PDA

View Full Version : Σκέφτομαι άρα υπάρχω!



Maira
03/05/2007, 09:50
Πριν ανοίξεις τα μάτια σου από ένα τροχαίο. Οι πρώτες σκέψεις. Ο πρώτος πόνος. Τα πρώτα νεύρα!

Σκέφτομαι άρα υπάρχω. Δε σκέφτομαι μόνο τον εαυτό μου. Έχω πάει στο κόσμο του πόνου, του νοσοκομείου, της απόλυτης ακινησίας. Ξέρω πως είναι. Δεν θέλω κανείς άλλος να βρεθεί εκεί. Μακάρι να μπορούσα να βάλω μυαλό σε όλους! Δεν μπορώ όμως!!!

Τρελαίνομαι κάθε μέρα με όλους αυτούς που δεν τηρούν τίποτα την ώρα της οδήγησης. Και είναι πολλοί! Αμέτρητοι! κι εγώ τόσο μικρή, τόσο λίγη. Δεν μου μένει τίποτ' άλλο παρά να είμαι εγώ σωστή (όσο μπορώ σωστή!). Να δίνω το παράδειγμα. Στις διαβάσεις, στα φανάρια, στα στόπ, στις προτεραιότητες! Μα είναι τόσοι πολλοί! Νοιώθω ότι είναι μάταιο να προσπαθώ! Μου έρχεται να γίνω σαν κι αυτούς! να οδηγάω όπως να 'ναι! μα δεν μπορώ! κάτι μέσα μου με φρενάρει! Ο σεβασμός προς τον άλλο οδηγό, προς τον πεζό, προς την ζωή μου???

Κι έτσι αρχίζω και πάλι από την αρχή! Σταματάω δίπλα σε πεζούς και τους δείχνω την διάβαση "από κεί πρέπει να περνάτε!" περνάω δίπλα από αυτοκίνητα και τους φωνάζω "φλάς δεν έβγαλες!" Προσπαθώ! Κάθε μέρα, κάθε λεπτό, προσπαθώ να κάνω κάτι καλύτερο, να κάνω κάποιον λίγο καλύτερο. Όχι δεν είμαι τέλεια! Μακάρι να βρισκώταν κάποιος στο δρόμο να διωρθώσει κι εμένα! Την ώρα που κάνω το λάθος, να το συνειδητοποιήσω, να είναι χειροπιαστό!

Μα υπάρχουν μέρες που δεν μπορώ! Η ασυνηδεισία τους με σκοτώνει, κάθε λεπτό, κάθε φορά που φρενάρω απότομα για να μην πέσω, κάθε φορά που τρελαίνωμαι με την συμπεριφορά τους! και θέλω να αρχίσω να τους χτυπάω! Είναι πάρα πολλοί! Δεν ξέρω αν θα αντέξω για πολύ!!! Προσπαθώ! Νευριάζω! Παρατηρώ! Προσέχω!

Μα πάνω απ' όλα λυπάμαι που κανείς δεν σέβεται κανέναν πια!!!:sad:

dukeandthecity
03/05/2007, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Κι έτσι αρχίζω και πάλι από την αρχή! Σταματάω δίπλα σε πεζούς και τους δείχνω την διάβαση "από κεί πρέπει να περνάτε!" περνάω δίπλα από αυτοκίνητα και τους φωνάζω "φλάς δεν έβγαλες!" Προσπαθώ! Κάθε μέρα, κάθε λεπτό, προσπαθώ να κάνω κάτι καλύτερο, να κάνω κάποιον λίγο καλύτερο. Όχι δεν είμαι τέλεια! Μακάρι να βρισκώταν κάποιος στο δρόμο να διωρθώσει κι εμένα! Την ώρα που κάνω το λάθος, να το συνειδητοποιήσω, να είναι χειροπιαστό!

Μα υπάρχουν μέρες που δεν μπορώ! Η ασυνηδεισία τους με σκοτώνει, κάθε λεπτό, κάθε φορά που φρενάρω απότομα για να μην πέσω, κάθε φορά που τρελαίνωμαι με την συμπεριφορά τους! και θέλω να αρχίσω να τους χτυπάω! Είναι πάρα πολλοί! Δεν ξέρω αν θα αντέξω για πολύ!!! Προσπαθώ! Νευριάζω! Παρατηρώ! Προσέχω!

Μα πάνω απ' όλα λυπάμαι που κανείς δεν σέβεται κανέναν πια!!!:sad:

δυστυχώς δύο λύσεις υπάρχουν. Η γίνεσε ενα με αυτούς και οπλιζεις τον εαυτό σου με απάθεια ή φευγεις απο το μέρος αυτό πριν τρελλαθείς για μέρη που τα δίποδα είναι ακομα ανθρωποι.

Maira
03/05/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
δυστυχώς δύο λύσεις υπάρχουν. Η γίνεσε ενα με αυτούς και οπλιζεις τον εαυτό σου με απάθεια ή φευγεις απο το μέρος αυτό πριν τρελλαθείς για μέρη που τα δίποδα είναι ακομα ανθρωποι.

Σε ποιό σημείο της γης σέβεται ο ένας τον άλλο? Όχι από φόβο, όχι λόγο ιεραρχίας, αλλά λόγο συνανθρωπισμού? Πού βρίσκεται αυτή η μαγική επιφάνεια της γης που όλοι λένε καλημέρα και τηρούν τους κανόνες γιατί σε σέβονται, όχι γιατί τους το επιβάλανε?

Ας μου πει κάποιος κι εγώ θα πάω να ζήσω για πάντα εκεί! Με λύπη γιατί δεν θα μπορώ να είμαι ένα μικρό κομμάτι βοήθειας! Με χαρά που θα είμαι σε έναν τέτοιο κόσμο!!!:(

stavrogin
03/05/2007, 10:32
Οσο γινεται... να εισαι ησυχη με την επιλογη σου. Κανεις μας δε μπορει να αλλαξει τον κοσμο.Ειναι ψυχοφθορο και απαιτει γιγαντια προσπαθεια που μπορει να λυγισει τον καθενα.Ωστοσο καθε τι που κανουμε ειναι ενα λιθαρακι. Αν μιλησεις σε 100 μπορει ενας να αλλαξει κατι στη συμπεριφορα του.
Ειναι μια μορφη αντιστασης σε αυτο που σε ενοχλει
..."Στηριζομαστε σε αυτο που αντιστεκεται"

Αλλα προσεχε , δε γινεται να κακιωνεις στην εποχη σου,χωρις η εποχη να κακιωσει μαζι σου.Γεννηθικες οπως ολοι εδω μεσα.Την μετρας την κατανοεις και επειτα τη αποριπτεις.Λεπτη διαφορα αλλα ουσιαστικη.

Καθε φορα που ακουω τον Ιαβερη στη τηλεοραση με ολο το παθος και την υπερβολη του υφους του,στεναχωριεμαι κομματακι.Παλευει μονος του,οκ ...αλλα ο αγωνας του ειναι η προσωπικη του νευρωση πια ,ειναι μονιμα θυμωμενος, και μονιμα συγκρουεται.Δε μπορω να φανταστω πως μπορεις να το κανεις αυτο χωρις ο ιδιος να ισοπεδωθεις.

Αξιζει να αναλωθει κανεις σε ενα τετοιο σκοπο;Εγω ας πουμε δεν το κανω για λογους οικονομιας ,εχω αλλα πραγματα να κυνηγισω και να προσεξω να ξοδεψω την δυναμη μου με κεντρο ....(επι τελους) τον εαυτο μου .

Ωστοσο... το πρωσοπικο μας λιθαρακι... ...και παλι απο την αρχη

panagiotispapa
03/05/2007, 11:17
Δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα. Ακόμα και απο την Ελλάδα να φύγεις δεν σημαίνει ότι θα πάψεις να κινδυνεύεις από ηλίθια ατυχήματα. Αν ψάξεις λίγο τα διάφορα ξένα moto-forum θα βρείς δεκάδες περιπτώσεις ηλίθιων ατυχημάτων (σε Ευρώπη και Αμερική) που οδήγησαν σε θάνατο-αναπηρία χωρίς να φταίει σε τίποτα ο εμπλεκόμενος μοτοσυκλετιστής. Επιπλέον, θα διαπιστώσεις ότι , όπως στην Ελλάδα έτσι και στο εξωτερικό, η ζωή του μοτοσυκλετιστή είναι νομικά και ηθικά πολύ φθηνή. Με απλά λόγια, αν είσαι με το αμάξι και πατήσεις έναν πεζό θα τραβιέσαι για πολύ καιρό, αν είσαι με αμάξι και πατήσεις μια μοτοσυκλέτα ... δεν έχεις και ιδιαίτερες συνέπειες - ο νόμος και οι ασφαλιστικές εταιρίες έχουν φροντίσει για αυτό (δεν λέω μλκίες, παραδείγματα υπάρχουν πολλά). Έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι αν θέλει κάποιος να γλυτώσει τα νεύρα του και "να βρεί την ησυχία του", μάλλον θα πρέπει να πάρει τα βουνά και να ζήσει σε κάποιο χωριό μακριά, πολύ μακριά από τις πόλεις. Βέβαια το πιο πιθανό είναι να έχεις για παρέα καμιά δεκαριά γέροντες......:ZZZ:

afrotwin
03/05/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Σε ποιό σημείο της γης σέβεται ο ένας τον άλλο? Όχι από φόβο, όχι λόγο ιεραρχίας, αλλά λόγο συνανθρωπισμού? Πού βρίσκεται αυτή η μαγική επιφάνεια της γης που όλοι λένε καλημέρα και τηρούν τους κανόνες γιατί σε σέβονται, όχι γιατί τους το επιβάλανε?

Ας μου πει κάποιος κι εγώ θα πάω να ζήσω για πάντα εκεί! Με λύπη γιατί δεν θα μπορώ να είμαι ένα μικρό κομμάτι βοήθειας! Με χαρά που θα είμαι σε έναν τέτοιο κόσμο!!!:(

lipon ego nomizo oti prepi na metakomisis se kapia evropaiki xora pou i nomi ine afstiroteri gia olous tous polites ke den iparxi afto to ox aderfe ton elinon

8a odigis simfona me ta afstira oria taxititas ton 60 xiliometron ke ton 40 mesa stin poli ke tous periferiakous tis odous

stin e8niki tous 8a pigenis mexri 120 an afto epitrepete

den 8a prospernas aftokinita pote akome ke en kinisi se moni lorida
fisika i sfines den simvenoun eki

an kanis paranomies 8a se dinoun i polites ke i kameres

8a stekese se oures piso apo ta aftokinita

ke 8a exis eksasfalisi mia asfali ke aneti odigisi....

ke min gkriniazis pou exis er8i ke esi edo mazi me alous eparxiotes
as kanoume mia ipomoni terastia pou 8a pai 8a ma8oun na odigane ke i neoa8ineoi..
:rotflmao: :rotflmao:

alex14
03/05/2007, 13:43
Μην περιμενετε να λυθει το προβλημα απο την μια μερα στην αλλη. Ουτε ειναι δυνατον να βαλεις μυαλο και να μαθεις κυκλοφοριακη παιδια σε ανθρωπους 30-40- 50 ετων που μεγαλωσαν με αυτη την νοοτροπια - ειναι πολλοι.

ΕΠΕΝΔΥΣΤΕ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ - ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ εαν θελετε καποτε να υπαρξει βελτιωση.



:wave2:

l@gos
03/05/2007, 14:05
απ'τη μια λεω οτι "εδω προσπαθω να γινω εγω ανθρωπος, θα κανω τους αλλους?"
απο την αλλη, δεν γινεται κ οχι μονο σε θεματα οδηγικης παιδιας, αλλα σε ολους
τους τομεις! απλα στους δρομους υπαρχουν περισσοτεροι κινδυνοι για σωματικη
ακαιρεοτητα κτλ...
στην τελικη που ξερω εγω οτι ο οποιοσδοιποτε που θα του την πω εγω το πρωι
πηγαινοντας στη δουλεια, δεν θα βγαλει το σιδερο κ θα μου το κολλησει στα μουτρα?
η μηπως λιγα εχουν γινει?
πιστευω ο καθενας μας ειναι υπευθυνος για τις αποφασεις του κ τη συμπεριφορα του.
ας αρχισουμε λοιπον πρωτα απο εμας τους ιδιους κ τον κυκλο μας κ μετα
να κοιταξουμε κ παραεξω...
φιλικα παντα....:wave2:

Maira
03/05/2007, 14:36
stavrogin

Η καθημερινή και πολύωρη κίνησή μου στο δρόμο μου δίνει την αίσθηση ότι πρέπει να αλλάξω τον κόσμο, εγώ, εσύ, ο δίπλα! Κάθε φορά που κάποιος κάνει λάθος, να του το λέμε! μπορεί να μην το ξέρει! να μην καταλαβαίνει γιατί του κορνάρουν!!!

Δεν είμαι κακιωμένη! Απογοητευμένη είμαι!!!Λυπάμαι, με θλίβει!!!

panagiotispapa

Δεν αναφέρομαι στα ατυχήματα! Μιλάω για το πριν! Για όλους αυτούς τους ελιγμούς που αναγκααζόμαστε να κάνουμε για να μην μας πετύχουν! Για το λεπτό που πρέπει να περάσει μόλις ανάψει πράσινο, για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα περάσει άλλος από τον κάθετο, για τους πεζούς που δεν έχουν ιδέα πόσο τυχαιροι είναι που ζούνε έτσι όπως περνάνε τους δρόμους!!


afrotwin

Υπάρχει τέτοια ευρωπαϊκή χώρα???


alex14

Νομίζω πως αξίζει η προσπάθεια και για τους μεγάλους!!!!!



l@gos

Συμφωνώ αλλά γιατί να περιωρίσουμε κάτι όταν έτσι κι αλλιώς μας τυχαίνουν??? Γιατί να μην πούμε στον διπλανό μας όποιος κι αν είναι αυτός, το λάθος του?

Tropeas
03/05/2007, 17:42
Ένα μόνο θα σου πω που με παρηγορεί...
βλέπω μεγάλους ασυναίσθητους και αρκετούς νέους συνειδητοποιημένους... ;)
απλά αυτό θα έρθει σιγά σιγά οργανώνοντας την παιδεία που μεγαλώνουν όλοι οι νεοι...

afrotwin
04/05/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
stavrogin

Η

afrotwin

Υπάρχει τέτοια ευρωπαϊκή χώρα???



ma ke vevea iparxi oloi i evropi etsi ine gia pigene germania olandia pou ine ke i tifos gia rota ton na sou pi
akoma ke ameriki australia agklia mono emis ke kati afrike den exoun akoma afstirotita stous nomous..

a ke egiptos....:rotflmao: :rotflmao:

EVI
04/05/2007, 20:26
ναι....υπαρχουν ομως και πολλα παραδειγματα εκει εξω που δεν πρεπει να τα ξεχναμε

αμαξια που κανουν χωρο να περασω ακομα και αν δεν ειναι υποχρεωμενοι η δεν χωρανοι αυτοι καλα καλα

μοτοσυκλετες που ειναι πισω σου και δε σου κορναρουν δε σου μαρσαρουν δεν κανουν τπτ αλλο εκτος απο υπομονη και αμα κανεις λιιιγο πιο κει στην πρωτη ευκαιρια σε χαιρετανε

(ναι σημερα πηγαινοντας στη δουλεια εγινε και αυτο να ειναι καλα το παλλικαρι ειχα κουραστει τοσο απο την κινιση που πηγαινα σαν κοτα αναμεσα απο τα αμαξια φιλε οπου και να σαι μου εφτιαξες την μερα )



και πολλα αλλα παραδειγματα


επισεις πραγματικα θελω να οδηγησω αμαξι (δεν ξερω αλλα θα μαθω) γιατι τους βλεπω και πραγματικα τους λυπαμε εγκλωβισμενοι.............................χανουν τοσες ωρες ζωης εκει μεσα........πως να μην εκνευριζωντε? (οχι οτι ειναι ελαφρυντικο)

l@gos
04/05/2007, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ναι....υπαρχουν ομως και πολλα παραδειγματα εκει εξω που δεν πρεπει να τα ξεχναμε

αμαξια που κανουν χωρο να περασω ακομα και αν δεν ειναι υποχρεωμενοι η δεν χωρανοι αυτοι καλα καλα

μοτοσυκλετες που ειναι πισω σου και δε σου κορναρουν δε σου μαρσαρουν δεν κανουν τπτ αλλο εκτος απο υπομονη και αμα κανεις λιιιγο πιο κει στην πρωτη ευκαιρια σε χαιρετανε

(ναι σημερα πηγαινοντας στη δουλεια εγινε και αυτο να ειναι καλα το παλλικαρι ειχα κουραστει τοσο απο την κινιση που πηγαινα σαν κοτα αναμεσα απο τα αμαξια φιλε οπου και να σαι μου εφτιαξες την μερα )



και πολλα αλλα παραδειγματα


επισεις πραγματικα θελω να οδηγησω αμαξι (δεν ξερω αλλα θα μαθω) γιατι τους βλεπω και πραγματικα τους λυπαμε εγκλωβισμενοι.............................χανουν τοσες ωρες ζωης εκει μεσα........πως να μην εκνευριζωντε? (οχι οτι ειναι ελαφρυντικο)

συμφωνω απολυτα!!!
το εχω βιωσει κ απο τις δυο μεριες, η μαλλον ακομα το βιωνω κ απο τις δυο μεριες
κ ειναι πραγματικοτητα! οχι για τις μηχανες που δεν κορναρουν αλλα για τα αυτοκινητα
που κανουν στην ακρη!!
πραγματικα πιστευω πως κατι αλλαζει!!

zireous
04/05/2007, 22:36
Υπάρχουνε και νορμάλ οδηγοί, και ακόμα και στην Αθήνα ακόμα και νορμάλ μέρες.

Έλα μου ντε όμως που ένας στους χίλιους να σου τη κάτσει αυτόν ψάχνεις μετά -και αυτό σε γυρίζει σπίτι σου όρθιο.


Κι εδώ στην επαρχία πάντως δεν πλήττουμε. :lol:

Πχ, χτες βράδυ ένας υπέροχος βιαστικός κουτάκιας (ρε μπας και ήταν καμμιά γνωστή λαλάκα zireous, και ήθελε αφρικάνικο; :lol: ), σε ολότελα άδειο δρόμο, κόλλησε πίσω μου, και περίμενε υπομονετικά χωρίς να βγάζει φλας να με προσπεράσει όταν εγώ δεήσω να τον αφήσω... Λες και άν άναβε φλας δεν θα έκανα δεξιότερα στη μία λωρίδα που είμουνα.


Σιγά όμως μην ανοίξω εγώ το γκάζι βραδιάτικα, και ακόμα σιγότερα μην έχει ιδέα ο κουτάκιας ότι δε πρέπει να κολλάμε πίσω από ένα μηχανάκι -ειδικά όταν είναι άδειος ο δρόμος.



Χαλαρά, άνοιξα ελάχιστο γκάζι, και ξανά πίσω μου ο νεοσαξοκάγκουρας. Κόβω πάλι στον τρισμέγιστο χαλαρό ρυθμό μου που ακόμα και τα σαλιγκάρια βαράνε παλαμάκια όταν με βλέπουνε.

Και μετά από 5-6 στροφές, βγάζω φλασάκι δεξιά σε μια ψιλοευθεία, με περνάει, βλέπει ότι τον γράφω στα ®® μου, και παρόλα αυτά αρχίζει να μου επιβεβαιώνει ότι δε ξέρει να οδηγάει και να καβαλάει διαχωριστικές αβέρτα.


Τελικά έστριψε σε ένα στενάκι και πήγε σπίτι του 200 μέτρα πιο κάτω.




Το θέμα δεν είναι ότι του έκανα γυμνάσια -δέν του έκανα-, το θέμα είναι ότι εγώ θέλω ειδικές προϋποθέσεις για να το ανοίξω, ενώ αυτός όχι.


Και παρόλο που έχω περάσει και γώ από το στάδιο εκείνο, δεν είμαι 17 χρονώ να κάνω μαλακίες στο δρόμο και ακόμα και τότε μόνο το δικό μου κεφάλι έπαιζα -μη κοιτάς που εδώ πολλοί μεταξύ 19-35 είναι τόσο μαλάκες που ούτε ξέρουνε να το πάνε, και σε τσιγκλάνε ότι και να οδηγάνε.

Άσε που είδα ένα περίεργο κουτί τίγκα στα βινύλια, να έχει κλείσει μιάμισι λωρίδα διαγώνια και να προσπαθεί να παρκάρει χωρίς να ακουμπήσει τη μάντρα και ακόμα γελάω -ναί αυτοί οι τύποι γουστάρουνε να παίζουνε λέει με ταχύτητες. :lol:

Και μετά μου λες γιατί κάνεις δεξιά αφού τους περνάς από παντού... Εσύ πες μου, εγώ ξέρω.


Την αγωγή μπορεί να τη παραλάβουνε από κάπου, την ωριμότητα και ένα μαμημένο σεβασμό για έναν άγνωστο που βλέπουνε στο δρόμο... δύσκολα.

nimbus
05/05/2007, 11:31
Λόγω δουλειάς,
οδηγώ αυτοκίνητο. Ακόμα και μέσα στην πόλη. Την μηχανή, την έχω μοναχά για τα σαββατοκύριακα:sick: Όταν όμως βλέπω μηχανές που θέλουν να περάσουν, κάνω χώρο, για να τους διευκολύνω. Όταν βλέπω κάποια ατυχήματα να συμβαίνουν μπρος τα μάτια μου, σταματάω για να βοηθήσω. Καμιά φορά, λόγω κίνησης κάνω και γκριμάτσες στις μηχανές που στέκονται δίπλα και γελάνε. Γελάω κι εγώ. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα εκεί έξω... Εμείς τα βλέπουμε έτσι καμιά φορά, είτε για να έχουμε κάτι να λέμε, είτε γιατί μάς κυριεύει η απογοήτευση. Και το ομορφότερο είναι, οτι υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται όπως εγώ, όπως εσείς κι αυτό μάς πάει ένα βήμα πιό πέρα.:winka:


όμορφη μέρα:wave2:
καλημέρα:wave2:

stratosZX10
05/05/2007, 15:50
η δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της
ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα
την παρανομια ως ελευθερια και την αναιδια ως ευδαιμονια..........


ισοκρατης...εκατονταδες χρονια πριν!

EVI
05/05/2007, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
η δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της
ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα
την παρανομια ως ελευθερια και την αναιδια ως ευδαιμονια..........


ισοκρατης...εκατονταδες χρονια πριν!


:a23: ποσα ξεραν τοτε......

OzZzZzY
05/05/2007, 17:59
να συμπληρωσω.....ποσα δεν ξερουμε εμεις σημερα και ποσες μ@λ@κιες κανουμε :(

EVI
05/05/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
να συμπληρωσω.....ποσα δεν ξερουμε εμεις σημερα και ποσες μ@λ@κιες κανουμε :(


σωστο............ :(

stratosZX10
05/05/2007, 21:10
η δημοκρατια που ζουμε δεν ειναι ακριβως δημοκρατια........
ειναι ελεγχομενη δημοκρατια.........
θα μπορουμε να ζησουμε ελευθεροι μονο στα βουνα.........

αποκαλυψη του ιωαννη.......

dbandit
05/05/2007, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Λόγω δουλειάς,
οδηγώ αυτοκίνητο. Ακόμα και μέσα στην πόλη. Την μηχανή, την έχω μοναχά για τα σαββατοκύριακα:sick: Όταν όμως βλέπω μηχανές που θέλουν να περάσουν, κάνω χώρο, για να τους διευκολύνω. Όταν βλέπω κάποια ατυχήματα να συμβαίνουν μπρος τα μάτια μου, σταματάω για να βοηθήσω. Καμιά φορά, λόγω κίνησης κάνω και γκριμάτσες στις μηχανές που στέκονται δίπλα και γελάνε. Γελάω κι εγώ. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα εκεί έξω... Εμείς τα βλέπουμε έτσι καμιά φορά, είτε για να έχουμε κάτι να λέμε, είτε γιατί μάς κυριεύει η απογοήτευση. Και το ομορφότερο είναι, οτι υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται όπως εγώ, όπως εσείς κι αυτό μάς πάει ένα βήμα πιό πέρα.:winka:


όμορφη μέρα:wave2:
καλημέρα:wave2:

Tιποτα δεν είναι τραγικό εκεί έξω...Με ενα χαμόγελο όλα αντιμετωπίζονται!
:wave2:

dbandit
05/05/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
η δημοκρατια που ζουμε δεν ειναι ακριβως δημοκρατια........
ειναι ελεγχομενη δημοκρατια.........
θα μπορουμε να ζησουμε ελευθεροι μονο στα βουνα.........

αποκαλυψη του ιωαννη.......

Καλά άσε τον ιωαννη να γραφει οτι θέλει αιώνες μετά απο τοτε που συνέβαιναν .
Τα πάντα είναι ελεγχόμενα φιλε μου από τοτε που ανακάλυψαν τι μπορεί να κάνει μια φλόγα!!!

:smokin:

zireous
06/05/2007, 02:53
Και στην αρχαιότητα δεν ήταν ακριβώς δημοκρατία.

Δημοκρατία παίζει στο σπίτι μου και στο σπίτι μερικών φίλων, που άμα μπει καινούρια φάτσα δεν του κόβουμε το κεφάλι άμα πάει να βουτήξει το καλό κρασί, αλλά και κει, άμα πιεί όλο το μπουκάλι άλλος τον πάει σπίτι του.
:a47:

Nikoskazer2000
06/05/2007, 04:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
ΕΠΕΝΔΥΣΤΕ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ - ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ εαν θελετε καποτε να υπαρξει βελτιωση.
:wave2:

+10000000

:beer:

ASTRAKITCAR
07/05/2007, 08:26
Ολλανδια και Βελγιο που ειχα παει προσφατα,ολα μα ολα τα αυτοκινητα σταματαγαν στο φαναρι πριν απο την διαβαση πεζων και ενοειται πιο πριν απο την διαβαση των ποδηλατων.

οπως καταλαβαινετε ο πεζος και το αυτοκινητο ειχαν αποσταση πανω απο 6 μετρα αφου πρωτα ειναι η διαβαση πεζων οριοθετημενη κατω,μετα των ποδηλατων και μετα σταματαει το οχημα.
εδω στον πεζο βγαινει η ψυχη αφου οι μαγκες σταματανε επανω στην διαβαση.

δεν μιλαω για προτεραιοτητα πεζων εκει..ολα τα κλουβια ΚΛΑΡΙΝΟ..!!!!!μολις δουν πεζο.

εδω ειναι γιδια παντου οι ελληνες.στο γηπεδο,στο δρομο,στο σινεμα,στο μετρο(τα γιδια δεν περιμενουν να ξεφορτωσει το βαγονι αλλα πανε να μπουνε μεσα).

τεσπα οτι και να πω ειναι λιγο.

μακραν η χειροτερα χωρα απο τις πολιτισμενες ειμαστε σε νοοτροπια και κουλτουρα.συγκρινομαστε μονο με τις αναπτυσομενες..ουκρανια,βουκγαρια κτλ...

προσωπικη αποψη ...
αλλα οταν σε αλλο post εγραφα οτι ειμαστε αυτο που ψηφιζουμε,επεσαν να με φανε...ΤΟΛΜΗΣΑ να ασχοληθω ως δημοτικος συμβουλος και ειπαν οτι παω για να βγαλω χρημα..
ε με τετοια μυαλα στην κοινωνια μια ζωη σκατα δρομους,υγεια,παιδεια,και κοινωνικο συστημα θα εχουμε.

Maira
07/05/2007, 09:01
Κι όμως τα πράγματα είναι τραγικά!

δυστυχώς 2 στους 10 οδηγούς θα κάνουν στην άκρη, 5 από τα 8 μηχανάκια θα κάνουν στην άκρη για να περάσεις κ.λπ.

Είναι τραγικά τα πράγματα για κάποιον που κάνει 40χλμ. τη μέρα μέσα στο κέντρο!Ναι είναι εκνευρισμένοι οι οδηγοί! Αλλά αυτό δεν είναι δικιολογία για την μη τήριση οποιουδήποτε κανόνα!

όσο για τους πεζούς, του έχουμε ξαναπεί! Οι νόμοι που ισχύουν έξω δεν ισχύουν εδώ!

Και Αυτό που προσπαθώ να αντέξω, είναι να είμαι ευγενική απέναντί τους, να προσθαπώ να τους δείξω το λάθος τους, να καταλάβουν! Δεν ξέρω αν πετυχαίνω κάτι! ίσως να είναι και χαμένος κόπος! Αλλά το προτιμώ από το να φτάσω στο σημείο να κυκλοφορώ με όπλο!!!

:mad:

afrotwin
08/05/2007, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Κι όμως τα πράγματα είναι τραγικά!
χαμένος κόπος! Αλλά το προτιμώ από το να φτάσω στο σημείο να κυκλοφορώ με όπλο!!!


orea ama oploforoun oloi i odigoi
pios 8a tolmisi na kani malakia ston dromo?
ine i kaliteri lisi

oloi 8a dinoun protereotita stous alous 8a ine evgenestati
kanena atixima pou8ena

8a linotan to kikloforiako amesos

prepi na to skeftis ksana

min ise kata ton oplon
ta opla ine filoi mas..
:rotflmao:

conkark
09/05/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Πριν ανοίξεις τα μάτια σου από ένα τροχαίο. Οι πρώτες σκέψεις. Ο πρώτος πόνος. Τα πρώτα νεύρα!

Σκέφτομαι άρα υπάρχω. Δε σκέφτομαι μόνο τον εαυτό μου. Έχω πάει στο κόσμο του πόνου, του νοσοκομείου, της απόλυτης ακινησίας. Ξέρω πως είναι. Δεν θέλω κανείς άλλος να βρεθεί εκεί. Μακάρι να μπορούσα να βάλω μυαλό σε όλους! Δεν μπορώ όμως!!!

Τρελαίνομαι κάθε μέρα με όλους αυτούς που δεν τηρούν τίποτα την ώρα της οδήγησης. Και είναι πολλοί! Αμέτρητοι! κι εγώ τόσο μικρή, τόσο λίγη. Δεν μου μένει τίποτ' άλλο παρά να είμαι εγώ σωστή (όσο μπορώ σωστή!). Να δίνω το παράδειγμα. Στις διαβάσεις, στα φανάρια, στα στόπ, στις προτεραιότητες! Μα είναι τόσοι πολλοί! Νοιώθω ότι είναι μάταιο να προσπαθώ! Μου έρχεται να γίνω σαν κι αυτούς! να οδηγάω όπως να 'ναι! μα δεν μπορώ! κάτι μέσα μου με φρενάρει! Ο σεβασμός προς τον άλλο οδηγό, προς τον πεζό, προς την ζωή μου???

Κι έτσι αρχίζω και πάλι από την αρχή! Σταματάω δίπλα σε πεζούς και τους δείχνω την διάβαση "από κεί πρέπει να περνάτε!" περνάω δίπλα από αυτοκίνητα και τους φωνάζω "φλάς δεν έβγαλες!" Προσπαθώ! Κάθε μέρα, κάθε λεπτό, προσπαθώ να κάνω κάτι καλύτερο, να κάνω κάποιον λίγο καλύτερο. Όχι δεν είμαι τέλεια! Μακάρι να βρισκώταν κάποιος στο δρόμο να διωρθώσει κι εμένα! Την ώρα που κάνω το λάθος, να το συνειδητοποιήσω, να είναι χειροπιαστό!

Μα υπάρχουν μέρες που δεν μπορώ! Η ασυνηδεισία τους με σκοτώνει, κάθε λεπτό, κάθε φορά που φρενάρω απότομα για να μην πέσω, κάθε φορά που τρελαίνωμαι με την συμπεριφορά τους! και θέλω να αρχίσω να τους χτυπάω! Είναι πάρα πολλοί! Δεν ξέρω αν θα αντέξω για πολύ!!! Προσπαθώ! Νευριάζω! Παρατηρώ! Προσέχω!

Μα πάνω απ' όλα λυπάμαι που κανείς δεν σέβεται κανέναν πια!!!:sad:


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητή συναδέλφισα, είσαι ευαίσθητος άνθρωπος. Και αυτή η κοινωνία τους ευαίσθητους τους πονάει. Δεν είναι απαισιοδοξία το ότι κάποιοι δεν βλέπουμε φως στο τούνελ. Ορισμένοι πιστεύουν ότι οι νέες γενιές αποτελούν επένδυση για ένα καλύτερο αύριο. Ποιές γενιές είναι αυτές που είναι κομιστές αληθινής παιδείας, ψυχικής καλλιέργειας και που δεν ξεπουλάνε τις αξίες στα παζάρια και τις αγορές της καθημερινής τρέλας; Αυτές που ανατρέφονται με σκυλάδικα, Ρουβάδες και χούλιγκανς; Η μήπως αυτοί που ασελγούν στο κορμί και τη ψυχή σου; Μήπως αυτοί που πουλάνε το ψέμμα τους σε τιμή ευκαιρίας και παριστάνουν τους φίλους και τις φίλες, και τελικά σου αφήνουν τη πικρή γεύση της προδοσίας; Και πόσες γενιές πιο πριν δεν ελπίζαμε πως οι αυριανές γενιές-δηλ οι σημερινοί άνθρωποι-θα είναι καλύτερες από τις τότε; Ουτοπία δεν ήταν; Οταν η επαναστατική γενιά του πολυτεχνείου ανατρέφει κόρες για να δείξουν το γυμνό κορμί τους εξωσέλιδο στο PlΑΥ BOY, για να αυνανίζεται η συμπαθής κατά τ'άλλα, τάξη των μπανιστηρτζήδων;...Ομορφος κόσμος, μαγικός, αγγελικά πλασμένος! Λυπάμαι που το νιώθω έτσι, αλλά το αύριο θά'ναι χτισμένο με καρμπόν! Και όσοι είμαστε ευαίσθητοι και η ψυχή μας εύθραυστη σαν μεμβράνη ευάλωτη στην αδικία και τη βρωμιά, η μόνη μας ασπίδα είναι η συνήθεια στον πόνο που αιμορραγεί με ακόμα ένα αγκάθι στην καρδιά μας, που η καθημερινότητα απρόσκοπτα μας εφοδιάζει...Και ίσως και μια ουτοπική ελπίδα πως θά'ρθει μια μέρα που η αγάπη θα χύνεται ηδονικά μέσα μας σταγόνα-σταγόνα, βάλσαμο κι ελιξίριο εξαγοράς του πόνου, που μας πλημμύρισε τα "πέτρινα χρόνια" μας στο παρελθόν που ασχημοβιώσαμε!...Να είσαι πάντοτε καλά γλυκιά μου, να παραμείνεις ευαίσθητη κι αναλλοίωτη, διότι η φύση έτσι σε προίκισε, και η ζωή ας σε θέλει αλλοιώς...Να προσέχεις όμως!...

Κωνσταντίνος.

Maira
09/05/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
oloi theloun na allaksoun ton kosmo!!!
kaneis den exei skeftei na allaksei ton eauto tou??


Προσπαθώντας να αλλάξουμε εμείς, σε κάθε μικρό λιθαράκι που βάζουμε προς την βελτίωσή μας, δίνουμε και λίγο στον δίπλα!!!!

Είναι δύσκολο να αλλάζεις όταν όλος ο κόσμος μένει στάσιμος!!!!

stratosZX10
09/05/2007, 19:35
αυτος ο κοσμος δεν μας ανηκει αλλα ειμαστε περαστικοι,μονο αυτο να καταλαβετε.
πρεπει οτι κανουμε να σκεφτομαστε οτι θα ερθουν και αλλοι μετα απο μας εδω....
κατι σαν τραβαω το καζανακι στην τουαλετα της καφετεριας για να μην
γινω ρεζιλι σε αυτον που περιμενει...........ενα πραγμα.

afrotwin
09/05/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
αυτος ο κοσμος δεν μας ανηκει αλλα ειμαστε περαστικοι,μονο αυτο να καταλαβετε.
πρεπει οτι κανουμε να σκεφτομαστε οτι θα ερθουν και αλλοι μετα απο μας εδω....
κατι σαν τραβαω το καζανακι στην τουαλετα της καφετεριας για να μην
γινω ρεζιλι σε αυτον που περιμενει...........ενα πραγμα.

ego nomizo oti travame to kazanaki giati exoume anasfalia mipos o epomenos krini asxima tis aka8arsies mas...:lol:

mou aresi pou vriskomaste ke leme arxea klise...


afou den exete tipota na pite giati den lete afto


kseris den ksero ti na sou po exo akousi pola ala den ime sigouros
isos an to sizitisoume na kataliksoume kati

ke ksekiniste mia sizitisi
me gnomona oti den kserete ti sas ginete

ke oxi me dilosis epi diloseon pou den odigoun pou8ena...


na 8imaste oti an8ropos simeni la8os
ke agnia

afrotwin
09/05/2007, 22:22
ego as poume tous epomenous tous exo xesmenous
giati na to pekso di8en sosto

tosa pragmata den 8a exo pou 8a exoun aftoi
8a odigane oximata pou petane 8a episkeptonte to diastima ton galaksia olokliro isos
8a exoun apires gnosis 8a pezoun ton kosmo olo sta daxtila
emas 8a mas apokaloun kati san neantertal tis epoxis tous

8a lene kapote i an8ropoi pistevan se kati pou onomazan 8eo ke den ikseran ti ine ke ala tetia...

opos vlepoume emis tous indianous me ta totem
i tous inkas me tous 8eous tous as poume

ke 8a skeftome na tous afiso ke ena kalo ke telio kosmo

8a astieveste
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
09/05/2007, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Προσπαθώντας να αλλάξουμε εμείς, σε κάθε μικρό λιθαράκι που βάζουμε προς την βελτίωσή μας, δίνουμε και λίγο στον δίπλα!!!!

Είναι δύσκολο να αλλάζεις όταν όλος ο κόσμος μένει στάσιμος!!!!

ali8ia afto to pou alazis esi ke perno ke ego li8araki pos ginete
mipos enois petra sta nefra?
:rotflmao: :rotflmao:

ke an ine na alakso ego prepi na perimeno ton kosmo
se realiti pezoume stin tileorasi
ke gia na poulisoume akolou8oume tin noimosini tou iper aplou tile8eati tou dinoume oti 8eli na di gia na proo8isoume ta proionta mas?


to mono pou mporoume na alaksoume ine o eaftos mas ke an fovomaste na to kanoume vriskoume dikeologies tou tipou

Είναι δύσκολο να αλλάζεις όταν όλος ο κόσμος μένει στάσιμος


opos i gi girizi xoris na niazete gia tis dikes sou anisixies
opos ipe kapios

etsi ke esi proxoras ke alazis xoris na kitas tous alous
merikoi mas 8eloun provata se mantri ala den imaste

afrotwin
09/05/2007, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
oso kala theloume na zisoun oi epomenoi
toso mas aksizei k emas!!!

alla opws leei k to tragoudi "kalinuxta kemal! autos o kosmos den tha allaksei pote!"

ke giati den les kalinixta kemal na ki an alazi o kosmos na ki an den alazi
ke min sosi ke alaksi
emis 8a vroume dika mas monopatia na perpatisoume
dikous mas tropous na fantastoume tin zoi mas
etsi ke alios ola iparxoun giati iparxo ego
an ego lipo apo edo den iparxi tipota gia mena edo

se ola ego dino ipostasi
opos ksipnao mia mera ke mou fteei to kladi tou dendrou
ke ksipnao tin ali mera ke ine to pio oreo kladi tou kosmou

ke mesa stin logiki mou iparxoun ola ime kalos ke kakos aspros ke mavros skotinos ke fotinos
an8ropos ke apan8ropos

ime atofios den prospioume to telio to aristo ime an8ropos

sonic22
09/05/2007, 22:55
anarwtiemai an exoun tis idies anisixies kai oi arkoudes pou xaizoun sto dasos... :bigcry:
se ti dasos tha ferw ta paidia mou...:dizzy:

afrotwin
09/05/2007, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
anarwtiemai an exoun tis idies anisixies kai oi arkoudes pou xaizoun sto dasos... :bigcry:
se ti dasos tha ferw ta paidia mou...:dizzy:

nomizo oti ise kinikotatos ke atopos den iparxi ixnos epixirimatos ston anousio sxoliasmo sou
pou ine diktikos oti den exis tipota na pis
ke pragmatika an imastan se ena domatio mazi ke eleges aftin tin malakia 8a efevges apo to para8iro

prospa8ise na prosgio8is ligo

afrotwin
09/05/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
prwton den to lew egw to leei to tragoudi
k deuteron imoun ligo sarkastiki panw s auto

exeis dikio na k an allazei na k an den allazei

den xanw ti zwi mou gia na ftiaksw to kosmo
zw ston kosmo k ftiaxnw ti zwi mou
opws ti thelw k opws me ikanopoiei

telika ine pio oreo na les ti pistevis apo to na danizese logia alon
:wave2:

sonic22
09/05/2007, 23:20
afou to thes ade na to grapsw oloklirw...

ama valeis 100 arkoudes, se ena dasos gia 10 tha exeis ola ta provlimata pou anisixoun ton ahtrwpo...

giati gia na kaneis esi oikologia twra,
stereis apo tous perissoterous anthrwpous ston palniti tin ftini energeia (ara kai anaptiji)
gia na exeis esi simera katharo aera afineis kapoious na zoun san zwa...

alla epidi emeis eimaste zwa me ligo poio analitiki skepsi apo tis arkoudes nomizoume oti eimaste oi swtires tous kosmou...

tha valoume kai tis arkoudes na afodevoun ligotero gia na min paragoun poli methanio...

oi arkoudes den tha niastoun idietera... apla tha ejafanistoun os idos an ta kanoun xalia...

gia tous anthrwpous to na tous exei varethei o planitis etsi pou ton ekanan einai mia adianoiti skepsi..

an ejafanistei to anthrwpino idos, poios tha frodizei to perivalon...


me alla logia kalo pragma i skepsi kai oi perivalodologikes anisixies alla min nomizete oti tha eimaste gia pada edw....


p.s.

Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
8a efevges apo to para8iro
prospa8ise na prosgio8is ligo einai diskolo na prosgiotheis otan se petane apo ena parathirw...
tis perissoteres fores den exeis deuteri eukeria gia veltiwsi...

afrotwin
09/05/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
afou to thes ade na to grapsw oloklirw...

ama valeis 100 arkoudes, se ena dasos gia 10 tha exeis ola ta provlimata pou anisixoun ton ahtrwpo...

giati gia na kaneis esi oikologia twra,
stereis apo tous perissoterous anthrwpous ston palniti tin ftini energeia (ara kai anaptiji)
gia na exeis esi simera katharo aera afineis kapoious na zoun san zwa...

alla epidi emeis eimaste zwa me ligo poio analitiki skepsi apo tis arkoudes nomizoume oti eimaste oi swtires tous kosmou...

tha valoume kai tis arkoudes na afodevoun ligotero gia na min paragoun poli methanio...

oi arkoudes den tha niastoun idietera... apla tha ejafanistoun os idos an ta kanoun xalia...

gia tous anthrwpous to na tous exei varethei o planitis etsi pou ton ekanan einai mia adianoiti skepsi..

an ejafanistei to anthrwpino idos, poios tha frodizei to perivalon...


me alla logia kalo pragma i skepsi kai oi perivalodologikes anisixies alla min nomizete oti tha eimaste gia pada edw....


p.s.
einai diskolo na prosgiotheis otan se petane apo ena parathirw...
tis perissoteres fores den exeis deuteri eukeria gia veltiwsi...

an ipo8esoume oti afto olo ine aksio logou
8a eprepe na er8i toulaxiston mia arkouda edo na kata8esi tin prosopiki tis apopsi
ke oxi na epixirimatologis gia aftin

ke se aftin tin periptosi i aligoriki enia tou kimenou sou
dixni ipekfigi apo tin pragmatikotita pou den 8es na mirastis opia ke an ine afti sosti la8os
se anti8esi pou 8es soni ke kala na prokalesis ke na dimiourgisis entiposis

giati den ektononis tis psixonevrosis sou se kati pio dimiourgiko

as poume mia sosti katanomi ton aka8arsion apo tis arkoudes pou exis vali na afodevoum me mania se kapio dasos gia na pis esi kati...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
09/05/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
uprxoun disekatommuria anthrwpoi pou einai k pio morfwmenoi k pio ortha skeptomenoi apo mena
k sinithws lew auta pou dexomai....

sto eipa k sto delear pou milagame gia ti mousiki
opws k ta tragoudia etsi k oi fraseis otan m aggizoun gia opoiodipote logo m aresoun!!!

diladi ektelounte metafore eksipnon skeptikon?
:rotflmao: :rotflmao:

i mousiki meso kapias melodias i kapion stixon
ine entelos kati diaforetiko

gia na katalavis fantasou oti epikinonoume
me stixous

sou leo ego sinefiasmeni kiriaki miazis me tin kardia mou

ke esi i prasines i kokines i 8a lasies sou i xantres...


opos katalavenis den ginete na sinenoi8oume etsi

ala otan zo mia sinefiasmeni kiriaki iparxi periptosi na 8imi8o ke to tragoudi
pou 8a to sindeso sinirmikame tin psixodia8esi mou


gia afto se ka8e periptosi prospa8ise na ise o eaftos sou
opios ke na ine aftos sigoura 8a ine kaliteros apo diafora sofistike klise

stratosZX10
10/05/2007, 07:13
μου φαινεται οτι ολοι λετε τελικα λαλακιες......
και το δικαιολογω ως εξης...
ενας ανθρωπος απο την μερα που γεννιεται ξερει οτι θα πεθανει,
αυτο σημαινει οτι ο καθε ανθρωπος διαλεγει να ζησει την ζωη του
οσο καλυτερα θεωρει αυτος,σωστα?
το θεμα ειναι ομως οτι και σκατας να εισαι και ο πιο καλος του κοσμου
ολοι 3 μετρα κατω απο την γη θα τα λεμε.......
οποτε σημασια για μενα εχει οταν θα διαβαζει καποιος σε εναν στυλο της δεη
οτι ο Στράτος κηδευεται δεν θελω να πει απο μεσα του '' μαλακας ηταν''
αλλα να σκεφτει οτι ημουν ενας ανθρωπος που εζησε με αξιοπρεπεια,τιμιος και
δεν εκανε κακο ποτε του ουτε σε μυγα.δεν εχει σημασια αν το ξερω εγω ή οχι
σημασια εχει οτι θα εχω αφησει και καποιους ανθρωπους πισω μου που θα πρεπει
για ενα διαστημα τουλαχιστον να ζουν με αυτα που εκανα εγω..........

Maira
10/05/2007, 11:43
και επανέρχομαι λοιπόν στα πρώτα!!!!


Γιατί είναι μέρες που με τρελαίνει η αδιαφορία τους! Το ότι νομίζουν ότι είναι οι μοναδικοί στον πλανήτη!!!! το ότι κάνουν πως δεν τους νοιάζει η γνώμη των άλλων όταν μοναδικό σκοπό μέχρι τώρα είναι να γίνονται το επίκεντρο!!!! Είναι μέρες που τα χάνω κάθε φορά που βλέπω την ζωή μου να περνάει μπροστά από τα μάτια μου 5 φορές μέσα σε μισή ώρα!!!! Είναι στιγμές που σαλτάρω όταν με κατηγορούν για παράνομη οδήγηση την ώρα που βρίσκομαι απόλυτα νόμημα στην λωρίδα μου!!!!



Και είναι μέρες που προσπαθώ να τους καταλάβω, πνιγμένους στα προβλήμτα τους και την κίνηση, κατευθυνόμενοι σε ένα γραφείο ή ένα σπίτι που τους φέρνει ανία!!! και είμαι ήρεμη, χαίρομαι που ακόμα κρατάω το τιμόνι, και προπσθώ και πάλι να τους δώσω να καταλάβουν ότι υπάρχουν κι άλλοι γύρω τους!!!! Μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο???? Η ο εγωισμός σου και το είναι σου λέει "να πάνε να χεστούνε!" Ή μήπως θεωρείς ότι όταν κάνεις τα δικά σου παιδιά, και καβαλήσουν κι αυτά μηχανή δεν θα είναι τρεις χειρότερα τα πράγματα αν δεν κάνουμε κάτι τώρα???? Ή μήπως θα τους απαγορέψεις να ανέβουν σε μηχανή???? Ή μήπως δεν θα κάνεις παιδιά?????


Θα έρθουν άλλοι μετά από μας!!! και αν οι δικοί μας δεν νοιάστικαν και άφησαν τον κόσμο να γίνει όπως είναι, γιατί να γίνουμε σαν κι αυτούς?????

:wave2:

vangelis 64
10/05/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira



Γιατί είναι μέρες που με τρελαίνει η αδιαφορία τους! Το ότι νομίζουν ότι είναι οι μοναδικοί στον πλανήτη!!!!

Μ' αυτήν την κουβέντα τα είπες όλα.
Εδώ και πάνω από 10 χρόνια,είναι το βασικό μας σλόγκαν.:sad:

Maira
10/05/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
exete duo eukairies akoma na apodeiksete oti eiste kati diaforetiko
to teleio!!!
xaxaxa


ksupnateeeeeeee


για ποιο τέλειο μιλάς????

Διαφορετικοί είμαστε όλοι μεταξύ μας!!!!!

Και μη φωνάζεις τόσο!!!:blush: Θα ξυπνήσεις κανέναν:lol: :lol: :lol:

afrotwin
10/05/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
και επανέρχομαι λοιπόν στα πρώτα!!!!



Ή μήπως θεωρείς ότι όταν κάνεις τα δικά σου παιδιά, και καβαλήσουν κι αυτά μηχανή δεν θα είναι τρεις χειρότερα τα πράγματα αν δεν κάνουμε κάτι τώρα???? Ή μήπως θα τους απαγορέψεις να ανέβουν σε μηχανή???? Ή μήπως δεν θα κάνεις παιδιά?????


Θα έρθουν άλλοι μετά από μας!!! και αν οι δικοί μας δεν νοιάστικαν και άφησαν τον κόσμο να γίνει όπως είναι, γιατί να γίνουμε σαν κι αυτούς?????

:wave2:

ta pedia sou mpori na ta megalosis sosta se ena kalo kikloforiako sistima ala na pe8anoun apo emoroides

opote giati na zorizese

kalo ine na kanis oti 8elis giati se efxaristi se empsixoni
ala min elpizis oti ine sosto kalo apotelesmatiko
mpori ke esi pano stin fasi tin pio telias dimiourgias sou
ke eno vriskese sto apogio ton katastaseon na pa8is ena oreo egkefaliko ena emfragma ena loumpako mia podagra
kati re aderfe...

i 8es na sou orkistoume oti den 8a gkremistoun ta idanika sou
giati ine dika sou-iera-telia...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pios niazete gia to ti 8elis esi
ego o dipla o paradipla o diplanos tou paradipla...

o kosmos den 8a gini pote telios
giati ine polidiastatos ke poli pio pano apo tin noitiki teliotita sou

exis skefti posa mpori na periorisis an prosarmostoun ola stin logiki sou


den 8a proektinoume ton mikrokosmo tou ka8e ena

afto mono xountika ka8estota to exoun kataferi en meri...

i kosmos ine poli oreos poli pio telios apo oso nomizis

ke otan prepi na pe8anis kati prepi na se skotosi...


min fovase ton fanato ke an sou aresi i zoi apla zise

etsi opos sou aresi xoris na prizese oute na prizis

ta panta ine se ekseliksi

oloi pezoume se afto to pexnidi

gia kanenan den ginonte ekseresis

vale ena stoxo

kjane ena oniro ke pragmatopioiseto

afto exi simasia

min se niazi an katastrafi i an 8a katastrafis esi

afrotwin
10/05/2007, 16:17
o lalakas

skeftome ara iparxo...:rotflmao: :rotflmao:

as min ipirxes ke 8a vlepame pos 8a skeftosoun ili8ie...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Maira
10/05/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
auto pou fainetai oti thes na eisai k na einai k o kosmos gurw sou!


Δεν θέλω να είναι τέλειος!!!! Απέχουμε πολύ από εκεί!!! Θα μπορούσε όμως να είναι λίγο καλύτερος!!!!

:wave2:

Maira
10/05/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ta pedia sou mpori na ta megalosis sosta se ena kalo kikloforiako sistima ala na pe8anoun apo emoroides
opote giati na zorizese
kalo ine na kanis oti 8elis giati se efxaristi se empsixoni
ala min elpizis oti ine sosto kalo apotelesmatiko
mpori ke esi pano stin fasi tin pio telias dimiourgias sou
ke eno vriskese sto apogio ton katastaseon na pa8is ena oreo egkefaliko ena emfragma ena loumpako mia podagra
kati re aderfe...
i 8es na sou orkistoume oti den 8a gkremistoun ta idanika sou
giati ine dika sou-iera-telia...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
pios niazete gia to ti 8elis esi
ego o dipla o paradipla o diplanos tou paradipla...
o kosmos den 8a gini pote telios
giati ine polidiastatos ke poli pio pano apo tin noitiki teliotita sou
exis skefti posa mpori na periorisis an prosarmostoun ola stin logiki sou
den 8a proektinoume ton mikrokosmo tou ka8e ena
afto mono xountika ka8estota to exoun kataferi en meri...
i kosmos ine poli oreos poli pio telios apo oso nomizis
ke otan prepi na pe8anis kati prepi na se skotosi...
min fovase ton fanato ke an sou aresi i zoi apla zise
etsi opos sou aresi xoris na prizese oute na prizis
ta panta ine se ekseliksi
oloi pezoume se afto to pexnidi
gia kanenan den ginonte ekseresis
vale ena stoxo
kjane ena oniro ke pragmatopioiseto
afto exi simasia
min se niazi an katastrafi i an 8a katastrafis esi



Ωραία όλα αυτά δε λέω!!!! Μα αν δε σε νοιάζει να ζεις σε έναν καλυτερο κόσμο είναι δικαίομά σου, όπως δικαίωμά μου είναι να προσπαθώ να τον κάνω λίγο καλύτερο!!!! κι ας μην σου αρέσει αυτό το λίγο καλύτερο γιατί τότε θα φαίνεται λιγο χειρότερο το δικό σου!!!! κι όμως θα προσπαθώ για το λίγο καλύτερο, κι ας ξέρω πως έτσι θα φαίνεται η βρωμιά και η ελεηνή συμπεριφορά κάποιων!!!!

Μπορεί να μην το καταφέρω ποτέ μα αν είναι να προσπαθήσω για κάτι θα προσπαθήσω για κάτι καλύτερο όχι για κάτι χειρότερο ή στάσιμο!!!!

:wave2:

stavrogin
10/05/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
και επανέρχομαι λοιπόν στα πρώτα!!!!


Γιατί είναι μέρες που με τρελαίνει η αδιαφορία τους! Το ότι νομίζουν ότι είναι οι μοναδικοί στον πλανήτη!!!! το ότι κάνουν πως δεν τους νοιάζει η γνώμη των άλλων όταν μοναδικό σκοπό μέχρι τώρα είναι να γίνονται το επίκεντρο!!!! Είναι μέρες που τα χάνω κάθε φορά που βλέπω την ζωή μου να περνάει μπροστά από τα μάτια μου 5 φορές μέσα σε μισή ώρα!!!! Είναι στιγμές που σαλτάρω όταν με κατηγορούν για παράνομη οδήγηση την ώρα που βρίσκομαι απόλυτα νόμημα στην λωρίδα μου!!!!

Και είναι μέρες που προσπαθώ να τους καταλάβω, πνιγμένους στα προβλήμτα τους και την κίνηση, κατευθυνόμενοι σε ένα γραφείο ή ένα σπίτι που τους φέρνει ανία!!! και είμαι ήρεμη, χαίρομαι που ακόμα κρατάω το τιμόνι, και προπσθώ και πάλι να τους δώσω να καταλάβουν ότι υπάρχουν κι άλλοι γύρω τους!!!! Μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο???? Η ο εγωισμός σου και το
είναι σου λέει "να πάνε να χεστούνε!" Ή μήπως θεωρείς ότι όταν κάνεις τα δικά σου παιδιά, και καβαλήσουν κι αυτά μηχανή δεν θα είναι τρεις χειρότερα τα πράγματα αν δεν κάνουμε κάτι τώρα???? Ή μήπως θα τους απαγορέψεις να ανέβουν σε μηχανή???? Ή μήπως δεν θα κάνεις παιδιά?????


Θα έρθουν άλλοι μετά από μας!!! και αν οι δικοί μας δεν νοιάστικαν και άφησαν τον κόσμο να γίνει όπως είναι, γιατί να γίνουμε σαν κι αυτούς?????

:wave2:


Διαφωνω σε αρκετα
πχ.
Εγω δεν φρικαρω οταν με βριζουν,ακομα κι αν εχουν αδικο.Ξερω οτι δε γινεται να λογομαχησω με ολους ουτε και θα καταφερω τιποτα αν ειναι εκτος εαυτου.Ο τροπος προσεγγισης τους ,κατ'εμε, πρεπει να ειναι πλαγιος ,διηδειτικος αλλα και με τον μεγιστο σεβασμο ,ισως και χιουμορ,αν γινεται.

Αμα εχεις αποφασισει οτι θα βλεπεις εχθρους γυρω σου τοτε θα τους βλεπεις συνεχεια.Μη θεωρεις οτι οι κουτακιδες ειναι διαφορετικοι απο εμας,δεν ειναι.Απλα το μεσο τους ειναι δυσκινητο με τυφλες γωνιες και δεν θα απαιτουσε τοση αφυπνηση στην οδηγηση του ,στην πολη,αν δεν υπηρχαμε εμεις.

Αν εχεις κινδυνεψει 500 φορες στα 20τοσα σου χρονια,εχω κινδυνεψει 5000 και καποιος ακομα μεγαλητερος 10000, δε φρικαρουμε πια,δεν το θεωρουμε αδικο,το θεωρουμε αναμενωμενο


...
Τα τροχαια ειναι η πρωτη αιτια θανατου_Οκ
Αιτια δυστηχιας_Οκ
Αιτια οικονομικης αφαιμαξης της κοινωνιας_Οκ

Ειναι ενα πεδιο στο οποιο μπορει να αγωνιστει καποιος που θελει να καλητερεψει την κοινωνια.αν μαλιστα αγωνιστει με σθενος θα του αποροφησει και τεραστια ποσοτητα ενεργειας_κανενα προβλημα.

Το να θεωρεις απαραιτητο οτι και οι αλλοι_αν καταλαβα καλα_οφειλουν να αγωνιστουν για τον ιδιο σκοπο ,ειναι εκτος πραγματικοτητας.

Αφ'ενος υπαρχουν κι αλλα πεδια δρασης εξ'ισου σημαντικα για αλλους,μονο και μονο επειδη διαθετουν ιδιο ογκο και ποιοτητα επιχειρηματων με σενα.Απλα εχουν και διαφορετικες αξιες αρα η συμφωνια θα ηταν ανεφικτη

πχ.Διατροφη-υγεια-οικολογια-ασθενειες και παρελκομενα

Ταξικη αντιληψη της κοινωνιας-παγκοσμιοποιηση,γενικοτερα πολιτικης φυσεως αγωνες

Τροπου ζωης-αγχος-ψυχολογικα-καταθλιψεις.

Αφ'εταιρου ο αγωνας και η μοναξια πανε χερι χερι και ειναι κατι το οποιο θα αντιληφθεις αργα ή γρηγορα ενσωματωμενη σε οποιαδηποτε ομαδα με κοινους στοχου ,αν εχεις χαρακτηρα,και μαλλον εχεις.

Ο αγωνας ειναι προσωπικος κι ο δικος σου και ο δικος μου,αλλα και διαφορετικος και πιστεψε με δεν εισαι σε θεση να μου πεις,με ολη την καλη θεληση σου ,το συμφερον μου

Κατα τα αλλα κανε οτι σε ικανοποιει


:wave2:

stratosZX10
10/05/2007, 20:43
η καθε μερα που περναει ειναι μια μερα περισσοτερη ή
μια μερα λιγοτερη?????

afrotwin
10/05/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Ωραία όλα αυτά δε λέω!!!! Μα αν δε σε νοιάζει να ζεις σε έναν καλυτερο κόσμο είναι δικαίομά σου, όπως δικαίωμά μου είναι να προσπαθώ να τον κάνω λίγο καλύτερο!!!! κι ας μην σου αρέσει αυτό το λίγο καλύτερο γιατί τότε θα φαίνεται λιγο χειρότερο το δικό σου!!!! κι όμως θα προσπαθώ για το λίγο καλύτερο, κι ας ξέρω πως έτσι θα φαίνεται η βρωμιά και η ελεηνή συμπεριφορά κάποιων!!!!

Μπορεί να μην το καταφέρω ποτέ μα αν είναι να προσπαθήσω για κάτι θα προσπαθήσω για κάτι καλύτερο όχι για κάτι χειρότερο ή στάσιμο!!!!

:wave2:

den 8a kanis tipota kalitero
giati emis pou ton kanoume xirotero imaste perisoteroi ke pio drastiki..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

arxise na anafonis den antexo alo stamatiste tin gi na katevo...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

o kosmos ine telia kaliteroxiroteros

stamatiste na nomizete oti kati mporite na kanete

psonares e psonares

to mono pou 8a kanete ine parete perisotera xapia sta giratia sas..
:rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
10/05/2007, 21:38
a! kali mou maira oti ke na kanis ego 8a zo se ena telio kosmo
filakia:wave2:

Maira
11/05/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
den 8a kanis tipota kalitero
giati emis pou ton kanoume xirotero imaste perisoteroi ke pio drastiki..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

arxise na anafonis den antexo alo stamatiste tin gi na katevo...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

o kosmos ine telia kaliteroxiroteros

stamatiste na nomizete oti kati mporite na kanete

psonares e psonares

to mono pou 8a kanete ine parete perisotera xapia sta giratia sas..
:rotflmao: :rotflmao:

a! kali mou maira oti ke na kanis ego 8a zo se ena telio kosmo
filakia


Δυστυχώς αυτό ανακαλήπτω μέρα με τη μέρα!!!! Ότι είστε πάρα πολλοί!!!!

Προτιμώ όμως να φύγω κάποια στιγμή έχοντας προσπαθήσει να κάνω αυτόν τον κόσμο λίγο καλύτερο, παρά να έχω μείνει με σταυρωμένα τα χέρια!!!

Άλλοι γεννιούνται πολεμιστές και άλλοι απλοί πολίτες!!!!

:wave2: :wave2:

noble
11/05/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
η καθε μερα που περναει ειναι μια μερα περισσοτερη ή
μια μερα λιγοτερη?????

αν το βαζεις σε καθε ποστ που μπαινεις,προσεξε μην παρεξηγηθει και νομιζουν οτι ειναι η υπογραφη σου...:beer:

stratosZX10
11/05/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
αν το βαζεις σε καθε ποστ που μπαινεις,προσεξε μην παρεξηγηθει και νομιζουν οτι ειναι η υπογραφη σου...:beer:
δεν εχω προβλημα περι παρεξηγησεως, ειναι μια εκφραση που μου αρεσει
γιατι δειχνει,η απαντηση, πως βλεπει ο καθε ενας μας την ζωη,μου αρεσει να βαζω τους αλλους
να σκεφτονται,εστω και χαζο για καποιους,εστω και επαναλαμβανομενο....

noble
11/05/2007, 13:23
VatosE χαζο δεν ειναι,οπως και δεν χρειαζεται πολυ σκεψη.
ειναι μια εκφραση που στην απαντηση της θα καταλαβεις ποιος ειναι αισιοδοξος και ποιος ειναι απαισιοδοξος,τουλαχιστον μεσα σ αυτο το φορουμ.
Σαν να μπαινεις δηλ.σε οποιονδηποτε προβληματισμο και να λες"ειναι μισοαδειο το ποτηρι η μισογεματο?
Που ειναι το οφελος σ αυτο?
Θωρεις οτι ο,τι λεμε εχει να κανει με τη ματια μας στη ζωη?
Ναι,εχει...Και?
τη συνεχεια σου θελω σε ολη αυτη τη κουβεντα και τον προβληματισμο της maira,περαν του πεταω ενα αποφθεγμα που μ αρεσε πολυ,και θα χαρω να το ξαναχρησιμοποιησω.
:wave2:

afrotwin
11/05/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Δυστυχώς αυτό ανακαλήπτω μέρα με τη μέρα!!!! Ότι είστε πάρα πολλοί!!!!

Προτιμώ όμως να φύγω κάποια στιγμή έχοντας προσπαθήσει να κάνω αυτόν τον κόσμο λίγο καλύτερο, παρά να έχω μείνει με σταυρωμένα τα χέρια!!!

Άλλοι γεννιούνται πολεμιστές και άλλοι απλοί πολίτες!!!!

:wave2: :wave2:

kitakse apo oti fenete esi exis xontri empa8ia mazi mou ara ego ime olos o kosmos

ala an prepi na polemisis mazi mou den 8a kataferis tipota giati prostatevome den ine i ora mou akoma...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xerome na ime ego to nioma tis zois sou ala ke mono skepsis asximes na kanis gia mena mono zimies 8a sou prokaloun....:rotflmao: :rotflmao:

vlepis oti den ginonte afta pou 8es
giati dixnoun oti ise aftarxiki ke kakos an8ropos 8es na isopedosis ta panta gia na ine kalos o kosmos gia sena gia afto den 8a petixis tipota

ego 8a sou protina na paris merika tripakia isos se voi8isoun kalitera

i pigene se enan alo kosmo ke ftiaxton opos 8eli

aftos ine ke prepi na ine gia olous mas
ke ego ton latrevo giati ine diaforetikos gia olous mas

ke oxi monodistatos opos ton 8es esi

kalinixta ise out:wave2:

stratosZX10
11/05/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
VatosE χαζο δεν ειναι,οπως και δεν χρειαζεται πολυ σκεψη.
ειναι μια εκφραση που στην απαντηση της θα καταλαβεις ποιος ειναι αισιοδοξος και ποιος ειναι απαισιοδοξος,τουλαχιστον μεσα σ αυτο το φορουμ.
Σαν να μπαινεις δηλ.σε οποιονδηποτε προβληματισμο και να λες"ειναι μισοαδειο το ποτηρι η μισογεματο?
Που ειναι το οφελος σ αυτο?
Θωρεις οτι ο,τι λεμε εχει να κανει με τη ματια μας στη ζωη?
Ναι,εχει...Και?
τη συνεχεια σου θελω σε ολη αυτη τη κουβεντα και τον προβληματισμο της maira,περαν του πεταω ενα αποφθεγμα που μ αρεσε πολυ,και θα χαρω να το ξαναχρησιμοποιησω.
:wave2:
συγνωμη αλλα ειναι περα απο τον αισιοδοξο και τον απαισιοδοξο,μπορει καποιος
να λεει ειναι μια μερα περισσοτερη αλλα ξερεις οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν
προβλημα να μεγαλωνουν... η καθε ηλικια εχει και τα δικα της ομορφα και ασχημα.
οσον αφορα τον προβληματισμο της maira δεν πιστευω οτι παιζει ρολο το αν σκεφτεσαι
η οχι οτι υπαρχεις,υπαρχουν πολλα πραγματα μεσα μας βαθια που πρεπει να ανακαλυψουμε
και ισως τοτε οι αλλοι να μας λενε φυτα ή τρελους αλλα εμεις να εχουμε ανακαλυψει κατι
το οποιο ουτε φανταζονται καποιοι.....δεν ξερω ποιο ειναι αλλα για καθε ανθρωπο ειναι
διαφορετικο.....εγω το εχω βρει το δικο μου.....
και ολη μου η ζωη, το ειναι μου, το μυαλο μου και η ψυχη μου εχουν αφοσιωθει
σε αυτο,γιατι αυτο ειναι το νοημα της ζωης για μενα.......
δεν ξερω αν ειμαι εντος θεματος ή εκτος αν εχω βοηθησει την maira ή οχι απλως
λεω καποιες σκεψεις μου που ισως την βοηθησουν ή την απομακρυνουν απο αυτο το
σκεπτικο του σκεφτομαι αρα υπαρχω.......το οποιο το θεωρω λαθος

noble
11/05/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
συγνωμη αλλα ειναι περα απο τον αισιοδοξο και τον απαισιοδοξο,μπορει καποιος
να λεει ειναι μια μερα περισσοτερη αλλα ξερεις οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν
προβλημα να μεγαλωνουν... η καθε ηλικια εχει και τα δικα της ομορφα και ασχημα.
οσον αφορα τον προβληματισμο της maira δεν πιστευω οτι παιζει ρολο το αν σκεφτεσαι
η οχι οτι υπαρχεις,υπαρχουν πολλα πραγματα μεσα μας βαθια που πρεπει να ανακαλυψουμε
και ισως τοτε οι αλλοι να μας λενε φυτα ή τρελους αλλα εμεις να εχουμε ανακαλυψει κατι
το οποιο ουτε φανταζονται καποιοι.....δεν ξερω ποιο ειναι αλλα για καθε ανθρωπο ειναι
διαφορετικο.....εγω το εχω βρει το δικο μου.....
και ολη μου η ζωη, το ειναι μου, το μυαλο μου και η ψυχη μου εχουν αφοσιωθει
σε αυτο,γιατι αυτο ειναι το νοημα της ζωης για μενα.......
δεν ξερω αν ειμαι εντος θεματος ή εκτος αν εχω βοηθησει την maira ή οχι απλως
λεω καποιες σκεψεις μου που ισως την βοηθησουν ή την απομακρυνουν απο αυτο το
σκεπτικο του σκεφτομαι αρα υπαρχω.......το οποιο το θεωρω λαθος

τον ανθρωπο που δεν φοβαται το γηρας και οτι αυτο συνεπαγεται,θα μπορουσες να τον βαλεις στους ανθρωπους που βλεπουν αισιοδιοξα τη ζωη και ξεχωριζουν τα καλα που φερνει ο χρονος.
τη γνωμη σου απλα ηθελα!καμια σημασια αν βοηθαει καποιον.Μπορει και ναι,αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος.Εχει σημασια να λεμε ολα οσα ειπες.Σωστα η λαθος κανεις δεν ειναι εδω για να μας κρινει.Κουβεντουλα κανουμε.Εχει ομως διαφορα η γνωμη σου απο κατι που διαβασες και σου αρεσε πολυ.Δεν το ανελυσες,δεν πηγες παραπερα και δεν εβαλες και το δικο σου λιθαρακι σ αυτο.
Αυτο δηλ.που μολις εκανες πιο πανω :beer:
:wave2:

stratosZX10
11/05/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
τον ανθρωπο που δεν φοβαται το γηρας και οτι αυτο συνεπαγεται,θα μπορουσες να τον βαλεις στους ανθρωπους που βλεπουν αισιοδιοξα τη ζωη και ξεχωριζουν τα καλα που φερνει ο χρονος.
τη γνωμη σου απλα ηθελα!καμια σημασια αν βοηθαει καποιον.Μπορει και ναι,αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος.Εχει σημασια να λεμε ολα οσα ειπες.Σωστα η λαθος κανεις δεν ειναι εδω για να μας κρινει.Κουβεντουλα κανουμε.Εχει ομως διαφορα η γνωμη σου απο κατι που διαβασες και σου αρεσε πολυ.Δεν το ανελυσες,δεν πηγες παραπερα και δεν εβαλες και το δικο σου λιθαρακι σ αυτο.
Αυτο δηλ.που μολις εκανες πιο πανω :beer:
:wave2:

η δικια μου γνωμη ειναι οτι ειναι μια μερα λιγοτερη,απλως ποσο λιγοτερη δεν ξερεις
ποτε,το μαθαινεις την μερα που θα γινει,το καταλαβαινεις...