PDA

View Full Version : Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί στα νομικά είμαι σκάρτος!



mastouri
29/08/2004, 11:52
Καταρχήν καλημέρα σε όλο το κόσμο του Μοτο.Όταν πρωτοκαβάλησα μηχανή έμεινα έκπληκτος και έβαλα σαν στόχο μου να πάρω μια μηχανή στα 18.Φυσικά είχα μηχανάκια kαι πιο μικρός μηχανάκια όπως Runner 50c.c kαι στα 17 ΤΖR 125.Σε λιγότερο από χρόνο θα έχω πάρει την μηχανή των ονείρων μου YZF-R1!!!Η απόφαση αυτή δεν ήρθε έτσι ουρανοκατέβατη αλλά ξεκίνησε όταν πρωτοοδήγησα την R1 του ξαδέρφου μου μοντέλο 00...Μετά από περίπου 2000 χλμ με αυτή την κούκλα θέλω περισσότερο από τίποτα να πάρω και εγω :bawl: :bawl: :bawl: Φυσικά θα υπάρχει δίπλωμα και όσον αναφορά το δίπλωμα αξίζει να πάω στα μαθήματα του CSS?Γιατί έχω ακούσει ειτε πολύ καλά σχόλια είτε πολύ κακά σχόλια...Λοιπόν η ποιό σπουδαία ερώτηση είναι την πρόβλημα θα έχω αν με σταματήσει η αστυνομία όχι για κάποιο λόγο απλά για έλεγχο...Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός:D


3996

SaraMaritis
29/08/2004, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mastouri
...Φυσικά θα υπάρχει δίπλωμα...
...πρόβλημα θα έχω αν με σταματήσει η αστυνομία όχι για κάποιο λόγο απλά για έλεγχο...
Φιλε mastouri δεν θελω να σε απογοητευσω, απλα η εντυπωση
μου (σαν ΜΗ-νομικος και φυσικα ΜΗ-αναλυτικος-ερευνητης-του-ΚΟΚ)
ειναι οτι ΔΕΝ μπορεις να βγαλεις απευθειας διπλωμα για τη R1 στα 18 !!! :nono:

Εκτος αυτου, το θεμα του CSS, μαλλον ειναι θεμα κ@βλ@ς (και ρευστου φυσικα) :p

Εεεεεεπισης...αν σε σταματησουν ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ, νομιζω οτι παει
μεχρι και αυτοφωρο/δικαστηριο (παντα αναλογα με τις διαθεσεις
του "οργανου")...τουλαχιστον αυτο ισχυε παλαιοτερα (δεν ξερω αν
αλλαξε στον νεο ΚΟΚ)...και παλι αν μεχρι τη δικασιμο παρουσιαζες
κανονικο διπλωμα, τη γλιτωνες με απλο προστιμο (σαν να το ειχες
"ξεχασει" σπιτι):yuck:

Sorry μαν...αν απο την αλλη "αισθανεσαι τυχερος"...:cool:

anco
29/08/2004, 13:34
Στα μαθηματα θελει και το διπλωμα οδηγησης.

idi
29/08/2004, 13:36
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

1. αν δεν εχεις διπλωμα δε σε ασφαλιζει καμια ασφαλιστηκη. ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΣΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣΤΟΣ...θα πληρωνεις για μια ζωη

2.το R1 δεν ειναι μηχανη για την εμπιρεια σου ουτε και για την ηλικια σου.

3. η καυλα σκοτωνει

4. τα CSS ειναι καλα αλλα εχεις τα φραγκα?

5. ξανασκεψου το και μην ακους τη καυλα σου ειναι νωρις ακομα για το τερας. σιγα σιγα..

φιλικα
Γιώργος:wave2: :beer:

mastouri
29/08/2004, 14:04
Μάλλον υπήρξε παρανόηση ΦΥΣΙΚΑ και θα έχω δίπλωμα και ασφάλεια κτλ κτλ εγώ λέω για το θέμα το οτι το διπλώμα θα είναι για ποιό μικρή μηχανή....Α και κάτι ακόμα σαν πόσα Ευρώπουλα είναι τα μαθήματα?!?

idi
29/08/2004, 14:14
250 το λεβελ αλλα πρεπει να εχεις και ολοσωμη φορμα δερμα και μποτες. δε αφηνουν χωρις διπλωμα

το ζητημα ειναι οτι με διπλωμα 125 (ή 25kw οπως θες πεσ'το) δε σε ασφαλιζει καμια ασφαλιστικη με το R1... ειναι σοβαρο αυτο ρε φιλε...

wild_cat/anima
29/08/2004, 14:28
hello
ki apo mena.....epidi perasa sxetika prosfata paromia fasi...sou leo ki ego oti ke i ipolipi........oxi to r1!!!!i kalitera oxi tora!
oso gia to diploma apokliete na se afisoun i mpatsi..
an omos thelis na m akousis an den exis 125 ,pigene amesos na to vgalis ,giati me auton ton tropo(me tis isxiouses diataksis)se 2 xronia tha mporis na vgalis diploma ke gia mixani ,allios (an den to exis diladi 2 xronia to 125)tha prepi na klisis ta 21!!!!!


zise to oneiro sou ke min viazese.....

milaber
29/08/2004, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mastouri
Μάλλον υπήρξε παρανόηση ΦΥΣΙΚΑ και θα έχω δίπλωμα και ασφάλεια κτλ κτλ εγώ λέω για το θέμα το οτι το διπλώμα θα είναι για ποιό μικρή μηχανή....Α και κάτι ακόμα σαν πόσα Ευρώπουλα είναι τα μαθήματα?!?

Συγγνώμη που θα το πω έτσι αλλά αυτό που πας να κάνεις είναι μαλακία!
Κάτσε και βγάλε το δίπλωμα για τα απεριόριστα όταν θα κλείσεις τα 21 και πάρε τότε την R1.
Καταρχήν η μηχανή είναι πολύ ζώο για την ηλικία σου και έπειτα να ξέρεις πως καμία ασφαλιστική δεν θα σου δώσει ασφάλεια αν δεν έχεις το δίπλωμα για την μηχανή που οδηγάς. Αυτό που θα σου δώσουν θα είναι ένα χαρτί το οποίο σε καλύπτει σε περίπτωση ελέγχου από μπάτσους αλλά σε αφήνει ξεκρέμαστο σε οτιδήποτε σου τύχει.
Εγώ έπαθα και έμαθα και αν και είχα την και καλά ασφάλεια που μου δώσαν έσκασα 600 ευρά κερατιάτικα στον ταρίφα επειδή δεν είχα το δίπλωμα και δεν έφταιγα και εγώ!
Επίσης το δίπλωμα του CSS δεν έχει καμία νομική ισχύ.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις το δίπλωμα που σε περιορίζει στα 35 άλογα μόλις κλείσεις τα 18, να βγάλεις την κάυλα σου και να μάθεις με ένα μικρότερο μηχανάκι και να ξέρεις ότι σε δύο χρονάκια αυτόματα αυτό γίνεται δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά και άλογα.
Εκτός αν θες και εσύ να πληρώνεις κερατιάτικα...

:wave2: :wave2: :wave2:

milaber
29/08/2004, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
an omos thelis na m akousis an den exis 125 ,pigene amesos na to vgalis ,giati me auton ton tropo(me tis isxiouses diataksis)se 2 xronia tha mporis na vgalis diploma ke gia mixani ,allios (an den to exis diladi 2 xronia to 125)tha prepi na klisis ta 21!!!!!


Το δίπλωμα της μικρής κατηγορίας πλέον δεν έχει περιορισμό στα κυβικά!
Έχει περιορισμό στα 25 kW (ή περίπου 35 άλογα) ή 0,16 kW/kg ανεξαρτήτως κυβικών.

Στας Ευρώπας ήδη κυκλοφορούν από πολλές εταιρίες μηχανάκια κανονικότατα ζώα αλλά με περιορισμό στα 35 άλογα. Ένας κόφτης είναι που όταν συμπληρώσεις δυο χρόνια με το εν λόγω δίπλωμα τον αφαιρείς και χαίρεσαι το ζώο σου.

tony29
29/08/2004, 17:43
Στας Ευρώπας ήδη κυκλοφορούν από πολλές εταιρίες μηχανάκια κανονικότατα ζώα αλλά με περιορισμό στα 35 άλογα. Ένας κόφτης είναι που όταν συμπληρώσεις δυο χρόνια με το εν λόγω δίπλωμα τον αφαιρείς και χαίρεσαι το ζώο σου.
Αυτό είναι, και ψάρωσα με ένα CBR600RR στα 5500e, που είδα στο mobile.de?:eyepop:

Τα'χουνε παίξει!!!:lol:

mastouri
30/08/2004, 09:05
αν με σταματήσουν μπάτσοι τι θα γίνει??? αυτό ρωτάω...Σας ευχαριστω για τις συμβουλές παιδιά να στε καλά:beer: :beer:
Και για να γίνω πιο κατανοητός υπάρχει περίπτωση κατάσχεσης? Για να ξέρω πως θα αντιδράσω :evil:
:beer: :beer:


4005

idi
30/08/2004, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mastouri
αν με σταματήσουν μπάτσοι τι θα γίνει??? αυτό ρωτάω...Σας ευχαριστω για τις συμβουλές παιδιά να στε καλά:beer: :beer:
Και για να γίνω πιο κατανοητός υπάρχει περίπτωση κατάσχεσης? Για να ξέρω πως θα αντιδράσω :evil:
:beer: :beer:

ΟΧΙ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΑΣ R1 ... ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΤΗΜΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 25 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΨΗΛΑ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ


Α Λ Λ Α


ΑΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΣΕ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗ ΖΗΜΙΑ....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΜΠΑΤΣΟΙ" ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΜΑΤΑ...

milaber
30/08/2004, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
Αυτό είναι, και ψάρωσα με ένα CBR600RR στα 5500e, που είδα στο mobile.de?

Τα'χουνε παίξει!!!

Δεν τα έχουνε παίξει φίλε, καλά κάνουνε κατά την γνώμη μου!

Αν στην Ελλάδα γινόταν το ίδιο και εγώ τέτοιο μοτόρι θα έπαιρνα (το Monster για παράδειγμα κυκλοφορεί και έτσι) και μετά θα πετούσα τον κόφτη.

Σκέψου ότι μπορεί να γράφει 35 αλογάκια, αλλά εσύ να το έχεις ανοίξει κανονικότατα!

:evil: :evil: :evil:

Πρόσεξε τι γράφει στην περιγραφή στα μηχανάκια στα site της BMW και της Duca.

Αν αρχίσουν να τα φέρνουν έτσι και Ελλάδα (που θα αρχίσουν) θα πεθάνουν τα παπιά και γενικά οτιδήποτε κινείται σε μικρούς κυβισμούς.

:wave2: :wave2: :wave2:

milaber
30/08/2004, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mastouri
αν με σταματήσουν μπάτσοι τι θα γίνει??? αυτό ρωτάω...

Αν σε σταματήσουν θα σου κόψουν πρόστιμο γιατί δεν θα έχεις δίπλωμα και θα συνεχίσεις κανονικότατα.

Αν σου κάτσει όμως η στραβή και σκάσεις πουθενά μιλάμε για χοντρό μπλέξιμο!
Είναι σίγουρο πως η αφαλιστική δεν σε καλύπτει καθόλου και θα πληρώσεις και τις δικές σου και οποιουδήποτε άλλου εμπλεκόμενου τις ζημιές είτε φταις είτε όχι!

kapeos
31/08/2004, 19:51
Να συμπληρώσω και εγώ ότι δεν γλυτώνεις και το Δικαστήριο μαζί με την κλήση του διπλώματος.

Και πολύ φιλικά επειδή οι περισσότεροι από εδώ είμαστε κάποιας ηλικίας, και από την ηλικίας των πιτσιρικάδων ονειρευόμασταν να καβαλήσουμε έιναι 2-τροχο όνειρο πολλών κυβικών, όλοι ξεκινήσαμε από μικρά κυβικά τα οποία σιγά-σιγά τα μεγαλώσαμε.

Ο κίνδυνος δεν είναι πάντα η καβλα για την ταχύτητα αλλά ο πιο σημαντικός που θεωρώ εγώ είναι οι "άλλοι" που κυκλοφορούν στους δρόμους και ΔΕΝ σέβονται οτιδήποτε 2-τροχο ανεξαρτήτος κυβικών.


εύχομαι με όλη μου την δύναμη να πάρεις την σωστή απόφαση που θα κρίνεις εσύ και μόνο ποια θα είναι. Απλά η μεγαλύτερη εμπειρία που έχουμε καποιοι εδω μέσα μας κάνει να μιλάμε έτσι.



Φιλικά, Δημήτρης :wave2:

monstermind
31/08/2004, 21:06
μεγάλες μηχανές δεν σταματάνε συχνά, και άν σε σταματήσουν θα τους πεις οτι ξέχασες το δίπλωμα, θα φας μια κληση και είσαι οκ...

αν δεν πέσεις σε μάγκα μπάτσο, ή δεν παίξει κανα ατύχημα, που είναι απο απίθανο έως αδύνατο μέσα στα 3 χρόνια που θες μέχρι τα 21 σου, δεν θα έχεις προβλημα...

πάντως αν το κάνεις, μην περιμένεις σεβασμό από σοβαρούς ανθρώπους, και να κάνεις την προσευχή σου συχνά... γιατι αυτό το μηχανάκι δεν είναι παιχνίδι... θέλει μεγάλη ωριμότητα που δεν την έχεις, όχι επειδή είσαι 18, αλλά επειδή το σκέφτεσαι σοβαρά υπό αυτές τις συνθήκες...

καθοριστικός παράγοντας πάντως σε μια τέτοια απόφαση είναι τα χρήματα... αν σου τρέχουν απο τις τσέπες, κάπως θα τα μπαλώσεις ότι και να γίνει...

από κατάσχεση κινδυνεύεις μόνο αν κάνεις μλκια (αλκοολ) ή αν σε πάρουν χαμπάρι οτι δεν έχεις βγάλει δίπλωμα, πράγμα που σημαίνει οτι δεν ισχύει η ασφάλεια σου...

αν το :evil: στο "πως θα αντιδράσω" είναι να το βάλεις στα πόδια, έχε υπο όψην σου οτι αποκτάς ποινικό μητρώο... αν σε πιάσουν φυσικά...

αυτά αντικειμενικά...

υποκειμενικά η άποψη όλων μας εδω μέσα επι του θέματος είναι η ίδια με την άποψη που θα έχει ο πατέρας σου...

ήτοι...






σοβαρέψου...

adam_tsouk
31/08/2004, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
μεγάλες μηχανές δεν σταματάνε συχνά, και άν σε σταματήσουν θα τους πεις οτι ξέχασες το δίπλωμα, θα φας μια κληση και είσαι οκ...

αν δεν πέσεις σε μάγκα μπάτσο, ή δεν παίξει κανα ατύχημα, που είναι απο απίθανο έως αδύνατο μέσα στα 3 χρόνια που θες μέχρι τα 21 σου, δεν θα έχεις προβλημα...

πάντως αν το κάνεις, μην περιμένεις σεβασμό από σοβαρούς ανθρώπους, και να κάνεις την προσευχή σου συχνά... γιατι αυτό το μηχανάκι δεν είναι παιχνίδι... θέλει μεγάλη ωριμότητα που δεν την έχεις, όχι επειδή είσαι 18, αλλά επειδή το σκέφτεσαι σοβαρά υπό αυτές τις συνθήκες...

καθοριστικός παράγοντας πάντως σε μια τέτοια απόφαση είναι τα χρήματα... αν σου τρέχουν απο τις τσέπες, κάπως θα τα μπαλώσεις ότι και να γίνει...

από κατάσχεση κινδυνεύεις μόνο αν κάνεις μλκια (αλκοολ) ή αν σε πάρουν χαμπάρι οτι δεν έχεις βγάλει δίπλωμα, πράγμα που σημαίνει οτι δεν ισχύει η ασφάλεια σου...

αν το :evil: στο "πως θα αντιδράσω" είναι να το βάλεις στα πόδια, έχε υπο όψην σου οτι αποκτάς ποινικό μητρώο... αν σε πιάσουν φυσικά...

αυτά αντικειμενικά...

υποκειμενικά η άποψη όλων μας εδω μέσα επι του θέματος είναι η ίδια με την άποψη που θα έχει ο πατέρας σου...

ήτοι...






σοβαρέψου...



συμφωνώ για το να το ξανασκεφτείς.
Παρ' όλα αυτά ακόμα και να το καβαλήσεις το εργαλείο πως θα τους πείσεις ότι είσαι 21 και έχεις δίπλωμα. Ε, sorry αλλά μη μου πεις ότι δείχνεις και 30άρης.
Άσε που άμα σε δει μπάτσος με το εργαλείο (ειδικά στο όνομά σου αν το γράψεις) θα φορτώσει εντελώς και δεν θα σε αφήσει με τίποτα! (ειδικά ζετάς πικραμένος)

mastouri
01/09/2004, 12:23
Από χρήμα δεν παίζει τπτ αλλά ο πατέρας μου μου είπε επειδή ξέρει οτι το θέλω πάρα πολυ οτι για να την απο΄κτήσω θα πρεπει να περάσω στν σχολή που έχω βάλει σαν στόχο....(οικονομικα Θεσ.)Δηλαδή να βγάλω 18 περίπου γιατί θέλω λογιστική....πράγμα πολύ δύσκολο μοπως μπόρείται να καταλάβεται από όλα τα παραπάνω συνεπάγεται οτι είμαι στα 17....:yuck:
Για το θέμα το χρημάτων χρήμα δεν υπάρχει δυστυχώς υπαρχει μονο ενα εφάπαξ του πατέρα μου περιπου 27000 αλλά τα έχει κρατήσει για τις σπουδές μου και της αδερφής μου....
Και ακόμα για το θέμα του να το βάλω στα πόδια πιστεύω οτι καταλαβαινεται οτι έκανα πλάκα....
:nono: :nono: :nono: Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.Αν την είχα θα σας είχα κεράσει μια κάσα μπυρες...
:beer:
Παιδιά πραγματικά βοηθησατε...:winka:


4090

melsaltas
01/09/2004, 12:32
TΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.
ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΛΟΙ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΚΑΚΙΑ.
ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΗΡΙΑ ΔΥΝΑΜΗ (ΧΡΗΜΑ).

monstermind
01/09/2004, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mastouri
Από χρήμα δεν παίζει τπτ αλλά ο πατέρας μου μου είπε επειδή ξέρει οτι το θέλω πάρα πολυ οτι για να την απο΄κτήσω θα πρεπει να περάσω στν σχολή που έχω βάλει σαν στόχο....(οικονομικα Θεσ.)Δηλαδή να βγάλω 18 περίπου γιατί θέλω λογιστική....πράγμα πολύ δύσκολο


κολλητέ... μην το δέσεις και κόμπο... εμένα να δεις τι μου τάξανε για να περάσω πανεπιστήμιο...

.... και δεν σου λέω τι πήρα...

τώρα λένε τελείωσε το, μετά θα λένε τελείωσε το στρατό, μετά βρες μια δουλειά... και μετα θα λένε... "τώρα έχεις δουλειά βγάλτα πέρα μόνος σου..."

αυτά είναι defacto...


:wave2:

melsaltas
01/09/2004, 14:17
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΟΛΟΙ ΣΥΝΕΝΝΟΗΜΕΝΟΙ?
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ?
ΩΧ ΩΧ!