PDA

View Full Version : Απόσταγμα 20 χρόνων...



ggs
03/05/2007, 10:50
Καλημέρα φιλαράκια και καλώς σας βρήκα ,

Ψαχουλεύω στο φόρουμ πολύ καιρό τώρα και ειλικρινά νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμο για όσους έχουν – δεν έχουν- είχαν- θέλουν – ήθελαν – δεν θέλουν μηχανή…
Γιατί οι απόψεις των μοτοσικλετιστών πρέπει να ακούγονται όχι μόνο μεταξύ μας αλλά κι απ αυτούς που είναι αντίθετοι –αδιάφοροι – αρνητικοί με τα δίτροχα.

Με την όποια εμπειρία μου με τις μηχανές (20 χρόνια συνεχούς οδήγησης μοτοσικλέτας σαν κύριο μέσο μεταφοράς + ταξίδια + εντουράδες κ.λ.π.) και μετά από 7 μηχανές διαφόρων εταιρειών και κυβικών θα ήθελα να καταθέσω όσο πιο περιγράφηκα γίνεται τα μέχρι τώρα συμπεράσματα μου από τον χώρο της μοτοσικλέτας στην Ελλάδα.

1.ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ !!!!

2.Καλη προστασία από πτώσεις – καιρικά φαινόμενα (μπουφάν, γάντια κ.λ.π.)

3. ΣΕΒΑΣΜΟΣ σε εμάς , στην μηχανή μας ,στον συνεπιβάτη μας ,στους άλλους οδηγούς , στους πεζούς για να μας σέβονται κι αυτοί…

4.Εξερευνηση και αναγνώριση των ΟΡΙΩΝ μας ως οδηγών σε ΑΣΦΑΛΕΣ έδαφος (πίστες ασφαλτινες ή χωμάτινες ) και όταν θα οδηγούμε μέσα σε πόλεις – κίνηση ,τα όρια μας να είναι πολύ χαμηλότερα από αυτά που μπορούμε.

5.Η μηχανη είναι το ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ μέσο μετακίνησης για την Ελλάδα και ειδικά μέσα στις πόλεις.

6. Η μηχανή είναι το πιο ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ μέσο μετακίνησης.

7. Η μηχανή είναι το μοναδικό ΙΧ μέσο που καταπολεμά το κυκλοφοριακό πρόβλημα των πόλεων.

8.Η αγορά – συντήρηση – γνώση της μοτοσικλέτας στην Ελλάδα είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ γιατί είναι στα χέρια «επαγγελματιών» που στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ΛΑΜΟΓΙΑ – ΑΣΧΕΤΟΙ – ΑΝΕΚΠΕΔΕΥΤΟΙ.

9. Το ΚΡΑΤΟΣ μας έχει «ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ» (όπως και τους περισσότερους Έλληνες )
και γι αυτούς είμαστε «τσαντάκηδες – αλήτες – μηχανόβιοι»…

Παρατηρώ ότι μεγάλο μέρος των ποστ αφορά το θέμα «τι μηχανή να πάρω».
Δυστυχώς (ή ευτυχώς ), την απάντηση στο ερώτημα αυτό μπορεί να την δώσει μόνο ο εαυτός μας ….πάρε (αν αντέχεις οικονομικά ) την μηχανή αυτή που την βλέπεις και κάνει την καρδιά σου να ανεβάζει παλμούς …αυτή είναι η καλύτερη μηχανή για σένα …

Όλα , αυτά δεν τα έγραψα μόνο για να σας κουράσω…τα έγραψα γιατί ίσως μπορεί να βοηθήσουν κάποιους νεότερους φίλους ή να με βοηθήσουν να διορθώσω τυχόν λάθος συμπεράσματα που έχω καταλήξει , άλλοι φίλοι..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ (και ΚΑΒΑΛΑ...)

perastikos
03/05/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
6. Η μηχανή είναι το πιο ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ μέσο μετακίνησης.


Η σωστά συντηρημένη μηχανή ίσως.... Βέβαια αν το κέντρο της Αθήνας ήταν κατά το ήμισυ σαν αυτό της Κοπεγχάγης για παράδειγμα, η καλύτερη λύση (οικολογική και οικονομική) θα ήταν το ποδήλατο :)

ggs
03/05/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Η σωστά συντηρημένη μηχανή ίσως.... Βέβαια αν το κέντρο της Αθήνας ήταν κατά το ήμισυ σαν αυτό της Κοπεγχάγης για παράδειγμα, η καλύτερη λύση (οικολογική και οικονομική) θα ήταν το ποδήλατο :)

ΠΑΝΤΑ για τα δεδομένα της Αθήνας μιλάμε ...μακαρι να γίνει η Αθήνα Κοπεγχάγη κι εγω θα κάνω την γοργόνα στον βράχο (δεν θα ειναι και το καλυτερο θεαμα βέβαια..,):eyepop:

sober
03/05/2007, 12:27
:lol: :lol: :lol: :lol:
Nα'σαι καλα που εγραψες τα συμπερασματα σου...καλο ειναι να τα λενε οι παλιοι για να ακουν οι νεοι...:wave2:

perastikos
03/05/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
κι εγω θα κάνω την γοργόνα στον βράχο

Πρόσεχε τι λες γιατί της γοργόνα της έχουν κόψει το κεφάλι 2-3 φορές! :lol:

Κατά τα άλλα συμφωνώ με το αρχικό σου post :wave2:

ggs
03/05/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
:lol: :lol: :lol: :lol:
Nα'σαι καλα που εγραψες τα συμπερασματα σου...καλο ειναι να τα λενε οι παλιοι για να ακουν οι νεοι...:wave2:

Σε ευχαριστώ, όμως προς Θεού , μην νομίζεις ότι έχω καμία πρόθεση να το παίξω «ειδικός» και «δάσκαλος».
Πιστεύω ότι σήμερα οι πιο νέοι αναβάτες είναι ΠΟΛΥ πιο συνειδητοποιημένοι από τι ήμουν εγώ (και οι περισσότεροι της γενιάς μου) στα 17-18 μου χρόνια.
Τότε το κράνος ήταν κάτι που το φόραγαν οι φαντάροι και οι μηχανές ήταν ένας σιδερένιος όγκος που σταμάταγε ή με την βοήθεια του Θεού ή σε τοίχο….
Δεν λέω ,ωραίες εποχές ,ρομαντικές αλλά άμα σκεφτείς τι «ταλιμπάν» ήμασταν και κάτω από πιες συνθήκες οδηγούσαμε …
Σήμερα γουστάρω να βλέπω νέα παιδία να είναι ντυμένοι σαν «αστακοί» με τα κράνη τους κ.λ.π. πάνω σε καλοσυντηρημένες και σταθερές μηχανές .
Γουστάρω που για να αγοράσουν ακόμη και ένα παπάκι το ψάχνουν από χίλιες δυο μεριές .
Βέβαια ,υπάρχουν ακόμη κάποιοι «ινδιάνοι» που οδηγούν κρατώντας το κινητό στο αφτί με το μαλλί να ανεμίζει φορώντας σορτσάκι και παντόφλες αλλά πιστεύω ότι είναι οι εξαιρέσεις.

ggs
03/05/2007, 13:35
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
[B]Πρόσεχε τι λες γιατί της γοργόνα της έχουν κόψει το κεφάλι 2-3 φορές! :lol:

ΩΧ !!!!!!! ΑΛΗΘΕΙΑ?????????
ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ...Ειδες τελικα που το φορουμ εχει ΚΑΙ εκπαιδευτικο χαρακτηρά

sober
03/05/2007, 20:37
Βρε συ εννοειται πως αμα 8εωρουσα απο τα λεγομενα σου οτι πας να το παιξεις ειδικος 8α ημουν τελειως βοδι... :winka:

Παντως το κακο ειναι πως γενικα στην Ελλαδα μεχρι να αποφασισουμε να φοραμε κρανος και γενικοτερα προστασια (...για τη μηχανη εννοω) το πληρωσε ακριβα πολυς κοσμος...:sad:
Και οσες φορες και να ειπω8ουν τα λεγομενα σου λιγες 8α'ναι γιατι υπαρχουν αρκετοι ηλι8ιοι που για να μη χαλασει η μοστρα διακυνδυνευουν να ''χαλασουν'' το κεφαλι τους...!!!!

mourgakos
04/05/2007, 07:27
κοψε και κανα φπα ομως,,,,,
(απτα κρανη):lol:

sober
04/05/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
κοψε και κανα φπα ομως,,,,,
(απτα κρανη):lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :a22: :a22: :a22:

ggs
04/05/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
κοψε και κανα φπα ομως,,,,,
(απτα κρανη):lol:

Σωστό..
Ειναι ανα απο τα πράγματα που ανήκει στην κατηγορία

9. Το ΚΡΑΤΟΣ μας έχει «ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ» (όπως και τους περισσότερους Έλληνες )
και γι αυτούς είμαστε «τσαντάκηδες – αλήτες – μηχανόβιοι»…
:a29: :a29: