PDA

View Full Version : Υπάρχει πουθενά τεκμηρίωση για Honda CM200T



CGass1
02/05/2007, 14:42
Πολύ πρόσφατα, η γιαγιά έπεσε στα χέρια μου.

Δυστυχώς δεν κουβάλαγε μαζί της τίποτα από μανουάλια (εγχειρίδια), ούτε του χρήστη και προφανώς ούτε συντήρησης.

Υπάρχει κάνεις που να έχει βρει πουθενά τίποτα ηλεκτρονικά?

Το αστείο είναι ότι με ψάξιμο έχω βρει πράγματα για τα μεγαλύτερα CM, αλλά όχι για 185 - 200.

Nostra
02/05/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από CGass1
Πολύ πρόσφατα, η γιαγιά έπεσε στα χέρια μου.

Δυστυχώς δεν κουβάλαγε μαζί της τίποτα από μανουάλια (εγχειρίδια), ούτε του χρήστη και προφανώς ούτε συντήρησης.

Υπάρχει κάνεις που να έχει βρει πουθενά τίποτα ηλεκτρονικά?

Το αστείο είναι ότι με ψάξιμο έχω βρει πράγματα για τα μεγαλύτερα CM, αλλά όχι για 185 - 200.


τί μου θύμισες τώρα....


εγώ είχα κάνει το CM200T από 6βολτο ---> 12βολτο...


τί ψάχνεις ακριβώς?

αν και στα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά θα βρεις σχεδόν τα πάντα και πάμφθηνα...

OldMan
02/05/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
αν και στα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά θα βρεις σχεδόν τα πάντα και πάμφθηνα...
Το θέμα δεν είναι αν βρίσκεις ή όχι ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά ΓΙΑΤΙ να το κάνεις ??? :D

(αρκετός κόσμος δεν σκοτώθηκε με το παροιμιώδες κράτημα και την διαστημική απόσταση ακινητοποίησής του ??)

CGass1
02/05/2007, 15:32
To μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί σαν μεγάλο "παπί" για μικρές μετακινήσεις στο κέντρο.

Αργότερα, και εφόσον βρεθεί χρόνος, θα γίνει προσπάθεια και για πιο σοβαρό restoration (κατηγορία cheap classic (?!) bike).

Παρόλα αυτά, αυτή τη στιγμή δεν έχω τίποτα να το περιγράφει.

Να αγοράσω στο ebay, βρήκα, αλλά έλεγα αν υπήρχε τίποτα έτοιμο, για κατέβασμα (και τσάμπα εννοείται!!!)

Nostra
02/05/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(αρκετός κόσμος δεν σκοτώθηκε με το παροιμιώδες κράτημα και την διαστημική απόσταση ακινητοποίησής του ??)

ευτυχώς ή δυστυχώς εγώ την γλίτωσα πάντως...


CM200T το επονομαζόμενο και Χάρος... :lol: :lol:


πάντως πρέπει να έγραψα ίσαμε 50.000 χλμ. μέσα στην αττική και κυριως κέντρο Αθήνα με δαύτο το μαραφέτι τα παλιά τα χρόνια... ...

byron
02/05/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(αρκετός κόσμος δεν σκοτώθηκε με το παροιμιώδες κράτημα και την διαστημική απόσταση ακινητοποίησής του ??)

1η μου τούμπα όχι με το CM αλλά με το SR250 exciter :lol: που ήταν ίδιας ακριβώς φιλοσοφίας και στο κράτημα :lol: :lol: και στα φρένα :lol: :lol: :lol:

Φίλε έχει δίκιο ο Oldman. Με τα λεφτά που θα ρίξεις παίρνεις ένα παπί που ΣΙΓΟΥΡΑ στρίβει και φρενάρει καλύτερα από αυτά τα δραματικά custom (τρομάρα τους)

:wave2:

OldMan
02/05/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από CGass1
To μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί σαν μεγάλο "παπί" για μικρές μετακινήσεις στο κέντρο.

Αργότερα, και εφόσον βρεθεί χρόνος, θα γίνει προσπάθεια και για πιο σοβαρό restoration (κατηγορία cheap classic (?!) bike).
Για Restoring πάω πάσο (και καλά θα κάνεις...)

αλλά για καθημερινή μετακίνηση ξανασκέψου το, για να σε έχουμε αρκετό καιρό στο forum !!

Το μηχανάκι είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !!!:wave2:

AFTER
02/05/2007, 15:41
Tο μηχανακι το ειχε ο πατερας μου

ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΣ

Καλυτερα χρησιμοποιησε καποιο cb250rs

Nostra
02/05/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
αλλά για καθημερινή μετακίνηση ξανασκέψου το, για να σε έχουμε αρκετό καιρό στο forum !!

Το μηχανάκι είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !!!:wave2:


κοίτα να δεις που θα συμφωνήσω με τον ακατονόμαστο... :look: :look:



όντως φίλε πριν 10-15 χρόνια ίσως να παλευόταν μέσα στην πόλη το εν λόγω μοτοσακό αλλά πλέον άστο καλύτερα....

πάρε ένα παπάκι ή ένα scooterάκι να είναι και τα πόδια σου κάαααααπως προφυλαγμένα...

:wave2: :wave2: :wave2:

CGass1
02/05/2007, 15:44
... να βάλω μια παρένθεση ...

Η γιαγιά (οκ θα συμβιβαστώ, Χάρος) μου ηρθε δωρεάν από φίλη που το χρησιμοποιούσε μέχρι το καλοκαίρι. Δυστυχώς, προβλήματα στη μέση και στα χέρια (τα PC μας κάναν όλους με τενωντίτιδες) δεν της επιτρέπουν να το χρησιμοποιεί, και το άφησε να στέκεται.

Παρόλα αυτά, και λαστιχάκια έχει καλοκαιρίνα, και μια χαρά τσουλάει. Όχι ότι θα με χάλαγε ένα δισκοφρενάκι μπροστά (αλήθεια, στα πηρούνια, χωράει τροχός Rebel???).

Άρα το στήνουμε "πρόχειρα", καθώτι αυτή τη στιγμή έχουμε 4+1(ρεσέρβα) ρόδες αλλά όχι 2 και το χρησιμοποιούμε για μικρά πράγματα.

Απλά να ξέρω τι έχω, αυτό ψάχνω τώρα, για αυτό ψάχνω και manuals...

dirtbird
02/05/2007, 15:46
Το μηχανάκι το είχε φίλος στην δουλειά του και το δανειζόταν τα ΠΣΚου...

Είχε πολύυυυυ γέλιο, πολύυυυυ καλά φώτα και ... ταξίδευε όλη μέρα φορτωμένο με 120-130.


Δεν είχαμε βρει που είχε τα φρένα, αλλά αυτό αντιμετωπιζόταν εν μέρει με μία καλή κόρνα από τη Φραντζή ... :D :D

byron
02/05/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από CGass1
Δυστυχώς, προβλήματα στη μέση και στα χέρια
Παρόλα αυτά, και λαστιχάκια έχει καλοκαιρίνα,
Όχι ότι θα με χάλαγε ένα δισκοφρενάκι μπροστά (αλήθεια, στα πηρούνια, χωράει τροχός Rebel???).


Απ το CM τα απέκτησε τα προβλήματα με την μέση και τα χέρια :rotflmao:

Λαστιχάκια καλοκαιρινά;

Με δισκοφρενάκι μπροστά το restoring πάει περίπατο...:sad:

CGass1
02/05/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Απ το CM τα απέκτησε τα προβλήματα με την μέση και τα χέρια :rotflmao:

Λαστιχάκια καλοκαιρινά;

Με δισκοφρενάκι μπροστά το restoring πάει περίπατο...:sad:

όχι δα!

προσωρινή λύση!

Ζάντα συρματόσχινα και μανέτες αποθηκεύονται για την ώρα που θα ξαναγίνει κλάσ-ic

Λαστιχάκια καλοκαιρινα, με την έννοια ότι αλλάχθηκαν το καλοκαίρι (2006).
Απλά το αναφέρω με την έννοια των εξόδων που χρειάζεται για συμμάζεμα.

OldMan
02/05/2007, 16:01
Για να μην λέμε μόνο κακές κουβέντες...

Το τιμόνι του χωράει έως και 4 πουκάμισα (για στριγκάκια δεν ξέρω...) για στέγνωμα !! :wave2:

CGass1
02/05/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να μην λέμε μόνο κακές κουβέντες...

Το τιμόνι του χωράει έως και 4 πουκάμισα (για στριγκάκια δεν ξέρω...) για στέγνωμα !! :wave2:

To ξέρω με ζηλεύετε για την ομορφία μου :wacko: .
Και τα απεριόριστα χαρίσματά μου :look: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Άλλα τώρα σοβαρά, αυτό που ψάχνω είναι manuals.
Αν δε βρω, θα αγοράσω, (υποσχομαι να το σκανάρω και να το "σηκώσω").
Έτσι και αλλιώς σας λέω, δεν είναι μόνιμη λύση, μέχρι να ξεκαθαρίσουν κάποια πραγματάκια και να πάω για F650GS είναι.

Είναι και αυτά τα πλακώματα με τον Αλογο(μούρη)σκούφη ...:uplate: