PDA

View Full Version : νέος για 125-200ρι on-off



vthn
02/05/2007, 12:23
κατ΄αρχάς καλώς σας βρήκα!
:wave2:

αν και διαβάζω εδώ και καιρό το forum αυτή είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω.

οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 15 χρόνια, και εσχάτως αποφάσισα να αγοράσω και κάποια μηχανή. Η χρήση θα είναι μέσα στην πόλη και σε νησί με μεγαλύτερη απόσταση τα 30 χλμ. Σχεδόν κατέληξα στα 125αρια on-off (XT kai ΧR) αν και θα ήθελα κάτι καινούριο μεγαλύτερο (200-250) αλλά μετά απο αυτά ξεκινάνε τα 600+. Σε μεγαλύτερο από 250 δεν θέλω να πάω για πολλούς λόγους.

Η ερώτηση είναι η εξής:

α) για την παραπάνω χρήση θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με τα 125 cc; (ταξίδια δεν πρόκειται να κάνω με μηχανή)

β) καινούριο γνωστό 125ρι με περίπου 3000 euro ή το παρακάτω καινούριο 200ρι με περίπου 1850 euro;
http://www.shineray.com/html/prodshow.asp?id=266&typeid=163

http://www.shineray.co.nz/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=16&osCsid=0e31e7e19f624c602ac5d7801c80cfcb

το 200ρι αυτό υπάρχει στη σελίδα της euromotors, και έψαξα κάποια πράγματα μέσω google. Ο αντιπρόσωπος λέει πως προέρχεται από honda.

σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

OldMan
02/05/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
το παρακάτω καινούριο 200ρι με περίπου 1850 euro;
Τα 350$ πως γίνονται 1850€ ??? :confused:

vthn
02/05/2007, 12:48
η τιμή σε αυτή τη σελίδα είναι 2395 δολ Ζηλανδίας +350 (road costs). Σε ευρώ δεν ξέρω πόσα είναι...

1850ευρώ μου είπε στο τηλέφωνο ο αντιπρόσωπος της euromotors

xampos
02/05/2007, 13:21
250 εντουρο φιλε

οτι πρεπει για νησι

και καλυτερα μεταχειρισμενο

:wave2:

minotauros
03/05/2007, 12:54
Κι εγώ ρε φίλε το ίδιο προβλημα έχω!!! Θελώ on-off αλλά έτσι όπως τα έχουν κάνει μετά από τα 125 πρέπει να πας στα 600 αν θες καινούργιο, εκτός κι αν προτιμάς το KLE. Εμένα μάλλον για το XR125 με κόβω, για τα υπόλοιπα αγνώστου προελεύσεως δε ξέρω!!!Μπορεί να βγούν αστέρια αλλά αν δεν βγούν ποιός σου τα φτιάχνει???Αν μάθεις κάτι περισσότερο γι αυτα πές το, μ' ενδιαφέρει κι εμένα.

vthn
03/05/2007, 16:06
εγώ τείνω προς το XT, αλλά 3300 για 10 άλογα (τόσο είναι τα καινούρια) μου φαίνονται πολλά...
περίπου τόσα πρέπει να είχε η 125αρα πάπια που έκανα μάθημα για δίπλωμα. Για τις μετακινήσεις που το θέλω μπορεί και να μην είναι πρόβλημα αλλά η εμπειρία μου είναι μόνο τα μαθήματα του διπλώματος οπότε δεν μπορώ να κρίνω..

αν μάθω κάτι για την παραπάνω μηχανή θά είναι από το δίκτυο γιατί και να πάω να τη δω ή ακόμη και αν κάνω βόλτα δεν θα καταλάβω και τίποτα αφού η εμπειρία μου είναι μηδενική.. το μόνο που βλέπω είναι πως η έκδοση για Ε.Ε. έχει λιγότερη ισχύ από αυτή που κυκλοφορεί στη Ν. Ζηλανδία. Μάλλον λόγω ρύπων. Στο τηλέφωνο μου είπαν πως είναι αντγραφή της honda xlr.

vthn
05/05/2007, 02:52
ξέρει κανείς κάτι για το kymco stryker; είδα ένα έξω που πρέπει να ήταν αυτό. από εμφάνιση καλό, αλλά αν η τιμή είναι 3190 που βλέπω σε αυτό το site δεν νομίζω να το προτιμήσω...

fantacid
05/05/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
(ταξίδια δεν πρόκειται να κάνω με μηχανή)



μη το λες, μη το λες!!!

α καλως ηθρες κ τσακο μια :beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

raistlin
05/05/2007, 13:44
Επειδή και εγώ σε αυτή την κατηγορία είμαι υπάρχει περίπτωση να δούμε χρ250 καινούριγο κάποια στιγμή σύντομα? ή πρέπει να βρω από μεταχειρισμένο?

Α και καλώς σας βρήκα :beer:

vthn
06/05/2007, 20:06
στην παρακάτω διεύθυνση,

http://www.seaa.gr/data/pdf/2007-4-f.pdf

μπορεί να δει κανείς τις πωλήσεις του κάθε κατασκευαστή. Μπορώ κάπου να βρω πως κατανέμονται αυτές οι πωλήσεις ανά μοντέλλο; με ενδιαφέρει η shineray συγκεκριμένα.

vthn
26/05/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από minotauros
Αν μάθεις κάτι περισσότερο γι αυτα πές το, μ' ενδιαφέρει κι εμένα.

πέρασα από την αντιπροσωπεία και είδα τη μηχανή. Από εμφάνιση, η μπλε-άσπρη πολύ καλή (τουλάχιστον για το γούστο μου). Ο αντιπρόσωπος μου είπε πως ο κινητήρας είναι από το παλιό 200ρι xlr της χόντα φτιαγμένος στην Κίνα. Από net είδα πως η shineray κατεβαίνει σε αγώνες mx και γενικότερα φαίνεται αναπτυσσόμενη εταιρία. Επίσης μου είπε πως είναι ο κινητήρας με τον εκκεντροφόρο επί κεφαλής γιατί μάλλον βγαίνουν και κάποια με διαφορετική διάταξη. Στο www.euromotors.gr έχει και το δίκτυο αντιπροσώπων για ανταλλακτικά κλπ. Παίρνει ανταλλακτικά και από honda απ΄ότι μου είπε (δεν μπορώ να το τσεκάρω) αλλά δεν συμφέρει οικονομικά.

vthn
26/05/2007, 16:36
επίσης μια ακόμη επιλογή για καινούριο on-off στα 200cc, είναι το YMC 200 CROSSER (www.ymc.gr). Είναι καινούριο μοντέλλο, τιμή στα 1890 € και εγγύηση 2 χρόνων. Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό; Ψάχνω στο νετ να βρω κάτι για την κατασκευάστρια εταιρία αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο..
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη γιατί η αγορά θα γίνει μάλλον μέσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο Ιουνίου.

minotauros
27/05/2007, 13:35
Το crosser μ' αρεσε κι εμένα αλλα δε ξέρω τι ρόλο βαράε, πάντως για καινούργιο με 1890 Εuro και 2 χρόνια εγγύηση μια χαρά μου φαίνετε.
Εγώ βρίσκω και κάτι μεταχειρισμένα Χr250 με 2000 Euro αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα, να πάρω καινούργιο κι ότι να ναι ή Honda 5 χρονών με 20.000 χλμ.
Αν μάθεις κάτι περισσότερο για το ymc πες μου σε παρακαλώ.

minotauros
27/05/2007, 13:38
Αν είσαι απο Αθήνα δεν θα ήταν κακό να πας και ια βόλτα απο την αντιπροσωπεία να το δεις κι απο κοντά

vthn
27/05/2007, 20:35
θα περάσω μάλλον το επόμενο σκ.

Eάν είσαι σίγουρος πως είναι πέντε χρονών, έχει πραγματικά 20000, δεν έχει φάει γερή στούκα και δεν το είχε κάποιος που το "ξέσκιζε" χωρίς να το προσέχει σκέψου το για το honda. Το κακό είναι πως το 90% των αγγελιών είναι με λίγα χιλιόμετρα και δεν ξέρεις ποιον να πιστέψεις..

minotauros
06/06/2007, 14:05
Τι έγινε πήγες τελικά στη ymc? Το δες το crosser?

nasos7
07/06/2007, 14:18
XR125 ASIZITIH! proton honda = egihsh den tha xlalash pote epishs epidi to ksero to mhxanakh ixe filaraki benei stis strofes opos den fadazese otan to protoblepeis ine poli aneto exei kales ropes kai den kolai se anifores anabashs lakoubes xomatodromous gia to nish skarfalonh pezodromia sthn poli kai ola ta lipa kai epidi exo dei kodra xt me xr sta 400 metra to xr toudose ta papoutsia sto xeri ine poli pio grigoro logo kinhthra kai granazomatos pados gia kathimering xrish kai gia na bis sta prokatarktika tou enduro sto protino !

nasos7
07/06/2007, 14:19
sorry lathos post LOLLLL

nasos7
07/06/2007, 14:19
XR125 ASIZITIH! proton honda = egihsh den tha xlalash pote epishs epidi to ksero to mhxanakh ixe filaraki benei stis strofes opos den fadazese otan to protoblepeis ine poli aneto exei kales ropes kai den kolai se anifores anabashs lakoubes xomatodromous gia to nish skarfalonh pezodromia sthn poli kai ola ta lipa kai epidi exo dei kodra xt me xr sta 400 metra to xr toudose ta papoutsia sto xeri ine poli pio grigoro logo kinhthra kai granazomatos pados gia kathimering xrish kai gia na bis sta prokatarktika tou enduro sto protino !

nasos7
07/06/2007, 14:20
to lathos post pigene alou ......... ston chen chen

vthn
07/06/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από minotauros
Τι έγινε πήγες τελικά στη ymc? Το δες το crosser?

το σκ δεν κατέβηκα Αθήνα και δεν πήγα. Σύντομα πάντως θα περάσω.

vthn
11/06/2007, 21:17
τελικά φίλε minotauros σήμερα παρήγειλα το shineray xy200gye από τη euromotors για τους παρακάτω λόγους:

α) δεν θεωρώ όλα τα Κινέζικα ίδια. Τουλάχιστον το shineray ξέρεις ποιός το φτιάχνει.
β) έστειλα mail στη μαμά εταιρία και μου απάντησαν σε τρεις μέρες
γ) ο κινητήρας προέρχεται από honda, που σημαίνει πως για τα συνεργεία και τους μάστορες δεν είναι κάτι άγνωστο.
δ) παίρνει ανταλλακτικά honda, και μάλλον και lifan που σημαίνει πως θα υπάρχει επάρκεια.
ε) η shineray είναι ο μοναδικός κατασκευστής από Κίνα που συμμετέχει στο πρωτάθλημα MX (μπορεί και να μην σημαίνει τίποτα)

Για εμένα που η μηχανή είναι απλά τρόπος μετακίνησης και ήθελα κάτι ως πρώτη μηχανή για να μάθω, να μην λυπάμαι να πάω σε παραλίες και κανένα χωματόδρομο κλπ μου φάνηκε καλή επιλογή.

Αν όμως για σένα η μηχανή είναι η κ@υλα σου, το hobby σου, το φετίχ σου (και καλά κάνεις) και θέλεις ότι καλύτερο ίσως πρέπει να ψάξεις αλλού

:wave2:

nasos7
12/06/2007, 12:14
SOSTOS O MAGAS :a19:

minotauros
24/06/2007, 18:33
Sorry ρε φίλε που σε ξέχασα αλλά είχα καιρό να ασχοληθώ, πως τα πας; Το πήρες τελικά; Άντε καλορίζικο και καλοτάξιδο:beer: :beer:
Στο έφεραν, το πήρες στα χέρια σου; Τι λέει καλό;
Στέλνε πότε-πότε τις εντυπώσεις σου και καμιά φότο να ξεφεύγουμε απο τα συνηθισμένα.
Άντε καλά και πολλά χιλιόμετρα και μακάρι να σε δικαιώσει και να σου βγεί διαμάντι :wave2:

vthn
25/08/2007, 21:53
έχω φτάσει αισίως τα 1300km, μέχρι στιγμής χωρίς πρόβλημα!
Βέβαια δεν είμαι και ο πιο αξιόπιστος στην κρίση μου γιατί δεν έχω εμπειρία από άλλες μηχανές πέραν της πάπιας της σχολής και ένα νοικιασμένο dr200 για μιάμιση μέρα...

Από κατανάλωση 2,8 lt/100km περίπου, χωρίς τρελό άνοιγμα στο γκάζι (τα περισσότερα χλμ ήταν κατά τη διάρκεια του στρωσίματος)
Από επιδόσεις είμαι ευχαριστημένος σε σχέση με αυτό που περίμενα. Σε ανηφορική ευθεία βλέπω περίπου 100 χλμ και στην ίδια ευθεία κατεβαίνοντας 115 χωρίς να προλάβω να τερματίσω και στις δύο περιπτώσεις (για επίπεδη ευθεία μεγάλου μήκους θα σου πω όταν το φέρω Αθήνα στρωμένο..) Είμαι 1,88 και 95κιλά και έχω βάλει και μια μπαγαζιέρα 44 λίτρων της yamaha. Στα 70-80 χλμ που επιτρέπουν οι δρόμοι του νησιού πάει πολύ άνετα.
Φίλοι με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα που το είδανε τους άρεσε και τους φάνηκε καλοφτιαγμένο.
Έχω κάνει και κάποιες μικρές διαδρομές δικάβαλο, αλλά αν θέλω να ανεβάσω κάποιον με ίδιες διαστάσεις με μένα μάλλον θα έχω πρόβλημα.. Δικάβαλο για μεγάλες διαδρομές δεν θα έχει πρόβλημα το μηχανάκι, αλλά δεν βολεύομαι εγώ όπως όταν είμαι μόνος. (Θα σου ξαναπώ όταν θα είμαι πιο έμπειρος..)
Δύο φορές που το άφησα από μια εβδομάδα, ξαναπήρε αμέσως.
Για service, πήγα στο συνεργείο της yamaha στο νησί αφού ο αντιπρόσωπος απ όπου αγόρασα τη μηχανή είπε πως δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση.

Προβλήματα :
Άλλαξα τη λάμπα του μπροστινού φαναριού γιατί κάηκε μετά από περίπου 20 μέρες.
Αντικατέστησα μια βίδα από το προστατευτικό κάλυμμα στο κάτω μέρος της μηχανής γιατί μάλλον ήταν χαλαρή και χάθηκε, με αστείο κόστος (0,65ευρώ από μαγαζί με βίδες)

Eυχαριστώ για τις ευχές! Θα γράψω περισσότερα όταν το ξαναφέρω Αθήνα, γιατί την πρώτη φορά ήταν στο στρώσιμο και δεν το άνοιξα.

vthn
05/10/2007, 09:28
βρέθηκα και σε ανοιχτό δρόμο..
τελική σε ευθεία περίπου 120χλμ.
σε μεγάλη ανηφόρα χωρίς πρόβλημα πήγαινα σταθερά με 100. (περιφερειακός Θεσσαλονίκης, από έξοδο Καυτατζογλείου προς Συκιές για όσους ξέρουν)
κατανάλωση από 2,8 έως 3,1 λίτρα στα 100 χλμ ή 32-35 χιλιόμετρα στο λίτρο.
Για τα παραπάνω, δεν πήγα νύχτα στην εθνική για να μετρήσω, αλλά είναι τα νούμερα που είδα σε συνήθεις διαδρομές σε ανοιχτό δρόμο.

Υπήρξε ένα πρόβλημα στο κοντέρ. Θα ρωτήσω στα τεχνικά αλλά το βάζω και εδώ για υπάρχει με τα υπόλοιπα του μοντέλλου.

Αφού κάποιες φορές σε κατηφόρα ξεπέρασα τα 130 (max ένδειξη 140) η βελόνα κάνει "νάζια".
Δηλαδή σε διαδρομές που πηγαίνω μέχρι 80 χαω δεν έχει πρόβλημα. Εάν όμως φτάσω ή ξεπεράσω τα 100 στη συνέχεια η βελόνα "πηδάει" συνεχώς με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις με πόσο ακριβώς πηγαίνεις. Ο χιλιομετρητής μετράει κανονικά σε όλες τις περιπτώσεις.
Από την αντιπροσωπεία μου είπαν πως έχει ξανασυμβεί και προς το παρόν δεν μπορούν να κάνουν κάτι.
Τώρα η μηχανή έχει κάνει 2100χλμ.

evang
09/10/2007, 22:05
ego tha elega kai gia to varadero 125 poli kali epilogi an se endiaferei poulao mont 2002

evang
09/10/2007, 22:10
signomi den eida oti peires kalotaksido kai panta kpanos

vthn
10/10/2007, 18:52
:beer: