PDA

View Full Version : ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ Gear Indicator



V-PLAYER
02/05/2007, 09:00
Αγαπητοι φιλοι καλημερα και παλι.
Χθες εγκατεστησα το gear indicator της datatool στο V-STROM 650 ABS που εχω.
Η συνδεσμολογια για τη συγκεκριμενη μηχανη ειναι η εξης:

Digi cable colour: ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ:

BLACK ΜΑΥΡΟ/ΑΣΠΡΟ(Η ΦΙΣΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ)
RED ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ/ΠΡΑΣΙΝΟ»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
YELLOW ΓΚΡΙ/ΑΣΠΡΟ(MAIN UNIT-ΤΡΑΒΑΣ ΚΑΛΩΔΙΟ)
GREEN ΡΟΖ/ΑΣΠΡΟ(ΦΙΣΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΑ)
BROWN ΜΠΛΕ /ΜΑΥΡΟ(»»»»»»»»»»»»»»»»»»»)
ORANGE ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ [B]

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟ.
ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΣΥΓΚΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ 1 ΩΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΒΙΔΕΣ ΚΑΙ 4 ΚΛΙΠΣ.



ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ Κ7.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ.

ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΛΕΤΕ.


__________________

T.R.E
02/05/2007, 09:35
Τωρα αφου το εβαλες ειμαι λιγο εκτος θεματος,απλα απανταω για καποιον που ισως ενδιαφερεται για Gear Indicator σε Suzuki,μιας που υπαρχει συσκευη που μπαινει χωρις κοψιμο-κολλημα,και λειτουργει και σαν αντικοφτης στα μεγαλα SS μοντελα,πχ Busa...

Ειναι αυτη ΕΔΩ (http://cgi.ebay.com/New-GIpro-Gear-Indicator-Advanced-TRE-for-Suzuki_W0QQitemZ330113576531QQihZ014QQcategoryZ25643QQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting) και απλα σηκωνεις ντεποζιτο και κουμπωνεις την φισα...

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα για να σας πω εντυπωσεις,το περιμενω για το Busa ενος φιλου και πιστευω οτι αξιζει τα παραπανω λεφτα του μιας και δεν κοβεις τιποτα και μπαινει σε 10 λεπτα...:wave2: :wave2:

SeNNinhA
02/05/2007, 10:13
Ουσιαστικά είναι 2 σε 1 συσκευή. TRE+Gear Indicator

To TRE και το SMART TRE (Τiming Retard Eliminator) εναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομά του.

Δεδομένα
1) Ολες οι μηχανές της Suzuki με FI εγκέφαλο έχουν διπλές πεταλούδες στην εισαγωγή (ουσιαστικά όλες απο τα SRAD και μετά)
2) Η μια πεταλούδα ελέγχεται άμεσα από το γκάζι και η άλλη από τον εγκέφαλο
3) Υπάρχουν διαφορετικές χαρτογραφήσεις για κάθε σχέση

4) Για τις πρώτες 3 σχέσεις και μέχρι το 50% του ανοίγματος του γκαζιού, ο εγκέφαλος καθυστερεί και εξομαλήνει το άνοιγμα της δεύτερης πεταλούδας ώστε η δύναμη να βγεί ομαλά στον δρόμο και δεν επιτρέπει στα απότομα ανοιγματα γκαζιού να κάνουν την μηχανή νευρική.


Η Suzuki το έκανε αυτό για να κάνει πιο ευκολο-οδήγητες της μηχανές της για τον πολύ κόσμο και για να εξασφαλίσει ότι σε αποτομα ανοίγματα του γκαζιού από χαμηλά δεν θα χάσεις τον έλεγχο της μηχανής από την απότομη κλοτσιά της ιπποδύναμης. Και επειδή αυτό το φαινόμενο είναι ιδιαίτερα έντονο στις 3 πρώτες σχέσεις εκεί επενέβηκε.

Τι κάνει το TRE?
Δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο. ενα απλό κυκλωματάκι με μια αντίσταση είναι που απλά εχει την κατάλληλη ωμική αντίσταση ώστε να καταλαβαίνει ο εγκέφαλος ότι εχει συνέχεια 5η ταχύτητα. Με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί και σαν αντικόφτης. ΠΡΟΣΟΧΗ μερικά εχουν κατασκευαστεί για 6η οπότε δεν λειτουργούν σαν αντικόφτης. Είναι Plug-In χωρίς μετατροπές και κοψίματα οπότε όποτε θέλεις απλά το αφαιρείς. Ξεκουμπώνεις μια φίσα και εκει κουμπώνεις το TRE σαν σφήνα στην σύνδεση.

Τι κάνει το SMART TRE?
Με το απλό TRE όταν έχεις νεκρά, κανονικά πρέπει να μπει ο χαρτης της νεκρας στον εγκέφαλο και να ρυθμίσει το ρελαντί του ανάλογα (λιγο πιο χαμηλά). Με το TRE είναι σαν να έχεις συνέχεια 5η οπότε πολλές φορές έχεις προβλήματα στην εκκίνηση του κινητήρα, ή με καταυασμένο το σταντ σβήνει αν δεν έχεις κρατημένο το συμπλέκτη (σε περιπτώσεις που η μηχναή δεν σε αφήνει να φύγεις με το σταντ ανοιχτό) και γενικά υπάρχει μια δυσλειτουργία. Το SMART TRE καταλαβαίνει την νεκρά και την εμφανιζει στον κινητήρα απλά.

Οδηγείες για Home Made TRE/SMART TRE εδώ:
http://wotid.com/tls/content/category/1/27/57/

Δες και στο ebay
http://search.ebay.com/search/search.dll?from=R40&satitle=tre+suzuki&category0=

WWW
02/05/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-PLAYER
Αγαπητοι φιλοι καλημερα και παλι.
Χθες εγκατεστησα το gear indicator της datatool στο V-STROM 650 ABS που εχω.
Η συνδεσμολογια για τη συγκεκριμενη μηχανη ειναι η εξης:

Digi cable colour: ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ:

BLACK ΜΑΥΡΟ/ΑΣΠΡΟ(Η ΦΙΣΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ)
RED ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ/ΠΡΑΣΙΝΟ»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
YELLOW ΓΚΡΙ/ΑΣΠΡΟ(MAIN UNIT-ΤΡΑΒΑΣ ΚΑΛΩΔΙΟ)
GREEN ΡΟΖ/ΑΣΠΡΟ(ΦΙΣΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΑ)
BROWN ΜΠΛΕ /ΜΑΥΡΟ(»»»»»»»»»»»»»»»»»»»)
ORANGE ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ [B]

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟ.
ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΣΥΓΚΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ 1 ΩΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΒΙΔΕΣ ΚΑΙ 4 ΚΛΙΠΣ.



ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ Κ7.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ.

ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΛΕΤΕ.


__________________

Βάλε καμια photo να το δούμε κι εμείς πως κάθησε πάνω στη μηχανη.

Αλήθεια το Gear indicator δείχνει την 6η ταχύτητα αν βάλουμε κυκλωματάκι TRE ή Deristrictor ή όπως αλλιώς λέγονται.

:eyepop: :eyepop: Μπερδεύτηκα !!!

V-PLAYER
02/05/2007, 15:43
Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ

Respect
02/05/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-PLAYER
Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ Δε ξεζιπάρει έχω την εντύπωση.

Τώρα για να πω την αμαρτία μου, εγώ δε πολυκατάλαβα τη χρησιμότητα αυτού του εργαλείου και πολύ, παρ'ό,τι δώσατε αρκετές εξηγήσεις.
Αυτό λειτουργεί σαν αντικόφτης ενώ παράλληλα απελευθερώνει την ένταση στην ισχύ του κινητήρα; Γίνεται πιο ξερόγκαζο το motore;

T.R.E
02/05/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Δε ξεζιπάρει έχω την εντύπωση.

Τώρα για να πω την αμαρτία μου, εγώ δε πολυκατάλαβα τη χρησιμότητα αυτού του εργαλείου και πολύ, παρ'ό,τι δώσατε αρκετές εξηγήσεις.
Αυτό λειτουργεί σαν αντικόφτης ενώ παράλληλα απελευθερώνει την ένταση στην ισχύ του κινητήρα; Γίνεται πιο ξερόγκαζο το motore;

Ποιου την λειτουργια δεν καταλαβες???Αυτο που τοποθετησε ο V-player απλα και μονο δειχνει τι ταχυτητα εχεις στο κιβωτιο....Τιποτα αλλο...

Το Gipro δουλευει και σαν αντικοφτης παραλληλα,τα εγραψε ο Senninha,μην τα ξαναγραφω...
Συμφωνα μ'αυτον που το πουλαει,(το περιμενω,δεν το εχω δοκιμασει ακομα),αυτο δειχνει κανονικα ολες τις ταχυτητες ανεξαρτητα απ'το αν δουλευει και σαν αντικοφτης εκεινη την στιγμη...


If a TRE device is installed on a bike equipped with OEM gear indicator (2006 GSXR models & ZX14), the OEM indicator becomes useless. However, the GIpro will indicate the gear selected regardless whether the built-in TRE is activated or not .

Ελπιζω να καταλαβες...

Respect
02/05/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Ποιου την λειτουργια δεν καταλαβες???Αυτο που τοποθετησε ο V-player απλα και μονο δειχνει τι ταχυτητα εχεις στο κιβωτιο....Τιποτα αλλο...

Το Gipro δουλευει και σαν αντικοφτης παραλληλα,τα εγραψε ο Senninha,μην τα ξαναγραφω...
Συμφωνα μ'αυτον που το πουλαει,(το περιμενω,δεν το εχω δοκιμασει ακομα),αυτο δειχνει κανονικα ολες τις ταχυτητες ανεξαρτητα απ'το αν δουλευει και σαν αντικοφτης εκεινη την στιγμη...



Ελπιζω να καταλαβες... Α.. οk! Μπερδεύτικα όταν διάβαζα τα του SeNNinhA σχετικά με τους εγκεφάλους, πεταλούδες κλπ.. :beer:

low__rider
03/05/2007, 01:21
Φιλε V-PLAYER ουτε εγω μπορω να ξεζιπαρω την φωτο.
...και για πες καμια λεπτομερια κοστος? τοπος αγορας? ebay?
...η καθυστεριση στις ενδειξεις ειναι μεγαλη σε φαση που ξενερωνεις η μικρη ουτε που το καταλαβαινεις?

V-PLAYER
03/05/2007, 08:58
Παιδια καλημερα
θα προσπαθησω να ξαναβαλω φωτογραφια γιατι μαλλον κατι δεν εχω κανει καλα.
Για τιμη δε μπορω να σου πω ακριβως γιατι μου το εκαναν δωρο αλλα ξερω οτι κοστιζει περιπου στα 100€.
Σε ελληνικο site το δινουν 93€.
Διευθυνση www.motoparts.gr or www.datatools.co.uk.

Οσο για την καθυστερηση επειδη παιρνει παλμο απο την καλωδιωση εχει μεγαλη σχεση για το σημα που δινει το καθε μοντελο μηχανης.
Το στρομ εχει αρκετα δυνατο σημα και η καθυστερηση δεν ειναι μεγαλη.Απο φιλο που το ειχε σε R6 ηταν αμεσοτατο,εδειχνε τα παντα αμεσως.

Εγω θα το χαρακτηριζα ενα ωραιο gadgetaki για τη μηχανη.
Αλλα μοντελα μηχανων το εχουν απο κατασκευης πανω.Τωρα για τη χρησιμοτητα που εχει αυτο ειναι προσωπικο θεμα του καθενος.Εμενα μεσα στη πολη με βολεψε αλλα και μεχρι Λουτρακι που ειχα παει το Σ.Κ της πρωτομαγιας με βοηθησε στην εθνικη πολυ γιατι ηξερα συνεχως τη ταχυτητα εχω μεσα οποτε αν χρειαζοταν να κανω προσπεραση γινονταν χωρις χασιμο χρονου.

Και παλι οτι χρειαστειτε εδω ειμαστε.

SeNNinhA
03/05/2007, 09:31
Για να ξεκαθαριστεί σχετικά με το TRE.

Δεν αποκαλύπτει νέα άλογα στην μηχανή σας. Απλά κάνει την απόκριση του γκαζιού πιό άμεση στις 3 πρώτες σχέσεις και μέχρι το 50% του ανοίγματος. Δηλαδή δεν υπάρχει πια καθυστέρηση στην απόδοση της ισχύος και όταν ανοίγεις το γκάζι τα άλογα βγαίνουν κατευθείαν στον δρόμο όπως στην υπόλοιπη περιοχή δηλαδή. Γίνεται λίγο πιο νευρική η μηχανή εαν το θέλετε αυτό.

V-PLAYER
03/05/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Για να ξεκαθαριστεί σχετικά με το TRE.

Δεν αποκαλύπτει νέα άλογα στην μηχανή σας. Απλά κάνει την απόκριση του γκαζιού πιό άμεση στις 3 πρώτες σχέσεις και μέχρι το 50% του ανοίγματος. Δηλαδή δεν υπάρχει πια καθυστέρηση στην απόδοση της ισχύος και όταν ανοίγεις το γκάζι τα άλογα βγαίνουν κατευθείαν στον δρόμο όπως στην υπόλοιπη περιοχή δηλαδή. Γίνεται λίγο πιο νευρική η μηχανή εαν το θέλετε αυτό.


Κανει για το V-STROM το συγκεκριμενο παιχνιδακι;

V-PLAYER
03/05/2007, 12:27
Νομιζω οτι τωρα η φωτογραφια θα εινα ενταξει:


86864

SeNNinhA
03/05/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-PLAYER
Κανει για το V-STROM το συγκεκριμενο παιχνιδακι;

Κάνει για ΟΛΑ τα SUZUKI που έχουν εγκέφαλο EFI.

Νομίζω το ίδιο ισχύει και για τα KAWASAKI

Respect
03/05/2007, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Για να ξεκαθαριστεί σχετικά με το TRE.

Δεν αποκαλύπτει νέα άλογα στην μηχανή σας. Απλά κάνει την απόκριση του γκαζιού πιό άμεση στις 3 πρώτες σχέσεις και μέχρι το 50% του ανοίγματος. Δηλαδή δεν υπάρχει πια καθυστέρηση στην απόδοση της ισχύος και όταν ανοίγεις το γκάζι τα άλογα βγαίνουν κατευθείαν στον δρόμο όπως στην υπόλοιπη περιοχή δηλαδή. Γίνεται λίγο πιο νευρική η μηχανή εαν το θέλετε αυτό. Άρα καλά το κατάλαβα!! :)

Respect
30/12/2007, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Τωρα αφου το εβαλες ειμαι λιγο εκτος θεματος,απλα απανταω για καποιον που ισως ενδιαφερεται για Gear Indicator σε Suzuki,μιας που υπαρχει συσκευη που μπαινει χωρις κοψιμο-κολλημα,και λειτουργει και σαν αντικοφτης στα μεγαλα SS μοντελα,πχ Busa...

Ειναι αυτη ΕΔΩ (http://cgi.ebay.com/New-GIpro-Gear-Indicator-Advanced-TRE-for-Suzuki_W0QQitemZ330113576531QQihZ014QQcategoryZ25643QQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting) και απλα σηκωνεις ντεποζιτο και κουμπωνεις την φισα...

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα για να σας πω εντυπωσεις,το περιμενω για το Busa ενος φιλου και πιστευω οτι αξιζει τα παραπανω λεφτα του μιας και δεν κοβεις τιποτα και μπαινει σε 10 λεπτα...:wave2: :wave2: T.R.E τι έγινε με αυτό το θέμα; Δοκιμάστηκε;