince
05/06/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε.
Δεν πάω για το καινούργιο το 1.100 γιατί τόσα φράγκα δεν παίζουν. Οπότε πάω ντε και καλά για ξηροκάμπανο. Όσο για τον 20 χρόνια μοτοσικλετιστής έχει ένα BMW όχι οκ είναι και έμπειρος αλλά και πολυταξιδεμένος. Τώρα δεν ξέρω γιατί έχει τέτοια άποψη για το multi.
Τώρα... με το συνετός στην οδήγηση... εκεί γενικά δεν θα έχουμε πρόβλημα. Αλλά κάποιες στιγμές μάλλον θα... παραέχουμε.
Ευχαριστώ πάντως.
Με το ξηροκάμπανο θα έχεις τα εξής 2 προβλήματα: 1) αν το χρησιμοποιείς πολύ σε πόλη θα κάψεις γρήγορα τους δίσκους, προτείνεται ανοιχτό καπάκι στην καμπάνα το οποίο σε οδηγεί στο 2) θα σε σταματάνε στον δρόμο για να σου πουν ότι «κάτι κοπανάει στο μηχανάκι και να το πας στον μάστορα» - θα το συνηθίσεις με τον καιρό! Επίσης, να φοράς full face κράνος γιατί θα έχεις μόνιμα ένα πλατύ χαμόγελο και θα σε κοροϊδεύει ο κόσμος...
Προσωπικά, φεύγοντας από τα 34 άλογα του μονοκύλινδρου και ανεβαίνοντας στα 84 του Multistrada είχα τρομερό άγχος, είμαι και γενικά «συντηρητικός» οδηγός (μάλλον έρχεται με την ηλικία), αλλά τελικά, τσάμπα αγχώθηκα, το μηχανάκι είναι ιδιαίτερα φιλικό, δυσανάλογα ίσως με τα κυβικά του. Βέβαια, λόγω υποχρεώσεων, δεν έχω βγει πολύ παρά έξω από... την Αττική αλλά τον άλλο μήνα θα πάρω τους δρόμους προς τα βόρεια και πιστεύω πως δεν θα με απογοητεύσει, ούτε θα με προβληματίσει.

alximistis
05/06/2007, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Με το ξηροκάμπανο θα έχεις τα εξής 2 προβλήματα: 1) αν το χρησιμοποιείς πολύ σε πόλη θα κάψεις γρήγορα τους δίσκους, προτείνεται ανοιχτό καπάκι στην καμπάνα το οποίο σε οδηγεί στο 2) θα σε σταματάνε στον δρόμο για να σου πουν ότι «κάτι κοπανάει στο μηχανάκι και να το πας στον μάστορα» - θα το συνηθίσεις με τον καιρό! Επίσης, να φοράς full face κράνος γιατί θα έχεις μόνιμα ένα πλατύ χαμόγελο και θα σε κοροϊδεύει ο κόσμος...
Προσωπικά, φεύγοντας από τα 34 άλογα του μονοκύλινδρου και ανεβαίνοντας στα 84 του Multistrada είχα τρομερό άγχος, είμαι και γενικά «συντηρητικός» οδηγός (μάλλον έρχεται με την ηλικία), αλλά τελικά, τσάμπα αγχώθηκα, το μηχανάκι είναι ιδιαίτερα φιλικό, δυσανάλογα ίσως με τα κυβικά του. Βέβαια, λόγω υποχρεώσεων, δεν έχω βγει πολύ παρά έξω από... την Αττική αλλά τον άλλο μήνα θα πάρω τους δρόμους προς τα βόρεια και πιστεύω πως δεν θα με απογοητεύσει, ούτε θα με προβληματίσει.


Ευχαριστώ και πάλι. Κι έχεις δίκιο για το ξηροκάμπανο ρε φίλε αλλά... πολύ ακριβό. :(

chducos1
05/06/2007, 20:22
να με συνγχωρατε αλλα ducos=ξηροκαμπανο κροταλισμα!!!!
μπορει να χρειαζεται αριστερο χερι stalone αλλα ειναι ιεροσυλια 1000 μοτοσακο ανευ


alximisti παρτο για μεγαλα χαμογελα

kinhsh
06/06/2007, 02:08
Για το πως μπορει να παει το Μουλτιστατα το εχω δει γιατι εχω κυνηγηθει μαζι του ,εγω με σουπερσπορ μηχανη. Οσο η διαδρομη ειναι με σφιχτες στροφες που το κοντερ κινειται 90- 140 με λαστιχα Μ3 μετζελερ το Μουλτιστατα πηγαινε σαν σουπερσπορ απο ταχυτητα.Αριστο πραγματικα.

GST
06/06/2007, 06:26
σε σχεση με το τιγρη δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το 1000 και το 620 καλο ειναι αλλα θα σου φανει λιγο ..το στοιχειο του ειναι τα κλειστα στροφιλικια και δεν φευγει με τιποτα εκτος βεβαια και κανεις χοντραδα ...και σε πιστα κραταει πολυ καλα για την κατηγορια του ...σε ταξιδη τωρα δεν ειναι και τουρισταδικο αλλα δεν θα σε κουρασει παραπανω απο τα αλλα της κατηγοριας του ...πας ανετα με 160-180 ...τωρα για το τι βγαζει και κοστος συντηρησης εχω αναφερθει και σε αλλα ποστ ...αν ψαξεις θα βρεις πολλα εδω ...οτι αλλο θελεις ρωτα!

alximistis
08/06/2007, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
σε σχεση με το τιγρη δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το 1000 και το 620 καλο ειναι αλλα θα σου φανει λιγο ..το στοιχειο του ειναι τα κλειστα στροφιλικια και δεν φευγει με τιποτα εκτος βεβαια και κανεις χοντραδα ...και σε πιστα κραταει πολυ καλα για την κατηγορια του ...σε ταξιδη τωρα δεν ειναι και τουρισταδικο αλλα δεν θα σε κουρασει παραπανω απο τα αλλα της κατηγοριας του ...πας ανετα με 160-180 ...τωρα για το τι βγαζει και κοστος συντηρησης εχω αναφερθει και σε αλλα ποστ ...αν ψαξεις θα βρεις πολλα εδω ...οτι αλλο θελεις ρωτα!


Ευχαριστώ και εσένα.
Αλλά κάνε μου μια τελευταία χάρη ή μάλλον κάντε τη μου όλοι σας.
Επειδή είμαι τεράστιο τεμπελόσκυλο :( και βαριέμαι φρικτά να ψάχνω να βρω άλλα ποστ δεν μου λέτε καλοί μου συνάνθρωποι :) τι παίζει και με τα σέρβις; Και με τα συνεργεία;
Ισχύει ότι πρέπει να τρέχω σε εξουσιοδοτημένο Ντουκάτι και ότι αυτά είναι μόλις 4-5 σε όλη την Αθήνα;
Και ότι από τα περίπου 300 που πλήρωνα για ένα καλό σέρβις του τίγρη να ετοιμάζομαι για 500-600;
Ευχαριστώ ο τεμπελόσκυλος φίλος σας! :D

gatecrasher
19/06/2007, 08:05
Μια ερωτισουλα παιδια..... Λογω δουλειας στο κεντρο κανω αναγκαστικα καποια χιλιομετρα μεσα σε κινησουλα μεχρι να βγω Αττικη οδο. Σημερα το πρωι ακουσα ενα ελαφρο γρυλισμα απο νεκρα σε πρωτη, αφηνοντας τον συμπλεκτη!Εχει να κανει με φθορα στους δισκους ?

Xrider
19/06/2007, 09:31
Γενικα τα Ducati εχουν πιο "βαρυ" τιμονι απο αλλες μηχανες,οποτε αυτα περι εξοδους σε στροφες δεν νομιζω να ισχυουν.
Το Multi δεν το εχω οδηγησει αλλα το εχει φιλος μου που εχει Ducati store.-πριν ειχε BMW μηχνη-
Απο αυτα που μου εχει πει,παει χαλαρα ταξιδι με 220χλμ,σε στροφες μπαινει πολυ καλα -εχω δει τα λαστιχα-.
Το μονο προβλημα που του εβγαλε καινουργιο ηταν υγρασια στο χιλιομετρητη-τον αλλαξε-.
Ο ανεμοθωρακας ειναι λιγο κοντος αν δεν κανω λαθος και τον αλλαξε με εναν φιμε.
Οσο αναφορα τις τρομπες συμπλεκτη και φρενου ειναι νεας γενιας και δεν ειναι σκληρες οπως στα Μοστρο.Το Μουλτι πρεπει να εχει αν δεν κανω λαθος και τον συμπλεκτη αντι-πηδηματος καπως ετσι μεταφραζεται.

Προσωπικη αποψη...
Το μουλτι του Σκους στα 750κκ ειναι καλη φαση για καποιον που κινειται περισσοτερο σε πολη και ταξιδια κανει...εδω κανω εγω με το 600:cool:
Το μονο που θελει το Μουλτι του Σκους ειναι ενα ψυγειο λαδιου και μια ηλεκτρονικη και ειναι αστερι.
Το ψυγειο λαδιου χρειαζεται σε ολα τα Duc οταν βαζεις το kit.

Οσο αναφορα το κοστος αντ/κων απο την στιγμη που εχεις τα φλας ενσωματωμενα στους καθρευτες...καταλαβαινεις τι γινεται...

Ταξιδευτής
19/06/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Ευχαριστώ ο τεμπελόσκυλος φίλος σας! :D

Χαμενο τεμπελοσκυλο, εισαι τοσο βαρεμαρας που ουτε να παρεις ενα τηλεφωνο δεν ξερεις ρε; :mad:
Αφου εχεις που εχεις τις αποριες, γιατι δεν με παιρνεις να στις λυσω; :a021: :lol:

Σε γενικες γραμμες:

1. Τα σερβις ειναι λογικα για την μαρκα και τα κυβικα.
2. Σερβις μην σκας που θα πηγαινεις: Θωμας στην λ. Κυμης (πρωην MAC).
3. Αν κυκλοφορας με τζινακι, σε μερες πολυ ζεστες κ κινηση θα σε :a021:
4. Κορυφαιο μηχανακι οπως ολες οι Ducati! :wave2:

5. ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΑΜΕΝΕ! :mad:

GST
19/06/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gatecrasher
Μια ερωτισουλα παιδια..... Λογω δουλειας στο κεντρο κανω αναγκαστικα καποια χιλιομετρα μεσα σε κινησουλα μεχρι να βγω Αττικη οδο. Σημερα το πρωι ακουσα ενα ελαφρο γρυλισμα απο νεκρα σε πρωτη, αφηνοντας τον συμπλεκτη!Εχει να κανει με φθορα στους δισκους ?

φυσιολογικο ειναι ...αρχιζουν και πατιναρουν λιγο με το καιρο ...αν εχεις κλειστο καπακι ανοιξε το βαλε μπρος τη μηχανη και φυσα τους δισκους ..επισεις πατα μια δυο φορες συμπλεκτη και φυσα ξανα...αν δεις οτι δεν διορθονεται ...τους βγαζεις τους απλωνεις και τους ψεκαζεις ελαχιστα με αντισκωριακο αφου πρωτα τους τριψεις λιγο με γυαλοχαρτο ..δοκιμασμενο.

GST
19/06/2007, 10:13
το μουλτι δεν εχει συμπλεκτη αντι- πηδηματος:lol: ...εξτρα παει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο απαραιτητος ...οσο για την τιμη του ..αστο καλυτερα!

gatecrasher
19/06/2007, 10:21
GTS thanks για την συμβουλη. Ο λογος που ρωταω ειναι ο εξης!Εχω αλλαξει δισκους πριν καμια 700ρια χιλιομετρακια και το καπακι το εχω ανοικτο!Απλα πριν αλλαξω δισκους ακουγα αυτο το γριλιασμα στην αποσυμπλεξη νεκρα σε πρωτη.Anyway βλεπουμε κ αναλογως πραττουμε
:beer:

Xrider
19/06/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
το μουλτι δεν εχει συμπλεκτη αντι- πηδηματος:lol: ...εξτρα παει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο απαραιτητος ...οσο για την τιμη του ..αστο καλυτερα!
Για πες πως λεγεται στα Ελληνικα..δεν ξερω..το μετεφρασα οπως ειναι απο τα ιταλικα anti-saltamento...δεν παει το μυαλο μου πως μπορει να λεγεται στα Ελληνικα.
Νομιζα οτι ειναι στανταρ στο Μουλτι.

GST
19/06/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Για πες πως λεγεται στα Ελληνικα..δεν ξερω..το μετεφρασα οπως ειναι απο τα ιταλικα anti-saltamento...δεν παει το μυαλο μου πως μπορει να λεγεται στα Ελληνικα.
Νομιζα οτι ειναι στανταρ στο Μουλτι.

δεν ξερω ρε χ μαλλον αντι μπλοκαρισματος ...δεν γελασα ειρωνικα αλλα μαρεσε αυτο το αντι πηδηματος ...αντι βιαγκρα συμπλεκτης:lol:

Xrider
19/06/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
δεν ξερω ρε χ μαλλον αντι μπλοκαρισματος ...δεν γελασα ειρωνικα αλλα μαρεσε αυτο το αντι πηδηματος ...αντι βιαγκρα συμπλεκτης:lol:
Το καταλαβα και δεν σου απαντησα ειρωνικα...απλα μηπως ηξερες πως λεγεται.

stradas
19/06/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Το καταλαβα και δεν σου απαντησα ειρωνικα...απλα μηπως ηξερες πως λεγεται.

Μονοδρομος συμπλεκτης λεγεται...

Ακου αντι πηδηματος...:lol: :lol: :lol:

gatecrasher
20/06/2007, 07:29
"Μονοδρομος συμπλεκτης" STRADAS, τι προσφερει στο μηχανακι?

stradas
20/06/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gatecrasher
"Μονοδρομος συμπλεκτης" STRADAS, τι προσφερει στο μηχανακι?

Σημαινει οτι δεν επιτρεπει στον κινητηρα να "φρεναρει" τον τροχο σε κατεβασματα ταχυτητων.

Χρησιμοποιειται σε αγωνιστικα μηχανακια, ωστε σε διαδοχικα κατεβασματα να μην μπλοκαρει ο πισω τροχος.

Στα δικα μας, νομιζω, αρκει μια σωστη ρυθμιση στο αμορτισερ ωστε να μην συμβαινει αυτο.

taksidiotis25
18/07/2008, 03:22
ειμαι κι εγω ενα βημα πριν την αγορα του Multi 1000 τελη 2003 μοντελο σε αριστη κατασταση.
το οδηγησα και προσεξα οτι ναι μεν τα αλογα ακουγοντε σαν λιγα ομως στην πραξη τα βγαζει με μανια,πολυ καλο.
θα το παρω σαν δευτερη μηχανη μιας κι εχω και μια bmw 1200 gs 08.
ημουν αναμεσα σε αυτο και σε ενα tdm 900 07 Μοντελο,κατι με ελκυει στο Multi.
ελπιζω αν το παρω να μην με αφηνει 60 η 100χλμ εξω απο την πολη.

taksidiotis25
25/07/2008, 21:12
ευτυχως την γλυτωσα και δεν την πηρα εγω.
μαρκα με γοητρο κατασκευαστη σου λεει ο αλλος.
βρε ουστ.
την πηρε ενας φιλος και του εβγαλε ζημια την δευτερη κιολας μερα,υποψιν ηταν μοντελο 07 τελη με διχως κακο ιστορικο.αφου βεβαια ο αλλος που την ειχε την ειχε μονο για να την βλεπει γιατι μονο για αυτο μονο αξιζε:D

alximistis
31/07/2008, 01:45
Καλά έκανες και δεν την πήρες φίλε την πήραμε εμείς ευτυχώς και είμαστε μια χαρά. :D
Λοιπόν παίδες όνειρο ήταν αλλά ευτυχώς δεν πάει το αντίθετο. Πραγματοποιήθηκε. Είμαι κάτοχος του multi σε χρώμα γκρι. Αυτό δηλαδή που ήθελα και το συζητούσα εδώ και κανά χρόνο το πετύχαμε τώρα. Και είμαι και μέλος στο ducatisti.gr. ;) :)
Ήρθε όμως η ώρα και για την πρώτη ερώτηση. Το manual αν θυμάμαι καλά λέει κάτι για 33 πίεση στα λάστιχα ή κάνω λάθος; Σήμερα τοποθετησα καινούργια λάστιχα και από τη χαρά μου ξέχασα να το δω και ο τύπος στο συνεργείο μου έβαλε νομίζω πολύ αέρα. Πάρα πολύ έχω την εντύπωση. 34 μπροστά και 38 πίσω κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι.
Πόσο βάζετε ρε παίδες;

GST
31/07/2008, 07:03
2,2bar μπροστα και 2,5 πισω