PDA

View Full Version : Ψιλοαναβάθμιση Fz1s



xtapodias
29/04/2007, 17:13
Μια και έχω λίγα χρήματα στη καβάτζα λέω να τα ρίξω στο φέιζερ να πιάσουν τόπο.
Έχω να κάνω 2 αλλαγές.

1. Λέω να βάλω 16άρι γρανάζι μπροστά. Ξέρω οτι έχετε βάλει αρκετοί οπότε πείτε τη γνώμη σας. Απο κόστος νομίζω κανα 30€ θα πάει. Από κλέψιμο στο ταχύμετρο δεν με ενδιαφέρει και πολύ, αν και νομίζω οτι ότι έβλεπα θα βλέπω, απλά η πραγματική ταχύτητα θα είναι μικρότερη (σωστά?). Με ενδιαφέρει όμως ο χιλιομετρητής, μια και έχει σχέση με τα σέρβις. Ξέρουμε πια θα είναι η διαφορά από τα πραγματικά (σε ποσοστό?). Επίσης νομίζω οτι δεν χρειάζεται να αλλάξω αλυσίδα. Σε ότι αφορά λοιπόν την καταπόνηση του μοτεριού και της αλυσίδας υπάρχει θέμα?

2. Λέω να αλλάξω και την ανάρτηση (είμαι και ψιλο γκοτζίλας βλέπεις) και να βάλω ohlins ή wp. Το θέμα είναι δεν ξέρω αν έχουν βγάλει οι συγκεκριμένες εταιρείες κάτι για το φειζερ και πόσο κοστίζει. Έχει αλλάξει κανέις ανάρτηση στο φέιζερ να μου πει?

Έλεγα και λάμπες αλλά διάβασα ένα ποστ του theod και δεν ενθουσιάστηκε. Οπότε με το χρήμα από τις λάμπες θα βάλω το γρανάζι.
;) ;)

xtapodias
30/04/2007, 14:49
ουδείς???:cry: :cry: :cry:

THEOD
30/04/2007, 18:13
Σε σχέση με ένα "μαμά" Fz1 (και όχι σε σχέση με τα πραγματικά), το γραναζωμένο με 16άρι μπροστά θα κλέβει (δείχνει παραπάνω) 6,5% επιπλέον - τόσο σε ταχύτητα όσο και σε οδόμετρο...

Για καταπονήσεις αλυσίδας κλπ, δεν τίθεται θέμα...αν κάτι τα καταπονεί αυτό είναι είναι το δεξί χέρι και όχι το γρανάζι...

Frezas
02/05/2007, 11:24
Εδω θα βρεις πολλα και διαφορετικα δωρα που μπορεις να κανεις στο FZ1 σου!!!:) :)

Και θα σου λυθουν και οι αποριες σου αναλυτικα περι γραναζωματος κλπ....

http://www.fazerclub.gr/forum1/viewforum.php?f=26

:wave2: