PDA

View Full Version : Δοσεις...Μεγα ζητημα!!!



Zan_Prizol
28/08/2004, 22:31
Δοσεις...δοσεις...ολοι σου γεμιζουνε το κεφαλι με πιτουρα!!!Βεβαια πρεπει να βρουνε για να τα κανουνε και σε καποιον που ξερει δυσκολα θα τον πιασουνε απο τα @@!!!Παιρνω αφορμη απο ενα γνωστο που δεν ξερει και παρα πολλα το παιδι!Πηγε να παρει μοτο και τον αρχισε στους διακανονισμους...οτι δεν ειναι τοσα πολλα...οτι κανεις αποσβεση τοκων με τα δωρα που θα παρεις...οτι δεν σου καθεται ακριβα στην τσεπη και αλλες τετοιες μπαρουφες!Ατοκες του λεει το παιδι???Οχι ατοκες λεει...αυτο το μοντελο πουλαει τωρα και δεν το κανω ατοκες (!!!)...Αν ειναι δυνατον...επειδη πουλαει ρε ασχετε το κανεις ατοκες να πουλαει ακομα πιο πολυ...Επιβεβαιωμενο χιλιαδες φορες!!!Τεσπα του λεει θα δωσεις 2000 ευρα μπροστα και εσυ διαλεγεις μηνες...Του προτεινε 36 γιατι λεει τον συμφερει!!!Δεδομενης της τιμης της μοτο...θα εμενε ενα 6000 ευρω να ξοφλησει!!!Στα 3 χρονια ειναι 2000 και κατι ψιλα τοκοι!!!Ημαρτον....ημαρτον!Παλι καλα δεν εκανε καμια γκαφα γιατι τον ειδε λιγο εκτος των πραγματων και του εκανε και καλα καλυτερους ορους!!!
Μιλησαμε στο τηλ και του εξηγησα τι παιζει!Εμεινε το παιδι...
Ατοκα του λεω καμια επισημη δεν κανει...μονο το καταστημα και δεν ειναι για πολλους μηνες...Αλλιως πας με τοκο!
Αποψη μου ειναι,την ειπα και σαυτον,αν πας εντοκα να αφησεις ενα ποσο 3000 ευρω για 24 μηνες!Εχεις 300-400 τοκο που ειναι μια χαρα αν σκεφτεις οτι δεν το παιρνεις ντουκου!
Ειχε να δωσει 5000 και του τσαμπουναγε τυρια του τυπου ''κρατα τα υπολοιπα να συμπληρωνεις τις δοσεις και να το κανεις τσιλικο''!!!
Μου την εδωσε αρκετα...μετα λεει κατασχουνε μοτο...
Φυσικα αν δεν μαθεις καλα να παθεις!!!
Φανταστειτε να την παταγατε...και φανταστειτε ποσοι την εχουνε πατησει...
Κανω το ποστ για οσους θελουνε να παρουνε μοτο και πανε για δοσεις...
Ευχαριστω οσους το διαβασουνε ;)




Υ.Γ. Βεβαιως κανουνε εταιριες ατοκες...Malaguti,Delim και τα λοιπα...Αλλα δεν ειναι μοτο ειναι μοτοσακοι!Honda,Suzuki,Yamaha,Kawasaki που συνηθως αγοραζουνε δεν εχουνε επισημα ατοκες

Θάνος
29/08/2004, 00:42
Η δική μου ερώτηση είναι:

Γιατί να σου κάνουν άτοκες δόσεις;

Το δάνειο για την τράπεζα είναι προϊόν. Ξέρεις κανένα που να το δίνει τσάμπα;

Zan_Prizol
29/08/2004, 00:56
Αυτο ακριβως...Λιγοι κανουνε ατοκες δοσεις!Το θεμα ειναι οτι...ναι να βαλεις δοσεις...αλλα τι ποσο και ποσες να βαλεις...ωστε να μην κλαις καμια χιλιετια!
Και επειδη οι γκαυλωμενοι δεν ειναι και λιγοι...τα λεμε για να προσεχει ο κοσμος!
Θα μου πεις τα ξερουμε ρε μεγαλε...αλλα καλα ειναι να τα υπενθυμιζουμε!
Ποσοι αραγε βγαινουνε μετα απο αναζητηση για την αγορα μοτο σαυτο το φορουμ?Αρκετοι...καλα θα ειναι να τους ανοιξουμε τα ματια!
Νεος και εγω εδω αλλα παλαιος στο χωρο...εχασα που δεν γνωριζα το μερος αυτο ;)

tony29
29/08/2004, 01:05
Η δική μου ερώτηση είναι:

Γιατί να σου κάνουν άτοκες δόσεις;

Το δάνειο για την τράπεζα είναι προϊόν. Ξέρεις κανένα που να το δίνει τσάμπα;

Σχεδόν όλες οι αντιπροσωπίες αυτοκινήτων?
Που συνεργάζονται με σχεδόν όλες τις τράπεζες?

Αλλά από την άλλη οι πωλήσεις μοτο είναι πολύ λιγότερες.

Και οι έμποροι δεν μπορούν να ανταλλάξουν την χασούρα των τόκων με το κέρδος από το σωστό service, και τις μεγαλύτερες πωλήσεις?

Λέω εγώ...
Γιατί μου φαίνεται οτι οι πάντες εκμεταλλεύονται την καύλα μας ...

Τουλάχιστον μην μας πιάνουν μα@@κες.

Θάνος
29/08/2004, 01:23
Δεν έχω ασχοληθεί με την αγορά αυτοκινήτων ούτε με τα δάνεια τους. Πριν 2-3 χρόνια που έκανα μία ερώτηση σε μία αντιπροσωπεία που έλεγε "και η 1η δόση το 2005 ΑΤΟΚΑ!" η απάντηση ήταν:

-Ναι. Δεν θα σας χρεώσουμε με τόκους μέχρι να ξεκινήσετε την αποπληρωμή το 2005. Από τότε και μετά όμως η κάθε δόση θα έχει κανονικά τον τόκο της...

Ωστόσο δεν αμφιβάλλω ότι τώρα μπορεί να έχουν βρει κάποια φόρμουλα και να δίνουν κανονικά άτοκα δάνεια, άσχετα αν πιστεύω ότι κανείς δεν σου δίνει τίποτα τσάμπα. Από κάπου αλλού θα σου τα παίρνουν...

Η αγορά αυτοκινήτου έχει άλλη φιλοσοφία. Απ'όσο ξέρω, οι αντιπροσωπείες δεν κερδίζουν τόσο με την πώληση, όσο με το service. Ο βασικός τους στόχος είναι να σου πουλήσουν, έστω και με μηδέν κέρδος, αλλά να σε έχουν πελάτη στο service. Από εκεί στα παίρνουν χοντρά!

Εγγύηση 6 χρόνια σου λέει... Δηλαδή 6 χρόνια είσαι υποχρεωμένος να κάνεις service σε εξουσιοδοτημένο!

Χάλασε η λάμπα; Αγόρασε όλο το φανάρι! Πλήρωνε πλήρωνε πλήρωνε... και τα αυτοκίνητα πλέον στην τριετία-τετραετία αρχίζουν και σου ζητάνε τ'άντερα τους.

Επομένως δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει παραλληλισμός γιατί η μοτοσυκλέτα δεν είναι έτσι...

Πάντως τα καινούργια δάνεια είναι πολύ πιο ευέλικτα. Μπορείς να αποπληρώνεις μέρος ή και όλο το υπόλοιπο χωρίς extra χρέωση. Μπορείς να αλλάζεις τις δόσεις ανά πάσα στιγμή δίνοντας μαζεμένα λεφτά και να γλυτώνεις τους τόκους. Δεν είναι όπως παλιά που πλήρωνες πρώτα τους τόκους και μετά άρχιζαν οι δόσεις να πηγαίνουν στο κεφάλαιο...

Την προηγούμενη μηχανή μου την πήρα με δάνειο 3ετές για να μου βγαίνει και μικρή η δόση. Στο χρόνο πάνω πήγα μια μέρα και το ξεχρέωσα μαζεμένο και οι τόκοι που πλήρωσα τελικά ήταν πολύ λίγοι.

Zan_Prizol
29/08/2004, 01:25
Αυτο ειναι το ζητημα...να μην μας πιανουνε μ@λ@κες!Να μην σε τουμπαρουνε με ατακες του...ελα μωρε με τοσο μικρη προκαταβολη και 412.242 δοσεις ουτε θα το καταλαβεις!
Και κλαιει μετα το τεκνον της ελλαδος!
Θελω να παω μια μερα σε κανα αντιπροσωπο με φημη κλεφταρα να το παιξω οτι παω για πρωτη μοτο!Ειμαι περιεργος να δω τι θα μου πει:confused:

Zan_Prizol
29/08/2004, 01:38
Εγω που πηρα αμαξι πριν 4 χρονια...Ητανε οντως ατοκο...
Οσον αφορα το σερβις...ετσι οπως τα λες ειναι!Το αμαξι θα το παρει οικογενιαρχης...γυναικα για να παει στην δουλεια της...κανας παππους που παλαιωσε το καντετ!Αν εξαιρεσεις ενα μικρο ποσοστο των νεων που το παιρνουνε για καυλα οι αλλοι ειναι ασχετοι...αν δεν αναψει λαμπακι ολα δουλευουνε ρολογι!Και πας στην αντιπρ και σου λενε μαζι μαυτο χαλασε και αυτο και λες και ναι ασχετος γαρ!Ενω αν ξερεις τους λες...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!
Ενω στις μοτο...ενα 80% τις αγοραζει για την καυλα του...γιαυτο και πουλαει λιγοτερο!Το αλλο 20% το παιρνει γιατι δουλευει στην πολη και θελει μεταφορικο...Ελα ομως που και αυτο το 20% με τον καιρο καυλωνει με τα μηχανακια!!!!Αρχιζει και ζει το μοτορι του...το νιωθει...
Ετσι αντε πες σε καποιον καυλωμενο που ειναι το μοτορι η ψυχη του και αν χαλασει κατι ποναει πρωτα αυτον για κατι που δεν εχει χαλασει!Μια ναι...δυο ναι...μετα ομως την ψιλιαζεται...Ασχετοι πολλοι θα μου πεις...αλλα μετα απο καποιον καιρο μαθαινουνε...
Εδω η θεια μου 40 ειναι πηρε σκουτερακι πριν 6 μηνες και τωρα ξερει ποτε θελει και τι...Και γαμω τις φασεις:lol:

idi
29/08/2004, 12:27
οποιος πουλαει μηχανη ή αυτο χωρις τοκο, εχει βαλει το τοκο στην αρχικη τιμη...ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!!!

ο τοκος εξαλλου παει στη τραπεζα και οχι στον εμπορα, αυτος παιρνει το ποσο μετρητα απο την τραπεζα του με το που εγκριθει το δανειο.

οι τιμες των αυτο και μοτο επρεπε να πεσουν 30-40% τα 2 τελευταια χρονια γιατι οι εμποροι αγοραζουν σε δολαρια.
το δολαριο σε σχεση με το ευρω εχασε 30-40% της αξια του. το ποσο αυτο μπηκε στη τσεπη του εμπορα ή ξαφνικα αποφασισε να κανει "εκπτωση 1500 ευρω και δωρο το abs..."

ξυπνα ελληνα και μη τρως το παραμυθι...

επισης μπορεις να αγωρασεις το μηχανακι σου απο παραεισαγωγη φτηνοτερα (το ιδιο κουτι με τη μηχανη που φερνει ο εισαγωγεας φερνει και η "επισιμη αντιπροσωπια"... μπροστα στα ματια μου το ειδα...)

αν ο μοτοσυκλετιστης αγωραζε εξυπνα θα πεφταν και οι τιμες αλλα εμεις εδω δε βαζουμε μυαλο και ως τοτε θα περνουμε "κουβα" κρανος και σακουλα αδιαβροχο δωρο...

wild_cat/anima
29/08/2004, 13:38
ki s ola auta an prosthethi i asfalia .....fotias,klopis ke den ksero ti allo.pou sou epivaloun na kanis an to xis me dosis....pou mpori na fenete tipota mprosta s ola ta ipolipa ....alla otan prepi na tin plirosis.........ine poli megali pikra

tony29
29/08/2004, 16:35
Η αγορά αυτοκινήτου έχει άλλη φιλοσοφία. Απ'όσο ξέρω, οι αντιπροσωπείες δεν κερδίζουν τόσο με την πώληση, όσο με το service. Ο βασικός τους στόχος είναι να σου πουλήσουν, έστω και με μηδέν κέρδος, αλλά να σε έχουν πελάτη στο service. Από εκεί στα παίρνουν χοντρά!

Θα συμφωνήσω.Τουλάχιστον στους περισσότερους αντιπρόσωπους το service είναι σωστό.


Χάλασε η λάμπα; Αγόρασε όλο το φανάρι! Πλήρωνε πλήρωνε πλήρωνε... και τα αυτοκίνητα πλέον στην τριετία-τετραετία αρχίζουν και σου ζητάνε τ'άντερα τους.
Δεν είναι απόλυτο.Εξαρτάται από πολλά(μάρκα,χρήση κλπ).
Μην ξεχνάς, τα service ανα 20.000-30.000χλμ


οποιος πουλαει μηχανη ή αυτο χωρις τοκο, εχει βαλει το τοκο στην αρχικη τιμη...ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!!!

Και πουλάει στην ίδια τιμή μετρητοίς ή με δόσεις??
Τότε είναι μα@@@ας όποιος αγοράζει μετρητοίς. :confused:

Τελικά, δεν ξέρω και πολλούς που να είναι ικανοποιημένοι απο τους έμπορους και το service των μοτο στην Ελλάδα, σε αντίθεση με τους κατόχους αυτοκινήτων(και πάλι όχι απόλυτα).

Θάνος
29/08/2004, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
Δεν είναι απόλυτο.Εξαρτάται από πολλά(μάρκα,χρήση κλπ).
Μην ξεχνάς, τα service ανα 20.000-30.000χλμ

Τελικά, δεν ξέρω και πολλούς που να είναι ικανοποιημένοι απο τους έμπορους και το service των μοτο στην Ελλάδα, σε αντίθεση με τους κατόχους αυτοκινήτων(και πάλι όχι απόλυτα).

Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι απόλυτο. Όλα χαλάνε, ασχέτως χρήσης! Και αυτά που χαλάνε δυσκολότερα, κοστίζουν να τα φτιάξεις ακριβότερα. Το δικό μου αυτοκίνητο το έχω πληρώσει δύο φορές! Χωρίς υπερβολή έχω δώσει τόσα λεφτά στα συνεργεία που μπορούσα να το είχα πετάξει και να είχα αγοράσει άλλο! Έτσι είναι η πολιτική τους πια. Δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά. Στο λέω με μεγάλη σιγουριά αυτό.

.....

-Μάλλον χάλασε η πεταλούδα του γκαζιού
-Ε εντάξει ένα τόσο δα πλαστικό είναι, ας το αλλάξουμε!
-Ναιιι αλλά δεν το δίνει η FIAT μόνο του... πρέπει να το πάρεις με όλο το σκατό που έχει από πίσω!
-Πόσο κάνει;
-Άστο... να εύχεσαι να μην είναι αυτό!

.....

-Χάνει νερό από μία πλαστική τάπα... δεν είναι τίποτα 500 δραχμές κάνει
-Ουφφφ... ευτυχώς
-Ναιιι αλλά για να την αλλάξουμε εκεί που είναι πρέπει να λύσουμε το σασμάν!
-ΑΜΑΝ!!!!!! :eyepop:

Αμέτρητες ιστορίες! Θα οου έλεγα και αυτήν που είναι τώρα σε εξέλιξη αλλά θα βαρεθείς...

Θα σου πω μόνο ότι δεν ξαναπατάω σε εξουσιοδοτημένο γιατί όχι μόνο είναι τελείως άσχετοι, αλλά τις λέξεις "επισκευή" και "μεταχειρισμένο" δεν τις έχουν στο λεξιλόγιο τους.

Όσο για την ποιότητα της εργασίας τους... θα μπορούσα να γράψω βιβλίο. Δεν ελέγχουν τίποτα. Ό,τι υποπτεύονται ότι έχει πρόβλημα στο αλλάζουν με τη μία και το κάθε ανταλλακτικό δεν έρχεται σχεδόν ποτέ μόνο του, αλλά πακέτο με ένα σωρό άλλα παρελκόμενα.

Αντίθετα με τις μοτοσυκλέτες που ναι μεν είναι δύσκολο να βρεις καλό μάστορα, αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο ευέλικτα.

π.χ. Άντε στείλε ανάρτηση αυτοκινήτου για service... Άν σου χαλάσει, την αλλάζεις! Στη μηχανή όμως τη λύνεις, τη φτιάχνεις και την ξαναβάζεις...

idi
30/08/2004, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
Και πουλάει στην ίδια τιμή μετρητοίς ή με δόσεις??
Τότε είναι μα@@@ας όποιος αγοράζει μετρητοίς. :confused:


ΚΑΙ ΔΕ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΜΕΤΡΙΤΟΙΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΕΞΕΙ... ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΟΚΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ

afrotwin
30/08/2004, 10:29
ego exo ena filo o opios agarase ena africa giati tou arese to diko mou ke mpike se magazi xoris prokatavoli
60 dosis ton 160 euro ke exi mixani apo to tipota
i timi tis ine 7000 kati... ke me tis 60 dosis eftase tis 9500.o tipos skeftike oti gia tsigara ixa pagia eksoda 140 euro vazo ala 20 kovo to tsigaro ke perno mixani

emena mia xara mou fenete san logiki plironi ta lefta pou 8a plirone etsi ki alios gia tsigara vrike mia kali aformi na kopsi to tsigaro ke exi mixani na girnai ton kosmo

meta exi aera ama goustari na xoni sto katanalotiko 1000 euro na ksexreosi grigorotera ke ama tou kovoune ke apo tous tokous se periptosi pou to kani afto ine kali fasi
gia afto rotas tin trapeza an to kani ke meta pernis to danio...

ke me vasi ta stantart tou emporiou 2000 kati euro toko stis 7000 me 5 xronia eksoflisi den ine ke pola lefta

ke se afta ta 5 xronia ke ta tsigara pou 8a kapnize 8a akrivenan ki afta opote mia i ali 8a erxotan

ke to na paris mixani xoris fragko stin tsepi ine ena proterima

tora giati provlimatizeste me aftin tin epilogi den ksero.....
ego pantos an ixa 7000 sto xeri den 8a eperna kati pou kani 7000 metaxirismeno ala 8a ta edina prokatavoli gia kati kenourio
ke afti mia logiki ine.............

oxygen
30/08/2004, 10:50
Ρε παιδιά ψαχων τον NLS και επειδή με κόβει δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι επείγον… ξέρει κανείς κανένα μαιλ του η πώς μπορώ να επικοινωνησω μαζί του???

tony29
30/08/2004, 14:02
Εντάξει παιδιά.

Υπάρχουν πολλές παράμετροι.Το θέμα όπως προείπα είναι να μην μας πιάνουν μαλάκες. :smilea:

Άλλωστε υπάρχουν και οι δύσκολες στιγμές και οι κατασχέσεις, μετά. :bigcry:


ego exo ena filo o opios agarase ena africa giati tou arese to diko mou ke mpike se magazi xoris prokatavoli
60 dosis ton 160 euro ke exi mixani apo to tipota
i timi tis ine 7000 kati... ke me tis 60 dosis eftase tis 9500.o tipos skeftike oti gia tsigara ixa pagia eksoda 140 euro vazo ala 20 kovo to tsigaro ke perno mixani


Χε,χε..:lol:

Τι γίνεται όταν τελικά δεν το κόβεις???:beer: :bigcry:

afrotwin
30/08/2004, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
Εντάξει παιδιά.

Υπάρχουν πολλές παράμετροι.Το θέμα όπως προείπα είναι να μην μας πιάνουν μαλάκες. :smilea:

Άλλωστε υπάρχουν και οι δύσκολες στιγμές και οι κατασχέσεις, μετά. :bigcry:



Χε,χε..:lol:

Τι γίνεται όταν τελικά δεν το κόβεις???:beer: :bigcry:

mias ke den tou perisevoun meni xoris mixani stin periptosi tou
apla pragmatakia ine......

:rotflmao: :rotflmao: