PDA

View Full Version : K7 750 κρύο.....



manos750
29/04/2007, 18:27
:confused: Καλησπέρα αδέρφια!!!!έχω την εξής απορία : Το ότι κάνει ένα "τσικ-τσικ" το εργαλείο όταν είναι κρύο και για την ακρίβεια όταν έχει κάτσει κάτω το λάδι είναι OK??? Στη Suzuki πάντως έτσι μου είπαν. Τα δικά σας έτσι κάνουν?





Υ.Γ. Όταν ανεβάσει λάδι ο ήχος αυτός χάνεται

T.R.E
29/04/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos750
:confused: Καλησπέρα αδέρφια!!!!έχω την εξής απορία : Το ότι κάνει ένα "τσικ-τσικ" το εργαλείο όταν είναι κρύο και για την ακρίβεια όταν έχει κάτσει κάτω το λάδι είναι OK??? Στη Suzuki πάντως έτσι μου είπαν. Τα δικά σας έτσι κάνουν?





Υ.Γ. Όταν ανεβάσει λάδι ο ήχος αυτός χάνεται


Kαλυτερα να το συνηθισεις γιατι ειναι κλασικο δουλεμα απο Suzuki...

Μετα δεν χανεται απλα μολις ζεσταθει βαζεις κρανος και δεν το ακους...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2: :beer:

manos750
29/04/2007, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Kαλυτερα να το συνηθισεις γιατι ειναι κλασικο δουλεμα απο Suzuki...

Μετα δεν χανεται απλα μολις ζεσταθει βαζεις κρανος και δεν το ακους...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2: :beer:


Πάντως το έχω τσεκάρει, έχω βγάλει κράνος έχω σταματήσει και έχω "αφουγκραστεί" και δεν το έκανε. Any way :beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
30/04/2007, 12:34
Κάτι τέτοι ας πούμε........


http://www.youtube.com/watch?v=t2tqdzCWx4s

GIXXERAKIAS
30/04/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos750
:confused: Καλησπέρα αδέρφια!!!!έχω την εξής απορία : Το ότι κάνει ένα "τσικ-τσικ" το εργαλείο όταν είναι κρύο και για την ακρίβεια όταν έχει κάτσει κάτω το λάδι είναι OK??? Στη Suzuki πάντως έτσι μου είπαν. Τα δικά σας έτσι κάνουν?





Υ.Γ. Όταν ανεβάσει λάδι ο ήχος αυτός χάνεται Λοιπον επειδη με τρελενουν κατι τετοιες μαλακιουλες και εμενα ευτυχως δεν κανει κατι τετοιο,να πας στην αντιπροσωπεια και να τους μαμησεις αν δεν σου πουν τι ειναι αυτο το τσικ τσικ που σου κανει!Μπορει να ειναι ειναι λογικα ο τεντοτηρας της καδενας και αφου ζεσταθει να σταματαει,αλλα εφοσον εχεις καινουργιο μηχανημα και εισαι στην εγγυηση κυνηγησε τους ασχημα!!

:mad: Ακου εκει ετσι κανει!Ψαξτο και μην το αφηνεις φιλε μου!Μπορει οντως να κανει ετσι αλλα να σου πουν τι ειναι ακριβως και αν παθεις ζημια(μακρυα μακρυα)να σου την καλυψουν αμεσως,η να σου αντικαταστησουν την μηχανη εφοσον τους το εχεις δηλωσει οτι ακους κατι και να το παρεις και γραπτως οτι η μηχανη ειναι ΟΚ.Να κοιταξεις να εισαι καλυμενος αν γινει κατι!

Ακου ρε καινουργια μηχανη και το αφηνεται να περασει ετσι?Δηλ αμα σου κανει σε λιγο καιρο πιο εντονο ηχο(κατι σε τακ τακ) θα σου πουν οτι ειναι πετρελαιοκινητο και θα τους πιστεψεις?Ε?

OzZzZzY
30/04/2007, 13:53
μηπως ειναι φαινομενο συστολης-διαστολης?:a13: :a13:

manos750
30/04/2007, 13:54
Τι να πώ ρε παιδιά θα πάω να το κοιτάξω πάλι. Το θέμα είναι ότι όταν σου λέει ο μάστορ δεν έχει τίποτα άντε μετά να βγάλεις άκρη.....

GIXXERAKIAS
30/04/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
μηπως ειναι φαινομενο συστολης-διαστολης?:a13: :a13: Βρε Οζζζζζ οταν το παιρνεις μπροστα το μοτορι σου εσυ ακους την διαστολη και την συστολη?Αυτο γινεται συνηθως οταν σβηνουμε την μηχανη και ειναι πολυ μικροτερης εκτασης ηχοι.

manos750
30/04/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Βρε Οζζζζζ οταν το παιρνεις μπροστα το μοτορι σου εσυ ακους την διαστολη και την συστολη?Αυτο γινεται συνηθως οταν σβηνουμε την μηχανη και ειναι πολυ μικροτερης εκτασης ηχοι.

Σωστός!!!!

a_kostas
30/04/2007, 17:17
Το πιθανότερο είναι να ακούς τον τεντωτήρα της καδένας. Μέχρι να ζεσταθούν, σχεδόν όλες οι μηχανές με αυτόματο τεντωτήρα ακούγονται, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο...

zireous
30/04/2007, 22:27
Κάνε ένα γκάλοπ τώρα που το θυμήθηκα, και ρώτα...

Πόσοι ζεσταίνετε τα μοτόρια σας και έχει καμμία σχέση το ζέσταμα που κάνετε με αυτό που λέει το μάνιουαλ -και ειδικά εμείς οι τρισελεεινοί που όλο το χρόνο με το gsxr τον τρώμε (και γουστάρομε);


Τώρα το καλοκαίρι, περιμένετε τουλάχιστον να πάει το έρμο το λάδι τη γύρα, ή γειά σας μαντάμ βιάζομαι να πάω προς νερού μου (65 χιλιόμετρα μακριά);
:lol:

GIXXERAKIAS
01/05/2007, 18:47
Οντως ετσι ειναι οπως τα λες zireous .Παιδια δεν ειναι τιποτα να βγειτε εξω και να την παρετε μπροστα και μεχρι να βαλετε τον εξοπλισμο σας (κρανος και γαντια) θα εχει παει παντου τα λαδακι στο μοτερ και δεν ξεκιναμε οπως μερικοι μερικοι λες και μας κυνηγανε!

Εγω προσωπικα το χειμωνα περιμενω μεχρι να πιασει καμμια 30-35 βαθμους το μοτερ πριν φυγω και το καλοκαιρι κανω αυτο που προανεφερα,την βαζω μπροστα και μεχρι να φορεσω τον εξοπλισμο μου ειναι κομπλε το εργαλειο!Μεχρι να πιασει σωστη θερμοκρασια,για την δικια μου περιπου 80-86 βαθμους,δεν ξεπερναω τις 7.000στρ (σας φαινονται πολλες αλλα αμα εχεις εργαλειο που εχει μεχρι και 16.500στρ κοφτη,δεν ειναι πολλες!ΟΕΟ!:D ) αλλα οταν φτασει στην θερμοκρασια της τοτε αρχιζουν τα ωραια!:winka: :D :smokin:

SeNNinhA
01/05/2007, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από a_kostas
Το πιθανότερο είναι να ακούς τον τεντωτήρα της καδένας. Μέχρι να ζεσταθούν, σχεδόν όλες οι μηχανές με αυτόματο τεντωτήρα ακούγονται, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο...


ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ είναι. Επειδή οι αυτόματοι τεντωτήρες καδένας λειτουργούν με την πίεση του λαδιού της μηχανής, όσο τα λάδια είναι ακόμη κρύα και παχύρευστα δεν εφαρμόζουν σωστά και ακουγεται αυτό το τσικ. Στην αρχή όσο ο τεντωτήρας είναι καινούργιος δεν το κάνει. Όσο περνάει ο καιρός και κάποιες επικαθήσεις λαδιού συσωρευονται σε αυτόν, αρχίζει τα κόλπα. Αν ακόμη και με ζεστή την μηχανή το ακούς τότε πήγαινε άλλαξέ τον. Θα στο ξανακάνει και ο νέος εκτός αν αλλάξεις με μηχανικό που όμως θα πρέπει εσύ να τον σφίγγεις όταν χρειάζεται (εχει χαλαρώσει η καδένα).

Γενικά μην ξεκινάτε εαν δεν έχετε θερμοκρασία λαδιού πάνω από 50 οC ειδικά εαν η μηχανή εχει μείνει στάσιμη για μερικές μέρες και τα λάδια έχουν κάτσει κάτω.

GIXXERAKIAS
01/05/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ είναι. Επειδή οι αυτόματοι τεντωτήρες καδένας λειτουργούν με την πίεση του λαδιού της μηχανής, όσο τα λάδια είναι ακόμη κρύα και παχύρευστα δεν εφαρμόζουν σωστά και ακουγεται αυτό το τσικ. Στην αρχή όσο ο τεντωτήρας είναι καινούργιος δεν το κάνει. Όσο περνάει ο καιρός και κάποιες επικαθήσεις λαδιού συσωρευονται σε αυτόν, αρχίζει τα κόλπα. Αν ακόμη και με ζεστή την μηχανή το ακούς τότε πήγαινε άλλαξέ τον. Θα στο ξανακάνει και ο νέος εκτός αν αλλάξεις με μηχανικό που όμως θα πρέπει εσύ να τον σφίγγεις όταν χρειάζεται (εχει χαλαρώσει η καδένα).

Γενικά μην ξεκινάτε εαν δεν έχετε θερμοκρασία λαδιού πάνω από 50 οC ειδικά εαν η μηχανή εχει μείνει στάσιμη για μερικές μέρες και τα λάδια έχουν κάτσει κάτω. Δεν υπαρχει παντως περιπτωση να ειναι απο επικαθήσεις λαδιού γιατι πολυ απλα μιλαμε για ενα 750 Κ7 με ολα του τα κομφορ,δηλ ειναι κουτας το μηχανακι.Το εχω αναφερει και γω πιο πανω για τον τεντωτηρα αλλα και παλι του λεω να μην το αφησει και να τους μαμησει!:mad: Καινουργια μηχανη?Εκτος αν πηγε εκανε το σερβις των 1000χιλ και του εβαλαν τιποτα μαπα λαδια η ακαταλληλα για το μοτερ αυτο.(ιξωδες και τετοια λοιπα)

Αλλα εποειδη δεν μας εχει πει και πολλα καλο θα ειναι να το ψαξει με την αντιπρωσοπεια που το πηρε.:wave2:

manos750
02/05/2007, 16:41
Εγώ πάντως παιδιά κανα δύο με supersport τελευταία που έχω δει στο δρόμο και έχω ρωτήσει μου είπαν πως "έτσι κάνουν". Εκτός αυτού δεν είναι και ότι καλύτερο να πάει το "νινι" παρθένο σχεδόν να του βάζουν χέρι! Τους εμπιστεύομαι και πολύ νομίζετε???? Μένει έτσι, όπως λένε και κάποια φιλαράκια και μόνο αν το κάνει και ζεστό......κοιτιέται!!

DevilInDisguise
05/06/2007, 03:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos750
Εγώ πάντως παιδιά κανα δύο με supersport τελευταία που έχω δει στο δρόμο και έχω ρωτήσει μου είπαν πως "έτσι κάνουν". Εκτός αυτού δεν είναι και ότι καλύτερο να πάει το "νινι" παρθένο σχεδόν να του βάζουν χέρι! Τους εμπιστεύομαι και πολύ νομίζετε???? Μένει έτσι, όπως λένε και κάποια φιλαράκια και μόνο αν το κάνει και ζεστό......κοιτιέται!!

Στο έχω πει εγώ, να μην μιλάς με αυτούς που βλέπεις στον δρόμο :nono: αλλά εσύ τον χαβά σου, ε?

Γιατί ζαλίζεις το forum βρε υποχόνδριε αφου τελικά καταλήγεις να μας πεις ότι θα το αφήσεις όπως έχει το ΤΣΙΚ ΤΣΙΚ ΤΣΙΚΑΜΠΟΥΜ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΜΕΣ ΣΤΗ ΖΑΛΗ ΜΟΥ? ("Μένει έτσι, κλπ κλπ")

Ναι ρε, εγώ ο 3.5% είμαι!!! :D

:wave2: