PDA

View Full Version : Αριστερά ή δεξιά;



Dirty_Gas
27/08/2004, 11:42
Ποιά είναι η καλύτερη πλευρά σας στις στροφές, αριστερά ή δεξιά;

Εγώ αισθάνομαι καλύτερα στις αριστερές. Γιατί όμως;:confused: :confused: :confused:


Μήπως μπορεί κάποιος να το εξηγήσει;

:wave2: :sun: :wave2:

sas
27/08/2004, 11:50
Εγώ αισθάνομαι καλά μόνο στις ευθείες στροφές.....:eyepop:

Οι δεξιές πάντως μου φαίνονται καλύτερες....μήπως έχει σχέση με το πιο μέρος του εγκεφάλου είναι περισσότερο ανεπτυγμένο??? (π.χ. δεξιόχειρες-αριστόχειρες)

melsaltas
27/08/2004, 11:55
ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΔΕΞΙΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΓΙΑΤΙ..... ΑΓΝΩΣΤΟ.

idi
27/08/2004, 11:56
ελα ντε... εγω καλυτερα στριβω αριστερα, και βγαζω πιο εξω το σωμα. στις δεξιες εχω μεγαλυτερη κλιση (πραγμα κακο φυσικα...)

μηπως παταω στο δεξι μασπιε πιο δυνατα :confused: :confused: :confused:

KaTaNaS
27/08/2004, 12:08
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ
καλή ερώτηση
εγώ προτιμώ τις αριστερές στροφές, πράγματι ίσως παίζει ρόλο το πιό βαρύ ημισφαίριο του εγκεφάλου.
εγώ βασικά είμαι δεξιόχειρας, μα πιστεύω πως πρέπει να είναι τελέιως προσωπική επιλογή

εγώ νοιώθω πιο άνετα να κρεμιέμαι στα αριστερά της σέλας.

ίσως με βολεύει και το γεγονός ότι ο επιταχυντής είναι στο δεξί χέρι που είναι τεντωμένο!!!

τέλος πάντων
προσοχή στους ελληνικούς δρόμους και στους γέρους τις κατίνες τους ξενύχτηδες τους ομιλούντες σε κινητά στα φορτηγά και στα ταξί , στα προπορευόμενα μικρού κυβισμού δίκυκλα.

καλύτερα πιστεύω είναι να τους ζαλίζεις τα ούμπαλα με την κόρνα καθώς τους πλησιάζεις απο πίσω μέχρι να τους δείς να σε κοιτούν στα μάτια μέσα απο κάποιον καθρέφτη παρά να τους ξαφνιάζεις.

Ορθια χιλιόμετρα
Σταύρος

gmakris
27/08/2004, 12:16
Tο ιδιο θεμα συζητουσα πριν λιγο καιρο....Οι περισσοτεροι οδηγοι (70%) βγαζουν καλυτερα το σωμα αριστερα παρα απο δεξια.
Ειναι φυσιολογικο να συμβαινει αλλα θα πρεπει να γινει προσπαθεια βελτιωσης του "αδυνατου" σημειου.

Για την ιστορια, ανηκω στο 30% δηλαδη με βολευουν περισσοτερο οι δεξιες στροφες.....

:D

Zan_Prizol
27/08/2004, 12:47
Εγω βολευομαι και στις δυο το ιδιο...στην μηχανη
Στο αμαξι χασμεντεν στις δεξιες...:lol:

DEMINIO
27/08/2004, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στις δεξιες εχω μεγαλυτερη κλιση

Είναι εμφανέστατο ρε idi και από το αβατάρ σου:eek: :eyepop:

Στο θέμα τώρα, νομίζω ότι είναι καθαρά ψυχολογικό... Ανάλογα πως σου κάθεται μία στροφή... Υπάρχουν αριστερές που μου κάνουν πολύ καλύτερα από άλλες δεξιές και τούμπαλιν...

idi
27/08/2004, 13:23
με το αβαταρ εχετε κολισει ολοι...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

wild_cat/anima
27/08/2004, 15:16
grafo ke me ta 2 xeria.....(kalitera vevea me to deksi)alla i kales ine i deksies ......tis aristeres oute gia plaka (idika 1 prin tin kantina sta limanakia de me theli me tipota...)

CyBeRseXX
27/08/2004, 16:10
eimai aristerokavalos..:dizzy:

GyPsy
27/08/2004, 16:17
Εγω ουτε τσιγαρο δεν μπορω να στριψω....

Με φιλτρακι δε,ουτε να το συζητατε...:lol: :lol:

anco
27/08/2004, 16:36
Οι πιο πολοι στριβουν απο τα αριστερα καλητερα διοτι εχουν στον νου τους πως το γκαζι στο δεξι χερι ειναι πιο ευλευθερο απο οτι οταν στριβουν στα δεξια.

Για το ημισφαιριο του εφκαιφαλου δεν παιζει ρολο.

Και εγω ανικο στο αριστερο γκρουπ.

Αλλα πρεπει να στριβεις το ιδιο και στις 2 μεριες.

matmat
27/08/2004, 18:50
egw pali den exw problhma!!!!! kai me tis dyo peftooooooooooooooooo

Spazz
27/08/2004, 19:11
εμενα στο χωμα με βολευουν οι αριστερες .....για το λογο οτι μπορω να βγαλω το αριστερο ποδι για να στριψω και να εχω το δεξι πανω στο φρενο για να το βαλω στο μπερμ.

στο χωμα για τις αριστερες πρεπει να ισχυει λογικα για ολους ανεξαιρετως

tsoukas77
28/08/2004, 22:49
Μηπως ειναι θεμα πεποιθησεων;

anco
05/09/2004, 22:23
Μετα το post , κανω τεστ στον εαυτο μου πρωτα , και μετα στο πισω λαστιχο.

Γιατι δεν μπορο να στριβω καλα απο τα δεξια ????

Μηπως το οτι εχω φαει ασχημο πεσιμο ?

Να φταιει το γκαζι στο δεξι χερι ?

Η θεση οδηγησης μου ?

Ακομα και με το counter steering (κοντρα στριψιμο) νομιζο οτι απο τα δεξια δεν μπορο να εχω την αισθηση του τιμονιου οπως απο τα αριστερα.

Μηπως στα μαθηματα του CSS να δω βελτιωση ?

Να ριξω την μηχανη μεσα στην στροφη με διαφορετικη σκεψη οτι και καλα οι δεξιες μου ειναι οι καλητερες ?


:look: :look:

panoramix
13/09/2004, 10:28
Δεδομενου οτι υπαρχει μεγαλυτερη ευκολια να κανουν αναποδα πραγματα απο οτι ειναι προσανατολισμενο το μυαλο τους οι δεξιοι και οι αριστεροι πιστευω πως εχει να απολυτα να κανει με αυτο και μονο.
Οι αριστεροχειρες στριβουν καλυτερα δεξια και δεξιοχερες αριστερα.
Οι αριστεροχειρες οδηγοι πλεονεκτουν εναντι των δεξιοχειρων ειδικα στο χωμα (σε αρχαριο επιπεδο) γιατι το να βγαλεις ποδι σε δεξια στροφη (που σε βολευει σαν κλιση ετσι κι αλλιως) σημαινει οτι δεν το εχεις στο φρενο αρα εισαι και πιο γρηγορος.
Ολα αυτα ομως λυνονται με εξασκηση και πτωσεις....
ΓΕΜΑΤΕΣ ΠΕΜΠΤΕΣ!!!!

Dirty_Gas
13/09/2004, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoramix
Δεδομενου οτι υπαρχει μεγαλυτερη ευκολια να κανουν αναποδα πραγματα απο οτι ειναι προσανατολισμενο το μυαλο τους οι δεξιοι και οι αριστεροι πιστευω πως εχει να απολυτα να κανει με αυτο και μονο.
Οι αριστεροχειρες στριβουν καλυτερα δεξια και δεξιοχερες αριστερα.
Οι αριστεροχειρες οδηγοι πλεονεκτουν εναντι των δεξιοχειρων ειδικα στο χωμα (σε αρχαριο επιπεδο) γιατι το να βγαλεις ποδι σε δεξια στροφη (που σε βολευει σαν κλιση ετσι κι αλλιως) σημαινει οτι δεν το εχεις στο φρενο αρα εισαι και πιο γρηγορος.
Ολα αυτα ομως λυνονται με εξασκηση και πτωσεις....
ΓΕΜΑΤΕΣ ΠΕΜΠΤΕΣ!!!!

Δε νομίζω...
Είμαι αριστερόχειρας, και όμως αισθάνομαι καλύτερα στις αριστερές...Γράφω όμως με το δεξί, γι΄αυτό στρίβω και σε μερικές δεξιές καλά... Τι να πεις;;; Ανάλογα τη διάθεση...

illuminatios
13/09/2004, 13:37
Πλάκα πλάκα, οι αριστερές με βολέυουν καλύτερα!

ruyjin
13/09/2004, 15:33
μαλλον κι εμενα οι αριστερες με βολευουν καλυτερα...

και οι δεξιες καλες...φαινονται παντως :D


4407

zireous
16/09/2006, 23:12
:a27:
Κάτι μου λέει ότι αυτός που άνοιξε το thread έκανε ερώτηση...

Είναι σαφές ότι μπορεί να φταίει ότι δεν είναι χαλαρά τα χέρια στις στροφές όπως υπονοεί η εικόνα, αλλά ίσως είναι και ψυχολογικό επειδή πολλές δεξιές είναι συχνά πιο τυφλές και κόβεις ασυνείδητα.

DimChios
17/09/2006, 00:47
Εμένα ανέκαθεν με βόλευαν οι αριστερές! Και με το αμάξι και με τη μοτό!
Έλα όμως που με τη μηχανή, στις δεξιές βρήσκω για πλάκα κάτω τη μποτα ενώ στις αριστερές δυσκολεύομαι! :ninja:
Και το άλλο το περίεργο, στις δεξιές βγαίνω από τη μηχανή λίγο, στις αριστερές γέρνω τη μηχανή αντί να βγάζω σώμα!
Επίσης powerdrift μπορώ να κάνω με ευκολία και μεγάλη αίσθηση ασφάλειας διώχνωντας δεξιά τον κ@λο της μοτό ενώ το αντίθετο το αποφεύγω!
Επίσης άσχετο αλλά όχι και τόσο, μπορώ με "θράσσος" να ξεκαβαλήσω τη μηχανή εν κινήσει από την αριστερή πλευρά, ενώ από δεξιά ούτε συζήτηση!

Τί να πώ.....

ΤΟΣΟ ΑΝΑΠΟΔΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ? ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΥ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟΥ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΟΥ!!!

:lol: :lol: :lol:

villy
18/09/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoramix
Δεδομενου οτι υπαρχει μεγαλυτερη ευκολια να κανουν αναποδα πραγματα απο οτι ειναι προσανατολισμενο το μυαλο τους οι δεξιοι και οι αριστεροι πιστευω πως εχει να απολυτα να κανει με αυτο και μονο.
Οι αριστεροχειρες στριβουν καλυτερα δεξια και δεξιοχερες αριστερα.
Οι αριστεροχειρες οδηγοι πλεονεκτουν εναντι των δεξιοχειρων ειδικα στο χωμα (σε αρχαριο επιπεδο) γιατι το να βγαλεις ποδι σε δεξια στροφη (που σε βολευει σαν κλιση ετσι κι αλλιως) σημαινει οτι δεν το εχεις στο φρενο αρα εισαι και πιο γρηγορος.
Ολα αυτα ομως λυνονται με εξασκηση και πτωσεις....
ΓΕΜΑΤΕΣ ΠΕΜΠΤΕΣ!!!!


Κι εγώ διαφωνώ!

Είμαι αριστερόχειρας, γράφω και με το αριστερό αλλά με βολεύουν πολύ περισσότερο οι αριστερές στροφές! Αισθάνομαι μεγαλύτερη σιγουριά και ασφάλεια για το τί κάνω. Το ίδιο και στο αυτοκίνητο.

:wave2: :wave2: :wave2:

γεροπιτσιρικος
18/09/2006, 10:08
Μήπως η πλειονότητα των οδηγών στρίβει καλύτερα στις αριστερές στροφές γιατί έχουμε καλύτερη ορατότητα μιας και οδηγούμε από την δεξιά μεριά του δρόμου;;;

kostisthegreek
18/09/2006, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Μήπως η πλειονότητα των οδηγών στρίβει καλύτερα στις αριστερές στροφές γιατί έχουμε καλύτερη ορατότητα μιας και οδηγούμε από την δεξιά μεριά του δρόμου;;;


Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ.
Κι άμα τύχει καμιά δεξιά με ορατότητα τότε γίνονται και οι δεξιοτεχνίες.

harlek
18/09/2006, 21:26
Οι πιο πολλοί αριστεροι... λέτε να είναι απομεινάρι του ότι γυρνούσαμε συνέχεια αριστερόστροφα στα "μαθηματα" στο υπουργείο συγκοινωνιών; :)

anco
18/09/2006, 21:34
μετα το css ολα ιδια ειναι.

lampros_fazer
19/09/2006, 00:16
Μήπως έχει να κάνει με το τι ψηφίζουμε..;; :rotflmao: :lol:

Κι εγώ στις αριστερές στρίβω καλύτερα..Και πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη κλίση..Αισθητή διαφορά σε σχέση με τις δεξιές..Είμαι αριστερόχειρας (γράφω με το αριστερό αλλά το δυνατό μου χέρι είναι το δεξί! :dizzy: )
Μια εξήγηση που έχω δώσει εγώ είναι οτι συνηθως στις δεξιές έχεις περιορισμένη ή και καθόλου ορατότητα..Ας μας πουν και οσοι έχουν μπει πίστα,μιας και εκεί έχεις την ίδια ορατότητα σε αριστερρές-δεξιές..Επίσης πρέπει να'ναι και ψυχολογικό..Άλλο να βλέπεις άλλο τόσο δρόμο όταν στρίβεις αριστερά κι άλλο να βλέπεις μπάρα ή τοίχο όταν στρίβεις δεξιά.. (για επαρχιακούς δρόμους χωρίς διάζωμα..)

Kizoku
19/09/2006, 08:42
Με εξάσκηση σίγουρα αυτό αλλάζει!

Και εγώ βολεύομαι πιο καλά στις αριστερές αλλά προσπαθώ να το αλλάξω αυτό ώστε να μπορώ το ίδιο καλά και στις δεξιές και έχω δει βελτίωση!

Όλα στο μυαλό είναι!

:smilea:

Trans
20/09/2006, 15:39
1. Προτιμώ τις αριστερές
2. Κι εγώ μπορώ άνετα να πέσω και στις δύο. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα
3. Τις δεξιές τις βλέπω όταν πάω ...για να τις "πάρω" άνετα στην επιστροφή!!!! :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
20/09/2006, 22:40
δεν ειχα προσεξει μεχρι σημερα εαν εχω "καλες κ κακες στροφες" απο αυριο θα το προσεξω παντως...

Aggelos_SV
22/09/2006, 19:30
Τι δεξια τι αριστερα...και στις δυο σκατα μπαινω...

Μην ψαρωνετε ,το παιζω μετριοφρων:lol:

Απλα στις δεξιες πρεπει να συνηθισεις να στραμπουλας τον καρπο του δεξιου σου χεριου οταν ανοιγεις το γκαζι
Στις αριστερες εχεις μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση στο ανοιγμα

pontifikas
23/09/2006, 10:14
Στον δρόμο, μήπως το γεγονός ότι πολλούς τους βολεύουν οι αριστερές στοφές, οφείλεται στο ότι έχουν περισσότερη ορατότητα του δρόμου και έτσι μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση?

675
24/09/2006, 02:28
aristera;)

TROOPER
24/09/2006, 17:34
το θεμα κυριοι και κυριες με απασχολει εδω και αρκετα χρονια...

διαβασα προσεκτικα ολες τις απαντησεις σας και εχω να πω πως εχω καταληξει στην απαντηση.

δεδομενης της ειδικοτητας μου (οσοι δε ξερετε ειμαι φυσικοθεραπευτης) και της γνωσης μου πανω σε ανατομια του ανθρωπινου σωματος αυτο που πιστευω εγω ειναι το εξης...

1.ανθρωποι που ειναι δεξιοχειρες,εχουνε την τεχνικη στη δεξια πλευρα του σωματος τους και τη δυναμη στην αριστερη.αρα ξαπλωνοντας σε δεξια στροφη,πιεζουνε τον αριστερο μασπιε πιο πολυ και ταυτοχρονα το δεξι χερι μενει ελευθερο για να ελεγξει το γκαζι.
2.οι αριστεροχειρες δεδομενου του οτι και αυτοι το γκαζι το εχουνε δεξια,εχουνε μαθει να το ελεγχουνε και εχουνε συνηθισει και αυτοι σε αριστερες στροφες αλλα δεν υπολοιπονται και στις δεξιες.
3.κανοντας μια εμβιομηχανικη προσεγγιση του θεματος εχω να πω το εξης.ξεκιναμε να οδηγουμε μοτοσυκλετα μετα τα 21.εως τοτε γραφουμε,κραταμε τσαντες,τρωμε και γενικως κανουμε τα παντα με την <<καλη μας>> πλευρα.αυτο εχει ως αποτελεσμα μια μικρη η και μεγαλυτερη αποκληση της σπονδυλικης μας στηλης με ενα συγκεκριμενο τροπο(σκολιωση).η τοποθετηση μας πανω στη μηχανη κατα τη διαρκεια της στροφης ειναι συγκεκριμενη και μας βοηθαει η αρχιτεκτονικη του σωματος μας.εφοσον λοιπον εγω τα παντα τα εκανα με το δεξι μου χερι και συνεχιζω να τα κανω με αυτο,υπαρχει μια ελαφρα αποκλιση των θωρακικων σποδυλων προς τα αριστερα που με διευκολυνει να μπω σε αριστερη στροφη!!!αντιθετα αν προσπαθεισω να κανω το ιδιο σε δεξια στροφη το ιδιο μου το σωμα θα με αποτρεπει εστω και ελαφρα απο το να πλαγιασω οσο και να το προσπαθεισω.σε συνδιασμο με το οτι η αριστερη πλευρα μου ειναι η δυνατη και η δεξια η τεχνικη,μπαινω καλυτερα στις αριστερες.

σορρυ αν κουρασα!:wave2:

Alx 84
26/09/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ελα ντε... εγω καλυτερα στριβω αριστερα, και βγαζω πιο εξω το σωμα. στις δεξιες εχω μεγαλυτερη κλιση (πραγμα κακο φυσικα...)

μηπως παταω στο δεξι μασπιε πιο δυνατα :confused: :confused: :confused:


κι εγώ έτσι ακριβώς, αλλά τα ανάποδα. δεξιά στρίβω καλύτερα:wave2:

H.A.Balafoutre
26/09/2006, 20:40
Σε γενικές γραμμές είτε αριστερές, είτε δεξιές, όλες καλές είναι.

Smith
28/09/2006, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Σε γενικές γραμμές είτε αριστερές, είτε δεξιές, όλες καλές είναι.
:lol: :lol: :lol:

H.A.Balafoutre
28/09/2006, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
:lol: :lol: :lol:

Σ'άρεσε έτσιιιιιι....:beer: :beer: :beer: :wave2:

Nikoskazer2000
28/09/2006, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
[Bαλλά ίσως είναι και ψυχολογικό επειδή πολλές δεξιές είναι συχνά πιο τυφλές και κόβεις ασυνείδητα. [/B]

Και 'γω αυτό πιστεύω πως είναι (καθ' οτι δεξιόχειρας :lol: ) μιας και το ρεύμα κυκλοφορίας μας είναι το αριστερό πάντα έχουμε καλύτερη ορατότητα προς τη δεδομένη κατεύθυνση :winka: .

Παίζει ομως ρόλο και το κέντρο βάρους της μηχανής. Π.χ στο Kawasaki μου που η εξάτμηση είναι (κλασικά) δεξιά και το κάρτερ του λαδιού επίσης πρός τα δεξιά, μπορώ ν' αλλάξω την κλίση μου απο δεξιά (ή απο ευθεία) προς τα αριστερά πιο γρήγορα και με λιγότερες διορθώσεις στην γραμμή μου καθώς αντισταθμίζεται καλύτερα το βάρος!

(λέω τώρα εγω...)

Smith
29/09/2006, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Σ'άρεσε έτσιιιιιι....:beer: :beer: :beer: :wave2:

Πως το είχες πει εκείνο..??''φρένο..??? στις στροφές τις Καβάλας''..???:D :D :winka:

675
30/09/2006, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
aristera;)

deksia kofta kofta xoris na vgalo podi akoma k me podilato diskoleuomai na stripso:lol:

ή mallon eidika me to kolopodilato einai pio diskolo...:wave2:

crazykiller
02/10/2006, 09:23
Μήπως το φρένο που είναι στο δεξί πόδι???
Υποσυνείδητα αν θες να φρενάρεις να μπορείς?
Γιατί στην δεξιά στροφή το φρένο κρύβεται μέσα.

Εγώ τουλάχιστον θυμάμαι που φοβόμουν όταν πλαγιάζω μην μου το μαγκώσει η άσφαλτος.

Άσχετο λίγο αλλά για μένα που με βολεύουν οι αριστερές, σίγουρα το φρένο με επιρρέασε.

H.A.Balafoutre
02/10/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
Πως το είχες πει εκείνο..??''φρένο..??? στις στροφές τις Καβάλας''..???:D :D :winka:

Κι όπως θα πέρνω τις στροφές......:beer: :beer: :beer:

karamoto
02/10/2006, 15:31
Και εγώ προτιμώ τις αριστερές. Και από τις απαντήσεις αλλά και από φίλους και γνωστούς μάλλον αυτός είναι ο κανονας.

Νομίζω ότι οι πιθανές σωστές εξηγήσεις έχουν κιόλας δωθεί αλλά για να καταλήξουμε πρέπει να γίνει στατίστικη.

Οι μόνες σοβαρές διαφορές μεταξύ του δεξιά και του αριστερά κατά την οδήγηση είναι:

α) Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πιο επιδέξιοι με την μια πλευρά τους (συνήθως την δεξιά)

β) Στην Ελλάδα κυκλοφορούμε δεξιά

Το β) βοηθάει να έχουμε καλύτερη ορατότητα στις αριστερές στροφές και άρα να στρίβουμε πιο χαλαροί και με πιό σωστές γραμμές. Άρα εχουμε λόγους να είμαστε καλύτεροι στις αριστερές.

Παράλληλα στις δεξιές στροφές η κλίση του δρόμου στην δεξιά λωρίδα (που δίνεται για λόγους αποχέτευσης της βροχής) βοηθάει να πάρουμε την στροφή. (Στην είσοδο των αριστερών μπαίνουμε με αρνητικό camber και θα έπρεπε να μας δυσκολευέι περισσότερο)

Το αποτέλεσμα του α) πάλι, για μένα είναι δύσκολο να προβλευθεί. Δεν μπορώ να καταλήξω αν ένας δεξιόχειρας θα πρέπει να βολεύεται σε δέξιες ή σε αριστερές στροφές.

Μάλλον για να καταλήξουμε πρέπει να ζητήσουμε και συμμετοχή Άγγλων, Κυπρίων και λοιπών αριστεροτίμονων.

Και εμένα πάντως οι δεξιές μου αρέσουν στην επιστροφή :)

the_passenger
02/10/2006, 15:50
Εγώ στρίβω μόνο στις αριστερές. Τώρα μή με ρωτήσετε πώς πηγαίνω δεξιά: απλά στρίβω τρείς φορές αριστερά και νά'μαι δεξιά!:look: :eyepop:

Α, και λόγω μηχανής κρατάω στα δεξιά το παλαμάρι!.. :lol:

Σοβαρά τώρα, +1 ψήφος στο "αριστερές".
έχω την εντύπωση πως αυτή η προτίμιση των περισσοτέρων δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από οτι αυτή είναι συνήθως η "καλή" μας μεριά για να κάνουμε κάτι σαν το στρίψιμο, όπως αντίστοιχα το δεξί χέρι είναι το καλό μας για κάτι σαν το γράψιμο (και αυτό εξασκήσαμε από μικροί). Στο περίπου.. Το οτι οδηγούμε δεξιά στην ελλάδα κλπ νομίζω δεν έχει καμία σχέση..

:wave2:

savvas
07/10/2006, 08:25
Και γω παιδία τα πάω καλύτερα στις αριστερές.
Το θέμα με προβληματίζει πολλά χρόνια τώρα.

Συμφωνώ με τα περισσότερα που έχουν γραφεί παραπάνω.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα δεξιά άκρα μας είναι δεσμευμένα με το γκάζι και το φρένο, οπότε στις αριστερές τα άκρα είναι ελευθέρα και μας βοηθούν να μετακινήσουμε το σώμα πιο εύκολα.

Σε πίστα το ίδιο πρόβλημα, ήταν περιορισμένο, και μετά από μερικούς γύρους εξαλείφεται.
Με αρκετή προπόνηση θα μπορούμε να στρίβουμε το ίδιο, αλλά που χρόνος και χρήμα (για προπονήσεις σε πίστα).

BAD BOY
07/10/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Μήπως η πλειονότητα των οδηγών στρίβει καλύτερα στις αριστερές στροφές γιατί έχουμε καλύτερη ορατότητα μιας και οδηγούμε από την δεξιά μεριά του δρόμου;;; +οτι αν φυγεις σε αριστερη θα πας σε χωματα ενω σε δεξια σε κανα
πουλμαν ,ταξι,αμαξι.
νιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια στην στραβη...νομιζω.
αυτο ισχυει για μενα.
στα Μεγαρα στριβω και στις δυο στον δημοσιο δρομο οχι.

Smith
14/10/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κι όπως θα πέρνω τις στροφές......:beer: :beer: :beer:


ΤΙ ΕΙΠΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΡΕ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

karamoto
20/10/2006, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BAD BOY
+οτι αν φυγεις σε αριστερη θα πας σε χωματα ενω σε δεξια σε κανα
πουλμαν ,ταξι,αμαξι.
νιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια στην στραβη...νομιζω.
αυτο ισχυει για μενα.
στα Μεγαρα στριβω και στις δυο στον δημοσιο δρομο οχι.

Πάντως άμα όλοι στρίβουν στην πίστα (δεν έχω μπει και δεν ξέρω) και δεξιά τότε σίγουρα δεν έχει να κάνει με το δεξιόχειρας αλλά με την κινησή μας στην δεξιά λωρίδα και όλα τα καλά που αυτό συνεπάγεται για τις αριστερές στροφές (καλύτερη ορατότητα, χωράφι αντί τριαξονικού κτλ.)

orizontas
25/10/2006, 00:20
ego otan stribo kabalao pezodromio ...............


66541

karamoto
25/10/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ego otan stribo kabalao pezodromio ...............

Άμα η επιδοσή μας στις στροφές ήταν ζήτημα δεξιότητας στα δεξιά (αριστερά) μας άκρα θα έπρεπε και στην πίστα να στρίβουμε καλύτερα στις αριστερές (δεξιές) όπως και στον δρόμο. :nono:

Από την άλλη στην πίστα αυτό που αλλάζει είναι ότι δεν οδηγούμε στην δεξιά πλευρά του δρόμου (οδηγείς όπου υπαγορεύουν οι σωστές γραμμές στις στροφές). Επείσεις δεν έχεις τριαξονικά να έρχονται από το αντίθετο ρεύμα ενώ σε δεξιές και αριστερές έχεις εξίσου καλή ορατότητα και δυνατότητα για ασφαλή έξοδο. :sun:

Τουτέστιν είμαστε καλύτεροι στις αριστερές στροφές γιατί οδηγούμε στην δεξιά λωρίδα. Όσο για όσους βολεύονται καλύτερα στις δεξιές μου φαίνεται ότι είναι περίεργοι :a47: και ατρόμητοι άνθρωποι. :beer:

675
25/10/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Άμα η επιδοσή μας στις στροφές ήταν ζήτημα δεξιότητας στα δεξιά (αριστερά) μας άκρα θα έπρεπε και στην πίστα να στρίβουμε καλύτερα στις αριστερές (δεξιές) όπως και στον δρόμο. :nono:

Από την άλλη στην πίστα αυτό που αλλάζει είναι ότι δεν οδηγούμε στην δεξιά πλευρά του δρόμου (οδηγείς όπου υπαγορεύουν οι σωστές γραμμές στις στροφές). Επείσεις δεν έχεις τριαξονικά να έρχονται από το αντίθετο ρεύμα ενώ σε δεξιές και αριστερές έχεις εξίσου καλή ορατότητα και δυνατότητα για ασφαλή έξοδο. :sun:

Τουτέστιν είμαστε καλύτεροι στις αριστερές στροφές γιατί οδηγούμε στην δεξιά λωρίδα. Όσο για όσους βολεύονται καλύτερα στις δεξιές μου φαίνεται ότι είναι περίεργοι :a47: και ατρόμητοι άνθρωποι. :beer:


ρε συ σοστα ολα οσα λες ....αλλα εγω ακομα και με ποδιλατο σε αλανα στριβω καλυτερα απ τ αριστερα;)

οχι βεβεα ποσ δυσκολευομαι απ τα δεξια...καθολου...

αλλα οταν στριβω στα αριστερα εχω περισσοτερη "χαρη"

:rotflmao:

:wave2:

karamoto
25/10/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ρε συ σοστα ολα οσα λες ....αλλα εγω ακομα και με ποδιλατο σε αλανα στριβω καλυτερα απ τ αριστερα;)

οχι βεβεα ποσ δυσκολευομαι απ τα δεξια...καθολου...

αλλα οταν στριβω στα αριστερα εχω περισσοτερη "χαρη"

:rotflmao:

:wave2:

Και εγώ αριστερά με χάρη :) δεξιά σαν μοσχάρι :(.

Μπορεί να είναι που έχουμε συνηθίσει πιά.
:beer:

orizontas
25/10/2006, 22:25
AN MALISTA SE KAMIA DEKSI STROFH PERPATI KAI KANA PIPINI STO PEZODROMI .... KANEIS KAI EPITOPIA;)
:eyepop: :a13: :a49: :a49: :a54:

675
25/10/2006, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Και εγώ αριστερά με χάρη :) δεξιά σαν μοσχάρι :(.

Μπορεί να είναι που έχουμε συνηθίσει πιά.
:beer:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και μαμω τις παρομοιωσεις!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

leonidasm
17/01/2007, 14:34
Eγω επειδη ειμαι αριστεροχειρας και αριστερων πεποιθησεων περνω ποιο καλα τις αριστερες στροφες με αποτελεσμα να αποφευγω τις δεξιες τωρα αν εχω την κοπελια μου επανω που κολαει σαν βδελα ειναι το ιδιο ενω οταν εχω την γυναικα μου εχω προβλημα και με τις αριστερες ,δεν ξερω γιατι ;.Φιλους δεν ανεβαζω γιατι λογω οτι κραταμε τις αποστασεις νομιζω οτι θα βρεθουμε μαγουλο με την ασφαλτο.:D

staffaki
26/02/2008, 21:53
Ιδου το ερωτημα
Ειναι μοναχα σε εμενα η προτιμηση για αριστερες στροφες η ειναι γενικοτερο το φαινομενο?
Προσωπικα νιωθω οτι βολευομαι πολυ περισσοτερο στισ αριστερες παρα στις δεξιες.
Επισης μου φαινεται οτι στριβω και πολυ πιο γρηγορα στις αριστερες απο οτι στις δεξιες.
Ειναι λογικο και εξηγησιμο αυτο το φαινομενο?





:wave2:

gdevelek
26/02/2008, 21:58
Κι εγώ αριστερές

η εξήγηση που δίνω είναι ότι το κρίσιμο δεξί χέρι είναι σαφώς πιο ελεύθερο να λειτουργήσει σε αντίθεση με το "στριμωγμένο" αριστερό

ενώ στις δεξιές είναι το δεξί που στριμώχνεται

ωστόσο πολλοί προτιμούν δεξιές

fantacid
26/02/2008, 22:07
στριψε με!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=3899&highlight=%F3%F4%F1%EF%F6%E5%F2)

VANDA
26/02/2008, 22:13
Εγώ το έχω αποδώσει στη σκολίωση. Εχω πάρει λίγο προς τα αριστερά.. :smilea:

gcrook
26/02/2008, 22:29
Οι αριστερες ειναι κρυοκωλες και ανοργασμικες.
Τις λες να βγειτε εξω και να βαλει κατι καλο, και σκαει μυτη με ενα λαδι τζακετ και γκετες (εναλλακτικα και ολσταρς) και αντι για καφε καταληγετε σε κανα παρακμιακο υπαιθριο σινεμα του ελεους να βλεπετε τα πετρινα χρονια.

Οι δεξιες ειναι κοντοπουτανα και ψευτοπουριτανες.Βγαινετε εξω σε ξετιναζουν οικονομικα και με το που θα μπειτε στο ξενερωτο λουμπεν τσιλ αουτ εφορια μαγαζι,αυτο που ειναι για λαουντζ καταστασεις ( ετσι ελεγε το σπατακι στον γκαλαξι εφεμ) ,ετσι και κανεις πως γυριζεις το βλεμμα σου εχει πηδηχτει και με τον πολυελαιο.

Οι κεντρωες θεωρητικα ειναι οι ιδανικες γιατι ειναι ενα τελεια ισορροπημενο προιον κουλτουρας και ολιγον τσοντας απο 80ies,αλλα ειναι μια στις 100 και αν,και που να τις βρεις.



































Γι'αυτο και εγω εγινα μπουστης.....








































Για στροφες μιλαγαμε;:look:

staffaki
26/02/2008, 22:34
Μήπως η πλειονότητα των οδηγών στρίβει καλύτερα στις αριστερές στροφές γιατί έχουμε καλύτερη ορατότητα μιας και οδηγούμε από την δεξιά μεριά του δρόμου;;;


Mαλλον σε αυτο οφειλεται....


1.ανθρωποι που ειναι δεξιοχειρες,εχουνε την τεχνικη στη δεξια πλευρα του σωματος τους και τη δυναμη στην αριστερη.αρα ξαπλωνοντας σε δεξια στροφη,πιεζουνε τον αριστερο μασπιε πιο πολυ και ταυτοχρονα το δεξι χερι μενει ελευθερο για να ελεγξει το γκαζι.
2.οι αριστεροχειρες δεδομενου του οτι και αυτοι το γκαζι το εχουνε δεξια,εχουνε μαθει να το ελεγχουνε και εχουνε συνηθισει και αυτοι σε αριστερες στροφες αλλα δεν υπολοιπονται και στις δεξιες.
3.κανοντας μια εμβιομηχανικη προσεγγιση του θεματος εχω να πω το εξης.ξεκιναμε να οδηγουμε μοτοσυκλετα μετα τα 21.εως τοτε γραφουμε,κραταμε τσαντες,τρωμε και γενικως κανουμε τα παντα με την <<καλη μας>> πλευρα.αυτο εχει ως αποτελεσμα μια μικρη η και μεγαλυτερη αποκληση της σπονδυλικης μας στηλης με ενα συγκεκριμενο τροπο(σκολιωση).η τοποθετηση μας πανω στη μηχανη κατα τη διαρκεια της στροφης ειναι συγκεκριμενη και μας βοηθαει η αρχιτεκτονικη του σωματος μας.εφοσον λοιπον εγω τα παντα τα εκανα με το δεξι μου χερι και συνεχιζω να τα κανω με αυτο,υπαρχει μια ελαφρα αποκλιση των θωρακικων σποδυλων προς τα αριστερα που με διευκολυνει να μπω σε αριστερη στροφη!!!αντιθετα αν προσπαθεισω να κανω το ιδιο σε δεξια στροφη το ιδιο μου το σωμα θα με αποτρεπει εστω και ελαφρα απο το να πλαγιασω οσο και να το προσπαθεισω.σε συνδιασμο με το οτι η αριστερη πλευρα μου ειναι η δυνατη και η δεξια η τεχνικη,μπαινω καλυτερα στις αριστερες.


Και σε αυτο...


:eek: :eek:

cult
26/02/2008, 22:55
Εμενα με εμποδιζαν οι δεξιες μεχρι που συνιδητοποιησα ποσο σφιγμενο ειχα το δεξι χερι, ενω αντιθετα στις αριστερες ηταν χαλαρο σα ζελε Γιωτης!Λες και οταν εστριβα δεξια εκανα μπρα ντε φερ με το τιμονι!!Μολις χαλαρωσα και η γωνια του δεξιου χεριου μειωθηκε απο τις 45 μοιρες οπυ βαραγε ο κοφτης,οι δεξιες ηταν το ιδιο ενθουσιωδεις οσο και οι αριστερες :)

the who
27/02/2008, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto


Όσο για όσους βολεύονται καλύτερα στις δεξιές μου φαίνεται ότι είναι περίεργοι :a47: και ατρόμητοι άνθρωποι. :beer:

Εμενα οι δεξιες μου πανε πολυ καλυτερα απ τις αριστερες αν και ειμαι αριστερων πεποιθησεων.Αρα ειμαι περιεργος ανθρωπος.
Ατρομητος δεν ειμαι ομως,ειμαι Παοκτζης.:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

fantacid
27/02/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400

Ατρομητος δεν ειμαι ομως,ειμαι Παοκτζης.:rotflmao: :rotflmao: :wave2:


+1050!!!

fantacid
27/02/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


Οι δεξιες ειναι κοντοπουτανα και ψευτοπουριτανες.Βγαινετε εξω σε ξετιναζουν οικονομικα και με το που θα μπειτε στο ξενερωτο λουμπεν τσιλ αουτ εφορια μαγαζι,αυτο που ειναι για λαουντζ καταστασεις ( ετσι ελεγε το σπατακι στον γκαλαξι εφεμ) ,ετσι και κανεις πως γυριζεις το βλεμμα σου εχει πηδηχτει και με τον πολυελαιο.


H δεξια θα σε παει σε λουμπεν μαγαζι???

:look: :look: :look: :look:

MikeG
27/02/2008, 15:30
Τα 2 thread συγχωνεύθηκαν :winka:

Tigas
29/02/2008, 08:59
δεξιά ή . . .


122143

Tigas
29/02/2008, 09:00
. . . .αριστερά μου είναι αδιάφορο αρκεί να είναι στροφή :smokin: :D


122144

staffaki
06/03/2008, 19:43
Εξηγηστε μου και κατι αλλο ρε παιδια...
γιατι αφου οντως βολευομαι περισσοτερο στις αριστερες στροφες το λαστιχο δειχνει αλλα?
Στη δεξια μερια το λαστιχο μου ειναι αρκετα πιο φαγομενο απ οτι στην αριστερη.
Πως εξηγειται αυτο το πραγμα?




:wave2:

Aggelos_SV
07/03/2008, 17:23
Στις αριστερές όταν λες βολεύεσαι μάλλον εννοείς ότι τοποθετείς ''καλύτερα'' το σώμα σου απ'ότι καταλαβαίνω ενώ στις δεξιές δεν ''βγαίνεις'' τόσο πολύ.

Άρα στις αριστερές έχοντας το σώμα σου βγαλμένο περισσότερο,έχεις παράλληλα μικρότερη κλίση στην μοτοσυκλέτα και άρα το λάστιχο πατάει λιγότερο.
Ακριβώς το αντίθετο σου συμβαίνει στις δεξιές,λιγότερο ''βγάλσιμο'' σώματος ---->>μεγαλύτερη κλίση μοτό----->>μεγαλύτερο πάτημα ελαστικού.

G M
09/03/2008, 07:50
Λογικα ολοι περναμε απο το σταδιο αυτο και μερικοι προτιμουν αριστερες, αλλοι δεξιες (παλαιοτερα ειχα προτιμηση στις δεξιες :rolleyes: ).

Μετα απο αρκετές επισκεψεις στην πιστα θεωρώ οτι το ξεπέρασα γιατι εκει μαθαινουμε το σωμα μας να λειτουργεί το ιδιο καλά σε ολες τις συνθηκες και μετα ολες οι στροφες μας φαινονται ιδιες. Υπαρχει και ο ψυχολογικος παραγοντας που μας κανει να νομιζουμε οτι δεν ειμαστε καλοι σε συγκεκριμενες στροφες, κατι που επιδρα αρνητικα στην οδηγηση γι’αυτο ειναι καλυτερα να πεισουμε τον ευατο μας οτι ειμαστε ικανοι σε ολες τις συνθηκες οδηγησης και οτι ολες οι στροφες ειναι μια ευκαιρια να χαρουμε την οδηγηση μας.....
:sun:

SUZUKAKIAΣ
12/03/2008, 21:29
Εγω παω αναλογα με την στροφη.....

Ειναι στροφες που δεν μπορω να μπω μα τπτ δεξια και αλλες που δεν μπορω να μπω με τπτ αριστερα....

Μιλαμε σε στροφες που ξερω...

leonidasm
14/03/2008, 13:02
Καιρό είχα να γράψω . Τι αριστερές και δεξιές στροφές και ποια πέρνεις ποιό καλά.Το θέμα είναι να είσαι σε ψυχολογία καλά να έχεις την κοπελία σου πίσω λεφτά στην τσέπη και τα άλλα είναι τρίχες δηλ΄αν είναι αριστερή η κοπέλα τι θα πάθεις το πολύ πολύ μετά το σεξ να πατε για καμιά πορεία τι ποιό καλό αν είναι εξω εξω αριστερά σπάτε και καμία τράπεζα η περνάτε απο κάποιο τμήμα και βρίζεις τον σκοπό.Ετσι και αλλιώς όλοι μπαίνουμε στο σύστημα αργά γρήγορα και αν δεν φοράς γραβάτα θα βγάλεις το σκουλαρικι θα κρύψεις το τατου αλλιώς οι "κοινωνία " δεν σε θέλει.Καλά πάλι μαλακίες γράφω είναι που είμαι σαλταρισμένος τους τελευταίους μήνες.Γειά σας τα λέμε.

bikerted
08/04/2008, 02:39
Κάπου είχα διαβάσει και παραθέτω το εξής........
Το κέντρο ισορροπίας βρίσκετε ως επί το πλείστον στο αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου για τους δεξιόχειρες και στο δεξί για τους αριστερόχειρες.....
Που σημαίνει πως όταν ένας δεξιόχειρας στρίβει αριστερά ελέγχει καλύτερα την κλίση και το σώμα του γιατί το κέντρο ισορροπίας βρίσκετε πιο κοντά στο δρόμο.....
Και αντίθετα για τους αριστερόχειρες ........
Με πάσα επιφύλαξη...
(Μη μας πάρουνε με τις ντομάτες) :beer:









Εμένα ο θεός μου έδωσε μεγάλη καρδιά και τις αγαπάω όλες...........


























(Στροφές και γυναίκες) :blush:

Fireball400
14/04/2008, 02:26
Όταν παίζατε μπάλα στο σχολείο(και κάποιοι ριψοκίνδυνοι που παίζετε ακόμα:lol: )είχατε κάτσει ποτέ τέρμα;Δεν σας βόλευε καλύτερα για να πιάσετε την μπάλα(ή και να <βουτήξετε>) η αριστερή μεριά;:look:

ivecuras
14/05/2008, 16:03
Εγω πιστευω παλι οτι αριστερα στρηβουμε καλητερα γιατι το εχει σηνηθησει ο αναβατης απο τις πλατειες .:smokin:

DimChios
14/05/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ivecuras
Εγω πιστευω παλι οτι αριστερα στρηβουμε καλητερα γιατι το εχει σηνηθησει ο αναβατης απο τις πλατειες .:smokin:


εγω μαλλον μεγαλωσα στη Κυπρο!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: