PDA

View Full Version : V-strom 1000 H 650



Σελίδες : [1] 2

santa marina
28/04/2007, 10:12
EXW TON EKSEIS ENDIASMO 1000 H 650 MPIN EIXA ENA AFRICA 750 KAI DEN THELW NA ALAKSW KATIGORIA.EPIDEI THA KINOUME KAI MESA STIN POLI THELW NA MATHO KATAPOSO EINAI FILIKO TO 1000 STIS KONTINES APO STASEIS KAI KATA POSO TO 650 A KAI GIA NA MHN TO KSEXASO THELW NA MOU PITE KAI GIA TA GKAZIA TOU 1000.

WWW
28/04/2007, 13:01
Είμαστε ακριβώς η ίδια περίπτωση. Είχα Africa και πήρα το 1000άρι Strom.

Το θέμα είναι που θα κινηθείς. Περισσότερο πόλη ή ταξίδια με μπαγκάζια και δικάβαλος. Με λίγα λόγια το θέμα σου είναι Case Study

Vstrom 1000:
(+) δύναμη, πολύ περισσότερη από το 650άρι, άσχετα αν στα χαμηλά μοιάζουν αρκετά. Η Torgue στο 1000άρι είναι εκπληκτική μετά τις 3000 στροφές όπου πραγματικά απογειώνεται.
(+) Μπορείς να ταξιδέψεις ανετότερα από το 650 σε δύσκολους δρόμους και με πολύ μεγάλο φορτίο (2 κάβαλος - τριπλέτα).
(+) Για ιστορικούς ίσως λόγους φορά τον γνωστό κινητήρα του σκληροπυρηνικού για την εποχή του TL, και ίσως αποτελεί τον καλύτερο V κινητήρα της κατηγορίας του.
(+) Άν και υποκειμένικο, πιστεύω πως είναι ποιό όμορφο συγκριτικά με το 650. Πολλές περιοχές γεμίζουν πιο αρμονικά, όπως για παράδειγμα ο κόλος του με τις 2 εξατμίσεις.

(-) Δεν βγαίνει με ABS, κάτι που χωρά αρκετή συζήτηση για το κατα πόσο στις Moto τελικά είναι πάντα επιθυμητό.
(-) Είναι ποιο βαρύ από το 650 και θέλεις μεγαλύτερη προσοχή στον χωματόδρομο
(-) Ένας κινητήρας V των 90 μοιρών και στα 1000 CC είναι πρακτικά αδύνατο να κινηθεί ομαλά κάτω από τις 3000 στροφές μέσα στην πόλη. Έτσι θα ακούς τριγμούς και Stuttering επειδή το θυρίο θέλει περισσότερες στροφές για να μπορέσει να ρολάρει με άνεση.
(-) Μεγαλύτερη κατανάλωση από το 650 και αρκετά ακριβότερο.

Επομένως, εξαρτάται τί θέλεις εσύ. Ένα πολύ δυνατό στην κατηγορία του 1000άρι, χωρίς να σε ενδιαφέρει το κόστος αγοράς και κίνησης καθώς και η σχετικά (κατ εμέ μη ενοχλητική) δυσκολία ρολαρίσματος στις πόλεις ????? Πάρε 1000.

Αν όμως τα λεφτά είναι πρόβλημα, πρόκειται να κινηθείς περισσότερο στην πόλη και μια - δυο φορές τον χρόνο για ταξιδάκια τότε πάρε 650

Αν η ηλικία σου ή η ιδιοσυγκρασία σου, σε κάνει να θέλεις γκάζια, τότε πάρε το 1000. Αν και στην περίπτωση αυτή θα σου συνιστούσα κάτι περισσότερο στρειτάδικο.΄

Πάντως το 1000 πιστεύω τελικά πως είναι όπλο, αρκεί να μην έχεις οικονομικούς δισταγμούς.

:sun: :sun: :sun:


86188

Respect
28/04/2007, 17:02
Εγώ παιδιά μία P 150Ε vespa είχα, αλλά το V-strom... 1000!!! :smokin:


86204

santa marina
30/04/2007, 10:14
se euxaristo poly isoun katatopistikotatos kaiegw mallon pros to 1000 klino tha ta poume meta apo to test drive pou tha tou kano

costas81
30/04/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από santa marina
se euxaristo poly isoun katatopistikotatos kaiegw mallon pros to 1000 klino tha ta poume meta apo to test drive pou tha tou kano



ασε ρε την μπαχατελα το 1000 το 650 ειναι πιο βρωμογκαζο!!!


εδω θα δεις και τι εννοώ!!!!!!



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


ξέχασα το λινκ ο μ@λ@κας!!


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14421&perpage=15&pagenumber=21

ekpaglos
30/04/2007, 14:14
Έχει ξανατεθεί το δίλλημα και με άλλους υποψήφιους αγοραστές v-strom και, νομίζω, ότι οι απόψεις συγκλίνουν στο εξής:

Το 650 είναι πιο value for money αγορά για τον "τυπικό χρήστη", ήτοι καθημερινή χρήση κυρίως εντός πόλης και εκδρομικές αποδράσεις τα ΣΚ. (ΠΡΟΣΟΧΗ: υπάρχει σημαντική διαφορά στην κατανάλωση, το 650 είναι πιο οικονομικό. Όσο για τα γκάζια- μεταξύ μας - τη διαφορά υπέρ του 1000 δε θα την αντιληφθείς, ούτε θα την κεφαλαιοποιήσεις στις αστικές μετακινήσεις.

Από την άλλη, η προτιμήσεις μας δε διαμορφώνονται στη βάση μόνο ορθολογικών παραγόντων. Είναι η αισθητική μας άποψη, η φαντασιακή μας ταύτιση με μια μοτοσικλέτα που κατευθύνουν ενίοτε τις επιλογές μας (άλλο εάν προσπαθούμε συχνά να τις εξορθολογίσουμε).

Θα ακούσεις διάφορα για τα υπέρ του ενός ή του άλλου. Είπαμε ο αστικός χρήστης που μία μηχανή για εντός και εκτός πόλης είναι ΟΚ και με το 650. Το 1000 σου δίνει κάτι παραπάνω σε κατά κανόνα λιγότερο συχνές περιστάσεις.

Respect
30/04/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
Έχει ξανατεθεί το δίλλημα και με άλλους υποψήφιους αγοραστές v-strom και, νομίζω, ότι οι απόψεις συγκλίνουν στο εξής:

Το 650 είναι πιο value for money αγορά για τον "τυπικό χρήστη", ήτοι καθημερινή χρήση κυρίως εντός πόλης και εκδρομικές αποδράσεις τα ΣΚ. (ΠΡΟΣΟΧΗ: υπάρχει σημαντική διαφορά στην κατανάλωση, το 650 είναι πιο οικονομικό. Όσο για τα γκάζια- μεταξύ μας - τη διαφορά υπέρ του 1000 δε θα την αντιληφθείς, ούτε θα την κεφαλαιοποιήσεις στις αστικές μετακινήσεις.

Από την άλλη, η προτιμήσεις μας δε διαμορφώνονται στη βάση μόνο ορθολογικών παραγόντων. Είναι η αισθητική μας άποψη, η φαντασιακή μας ταύτιση με μια μοτοσικλέτα που κατευθύνουν ενίοτε τις επιλογές μας (άλλο εάν προσπαθούμε συχνά να τις εξορθολογίσουμε).

Θα ακούσεις διάφορα για τα υπέρ του ενός ή του άλλου. Είπαμε ο αστικός χρήστης που μία μηχανή για εντός και εκτός πόλης είναι ΟΚ και με το 650. Το 1000 σου δίνει κάτι παραπάνω σε κατά κανόνα λιγότερο συχνές περιστάσεις. Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές διότι σε ειδικές, θεωρώ πως και το 650 για τις αστικές μετακινήσεις είναι και αυτό "too much" και ασφαλώς το 1000 σου δίνει πολύ παραπάνω ανεξάρτητα συχνών, ειδικών ή μη περιστάσεων. (Ακόμα και σε φαντασιωσικό επίπεδο). Βεβαίως, αυτό όπως είπες, κοστίζει!!

costas81
30/04/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές διότι σε ειδικές, θεωρώ πως και το 650 για τις αστικές μετακινήσεις είναι και αυτό "too much" και ασφαλώς το 1000 σου δίνει πολύ παραπάνω ανεξάρτητα συχνών, ειδικών ή μη περιστάσεων. (Ακόμα και σε φαντασιωσικό επίπεδο). Βεβαίως, αυτό όπως είπες, κοστίζει!!



και ειδικα όταν μιλάμε για κατανάλωση!

το 650 είναι οικονομία!

grenouig
22/03/2008, 16:59
ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΧΩ ΤΟ 650 ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ,ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 22.000 ΧΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΜ ΕΝΤΟΣ,ΘΕΛΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ ΤΟ 1000ΑΡΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΟΛΑΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΒS.ΠΡΑΓΜΑ ΒΑΣΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΑΝ ΒΡΩ ΕΝΑ 1000ΑΡΙ ΓΙΑ TEST RIDE

vestromas
22/03/2008, 19:15
Eχω το 6μιση του 2005 και εχω κανει καμια 30000χλμ. Μονιμως δικαβαλος και ταξιδιαρης. Αν εξαρεσης κατι κομπλεξιλικια που με πιανουν οταν το κοντερ δεν ξεπερνα τα 200 στην εθνικη, στονεπαρχιακο και στις επιταχυνσεις παντα νοιωθω οτι εχω πολυ περισοτερη δυναμη απ οση χρειαζομε. Αν ζουσα απο Ανκονα και περα προς τα βορεια, το 650 ισως να ηταν λιγο. Για Ελλαδα ομως το βρισκω υπερ αρκετο. Επισης η καταναλωση, αυτονομια και συντηρηση, ειναι ενας πολυ καλος λογος, να κατσω στ αυγα μου και να απολαμβανω ατελειωτα χιλιομετρα, με την καλυτερη ισως μοτοσυκλετα, της δεκαετιας!:rotflmao: :beer: :wave2:

grenouig
22/03/2008, 21:33
Εχεις απολυτο δικιο φιλε,απλα θα ηθελα λιγο γκαζι παραπανω και ανεση του κινητηρα στα πολλα χμ (140-180). Παω πασο

THEOD
27/03/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από grenouig
,ΘΕΛΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ ΤΟ 1000ΑΡΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΟΛΑΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΒS.ΠΡΑΓΜΑ ΒΑΣΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

Στο συγκεκριμένο μηχανάκι, με τα συγκεκριμένα φρένα, το ABS δεν είναι απαραίτητο...Δεν λέω ότι δεν θα ήταν καλό να υπάρχει, απλά τα διπίστονα φρένα του δεν έχουν τόση δύναμη που να μπλοκάρουν εύκολα τον τροχό και να καθιστούν απαραίτητο το ABS...
Και στο λέει κάποιος που ΚΑΙ κάτοχος του 1000αριού ήτανε, ΚΑΙ έχει στο παρελθόν υποστηρίξει ένθερμα την ύπαρξη του ABS στις μοτοσυκλέττες, ΚΑΙ πριν μερικά χρόνια έχει φάει τα μούτρα του από μπλοκάρισμα μπροστινού... :wave2:

vestromas
15/05/2008, 12:08
Ακουτε τιποτα για εντελως καινουριο 1000, γυρω στο 2010; Καπου εκει υπολογιζω να την κανω την αλαγη, πρωτα ο Θεος βεβαια ναμαστε καλα.
Να δουμε τι θα παιξει και με τα πετρελαια.

Tpap
15/05/2008, 13:22
Υπόγειο, πατατούλες, καλαμπόκι, οινοπνευματάκι, βιομάζα και βραστήρας/αποστακτήρας, πρότυπος κινητήρας για δοκιμές (μάλλον το 500αρι από το Μ20-που καίει τα πάντα)

δύο ζευγάρια παχύτερες φλάτζες....και θα κυκλοφορώ ΜΟΝΟΣ μου στην πόλη ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ V8...

απλά πράγματα...

από την άλλη βεβαίως-βεβαίως όσο νωρίτερα στραφείτε όλοι σας στα υβριδικά ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...

apav
16/05/2008, 09:29
:bigcry:

Αν κλειδώσεις τα V8 στην υπόγα, για πόσα χρόνια θα μας περισσέψει καύσιμο; :evil:

Βιοκαύσιμα από "καθαρή" ύλη (αυτή που μπορείς να φας) είναι άχρηστα. :wave2:

Tpap
16/05/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:bigcry: Αν κλειδώσεις τα V8 στην υπόγα...............................

και να πάρω ιμπιζα, κορσα ή κανα σιβικι...

(εδώ τέλος του χρόνου λέω να έχω ήδη το ραμ με τον χεμι ν8...τουλάχιστον οταν μπαίνω σε αμάξι να είναι αμάξι..)

apav
18/05/2008, 09:35
:eyepop: Μισό λεπτάκι να βάλω το link σε κανά 5-6 οικολογικά theadάκια! :bigcry:

Αυτοκίνητα είναι και τα υπόλοιπα και τουλάχιστον ικανοποιούν καλύτερα τις ευρωπαϊκές μας ανάγκες, βλέπε ο δρόμος έχει και στροφές και το όριο δεν είναι 50 μίλια. Για κατανάλωση-συντήρηση, δεν λέω τίποτα. Με τα ίδια νούμερα γεμίζουν και αυτά αλλά μετράνε σε γαλόνια! :bawl:

ΥΓ Με το RAM θα κουβαλάς πατάτες;:D

ΥΓ2 Με τι βύσμα τα φέρνεις; :D

ΥΓ3 Φέρνεις και βενζίνη με 3.5$/γαλόνι ή βάζεις από την δική μας με τα 3?/λίτρο; :D

Elle
20/05/2008, 00:22
Εγω έχω το 650 και ειμαι ευχαριστημενος. Παντως το 1000άρι είναι άλλη φαση στο ταξίδι και έχει καλύτερο "γέμισμα". Από την άλλη με το 1000 μόνο εθνική μπορεις να το ευχαριστηθείς περισσότερο, και δεν είναι ο,τι καλυτερο για την κινηση στην πόλη. Και πιο πολλα τέλη, ασφάλιστρα, καύσιμα... Αν είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις πρέπει να αξίζει τον κόπο και την αξία θα την καταλάβεις μόνο εθνική. Πουθενά αλλού!

vestromas
20/05/2008, 00:39
Kαλως ηρθες φιλε elle. K εγω ετσι ελεγα, αλλα τις προαλες που ηρθα προς τα μεροι σου, τολιωσα το 650, με τις 180αρες στην εθνικη, δικαβαλος και φορτωμενος.
Εκαψα εναν σκασμο βενζινη και τσιμπισε και αρκετο λαδακι.
Με πιο συντηρητικη συμπεριφορα, το 650 γ@μ@ει και δερνει.:beer: :wave2:

vstrider
12/06/2008, 12:25
Καλημέρα παιδιά! Πρώτο μήνυμα στο forum.
Το dl1000 είναι πραγματικά πολύ καλό μηχανάκι, αρκεί να ξέρεις για ποιο λόγο το παίρνεις.
Αν θέλεις να πηγαίνεις σπίτι-δουλειά-σπίτι και μόνο εντός αθηνών τότε μη το πάρεις...
Αν σου αρέσει, αλλά σου αρέσει και κάτι άλλο ταυτόχρονα τότε μάλλον θα υπάρξει ένα μικρό θεματάκι με την ευκολία μεταπώλησης αν το διαλέξεις και μετά από κανά χρόνο θες να το δώσεις για να πάρεις κάτι άλλο...
Αν θες οπωσδήποτε abs τότε πας για 650...
Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά!
Πολύ δύναμη και ροπή παντου!
Κάνεις ταξίδι με υψηλές μωτ και το μηχανάκι δουλεύει ακούραστα στο μεσαίο φάσμα στροφών. Στα 200 χλμ/ωρα οι στροφές είναι 6600/λεπτό σε ένα κινητήρα με το κόκκινο να ξεκινά στις 9500. Αυτό τα λέει όλα.
Πλαίσιο-κράτημα-στρίψιμο μακράν πέραν του ανταγωνισμού!!! (varadero-tdm-1200gs)
Kινητήρας όπως προανέφερα το ίδιο. Μόνο το tiger 1050 θα σε περάσει.
Η κατανάλωση άντε να είναι 1-1,5 lt πιο πολύ από το 650 σε γρήγορη οδήγηση.
Στα service οι διαφορές είναι μικρές με το 650, σχεδόν μηδενικές.
Και καταλήγουμε στα αναμενόμενα. Αν θες ξεκούραστα-άνετα ταξίδια με ψηλές μωτ, γρήγορη οδήγηση-στριψιμο με κάποιους συμβιβασμούς στις αστικές μετακινήσεις και στην ευκολία μεταπώλησης πας για 1000.
Εγώ βέβαια που τα λέω αυτά έχω εδώ και 3,5 χρόνια ένα dl1000 05' (μαύρο-μπλε) και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!!! Το ίδιο και οι υπόλοιποι που γνωρίζω και έχουν το 1000.
Αν πάλι πας για το 650, συγχαρητήρια. Πολύ καλό μηχανάκι. Το έχουν κάποιοι φίλοι μου και είναι απίστευτα ευχαριστημένοι.
Εσύ θα αποφασίσεις τι σου αρέσει. Χαιρετώ σας:)

Tpap
12/06/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
Μόνο το tiger 1050 θα σε περάσει.

δυστυχώς φίλε, θα σε περάσει και το tiger 955i...και από πάνω μάλιστα..



Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
Η κατανάλωση άντε να είναι 1-1,5 lt πιο πολύ από το 650 σε γρήγορη οδήγηση.


εδώ έχω κάποιες ενστάσεις...γιαδε τι έγραψαν άλλοι κάτοχοι σε σχετικό.

vstrider
12/06/2008, 12:51
για το 955... δεν έχει τύχει να συναντηθώ με καποιο.
Ισως να έχεις δίκιο, ίσως και όχι. Το 1050 πάντως με πέρασε.
Οσον αφορά όμως το θέμα κατανάλωση συγκριτικά με το 650 διαφωνώ.
Τα έχω διαβάσει όσα έχουν γραφτεί, αλλά έχω σχηματίσει και τη δική μου άποψη μετά από πολλες δοκιμές τόσο στη κατανάλωση του 1000 οσο και του 650 σε κάθε είδους δρόμο και οδήγηση. Μετά από πολύ καιρό και χιλιόμετρα διπλα-δίπλα με 650 φίλου μου η διαφορά είναι αυτή που ανέφερα.
Προσωπικά, το θέμα της κατανάλωσης δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Κάποιους άλλους τους ενδιαφέρει.
Εκφράζω υποκειμενικές μου απόψεις πάντα, αλλά και πάλι όλοι αυτό δεν κάνουμε?:)

Tpap
16/06/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
για το 955... δεν έχει τύχει να συναντηθώ με καποιο.
Ισως να έχεις δίκιο, ίσως και όχι.

έχω δίκιο, όπως έχω κ το 955...
το μόνο γρηγορότερο είναι το ομόσταυλο 1050 ενώ το σύνθετο με το μίνι-μπαρ κ τον μπόξερ είναι κιαυτό ξωπίσω...

στρώματα/καπό.../τ-δ-εμια/1150 και συναφή δεν φαίνονται στους καθρέπτες...ή πρέπει να βάλω μεγαλύτερους ή μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσουν από χθές...

ωστόσο να αναφέρω ότι ο κολλητός μόλις πριν 4 μέρες απέκτησε ένα '05 650 μτχ σε αρκετά καλή κατάσταση με 25000χλμ, και αρκετά καλή τιμή...
Μάλλον σεπτ/οκτ θα το δώσει πάλι πίσω από εκεί που το πήρε.
(έχει ένα σκούτερ 500αρι που δεν θα τον βόλευε για καλοκαιρινές εξορμήσεις...)

εντυπώσεις από την δοκιμή που του έκανα άλλη στιγμή...:lol:

kalant
16/06/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
Η κατανάλωση άντε να είναι 1-1,5 lt πιο πολύ από το 650 σε γρήγορη οδήγηση.


φιλε εχει περασει απο τα χερια μου το 650 του 05 και τωρα εχω εδω και κανενα 4μηνο το 1000, η διαφορα δεν παιζει με τιποτα να ειναι στο 1-1,5 λιτρο...

απο 2,5 λιτρα + ειναι η διαφορα...

αμα ηταν τοσο μικρη η διαφορα θα εβλεπες πολυ περισσοτερα 1000αρια στο δρομο αλλα δεν...

για τα υπολοιπα συμφωνω, η ροπη του 1000 ειναι ολα τα λεφτα...

και για το 1050 που λες ειναι μακραν πιο γρηγορο, το εχω οδηγησει και ξερω...

αλλα το v-strom κερδιζει στο θεμα φορτωματος και τιμης, πολυ σημαντικο στην αποφαση μου να το παρω, ετσι κι αλλιως δεν προκειται ποτε να ταξιδεψω με 220+ χιλιομετρα που το 1050 τα εχει για πλακα...

αυτα :wave2:

miketzif
17/06/2008, 21:12
Γεια χαρά σε όλους, νέο μέλος και γώ και νέος κάτοχος του 650. Νομίζω ότι η αγορά ενος moto έξαρταται από τρεις παραγοντες:
1) τι είναι αυτό που θέλει ο κάθε αγοραστης από το καθε μηχανακι που πρόκειται να αγοράσει ανεξαρτητα από το πόσο "λογικο" είναι αυτό (π.χ. μηχανή 2000 c.c. 300 hp!!!!) γούστα είναι αυτά και επιθυμιές.
2)τι πραγματικά έχει αναγκη από ενα μηχανακι είται είναι σε θεση ο ίδιος να το αντιληφθεί ή όχι π.χ. πολλά άλογα, μεγαλη ροπή ή καφετιερα!!!!
και 3) πόσα χρήματα διαθέτει για την επίλογή του σε σχέση πάντα με το value for money.

Συμπέρασμα λοιπόν κατ' εμέ είναι ότι με την κοινή λογική με ενα 650 κάνεις την δουλεια σου μια χαρά και εντός και εκτός πόλης με όπλο το κόστος απόκτησης, χαμηλής αφάλειας, κατανάλωσης κ.λπ.), αν για προσωπικούς λόγους κάποιος θέλει το κάτι παραπάνω και το 1000 έιναι μια χαρά μηχανάκι με όλα τα σύν και τα πλην που έχουν πιο πάνω αναφερθεί.

Η επίλογή έιναι πράγμα προσωπικό, υποκειμενικό και κύριως σεβατό.

Σημ: έχω την εντύπωση πως το 1000 έχει κοπεί ή πρόκειται άμεσα να κοπεί.

irinia
18/06/2008, 06:43
MIA ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.........


Μιλάτε γιά ένα μηχανάκι πού τελείωσε πιά........
Έχει βγεί σέ προσφορά άπό τήν έπίσημη άντιπροσωπεία μέ 9000 εύρώ....
έδώ καί καιρό,καί άντικαταστάτης ,δέν άνακοινώθηκε......
Βρίσκεται δέ μέχρι καί 8200-8300 άπό τούς είσαγωγείς.....!!!!
Ένα μηχανάκι πού ....ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΙΠΟΤΕ.....!!!!
Ένα μηχανάκι πού έκανε τόν κύκλο του ,μιά πενταετία, καί πού τά 2-3
πρώτα χρόνια έβγαλε.......καμπάνες κ.λ.π.....
Ένα μηχανάκι πού δυστυχώς........
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗΣ.........καί πού όταν πήγα νά τό πάρω καί ρωτούσα
σέ μαγαζιά,μού έλεγαν πώς .......ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ.....!!!!!
Ένα μηχανάκι πού άφού κυκλοφόρησε τό 650 έμεινε γιά πάντα στή σκιά του
άκριβώς γιατί κάνει σχεδόν τά πάντα καί τό 650 όπως τό 1000 ,έκτός άπό αύτά
πού άναφέρατε καί έσείς στόν άνοικτό δρόμο....!!!!
Περισσότερο γκάζι,περισσότερη ροπή,καλύτερο ταξίδι.....
ΤΟ 1000 ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ...!!!!!
Καλώς τόχετε ,όσοι τόχετε,.........άλλά δέν θά πάει τώρα νά καρφωθεί
κάποιος σέ dl-1000......!!!!!!!
Είναι κουταμάρα.......!!!!!!!!
Στήν κατηγορία πλέον παίζει μόνο του τό .....VARADERO......
Tό βρίσκει κάποιος μέ 10500 χωρίς καί μέ 11500 μέ abs....!!!!
Θεωρώ τό abs περιττό μιά καί τό varadero έχει αύτό τό φοβερό cbs τής Χόντα.....!!!
Τό tiger.......πού τό βολτάρισα είναι άλλού.......κουστούμι on-off μπασταρδεμένο
μέ έπιδόσεις καί φιλοσοφία δρόμου.....!!!!
Καμμία σχέση μέ on-off.....!!!!!
Τό 1200-gs θέλει 5 χιλιάρικα παραπάνω....!!!!
τά ύπόλοιπα τά ξέρουν όλοι.......
ΚΑΙ ΔΑΡΜΕΝΟΣ ............ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΑΣ............???
ΚΤΜ....???
Άλλη κατάσταση,γιά άλλα κόλπα.....!!!!!

Κάτι άλλο άντίστοιχο..........ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...........capo...??? ....TEΛΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...
μετά τίς φοβερές πωλήσεις....!!!!
Έδώ τουλάχιστον περιμένουμε άντικαταστάτη.....!!!
STELVIO.....??

Όπου τολμούν οί άετοί.........!!!!!!!


Όποιος λοιπόν φίλοι τό θέλει γιά μεικτή χρήση.........ή λύση είναι μονόδρομος...

V- STROM 650........

Tό μηχανάκι πού έσπασε τά ταμεία............καί τό ένστικτο τού κόσμου
στίς έποχές πού ζούμε..........ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ....!!!!!!

Varedero............μόνο άν χρησιμοποιείς Έθνική όδό καί ταξίδια........
Έκεί είναι ..........ΚΟΡΥΦΑΙΟ..........καλύτερο άπό τά πάντα στό ταξίδι.......!!!!!


:wave2:

THEOD
18/06/2008, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
MIA ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.........


Μιλάτε γιά ένα μηχανάκι πού τελείωσε πιά........
Έχει βγεί σέ προσφορά άπό τήν έπίσημη άντιπροσωπεία μέ 9000 εύρώ....
έδώ καί καιρό,καί άντικαταστάτης ,δέν άνακοινώθηκε......
Βρίσκεται δέ μέχρι καί 8200-8300 άπό τούς είσαγωγείς.....!!!!
Ένα μηχανάκι πού ....ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΙΠΟΤΕ.....!!!!
Ένα μηχανάκι πού έκανε τόν κύκλο του ,μιά πενταετία, καί πού τά 2-3
πρώτα χρόνια έβγαλε.......καμπάνες κ.λ.π.....
Ένα μηχανάκι πού δυστυχώς........
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗΣ.........καί πού όταν πήγα νά τό πάρω καί ρωτούσα
σέ μαγαζιά,μού έλεγαν πώς .......ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ.....!!!!!
Ένα μηχανάκι πού άφού κυκλοφόρησε τό 650 έμεινε γιά πάντα στή σκιά του
άκριβώς γιατί κάνει σχεδόν τά πάντα καί τό 650 όπως τό 1000 ,έκτός άπό αύτά
πού άναφέρατε καί έσείς στόν άνοικτό δρόμο....!!!!
Περισσότερο γκάζι,περισσότερη ροπή,καλύτερο ταξίδι.....
ΤΟ 1000 ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ...!!!!!
Καλώς τόχετε ,όσοι τόχετε,.........άλλά δέν θά πάει τώρα νά καρφωθεί
κάποιος σέ dl-1000......!!!!!!!
Είναι κουταμάρα.......!!!!!!!!
Στήν κατηγορία πλέον παίζει μόνο του τό .....VARADERO......
Tό βρίσκει κάποιος μέ 10500 χωρίς καί μέ 11500 μέ abs....!!!!
Θεωρώ τό abs περιττό μιά καί τό varadero έχει αύτό τό φοβερό cbs τής Χόντα.....!!!
Τό tiger.......πού τό βολτάρισα είναι άλλού.......κουστούμι on-off μπασταρδεμένο
μέ έπιδόσεις καί φιλοσοφία δρόμου.....!!!!
Καμμία σχέση μέ on-off.....!!!!!
Τό 1200-gs θέλει 5 χιλιάρικα παραπάνω....!!!!
τά ύπόλοιπα τά ξέρουν όλοι.......
ΚΑΙ ΔΑΡΜΕΝΟΣ ............ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΑΣ............???
ΚΤΜ....???
Άλλη κατάσταση,γιά άλλα κόλπα.....!!!!!

Κάτι άλλο άντίστοιχο..........ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...........capo...??? ....TEΛΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...
μετά τίς φοβερές πωλήσεις....!!!!
Έδώ τουλάχιστον περιμένουμε άντικαταστάτη.....!!!
STELVIO.....??

Όπου τολμούν οί άετοί.........!!!!!!!


Όποιος λοιπόν φίλοι τό θέλει γιά μεικτή χρήση.........ή λύση είναι μονόδρομος...

V- STROM 650........

Tό μηχανάκι πού έσπασε τά ταμεία............καί τό ένστικτο τού κόσμου
στίς έποχές πού ζούμε..........ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ....!!!!!!

Varedero............μόνο άν χρησιμοποιείς Έθνική όδό καί ταξίδια........
Έκεί είναι ..........ΚΟΡΥΦΑΙΟ..........καλύτερο άπό τά πάντα στό ταξίδι.......!!!!!


:wave2:

Διαφωνώ ελαφρώς...
Δεν ξέρω αν θα σταματήσει να βγαίνει ή όχι... Ξέρω όμως ότι η σημερινή του τιμή του είναι κελεπούρι και σίγουρα αξίζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ..Μην ξεχνάς ότι πέρισυ αρκετοί αγόρασαν σχεδόν σε αυτήν την τιμή το 650 με ABS πριν ρίξουν την τιμή του ....

Αλλά ακόμα και αν σταματήσει η παραγωγή του αυτό από την άλλη μεριά έχει το πλεονέκτημα ότι δεν θα εμφανιστεί ένα "νέο", "βελτιωμένο" μοντέλο σε καλή τιμή που θα ρίξει κατακόρυφα την αξία του ως μεταχείρω...Ο κίνδυνος αυτός είναι πολύ μεγαλύτερος στο 650 που αν εμφανιστεί ένα ριζικά αναεωμένο μοντέλο στην τιμή του σημερινού, τότε τα δεκάδες χιλιάδες 650 απλά θα απαξιωθούν....

Όσο για την τιμή μεταπώλησης πάλι επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω...Με δεδομένο τα 9000 χιλιάρικα του καινούργιου τα προσεγμένα 04-05 πουλιούνται στα 6.000-6.5000 χιλιάρικα που είναι η λογική πτώση σήμερα στα μεταχείρω για μηχανάκια 3-4 ετών - άσχετα αν είχαν αγοραστεί με την τότε τιμή του...
Την ίδια ΠΟΣΟΣΤΑΙΑ πτώση στην αγορά μεταχειρισμένων έχει και το 650, και με την υπερπροσφορά μεταχειρισμένων που αναμένεται στα επόμενα 1-2 χρόνια λόγω των μεγάλων πωλήσεών του ως καινούργιο, φοβάμαι ότι για το 650 τα πράγματα θα είναι ακόμα χειρότερα...

Όσο σε σχέση με τον ανταγωνισμό... Θεωρώ το STROM1000άρι καλύτερο συνολικά μηχανάκι από το Βαραντέρο το οποίο κοστίζει 20-25 % ακριβότερα, και αν γνωρίζεις τι θέλεις και τι μπορείς να περιμένεις από αυτό τουλάχιστον στα λεφτά που μπορείς να το αποκτήσεις σήμερα απλά δεν έχει ανταγωνισμό...

Με λίγα λόγια πιστέυω ότι αν κάποιος το έχει βάλει στο μάτι και το γουστάρει ως μηχανάκι, ΣΗΜΕΡΑ είναι η καλύτερη συγκυρία για να το αποκτήσει...

irinia
18/06/2008, 09:41
ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...........


Πρώτα- πρώτα........είναι 100% σίγουρο ότι τό 1000........ΤΕΛΕΙΩΣΕ.....!!!
Αύτό έπιβεβαιωμένο άπό Σουζούκι,......δέν έπιδέχεται έάν καί έφόσον.....

Ή διαφορά τιμής του 1000 μέ τό varadero.........σήμερα είναι....
περίπου 16-17% .....ΚΑΙ ΟΧΙ 25%.......

Άν όμως βρείς ένα varadero τού 2006..........ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...!!

Τό varadero άνανεώθηκε τό 2006.........

Το Σουζούκι άλλάζει χρώματα καί φλάς μόνο, άπό τό 2004 καί μετά.....!!!!!!

Καί δέν ύπάρχει παραγωγή τό 2008...........!!!!!!

Όπως καί τό hayabusa..........πού σταμάτησε νά παράγεται τό 2006 καί τά

μοντέλλα τού 2007 ήταν παραγωγής 2006.....

Άκολούθησε ή προσφορά καί τό μηχανάκι κατέβηκε στά 12500 έπισήμως

μέχρι νά πουληθούν όλα....!!!!!!



Ή άποψη μου........


Είναι άστείο νά θεωρούμε ένα μηχανάκι άποτυχημένο.........καλύτερο άπό αύτο
πού έγινε θρύλος έπειδή τό έχουμε στήν κατοχή μας.....!!!!

Τό varadero έχει πουλήσει τά άντερα του........!!!!!!

Όποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ vara καί dl1000............EINAI ΑΦΕΛΗΣ.....!!!!!


Όταν τήν άνοιξη τού 2007 τό πήρα 10500 τό Σουζούκι είχε 9900.......
Τό varadero ήταν άνανεωμένο καί τό Σουζούκι ίδιο άπό τό 2002-2003........!!!!!!!


Πρίν μερικές μέρες μού έδωσαν 9300 νά τό πουλήσω καί έγώ ήθελα 9500 καί
χάλασε..........ούτε άγγελία πρόλαβα νά τό βάλω....

Πόσο θά έκανε ένα 1000 σήμερα μετά άπό 1 χρόνο μέ 15000κμ......???
Πού είχε άγοραστεί 9900....??
Πολύ δύσκολα θά τό έδινε κάποιος μέ 7000 εύρώ.....!!!!!


Μπορείς φίλε μου νά έχεις τίς διαφωνίες σου........ή άγορά όμως άλλα λέει.....!!!!!

Σήμερα βρίσκεις ένα v-strom 650 μέ 7200 έπίσημα καί 6500 άνεπίσημα καινούργιο...

Έγώ τό άγόρασα τό 650 τό 2006 μέ 6800 άπό Σουζούκι μέ όλα τά δώρα έπάνω...!!

Mετά άπό 10 μήνες τό πούλησα 6000....


Ή άγορά τού 1000 συμφέρει μόνο γιά κάποιον ό όποίος θά τό πάρει
γιά 5-6 χρόνια.........ΣΙΓΟΥΡΑ........καί άφού τό χαρεί θά πρέπει νά ξέρει πώς
όταν τό δώσει θάναι πολύ δύσκολο καί μέ 4000 εύρώ στήν καλύτερη περίπτωση...!!


Μηχανάκια πού άγοράστηκαν 11500εύρώ τό 2004-2005..........
σήμερα άν ζητήσεις 6500 δέ φεύγουν μέ τίποτε......!!!!!!
Τά καταστήματα σού δίνουν 5000 γιά νά τό σπρώξουν 6000-6500.....!!!!!!
ΑΝ........ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΟΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....!!!!


Τό παίρνεις...........ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ.......!!!!!


Αύτό τό μηχανάκι χωρίς νάναι κακό.........

ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΕ.........ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ..........ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ

ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΚΑΤΟΧΩΝ ΤΟΥ....!!!!


Τώρα γιά τό 650 τί νά λέμε........τό παίρνεις 6400-6500 τό λιώνεις 3-4 χρόνια καί μετά όσα καί νάχει στήν πιάτσα τό πουλάς 4500-5000 καί φεύγει...........ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.......!!!!

Πιό πολλά άπό τά transalp ύπάρχουν...???

Καί όμως τό transalp άκόμα πουλάει σάν μεταχειρισμένο τρελλά.....!!!!


Μπορεί νάχουμε διαφορετικές γνώμες γιά πολλά,άλλά ένα μή τό ξαναπείς..........

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΟ DL1000 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.........

ΑΠΟ ΤΟ VARADERO........!!!!!!!!!


Παρόλα αύτά άν μέ ρωτούσε κάποιος θά τούλεγα...........


V--STROM 650..........!!!!!!!!


Tά κάνει όλα...........


ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ......!!!!!!







:wave2:

vstrider
18/06/2008, 12:37
Για μισό λεπτο...
μέτρο χαρακτηρισμού μίας μηχανής ως "καλής" ή όχι είναι μόνο η αξία και η ευκολία μεταπώλησης?
ΟΧΙ βέβαια!!
το 1000αρι όντως είναι λιγάκι δύσκολο να μεταπωληθεί και δεν θα το δώσεις πολλά λεφτα. Αυτός που θα το πάρει λιγο-πολύ το ξέρει... Και αν όχι, καλά θα κάνει να το σκεφτεί αν είναι να αλλάξει μηχανάκι σε ένα χρόνο.
Είναι όμως μία μηχανή που ανεξάρτητα marketing και πωλήσεων (για όσους τους ενδιαφέρουν) και κατά τη προσωπική μου άποψη τεξιδεύει-στρίβει-επιταχύνει με εκπληκτικό τρόπο!
Το έχω 3,5 χρόνια και δεν έχω σκοπό να το δώσω γιατί δεν βλέπω να υπάρχει κάτι που να με ενδιαφέρει (το tiger 1050 να πω την αλήθεια το καλοβλέπω:D )
Οταν λοιπόν το δώσω, και προσωπικά πάντοτε, δεν με ενδιαφέρει αν θα έχω χάσει 1500-2000 ευρώ γιατί για 5 χρόνια είχα αυτό το παραπάνω που μου έδιναν τα 1000 κυβικά έναντι των 650 και πιστέψτε με είναι πολλά.
Συμφωνώ επίσης ότι οποιαδήποτε σύγκριση του dl1000 με το varadero είναι αφελής
Το DL1000 είναι πολύ καλύτερη μηχανή!! αλλά το vara θα πουληθεί πιο εύκολα.
Οποιον λοιπόν τον ενδιαφέρει πρώτα απ΄όλα και περισσότερο απ΄όλα η μεταπώληση τότε να μην πάρει dl1000.

THEOD
18/06/2008, 12:38
Terens...
Η λογική είναι ο δικηγόρος του ανθρώπου...την χρησιμοποιεί όπως τον βολεύει για να αποδείξει (στον ευατόν του κυρίως...) αυτό που ήδη έχει πιστέψει και υποστηρίζει...

Μπορώ βήμα προς βήμα να σου αντικρούσω ότι έχεις γράψει, αλλά αυτό απαιτεί χρόνο που τώρα στην δουλειά δεν είναι διαθέσιμος...ίσως αν δεν βαριέμαι το απογεύμα...

Tpap
18/06/2008, 12:47
Κύριοι, δεν τίθεται θέμα καν συγκρίσεως Βαραδέρνω με Στρώμα...

Χωρίς να μου αρέσει ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο μπορώ να πω απλά -και πολύ γενικά- ότι το στρώμα δεν πλησιάζει σε κανένα σημείο το βαραδέρνω...

όποτε θέτε, μπαίνουμε και σε λεπτομέρειες :beer: :wave2:

miketzif
18/06/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
Για μισό λεπτο...
μέτρο χαρακτηρισμού μίας μηχανής ως "καλής" ή όχι είναι μόνο η αξία και η ευκολία μεταπώλησης?
ΟΧΙ βέβαια!!
το 1000αρι όντως είναι λιγάκι δύσκολο να μεταπωληθεί και δεν θα το δώσεις πολλά λεφτα. Αυτός που θα το πάρει λιγο-πολύ το ξέρει... Και αν όχι, καλά θα κάνει να το σκεφτεί αν είναι να αλλάξει μηχανάκι σε ένα χρόνο.
Είναι όμως μία μηχανή που ανεξάρτητα marketing και πωλήσεων (για όσους τους ενδιαφέρουν) και κατά τη προσωπική μου άποψη τεξιδεύει-στρίβει-επιταχύνει με εκπληκτικό τρόπο!
Το έχω 3,5 χρόνια και δεν έχω σκοπό να το δώσω γιατί δεν βλέπω να υπάρχει κάτι που να με ενδιαφέρει (το tiger 1050 να πω την αλήθεια το καλοβλέπω:D )
Οταν λοιπόν το δώσω, και προσωπικά πάντοτε, δεν με ενδιαφέρει αν θα έχω χάσει 1500-2000 ευρώ γιατί για 5 χρόνια είχα αυτό το παραπάνω που μου έδιναν τα 1000 κυβικά έναντι των 650 και πιστέψτε με είναι πολλά.
Συμφωνώ επίσης ότι οποιαδήποτε σύγκριση του dl1000 με το varadero είναι αφελής
Το DL1000 είναι πολύ καλύτερη μηχανή!! αλλά το vara θα πουληθεί πιο εύκολα.
Οποιον λοιπόν τον ενδιαφέρει πρώτα απ΄όλα και περισσότερο απ΄όλα η μεταπώληση τότε να μην πάρει dl1000.


Διαφωνώ.
Το παραπάνω που σου δίνει το 1000 έναντι του 650 είναι δυσανάλογο με το πόσο που πληρώνεις το 1000. πάρε παραδειγμα το varadero με το trasalp προηγούμενο. Το varadero είναι 1000 κυβικά και το trasalp 650. Στην περίπτωση του στόρμ το 650 είναι παράπανω από από 650 στην ουσία ενώ το χίλια είναι 1000.
το γεγονός τώρα ότι το μηχανάκι είναι στο τέλος της ζωής του ως προς την μεταπώληση έχει να κάνει και με το ποιος θα είναι ο αντικαταστάτης του που σημαίνει χασούρα πολύ μεγαλύτερη από 1500-2000 € που λές.

Φίλος μου αγόρασε χιλιάρι στορμ τριών έτων με 24.000 περίπου πρίν από 10 μέρες περίπου από Πάτρα με αρκετά έξτρα, κάγγελά, ζελατίνες κ.λπ. 6500 €.

φαντάσου τώρα όταν θα βγεί π.χ. στορμ 2 που θα πάνε οι τιμές και συν της άλλης υπολόγισε ότι γιατον περισσότερο κόσμο είναι πιο εύκολη η απόκτηση 650 cc από 1000 καινούργιου ή μεταχηρισμένου.

Εγώ προσωπκά προτιμώ να δωσω τα ίδια λεφτά και να πάρω μικροτερο μηχανακι αλλά καινούργιο που θα το πατίσω πρώτος, θα το στρώσω έγω, θα επιλέξω το χρώμα εγώ κλπ πάρα μεταχηρισμένο μεγαλύτερο που δεν ξέρω στην ουσία πως είναι δουλεμένο, χώρια που στην περίπτωση του 650 έιναι ένα πόλυ δυνατό μηχνακι στην κατηγορία των 650.

kalant
18/06/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif


το μηχανακι στρομ λεγεται, οχι στορμ...

:wave2:

miketzif
18/06/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
το μηχανακι στρομ λεγεται, οχι στορμ...

:wave2:

για όλα φταίει ο δαίμων του πληκτρολογίου:bigcry:

Respect
18/06/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Κύριοι, δεν τίθεται θέμα καν συγκρίσεως Βαραδέρνω με Στρώμα...

Χωρίς να μου αρέσει ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο μπορώ να πω απλά -και πολύ γενικά- ότι το στρώμα δεν πλησιάζει σε κανένα σημείο το βαραδέρνω...

όποτε θέτε, μπαίνουμε και σε λεπτομέρειες :beer: :wave2: Το κερνάω πάντως ένα τσαγάκι χαλαρά!

fileto_mosxari
18/06/2008, 22:11
Καλό το Βαραδέρνει αλλά το ξέρατε ότι :

O chuck norris μπορεί και διαιρεί με το μηδέν..? Επίσης..
Ο chuck norris δεν κάνει push-ups ..η γη μετακινείται κάτω απ' τα χέρια του..:rotflmao: :rotflmao:

Μήπως θα έπρεπε ορισμένοι να καταλάβουν ότι με το να αγοράζεις και να πουλάς συνεχώς το μόνο που κάνεις είναι να χάνεις λεφτα;
Κορόιδααα!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχκηφκξγηδκξφγηκχαχα α

vstrider
19/06/2008, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
Διαφωνώ.
Το παραπάνω που σου δίνει το 1000 έναντι του 650 είναι δυσανάλογο με το πόσο που πληρώνεις το 1000. πάρε παραδειγμα το varadero με το trasalp προηγούμενο. Το varadero είναι 1000 κυβικά και το trasalp 650. Στην περίπτωση του στόρμ το 650 είναι παράπανω από από 650 στην ουσία ενώ το χίλια είναι 1000.
το γεγονός τώρα ότι το μηχανάκι είναι στο τέλος της ζωής του ως προς την μεταπώληση έχει να κάνει και με το ποιος θα είναι ο αντικαταστάτης του που σημαίνει χασούρα πολύ μεγαλύτερη από 1500-2000 € που λές.

Φίλος μου αγόρασε χιλιάρι στορμ τριών έτων με 24.000 περίπου πρίν από 10 μέρες περίπου από Πάτρα με αρκετά έξτρα, κάγγελά, ζελατίνες κ.λπ. 6500 €.

φαντάσου τώρα όταν θα βγεί π.χ. στορμ 2 που θα πάνε οι τιμές και συν της άλλης υπολόγισε ότι γιατον περισσότερο κόσμο είναι πιο εύκολη η απόκτηση 650 cc από 1000 καινούργιου ή μεταχηρισμένου.

Εγώ προσωπκά προτιμώ να δωσω τα ίδια λεφτά και να πάρω μικροτερο μηχανακι αλλά καινούργιο που θα το πατίσω πρώτος, θα το στρώσω έγω, θα επιλέξω το χρώμα εγώ κλπ πάρα μεταχηρισμένο μεγαλύτερο που δεν ξέρω στην ουσία πως είναι δουλεμένο, χώρια που στην περίπτωση του 650 έιναι ένα πόλυ δυνατό μηχνακι στην κατηγορία των 650.

Διαφωνείς, αλλά δεν βλέπω που...
Λες αυτό που λέω και εγώ με άλλα λόγια.
Αλλά, το παραπάνω που κατά τη δική σου άποψη είναι "λίγο" συγκριτικά με το 650 για μένα έχει μεγάλη διαφορα και δεν είναι καθόλου "λίγο"...
Ξαναλέω λοιπόν, οτι η ευκολία και η αξία μεταπώλησης δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας για να χαρακτηριστεί μία μηχανή ως "καλή" ή όχι. Αν ήταν ό μόνος (που δεν είναι και είναι λογικό) τότε το dl1000 δεν θα ήταν καλή μηχανή.
Τη μηχανή μου τη πήρα καινούργια, την οδήγησα πρώτος, θα συνεχίσω να την οδηγώ όσο δεν υπάρχει κάτι σε 1000 που να μου αρέσει περισσότερο και όταν έρθει η στιγμή να τη δώσω τότε (εν γνώσει μου) θα έχω χάσει 2000 ευρό. Εχοντας όμως κερδίσει όλο αυτά τα χρόνια εκείνο που δεν μπορούσε εκ των πραγμάτων να δώσει το 650 και δεν είναι καθόλου λίγο.
Εχοντας έτσι αρχικά την επιλογή να διαλέξω μεταξύ 650 ή 1000 διάλεξα 1000 γιατί μου δίνει περισσότερα τα οποία αντισταθμίζονται σε βάθος χρόνου από την χασούρα που θα έχω όταν το δώσω.
Και εν κατακλείδι ... έχασα 2000. Ε και?
Εδώ και 3,5 χρόνια ανοίγω γκάζι και χαιρετώ (με τη καλή έννοια) τα 650 (που είναι πολύ καλή μηχανή) και όχι μόνο και φεύγω για πιο άνετα και γρήγορα ταξίδια.
ΑΥΤΟ είναι που για μένα μετράει!

irinia
19/06/2008, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Terens...
Η λογική είναι ο δικηγόρος του ανθρώπου...την χρησιμοποιεί όπως τον βολεύει για να αποδείξει (στον ευατόν του κυρίως...) αυτό που ήδη έχει πιστέψει και υποστηρίζει...

Μπορώ βήμα προς βήμα να σου αντικρούσω ότι έχεις γράψει, αλλά αυτό απαιτεί χρόνο που τώρα στην δουλειά δεν είναι διαθέσιμος...ίσως αν δεν βαριέμαι το απογεύμα...


ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΣΟΑΔΕΙΟ......ΚΑΙ ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ......!!!!!!


Δέν έχεις άδικο σέ αύτό..........


Άπό έκεί καί πέρα ,δέ νοιώθω τήν άνάγκη νά ύποστηρίξω τίποτε άφού τό varadero
τό έχω ήδη γιά σέντρα........γιατί δέ μούκατσε.....!!!!
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ DL1000......!!:lol:

Έχοντας βαρεθεί νά άλλάζω μηχανάκια.........προσπάθησα νά είμαι όσο πιό
άντικειμενικός γίνεται.....!!!!

Άν πρόσεξες...........προτείνω v-strom 650..........καί όχι...........VARADERO.........!!!!!!!!


ΣΟΥ ΛΕΕΙ.............ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ......???


Έχεις δεί πολλούς πού προτείνουν άλλο μηχανάκι άπό αύτό πού έχουν......???


Δέν έχω φίλε μου νά άποδείξω τίποτε στόν έαυτό μου...........ούτε μέ βολεύει κάτι......!!!!


Ήταν λάθος μου πού πούλησα τό 650............άλλά όταν έχεις γιά χόμπυ...τήν άλλαγή,
αύτά παθαίνεις...........!!!!

Ή κουβέντα λοιπόν δέν έχει νά κάνει μέ τό έγώ κανενός..........

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ...........νά μπείς σέ αύτήν τή διαδικασία εύχαρίστως νά συζητήσουμε
γιατί ...........

ΤΟ VARADERO HTAN KAI ΘΑΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΑΟ ΤΟ DL1000.....!!!!!


:wave2:

irinia
19/06/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Το κερνάω πάντως ένα τσαγάκι χαλαρά!


TO ZHTOYMENO OΜΩΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ..........


Τό άν έχει καλύτερο τετρακοσσάρι 2 δέκατα.............ή
15-20 κμ τελική παραπάνω....???


Κανείς δέν παίρνει αύτές τίς μηχανές γιά αύτό τό λόγο.........!!!!!!!!!!


ΥΓ. Έπειδή μερικοί δέν έχετε έπαφή μέ τό περιβάλλον...........πάτε νά δείτε στίς άγγελίες
πόσο πουλιέται ένα dl1000 στίς άγγελίες ,2007 μοντέλλο ,μέ 8500κμ. καί μέ πάνω
άπό χιλιάρικο έξτρα....!!!!
Καί έντός έγγυήσεως παρακαλώ......






:wave2:

miketzif
19/06/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
Διαφωνείς, αλλά δεν βλέπω που...
Λες αυτό που λέω και εγώ με άλλα λόγια.
Αλλά, το παραπάνω που κατά τη δική σου άποψη είναι "λίγο" συγκριτικά με το 650 για μένα έχει μεγάλη διαφορα και δεν είναι καθόλου "λίγο"...
Ξαναλέω λοιπόν, οτι η ευκολία και η αξία μεταπώλησης δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας για να χαρακτηριστεί μία μηχανή ως "καλή" ή όχι. Αν ήταν ό μόνος (που δεν είναι και είναι λογικό) τότε το dl1000 δεν θα ήταν καλή μηχανή.
Τη μηχανή μου τη πήρα καινούργια, την οδήγησα πρώτος, θα συνεχίσω να την οδηγώ όσο δεν υπάρχει κάτι σε 1000 που να μου αρέσει περισσότερο και όταν έρθει η στιγμή να τη δώσω τότε (εν γνώσει μου) θα έχω χάσει 2000 ευρό. Εχοντας όμως κερδίσει όλο αυτά τα χρόνια εκείνο που δεν μπορούσε εκ των πραγμάτων να δώσει το 650 και δεν είναι καθόλου λίγο.
Εχοντας έτσι αρχικά την επιλογή να διαλέξω μεταξύ 650 ή 1000 διάλεξα 1000 γιατί μου δίνει περισσότερα τα οποία αντισταθμίζονται σε βάθος χρόνου από την χασούρα που θα έχω όταν το δώσω.
Και εν κατακλείδι ... έχασα 2000. Ε και?
Εδώ και 3,5 χρόνια ανοίγω γκάζι και χαιρετώ (με τη καλή έννοια) τα 650 (που είναι πολύ καλή μηχανή) και όχι μόνο και φεύγω για πιο άνετα και γρήγορα ταξίδια.
ΑΥΤΟ είναι που για μένα μετράει!

Σε προηγούμενο post αναφέρω ότι η επιλογή είναι προσωπική υποκειμενική και κυρίως σεβαστή. (για τυχόν παρεξηγησεις)

1) Δεν αναφέρω πουθενά οτι το 1000 δεν είναι καλό μηχνακι και κυρίως δεν είπα ποτέ ότι είναι κακό.
2) Η διαφωνία μου αν διαφάσεις προσεκτικά το ποστ είναι στο ότι ανέφερες μια χασούρα στην μεταπώληση της τάξεως των 1500-2000 ? ενώ εγώ νομίζω ότι θα έιναι μεγαλύτερη.
3) απλά πιστεύω οτι το 650 σου δίνει περισότερα πραγματα από αυτά που πληρωνεις και το λέω αυτό διότι υπηρξα κατοχος GS 650του 04 (μονοκύλινδρο :nono:) και το είχα πληρώσει χρυσό (8000 ? ) χώρια τα εχτρα ενώ το στρομ το αγόρασσα 7.195 ?
και 4) για να μην κουράζω το θεμα δεν είναι αν είναι καλύτερο το 650 ή το 1000 αλλά αν κάποιος υποψήφιος αγοραστής προτημίσει το ένα η το άλλο, και πρσωπική μου γνώμη και προτιμηση είναι το 650 λαμβάνοντας σοβαρά υπόψην ότι το 1000 είναι στο τέλος της ζωής του. Αν εξακολουθούσε να βρίσκεται σε παραγωγή τα πράγματα θα άλλαζαν.

miketzif
19/06/2008, 10:46
όσο για το πόσο άνετα μπορείς να φύγεις πιο γρήγορα από το 650 σε μια πίστα είναι το μόνο βεβαιο. Αν κανουμε ενα ταξίδι μαζί δεν θα πηγένουμε τα ίδια? (εκτός αν σου αρέσει να ταξιδεύεις με 190+ οπότε πάσο), δεν στριβουν το ίδιο τα μηχανακια? νομίζω πως ναι γιατί φοράνε τα ίδια λαστιχα τις ίδιες αναρήσεις έχουν σχεδόν τα ίδια κιλά το ίδιο πλαίσιο το ίδιο τιμόνι κ.ο.κ.
Καταλαβάινω φίλε vstrider οτι γουστάρεις γκάζι( όπως όλοι άλλωστε) και καλά κάνεις και έχει το 1000 γιατι το γουστάρεις πρώτα εσύ. Θέλω 'ομως να σου κάνω μια ερωτηση και να μου απαντήσεις όσο πιο ειλικρινα γίνεται. Αν δεν έιχες μηχανη σήμερα ποια από τις δύο θα αγόραζες?

vstrider
19/06/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
όσο για το πόσο άνετα μπορείς να φύγεις πιο γρήγορα από το 650 σε μια πίστα είναι το μόνο βεβαιο. Αν κανουμε ενα ταξίδι μαζί δεν θα πηγένουμε τα ίδια? (εκτός αν σου αρέσει να ταξιδεύεις με 190+ οπότε πάσο), δεν στριβουν το ίδιο τα μηχανακια? νομίζω πως ναι γιατί φοράνε τα ίδια λαστιχα τις ίδιες αναρήσεις έχουν σχεδόν τα ίδια κιλά το ίδιο πλαίσιο το ίδιο τιμόνι κ.ο.κ.
Καταλαβάινω φίλε vstrider οτι γουστάρεις γκάζι( όπως όλοι άλλωστε) και καλά κάνεις και έχει το 1000 γιατι το γουστάρεις πρώτα εσύ. Θέλω 'ομως να σου κάνω μια ερωτηση και να μου απαντήσεις όσο πιο ειλικρινα γίνεται. Αν δεν έιχες μηχανη σήμερα ποια από τις δύο θα αγόραζες?

Αν δεν είχα τώρα μηχανάκι, ειλικρινά δεν θα αγόραζα καμία από τις δύο;)
Την προτίμησή μου την έχω γράψει σε προηγούμενα post
Μου αρέσει πάντως το 1000 και δεν το μετάνιωσα καθόλου που το αγόρασα τότε!
Επίσης -να ξαναπώ- ότι το 650 είναι πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα και καταλαβαίνω τους λόγους που προτιμάται και έχει γίνει εμπορική επιτυχία.
Και ναι... σταμάτησε η παραγωγή του, οπότε...:(
Χαιρετώ:beer:

THEOD
19/06/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
όσο για το πόσο άνετα μπορείς να φύγεις πιο γρήγορα από το 650 σε μια πίστα είναι το μόνο βεβαιο. Αν κανουμε ενα ταξίδι μαζί δεν θα πηγένουμε τα ίδια? (εκτός αν σου αρέσει να ταξιδεύεις με 190+ οπότε πάσο), δεν στριβουν το ίδιο τα μηχανακια? νομίζω πως ναι γιατί φοράνε τα ίδια λαστιχα τις ίδιες αναρήσεις έχουν σχεδόν τα ίδια κιλά το ίδιο πλαίσιο το ίδιο τιμόνι κ.ο.κ.
Καταλαβάινω φίλε vstrider οτι γουστάρεις γκάζι( όπως όλοι άλλωστε) και καλά κάνεις και έχει το 1000 γιατι το γουστάρεις πρώτα εσύ. Θέλω 'ομως να σου κάνω μια ερωτηση και να μου απαντήσεις όσο πιο ειλικρινα γίνεται. Αν δεν έιχες μηχανη σήμερα ποια από τις δύο θα αγόραζες?

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι θα αγόραζα το 650 γιατί θα με βόλευε καλύτερα στην μικτή χρήση για την οποία θα το έπαιρνα, και γιατί είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια ανθρώπων που ΔΕΝ έχουν καβαλήσει το 1000, ΔΕΝ έχουν ζήσει μαζί του, και μιλάνε με βάση τεχνικά χαρακτηριστικά και φήμες...

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τις μπούρδες....Το 1000άρι είναι ΠΟΛΥ πιο δυνατό από το 650...Πολύ περισσότερο από ότι λένε τα χαρτιά και τα νούμερα.....το "σκάψιμο" στο άνοιγμα του γκαζιού, οι ροπές του, και ο τρόπος που επιταχύνει δυνατά χωρίς να νοιώθεις καν ότι ζορίζεται, δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το 650... εδώ που τα λέμε δεν έχει σχέση ούτε με καν με το Varadero- πόσο μάλλον με το 650... επίσης το γεγονός ότι η διαφορά στην τελική του ταχύτητα με το 650 είναι μόνο της τάξης των 20-25 χιλιομέτρων είναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ και από εκεί παρασύρονται όλοι και νομίζουν ότι η διαφορά τους είναι μικρή...Ο περιοριστής που έχει το 1.000 του στερεί καμμία 15αριά κοντερίσια ακόμα και αν θέλει κάποιος τον παρακάμπτει πανεύκολα.... Και επίσης αν κάποιος έχει όρεξη και χρήμα μπορεί πολύ εύκολα να βγάλει από τον μεγάλο V2 πολλά και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ επιπλέον άλογα μιας και ο ίδιος κινητήρας φοριέται σε πολύ πιο ισχυρές στρήτ εκδόσεις....

Και για μην κολλάμε στον κινητήρα μόνο να σας πω και μερικά άλλα που δεν τα ακούτε συχνά...
Το "πάτημά" του, η στιβαρότητά του, η ακλόνητη σταθερότητά του στα πολλά, η πιο ραφιναρισμένη λειτουργία των αναρτήσεών του, και η καλύτερη αισθητική του (μιας και το 650 οπτικά φαίνεται "άδειο" μπροστά του) είναι σημεία που ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ από το 650 και που δεν τα αναφέρει κανένας γιατί όλοι νομίζουν ότι αφού έχει το ίδιο πλαίσιο με το 650 είναι και ίδιο μηχανάκι στον δρόμο - έλα ντε όμως που δεν είναι έτσι και οι κάτοχοί του το γνωρίζουν καλά, αλλά δυστυχώς δεν έχουν τρόπο να το αποδείξουν σε αυτούς που κάνουν τέστ από τα προσπέκτους...
Όλα αυτά μαζί με επιπλέον διακοσμητικές χούφτες, καρίνα κλπ τα πληρώνεις σήμερα μόλις 2.000 χιλιάρικα πάνω από το 650....

Λοιπόν....μπορεί όντως για χρήση μικτή χρήση και για τα Ελληνικά δεδομένα το 650 να είναι πιο "λογική" αγορά και να καλύπτει τις ανάγκες μεγαλύτερης μερίδας αναβατών κοστίζοντας λιγότερο και σε αγορά και σε κατανάλωση (γιαυτό και πουλάει καλά-και καλά κάνει...), αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...και μην τρώτε την φόλα ότι είναι τα ίδια μηχανάκια με μόνο 25 άλογα διαφορά...

Και για να μην νομίζετε ότι αυτά τα λέει ένας κάτοχος για να υπερασπιστεί την επιλογή του...ΗΜΟΥΝ κάτοχος του 1000αριού- όχι πια εδώ και 2 χρόνια, αλλά έχοντας μια εικοσαετή εμπειρία με δεκάδες μηχανάκια που περάσαν από την κατοχή μου και έχοντας οδηγήσει σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω ότι μπορώ να κρίνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να λέω τα πράγματα με το όνομά τους-πολλές φορές και κόντρα στο "ρεύμα"....
Έχω στο παρελθόν εκφράσει την εκτίμησή μου στο 650 που πράγματι είναι best value for money μηχανάκι, και πράγματι επαναπροσδιόρισε τα όρια της κατηγορίας, αλλά δεν αντέχω και όλη αυτή την αμπελοφιλοσοφία που κυκλοφορεί για το 1000 επειδή τυχαίνει να μοιάζουν οπτικά...

vstrider
19/06/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι θα αγόραζα το 650 γιατί θα με βόλευε καλύτερα στην μικτή χρήση για την οποία θα το έπαιρνα, και γιατί είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια ανθρώπων που ΔΕΝ έχουν καβαλήσει το 1000, ΔΕΝ έχουν ζήσει μαζί του, και μιλάνε με βάση τεχνικά χαρακτηριστικά και φήμες...

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τις μπούρδες....Το 1000άρι είναι ΠΟΛΥ πιο δυνατό από το 650...Πολύ περισσότερο από ότι λένε τα χαρτιά και τα νούμερα.....το "σκάψιμο" στο άνοιγμα του γκαζιού, οι ροπές του, και ο τρόπος που επιταχύνει δυνατά χωρίς να νοιώθεις καν ότι ζορίζεται, δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το 650... εδώ που τα λέμε δεν έχει σχέση ούτε με καν με το Varadero- πόσο μάλλον με το 650... επίσης το γεγονός ότι η διαφορά στην τελική του ταχύτητα με το 650 είναι μόνο της τάξης των 20-25 χιλιομέτρων είναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ και από εκεί παρασύρονται όλοι και νομίζουν ότι η διαφορά τους είναι μικρή...Ο περιοριστής που έχει το 1.000 του στερεί καμμία 15αριά κοντερίσια ακόμα και αν θέλει κάποιος τον παρακάμπτει πανεύκολα.... Και επίσης αν κάποιος έχει όρεξη και χρήμα μπορεί πολύ εύκολα να βγάλει από τον μεγάλο V2 πολλά και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ επιπλέον άλογα μιας και ο ίδιος κινητήρας φοριέται σε πολύ πιο ισχυρές στρήτ εκδόσεις....

Και για μην κολλάμε στον κινητήρα μόνο να σας πω και μερικά άλλα που δεν τα ακούτε συχνά...
Το "πάτημά" του, η στιβαρότητά του, η ακλόνητη σταθερότητά του στα πολλά, η πιο ραφιναρισμένη λειτουργία των αναρτήσεών του, και η καλύτερη αισθητική του (μιας και το 650 οπτικά φαίνεται "άδειο" μπροστά του) είναι σημεία που ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ από το 650 και που δεν τα αναφέρει κανένας γιατί όλοι νομίζουν ότι αφού έχει το ίδιο πλαίσιο με το 650 είναι και ίδιο μηχανάκι στον δρόμο - έλα ντε όμως που δεν είναι έτσι και οι κάτοχοί του το γνωρίζουν καλά, αλλά δυστυχώς δεν έχουν τρόπο να το αποδείξουν σε αυτούς που κάνουν τέστ από τα προσπέκτους...
Όλα αυτά μαζί με επιπλέον διακοσμητικές χούφτες, καρίνα κλπ τα πληρώνεις σήμερα μόλις 2.000 χιλιάρικα πάνω από το 650....

Λοιπόν....μπορεί όντως για χρήση μικτή χρήση και για τα Ελληνικά δεδομένα το 650 να είναι πιο "λογική" αγορά και να καλύπτει τις ανάγκες μεγαλύτερης μερίδας αναβατών κοστίζοντας λιγότερο και σε αγορά και σε κατανάλωση (γιαυτό και πουλάει καλά-και καλά κάνει...), αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...και μην τρώτε την φόλα ότι είναι τα ίδια μηχανάκια με μόνο 25 άλογα διαφορά...

Και για να μην νομίζετε ότι αυτά τα λέει ένας κάτοχος για να υπερασπιστεί την επιλογή του...ΗΜΟΥΝ κάτοχος του 1000αριού- όχι πια εδώ και 2 χρόνια, αλλά έχοντας μια εικοσαετή εμπειρία με δεκάδες μηχανάκια που περάσαν από την κατοχή μου και έχοντας οδηγήσει σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω ότι μπορώ να κρίνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να λέω τα πράγματα με το όνομά τους-πολλές φορές και κόντρα στο "ρεύμα"....
Έχω στο παρελθόν εκφράσει την εκτίμησή μου στο 650 που πράγματι είναι best value for money μηχανάκι, και πράγματι επαναπροσδιόρισε τα όρια της κατηγορίας, αλλά δεν αντέχω και όλη αυτή την αμπελοφιλοσοφία που κυκλοφορεί για το 1000 επειδή τυχαίνει να μοιάζουν οπτικά...

σωστός!!!:beer:

miketzif
19/06/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι θα αγόραζα το 650 γιατί θα με βόλευε καλύτερα στην μικτή χρήση για την οποία θα το έπαιρνα, και γιατί είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια ανθρώπων που ΔΕΝ έχουν καβαλήσει το 1000, ΔΕΝ έχουν ζήσει μαζί του, και μιλάνε με βάση τεχνικά χαρακτηριστικά και φήμες...

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τις μπούρδες....Το 1000άρι είναι ΠΟΛΥ πιο δυνατό από το 650...Πολύ περισσότερο από ότι λένε τα χαρτιά και τα νούμερα.....το "σκάψιμο" στο άνοιγμα του γκαζιού, οι ροπές του, και ο τρόπος που επιταχύνει δυνατά χωρίς να νοιώθεις καν ότι ζορίζεται, δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το 650... εδώ που τα λέμε δεν έχει σχέση ούτε με καν με το Varadero- πόσο μάλλον με το 650... επίσης το γεγονός ότι η διαφορά στην τελική του ταχύτητα με το 650 είναι μόνο της τάξης των 20-25 χιλιομέτρων είναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ και από εκεί παρασύρονται όλοι και νομίζουν ότι η διαφορά τους είναι μικρή...Ο περιοριστής που έχει το 1.000 του στερεί καμμία 15αριά κοντερίσια ακόμα και αν θέλει κάποιος τον παρακάμπτει πανεύκολα.... Και επίσης αν κάποιος έχει όρεξη και χρήμα μπορεί πολύ εύκολα να βγάλει από τον μεγάλο V2 πολλά και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ επιπλέον άλογα μιας και ο ίδιος κινητήρας φοριέται σε πολύ πιο ισχυρές στρήτ εκδόσεις....

Και για μην κολλάμε στον κινητήρα μόνο να σας πω και μερικά άλλα που δεν τα ακούτε συχνά...
Το "πάτημά" του, η στιβαρότητά του, η ακλόνητη σταθερότητά του στα πολλά, η πιο ραφιναρισμένη λειτουργία των αναρτήσεών του, και η καλύτερη αισθητική του (μιας και το 650 οπτικά φαίνεται "άδειο" μπροστά του) είναι σημεία που ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ από το 650 και που δεν τα αναφέρει κανένας γιατί όλοι νομίζουν ότι αφού έχει το ίδιο πλαίσιο με το 650 είναι και ίδιο μηχανάκι στον δρόμο - έλα ντε όμως που δεν είναι έτσι και οι κάτοχοί του το γνωρίζουν καλά, αλλά δυστυχώς δεν έχουν τρόπο να το αποδείξουν σε αυτούς που κάνουν τέστ από τα προσπέκτους...
Όλα αυτά μαζί με επιπλέον διακοσμητικές χούφτες, καρίνα κλπ τα πληρώνεις σήμερα μόλις 2.000 χιλιάρικα πάνω από το 650....

Λοιπόν....μπορεί όντως για χρήση μικτή χρήση και για τα Ελληνικά δεδομένα το 650 να είναι πιο "λογική" αγορά και να καλύπτει τις ανάγκες μεγαλύτερης μερίδας αναβατών κοστίζοντας λιγότερο και σε αγορά και σε κατανάλωση (γιαυτό και πουλάει καλά-και καλά κάνει...), αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...και μην τρώτε την φόλα ότι είναι τα ίδια μηχανάκια με μόνο 25 άλογα διαφορά...

Και για να μην νομίζετε ότι αυτά τα λέει ένας κάτοχος για να υπερασπιστεί την επιλογή του...ΗΜΟΥΝ κάτοχος του 1000αριού- όχι πια εδώ και 2 χρόνια, αλλά έχοντας μια εικοσαετή εμπειρία με δεκάδες μηχανάκια που περάσαν από την κατοχή μου και έχοντας οδηγήσει σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω ότι μπορώ να κρίνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να λέω τα πράγματα με το όνομά τους-πολλές φορές και κόντρα στο "ρεύμα"....
Έχω στο παρελθόν εκφράσει την εκτίμησή μου στο 650 που πράγματι είναι best value for money μηχανάκι, και πράγματι επαναπροσδιόρισε τα όρια της κατηγορίας, αλλά δεν αντέχω και όλη αυτή την αμπελοφιλοσοφία που κυκλοφορεί για το 1000 επειδή τυχαίνει να μοιάζουν οπτικά...

Ρε πάιδες επί της ουσίας δεν διαφωνούμε, ούτε έχει να κάνει με τις επιλογές μας. Ο καθένας κάνει ότι γουσταρει ή αγοράζει ότι γουσταρει εφόσον αυτός ικανοποιείται με αυτό. Απλά αναλύουμε τα κρητήρια που πρέπει να έχει ένας αγοραστης προκειμένου να επιλέξει μεταξύ των δύο μοτό. Αυτό είναι το θέμα μας. Υπάρχουν και άλλες μηχανες σαφως καλύτερρες ή σαφώς χειρότερες. Η απόρία για κάθε υποψήφιο αγοραστή που έχει κατασταλάξει στο στρομ είναι πιο από τα δύο και η απάντηση σχεδόν απ΄' ολους είναι το 650 για όλους τους λόγους που εχουν όλοι αναφέρει, τόσο απλό. και για να μην νομίζεται επειδή έχω το 650 ότι είμαι προκατηλημένος αν εξακολουθούσε να κυκλοφορεί το χίλια ή αν ήταν άμεσα να βγεί αντικαταστάστης ενδεχομένως η επιλογή να ήταν άλλη.

WWW
19/06/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι θα αγόραζα το 650 γιατί θα με βόλευε καλύτερα στην μικτή χρήση για την οποία θα το έπαιρνα, και γιατί είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια ανθρώπων που ΔΕΝ έχουν καβαλήσει το 1000, ΔΕΝ έχουν ζήσει μαζί του, και μιλάνε με βάση τεχνικά χαρακτηριστικά και φήμες...

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τις μπούρδες....Το 1000άρι είναι ΠΟΛΥ πιο δυνατό από το 650...Πολύ περισσότερο από ότι λένε τα χαρτιά και τα νούμερα.....το "σκάψιμο" στο άνοιγμα του γκαζιού, οι ροπές του, και ο τρόπος που επιταχύνει δυνατά χωρίς να νοιώθεις καν ότι ζορίζεται, δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το 650... εδώ που τα λέμε δεν έχει σχέση ούτε με καν με το Varadero- πόσο μάλλον με το 650... επίσης το γεγονός ότι η διαφορά στην τελική του ταχύτητα με το 650 είναι μόνο της τάξης των 20-25 χιλιομέτρων είναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ και από εκεί παρασύρονται όλοι και νομίζουν ότι η διαφορά τους είναι μικρή...Ο περιοριστής που έχει το 1.000 του στερεί καμμία 15αριά κοντερίσια ακόμα και αν θέλει κάποιος τον παρακάμπτει πανεύκολα.... Και επίσης αν κάποιος έχει όρεξη και χρήμα μπορεί πολύ εύκολα να βγάλει από τον μεγάλο V2 πολλά και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ επιπλέον άλογα μιας και ο ίδιος κινητήρας φοριέται σε πολύ πιο ισχυρές στρήτ εκδόσεις....

Και για μην κολλάμε στον κινητήρα μόνο να σας πω και μερικά άλλα που δεν τα ακούτε συχνά...
Το "πάτημά" του, η στιβαρότητά του, η ακλόνητη σταθερότητά του στα πολλά, η πιο ραφιναρισμένη λειτουργία των αναρτήσεών του, και η καλύτερη αισθητική του (μιας και το 650 οπτικά φαίνεται "άδειο" μπροστά του) είναι σημεία που ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ από το 650 και που δεν τα αναφέρει κανένας γιατί όλοι νομίζουν ότι αφού έχει το ίδιο πλαίσιο με το 650 είναι και ίδιο μηχανάκι στον δρόμο - έλα ντε όμως που δεν είναι έτσι και οι κάτοχοί του το γνωρίζουν καλά, αλλά δυστυχώς δεν έχουν τρόπο να το αποδείξουν σε αυτούς που κάνουν τέστ από τα προσπέκτους...
Όλα αυτά μαζί με επιπλέον διακοσμητικές χούφτες, καρίνα κλπ τα πληρώνεις σήμερα μόλις 2.000 χιλιάρικα πάνω από το 650....

Λοιπόν....μπορεί όντως για χρήση μικτή χρήση και για τα Ελληνικά δεδομένα το 650 να είναι πιο "λογική" αγορά και να καλύπτει τις ανάγκες μεγαλύτερης μερίδας αναβατών κοστίζοντας λιγότερο και σε αγορά και σε κατανάλωση (γιαυτό και πουλάει καλά-και καλά κάνει...), αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...και μην τρώτε την φόλα ότι είναι τα ίδια μηχανάκια με μόνο 25 άλογα διαφορά...

Και για να μην νομίζετε ότι αυτά τα λέει ένας κάτοχος για να υπερασπιστεί την επιλογή του...ΗΜΟΥΝ κάτοχος του 1000αριού- όχι πια εδώ και 2 χρόνια, αλλά έχοντας μια εικοσαετή εμπειρία με δεκάδες μηχανάκια που περάσαν από την κατοχή μου και έχοντας οδηγήσει σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω ότι μπορώ να κρίνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να λέω τα πράγματα με το όνομά τους-πολλές φορές και κόντρα στο "ρεύμα"....
Έχω στο παρελθόν εκφράσει την εκτίμησή μου στο 650 που πράγματι είναι best value for money μηχανάκι, και πράγματι επαναπροσδιόρισε τα όρια της κατηγορίας, αλλά δεν αντέχω και όλη αυτή την αμπελοφιλοσοφία που κυκλοφορεί για το 1000 επειδή τυχαίνει να μοιάζουν οπτικά...

Εγκρίνω τα λεγόμενά σου απολύτως. Όχι απλά ως κάτοχος του 1000 αλλά ακόμα και δοκιμάζοντας ανάμεσα σε πολλές μηχανές, ακόμα και συγκριτικά με το 650, πράγμα άτοπο μια και είναι εντελώς διαφορετικά μηχανάκια.

Respect
19/06/2008, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι θα αγόραζα το 650 γιατί θα με βόλευε καλύτερα στην μικτή χρήση για την οποία θα το έπαιρνα, και γιατί είναι πιο οικονομικό στην κατανάλωση, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια ανθρώπων που ΔΕΝ έχουν καβαλήσει το 1000, ΔΕΝ έχουν ζήσει μαζί του, και μιλάνε με βάση τεχνικά χαρακτηριστικά και φήμες...

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τις μπούρδες....Το 1000άρι είναι ΠΟΛΥ πιο δυνατό από το 650...Πολύ περισσότερο από ότι λένε τα χαρτιά και τα νούμερα.....το "σκάψιμο" στο άνοιγμα του γκαζιού, οι ροπές του, και ο τρόπος που επιταχύνει δυνατά χωρίς να νοιώθεις καν ότι ζορίζεται, δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με το 650... εδώ που τα λέμε δεν έχει σχέση ούτε με καν με το Varadero- πόσο μάλλον με το 650... επίσης το γεγονός ότι η διαφορά στην τελική του ταχύτητα με το 650 είναι μόνο της τάξης των 20-25 χιλιομέτρων είναι ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ και από εκεί παρασύρονται όλοι και νομίζουν ότι η διαφορά τους είναι μικρή...Ο περιοριστής που έχει το 1.000 του στερεί καμμία 15αριά κοντερίσια ακόμα και αν θέλει κάποιος τον παρακάμπτει πανεύκολα.... Και επίσης αν κάποιος έχει όρεξη και χρήμα μπορεί πολύ εύκολα να βγάλει από τον μεγάλο V2 πολλά και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ επιπλέον άλογα μιας και ο ίδιος κινητήρας φοριέται σε πολύ πιο ισχυρές στρήτ εκδόσεις....

Και για μην κολλάμε στον κινητήρα μόνο να σας πω και μερικά άλλα που δεν τα ακούτε συχνά...
Το "πάτημά" του, η στιβαρότητά του, η ακλόνητη σταθερότητά του στα πολλά, η πιο ραφιναρισμένη λειτουργία των αναρτήσεών του, και η καλύτερη αισθητική του (μιας και το 650 οπτικά φαίνεται "άδειο" μπροστά του) είναι σημεία που ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΙΣΘΗΤΑ από το 650 και που δεν τα αναφέρει κανένας γιατί όλοι νομίζουν ότι αφού έχει το ίδιο πλαίσιο με το 650 είναι και ίδιο μηχανάκι στον δρόμο - έλα ντε όμως που δεν είναι έτσι και οι κάτοχοί του το γνωρίζουν καλά, αλλά δυστυχώς δεν έχουν τρόπο να το αποδείξουν σε αυτούς που κάνουν τέστ από τα προσπέκτους...
Όλα αυτά μαζί με επιπλέον διακοσμητικές χούφτες, καρίνα κλπ τα πληρώνεις σήμερα μόλις 2.000 χιλιάρικα πάνω από το 650....

Λοιπόν....μπορεί όντως για χρήση μικτή χρήση και για τα Ελληνικά δεδομένα το 650 να είναι πιο "λογική" αγορά και να καλύπτει τις ανάγκες μεγαλύτερης μερίδας αναβατών κοστίζοντας λιγότερο και σε αγορά και σε κατανάλωση (γιαυτό και πουλάει καλά-και καλά κάνει...), αλλά μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...και μην τρώτε την φόλα ότι είναι τα ίδια μηχανάκια με μόνο 25 άλογα διαφορά...

Και για να μην νομίζετε ότι αυτά τα λέει ένας κάτοχος για να υπερασπιστεί την επιλογή του...ΗΜΟΥΝ κάτοχος του 1000αριού- όχι πια εδώ και 2 χρόνια, αλλά έχοντας μια εικοσαετή εμπειρία με δεκάδες μηχανάκια που περάσαν από την κατοχή μου και έχοντας οδηγήσει σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω ότι μπορώ να κρίνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να λέω τα πράγματα με το όνομά τους-πολλές φορές και κόντρα στο "ρεύμα"....
Έχω στο παρελθόν εκφράσει την εκτίμησή μου στο 650 που πράγματι είναι best value for money μηχανάκι, και πράγματι επαναπροσδιόρισε τα όρια της κατηγορίας, αλλά δεν αντέχω και όλη αυτή την αμπελοφιλοσοφία που κυκλοφορεί για το 1000 επειδή τυχαίνει να μοιάζουν οπτικά... +1000

kalant
19/06/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
+1000

εγω +998 θα ελεγα...

:beer:

irinia
20/06/2008, 05:58
ΞΕΧΝΑΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ.........


Δέν άνοιξε ό φίλος τήν κουβέντα γιά νά ύμνήσει ό καθένας τήν έπιλογή του....

Άλλά γιά νά τού προτείνουμε 650 ή 1000.....!!!!!


Άκου λοιπόν γιά άλλη μιά φορά φίλε μου.........


Τά ύπέρ καί τά κατά τού κάθε 1000 είναι λίγο πολύ γνωστά.....!!!!

ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ..........ΠΟΥ ΕΠΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ.............


Πού δέν τό ένοιωσε κανένας έκτός άπό τούς κατόχους του........
Πού πούλησε έλάχιστα............
Πού έμεινε στή σκιά μιάς άλλης μηχανής μέ 350 κυβικά λιγώτερα.....!!!!
Καί πού τώρα πού σκέφτεσαι νά τήν πάρεις.........ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ.....!!!!

Τό 1000..........ΗΤΑΝ.............ένα μηχανάκι πού ξεκίνησε μέ προβλήματα
τά όποία μέχρι νά έπιλύσει ήρθε τό 650 καί τό ....ΕΘΑΨΕ.....μέ τίς
πωλήσεις του.....!!!!!


ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..........!!!!!


Άν σώνει καί καλά θές 1000 πάς στό varadero μιά καί ή κατηγορία ....
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ.........!!!!!!


Είναι μιά κατηγορία πού έτσι κι άλλιώς φθείνει καί ίσως ή Έλλάδα είναι
άπό τίς πολύ λίγες καί μικρές άγορές γιά on-off......!!!!!!

Σχεδόν σέ όλη τήν Εύρώπη άπαγορεύεται πιά νά πατήσεις χώμα γιά οίκολογικούς
λόγους........

Ή άγορά τού on-off παρά τά κάποια νέα μοντέλλα πού ξεπετάχτηκαν.........
ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΙΑ.........!!!!!

Καί ή κατηγορία αύτή πάει γιά άλλαγή.....versys.........tiger..........κ.λ.,π...


Πάνε πάρε λοιπόν τό 650 να.........

ταξιδεύεις διπλός μέ 160-180 σέ όλη τήν Έλλάδα.........
νά έχεις φθηνότερο σέρβις,άσφάλιστρα,καύσιμα κ.λ.π....
καί νάχεις τό καλύτερο καί έμπορικότερο μηχανάκι γιά τά λεφτά του,
πού έχει πουλήσει όσο τά παπάκια καί...........ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....!!!!


Τά ύπόλοιπα είναι γιά νά λέει ό καθένας.........γιά τό δικό του παχνιδάκι.....






:wave2:

WWW
20/06/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΞΕΧΝΑΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ.........


Δέν άνοιξε ό φίλος τήν κουβέντα γιά νά ύμνήσει ό καθένας τήν έπιλογή του....

Άλλά γιά νά τού προτείνουμε 650 ή 1000.....!!!!!


Άκου λοιπόν γιά άλλη μιά φορά φίλε μου.........


Τά ύπέρ καί τά κατά τού κάθε 1000 είναι λίγο πολύ γνωστά.....!!!!

ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ..........ΠΟΥ ΕΠΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ.............


Πού δέν τό ένοιωσε κανένας έκτός άπό τούς κατόχους του........
Πού πούλησε έλάχιστα............
Πού έμεινε στή σκιά μιάς άλλης μηχανής μέ 350 κυβικά λιγώτερα.....!!!!
Καί πού τώρα πού σκέφτεσαι νά τήν πάρεις.........ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ.....!!!!

Τό 1000..........ΗΤΑΝ.............ένα μηχανάκι πού ξεκίνησε μέ προβλήματα
τά όποία μέχρι νά έπιλύσει ήρθε τό 650 καί τό ....ΕΘΑΨΕ.....μέ τίς
πωλήσεις του.....!!!!!


ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..........!!!!!


Άν σώνει καί καλά θές 1000 πάς στό varadero μιά καί ή κατηγορία ....
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ.........!!!!!!


Είναι μιά κατηγορία πού έτσι κι άλλιώς φθείνει καί ίσως ή Έλλάδα είναι
άπό τίς πολύ λίγες καί μικρές άγορές γιά on-off......!!!!!!

Σχεδόν σέ όλη τήν Εύρώπη άπαγορεύεται πιά νά πατήσεις χώμα γιά οίκολογικούς
λόγους........

Ή άγορά τού on-off παρά τά κάποια νέα μοντέλλα πού ξεπετάχτηκαν.........
ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΙΑ.........!!!!!

Καί ή κατηγορία αύτή πάει γιά άλλαγή.....versys.........tiger..........κ.λ.,π...


Πάνε πάρε λοιπόν τό 650 να.........

ταξιδεύεις διπλός μέ 160-180 σέ όλη τήν Έλλάδα.........
νά έχεις φθηνότερο σέρβις,άσφάλιστρα,καύσιμα κ.λ.π....
καί νάχεις τό καλύτερο καί έμπορικότερο μηχανάκι γιά τά λεφτά του,
πού έχει πουλήσει όσο τά παπάκια καί...........ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....!!!!


Τά ύπόλοιπα είναι γιά νά λέει ό καθένας.........γιά τό δικό του παχνιδάκι.....


:wave2:


Φίλε Terens, σίγουρα όταν τίθεται η ερώτηση για το τι θα πρέπει να διαλέξει ΑΝΑΜΕΣΑ στα 2, τότε αναπόφευκτα ξεκινά η διαδικασία της σύγκρισης. Η τελική απόφαση είναι του φίλου μας φυσικά.

Όμως, αν θέλεις την καλοπροαίρετη άποψή μου, σύμφωνα και με αυτά που έγραψες πάντα, εσύ συμπληρώνεις το Thread, χωρίς να απαντάς ουσιαστικά στο θέμα του φίλου μας.

Παρατηρώντας όλα όσα έγραψεις, κάνεις περίπου μια ανάλυση "Marketing" για τις πωλήσεις του κάθε προϊόντος (DL) χωρίς πρακτικά να εμβαθύνεις λιγάκι στα + / - του καθενώς.

Εξειδικεύοντας τη δική σου ανάλυση, ως προς το μίγμα Marketing, όπως ήδη γνωρίζεις, αναφέρουμε τα εξής 4 γνωστά "πι" :

Product-Price-Place-Promotion. Το DL-1000 χάνει, κατά την άποψή μου, στο Promotion και Price.

Φυσικά, μέσα στην απάντησή σου, υπάρχει και το θέμα της "ιστορικής αναδρομής", που εστιάζεις, όχι ξεκάθαρα, στα παιδικά σφάλματα του Strom. Για το τελευταίο, συμπληρώνοντας τη δική σου ιστορική ανδρομή θέλω να προσθέσω και τα εξής:

α) Το Moteur DL 1000 προέρχεται από τον κινητήρα του TLR. Δεν χρειάζονται επομένως σχετικές συστάσεις.
β) Τα παιδικά σφάλματα του DL 1000 (K1 - K2) ήταν στην καμπάνα. Μόλις διορθώθηκε το πρόβλημα στο K3 με Κ4, τότε βγήκε και το 650. Επομένως μήπως τα παιδικά σφάλματα του 1000 ουσιαστικά έδωσαν και το έναυσμα για ένα 650 "Problem Free" ?
γ) Εξακολουθεί στα ON-off να διαθέτει το καλύτερο "διαχρονικώς" πλαίσιο. Επομένως η προτροπή για ... Varadero, ίσως είναι λιγάκι άστοχη.
ε) Το DL-1000, μετά από το Κ4, απλά δεν έχει κανένα πρόβλημα.
στ) Το DL-1000 προϋπήρχε του DL-650. Το DL-650 αποτελεί ένα Detouning του DL-1000, για την "μεσαία" αγορά. Στην Παγκόσμια αγορά η "μεσαία" είναι και η μεγαλύτερη (Marketing πάλι). Εξού και αυξημένες πωλήσεις.

Το DL-650 είναι ένα αστέρι All Around μηχανάκι, με Target Group τον πολύ κόσμο.

Επιπρόσθετα να προσθέσω πως τίτλοι όπως "Σπασμένος Κινητήρας" και "Στραβό Πλαίσιο σε καινούργιο V strom), δεν τα ακούσαμε για DL-1000 (εκεί ακούς μόνο για τα σώματα ψεκασμού που θέλουν χρόνισμα καθώς και για τα λαστιχάκια της καμπάνας, από και πριν από το Κ3).

Συμφωνούμε φυσικά στο ότι σταμάτησε η παραγωγή του DL-1000. Επιπρόσθετα συμφωνούμε και για το ότι η κατηγορία αυτή (On-off) έχει "πέσει" κάπως, ή καλύτερα οδηγείται σε κάτι διαφορετικό.

Όμως το να λέμε πως το DL-1000 δεν είναι αξιόπιστο, είναι -λιγάκι μόνο- δυνατότερο από το μικρό, πως δεν αξίζει κλπ .... τότε απλά ανήκουμε στην "μέση" αγορά και σίγουρα, υπό αυτές τις προϋποθέσεις έχεις δίκιο.

irinia
20/06/2008, 15:59
ΝΟΜΙΖΩ.........ΠΩΣ ΔΕ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ


Σέ κάτι σημαντικό........ούτε καί είπα ποτέ ότι είναι κακό μηχανάκι.
Αύτό είδικά τό τόνισα.......

Άπλά είναι κάτι πού πέρασε ,χωρίς νά σηκώσει σκόνη.........καί
τώρα πού τελείωσε είναι κουτό νά πάει νά τό πάρει κάποιος
μόνο καί μόνο έπειδή τά περσινά μοντέλλα πιά πουλιούνται
9000 εύρώ....!!!!

Άν κάποιος θέλει κάτι άντίστοιχο,δίνει άλλα 1500 εύρώ καί
παίρνει varadero.......

Άλλιώς καί πολύ καλά θά κάνει ,τό τονίζω γιά πολλοστή φορά
πάει στό 650..........καί τάχει όλα καί 2500 εύρώ παραπάνω
στή τσέπη του....!!!!

Άλλά νά μιλάμε πλέον γιά κάτι πού έσβησε άπό μόνο του...??
Δέν έχει νόημα.....
Καί νά παροτρύνουμε κάποιον νά τό πάρει....??
ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ.....!!!!!!

Νομίζω πώς τό ξεσκίσαμε τό θέμα........



:wave2:

vestromas
20/06/2008, 16:21
Λυσαξες με το βαραντερο. Γιατι να δωσεις 1500 παραπανω για το βαραντερο, αφου ειναι γνωστο σε ολους οτι το vstrom 1000, ειναι πιο αγριογκαζο και κερναη τσαγακια καργα το βαραντερο. Επισης εχει καλυτερο πλαισιο και νομιζω λιγοτερο βαρος.
Αντε να σου χαρισω οτι το χοντα εχει καλυτερα φρενα.:wave2:

THEOD
20/06/2008, 18:00
Για την "υποτιθέμενη κόντρα" μεταξύ Βαραντέρο-Στρώματος κάνω κόπυ-πειστ κάτι που είχα γράψει σε παλαιότερη συζήτηση πριν καμμιά 2ετία...Αν εξαιρέσουμε την πτώση τιμής του Σουζούκι μάλλον δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε...


Το Βαραντέρο είναι ένας εκπληκτικός δρομέας μεγάλων αποστάσεων και ξεκούραστων ταξιδιών που θα μεταφέρει πάνω στις μαλακές του αναρτήσεις με άνεση και ασφάλεια τους επιβάτες του στην άκρη της γης χωρίς κανένα πρόβλημα. Ταυτόχρονα είναι ένα ποιοτικό και επιβλητικό μηχανάκι καθημερινής μετακίνησης, με καλή ποιότητα κύλισης, καλό εξοπλισμό, καλή προστασία από τον αέρα, και στην Ελλάδα (λόγω ακριβώς αυτού του επιβλητικού του παρουσιαστικού) έχει γίνει σύμβολο καταξίωσης και "μούρης" χωρίς να φταίει το μηχανάκι για αυτό. Κάνει πολύ καλά αυτά που υπόσχεται και φαντάζομαι ότι θα έχει πολλούς ευτυχισμένους ιδιοκτήτες… Αν όμως το πιέσεις, θα δείξει την δυσαρέσκειά του πλέοντας πάνω στις μαλακές του αναρτήσεις, θα χάσει την αίσθηση του μπροστινού του, και τελικά θα κάνει τον αναβάτη να νοιώσει ανασφάλεια και να κόψει ρυθμό…Και καλά θα κάνει…

Το Στρώμα συγκριτικά είναι αρκετά πιο πολεμικό εργαλείο…Είναι πιο τραχύ, πιο θορυβώδες, δίνει μια πιο πρωτόγονη αίσθηση (που σε άλλους αρέσει και άλλους όχι), η ακαμψία του πλαισίου του είναι σε άλλο επίπεδο, έχει πολύ πιο σκληρό και άμεσο στήσιμο (σε βαθμό που δεν θα διστάσει να κυνηγήσει γρήγορα στρήτ μηχανάκια σε επαρχιακά στροφιλίκια), και ο κινητήρας του "σκάβει" πιο δυνατά και άμεσα στο άνοιγμα του γκαζιού…Αν μάλιστα αφαιρεθεί ο ηλεκτρονικός του περιοριστής ο αναβάτης σε ελαφριά κατηφόρα θα δεί και το νούμερο 240 στο κοντέρ του κάτι ανήκουστο για μεγάλο ον-οφφ πρίν ελάχιστα χρόνια... Και μάλιστα για όσους ψάχνονται, ο κινητήρας του έχει και πολλά περιθώρια αύξησης ιπποδύναμης, μιας και προέρχεται από το TLR και SV όπου εκεί αποδίδει πολύ περισσότερα άλογα.
Είναι ελαφρύτερο (και αυτό φαίνεται στα δύσκολα), με πιο επιθετική θέση οδήγησης, σφικτότερη ρύθμιση στις αναρτήσεις του, και μεταφέρει πολύ καλύτερη αίσθηση όταν τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται σοβαρά …
Φυσικά και αυτό θα φορτωθεί και θα ταξιδέψει οπουδήποτε χωρίς πρόβλημα, αλλά όμως όχι με την άνεση και την χλιδή του Βαραντέρο, ενώ και αισθητικά είναι πιο χαμηλών τόνων, λιγότερο εντυπωσιακό και δεν επιβάλλεται με τον όγκο του… Μάλιστα υποψιάζομαι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα αποδοχής του είναι ότι δεν δείχνει ιδιαίτερα "επιβλητικό", "μπούγιο", και "πουλ-μούρ" σε βαθμό που οπτικά πολλοί το μπερδεύουν με τον μικρότερο αδελφό του....Και αυτό σε αυτήν την κατηγορία είναι μειονέκτημα μιας και ο Έλληνας αγοράζει μηχανάκι ΚΑΙ με αυτό το κριτήριο...

Για σοβαρό χώμα δεν το συζητάω….Και τα δυο είναι βαριά, με πολλά πλαστικά (το Βαραντέρο περισσότερα), μικρή απόσταση από το έδαφος (ειδικά το ψυγείο λαδιου του Στρόμ είναι εύκολο να "βρεί" στα δύσκολα...) και ασφάλτινα λάστιχα… Για καμία σβέλτη και βατή διαδρομούλα σε χωματόδρομο καλά είναι (κάνεις και την πλάκα σου με τα παντηλίκια που προξενούν οι μεγάλοι V), αλλά μόλις οι ρυθμοί ανέβουν ή αν πέσετε σε λάσπη ή σαθρό χαλίκι, τότε θα δείτε τι εστί βερίκοκο…
Πάντως συγκριτικά με τα στρητ, και τα δύο έχουν σαφώς πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες κίνησης στους χωματόδρομους, οπότε θεωρώ ότι από αυτή την άποψη εκπληρούν το σκοπό τους…

Για μένα προσωπικά δεν τίθεται θέμα αν το ένα είναι καλύτερο από το άλλο….
Έχω την αίσθηση (και αυτό ΕΙΝΑΙ υποκειμενικό….) ότι το μεν Βαραντέρο απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που τους αρέσει η κυρίλα και η άνεση και θα αγόραζαν ευχαρίστως ένα 1200GS αλλά δεν φθάνουν την τιμή του, ενώ το Στρώμα σε αυτούς που ναι μεν θέλουν άνεση και ταξίδια, αλλά που είναι οδηγικά πιο ανήσυχοι και δεν μπορούν για διάφορους λόγους να αποδεχθούν ένα 950 KTM….

Είναι μηχανάκια που έχουν φτιαχτεί με διαφορετική νοοτροπία και ο καθένας κάνει την επιλογή του ανάλογα με το τι θέλει και ανάλογα με το τι του αρέσει αισθητικά...

irinia
20/06/2008, 19:35
AN EΛΕΙΠΑΝ ΜΙΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΙ..........

Πού άφορούν τό κυριλίκι καί τό ποιόν τού μέσου Έλληνα
νομίζω πώς ή περιγραφή σου είναι φοβερή....!!!!

Άποδίδεις τά πράγματα μέ τό όνομα τους,είδικά ώς πρός τόν
τομέα συμπεριφορά τών μηχανών....!!!

Αύτά όμως πρίν 2 χρόνια.........
Άπό τή στιγμή όμως πού τό ένα τελείωσε καί τό άλλο
άνανεώθηκε.........τά πράγματα άλλαξαν.....!!!!!!!!

Ίσως γιά μένα τά κριτήρια,πλαίσιο άλουμινένιο, συμπεριφορά
όδική στήν πίεση καί περισσότερο γκάζι νά μή μέτρησαν
τόσο πολύ ,έπειδή προφανώς είχα καί ένα μηχανάκι μέ γκάζι......πού έστριβε
'Ισως νά μήν έτρωγα καί τή βούτα μέ πιό έλαφρύ μηχανάκι....
Ίσως νά έφταιγε τό βαρύ μπροστινό.........!!!!!
Ίσως νά τόπαιρνα τό dl1000 πρίν 2 χρόνια........

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....????


:wave2:

TOLISTOLAROS
20/06/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Άπλά είναι κάτι πού πέρασε ,χωρίς νά σηκώσει σκόνη.........
Και λοιπόν;Μα ίσα ίσα θα κρατήσει το χαρακτήρα του έτσι.Δηλ.το SV,απ τις πιο αξιόλογες μοτοσυκλέτες,που στην Ελλάδα δεν πούλησε καθόλου ενώ στο εξωτερικό έγινε χαμός και ήδη θεωρείται cult μηχανή πια δεν αξίζει να το πάρει κάποιος;Αν ξέρει τί θέλει και γιατί το θέλει ας πάρει το Vstrom 1000,εν γνώσει του έστω ότι ίσως το παντρευτεί.
Μηχανή δεν παίρνουμε πάντα με ορθολογιστικά κριτήρια.
Για πείτε πόσα SS που πουλήθηκαν μπήκαν έστω και 1 φορά πίστα...κι ας είναι επίσκεψη στην πίστα για καφέ;
Πόσα ον ωχ πατήσαν έστω και 1 φορά χώμα;Μη μου πείτε για χωματόδρομο όπου τον περνάει και ninja χωρίς να βρει(οι περισσότεροι δρόμοι έτσι είναι πια...)
Ποσα motard κάνουν παντιλίκια σε πίστα;(σε δρόμο κάποια κάνουν,τα περισσότερα όμως όχι)
Έχετε δει πολλά KTM λερωμένα;Οι ακράπες γυαλίζουν σαν την καράφλα του Τσάκωνα!
Άρα...ας πάρει ο φίλος ό,τι του καυλώσει.
ΥΓ:Δεν πουλάω το SV μου ακόμα κι αν αγοράσω άλλη μοτο.Γιατί;Γιατί έτσι γουστάρω! :) :) :)

irinia
21/06/2008, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Λυσαξες με το βαραντερο. Γιατι να δωσεις 1500 παραπανω για το βαραντερο, αφου ειναι γνωστο σε ολους οτι το vstrom 1000, ειναι πιο αγριογκαζο και κερναη τσαγακια καργα το βαραντερο. Επισης εχει καλυτερο πλαισιο και νομιζω λιγοτερο βαρος.
Αντε να σου χαρισω οτι το χοντα εχει καλυτερα φρενα.:wave2:


EXEI BΡΕ............ΤΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΤΑ 1000


Στήν κατηγορία............????????



:wave2:

irinia
21/06/2008, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Και λοιπόν;Μα ίσα ίσα θα κρατήσει το χαρακτήρα του έτσι.Δηλ.το SV,απ τις πιο αξιόλογες μοτοσυκλέτες,που στην Ελλάδα δεν πούλησε καθόλου ενώ στο εξωτερικό έγινε χαμός και ήδη θεωρείται cult μηχανή πια δεν αξίζει να το πάρει κάποιος;Αν ξέρει τί θέλει και γιατί το θέλει ας πάρει το Vstrom 1000,εν γνώσει του έστω ότι ίσως το παντρευτεί.
Μηχανή δεν παίρνουμε πάντα με ορθολογιστικά κριτήρια.
Για πείτε πόσα SS που πουλήθηκαν μπήκαν έστω και 1 φορά πίστα...κι ας είναι επίσκεψη στην πίστα για καφέ;
Πόσα ον ωχ πατήσαν έστω και 1 φορά χώμα;Μη μου πείτε για χωματόδρομο όπου τον περνάει και ninja χωρίς να βρει(οι περισσότεροι δρόμοι έτσι είναι πια...)
Ποσα motard κάνουν παντιλίκια σε πίστα;(σε δρόμο κάποια κάνουν,τα περισσότερα όμως όχι)
Έχετε δει πολλά KTM λερωμένα;Οι ακράπες γυαλίζουν σαν την καράφλα του Τσάκωνα!
Άρα...ας πάρει ο φίλος ό,τι του καυλώσει.
ΥΓ:Δεν πουλάω το SV μου ακόμα κι αν αγοράσω άλλη μοτο.Γιατί;Γιατί έτσι γουστάρω! :) :) :)


O KΑΘΕΝΑΣ........ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ


Δέν μπορεί όμως νά ύποστηρίζει ότι ή έπιλογή του είναι.......
ή καλύτερη σύμφωνα μέ τά κριτήρια τής άγοράς....!!!!




:wave2:

Cpt. Haddock
21/06/2008, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EXEI BΡΕ............ΤΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΤΑ 1000


Στήν κατηγορία............????????



:wave2:

Tiger 955i :winka:

Respect
21/06/2008, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Tiger 955i :winka: Ρε απ'αράτα μας και 'συ!! :mad:

Cpt. Haddock
21/06/2008, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ρε απ'αράτα μας και 'συ!! :mad:

Ευχαρίστως :D

(εύκολο ειναι, απλά ανοιγω το γκαζι :cool: )

Respect
21/06/2008, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ευχαρίστως :D

(εύκολο ειναι, απλά ανοιγω το γκαζι :cool: ) Πρόστυχο Αγγλάκι.. :cool:

To V-strom είναι η καλλλλίτερη μοτοσικλιέτα στο κόσμο!.-

:o :o :o

irinia
21/06/2008, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Tiger 955i :winka:



ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΥΤΟ.....???


Μάλλον γιά νά σπάσει ό πάγος τό έγραψες.......έπειδή βαρέθηκες νά μαλλώνουμε..


Δεκτόν......!!!!!


:wave2:

Cpt. Haddock
21/06/2008, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΥΤΟ.....???
Μάλλον γιά νά σπάσει ό πάγος τό έγραψες.......έπειδή βαρέθηκες νά μαλλώνουμε..
Δεκτόν......!!!!!
:wave2:

Το έγραψα πολύ σοβαρά, κάτσε σκέψου το λίγο (δεν ειναι δύσκολο).

Τα περι πάγου κλπ με αφήνουν αδιάφορο :wave2:

irinia
21/06/2008, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το έγραψα πολύ σοβαρά, κάτσε σκέψου το λίγο (δεν ειναι δύσκολο).

Τα περι πάγου κλπ με αφήνουν αδιάφορο :wave2:


ΠΟΥ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΕΔΩ ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ.........ΠΕΡΙΣΣΕΨΕ ΜΗΠΩΣ ΤΙΠΟΤΕ...??


Το μαζέψατε όλο κατά κάτω.......έμείς έδω δυσκολευόμαστε,μή μάς βάζεις
δύσκολα....


Νά σέ ρωτήσω καί κάτι......
Ύποχώρησες ποτέ στή ζωή σου σέ τίποτε....??
Έστω κι άν πίστευες ότι είχες 100% δίκαιο.......
ΑΝ.....θέλεις άπαντάς.....


:wave2:

Cpt. Haddock
21/06/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Νά σέ ρωτήσω καί κάτι......
Ύποχώρησες ποτέ στή ζωή σου σέ τίποτε....??
Έστω κι άν πίστευες ότι είχες 100% δίκαιο.......
ΑΝ.....θέλεις άπαντάς..... :wave2:

Αρκετές φορές. Αλλα δε βλέπω τι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας...

Να θυμήσω. Εκανες την εξής ερώτηση


Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EXEI BΡΕ............ΤΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΤΑ 1000
Στήν κατηγορία............???????? :wave2:

Και απάντησα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Tiger 955i :winka:

Επ' αυτου αν θες συζητάμε, υπέρ και κατα. Τα υπόλοιπα περι σπασίματος παγου, υποχωρήσεων και άλλα όμορφα ειναι εκ του περισσού

:wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
21/06/2008, 08:50
Στην τελική βαρέθηκα...

Εγώ φταίω που προσπαθω να μιλήσω σοβαρα σε κουβέντα που αφορά βεστρωμ και κατόχους αυτών.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συζητείστε ελεύθερα για το θαύμα αυτό της μηχανοκίνησης, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω :wave2: :wave2: :wave2:

THEOD
21/06/2008, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
AN EΛΕΙΠΑΝ ΜΙΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΙ..........

Πού άφορούν τό κυριλίκι καί τό ποιόν τού μέσου Έλληνα
νομίζω πώς ή περιγραφή σου είναι φοβερή....!!!!

Άποδίδεις τά πράγματα μέ τό όνομα τους,είδικά ώς πρός τόν
τομέα συμπεριφορά τών μηχανών....!!!

Αύτά όμως πρίν 2 χρόνια.........
Άπό τή στιγμή όμως πού τό ένα τελείωσε καί τό άλλο
άνανεώθηκε.........τά πράγματα άλλαξαν.....!!!!!!!!

Ίσως γιά μένα τά κριτήρια,πλαίσιο άλουμινένιο, συμπεριφορά
όδική στήν πίεση καί περισσότερο γκάζι νά μή μέτρησαν
τόσο πολύ ,έπειδή προφανώς είχα καί ένα μηχανάκι μέ γκάζι......πού έστριβε
'Ισως νά μήν έτρωγα καί τή βούτα μέ πιό έλαφρύ μηχανάκι....
Ίσως νά έφταιγε τό βαρύ μπροστινό.........!!!!!
Ίσως νά τόπαιρνα τό dl1000 πρίν 2 χρόνια........

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.....????


:wave2:


Γιατί στραβομουτσουνιάζεις ??? Δηλαδή δεν είναι αλήθεια ότι μερίδα αγοραστών (και ειδικά σε τέτοιες κατηγορίες) αγοράζει μηχανάκι ΚΑΙ με το κριτήριο του "πουλ-μούρ" και της μόδας ???
Δηλαδή τα δεκάδες 1200Adventure που κυκλοφορούν με τα σετ των αλουμινένιων βαλιτσών και τα gps και η μόνη περιπέτεια που έχουν κάνει είναι μέχρι το Λιανοκλάδι τι είναι ????
Ή μήπως το Βαραντέρο αν κατά 90% ήταν όμοιο οπτικά με το ταπεινό Τράνσαλπ θα πούλαγε το ίδιο ???

Τώρα για τα υπόλοιπα μην επαναλαμβανόμαστε....
Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ γνώμη είναι ότι για κάποιον που ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ, η τιμή του 1000αριού στα 9.000 χιλιάρικα (και κανένα 500-600άρικο πιο κάτω για παραεισαγωγής) είναι πια πολύ λίγο πάνω από το 650 και αξίζει και με το παραπάνω αυτήν την επιπλέον διαφορά...Φυσικά πάντα με δεδομένο ότι αυτός που θα το επιλέξει θα το επιλέξει επειδή του ταιριάζει στην χρήση που θα του κάνει, και ότι εν γνώση του ότι θα καταναλώνει περισσότερο...αν είναι να το σκίζει καθημερινά Κυψέλη-Παγκράτι τότε ας πάρει το 650 ανεξαρτήτως τιμής...

Το σταμάτημα της παραγωγής του και οι χαμηλές πωλήσεις του αντίθετα από ότι λες μάλλον καλό θα του κάνει από άποψη μεταπωλητικής αξίας ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ πάντα με το 650 που πλέον βλέπεις 3 σε κάθε φανάρι και που πιστεύω ότι λόγω τεράστια προσφοράς θα φάει μεγάλη απαξίωση στα μεταχειρισμένα (ήδη φαίνονται τα πρώτα σημάδια), ειδικά έτσι και σκάσει μύτη κανένα νέο μοντελάκι...
Όσο για το Βάρα...στο είπα...
ΕΓΩ δεν θα έδινα 1,5-2 χιλιάρικα παραπάνω για να πάρω ένα μηχανάκι που ΚΑΤ' ΕΜΕ είναι χειρότερο από το Στρώμα στους τομείς που ΕΜΕΝΑ ενδιαφέρουν....Ακόμα και αν χάσω κάτι παραπάνω από το Στρώμα την ώρα της πώλησης, με την αρχική διαφορά που έχουν στο κόστος πάλι χαμένος δεν βγαίνω...
Από εκεί και πέρα η συζήτηση δεν έχει στόχο να πείσει κανέναν...Τα + και τα - λέμε με βάση την εμπειρία μας και την άποψή μας - η οποία όμως δεν είναι απαραίτητο να είναι σωστή ή να ταιριάζει στα κριτήρια του καθενός... Η επιλογή είναι πάντα αυτουνού που πληρώνει...

irinia
21/06/2008, 09:58
ΓΙΑ ΤΑ BMW..........ΝΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΓΕΛΑΩ....


Άλλά τά varadero.........έχουν γίνει σούπα...
Δέ νοιώθω καμμιά ύπεροχή πάντως κυκλοφορώντας μέ τό vara.....!!!!
Μάλλον θέλω νά κρυφτώ...........γιά όλα αύτά πού σέρνουν στούς
Βαραντερίστι....:rotflmao:



:wave2:

irinia
21/06/2008, 10:29
ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ..........TRIUMPH.....ΚΑΛΑ


Μόνο έσώρουχα ...........ξέρω

Φοβερά κυλωτάκια........


Τώρα γιά μηχανάκια τρικύλινδρα.....???

Κάτι έχω άκούσει άλλά προτιμώ τά βρακάκια τής Triumph....



:wave2:

Tpap
21/06/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ..........TRIUMPH.....ΚΑΛΑ
Μόνο έσώρουχα ...........ξέρω
Φοβερά κυλωτάκια........
Τώρα γιά μηχανάκια τρικύλινδρα.....???
Κάτι έχω άκούσει άλλά προτιμώ τά βρακάκια τής Triumph....
:wave2:

για πέστα ρε χαράλαμπε....

έφτιαξε και η τραιομφ μηχανάκια...δεν έμενε καλλίτερα στα στριγκάκια?

TOLISTOLAROS
21/06/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
O KΑΘΕΝΑΣ........ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ


Δέν μπορεί όμως νά ύποστηρίζει ότι ή έπιλογή του είναι.......
ή καλύτερη σύμφωνα μέ τά κριτήρια τής άγοράς....!!!!




:wave2:
Μα την επιλογή δεν την στηρίζεις σύμφωνα με τα κριτήρια της αγοράς αλλά σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια.Επειδή στη τελική εσύ θα την καβαλάς όχι η αγορά.Πχ η Desmocedici δεν αξίζει να την πάρεις σύμφωνα με τα κριτήρια της αγοράς(κόστος/απόδοση,συντήρηση κτλ).Αν κάποιος την πάρει όμως καλά θα κάνει κι ας ξέρει ότι ποτέ δεν πρόκειται να εκμεταλλευτεί το μηχανάκι όπως πρέπει(εκτός κι αν πάει για το πρωτάθλημα :) :) )
Ρε παιδιά η κατοχή μεγάλης μοτό είναι εξ ορισμού μη ορθολογιστική αγορά.Με τα ίδια λ7 πάιρνεις ένα παί κι ένα αμάξι μικρομεσαίο και τέλος.Γι 'αυτό και οι φράσεις "καλύτερη μοτό" και "καλύτερο αμάξι" δεν ισχύουν.Είναι αναλόγως τί σου αρέσει.Αν σε κάποιον αρέσει ο Harley ήχος τότε γι'αυτόν η Harley είναι η καλύτερη μοτο κι ας είναι μηχανολογικά για κλωτσιές.Αν κάποιος κ@υλώνει με τελικές τότε προφανώς πάει για Busa...:D :D :D :D

irinia
21/06/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Μα την επιλογή δεν την στηρίζεις σύμφωνα με τα κριτήρια της αγοράς αλλά σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια.Επειδή στη τελική εσύ θα την καβαλάς όχι η αγορά.Πχ η Desmocedici δεν αξίζει να την πάρεις σύμφωνα με τα κριτήρια της αγοράς(κόστος/απόδοση,συντήρηση κτλ).Αν κάποιος την πάρει όμως καλά θα κάνει κι ας ξέρει ότι ποτέ δεν πρόκειται να εκμεταλλευτεί το μηχανάκι όπως πρέπει(εκτός κι αν πάει για το πρωτάθλημα :) :) )
Ρε παιδιά η κατοχή μεγάλης μοτό είναι εξ ορισμού μη ορθολογιστική αγορά.Με τα ίδια λ7 πάιρνεις ένα παί κι ένα αμάξι μικρομεσαίο και τέλος.Γι 'αυτό και οι φράσεις "καλύτερη μοτό" και "καλύτερο αμάξι" δεν ισχύουν.Είναι αναλόγως τί σου αρέσει.Αν σε κάποιον αρέσει ο Harley ήχος τότε γι'αυτόν η Harley είναι η καλύτερη μοτο κι ας είναι μηχανολογικά για κλωτσιές.Αν κάποιος κ@υλώνει με τελικές τότε προφανώς πάει για Busa...:D :D :D :D



TΩΡΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ........


Έντελώς......!!!!!


Μέ τελείως όρθολογιστική τακτική...........παίρνεις μόνο παπάκι......
Μήπως περιγράφεις τό άλλο άκρο....???



:wave2:

TOLISTOLAROS
21/06/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
TΩΡΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ........


Έντελώς......!!!!!


Μέ τελείως όρθολογιστική τακτική...........παίρνεις μόνο παπάκι......
Μήπως περιγράφεις τό άλλο άκρο....???



:wave2:
Όχι ρε σύ!Σύμφωνα με την ορθολογιστική λογική για τους περισσότερους και για τις περισσότερες χρήσεις το 650 υπερτερεί.Αν όμως ο άλλος γουστάρει το 1000 έστω για το 10% παραπάνω που θα του δώσει σ'ένα ταξίδι έστω 1 φορά το χρόνο να το πάρει.Γιατί αν δε το πάρει ενδέχεται σους δρόμους να γλυκοκοιτάζει κανα 1000άρι στρώμα και να ξενερώνει! Κοινώς θα είναι απωθημένο ανεκπλήρωτο!:wave2: :wave2: :wave2:

Road67
21/06/2008, 17:58
TDM 900 κι ας τα suzuki;)


134146

irinia
21/06/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Όχι ρε σύ!Σύμφωνα με την ορθολογιστική λογική για τους περισσότερους και για τις περισσότερες χρήσεις το 650 υπερτερεί.Αν όμως ο άλλος γουστάρει το 1000 έστω για το 10% παραπάνω που θα του δώσει σ'ένα ταξίδι έστω 1 φορά το χρόνο να το πάρει.Γιατί αν δε το πάρει ενδέχεται σους δρόμους να γλυκοκοιτάζει κανα 1000άρι στρώμα και να ξενερώνει! Κοινώς θα είναι απωθημένο ανεκπλήρωτο!:wave2: :wave2: :wave2:


EΔΩ..........ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ


Άπόλυτα....!!!!



:wave2:

Respect
21/06/2008, 21:03
Μωρέ του έβαλα και τη φιμέ ζελατίνα με το φρυδάκι και είναι μούρλια!!! :cool: :cool: :cool:

fileto_mosxari
23/06/2008, 18:10
Επιθυμώ να κάνω μια παρατήρηση...αφου το σκίσαμε το topic ούτως η άλλως...

γιατί μπαίνουν άσχετες συζητήσεις με το/α μοντέλο/α (v-strom 650/1000) και μπαίνει ο κάθε πικραμένος με το οποιοδήποτε μηχανάκι του και κάνει σχόλια και υποδείξεις;;

Μιλούν για τελειωμένα μηχανάκια και αναφέρονται στο v-strom! :rotflmao: :rotflmao:

ΑΝ θέλουν να πείσουν κάποιον να πάνε στους συναδέλφους τους να μιλήσουν...εγώ (και φαντάζομαι πολλοί κάτοχοι στρωματος) δεν έχω όρεξη να βλέπω τις π@π@ριες που γράφουν και τα στριγκάκια που ανεβάζουν για να βλέπουμε τι ωραία μηχανάκια που έχουν...χαχαχαχαχχα...ΗΜΑΡΤΟΝ!!

:wave2: :nono:

Tpap
23/06/2008, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fileto_mosxari
............. μπαίνει ο κάθε πικραμένος με το οποιοδήποτε μηχανάκι του και κάνει σχόλια και υποδείξεις;;....

@kap10: για σενα τα λέει....μπήκες μέσα εδώ, έγραψες ότι ανοίγεις μια το γκάζι και τα αφήνεις πίσω τα στρώματα και κοίτα τι έκαμες...το στεναχώρησες το παλλικάρι.

τι τόθελες? :sick: :sick:

fileto_mosxari
24/06/2008, 23:31
--- ουδεν σχόλιο!

Cpt. Haddock
25/06/2008, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@kap10: για σενα τα λέει....μπήκες μέσα εδώ, έγραψες ότι ανοίγεις μια το γκάζι και τα αφήνεις πίσω τα στρώματα και κοίτα τι έκαμες...το στεναχώρησες το παλλικάρι.

τι τόθελες? :sick: :sick:


Ειμαι κακός άνθρωπος... το ξέρω :sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από fileto_mosxari
ΑΝ θέλουν να πείσουν κάποιον να πάνε στους συναδέλφους τους να μιλήσουν...εγώ (και φαντάζομαι πολλοί κάτοχοι στρωματος) δεν έχω όρεξη να βλέπω τις π@π@ριες που γράφουν και τα στριγκάκια που ανεβάζουν για να βλέπουμε τι ωραία μηχανάκια που έχουν...χαχαχαχαχχα...ΗΜΑΡΤΟΝ!!
:wave2: :nono:

Ακου "φιλετο".... Σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει, συνάδελφοι είμαστε όλοι εδω μέσα στο φόρουμ, κλειστή κατηγορία στην οποία μπαίνουν και γράφουν μονο οι κατοχοι δεν υπάρχει. Αν ψάχνεις κατι τέτοιο υπάρχουν οι λέσχες οπου μπορείτε να περνάτε ελευθερα τις ώρες σας ευλογώντας τα γένια σας ΄

:wave2:

charlie says
25/06/2008, 20:02
λοπον λεω εγω τωρα γιατι δεν ανοιγετε ενα καινουργιο θεματακι με συγκριτικο μεταξυ του τιγρεως και του βστροματος και αφου καταλυξετε οτι και ο τιγρης και το μπουζουκι ειναι καλα μηχανακια παμε να τα στησουμε μια, συναδελφικα ,στο ποταμι και να στριψουμε στην k ειρηνης και φιλιας ,η στην k goodys εδω στο χαιδαρι .Τελος ολοι μαζι ενα κ@τουρημα στην γωνια να δουμε ποιος <παει> πιο μακρια!(που να ειχατε και ss):wave2:

irinia
27/06/2008, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
λοπον λεω εγω τωρα γιατι δεν ανοιγετε ενα καινουργιο θεματακι με συγκριτικο μεταξυ του τιγρεως και του βστροματος και αφου καταλυξετε οτι και ο τιγρης και το μπουζουκι ειναι καλα μηχανακια παμε να τα στησουμε μια, συναδελφικα ,στο ποταμι και να στριψουμε στην k ειρηνης και φιλιας ,η στην k goodys εδω στο χαιδαρι .Τελος ολοι μαζι ενα κ@τουρημα στην γωνια να δουμε ποιος <παει> πιο μακρια!(που να ειχατε και ss):wave2:


ΠΑΙΖΕΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ............


Έσώρουχα....???


:wave2:

panavour
10/08/2008, 12:24
παρτε ρε οτι γουσταρετε και καντε κανα χιλιομετρο,και αφηστε τα φορουμ,αντε μην την στησω παλι στα διοδια και βγαλω παλι αυτοκινητα 1000 και μηχανες 5 και δεν το πιστευετε παλι και με βριζετε μετα:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

stako
16/03/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΝΟΜΙΖΩ.........ΠΩΣ ΔΕ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ


Σέ κάτι σημαντικό........ούτε καί είπα ποτέ ότι είναι κακό μηχανάκι.
Αύτό είδικά τό τόνισα.......

Άπλά είναι κάτι πού πέρασε ,χωρίς νά σηκώσει σκόνη.........καί
τώρα πού τελείωσε είναι κουτό νά πάει νά τό πάρει κάποιος
μόνο καί μόνο έπειδή τά περσινά μοντέλλα πιά πουλιούνται
9000 εύρώ....!!!!

Άν κάποιος θέλει κάτι άντίστοιχο,δίνει άλλα 1500 εύρώ καί
παίρνει varadero.......

Άλλιώς καί πολύ καλά θά κάνει ,τό τονίζω γιά πολλοστή φορά
πάει στό 650..........καί τάχει όλα καί 2500 εύρώ παραπάνω
στή τσέπη του....!!!!

Άλλά νά μιλάμε πλέον γιά κάτι πού έσβησε άπό μόνο του...??
Δέν έχει νόημα.....
Καί νά παροτρύνουμε κάποιον νά τό πάρει....??
ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ.....!!!!!!

Νομίζω πώς τό ξεσκίσαμε τό θέμα........



:wave2:

Αναρωτιέμαι αν σήμερα παραμένει καλύτερη επιλογή το Varadero από το Vstrom 1000... Σήμερα δλδ που το Vstrom 1000 το παίρνεις με 4500-5000 χιλιάρικα και το Varadero με 7-8000... Σχεδόν διπλή τιμή δλδ!

Αποκλειστική χρήση φορτωμένο τριβάλιτσο δικάβαλο στην Εθνική και επαρχιακό...:)

Tpap
16/03/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στην τελική βαρέθηκα...

Εγώ φταίω που προσπαθω να μιλήσω σοβαρα σε κουβέντα που αφορά βεστρωμ και κατόχους αυτών.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συζητείστε ελεύθερα για το θαύμα αυτό της μηχανοκίνησης, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω :wave2: :wave2: :wave2:


UP..!

:rotflmao:

:rotflmao: :bigcry:

Georgaras
16/03/2010, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
παρτε ρε οτι γουσταρετε και καντε κανα χιλιομετρο,και αφηστε τα φορουμ,αντε μην την στησω παλι στα διοδια και βγαλω παλι αυτοκινητα 1000 και μηχανες 5 και δεν το πιστευετε παλι και με βριζετε μετα:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



:beer: :beer: :beer: :beer: Ωραίος!!!!

irinia
16/03/2010, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Αναρωτιέμαι αν σήμερα παραμένει καλύτερη επιλογή το Varadero από το Vstrom 1000... Σήμερα δλδ που το Vstrom 1000 το παίρνεις με 4500-5000 χιλιάρικα και το Varadero με 7-8000... Σχεδόν διπλή τιμή δλδ!

Αποκλειστική χρήση φορτωμένο τριβάλιτσο δικάβαλο στην Εθνική και επαρχιακό...:)


ΠΡΩΤΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ......



Έπειτα έκείνο πού θά πώ είναι άπό τήν έμπειρία μου μέ 2 varadero καί
μάλιστα καινούργια τού 2007 τά τελευταία.
Άν ύπήρχαν μόνο Έθνικές όδοί ίσως νάταν καλό τό Χόντα.
Έπεσα 2 φορές χωρίς νά καταλάβω....
Βαρύ άσήκωτο μέ χάλια μπροστινό πού ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΙΠΟΤΕ...!!
Ταξιδεύει βασιλικά ,άλλά μόνο αύτό κάνει καί μάλιστα σέ μεγάλους
δρόμους μέ άνοικτές στροφές....
Γιά ότιδήποτε άλλο είναι άπό κακό έως έπικίνδυνο......
Τώρα πιά πού τό δοκίμασα......δέν θά ξανάπαιρνα μεγάλο on-off ....
Άκόμα καί τό v-strom παρά τά 60 σχεδόν κιλά λιγώτερο μέ φοβίζει...
Έχει πολλά μηχανάκια μέ ψηλό τιμόνι ταξιδιάρικα καί δρόμου....
Δυστυχώς είχα μείνει στά on-off τού παρελθόντος ,έκείνα όμως ήταν
μονοκύλινδρα καί 150-160 κιλά.....
Τό πολύ πολύ νά πήγαινα σέ ένα v-strom 650 ξανά πού τό είχα 10 μήνες.
Είναι στά όρια ,περίπου 200 κιλά άλλά πολύ πιό στοιβαρό άπό τό varadero
γιά τά κιλά του καί τά γκάζια του.
Τό 1000 δέν έχει πολλά κιλά περισσότερο άλλά είναι ένα μηχανάκι πού
σταμάτησε νά παράγεται άπό τό 2008...!!
Μάλλον γιατί ήταν περιττά τά 350 κυβικά....
Άν δέ σέ πειράζει νά ταξιδεύεις μέ 140-160 τό v-strom 650 είναι
ότι καλύτερο....
Άν όπως είπαμε καί άλλού θέλεις γκάζι καί διακοσάρες .......ή λύση
είναι μονόδρομος...........FJR-1300....!!!
Δυστυχώς δέν μπορούμε νά τάχουμε όλα....
Προσωπικά θά έπέλεγα μέ γνώμονα τήν άσφάλεια καί όχι τήν άνεση.....!!!



:wave2:

stako
16/03/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΠΡΩΤΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ......



Έπειτα έκείνο πού θά πώ είναι άπό τήν έμπειρία μου μέ 2 varadero καί
μάλιστα καινούργια τού 2007 τά τελευταία.
Άν ύπήρχαν μόνο Έθνικές όδοί ίσως νάταν καλό τό Χόντα.
Έπεσα 2 φορές χωρίς νά καταλάβω....
Βαρύ άσήκωτο μέ χάλια μπροστινό πού ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΙΠΟΤΕ...!!
Ταξιδεύει βασιλικά ,άλλά μόνο αύτό κάνει καί μάλιστα σέ μεγάλους
δρόμους μέ άνοικτές στροφές....
Γιά ότιδήποτε άλλο είναι άπό κακό έως έπικίνδυνο......
Τώρα πιά πού τό δοκίμασα......δέν θά ξανάπαιρνα μεγάλο on-off ....
Άκόμα καί τό v-strom παρά τά 60 σχεδόν κιλά λιγώτερο μέ φοβίζει...
Έχει πολλά μηχανάκια μέ ψηλό τιμόνι ταξιδιάρικα καί δρόμου....
Δυστυχώς είχα μείνει στά on-off τού παρελθόντος ,έκείνα όμως ήταν
μονοκύλινδρα καί 150-160 κιλά.....
Τό πολύ πολύ νά πήγαινα σέ ένα v-strom 650 ξανά πού τό είχα 10 μήνες.
Είναι στά όρια ,περίπου 200 κιλά άλλά πολύ πιό στοιβαρό άπό τό varadero
γιά τά κιλά του καί τά γκάζια του.
Τό 1000 δέν έχει πολλά κιλά περισσότερο άλλά είναι ένα μηχανάκι πού
σταμάτησε νά παράγεται άπό τό 2008...!!
Μάλλον γιατί ήταν περιττά τά 350 κυβικά....
Άν δέ σέ πειράζει νά ταξιδεύεις μέ 140-160 τό v-strom 650 είναι
ότι καλύτερο....
Άν όπως είπαμε καί άλλού θέλεις γκάζι καί διακοσάρες .......ή λύση
είναι μονόδρομος...........FJR-1300....!!!
Δυστυχώς δέν μπορούμε νά τάχουμε όλα....
Προσωπικά θά έπέλεγα μέ γνώμονα τήν άσφάλεια καί όχι τήν άνεση.....!!!



:wave2:

Κι όμως, τέτοια διαφορά έχουν... Με μια γρήγορη αναζήτηση στο car.gr το διαπιστώνεις πολύ εύκολα.

Και το Caponord που έχω 230 κιλά είναι αλλά δεν θα το χαρακτήριζα επικίνδυνο, ούτε για αστείο. Τα φρένα βέβαια δεν έχουν καμία σχέση με άλλα μηχανάκια street αλλά κανένα μεγάλο on-off δεν έχει καλά φρένα...

Πάντως από την απάντηση σου καταλαβαίνω ότι προτείνεις Vstrom 1000 παρά Varadero (αν μόνο αυτά τα δύο ήταν οι επιλογές), κάνω λάθος?

Το 650 δεν μου φτάνει γιατί σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι με 180 και να είμαι στο όριο της μηχανής ή δικάβαλο-τριβάλιτσο με 150 -160 και επίσης στο όριο...

Το FJR παίζει δυνατά στα υπόψιν...;)

granazi
16/03/2010, 17:00
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..................
η ζωη ειναι απλη κ ευκολη.
στα 14-17 ξεπατωνεις μερικα παπια K MB-5 με βελτιωσεις και ταρζανιες.
17-19 Σπας τα PE 175 (ποιος τα θυμαται?) YZ XR κ XLR............
19-25 RD GSXR GPZ RGΓ................
(ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΠΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ............ΖΕΥΓΑΡΩΝΕΙΣ)
ΧΤ μετα XRV (τσουπ να κ το παιδι) :beer:
Χορτατος σχετικα θες ενα 1000ακι κ ας μην ειναι το πιο ουαου γρηγορο μουρατο η με αξια μεταπωλησης. να τα κανει ολα σχεδον μεσα κ εξω απο την πολη.
καταληγεις στο VSTROM 1000 βλεπεις ενα klv1000 περτεκαλι και λες οκ μαρεσει το περτεκαλι.
δεν με δυσκολεψε ποτε ιδιαιτερα στην πολη δεν με κουρασε σε ταξιδι.
τα +1 -1 x1 :1 αλλες μαρκες, κατηγοριες, χρωματα, αρωματα και πιλοταρισματα κ δεν ξερω τι αλλο τα χαριζω σε οποιον τα θελει. :wave2:

ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙ ΚΑΒΑΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΜΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑ :beer: (οτιδηποτε καβαλιεται) :beer:
να ειμαστε ολοι γεροι και να παιζουμε τα φωτα στην εθνικη μεταξυ μας :sun:














:smokin:

stako
16/03/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..................
η ζωη ειναι απλη κ ευκολη.
στα 14-17 ξεπατωνεις μερικα παπια K MB-5 με βελτιωσεις και ταρζανιες.
17-19 Σπας τα PE 175 (ποιος τα θυμαται?) YZ XR κ XLR............
19-25 RD GSXR GPZ RGΓ................
(ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΠΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ............ΖΕΥΓΑΡΩΝΕΙΣ)
ΧΤ μετα XRV (τσουπ να κ το παιδι) :beer:
Χορτατος σχετικα θες ενα 1000ακι κ ας μην ειναι το πιο ουαου γρηγορο μουρατο η με αξια μεταπωλησης. να τα κανει ολα σχεδον μεσα κ εξω απο την πολη.
καταληγεις στο VSTROM 1000 βλεπεις ενα klv1000 περτεκαλι και λες οκ μαρεσει το περτεκαλι.
δεν με δυσκολεψε ποτε ιδιαιτερα στην πολη δεν με κουρασε σε ταξιδι.
τα +1 -1 x1 :1 αλλες μαρκες, κατηγοριες, χρωματα, αρωματα και πιλοταρισματα κ δεν ξερω τι αλλο τα χαριζω σε οποιον τα θελει. :wave2:

ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙ ΚΑΒΑΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΜΑ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑ :beer: (οτιδηποτε καβαλιεται) :beer:
να ειμαστε ολοι γεροι και να παιζουμε τα φωτα στην εθνικη μεταξυ μας :sun:


:smokin:

Ωραίος, ειδικά η ηλιακή περιγραφή όλα τα λεφτά!!! :smilea:

Αν μου έλεγαν πριν 10 χρόνια ότι θα γλυκοκοιτούσα FJR...................:eyepop: :rotflmao:

Tpap
16/03/2010, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Tiger 955i :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΥΤΟ.....???

Μάλλον γιά νά σπάσει ό πάγος τό έγραψες.......έπειδή βαρέθηκες νά μαλλώνουμε..

Δεκτόν......!!!!! :wave2:



Βρέ τον φίλο μου τον Τέρενς...:D :smokin:

irinia
16/03/2010, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Κι όμως, τέτοια διαφορά έχουν... Με μια γρήγορη αναζήτηση στο car.gr το διαπιστώνεις πολύ εύκολα.

Και το Caponord που έχω 230 κιλά είναι αλλά δεν θα το χαρακτήριζα επικίνδυνο, ούτε για αστείο. Τα φρένα βέβαια δεν έχουν καμία σχέση με άλλα μηχανάκια street αλλά κανένα μεγάλο on-off δεν έχει καλά φρένα...

Πάντως από την απάντηση σου καταλαβαίνω ότι προτείνεις Vstrom 1000 παρά Varadero (αν μόνο αυτά τα δύο ήταν οι επιλογές), κάνω λάθος?

Το 650 δεν μου φτάνει γιατί σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι με 180 και να είμαι στο όριο της μηχανής ή δικάβαλο-τριβάλιτσο με 150 -160 και επίσης στο όριο...

Το FJR παίζει δυνατά στα υπόψιν...;)



NAI AN ΔΙΑΛΕΓΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΤΑ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ............


Θά έλεγα v-strom 1000 μέ 1000........!!!!!
Καί νομίζω πώς έχοντας μόνο καμμιά δεκαριά κιλά πάνω άπό τό 650 είναι μάλλον αύτό
πού θέλεις.
Χτυπάει καί τά 200 γιά πλάκα, άρκετά γρηγορότερο άπό τό βαραντέρο........
Καί πολύ καλύτερη όδική συμπεριφορά.
Στρίβει φρενάρει έπιταχύνει ...........πολύ καλύτερα......!!!!
Τό βαραντέρο έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης............άλλά μέχρι έκεί......!!!!
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ 270 ΚΙΛΩΝ......μέ πολύ άδύναμο σκελετό καί άκόμα χειρότερο
μπροστινό σύστημα σέ βαθμό έπικίνδυνο....!!!!
Έχω πέσει άρκετές φορές .........
Έ μέ αύτό τό μηχανάκι καί τίς δύο πού έπεσα μέ πούλησε τό μπροστινό καί ούτε
κατάλαβα τί έγινε....
Τέλος πάντων ήταν τό πρώτο μηχανάκι πού .........ΦΟΒΗΘΗΚΑ..........
Άπό τό 1982 καβαλάω χιλιάρια.........έντούρο ,ξερά ότι θές....!!!





:wave2:

stako
17/03/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
NAI AN ΔΙΑΛΕΓΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΤΑ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ............


Θά έλεγα v-strom 1000 μέ 1000........!!!!!
Καί νομίζω πώς έχοντας μόνο καμμιά δεκαριά κιλά πάνω άπό τό 650 είναι μάλλον αύτό
πού θέλεις.
Χτυπάει καί τά 200 γιά πλάκα, άρκετά γρηγορότερο άπό τό βαραντέρο........
Καί πολύ καλύτερη όδική συμπεριφορά.
Στρίβει φρενάρει έπιταχύνει ...........πολύ καλύτερα......!!!!
Τό βαραντέρο έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης............άλλά μέχρι έκεί......!!!!
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ 270 ΚΙΛΩΝ......μέ πολύ άδύναμο σκελετό καί άκόμα χειρότερο
μπροστινό σύστημα σέ βαθμό έπικίνδυνο....!!!!
Έχω πέσει άρκετές φορές .........
Έ μέ αύτό τό μηχανάκι καί τίς δύο πού έπεσα μέ πούλησε τό μπροστινό καί ούτε
κατάλαβα τί έγινε....
Τέλος πάντων ήταν τό πρώτο μηχανάκι πού .........ΦΟΒΗΘΗΚΑ..........
Άπό τό 1982 καβαλάω χιλιάρια.........έντούρο ,ξερά ότι θές....!!!





:wave2:

Ήσουν κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ!

Caponord έτυχε να έχεις ή να έχεις οδηγήσει? Γιατί αν ναι σε εμένα τουλάχιστον θα ήταν πολύ χρήσιμες οι εντυπώσεις σου, θα καταλάβαινα πολύ εύκολα την σύγκριση με το DL1000... (Αν και μάλλον η καλύτερη επιλογή για μένα είναι το FJR αλλά δεν ξέρεις ποτέ που θα καταλήξω)

DUKASII
17/03/2010, 08:41
FRENAREI TO V-STROM TO 1000??? ?? O XRISTOS K H MANA TOY LEME..:uplate:

stako
17/03/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
FRENAREI TO V-STROM TO 1000??? ?? O XRISTOS K H MANA TOY LEME..:uplate:

Ο άνθρωπος έγραψε φρενάρει καλύτερα από το Varadero....... Όχι γενικά ΦΡΕΝΑΡΕΙ....

Κανένα on off δεν έχει φρένα της προκοπής...

DUKASII
17/03/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ο άνθρωπος έγραψε φρενάρει καλύτερα από το Varadero....... Όχι γενικά ΦΡΕΝΑΡΕΙ....

Κανένα on off δεν έχει φρένα της προκοπής... PLAKA KANEIS TORA..POY DEN EXOYNE TA ON OFF FRENA THS PROKOPHS ETSI?

stako
17/03/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
PLAKA KANEIS TORA..POY DEN EXOYNE TA ON OFF FRENA THS PROKOPHS ETSI?

Όχι, δεν κάνω πλάκα.

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε κανά Tiger... Που ΔΕΝ είναι on off φυσικά...

DUKASII
17/03/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Όχι, δεν κάνω πλάκα.

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε κανά Tiger... Που ΔΕΝ είναι on off φυσικά... KANA EYROPAIKO ON OFF(OPOY MONO AYTA EIAI ON -OFF) EXEIS KAVALHSEI?

DUKASII
17/03/2010, 09:47
A KAI TORA PROSEXA RE SY...DEN EINAI TO TIGER ON -OFF K EINAI AYTA POY KOITAS??VARA KAI VSTROM?:confused:

vstrider
17/03/2010, 09:48
το dl1000 δεν έχει καλά φρένα...
και αυτό ήταν/είναι το βασικό(τατο) του μειονέκτημα