PDA

View Full Version : Τι μηχανή να πάρω?



ermiss
01/05/2007, 00:00
Χαίρεται.

Καταρχήν καλώς σας βρήκα και καλώς ήρθα στην παρέα σας.

Θέλω την γνώμη σας σε ένα πολύ απλό και συνηθισμένο πρόβλημα

Τι μηχανή να πάρω?

Και γιατί ρωτάω? Βασικά έχω μερικούς ενδοιασμούς και πολύ μα πολύ άγνοια.

Κυκλοφορώ με ένα παπάκι, βολικό για τους καλοκαιρινούς μήνες και συνοδευτικό του αυτοκινήτου, αλλά λέω να κάνε ένα βήμα παραπάνω.

Θέλω μια μηχανή, που να μου καλύψει τις ανάγκες μεταφοράς εντός αλλά να είναι και ένα εργαλείο διασκέδασης, να γουστάρω δηλαδή να την βγάλω βόλτα εκτός πόλης(επαρχία μένω δεν πνίγομαι κιόλας)

Και ναι είναι μερικές δεκάδες οι πιθανές επιλογές και δεν είμαι και αρκετά σαφής.

Βασικά είμαι 30 ετών(άσχετο) αλλά μικρόσωμος, δηλαδή μέτριο ύψος(1,70) αλλά αδύνατος (60 κιλά) και όπως συνεπάγεται και αδύναμος (σαν αγγελία για γνωριμία ακούγεται, αλλά τεσπά)

Και θέλω μία μηχανή που να μπορεί να ρουφάει χιλιόμετρα, δηλαδή η συνηθισμένη εκτός πόλης απόσταση είναι 100-150 xlm και επειδή τα κάνω 1-2 φορές το μήνα θέλω να τα βγάζω άνετα, όχι απαραίτητα γρήγορα, δεν ψάχνω για τελικές 200+, θέλω άνετη οδήγηση.

Επίσης θέλω καλή συμπεριφορά εντός πόλης, μην φτάσω να έχω και παπί και αμάξι και μηχανή. Ένα εύχρηστο εργαλείο δηλαδή και εύκολη εντός, σίγουρα δεν ψάχνω την ευελιξία του παπιού το ξέρω αυτό. Αλλά θέλω να αποφύγω κάτι ογκώδης.

Θα ήθελα να είναι και λίγο off, δεν θα κάνω Trecking με την μηχανή αλλά να μην φοβάμαι να την βάλω στο χώμα ή να καβαλήσω πεζοδρόμια.


Και το σημαντικότερο όλων είναι ότι να μπορώ να την ελέγχω ακόμα και όταν έχω πίσω την κοπέλα μου. Καθότι είπαμε είμαι και λίγο αδύναμος...(μην μου πείτε να κάνω βάρη ή να πάρω κιλά, ευχαρίστως να πάρω όσα σας περισσεύουν :lol: :lol: ) Ελαφριά και χαμηλή κατά προτίμηση.


Από ότι έχω δει μέχρι τώρα, και μου έχουν προτείνει, κάτι μεταξύ Transalp, KLE και Freewind αλλά όλα εκτός του KLE είναι αρκετά ογκώδης για εμένα, έστω για αρχή. Και σίγουρα δεν είναι οι μόνες επιλογές που θα υπάρχουν, ελπίζω δηλαδή.

Ξέρω ότι μετά απο λίγο θα της πάρω τον αέρα και θα ζητάω κάτι μεγαλύτερο, δυνατότερο, γρηγορότερο κλπ, αλλά τώρα θέλω να περιοριστώ σε αυτά τα ολίγα.


Και επειδή παραλίγο να το ξεχάσω, ψάχνω για μεταχειρισμένο μοντέλο, σίγουρα να είναι 500 κυβικά(για τα ταξίδια) και οικονομικά να μην ξεπερνά τα 4.000 ευρώ. Και πιο πάνω να είναι οικονομικά θα το σκεφτώ αν αξίζει.

Κάθε πρόταση είναι δεκτή, απλά θέλω μια ιδέα για να προσανατολιστώ στο ψάξιμο.




Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη για το μέγεθος.

kiriakost
01/05/2007, 00:32
Ενα Honda Transalp είναι ο πιο πιθανός ένοχος .

τώρα αμα αρχίσεις την γκρίνια οτι είναι ακριβό, τότε άστα και πάρε κανένα Scouter. :p

675
01/05/2007, 00:37
αν το κλε σ φανηκε ογκωδες το τρανσαλπ θα σου φανει χειροτερο....

εγω θα σ προτεινα το νεο kawasaki versys....
αν σου καθεται καλα ειναι πραγματικα ομορφο και μην σε τρομαζει στις φωτο που παρουσιαζεται ογκωδες....
ειναι μια χαρα απο κοντα
:winka:


ακου κ μενα που δηλωνω υψος μολις 1μ και 65 εκ....:wave2:

gdevelek
01/05/2007, 00:37
το ότι είσαι 30 ετών δεν είναι καθόλου άσχετο, σημαίνει πως είσαι ώριμος άνθρωπος και συνεπώς μπορείς να κουμαντάρεις ένα δυνατό μηχανακι με ασφάλεια και αυτοσυγκράτηση

με βάση όσα περιγράφεις, σου προτείνω yamaha fazer fzs600 ή ίσως και fz6s αν βρεις κάτι να πωλείται στα 4 χιλιάρικα

τα transπινδ, KLE, freewind είναι για πιο υψηλόσωμα άτομα, είναι ψηλοκάβαλα, και βλέπω πως αυτό σε προβληματίζει (και καλά κάνει)

εναλλακτικά bmw f650, και αυτή είναι στα μέτρα σου

καλές βόλτες ό,τι πάρεις :beer:

edit: πώς θα πάρει το versys όταν έχει προϋπολογισμό 4.000Ε...

Akefalos
01/05/2007, 03:32
bmw f650gs φίλε μου.Πας χαλαρά ταξιδάκι,είναι εκολοδήγητη,ελαφριά.Για μέσα στην πόλη βολεύει πολύ και με 4 άντε 4,5 χιλιάρικα βρίσκεις χαλαρά.:beer:

creperistas
01/05/2007, 06:56
Εγώ φίλε με τη σειρά μου θα σου πρότεινα ένα Freewind ή ένα F650. Αυτές οι μηχανές παρ' ότι φαίνονται ψηλές σου δίνουν καλό πάτημα κάτω. Το ύψος, γενικά, μή σε τρομάζει. Εγώ είμαι 1,67 και οδηγώ Dominator 650 με ύψος σέλας 880 mm. Αν είναι να πάρεις καινούριο, σκέψου και το Versys. Είναι φοβερό μηχανάκι.

costas_k
01/05/2007, 08:43
κοιταξε και εδω.φιλος με τις ιδιες αποριες
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38921.

deminio11
01/05/2007, 09:03
καλημερα σε ολους και καλο μηνα !

Φιλε γιατι δεν κοιτας και το HONDA CBF 600.Ειναι αρκετα φιλικο ,ειναι πιο χαμηλο απο τα αλλα που εχουν αναφερθει αλλα και συναμα πιο δυνατο σε ανοιχτο δρομο !

Μεταχειρισμενα βρισκεις και με ενα ταλιρο με αρκετα extra.

Ειναι πιο χαμηλο και πιο ευκολοοδηγητο απο τα αλλα .Εγω ειχα VSTROM 650 ,αλλα λογω ογκου δεν στο συνιστω παρ?ολο που ειναι αρκετα καλο .

Ελπιζω να βοηθησα φιλικα deminio :beer:

X_NR750
01/05/2007, 09:41
Μα ο ανθρωπος το λεει θελει να μπορει να παει και εντος και εκτος πολης και κανενα ταξιδακι και λιγο χωμα

οποτε Τransalp η BMW F650GS

funmoto
01/05/2007, 10:09
Με τις επιφυλάξεις που έχεις φίλε μου θα έλεγα:
Το ΤΑ είναι ογκώδες και θέλει συνήθεια.
Το cbf600 είναι βαρύ και θέλει επίσης συνήθεια στις εντός πόλης μανούβρες.
Το VERSYS είναι ψηλό αλλά πιο κοντά στις απαιτήσεις σου, όμως ...απ' ότι γράφεις εκτός προϋπολογισμού.
Το "λίγο χώμα" σε στέλνει καθαρά στην GS650.
Πάντως αν παρακάμψεις το "λίγο χώμα" κοίτα και το er6. Είναι πολύ εύκολο για μετάβαση από παπί σε αληθινή μηχανή.

X_NR750
01/05/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από funmoto
Με τις επιφυλάξεις που έχεις φίλε μου θα έλεγα:
Το ΤΑ είναι ογκώδες και θέλει συνήθεια.
Το cbf600 είναι βαρύ και θέλει επίσης συνήθεια στις εντός πόλης μανούβρες.
Το VERSYS είναι ψηλό αλλά πιο κοντά στις απαιτήσεις σου, όμως ...απ' ότι γράφεις εκτός προϋπολογισμού.
Το "λίγο χώμα" σε στέλνει καθαρά στην GS650.
Πάντως αν παρακάμψεις το "λίγο χώμα" κοίτα και το er6. Είναι πολύ εύκολο για μετάβαση από παπί σε αληθινή μηχανή.

ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ

το Transalp ογκωδες ειναι αλλα οχι πολυ περισσοτερο απο το F650gs

συνηθεια δεν νομιζω οτι χρειαζεται πολυ και σιγουρα πολυ λιγοτερη απο ER6 και πολλα αλλα

μιλαω ως πρωην ιδιοκτητης

siraxanz
01/05/2007, 11:09
Πάρε ένα καλομεταχειρισμένο GS-650,

χαμηλό κόστος, εύκολη στους χειρισμούς, αξιόπιστη και

γενικά ομοιογενής μοτό με πρόσβαση και σε χώμα,

καλή και στο ταξίδι...

Μετά από αυτή αποκτάς δική σου εμπειρία και αγοράζεις

με την δική σου γνώμη..

Ο βασικός λόγος της προτασής μου είναι το χαμηλό κόστος!!

Σου εύχομαι καλά και ασφαλή ταξίδια και βόλτες με ότι αποκτήσεις!:)

vangelis 64
01/05/2007, 15:03
Υπάρχει και το V Strom,από το οποίο έχω αποκομίσει τίς καλύτερες εντυπώσεις στον ενάμιση χρόνο που το είχα.
Ψεκασμός,κιβώτιο,δύναμη,προστασία από τον αέρα.......πιστεύω πως είναι πολύ καλή επιλογή.:wave2:

OzZzZzY
01/05/2007, 22:23
vstrom? pas mal....pas mal :smokin: :smokin:

adam_tsouk
01/05/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
εγω θα σ προτεινα το νεο kawasaki versys....


+1000


απιστευτα ομορφο μηχανακι κ προσεγμενο!


:beer:

Akefalos
02/05/2007, 00:07
Ρε παιδιά μη πετάτε κουφά.Τι versys και τέτοια λέτε?
Αφού ο άνθρωπος το είπε καθαρά.Θέλει και λίγο χώμα(οπότε αποκλείονται cbf600 και λοιπά),και ψάχνει για μεταχειρισμένο γύρω στα 4000 άντε και λίγο παραπάνω αν βρεθεί κάτι καλό(οπότε αποκλείονται καινούρια μοντέλα).Τώρα αν καταφέρει να βρει versys μεταχειρισμένο( :eek: )και μάλιστα γύρω στα 4000 όταν το μοντέλο μόλις βγήκε στην αγορά......ε ας το πάρει.....:D

EVI
02/05/2007, 00:39
παρε ενα ΚΛΕ/FREEWIND να τελειωνεις καλοριζικο! :beer:

(btw ειμαι 1.70 και εχω -και- freewind εδω και 2 και κατι χρονια δε με δυσκολεψε ποτε και παει και λιγο χωμα αααααννεεεταααααα) απο οτι καταλαβαινεις ειμαστε στο ιδιο υψος και αποκλειετε να εχω περισσοτερη δυναμη απο σενα (ασχετο φυσικα αυτο δε χρειαζεσε να εισαι ο σβαντζενεκερ για να οδηγησεις μηχανη)


οσο αφορα το freewind

ξεχνας να βαζεις βενζινη
θελει τα σερβις του κανονικα (οπως ολα τα μηχανακια)
τα μονοκυλινδρα γενικα τραβανε ζορια
οπωτε θα προσεχεις τα λαδακια του συχνα και την αλυσιδα του

αρκετα φριγουιντ βγαλαν προβλημα στο ρουλεμαν τιμονιου
επειδη στανταρια μεταχοιρο θα το παρεις (δε ξερω για ποιο μοντελο μιλαμε μιας και βγαινει απο το 1997) καντο μια βολτα αν δεις οτι το τιμονι ''παιζει'' να ξερεις οτι κατα 99% φταει αυτο και πρεπει να το αλλαξεις

ΑΝΕΤΟΤΑΤΗ θεση και οδηγου και συνοδηγου ανετα ταξιδια

μεσα σε κινιση (δε ξερω που μενεις ) ειναι πιο βολικο και απο παπι μιας και το τιμονι του κοβει απιστετυτα

ανιαβενεις αβαδιστα και αβιαστα πεζοδρομια κλπ κλπ δε καταλαβαινεις σαμαρια λακουβες κλπ κλπ και πας και λιγο χωμα (ολα παιζουν στα λαστιχα ρολο αν δεν εισαι φανατικος του χωματος -που μαλλον δεν εισαι- τα καλυτερα λαστιχα για αυτο και αλλα παρομια μηχανακια ειναι τα Michelin anneke)


λογο πλαστικων καθε πιθανη χαζοπτωση -μακρυα μας - δε θα σου στοιχισει πολυ και ανταλακτκα υπαρχουν καργα ακομα και για τα πιο παλια μοντελα ..


εμενα με εχεις βολεψει και μεσα στην πολη και εξω απο αυτην παντου.

φοραει τον κινιτιρα του dr650 πολυ αξιοπιστος

σαν καθε μονοκυλινδρο (ειδικα αυτο που ειναι πολλα κυβικα για μονοκυλινδρο) εχει καλες χαμηλομεσαιιες και ψοφιες ψηλες

αυτο σημαινει οτι θα εχεις εκκινησεις -αν σε ενδοιαφερει - και οχι τελικες

η τελικη του ειναι γυρω στα 150 -τυχερος να εισαι- αν εχει γινει καλο στρωσιμο και δεν υπαρχουν ζημιες και φθορες

με μια ζελατινα που καλυπτει αρκετα απο ανεμους -υπαρχουν και κοντες (πιο σπορ) και πιο ψηλες σε φιμε η οχι - και γενικα αρκετα αφτερ μαρκετ


εγω μετα το σκουτερ μου το ταιφουν 125 το επομενο μηχανακι μου ηταν το freewind και οτι εμαθα πανω σε αυτο το εμαθα........


τα κιλα του ειναι γυρω στα 180 (δε θυμαμαι τωρα ακριβως ) αλλα δεν εχεις κανεναν προβλημα μιας και ειναι ψηλοτιμονο και εχεις καλυτερη θεση να το πας μπρος πισω (συνηθως το πισω ειναι το προβλημα :rotflmao: )

οσο για τα χρηματα τα 4000 ειναι υπερ του δεοντος αρκετα μιας και ενα καλο free το βρισκεις απο 2500-3500 και πολυ σου λεω οπωτε εισαι μεσα στα λεφτα σου.

αυτα

ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

vangelis 64
02/05/2007, 01:28
Μωρέ μπράβο περιγραφικότητα!!:eek: :eek: :eek:

Έτσι και αφαιρεθείς λίγο,νομίζεις πως το έχεις από κάτω και σε περιμένει.

Γεια σου ρε Εύη.:beer: :beer:

EVI
02/05/2007, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μωρέ μπράβο περιγραφικότητα!!:eek: :eek: :eek:

Έτσι και αφαιρεθείς λίγο,νομίζεις πως το έχεις από κάτω και σε περιμένει.

Γεια σου ρε Εύη.:beer: :beer:


:blush: :blush: :blush: :blush:


:lol:

OzZzZzY
02/05/2007, 11:30
evi μηπως το πουλας και το "διαφημιζεις"?:rolleyes: :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

motaba
02/05/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
bmw f650gs φίλε μου.Πας χαλαρά ταξιδάκι,είναι εκολοδήγητη,ελαφριά.Για μέσα στην πόλη βολεύει πολύ και με 4 άντε 4,5 χιλιάρικα βρίσκεις χαλαρά.:beer:

+1

Συμφωνώ! Τα κάνει όλα και συμφέρει....

:wave2:

ermiss
02/05/2007, 14:23
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ, βέβαια δεν έχω αποφασίσει ακριβώς ακόμα, αλλά με βοήθησαν πολύ οι απαντήσεις σας.

Έχω κατασταλάξει μεταξύ BMW, Fazer,Freewind.Τώρα απλά πρέπει να κάνω έρευνα αγοράς, να δω μοντέλα και τιμές, να κάνω μερικά testdrive σε όποιο καταφέρω να πιάσω στα χέρια μου.


Ευχαριστώ πάρα πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια, κάθε πρόταση/ιδέα δεκτή.

OzZzZzY
02/05/2007, 15:20
αν δεν θες καθολου χωμα fazer χωρις δευτερη σκεψη..

αλλα αφου τη θες τη βρωμα σου τοτε....:rolleyes:
δυσκολα βαζεις :lol:

EVI
02/05/2007, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
evi μηπως το πουλας και το "διαφημιζεις"?:rolleyes: :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

βασικα ναι το πουλαω αλλα δε το διαφιμιζω λεω και τα αρνητικα και τα θετικα δε το πασσαρω ....

:beer: :beer: :beer:

T.R.E
02/05/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ, βέβαια δεν έχω αποφασίσει ακριβώς ακόμα, αλλά με βοήθησαν πολύ οι απαντήσεις σας.

Έχω κατασταλάξει μεταξύ BMW, Fazer,Freewind.Τώρα απλά πρέπει να κάνω έρευνα αγοράς, να δω μοντέλα και τιμές, να κάνω μερικά testdrive σε όποιο καταφέρω να πιάσω στα χέρια μου.


Ευχαριστώ πάρα πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια, κάθε πρόταση/ιδέα δεκτή.


Θα σου προτεινα μιας και μενεις επαρχια και θα βγαινεις και σε πιο ανοιχτα κομματια να μην παρεις μονοκυλινδρο...Δεν βολευει σε μεγαλες αποστασεις,κουραζεσαι και το κουραζεις και αυτο...

Το Fazer με το μινι φερινγκ θα σε βολεψει,ειναι αρκετα φιλικο για πρωτη μηχανη και αργοτερα που θα του παρεις τον αερα δεν θα το βαριεσαι....Δεν ξερω κατα ποσο βρισκεις με 4.000 ? βεβαια...ισως να βρεις τα προηγουμενα μοντελα με την εξατμιση στο πλαι,πολυ καλα και τιμια και αυτα...

Φιλος με BMW F 650 S εχει προβληματακια με τα ηλεκτρικα,και κατι αλλα ψιλα που ειναι εκνευριστικα παντως γιατι χρειαζοταν συνεργειο καθε τρεις και λιγο....
Οτι και να παρεις καλοταξιδο...:wave2:

veagle
02/05/2007, 22:55
Να πω και την δικιά μου άποψη...

Φίλε εγώ με την Βιράγκο την 250άρα έχω πάει παντού.

Οπότε πάρε μια τσόπερ να σωθείς! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τέσπα!
Σοβαρά τώρα:

Νομίζω πως το BMW παίζει περισσότερο!
Εγώ έχω το Φουντούρο '96 μοντέλο, μένω ΚΑΒΑΛΑ το πήρα Μεγάλη Δευτέρα, και έχω κάνει 4000 χλμ σε Δράμα - Σέρρες - Θεσσαλονίκη μέχρι σήμερα!
Πολύ άνετο αν και είμαι 100φεύγα κιλά και 1.70 (τέρας).
τα 3000 χλμ τα έκανα διπλός κιόλλας.
Πόλυ άνεση!

(Απλά έχω πρόβλημα..... ΘΕΛΩ ΤΣΟΠΕΡ.)

veagle
02/05/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Θα σου προτεινα μιας και μενεις επαρχια και θα βγαινεις και σε πιο ανοιχτα κομματια να μην παρεις μονοκυλινδρο...Δεν βολευει σε μεγαλες αποστασεις,κουραζεσαι και το κουραζεις και αυτο...

Το Fazer με το μινι φερινγκ θα σε βολεψει,ειναι αρκετα φιλικο για πρωτη μηχανη και αργοτερα που θα του παρεις τον αερα δεν θα το βαριεσαι....Δεν ξερω κατα ποσο βρισκεις με 4.000 ? βεβαια...ισως να βρεις τα προηγουμενα μοντελα με την εξατμιση στο πλαι,πολυ καλα και τιμια και αυτα...

Φιλος με BMW F 650 S εχει προβληματακια με τα ηλεκτρικα,και κατι αλλα ψιλα που ειναι εκνευριστικα παντως γιατι χρειαζοταν συνεργειο καθε τρεις και λιγο....
Οτι και να παρεις καλοταξιδο...:wave2:


Για τα προβληματάκια, θα πω μόνο ότι έτυχαν!

Ο δικός μου κολητός που την έχει αυτός πρώτο χέρι, μόνο το θερμαινόμενο γκριπ κόπηκε το ένα, το έβγαλε το χερούλι, το κόλησε και τελείωσε!

Και τα φουντούρο ξέρω ότι βγάζουν πρόβλημα στην μίζα!

Υ.Γ.: Είμαι αρκετά άσχετος με μηχανάκια, αλλά προτού αγοράσω κάνω καλή ψακτική!

Είναι πολύ δύσκολο να πεις ότι καμία μηχανή δεν βγάζει προβληματάκια!