PDA

View Full Version : Ducati Monster S4 Φλάντζα problem!



ant0ine
01/05/2007, 23:53
Καλησπέρα,

Παρατήρησα ένα προβληματάκι σήμερα καθώς ερχόμουν από Λάρνακα, το οποίο όπως διάβασα και έψαξα στο ducatimonster.com είναι κοινότυπο για τα S4 μανάρια μας..!!

Έχω λοιπόν μια μικρή διαρροή λαδιού από τη φλάντζα του κινητήρα, στο πάνω μέρος του, και από την πίσω μεριά. (περιγραφή ε; :eek: ). Δεν είναι κάτι τρελό, απλά φάνηκε πολύ λόγω της πίεσης του ταξιδιού. Σε normal βόλτες έχει πολύ μικρή διαρροή.

Κάτι σαν και αυτό είναι: http://www.ducatimonster.org/smf/index.php?topic=4169.0

Έχει κανείς υπόψη του αν είναι μόνο αυτό ή φταίει και κάτι άλλο;;;

Από κόστος; Πόσο περίπου πάει μια τέτοια εγχειρησούλα;

/*
A good percentage of S4's would leak there at the base gasket.

Mine leaked, and I plugged that gallery in the crankcase with a grub screw.
*/

Τι θέλει να πει ο ποιητής εδώ;;;


θενκ ιου!!:beer:

dessert
03/05/2007, 07:40
:mad:

Κάνε αυτό που πρότειναν και τα παιδιά στο forum. Καθάρισε καλά τη μοτοσυκλέτα και ρίξε λίγο τάλκ στην περιοχή. Κάνε της μια βόλτα και τσέκαρε απο που είναι η διαρροή. Επίσεις κάτι θα ξέρει ο μηχανικός που είχε ασχοληθεί με τη μοτοσυκλέτα(αυτός που είχε και το κόκκινο κλειδί). Ρώτα τόν και ρώτα και για το κόστος επισκευής.
Μπορείς να καταλάβεις αν ο κινητήρας είχε ανοιχτεί ξανά;;:confused:
Θα το βρεις από τα τελειώματα της φλατζόκολλας.
Πάντως αν κάνεις επισκευή, πρόσεχε πού θα την κάνεις.

:wave2:

dessert
03/05/2007, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine


Mine leaked, and I plugged that gallery in the crankcase with a grub screw.
*/

Τι θέλει να πει ο ποιητής εδώ;;;



Οτι το :a31: εστι φιλοσοφεί...

ant0ine
03/05/2007, 09:18
Ναι αυτό με το ταλκ, το διάβασα και στο ducatimonster.com και πρέπει να το κάνω..

Είναι δύσκολη διαδικασία;;; Γιατί εδώ διάβαζα στο παραπάνω site ότι μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με λίγη προσοχή..

Workshop manual αξίζει να αγοράσω;; Όταν βρω βασικά, γιατί μόνο ένα στα γερμανο-γαλλικά έχω βρει..!!!

Xrider
03/05/2007, 10:06
Αν αλλαξεις φλατζες μαλλον λυνεται και το προβλημα σου.
Το μανουαλ δεν ειναι αναγκη να το αγορασεις...υπαρχει στον Μουλο για να το κατεβασεις και νομιζω στην σελλιδα της Ducati.
Οι τυποι του DML πολλες φορες ειναι υπερβολικοι σε μηχανικα θεματα...την βρισκουν περισσοτερο να μαστορευουν παρα να οδηγουν...
Αν αρχησεις να βαζεις χερι μονος σου θα εισαι για πολυ καιρο παρκαρισμενος σε κομματια...
Το μαγαζι -συνεργειο απο οπου πηρες την μηχανη λογικα σου δινει ελαχστη εγγυηση 6-12 μηνων..ειναι νομος της Ε.Ε εκτος και αν την πηρες απο ιδιοτη οποτε και δεν εχει.


Ερωτηση ασχετη>Οταν οδηγεις στην Ελλαδα μπερδευεσαι?

ant0ine
03/05/2007, 10:22
χααχαχαχαχαχαχαχαχα!!:)

Καλά 2 μήνες είμαι εδώ, πιο πιθανό είναι να μπερδευτώ εδώ παρά Ελλάδα. Πάντως αν έχεις μηχανή δεν είναι δύσκολο. Ακολουθείς το λαό, πρόβατο κανονικά, όπου πάνε όλοι ακολουθείς. Αν είχα κουτί, θα ήταν πολύ πιο δύσκολο, μιας και εκεί οδηγείς ανάποδα..! :beer: :beer:

Αυτό πρέπει να το ψάξω με την εγγύηση, να δω νομικά πως στέκει, γιατί τη μηχανή στην ουσία την πήρα από ιδιώτη και όχι από μαγαζί. Σε αυτή την περίπτωση καλύπτομαι από τον ιδιώτη και πληρώνει εκείνος τα έξοδα;;;

Όσον αφορά το manual, κατάλαβα, θα ψάξω και μέσα στο site της Ducati, αλλά νομίζω ότι είχα βρει μόνο το owner manual και όχι κάτι άλλο..

Xrider
03/05/2007, 10:29
Απο ιδιωτη σιγουρα δεν καλυπτεσαι απο κανενος ειδους εγγυηση.
Αυτο ισχυει μονο για μαγαζια με μτχρσμν.:wave2:

ant0ine
03/05/2007, 10:34
εο εο οεο εεεο εο εο τον πούλο!!!

Δεν πειράζει, αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα που θα παρουσιάσει χαλάλι..!

Γιατί γενικότερα η μηχανή είναι χαρτί!! Την πήγα ταξίδι Λάρνακα, όπου και γνώρισα τους εταίρους Lupo και Kalesin, και στη διαδρομή φυσούσε το εργαλείο!! :)

Tropeas
03/05/2007, 17:21
Και αν το φτιάξεις απο όσο ξέρω μετά απο 10.000χλμ μάλλον θα στο ξαναπαρουσιάσει... :rolleyes:

dessert
03/05/2007, 20:02
Αν κολληθεί σωστά, δεν θα το ξαναπαρουσιάσει. Αλλά θα πέσει σε άνθρωπο που θα ασχοληθεί ή θα το κάνει για να κάνει τη δουλειά του...:(

Desmoquattro S4
23/05/2007, 14:38
[i]quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine


Mine leaked, and I plugged that gallery in the crankcase with a grub screw.
*/

Τι θέλει να πει ο ποιητής εδώ;;;
[/B]

Θελει να πει οτι εκλεισε την αναμονη παροχης λαδιου με μια "σκουλικοβιδα" και σταματισε.
Αυτο εκανα και εγω.

dessert
23/05/2007, 14:49
Και γιατί αγαπητέ να την αχρηστέψεις;;;:confused:

Desmoquattro S4
23/05/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Και γιατί αγαπητέ να την αχρηστέψεις;;;:confused:

Γιατι ειναι μια αναμονη που καταλιγει απλα στην φλαντζα! Παλιος σχεδιασμος που στα S4 δεν εφαρμοστικε και αφου μαλακιστικαν για 2 χρονια στο S4r την κλεισανε απο κατασκευης.

dessert
23/05/2007, 15:45
Δηλαδή δεν συμπληρώνεις λάδι;;;;

Desmoquattro S4
23/05/2007, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Δηλαδή δεν συμπληρώνεις λάδι;;;;

μαλον κατι αλλο καταλαβες... η διαροη ειναι απο εσωτερικο αγωγο κυκλοφοριας που καταλιγει σε dead end.

dessert
23/05/2007, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desmoquattro S4
μαλον κατι αλλο καταλαβες... η διαροη ειναι απο εσωτερικο αγωγο κυκλοφοριας που καταλιγει σε dead end.

Και γιατί τον έχει;;;:confused: :confused:

Desmoquattro S4
24/05/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Και γιατί τον έχει;;;:confused: :confused:

"Παλιος σχεδιασμος που στα S4 δεν εφαρμοστικε..."
Καπακια αλλης σχεδιασης απο τους κυλινδρους.
Μια οικονομικη ληση... mix n match

dessert
24/05/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desmoquattro S4
"Παλιος σχεδιασμος που στα S4 δεν εφαρμοστικε..."
Καπακια αλλης σχεδιασης απο τους κυλινδρους.
Μια οικονομικη ληση... mix n match

Συμπάθα με αδελφέ αν γίνομαι σπαστικός, αλλά ο κινητήρας σου έχει μια αναμονή λαδιού σε dead end. Δηλαδή κρατάει λάδι σε αναμονή για κάτι... Αυτή η αναμονή σου δημιουργεί πρόβλημα στη φλάντζα του καπακιού απο την πίεση και εσύ την κόβείς... Πάω καλά μεχρι τώρα;;;
Γιατί όμως να κλείσεις την αναμονή και να μην βάλεις σωστή ποσότητα λαδιου;;; Ο "κόπανος" που το σχεδίασε κάτι ήθελε να κάνει με αυτή την έρμη. Μπορεί και να του έκατσε στραβά δε λέω, αλλά γιατί την έβαλε;;;:confused: Αν δεν κάνω λάθος οι κινητήρες της duc έχουν ένα dip shump για το φρενάρισμα και το extreme cornering. Υπάρχει περίπτωση ο ποιητής να το έκανε γι αυτό ;;; :confused: Δεν λέω οτι δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε νοοτροπίες και σχεδιαστικά λάθη. Αλλά δεν νομίζω οτι αυτή η αναμονή είναι τυχαία...

Φιλικά:wave2:

dimikai
24/05/2007, 17:14
Δεν έχει σχέση με την ποσότητα λαδιού.Αυτή η "αναμονή" ξέμεινε από την εποχή των 916.
Οταν ο κινητήρας μπήκε στο S4 άλλαξαν την σχεδίαση αλλά αυτό ξεχάστηκε με τα γνωστά αποτελέσματα...

Δημήτρης

dessert
24/05/2007, 20:43
:eyepop: :eyepop:
Τι λές τώΡα!!!
:eyepop: :eyepop:

Και σε τι εξυπηρετεί;;;:confused:

:eyepop:

ant0ine
24/05/2007, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desmoquattro S4
Θελει να πει οτι εκλεισε την αναμονη παροχης λαδιου με μια "σκουλικοβιδα" και σταματισε.
Αυτο εκανα και εγω.

Δηλαδή αν αλλάξω φλάντζες, πάλι θα έχω τα ίδια;;;

Τέσπα, θα δοκιμάσω το σκηνικό με τη φλάντζα και αν δεν δω βελτίωση τότε θα κάνω αυτό που λες. Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό. Στο forum της ducatimonster διάβασα ότι είχε βγει ανακοίνωση γι αυτό ακριβώς το θέμα από την Ducati, το οποίο καλυπτόταν από την εγγύηση. Η αλλαγή που έκαναν ήταν αυτή δηλαδή;;;

dessert
24/05/2007, 22:55
Και σε 'μένα φαίνεται περίεργο...:confused: Απλά ταπώνοντας την αναμονή;;; Και γιατί να μην έχει σχέση η ποσότητα λαδιού για πιέσεις δε μιλάμε;;;; Εκτός και αν φταίει το κούμπωμα της αναμονής:confused: :confused:

Κάτι δεν λέμε σωστά. Αυτή η αναμονή που ξέμεινε κλπ, πού είναι;;;:confused:


90098

dimikai
25/05/2007, 00:47
Λοιπον η διοδος ειναι στην πισω δεξια πλευρα του block του μοτερ και ειναι τυφλη γιατη στο S4
ο κινητηρας ειναι "μιξη" oil cooled block με υδροψυκτες κεφαλες.Ετσι το λαδι μενει εκει και με τον καιρο εχεις διαρροη.Πρεπει να φραξεις τη διοδο με βιδα και κοκκινη locktite.H αλλαγη μονο
φλατζας ειναι προσωρινη λυση.Ο μηχανικος θα ξερει σιγουρα το προβλημα,ειχε βγει service bulletin(αρ.586)

Δημητρης

Desmoquattro S4
25/05/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine
Δηλαδή αν αλλάξω φλάντζες, πάλι θα έχω τα ίδια;;;

Τέσπα, θα δοκιμάσω το σκηνικό με τη φλάντζα και αν δεν δω βελτίωση τότε θα κάνω αυτό που λες. Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό. Στο forum της ducatimonster διάβασα ότι είχε βγει ανακοίνωση γι αυτό ακριβώς το θέμα από την Ducati, το οποίο καλυπτόταν από την εγγύηση. Η αλλαγή που έκαναν ήταν αυτή δηλαδή;;;

Λογικα ο μηχανικος θα το ξερει... αλλιος θα ελεγα πως δεν αξιζει να αλλαξεις μονο φλαντζα (φλαντζοκολα to be exact)... ειναι αρκετα λευτα τα εργατικα.. καντο μια και καλη.
Εχουν περασει 2 χρονια απο την επισκευη και ειναι μια χαρα.

dessert
25/05/2007, 20:28
Χμμμμ....
Καλύτερα να βρείς κάποιον που να ξέρει την περίπτωση. Η βίδα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο να μπεί, αλλά για να κολληθούν σωστά τα καπάκια, θέλει γνώση. Μπορεί να έχεις για παράδειγμα μεταλλικό θόρυβο άν πέσει λιγότερη κόλλα σε κάποιο σημείο ή άν δεν σφιχτεί κατάλληλα... Στη θέση σου θα πήγαινα στον μηχανικό που που την μαστόρευε πρίν την αγοράσεις!
:wave2:

Desmoquattro S4
25/05/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
... dip shump για το φρενάρισμα και το extreme cornering....


ασχετο αλλα μιας και αναφερθικε, Deep sump σε monster εχει μονο το S4RS & S4R '07.