PDA

View Full Version : Crypton Help



cryptonakias
02/05/2007, 11:00
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM KAI ΕΙΔΑ ΟΤΙ EINAI ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ-ΕΧΩ ΕΝΑ YAMAHA CRYPTON TO ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΨΙΛΟΠΕΙΡΑΞΕΙ ΕΧΕΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟΠΙΣΤΟΝΟ 56ΧΙΛ,ΑΓΡΙΟ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ,ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ,ΠΛΑΝΙΣΜΕΝΟ ΚΑΠΑΚΙ,ΡΟΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΤΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ(ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΞΑΓΩΓΗΣ),ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ,ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ 26 MIKUNI(ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ) KAI ΕΞΑΤΜΙΣΗ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΟΨΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΟΦΤΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΚΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ Η 2 ΜΕ ΚΟΒΕΙ ΣΤΑ 55-60.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΜΑΜΑ ΜΕ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΟ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΔΕΥΤΕΡΑ 75-80.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?????

OzZzZzY
02/05/2007, 11:46
γεια σου φιλε! καλως ηρθες!
απ οτι παρατηρω δεν το εχεις ψιλοπειραξει το μηχανακι απλως! του χεις αλλαξει τα φωτα :winka:

αυτα τα κοψηματα που αναφερεσαι τι ειναι ακριβως? δηλαδη δεν ανοιγει αλλο το μηχανακι?παει δηλαδη την 2α στα 55-60 κ σταματαει εκει?μετα κοβει? ή μπερδευει και δεν ανεβαζει αλλο?

αυτα που σκεφτομαι ειναι 2 χωρις να μαι απολυτα σιγουρος..

μηπως εχει προβλημα στη τροφοδοσια και δεν ανοιγει περισσοτερο και πιθανο να χρειαζεται ζιγκλερωμα..

να σε ρωτησω και κατι.. το ταχυμετρο ειναι συνδεδεμενο στον πισω τροχο? οταν αλλαζεις γραναζωμα σε καποια παπια χρειαζεται και αλλαγη ταχυμετρου.. ισως το κοντερ δινει λαθος ενδειξη..
αυτα

:wave2:

OldMan
02/05/2007, 11:57
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ,ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙΟΙ ΣΤΟ FORUM ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ??
(ΜΑΣ ΠΡΗΖΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΜΕ ΤΟΥΜΠΑΝΙΑΣΜΕΝΑ ΠΑΠΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ "ΡΕΥΜΑΤΑ" ΤΟΥΣ...) :D

Υ.Γ.1
Αν όντως έκανες ΟΛΑ αυτά στο παπί, απορώ πως δουλεύει ακόμη...

Υ.Γ.2
Θα μας ενδιέφερε να αναπτύξεις λίγο αυτό το "Ροϊκή Εξέλιξη"...

Υ.Γ.3
ΜΗΝ μαζεύεις ότι έχεις ακούσει δεξια - αριστερά να κάνουν στα παπιά τους και μας τα συγκεντρώνεις εδώ, ψάχνοντας λύση σε φανταστικό πρόβλημα...

:wave2: :beer: :wave2:

power hornet
02/05/2007, 12:27
χωρις να ειμαι σιγουρος και ετσι οπως το λες πρεπει να ειναι ρευματα.
εκτος απο την μηχανη που εχω,εχω και ενα τσαλακι ψιλοτουμπανο,μια φορα εκει που πηγαινα μου εκανε κοψιματα σε ολες τις ταχυτητες,γαμωτο λεω τι εγινε το εκανε καθε μερα για μια εβδομαδα.
αποφασιζω να το κοιταξω τελικα το γαμημενο ηταν ενα καλωδιο ειχε ξεγυμνωθει και εκανε σωμα με αποτελεσμα να μου κανει βραχυκυκλωμα και μου εκανε κοψιματα,για κοιταξε το και δες κιολας μπας και ειναι η ηλεκτρονικη σου τα εχει παιξει.

cryptonakias
02/05/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
γεια σου φιλε! καλως ηρθες!
απ οτι παρατηρω δεν το εχεις ψιλοπειραξει το μηχανακι απλως! του χεις αλλαξει τα φωτα :winka:

αυτα τα κοψηματα που αναφερεσαι τι ειναι ακριβως? δηλαδη δεν ανοιγει αλλο το μηχανακι?παει δηλαδη την 2α στα 55-60 κ σταματαει εκει?μετα κοβει? ή μπερδευει και δεν ανεβαζει αλλο?

αυτα που σκεφτομαι ειναι 2 χωρις να μαι απολυτα σιγουρος..

μηπως εχει προβλημα στη τροφοδοσια και δεν ανοιγει περισσοτερο και πιθανο να χρειαζεται ζιγκλερωμα..

να σε ρωτησω και κατι.. το ταχυμετρο ειναι συνδεδεμενο στον πισω τροχο? οταν αλλαζεις γραναζωμα σε καποια παπια χρειαζεται και αλλαγη ταχυμετρου.. ισως το κοντερ δινει λαθος ενδειξη..
αυτα

:wave2:
ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 55-60 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΟΦΤΗ.ΤΟ ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ

div400
02/05/2007, 12:39
απο οτι λες εχεις αλλαξει και το γραναζωμα του παπιου...

μεγαλυτερο γραναζωμα= μικροτερη τελικη!


σωστα δε λεω?:look: :alien: καποιος θα τραβαει τις λιγοστες κοτσιδες του αν κανω λαθος

OldMan
02/05/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ Η 2 ΜΕ ΚΟΒΕΙ ΣΤΑ 55-60.
Δηλ. για να στο έκανε ψηλά, έπρεπε η 2α σου να πιάνει τα 120 ???:look:

gcrook
02/05/2007, 12:50
Αυτο το χωρις φιλτροχοανη που εγραψες δεν μου πολυαρεσει.
Ιδιο προβλημα περιπου σε καζεαρ φιλου, (με τις ιδιες μετατροπες πανω κατω οι οποιες γινονται αρπακολατζιδικα απο κασταναδες και οχι μηχανικους) .
Δεν μπορουσαμε να διευκρινισουμε αν ηταν προβλημα τροφοδοσιας, (αν και βελτιωθηκε ελαχιστα τοποθετωντας φιλτρο και ρυθμιζοντας το καρμπ) ,διοτι ειχαν γινει και εκει τερατωδεις μετατροπες με αμφιβολου ποιοτητας εργασια και.....μυστηρια "γυαλισματα" σε κυλινδρους και καπακια) .

Παντως να ξερεις οτι το να βγαλεις απολυτη δυναμη σε παπι συνεπαγεται τετοιου ειδους προβληματα
γιατι...ετσι!!!!
(Να εχεις και κανα πιστονι στη καβατζα ε; )
:sad:

OldMan
02/05/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.................
KSEREIS OTI ME TRELENEIS OTAN MILAS "EPISTIMONIKA" ...!!! :blush:

gcrook
02/05/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
KSEREIS OTI ME TRELENEIS OTAN MILAS "EPISTIMONIKA" ...!!! :blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε γιατι με ξεφτιλιζεις τωρα; :rotflmao:
Κουβεντα κανω μπας και καταλαβει οτι ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να βγαλει ακρη καποιος ευκολα σε τετοιες καταστασεις.
Εχω αδικο; :confused: :sad:

OldMan
02/05/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εχω αδικο; :confused: :sad:
Καθόλου ρε Ζώρζ ..!!!
(αλλά άντε να το καταλάβει ο cryptonakias ...)

:wave2: :beer: :wave2:

cryptonakias
02/05/2007, 13:21
TO ΠΑΠΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΠX ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΟLDMAN

cryptonakias
02/05/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
απο οτι λες εχεις αλλαξει και το γραναζωμα του παπιου...

μεγαλυτερο γραναζωμα= μικροτερη τελικη!


σωστα δε λεω?:look: :alien: καποιος θα τραβαει τις λιγοστες κοτσιδες του αν κανω λαθος
ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΙΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΕΛΙΚΗ

xampos
02/05/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΠX ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΟLDMAN

παντα ετσι κανει






















αλλα μετα ισιωνει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ειναι να τον πετυχεις στα κεφια του :lol:

OzZzZzY
02/05/2007, 14:47
cryptonakia εχει ψωνιστει επειδη ξερει 5 πραγματακια (:rolleyes: :rolleyes: ) και επειδη ειναι παλιος.. ειναι κ στα ωραια να γινε μπαμπογερος και καταλαβαινεις...... :smokin: :smokin:
αν δεν ξερεις να λυνεις και να δενεις τον αντιδραστηρα του Δημοκριτου τοτε δεν σΕ μιλαει
:blush: :blush:

alex14
02/05/2007, 14:58
Εγω λεω να δεσεις τον αγριο εκκεντροφορο σε καμια κολωνα για μια βδομαδα μεχρι να ημερεψει λιγο. :winka:

:D

OldMan
02/05/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
TO ΠΑΠΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ
Αν εννοείς ότι όλες τις παραπάνω μετατροπές τις έκανες μόνος σου (που σημαίνει ότι ξέρεις τι περίπου γίνεται στον κινητήρα σου...) δεν νομίζω να σε δυσκολέψει η επίλυση του "προβλήματος" που αναφέρεις ...

Αν σου τα κάνανε άλλοι ή δεν ξέρανε τι τους γίνεται ή ξέρανε αλλά δεν στο είπανε:winka:

Υ.Γ.1
Αν δεν έχεις αλλάξει ηλεκτρονική, μόνο με "άγριο" εκκεντροφόρο δεν κάνεις και πολλά πράγματα !!
(πιθανότατα φταίει η ηλεκτρονική σου γιατί ανέβασες μεν συμπίεση αλλά δεν άλλαξες την προπορεία στην ανάφλεξη...)

Υ.Γ.2
Περιμένουμε ακόμη εκείνη την "Ροϊκή εξέλιξη" ...

:wave2:

OzZzZzY
02/05/2007, 15:03
σαν διαδικασια και τι σημαινει στανταρ το ξερεις..τι ακριβως θες να σου πει?

OldMan
02/05/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
σαν διαδικασια και τι σημαινει στανταρ το ξερεις..τι ακριβως θες να σου πει?
Εσύ τράβα να διαβάσεις, γμτ την παρακόλα σου !!! :D :smokin: :D

@ρχίδια Γεωπονική θα δεις ..!!!:D

OzZzZzY
02/05/2007, 15:12
ανα 3ωρο κανω το 15λεπτο διαλειμμα μου στο φορουμ :smokin:

cryptonakias
02/05/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν εννοείς ότι όλες τις παραπάνω μετατροπές τις έκανες μόνος σου (που σημαίνει ότι ξέρεις τι περίπου γίνεται στον κινητήρα σου...) δεν νομίζω να σε δυσκολέψει η επίλυση του "προβλήματος" που αναφέρεις ...
:wave2:
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ

perastikos
02/05/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ανα 3ωρο κανω το 15λεπτο διαλειμμα μου στο φορουμ :smokin:

Μεγάλη λαλακία αν το λες σοβαρά... Ανά 3ωρο κάνουμε διάλειμμα στον καθαρό αέρα όχι μπροστά στο pc :nono: Αν κατάλαβα σωστά ετοιμάζεσαι για πανελλήνιες, ε? Καλή επιτυχία :wave2:
Μπορεί από μηχανές να ξέρω λίγα αλλά στο διάβασμα είμαι καλός :smilea:

Και για να μην είμαι οff topic: Φιλαράκι βάλε linux να δεις την υγειά σου :lol: :lol:

OldMan
02/05/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ
Για κάτσε λίγο ρε κούκλε, να βγάλουμε μια άκρη ...

Όλα αυτά που έκανες στο μηχανάκι σου ξέρεις ΓΙΑΤΙ τα έκανες ???
(το καθένα μόνο του και στην συνέχεια σε συνδυασμούς...)

π.χ. γιατί πλάνισες το καπάκι ??

dirtbird
02/05/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για κάτσε λίγο ρε κούκλε, να βγάλουμε μια άκρη ...


.εμένα να μου τρυπήσεις την μύτη...


ps: εκτός από τον old, ενδιαφέρονται και άλλοι για την ροική εξέλιξη....:wave2:

OldMan
02/05/2007, 15:44
Θα μας πάρει μυρωδιά ο reinmaster και θα κρεμαστεί από τα flexible σβουράκια του :rolleyes:

dirtbird
02/05/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα μας πάρει μυρωδιά ο reinmaster και θα κρεμαστεί από τα flexible σβουράκια του :rolleyes:

Superflow με παποκεφαλή να δω και θα κολλήσω την εξάτμιση με UHU

ωχ μου ξέφυγε.... :rolleyes:

cryptonakias
02/05/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για κάτσε λίγο ρε κούκλε, να βγάλουμε μια άκρη ...

Όλα αυτά που έκανες στο μηχανάκι σου ξέρεις ΓΙΑΤΙ τα έκανες ???
(το καθένα μόνο του και στην συνέχεια σε συνδυασμούς...)

π.χ. γιατί πλάνισες το καπάκι ??
TO ΚΑΠΑΚΙ ΠΛΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΚΑΦΤΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΥΣΕΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΥΣΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟΣ,ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 1ΧΙΛ.

OldMan
02/05/2007, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
TO ΚΑΠΑΚΙ ΠΛΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΚΑΦΤΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΥΣΕΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΥΣΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟΣ,ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 1ΧΙΛ.
Δεν κατάλαβα Χριστό...:confused:

Οι μεγαλύτερες βαλβίδες μπήκαν στο υπάρχον καπάκι ??
(και αν ναι, ΠΟΥ σκάφτηκε ο χώρος καύσης ?? - και μην μου πεις στις "πατούρες" γιατί θα μιλήσω άσχημα για τον μηχανικό σου !!)

Με τον λόγο συμπίεσης τι έγινε τελικά ??
(αυξήθηκε, μειώθηκε, έμεινε ίδιος ή δεν μας ενδιαφέρει ??)
:confused:

Υ.Γ.
Η "μείωση" που έκανες στον χώρο καύσης (όποιον και αν εννοείς...) είναι της τάξης των 0,02cm^3 !! (0,56^2/2 Χ3.14 Χ 0,1)

cryptonakias
02/05/2007, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν κατάλαβα Χριστό...:confused:

Οι μεγαλύτερες βαλβίδες μπήκαν στο υπάρχον καπάκι ??
(και αν ναι, ΠΟΥ σκάφτηκε ο χώρος καύσης ?? - και μην μου πεις στις "πατούρες" γιατί θα μιλήσω άσχημα για τον μηχανικό σου !!)

Με τον λόγο συμπίεσης τι έγινε τελικά ??
(αυξήθηκε, μειώθηκε, έμεινε ίδιος ή δεν μας ενδιαφέρει ??)
:confused:

Υ.Γ.
Η "μείωση" που έκανες στον χώρο καύσης (όποιον και αν εννοείς...) είναι της τάξης των 0,02cm^3 !! (0,56^2/2 Χ3.14 Χ 0,1)
Οι βαλβιδες μπηκαν στην μαμα κεφαλη τωρα πως καταφερε να τις βαλει δεν ξερω και να φανταστεις οτι και οι δυο ειναι 5χιλ. μεγαλυτερες απο τις μαμα,
με την συμπιεση δεν ξερω τι εγινε οπως σου ειπα το φτιαχνω μονος μου και δεν εχω οργανο να την μετρησω αλλα πρεπει να εχει αυξηθει με σχεση πριν και το καταλαβα απο την μανιβελα κατεβαινει πιο δυσκολα και επειδη δυσκολευεται και η μιζα να γυρισει το μοτερ.
Οσο για την ροϊκή εξελιξη δεν ξερεις τι ειναι και θελεις να σου πω??????

div400
03/05/2007, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
...
Οσο για την ροϊκή εξελιξη δεν ξερεις τι ειναι και θελεις να σου πω??????

:eyepop: :uplate: :hypnotize


δεν τα λενε αυτα παλικαρι μου... και εισαι και νεο παιδι ακομα...

αχχχχ θα σε βρουνε στον θαλαμο καυσης με βαλβιδα στο στερνο καρφωμενη.....

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

S705
04/05/2007, 14:02
Θες ανα κεηχιν 24 με λαιμο,κολαρο και χοανη της k&n???
μηλαω για το καρμπ που δηνη η ιδια η yamaha για το crypton.
δουλευει πολυ καλα.το ειχα πανω στο δικο μου αλλα μετα τημ μηχανη που πηρα το εβγαλα για να μην καιω πολυ.

αν το θες στειλα Π.Μ.

OldMan
04/05/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
Οι βαλβιδες μπηκαν στην μαμα κεφαλη τωρα πως καταφερε να τις βαλει δεν ξερω και να φανταστεις οτι και οι δυο ειναι 5χιλ. μεγαλυτερες απο τις μαμα...

με την συμπιεση δεν ξερω τι εγινε...
Επειδή προφανώς δεν θα ξέρεις τι έγινε και με τα υπόλοιπα (οπότε μάλλον δεν θα μπορέσουμε να συννενοηθούμε...) άρχισε να ψάχνεσαι από την ηλεκτρονική σου !!!

(κυκλοφορούνε και κάτι έτοιμα κιτ για "ρεύματα", αλλά δεν είναι και πολύ αξιόπιστα...)


:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.
Για την Ροϊκή Εξέλιξη λέω να ανοίξω κανένα βιβλίο !!!
(πήγα να λουφάρω, αλλά με τσάκωσες...) :wave2:

cryptonakias
04/05/2007, 15:47
ΑΑΑΑ κατι που δεν ειπα,μερικες φορες το μηχανακι κανει αυτο το κοψιμο(σαν κοφτης)το ξεπερναει και συνεχιζει με δυναμη να ανεβαζει,αλλα τις περισσοτερες φορες το κανει αυτο το κοψιμο και μενει εκει,παντως το μπουζι που το βγαζω αλλες φορες εχει μπεζ χρωμα και αλλες μαυρο.

fantacid
06/05/2007, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
TO ΚΑΠΑΚΙ ΠΛΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΚΑΦΤΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΥΣΕΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΥΣΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟΣ,ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 1ΧΙΛ.


ή ο μηχανικος σου στα λεει μπερδεμενα ή εχεις μπερδευτει ελαφρως!!!!


εβαλες μεγαλυτερες βαλβιδες αρα εβαλες κ μεγαλυτερες εδρες σωστα?

κ βρισκουν μεταξυ τους? αρα πρεπει να μετακίνησες τους οδηγους !! :eyepop:



Αρχικά δημιουργήθηκε από cryptonakias
Οι βαλβιδες μπηκαν στην μαμα κεφαλη τωρα πως καταφερε να τις βαλει δεν ξερω και να φανταστεις οτι και οι δυο ειναι 5χιλ. μεγαλυτερες απο τις μαμα,

το κρυπτον 52αρι δεν φοραει?

+10χιλ απο τις βαλβιδες πρειπει να το κανες 62,σωστα?!?!?


αυτο δεν ειναι κρυπτον ειναι το απολο 13!!!!!

cryptonakias
07/05/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ή ο μηχανικος σου στα λεει μπερδεμενα ή εχεις μπερδευτει ελαφρως!!!!


εβαλες μεγαλυτερες βαλβιδες αρα εβαλες κ μεγαλυτερες εδρες σωστα?

κ βρισκουν μεταξυ τους? αρα πρεπει να μετακίνησες τους οδηγους !! :eyepop:




το κρυπτον 52αρι δεν φοραει?

+10χιλ απο τις βαλβιδες πρειπει να το κανες 62,σωστα?!?!?


αυτο δεν ειναι κρυπτον ειναι το απολο 13!!!!!
Εχουν αλλαχθει οι οδηγοι και οι βαλβιδες ειναι απο honda παντως στο overlap που ειναι ανοιχτες και οι δυο βαλβιδες εχουν αρκετη αποσταση για να μην βρουν ,το crypton μαμα ειναι 49χιλ.Αυτα τα εκανα επειδη ειχα παθει ζημια και μιας που ειπα να την φτιαξω την κεφαλη ειπα να την αναβαθμισω και οντως εχει τρομερη διαφορα σε αποδοση και κυριως στα ψηλα με σχεση πριν που το ειχα 56χιλ. με μαμα βαλβιδες.
Δειτε τη ζημια της κεφαλης και του πιστονιου και ολα αυτα απο μια βαλβιδα που εβαλα ιμιτασιον και φρακαρε στον οδηγο
http://briefcase.pathfinder.gr/download/573805

OzZzZzY
07/05/2007, 10:15
ωραιο πιστονι :rolleyes: