PDA

View Full Version : ένδειξη FI σε Blackbird



Penas80
02/05/2007, 19:08
Paidia tora teleutaia mou anavei sta kala kathoumena to FI lampaki.Sas simbainei kai sas mipow?


86714

pissaman
02/05/2007, 21:24
πρέπει να κάνεις διάγνωση.
Αν ανάβει όταν πατάς φρένο είναι άσχετο πρόβλημα!

ronin1
02/05/2007, 21:31
εμένα μου το κάνει κάποιες φορές όταν είναι κρύο το 600f που έχω...

χαζομπερδεύει λίγο στο όταν εχει πολλές στροφες μεχρι να πιασει θερμοκρασία...μετά όλα οκ...

του εκανα διαγνωση..ο εγκεφαλος δεν κατεγραψε καμία βλάβη...

κ ενα καλο καθαρισμο στα μπεκ..

το κανει 1 το μηνα που λεει ο λογος...κ δεν με ανησυχει πλεον γιατι το εχω συνηθίσει...

πιστευω απο υγρασία...μετα απο πλύσιμο κ τετοια..ή αν διανυκτερεύσω σε μερος με υγρασία κτλ...

αν εχει κάποιος γνωμη..ευχαριστως να την ακουσω...:beer:

pissaman
02/05/2007, 21:59
γείωση είναι!
δε χρειάζονται καθάρισμα τα μπεκ!

ronin1
02/05/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
γείωση είναι!
δε χρειάζονται καθάρισμα τα μπεκ!

μια μετάφραση?

δεν ειμαι και ο ειδικος στα μηχανολογικά...

τι εννοείς ?

τι το προκαλει δηλαδη?

κ πως αντιμετωπίζεται?

αντε πριν μας παρουν ειδηση οι καβασάκηδες..:D :rolleyes:

pissaman
03/05/2007, 08:36
Το μηχανάκι έχει πάρα πολλές γειώσεις

Συγκεκριμένα έχει φύσες με γειώσεις, οι οποίες μπορεί να είναι και μέσα στην πλεξούδα. Το χρώμα τους είναι κίτρινο.
Κάπου λοιπόν εκεί έχει πάρει υγρασία ή παίρνει υγρασία.
Όταν το έκανε στο δικό μου το μηχανάκι, δεν το άφησα. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά δε νομίζω ότι είναι σωστό να το τρως στη μάπα!
Πήγαινε το σε κάποιον ηλεκτρολόγο να σου πει τη γνώμη του!

ronin1
03/05/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Το μηχανάκι έχει πάρα πολλές γειώσεις

Συγκεκριμένα έχει φύσες με γειώσεις, οι οποίες μπορεί να είναι και μέσα στην πλεξούδα. Το χρώμα τους είναι κίτρινο.
Κάπου λοιπόν εκεί έχει πάρει υγρασία ή παίρνει υγρασία.
Όταν το έκανε στο δικό μου το μηχανάκι, δεν το άφησα. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά δε νομίζω ότι είναι σωστό να το τρως στη μάπα!
Πήγαινε το σε κάποιον ηλεκτρολόγο να σου πει τη γνώμη του!


:beer:

dirtbird
03/05/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Το μηχανάκι έχει πάρα πολλές γειώσεις

Συγκεκριμένα έχει φύσες με γειώσεις, οι οποίες μπορεί να είναι και μέσα στην πλεξούδα. Το χρώμα τους είναι κίτρινο.
Κάπου λοιπόν εκεί έχει πάρει υγρασία ή παίρνει υγρασία.
Όταν το έκανε στο δικό μου το μηχανάκι, δεν το άφησα. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά δε νομίζω ότι είναι σωστό να το τρως στη μάπα!
Πήγαινε το σε κάποιον ηλεκτρολόγο να σου πει τη γνώμη του!

Στο δικό μου (ΧΧ3) τα καλώδια της γείωσης είναι πράσινο ασημί. :confused:

Επίσης, ψάχνοντας από πίσω φανάρι έως κάτω από το ρεζερβουάρ, γείωση έχει μόνο μπροστά αριστερά (κάτω από το ρεζερβουάρ) η οποία 'μοιράζεται' στην πλεξούδα. Όταν είχα βγάλει φαίρινγκ, δεν θυμάμαι να είχα βρει άλλη γείωση (αλλά δεν παίρνω και όρκο).

pissaman
03/05/2007, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στο δικό μου (ΧΧ3) τα καλώδια της γείωσης είναι πράσινο ασημί. :confused:

Επίσης, ψάχνοντας από πίσω φανάρι έως κάτω από το ρεζερβουάρ, γείωση έχει μόνο μπροστά αριστερά (κάτω από το ρεζερβουάρ) η οποία 'μοιράζεται' στην πλεξούδα. Όταν είχα βγάλει φαίρινγκ, δεν θυμάμαι να είχα βρει άλλη γείωση (αλλά δεν παίρνω και όρκο).
Στο 03 ένα από τα πράγματα που άλλαξε από το 99αρι είναι οι γειώσεις.
Αυτή η διακλάδωση που έχεις κάτω από το τεπόζιτο (πίσω αριστερά), παλαιά ήταν μέσα στην πλεξούδα και σάπιζε.
Δεν θυμάμαι αν στο ΧΧ έχει και άλλες γειώσεις. Πάντως υπάρχουν πολλές φορές και στις πλεξούδες των οργάνων.

dirtbird
03/05/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Στο 03 ένα από τα πράγματα που άλλαξε από το 99αρι είναι οι γειώσεις.
Αυτή η διακλάδωση που έχεις κάτω από το τεπόζιτο (πίσω αριστερά), παλαιά ήταν μέσα στην πλεξούδα και σάπιζε.
Δεν θυμάμαι αν στο ΧΧ έχει και άλλες γειώσεις. Πάντως υπάρχουν πολλές φορές και στις πλεξούδες των οργάνων.


οΚ. Με έβγαλες από τον κόπο να ξανακοιτάω.
Είχα ένα προβληματάκι πρόσφατα, κάπου χανόταν η γείωση στο πίσω φανάρι και όταν πάταγα φρένο άναβαν τα φλας (τα έκανε 'επιστρεφόμενα'), δεν έμπαινε ο συναγερμός, κ.τ.λ., και μέχρι να του την πέσω με πολύμετρο το έχω αντιμετωπίσει τραβώντας έξτρα γείωση.

Σου'χει τύχει να φταίνε τα ντουί από τις λάμπες του φαναριού πίσω (έχω λόγο που ρωτάω)?
:beer: :wave2:

dirtbird
03/05/2007, 16:10
Α και η γείωση κάτω από το ρεζερβουάρ που λέω πρέπει να είναι η κεντρική (στο σκελετό)

tsikpit
11/05/2007, 16:00
yparxei kai kati allo to opoio einai pio pithano .
ean bgaleis thn fiseta poy esei panw sto filtrokoyti(piso katw aristera) anabei to fi des mipos exei ksekoymposei h an exei kopoei kapoio kalodio apo ekini thn fiseta

pissaman
11/05/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
οΚ. Με έβγαλες από τον κόπο να ξανακοιτάω.
Είχα ένα προβληματάκι πρόσφατα, κάπου χανόταν η γείωση στο πίσω φανάρι και όταν πάταγα φρένο άναβαν τα φλας (τα έκανε 'επιστρεφόμενα'), δεν έμπαινε ο συναγερμός, κ.τ.λ., και μέχρι να του την πέσω με πολύμετρο το έχω αντιμετωπίσει τραβώντας έξτρα γείωση.

Σου'χει τύχει να φταίνε τα ντουί από τις λάμπες του φαναριού πίσω (έχω λόγο που ρωτάω)?
:beer: :wave2:
Δε μου έχει τύχει !
Αυτό που μου έτυχε και με κούφανε ήταν να ανάβει λίγο το "άλλο" φλας όταν άναβες το ένα!
Έπαθα πλάκα!
Τελικά είχε καεί η φίσα που ενώνει τις δύο πλεξούδες κάτω από το τεπόζιτο!!!
Από την ίδια φύσα, περνάει η εντολή για το βεντιλατέρ και αυτό το μηχανάκι, δούλευε πολύ στο κέντρο της αθήνας (βεντιλατέρ στο φουλ).
Αν δεν κάνω λάθος από την ίδια φύσα περνάει και η εντολή για το κωλοφάναρο.
Κοίτα εκεί.
Όσο για την κεντρική γείωση είναι όντως κάτω από το τεπόζιτο, αλλά δεν είναι πάντα σίγουρο ότι αν αυτή κάνει γείωση, θα δουλεύουν όλα ρολόϊ!

pissaman
11/05/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsikpit
yparxei kai kati allo to opoio einai pio pithano .
ean bgaleis thn fiseta poy esei panw sto filtrokoyti(piso katw aristera) anabei to fi des mipos exei ksekoymposei h an exei kopoei kapoio kalodio apo ekini thn fiseta
Αν βγάλεις αυτή τη φύσα το FI αναβοσβήνει και δηλώνει βλάβη στα ηλεκτρονικά. Μάλιστα αν το κάνεις αυτό, πρέπει μετά να κάνεις μηδενισμό στον εγκέφαλο για να μην αποθηκεύσει τη βλάβη.
Αυτό το κάνει το FI αν βγάλεις οποιαδήποτε φύσα από αισθητήρα.

audi_72
01/01/2008, 11:26
Παιδες καλημερα και καλη χρονια σε ολους!Εχω διαπιστωσει ενα προβλημα στο XX μου
το οποιο με στεναχωρησε λιγο!Θελω τα φωτα σας εαν σας εχει συμβει κατι παρομοιο!
Πηγα προχθες μια βολτα στην Καβαλα με την γυναικα μου και στο γυρισμο πριν φτασω
στο σπιτι αρχισε η μηχανη να κανει κατι μπερδεματα και διακοπες σαν ατροφια!Μου εχει
αναβοσβησει και το λαμπακι F1!Την αφησα στο σπιτι και την επομενη μερα που την πηρα
μου κανε παλι τα ιδια!Πειτε μου τις γνωμες σας αν ειναι κατι σημαντικο η οχι!

Penas80
01/01/2008, 11:34
Λοιπόν πήγα στο συνεργείο και τι ήταν τελικά? η ηλεκτρονική πατούσε ένα καλώδιο της τροφοδοσίας και γι'αυτό έκανε διακοπές η τροφοδοσία και μου άναβε το λαμπάκι FI

audi_72
01/01/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Penas80
Λοιπόν πήγα στο συνεργείο και τι ήταν τελικά? η ηλεκτρονική πατούσε ένα καλώδιο της τροφοδοσίας και γι'αυτό έκανε διακοπές η τροφοδοσία και μου άναβε το λαμπάκι FI
Ναι φιλε αυτο στα καλα καθουμενα?Θελω να πω εκει οπως πηγαινες στο δρομο?Γιατι αυτο που μου
λες με το καλωδιο μου φαινεται παραξενο!Το καλωδιο αυτο ειναι κατι στατικο!Με το περασμα του
χρονου δηλαδη δημιουργηθηκε?Και την κυκλοφορησες κανονικα μεχρι το συνεργειο?Ετσι οπως
εκανε διακοπες?

Penas80
01/01/2008, 12:14
H ηλεκτρονική είχε φύγει από τη θέση της, είχε σπάσει ένα λάστιχο που την κρατά. Εμένα μου έκανε διακοπές πάνω απότις 7.000 στροφές οπότε την πήγα στο συνεργείο

audi_72
01/01/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Penas80
H ηλεκτρονική είχε φύγει από τη θέση της, είχε σπάσει ένα λάστιχο που την κρατά. Εμένα μου έκανε διακοπές πάνω απότις 7.000 στροφές οπότε την πήγα στο συνεργείο
Εμενα τις κανει σε πιο χαμηλες στροφες!Καμια φορα δουλευει σωστα και
ξαναρχιζει τις διακοπες!Κατι αλλο πρεπει να συμβαινει με την δικη μου περιπτωση!

pissaman
02/01/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από audi_72
Εμενα τις κανει σε πιο χαμηλες στροφες!Καμια φορα δουλευει σωστα και
ξαναρχιζει τις διακοπες!Κατι αλλο πρεπει να συμβαινει με την δικη μου περιπτωση!
Βασικό, είναι να κάνεις διάγνωση να δεις τι δίνει ο εγκέφαλος
Και από εκεί και πέρα ξαναμιλάμε

audi_72
02/01/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Βασικό, είναι να κάνεις διάγνωση να δεις τι δίνει ο εγκέφαλος
Και από εκεί και πέρα ξαναμιλάμε
Καλα τα λες αλλα εδω στην Δραμα δεν ξερουν τι τους
γινεται ασε που δεν ξερω αν εχει κανεις διαγνωστικο!

Vorios
02/01/2008, 11:37
Καλή χρονιά και από μένα.
Το πόσες φορές αναβοσβήνει το FI δηλώνει που βρίσκει βλάβη.
Κατεβάζοντας το service manual από εδώ (http://www.motocikli.com/content/view/20/56/) ίσως σε βοηθήσει.
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα :beer:

Ταξιδευτής
02/01/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΟΛΟΥΣ
.........

[ψιλοspam on]

Kαλα ρε σεις, τι ειναι ολα αυτα τα τρελα που σας βγαζουν τα ΧΧ σας;;; :eek: Και μετα λενε οτι το Πηγασακι εχει χαλια ηλεκτρικα!! :lol:

Α ρε Χοντααααααααα!!! :lol: :lol: :lol:

[ψιλοspam off]

dirtbird
02/01/2008, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
[ψιλοspam on]

Kαλα ρε σεις, τι ειναι ολα αυτα τα τρελα που σας βγαζουν τα ΧΧ σας;;; :eek: Και μετα λενε οτι το Πηγασακι εχει χαλια ηλεκτρικα!! :lol:

Α ρε Χοντααααααααα!!! :lol: :lol: :lol:

[ψιλοspam off]

do you feel lucky. pizza boy? :smokin: :smokin: :smokin:
























καλή χρονιά Νίκο, εύχομαι όλα να είναι καλά.. :beer: :wave2:

pissaman
02/01/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από audi_72
Καλα τα λες αλλα εδω στην Δραμα δεν ξερουν τι τους
γινεται ασε που δεν ξερω αν εχει κανεις διαγνωστικο!
To xx δεν μπορεί να μπει στο διαγνωστικό.
Με ένα καλώδιο γίνετε η δουλειά.
Τσέκαρε το λινκ που σου έδωκε ο vorios και πες μας πόσες φορές αναβοσβήνει... ;)

audi_72
02/01/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vorios
Καλή χρονιά και από μένα.
Το πόσες φορές αναβοσβήνει το FI δηλώνει που βρίσκει βλάβη.
Κατεβάζοντας το service manual από εδώ (http://www.motocikli.com/content/view/20/56/) ίσως σε βοηθήσει.
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα :beer:
Δεν μου βγαζει φιλε μου κατι το λινκ που μου εδωσες!

Vorios
02/01/2008, 12:41
OK ψάξε από κάπου αλλού να κατεβάσεις το service manual ή απλώς γράψε εδώ πόσες φορές αναβοσβήνει το FI.

pissaman
02/01/2008, 12:42
Βάλε το μηχανάκι εμπρός,
κατέβασε το πλαϊνό σταντ
και μέτρα τα ανάματα από το λαμπάκι.
Έχει μικρά και μεγάλα ανάματα. Πες μου τι σου βγάζει!

audi_72
02/01/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Βάλε το μηχανάκι εμπρός,
κατέβασε το πλαϊνό σταντ
και μέτρα τα ανάματα από το λαμπάκι.
Έχει μικρά και μεγάλα ανάματα. Πες μου τι σου βγάζει!
Δεν μου αναβοσβηνει και δουλευει κανονικα!
Απλως δεν μπορω να την βγαλω αυτην τι στιγμη
βολτα για να δω αν αλλαξει κατι!

pissaman
02/01/2008, 21:45
Στην πλεξούδα του εγκεφάλου, περισσεύει μία φίσα με δύο καλώδια.
Πάρε ένα κομμάτι καλώδιο και βραχυκύκλωσε τα.
άνοιξε τον διακόπτη και μέτρα τα ανάματα.
Αν και πάλι δεν κάνει ανάματα, ή κάνεις κάτι λάθος, ή δεν έχουν βλάβη τα ηλεκτρονικά σου και οι αισθητήρες!

audi_72
27/01/2008, 10:54
Παιδες δεν εχω κανει καμια ενεργεια!Απλως το προβλημα χειροτερεψε κανει διακοπες συνεχεια σε ολο το φασμα των στροφων αρχισε να δουλευει τρελα το στροφομετρο και αυτο που ειχα να κανω ηταν να το παω απο εκει που το πηρα!Τωρα ο Θεος βοηθος και να δουμε τι θα μας βγαλει!

pissaman
28/01/2008, 09:47
Αν δεν κάνεις κάτι, θα χειροτερεύει! και μπορεί να σου βγάλει και χειρότερη ζημιά!

dankannn
28/01/2008, 14:09
Αν δεν ειναι κανενα προβλημα με την γιωση θα ειναι κανα TPS.
Αν και περιμενω να δω τι θα μας πεις εσυ.

audi_72
31/01/2008, 23:15
Παιδια σημερα πηγα να παρω το XX στο οποιο βρεθηκαν τα εξης:
1)αλλαγη φιλτρου βενζινης
2)αλλαγη μπαταριας
Βασικα δεν ειχε γινει ο απαραιτητος ελεγχος της μηχανης πριν το παρω
και επειδη δεν το κυκλοφορω αφησα το σερβις για αργοτερα!Λοιπον το
φιλτρο βενζινης ηταν βουλωμενο ως αποτελεσμα να επηρεαστει η πιεση
ροης του καυσιμου και η μπαταρια που ειχε πανω η μηχανη δεν ηταν η
δικια της και λογικο ειναι να μην δινει τα απαραιτητα αμπερορια!Η οποια
και αλλαχτηκε και μπηκε αυτη που επρεπε!Παντως απο την Καβαλα που
ηρθα στην Δραμα δεν μου ξαναδημιουργησε προβλημα!Ευελπιστω να εχει
λυθει με σιγουρια το προβλημα και να μην εχω αλλα τρεχαματα!

pissaman
01/02/2008, 00:33
Στο έγραψα και στο άλλο φόρουμ:
Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις όμως δεν ανάβει το λαμπάκι του ψεκασμού.
Αυτό που σου είπα το κοίταξες?
Αλήθεια, πόση πίεση είχε το κύκλωμα?


Κοίταξε το αυτό που σου λέω, γιατί μπορεί να έχεις καμιά δυσάρεστη έκπληξη!!!

audi_72
01/02/2008, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Στο έγραψα και στο άλλο φόρουμ:
Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις όμως δεν ανάβει το λαμπάκι του ψεκασμού.
Αυτό που σου είπα το κοίταξες?
Αλήθεια, πόση πίεση είχε το κύκλωμα?


Κοίταξε το αυτό που σου λέω, γιατί μπορεί να έχεις καμιά δυσάρεστη έκπληξη!!!
Δεν το εχω κανει αυτο που μου ειπες!Δεν ρωτησα ποση πιεση ειχε το κυκλωμα αλλα σκεφτομαι το εξης:Σε περιπτωση που το φιλτρο ειναι βουλωμενο και αλλαξει η πιεση που στελνει το καυσιμο η αντλια δεν ειναι λογικο να επηρεαστει ο ψεκασμος και να αναψει το F1?

pissaman
01/02/2008, 12:38
ΟΧΙ!

dankannn
01/02/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από audi_72
Δεν το εχω κανει αυτο που μου ειπες!Δεν ρωτησα ποση πιεση ειχε το κυκλωμα αλλα σκεφτομαι το εξης:Σε περιπτωση που το φιλτρο ειναι βουλωμενο και αλλαξει η πιεση που στελνει το καυσιμο η αντλια δεν ειναι λογικο να επηρεαστει ο ψεκασμος και να αναψει το F1?


Βρε audi_72 κανε αυτο που σου λεει ο pissaman.
Μηχανικός σε HONDA ειναι κατι παραπανω θα ξερει και θα σε καθοδηγηση τουλαχιστον σωστα.
:)

dirtbird
01/02/2008, 14:36
Για να αλλαχτεί το φίλτρο, πρέπει να βγει η αντλία βενζίνης. Την ελαστική φλάντζα (αναφέρεται ως packing στο manual, ως φλάντζα στον κατάλογο ανταλλακτικών) που μπαίνει ανάμεσα στην αντλία και το ρεζερβουάρ, στην άλλαξαν?

Σύμφωνα με το manual, πρέπει να αντικαθίσταται...:confused:


119037

dirtbird
01/02/2008, 14:37
Το ανταλλακτικό 18 στην διαφάνεια...


119038