PDA

View Full Version : Προβλήματα Ducati monster



paris20vt
01/05/2007, 11:16
Μιας που έχω μπει στην τελική ευθεία για την αγορά Μ695 θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους και μη, αν ξέρουν για τυχών προβλήματα που παρουσιάζει το εν λόγω μοντέλο με την πάροδο του χρόνου!

Σε όποιον αντ/ο και αν έχω ρωτήσει μου είπε πως παρουσιάζει οτι και κάθε μηχανή τπτ παραπάνω αλλα αυτό δεν μου λέει κατι μιας και το R6 και R1 που είχα δεν μου παρουσίασε τπτ ποτέ σε συνολική διάρκεια 70,000km εκτός απο έναν ανορθωτή/σταθεροποιητή στην μπαταρία που αλλάχτηκε εντός εγγυήσεως!

dessert
01/05/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris20vt
Μιας που έχω μπει στην τελική ευθεία για την αγορά Μ695 θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους και μη, αν ξέρουν για τυχών προβλήματα που παρουσιάζει το εν λόγω μοντέλο με την πάροδο του χρόνου!

Σε όποιον αντ/ο και αν έχω ρωτήσει μου είπε πως παρουσιάζει οτι και κάθε μηχανή τπτ παραπάνω αλλα αυτό δεν μου λέει κατι μιας και το R6 και R1 που είχα δεν μου παρουσίασε τπτ ποτέ σε συνολική διάρκεια 70,000km εκτός απο έναν ανορθωτή/σταθεροποιητή στην μπαταρία που αλλάχτηκε εντός εγγυήσεως!


'Ολες οι monster έχουν τα κάτωθι προβλήματα:



1. Κουνάνε πίσω &
2. Σηκόνται μπροστά....

Έχω μιλήσει με τον κατασκευαστή και δεν κατάφερε να μου δώσει λύση. Τι να κάνουμε θα το υποστούμε..


:D

tolkmt-03
01/05/2007, 21:07
Εγώ φίλε μου,έχω 2500 χιλιόμετρα στο 695 και... προφανώς δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα.Το μόνο θέμα είναι οι θερμοκρασίες διότι πρόκειται για αερόψυκτη μηχανή αλλά το ήξερα αυτό πριν το πάρω.Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να σε αγχώνει όσον αφορα προβλήματα.Τα monster είναι χρόνια στην αγορά και θεωρούνται σκυλιά.

nickmonstro
01/05/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Τα monster είναι χρόνια στην αγορά και θεωρούνται σκυλιά. +1:smilea:

paris20vt
01/05/2007, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Εγώ φίλε μου,έχω 2500 χιλιόμετρα στο 695 και... προφανώς δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα.Το μόνο θέμα είναι οι θερμοκρασίες διότι πρόκειται για αερόψυκτη μηχανή αλλά το ήξερα αυτό πριν το πάρω.Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να σε αγχώνει όσον αφορα προβλήματα.Τα monster είναι χρόνια στην αγορά και θεωρούνται σκυλιά.

Μα αυτο με απασχολεί και εμένα πως ο πίσω κύλινδρος δεν εχει την ίδια θερμοκρασία με τον μπροστά. Αυτό μακροπρόθεσμα δημιουργεί προβλήματα σε αερόψυκτους κινητήρες :(

Οταν λες θερμοκρασίες τι εννοείς μπορείς να μου πεις περίπου τιμές που έχεις δει? Το εύρος?

Θυμάμαι με το R1 σε ανοικτούς δρόμους είχα απο 67-72 και στην πόλη απο 100-107 που έμπαινε το βεντιλατέρ.

dessert
01/05/2007, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris20vt
Μα αυτο με απασχολεί και εμένα πως ο πίσω κύλινδρος δεν εχει την ίδια θερμοκρασία με τον μπροστά. Αυτό μακροπρόθεσμα δημιουργεί προβλήματα σε αερόψυκτους κινητήρες :(
:nono: :nono:

Τα πάντα πάνω στη mostro είναι σχεδιασμένα ώστε να υπάρχει και στους 2 κυλίνδρους σωστή ψύξη. Δεν έχεις τρελές θερμοκρασίες για να υπάρχει φθορά, μακροχρόνια στους κυλίνδρους. Στην πόλη έχεις μέχρι και 120C και στο ταξίδι εξαρτάτε τι θα της κάνεις... Τα λάδια θέλει αλλαγή μόνο και ο κινητήρας δεν παθαίνει κάτι.

Πάντως R1 με 60 βαθμούς στο λάδι δεν έχω δει. Με το καλημέρα ανεβάζει 100+ και η επαφή σου με το ντεπόζιτο είναι δυσβάσταχτη. Με duc δεν θα δεις τέτοια πράγματα.

Κινητήρας Pantah ME 2000000 χιλ υπάρχει. Απο R1 δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει...

:wave2:

paris20vt
02/05/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
:nono: :nono:

Πάντως R1 με 60 βαθμούς στο λάδι δεν έχω δει. Με το καλημέρα ανεβάζει 100+ και η επαφή σου με το ντεπόζιτο είναι δυσβάσταχτη. Με duc δεν θα δεις τέτοια πράγματα.





Για θερμοκρασίες νερού μίλαγα, αυτο δείχνει στο καντραν της!

Πάντως ειμαι σε δίλημμα με το παρών θέμα και σκέφτομαι για το 800 μεριά που εχει και ενα ψυγείο λαδιού τουλάχιστον...
Είδωμεν...

dessert
02/05/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris20vt
Για θερμοκρασίες νερού μίλαγα, αυτο δείχνει στο καντραν της!

Πάντως ειμαι σε δίλημμα με το παρών θέμα και σκέφτομαι για το 800 μεριά που εχει και ενα ψυγείο λαδιού τουλάχιστον...
Είδωμεν...

Το ψυγείο λαδιού ΔΕΝ σου εξασφαλίζει τρελές διαφορές στην θερμοκρασια.
Το μοτερ αυτο πάντως, το απλό, το αερόψυκτο είναι ίσως το πιο αξιόπιστο που έχει βγάλει.
:wave2:

paris20vt
02/05/2007, 21:27
OK σε ευχαριστώ!

Ετσι κι αλλιώς μου αρέσει τόσο που θα το έπαιρνα και ας χάλαγε :rotflmao:

Xrider
03/05/2007, 09:19
Ακομα και το 600 παιρνει ψυγειο λαδιου...(αλλαγη στο καπακι του μπροστινου κυλινδρου) απλα δεν χρειαζεται.
Οι αεροψυκτοι κινητηρες ειναι σκυλια.
Εγω το Μ το εχω χρησιμοποιησει σαν παπακι,σαν εντουρο και σαν ταξιδιαρα και μονο μια φορα μου υπερθερμανθηκε στην Εθνικη...απο πατρα για Αθηνα με καυσωνα 2 το μεσημερι στο Κιατο.
Ομως ειχα κανει 110χλμ με ταχυτητες 160/180 συνεχεια.