PDA

View Full Version : Cb400 Sf - ΕΞΑΤΜΙΣΗ - ΦΙΛΤΡΟ κτλ..



Chris1983gr
02/05/2007, 23:34
Λοιπον ξεκινάμε...

α ) Καταρχην θελω να αλλαξω την μαμα εξάτμιση...εχει πολυ ομορφο ηχο αλλα δεν μου αρεσει εμφανισιακά..τι προτείνετε?δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα γιατι ειμαι ψιλοστριμωγμένος οπως πολλοι αλλα θελω να μην ειναι και εντελώς μουφα...
Υπαρχει κατι ? Πολλοι μου ειπαν για χειροποιητη...αξίζει?Αν ναι απο πού???

β) Τι φιλτρο να βάλω? Να βάλω?Αξίζει η μονο κατανάλωση θα αυξήσω???

γ) Μανιτάρια για το δικο μου υπαρχουν ? Τα μανιτάρια ειναι αυτα που προστατέυουν τον κινητήρα απο πτώσεις σωστα??? Τιμές ?

δ) ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΣ.... εχω μεινει 4 φορές ρε γμτ :( γινετε τιποτα υπαρχει δυνατοτητα να βαλω δεικτη βενζίνης ???


Ευχαριστω προκαταβολικά. ...

gdevelek
03/05/2007, 00:08
πού ήσουνα ρε φίλε πριν 1 μήνα... που μου χάλασε η μαμίσια και δεν έβρισκα ΙΔΙΑ να βάλω...

φίλτρο έχεις δύο επιλογές DNA & KN, έχω βάλει το δεύτερο, κόστος περί τα 65Ε, καμία διαφορά σε ο,τιδήποτε δεν κατάλαβα

εξάτμιση έβαλα μια mivv αλουμινένια, παραγγελία από ιταλία, κατάλληλη για cbr600f3, έγινε κόψε/ράψε για να μπει από εξατμισά αφού δεν είναι φτιαγμένη γι' αυτό το μηχανάκι, κόστος 240Ε + εργατικά = άστα να πάνε

ήχος σαν τον μαμίσιο, συμπεριφορά μοτέρ το ίδιο, καμία αισθητή διαφορά (αν σου αρέσει βγάζεις και τον σιγαστήρα και γίνεσαι παραλήπτης μούτζας από όσους ενοχληθούν από το σαματά που θα κάνεις)

φυσικά για μένα η εμφάνιση της μηχανής έχει φάει μια σφαλιάρα από bud spencer αν με πιάνεις :( :( :(

από χειροποίητη έχεις βασικά δύο επιλογές, Παπαγιάννη στον Πειραιά ή spring dragon στα ΚΤΕΛ στο Κηφισσό, ο πρώτος έχει σαφώς καλύτερη φήμη, συνολικό κόστος περί τα 200-240 για ανοξείδωτη

ελπίζω να σε κάλυψα

αν μένεις αθήνα βρισκόμαστε να δεις τι έβαλα

:wave2:

Chris1983gr
03/05/2007, 09:00
Athina menw nai..tha htan endiaferon mia synanthsh etsi na antalaksoume gnwmes...:)
Skeftomai gia xeiropoihth pantws kyriws logw kostous...

xampos
03/05/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chris1983gr
Λοιπον ξεκινάμε...


δ) ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΣ.... εχω μεινει 4 φορές ρε γμτ :( γινετε τιποτα υπαρχει δυνατοτητα να βαλω δεικτη βενζίνης ???


Ευχαριστω προκαταβολικά. ...

:look:

χαλαρωσε ρε φιλε. οχι και εμεινες 4 φορες επειδη δεν εχεις δεικτη βενζινης. αλωστε τα περισσοτερα μηχανακια δεν εχουνε.

απλα μετρας ποτε θα γεμισεις με τον μερικο χιλιομετρητη.

δηλαδη. ξερεις περιπου ποσα χιλιομετρα βγαζει ενα τεποζιτο και σε καθε γεμισμα ξαναμηδενιζεις τον μερικο και τελειωσε.

δεν ειναι τιποτα το σοβαρο. για ποιο λογο να ψαχνεσαι για δεικτη :winka:

:wave2:

paris13
13/09/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
:look:

χαλαρωσε ρε φιλε. οχι και εμεινες 4 φορες επειδη δεν εχεις δεικτη βενζινης. αλωστε τα περισσοτερα μηχανακια δεν εχουνε.

απλα μετρας ποτε θα γεμισεις με τον μερικο χιλιομετρητη.

δηλαδη. ξερεις περιπου ποσα χιλιομετρα βγαζει ενα τεποζιτο και σε καθε γεμισμα ξαναμηδενιζεις τον μερικο και τελειωσε.

δεν ειναι τιποτα το σοβαρο. για ποιο λογο να ψαχνεσαι για δεικτη :winka:

:wave2:

Καλά σόρρυ κι όλας αλλά δεν γυρνάει ρεζέρβα.? Ε.! Μετά τη περιμένεις, πάς στο βενζινάδικο. :rotflmao:
Καλή η σκέψη για χειροποίητη εξάτμιση αλλά μιλάμε για το χταπόδι.? Με ενδιαφέρει και εμένα αλλά με νέο χταπόδι να είναι μες το νίκελ και όχι βαμμένο μαύρο ματ.
Η τιμή που είπες είναι και φαντάζομαι το χταπόδι μέχρι τον σιγαστήρα, από εκεί και πέρα βάζεις τον δικό σου ή κάποιον άλλον, ή και τον σιγαστήρα μαζί.? :confused:

odt
14/09/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chris1983gr
Λοιπον ξεκινάμε...

α ) Καταρχην θελω να αλλαξω την μαμα εξάτμιση...εχει πολυ ομορφο ηχο αλλα δεν μου αρεσει εμφανισιακά..τι προτείνετε?δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα γιατι ειμαι ψιλοστριμωγμένος οπως πολλοι αλλα θελω να μην ειναι και εντελώς μουφα...
Υπαρχει κατι ? Πολλοι μου ειπαν για χειροποιητη...αξίζει?Αν ναι απο πού???

β) Τι φιλτρο να βάλω? Να βάλω?Αξίζει η μονο κατανάλωση θα αυξήσω???

γ) Μανιτάρια για το δικο μου υπαρχουν ? Τα μανιτάρια ειναι αυτα που προστατέυουν τον κινητήρα απο πτώσεις σωστα??? Τιμές ?

δ) ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΣ.... εχω μεινει 4 φορές ρε γμτ :( γινετε τιποτα υπαρχει δυνατοτητα να βαλω δεικτη βενζίνης ???


Ευχαριστω προκαταβολικά. ...


α) Βάλε χειροποίητη από τον Παπαγιάννη...μπορεί κατά προσέγγιση να να στην κάνει φωνακλάδικη ή ήσυχη...

β) Παίζει να μην δεις διαφορά με πιο ελεύθερο φίλτρο, παίζει να σου κάνει τα πράγματα χειρότερα στα χαμηλά που το μηχανάκι είναι έτσι κι αλλιώς ψόφιο...Δυστυχώς μόνο αν το βάλεις επάνω μπορείς να δεις αν τελικά σου κάνει...

γ) Μπορείς να βάλεις μανιτάρια...Θα έλεγα όμως να του έβαζες κάγκελα...Πιο ακριβά βέβαια, αλλά κάνουν και δουλειά...Εγώ αισθητικά τα προτιμώ

δ) όπως κάθεσαι πάνω στη μηχανή κοντά στο αριστρό σου γόνατο είναι ένας διακόπτης που έχει 3 θέσεις "res - off - on" Τον γυρνάς στο "on" και πας...μόλις αρχίσει να σου τελιώνει τη βενζίνη και το μηχανάκι ρετάρει, τον γυρνάς στο "res" και έχεις βενζίνη για 40 με 50 χιλιόμετρα ακόμη...Αρκετά για να βρεις βενζινάδικο...

Παρακαλώ προκαταβολικά