PDA

View Full Version : Ερώτηση για Κ3!!!



dynogix
30/04/2007, 11:58
Χαιρετώ είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση σχετικά με πρόβλημα συμπεριφοράς στο δρόμο . Αφορά ιδιοκτήτες κ3-κ4 κυρίως, αλλά και όση έχετε κάποια γνώμη μιας - και το πρόβλημα - απορία που έχω εγώ αφορά όλους τους υπόλοιπους ανεξάρτητα τη μοτο έχετε. Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Πριν από περίπου 6 μήνες απέκτησα ένα κ3 σε πολλή καλή κατάσταση μίας και το κατάστημα οπού και το απέκτησα είναι αρκετά γνωστό μπλα μπλα μπλα ,το μηχανάκι φαίνεται και είναι όντως ΟΚ.
Αυτό που με προβλημάτισε αρκετά είναι η συμπεριφορά του στο δρόμο σε κλειστά πλην γρήγορα κομμάτια διαδρομών :winka: Παρατηρώ συνεχώς όπως και να μπω , όπως και να βγω , ότι γκάζι και να ανοίξω-κλείσω νιώθω έντονα το πίσω τροχό να γλιστρά! Ακόμα και σε αρκετά καλή άσφαλτο.Από λάστιχα φοράω pirelli diablo(μαμά διαστάσεις) .Αρχικά όπως και πολλή σωστά μου είπαν να παίξω με πίεση ελαστικών .Λαμβάνοντας υπ ' όψιν ότι είμαι γύρω στα 75 κιλά μου συνέστησαν πίεση 36 - 34 , όπως και δοκίμασα .Στην αρχή όλα οκ μόλις έφτασα στην πολυπόθητη διαδρομή πάλευα με τα κύματα χωρίς λόγο . Η ερωτήσεις λοιπόν για να μη μακρηγορώ είναι οι έξης: Να δοκιμάσω πίεση πιο χαμηλά (που όντως με τη θερμοκρασία το πίσω φτάνει 40psi και κοντά 36 το μπροστά) Αν ναι και με το ζέσταμα φτάσει στην κανονική θερμοκρασία είναι καλό αυτό για το λάστιχο από τη στιγμή που ο κατασκευαστής προτείνει άλλες πιέσεις? Αν τα προβλήματα εξακολουθούν και πρέπει να ρυθμίσω ανάρτηση από που να ξεκινήσω (από εμπειρία δική σας) πρώτα?(μπρος - πίσω - απόσβεση επαναφορά... :confused: ) Απλά δε θέλω να πειράζω πράγματα και στο τέλος να γίνει τελείως σώβρακο...Σημειωτέον επίσης ότι το μηχανάκι σε ανοιχτές διαδρομές είναι ΒΡΑΧΟΣ .Είμαι σίγουρος πώς συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω. Απλά θέλω γνώμες - εμπειρίες με παρόμοια προβλήματα.

Thanks!

DimST
30/04/2007, 12:16
Το μηχανάκι είναι σαφές οτι δεν έχει κάτι, απλά μένει να το φέρεις στα μέτρα σου.
Απλά έχε υπ'όψιν σου πως γενικά το κ3/4 ήταν σχετικά σκληρό, ειδικά για τα κιλά σου.

Απο 'κεί και περά δεν μπορώ ούτε θέλω να σου δώσω κάποιες συμβουλές για τις αναρτήσεις σου, οι λόγοι νομίζω είναι ξεκάθαροι. Είναι κάτι που εσύ πρέπει να ψαχτείς.
Απλά να σου δώσω την γενική συμβουλή μαλάκωσε το μηχανάκι. Μπρός πίσω και δοκίμασε το.
Ψάξου και διάβασε τα τεχνικά που σου έχω πιο κάτω.

Τέλος να σου αναφέρω πως τα diablo ειναι ένα μετριότατο ελαστικό για τα άλογα του gsxr, αντέχουν αρκετά χιλιόμετρα αλλά απο απόδοση σε πίεση και ασφάλεια.... μακρυά. (Προσωπική άποψη).

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12418
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12418
http://www.ohlins.com/Portals/0/docu.../07241-02A.pdf
http://www.ohlins.com/Portals/0/docu...s/07255-01.pdf
http://www.ohlins.com/Portals/0/docu.../07280-12C.pdf

zireous
30/04/2007, 22:21
Δεν είναι πάντα καλό να έχεις υπερβολικά μαλακές αναρτήσεις σε υψηλές ταχύτητες..

Υπάρχει περίπτωση να φρόντισαν στο ευγενές μαγαζί που ψώνισες ώστε να έχεις αρχαία λάστιχα πάνω (δες το τετραψήφιο νούμερο στο πλάι -τα δύο πρώτα είναι αριθμός βδομάδας, τα 2 τελευταία ψηφία έτος).


Παίζει και να οδηγάς βάζοντας πολύ βάρος στα χέρια πχ λόγω οδηγικού στρες σε σφιχτά σημεία να τα σφίγγεις περισσότερο -για αρχή βάζε βάρος στα γόνατα γενικά και φρόντισε ώστε τα χέρια σου να είναι χαλαρά στα κλιπόν. Στις στροφές πίεζε με το έξω πόδι στο τεπόζιτο (και τον αγκώνα άμα είσαι αγύμναστος) -δε χρειάζεται να το παρακάνεις ούτε με κλίσεις ούτε με βγάλσιμο σώματος στο δημόσιο δρόμο.


Μπαίνε με ελαφρά ανοιγώμενο γκάζι στις στροφές, άμα μπαίνεις φρεναριστός τη ψάχνεις -ελαφρώνει υπερβολικά το πίσω...


Εγώ είμαι λίγο βαρύτερος, αλλά πιέσεις στα λάστιχα είμαι όπως λέει το μάνιουαλ (36-36), και με τις αλλαγές στο καιρό τα τσεκάρω συχνά.

dynogix
01/05/2007, 10:39
Φίλε έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω (με ultrex λούστηκες?) με όλες τις παράλαγες που λες και το μηχανάκι είναι πολύ νωχέλεια...Να σου πω δε πως εάν στο μέσο της στροφής -ενώ έχεις πάρει ιδανική γραμμή- π.χ. κλειστεί αριστερή βάλεις πολύ δύναμη στο αριστερό μασπιέ παίζει να σε στείλει για τσάι ανεξάρτητα πως διαχειρίζεσαι γκάζι και ανεξαρτήτως του οδοστρώματος δηλ. αν είναι καλή η άσφαλτος θα σε προειδοπιήσει αν είναι για το π@@@@@ο ...γειααααααα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως - θα μου πεις τώρα χαίρω πολύ- είναι πως το 750 του 2000 που είχα δεν είχα πειράξει απολύτως τίποτα , είχε τις μαμά αναρτήσεις και του έκανα "παππάδες" και στο δρόμο και στη πίστα, αλλά θα μου πεις άλλα άλογα , ροπή , βάρος κ.λ.Πάντως έχω κατάληξει οτι τα λάστίχα παρόλου που τα αλλάξα με το που την πήρα , τα συγκεκριμμένα, και από άλλους που έχω ακούσει (diablo corsa) δεν είναι και οτι καλύτερο για το μηχανάκι αυτό και ίσως για τη χρήση που του κάνω.Σίγουρα πρέπει να ψαχτώ με ρυθμίσεις...Πάντως αν έχει κάποιος άλλος κάποια γνώμη από αλλάγες που έκανε στο δίκο του με παρόμοια προβλήματα είναι ευπρόσδεκτη!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

SeNNinhA
01/05/2007, 11:03
1) Αλλαξε λάστιχα ούτως ή άλλως. Αυτά που φοράς είναι για πιο χαλαρή οδήγηση και δεν μπορούν να διαχειριστούν την ισχύ σε πολύ δυνατά μηχανάκια.

2) Πιστεύω ότι αντίθετα από ότι λέει ο zireus πιστεύω οτι πρέπει να μαλακώσεις την ανάρτησή σου. Και εξηγώ. Λογικά για να είσαι σταθερός στα πολλά και για να γλυστράει απότομα στην στροφή το σύνολο αναρτήσεις-πλαίσιο πρέπει να είναι αρκετά άκαμπτο. Αυτό σημαίνει ότι αποροφά μεν μεγαλύτερες καταπονήσεις-δυνάμεις χωρίς να κουνάει, από την άλλη όμως όταν φτάσει στο όριό του εκτονώνεται σαν ενα ενιαίο σύνολο και άρα απότομα. Για οδήγηση στην πίστα αυτό είναι καλό γιατί α) η άσφαλτος κρατάει ΠΟΛΥ και β) βγάζεις περισσότερη δύναμη στον δρόμο μέχρι το όριο. Αλλα θα πρέπει να μπορείς να καταλλάβεις που είναι τα όρια κάθε φορά και αυτό θέλει εμπειρία. Από την άλλη μια πιο μαλακή ανάρτηση δεν μεταφέρει τόσες πολές δυνάμεις στο πλαίσιο αποροφόντας ενα μεγάλο μέρος αυτών. Έχει έτσι λιγότερη σταθερότητα θεωρητικά βγάζοντας ελαστικότητες οι οποίες όμως στον δημόσιο δρόμο είναι ευεργετικές λόγω ανωμαλιών και κακής ποιότητας της ασφάλτου. Και όταν φτάσει να γλυστρήσει θα εχει ειδοποιήσει πιο πριν και θα είναι και πολύ ομαλό το γλύστρημα.

Γι αυτό και θα δεις στο manual διαφορετικές ρυθμίσεις αναρτήσεων για δρόμο και διαφορετικές για σπορ οδήγηση. Συνήθως αυτές αναφέρονται για αναβάτες 75κιλών (με τον εξοπλισμό τους) αλλα πολλές καινούργιες μηχανές έχουν αρκετά πιο σκληρά ελατήρια μπροστά (για να καλύψουν και πιο βαριους αναβάτες) και πιθανόν να θέλει κι άλλο μαλάκωμα από το στάνταρτ.

Άλλωστε όλοι μα όλοι οι τεστ riders αναφερουν ότι μηχανές σαν τα ducati πχ που είναι εξ αρχής σεταρισμένες για πιστα, δεν τα πάνε πολύ καλά στον δρόμο (όχι απο θέμα άνεσης αλλα συμπεριφοράς) και μπορεί ας πούμε στον δρόμο σε στροφιλίκι το KTM Super Duke να είναι καλύτερο.

ΜΕ τις αναρτήσεις πρέπει να παίξεις αλλα και ότι σεταρεις πίσω, το ίδιο χοντρικά πρέπει να σετάρεις και μπροστά. Δηλαδή μην είναι κουτσουρο το εμπρος και σουμιές το πίσω πχ. αυτό εννοώ. Τα λάστιχα τα αλλάζεις όταν έρθει η ώρα τους με κάτι πιο sport όπως τα Diablo Corsa ή ακόμη πιο sport.

zireous
01/05/2007, 20:43
Αυτό που λέει ο zireous δεν είναι αυτό που κατάλαβες SeNNinhA.

Από τα λεγόμενα σου dynogix, εγώ έχω απορίες πάντως.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
...
Να σου πω δε πως εάν στο μέσο της στροφής -ενώ έχεις πάρει ιδανική γραμμή- π.χ. κλειστεί αριστερή βάλεις πολύ δύναμη στο αριστερό μασπιέ παίζει να σε στείλει για τσάι ανεξάρτητα πως διαχειρίζεσαι γκάζι και ανεξαρτήτως του οδοστρώματος δηλ. αν είναι καλή η άσφαλτος θα σε προειδοπιήσει αν είναι για το π@@@@@ο ...γειααααααα.
...

Δεν μπορώ να ξέρω τις οδηγικές σου συνήθειες και ούτε μπορώ να σου απαντήσω σε κάτι τεχνικό μεν που αφορά όμως και τις οδηγικές σου ικανότητες που εγώ δεν ξέρω.

Άν είναι καινούριες οι αναρτήσεις, εγώ στη θέση σου θα σέταρα τη μηχανή στις στάνταρ ρυθμίσεις και από κεί και πέρα βλέπωντας και κάνοντας.


Δέν ρίχνω το μηχανάκι στις στροφές πάντως με το μαρσπιέ (με κάνα εντουράκι παλιότερα ίσως), το κάνω με γυροσκοπικό... και από το peak της στροφής και πέρα, μπορεί μεν να έχω ανοιγώμενο γκάζι, αλλά καί το σώμα είναι κλειδωμένο καί η κλίση της μηχανής δεν αλλάζει (καί η στροφή μου είναι παντελώς γνωστή και τσεκαρισμένη λίγο πριν).


Φυσικά επειδή δεν είμαι στη πίστα, και περιθώριο κάτι μοίρες έχω, και δεν είμαι τάπα στη στροφή στο όριο που τα ζεστά μου λάστιχα αρχίζουν και γλιστράνε...