PDA

View Full Version : Τρομπα βενζινης+Turbo??



jdoohan
28/04/2007, 21:46
Λοιπον......
Εχω βαλει σε εναν κινητηρα turbo.Για τρομπα βενζινης εχω βαλει μια υποβρηχια απο Suzuki GSXR 750 '96 λογο του οτι αυτη ειχε το ντεποζιτο που εβαλα.Μετα την τρομπα εχω βαλει ενα χαρτινο φιλτρο βενζινης του εμποριου.Καρμπυλατερ εχω ενα απο Renault 5 Turbo.
Το προβλημα μου ειναι οτι στις ψιλες στροφες με πιεση turbo 0,5 bar το καρμπυλατερ μενει απο βενζινη.
Απο την Suzuki μου ειπανε οτι η τρομπα ειναι 2,6-2,9 bar.
Εμενα εχοντας ενα οργανο πιεσης βενζινης META το φιλτρο μου δειχνει 0.2 bar.
Υπαρχει περιπτωση να κοβει τοσο πολυ την παροχη βενζινης το φιλτρο?

Υ.Γ.
Εχω σκοπο να το λυσω κ να μετρησω πιεση βενζινης χωρις φιλτρο.
Απλα ρωταω μηπως καποιος ξερει κατι παραπανω.

Ευχαριστω
Φιλικα.

T.R.E
28/04/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από jdoohan
Λοιπον......
Εχω βαλει σε εναν κινητηρα turbo.Για τρομπα βενζινης εχω βαλει μια υποβρηχια απο Suzuki GSXR 750 '96 λογο του οτι αυτη ειχε το ντεποζιτο που εβαλα.Μετα την τρομπα εχω βαλει ενα χαρτινο φιλτρο βενζινης του εμποριου.Καρμπυλατερ εχω ενα απο Renault 5 Turbo.
Το προβλημα μου ειναι οτι στις ψιλες στροφες με πιεση turbo 0,5 bar το καρμπυλατερ μενει απο βενζινη.
Απο την Suzuki μου ειπανε οτι η τρομπα ειναι 2,6-2,9 bar.
Εμενα εχοντας ενα οργανο πιεσης βενζινης META το φιλτρο μου δειχνει 0.2 bar.
Υπαρχει περιπτωση να κοβει τοσο πολυ την παροχη βενζινης το φιλτρο?

Υ.Γ.
Εχω σκοπο να το λυσω κ να μετρησω πιεση βενζινης χωρις φιλτρο.
Απλα ρωταω μηπως καποιος ξερει κατι παραπανω.

Ευχαριστω
Φιλικα.

Δεν ξερω να σου πω στα σιγουρα,παντως θυμαμαι οταν διαβαζα παλιοτερα περιοδικα για αυτοκινητα,οτι οι τρομπες βενζινης των τουρμπατων δουλευανε 4-5 bar...

Mηπως απλα τα 3 bar δεν επαρκουν για να γεμισουν το kαρμπυρατερ και θες πιο μεγαλη τρομπα βενζινης??Δεν νομιζω το φιλτρο να κοβει τοση πιεση...

Αυτα και με καθε επιφυλαξη...

P.S: Βαλε καμια φωτο απο το εργαλειο σου να το δουμε και σε μεγενθυση,τουμπανο φαινεται...
:wave2:

OzZzZzY
28/04/2007, 22:57
υπομονη για τον oldman :rolleyes:

jdoohan
29/04/2007, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Δεν ξερω να σου πω στα σιγουρα,παντως θυμαμαι οταν διαβαζα παλιοτερα περιοδικα για αυτοκινητα,οτι οι τρομπες βενζινης των τουρμπατων δουλευανε 4-5 bar...

Mηπως απλα τα 3 bar δεν επαρκουν για να γεμισουν το kαρμπυρατερ και θες πιο μεγαλη τρομπα βενζινης??Δεν νομιζω το φιλτρο να κοβει τοση πιεση...

Αυτα και με καθε επιφυλαξη...

P.S: Βαλε καμια φωτο απο το εργαλειο σου να το δουμε και σε μεγενθυση,τουμπανο φαινεται...
:wave2:


Νομιζω οτι 4-5 bar πιεση θελουν τα injection.

Να και καποιες φωτογραφειες.
http://i179.photobucket.com/albums/w309/jdoohan/Beast2.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w309/jdoohan/Beast4.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w309/jdoohan/Beast5.jpg

Ευχαριστω.

alex14
29/04/2007, 01:41
Η πιεση μπορει να ειναι οκ (δεν ξερω), με την παροχη ομως τι γινεται ?

:winka:

FZR1000
29/04/2007, 14:04
Βαλε καμια τρομπα απο busa ή βαλε 2 τρομπες:beer:

δε νομιζω να κοβει τοσο το φιλτρο απλα η μηχανη πινει τα διπλα απο ενα gsxr750...

stefanos
30/04/2007, 10:42
Οι αντλίες έχουν 2 βασικά μεγέθη.
Την πίεση και την παροχή.
Οσο μεγαλώνει η μία μικραίνει η άλλη.
Οπότε φυσιολογικά η πίεση που ανακοινώνει η εταιρεία αφορά την παροχή λειτουργίας του 750 (ίσως να είναι και η πίεση με 0 παροχή οπότε ακόμα χειρότερα, δεν κάνεις δουλειά ούτε με 2).
Αν μεγαλώσουμε την παροχή όπως στην περίπτωση μας φυσικό είναι να μειωθεί η πίεση.
Και με 0.2 πίεση σε 0.5 υπερπλήρωση φυσιολογικά δεν παίρνει βενζίνη.
Η πιό εύκολη λύση είναι η αντλία απο το 5.

OldMan
30/04/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η πιό εύκολη λύση είναι η αντλία απο το 5.
Ανάλογα για ΤΙ μοτέρ μιλάμε...

(αν πρόκειται για κανένα 3λιτρο, ας βάλει 2 αντλίες από 5άρι !!)

Υ.Γ.
Πάντως, με μισό bar στο turbo δεν γίνεται και καμιά τεράστια υπερπλήρωση ώστε να υπάρχουν τόσο αυξημένες απαιτήσεις παροχής καυσίμου.
Το πιο πιθανόν είναι η συγκεκριμένη αντλία βενζίνης να μην ικανοποιεί τις απαιτήσεις του μοτέρ ακόμη και με ατμοσφαιρική πλήρωση...

stefanos
30/04/2007, 14:22
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Ανάλογα για ΤΙ μοτέρ μιλάμε...

(αν πρόκειται για κανένα 3λιτρο, ας βάλει 2 αντλίες από 5άρι !!)

Υ.Γ.
Πάντως, με μισό bar στο turbo δεν γίνεται και καμιά τεράστια υπερπλήρωση ώστε να υπάρχουν τόσο αυξημένες απαιτήσεις παροχής καυσίμου.

Μα δεν είναι θέμα απαίτησης σε παροχή καυσίμου στην περίπτωση μας τουλάχιστον.
Είναι θέμα οτι η πίεση στην εισαγωγή είναι μεγαλύτερη απο την πίεση της αντλίας και δεν γεμίζει το λεκανάκι του καρμπ.
Και βέβαια μπορεί να υπάρχει και θέμα παροχής μιάς και ο κυβισμός μπορεί να είναι παρόμοιος αλλά ο Honda (αν βλέπω καλά στις foto) πρέπει να ανεβάζει περισσότερες στροφές απο το 5.

OldMan
30/04/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μα δεν είναι θέμα απαίτησης σε παροχή καυσίμου στην περίπτωση μας τουλάχιστον.
Είναι θέμα οτι η πίεση στην εισαγωγή είναι μεγαλύτερη απο την πίεση της αντλίας και δεν γεμίζει το λεκανάκι του καρμπ.
Κάτσε γιατί τα μπερδέψαμε...

Η πίεση καυσίμου μετά το φίλτρο βενζίνης είναι 0.2 bar !!

Υποθέτοντας ότι το λεκανάκι του καρμπ είναι "γεφυρωμένο" με την πίεση στην εισαγωγή (αλλιώς όχι μόνο δεν θα ρουφούσε βενζίνη αλλά θα είχαμε και επιστροφή στο τεπόζιτο - μαζί με αέρα) η ΣΥΝΟΛΙΚΗ διαφορά πίεσης είναι αυτά τα 0.2 bar !!
(δεν είναι και καμιά τεράστια πίεση, αλλά είναι ικανή να γεμίζει συνέχεια το λεκανάκι με βενζίνη - πράγμα που μας οδηγεί στο ότι δεν υπάρχει επάρκεια ΠΑΡΟΧΗΣ - νομίζω...):confused:

dirtbird
30/04/2007, 14:51
Το turbo είναι blow-through ή suck-through? :confused: :confused:

stefanos
30/04/2007, 14:57
Αφού ο άνθρωπος αναγκάστηκε να βάλει καρμπ απο 5 πρέπει να είναι blow-through (ελπίζω να το έχεις γράψει καλά γιατί το έκανα copy)

dirtbird
30/04/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αφού ο άνθρωπος αναγκάστηκε να βάλει καρμπ απο 5 πρέπει να είναι blow-through (ελπίζω να το έχεις γράψει καλά γιατί το έκανα copy)

Tείνω να συμφωνήσω μαζί σου (όχι ότι θα κάτσω να το ψάξω δηλαδής αλλά κάπως έτσι το θυμάμαι κι εγώ).


ps: ωρθωγραφυκος, τειν φοβασαι τοιν δουληα, έ? :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
30/04/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε γιατί τα μπερδέψαμε...

Η πίεση καυσίμου μετά το φίλτρο βενζίνης είναι 0.2 bar !!

Υποθέτοντας ότι το λεκανάκι του καρμπ είναι "γεφυρωμένο" με την πίεση στην εισαγωγή (αλλιώς όχι μόνο δεν θα ρουφούσε βενζίνη αλλά θα είχαμε και επιστροφή στο τεπόζιτο - μαζί με αέρα) η ΣΥΝΟΛΙΚΗ διαφορά πίεσης είναι αυτά τα 0.2 bar !!
(δεν είναι και καμιά τεράστια πίεση, αλλά είναι ικανή να γεμίζει συνέχεια το λεκανάκι με βενζίνη - πράγμα που μας οδηγεί στο ότι δεν υπάρχει επάρκεια ΠΑΡΟΧΗΣ - νομίζω...):confused:


Σε περίπτωση που μιλάμε για διαφορά 0.2 έχεις απόλυτο δίκιο.

:wave2:

jdoohan
30/04/2007, 22:33
Για αρχη σας ευχαριστω ολους για τους προβληματισμους σας,τις γνωσεις σας και τις αποξεις σας.

Εχουμε και λεμε.

Το μοτερ ειναι 1500 κυβικα μποξερ 6κυλινδρο.Με κοφτη γυρω στις 5.500 σαλ.
Η τουρμπινα ειναι Garet 1,8.
Οταν το ειχα ατμοσφαιρα δουλευε με μικροτερη τρομπα (αν υποθεσουμε οτι αυτη ειναι 2,6-2,9 bar κατα την Suzuki) και δεν ειχε κανενα προβλημα.

Τις βενζινες σιγουρα δεν τις γυριζει πισω για τι το εχω ψαξει.Το συγκεκριμενο καρμπυλατερ δεν θελει πιεση απο την εισαγωγη για να ανεβασει βενζινες.Το εχω ρωτησει στην Renault.

Το turbo ειναι blow-through.

Το κυριο προβλημα ειναι οτι οταν ανεβαζει πιεση ρουφαει περισσοτερη βενζινη απο αυτη που μπορει να δωσει η τρομπα.Αυτο ειναι σιγουρο γιατι αν του κανω δυο απανωτες αλλαγες στον κοφτη με φουλ πιεση δεν εχει προβλημα στην τριτη αλλαγη μενει απο βενζινη.

Μεσα στην ενδομαδα θα το λυσω και θα το μετρησω.Θα σας πω τα νεα.

Ευχαριστω κ παλι.

sonic22
08/05/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jdoohan
Απο την Suzuki μου ειπανε οτι η τρομπα ειναι 2,6-2,9 bar.
Εμενα εχοντας ενα οργανο πιεσης βενζινης META το φιλτρο μου δειχνει 0.2 bar.
katse... ta 0,2 bar pws ta metrises (o kinitiras anamenos? svistos? stis posses strofes?)
an milame gia svisto kinitira 0,2 bar simatodotoun provlima/akatalilotita tis adlias
Υπαρχει περιπτωση να κοβει τοσο πολυ την παροχη βενζινης το φιλτρο? oute me sferes...
2.4 bar ptwsi piesis apo filtro den paizei! (ektos kai an exei provlima to filtro) mipos i adlia den giranei me arketes strofes?
(allos enas paragodas otan milame gia adlies... :D )


p.s. mipos kai voithisei...
kanonika an metras 0,2 bar piesi (dld 1,2 bar oliki.. alla as min blejoume me auta) sto reladi,
otan sou kovei apo venzini tha prepei na dixnei ligotero...

OldMan
08/05/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
(dld 1,2 bar oliki.. alla as min blejoume me auta)
As min blejoume kalytera...!!! :D :mad: :D

jdoohan
09/05/2007, 09:21
Η τρομπα δειχνε 0,2 bar με σβηστο κινητηρα.
Οταν δουλευει ο κινητηρας δειχνει 0.


Τελικα δοκιμασα χωρις φιλτρο κ δεν αλλαξε κατι.
Μαλλον θα εχει προβλημα η τρομπα.


Ευχαριστω.