PDA

View Full Version : Motor Kote



Pardalotzatziki
03/05/2007, 18:15
SPERES.....EXEI BALEI KANENAS MOTOR KOTE ANTITRIBIKO?
SKEFTOMAI SOBARA NA TO BALW.....
EXEI KANENAS PLHROFORIES?

SAM46
03/05/2007, 18:45
φιλε μου ισα που με προλαβες γιατι θα εβαζα και εγω το ιδιο ερωτημα αυτες τις μερες.

απο φιλο μου που εχει duke και το εχει βαλει δεν του εχει παρουσιασει κανενα προβλημα.

εγω εστειλα ενα μειλ στην motor kote ελλαδος και τους ρωτησα αν θα εχει προβλημα ο συμπλεκτης δλδ να πατηναρει και μου ειπανε πως οχι δεν υφιστατε κατι τετοιο.

το μεγαλο μπουκαλακι εχει 45? και ειναι 200ml και το μικρο νομιζω 50ml και εχει 20?.

υποσχονται μειωμενες τριβες καλυτερη αποδοση του κινητηρα κα.

αντεχει για 80.000χλμ αν θυμαμαι καλα και δεν παρασειρεται απο την αλλαγη λαδιων.

δεν ξερω κατι αλλο αλλα πιστευω οτι καποιος απο εδω μεσα θα εχει βαλει και θα μας πει εντυπωσεις και αν αξιζει στην τελικη να το βαλουμε.

low__rider
03/05/2007, 19:36
Παιδες απο καιρο το σκεφτομαι και γω και να το αγορασω και για το τουτου μου αλλα και για το μοτορι μου...

Πολλα ταζει ομως! :look: :rolleyes:



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΑΣΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ
ΜΕ ASTM ΜΕΘΟΔΟΥΣ


Μείωση τριβής, θορύβου και θερμοκρασίας.

Μείωση φθοράς 44% & κατανάλωσης 11,7%.

Μείωση κόστους συντήρησης – επισκευής.

Μείωση ρύπων καυσαερίου.

Προστασία του κινητήρα από τα οξέα των λιπαντικών.

Εύκολη εκκίνηση κινητήρα.

Αύξηση ιπποδύναμης 18% και απόδοσης. :hypnotize (γιατι να βαλω φιλτρο και εξατμιση??:p:p)

Παράταση της ζωής του κινητήρα.

Εμποδίζει το κόλλημα ( μπλοκάρισμα ) των μεταλλικών εξαρτημάτων.


Αν ολα αυτα ειναι αλληθεια λεει αρκετα...αλλα ποιος μου λεει οτι δεν ειναι π@π@ριες για να σκασω το 45ευρο! που δεν ειναι μονο γιατι θελω ενα για την μηχανη και ενα για το τουτου

:yuck:


Κανεις που να το'χει βαλει και να ξερει??

http://www.motorkote.gr/

athandim
03/05/2007, 19:59
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το συγκεκριμένο προϊόν, αλλά σε ένα φόρουμ αυτοκινήτου διάβασα ότι το ¨ελληνικό¨ Motorkote δεν έχει καμία σχέση με το αυθεντικό - made in USA- Motorkote...

Απλά το μεταφέρω....


http://www.motorkote.com/


87016

low__rider
03/05/2007, 21:21
μμμ αξιζει!!! :p :p :p

θα το παρω σου λεω σιγουρα!!:rotflmao: :rotflmao: :yuck:

FZR1000
03/05/2007, 23:19
Κατι θα κανει σε γενικες γραμμες αλλα δε νομιζω να κανει και θαυματα!!! Υπερβολες ειναι ολα αυτα.....

παντως παλαιοτερα που το ειχα δοκιμασει δεν ειχα προβλημα με τον συμπλεκτη ή την μιζα οπως ειχαν μερικοι με αλλα αντιτριβικα...

fantacid
03/05/2007, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46

εγω εστειλα ενα μειλ στην motor kote ελλαδος και τους ρωτησα αν θα εχει προβλημα ο συμπλεκτης δλδ να πατηναρει και μου ειπανε πως οχι δεν υφιστατε κατι τετοιο.



περιμενες να παρεις απαντηση τυπου

"ε ναι υπαρχει τετοιο προβλημα, αλλα να ξες........ καλυτερα να το σκεφτεις καλυτερα πριν μας δωσεις τα 45?!!!"


:smokin:

fantacid
03/05/2007, 23:30
αν εχεις τετοια βαλβιδα, ειτε ανοιχτη ειναι, ειτε κλειστη, το ιδιο πραμα ειναι!!!

ουτε σε φουρνο πλυσιματος να τις βαλεις τετοιο καθαρισμα!!

τα πιστονια (http://www.motorkote.gr/) μολλις βγηκανε απο το φουρνακι!!!


87035

FZR1000
03/05/2007, 23:39
:rotflmao:


87036

FZR1000
03/05/2007, 23:41
Αμα το βαλεις σε κανα r1 θα φτασει 250 hp:beer:

kaps
04/05/2007, 09:30
Λοιπόν έχουμε και λέμε ... Στο ΧΤ600Ε που είχα , έχωσα ένα μπουκαλάκι μοτο κοτε ..Δεν είδα τίποτα από όσα υποσχόταν . Ισως να παίζει ρόλο πως μάλλον στα αυτοκίνητα θα έχει κάποιο αποτέλεσμα . Αλλά θα συνιστούσα να σκεφτείτε το εξής : Ο΄αντιτριβικός χαρακτήρας του μοτο κοτε μήπως δεν κάνει για τους υγρούς πολύδισκους συμπλέκτες μας διότι έτσι θα προκαλέσουμε πατινάρισμα τους ; Για να πω την δική μου αμαρτία κάτι τέτοιο παρατήρησα στο ΧΤ μου . Τώρα αν άλλοι έχουν κάποια άλλη εμπειρεία ας την παραθέσουν...:beer:

Bad_Wolf
04/05/2007, 13:04
ενας φιλος που εβαλε σε ενα TTR 250 μου ειπε πως μετα πατιναρε το μηχανακι του συνεχεια και αναγκαστηκε το παλικαρι να αλλαξει τρεις φορες λαδια για να ερθει στα ισια του το μηχανακι!!!

OldMan
04/05/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΑΣΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ
ΜΕ ASTM ΜΕΘΟΔΟΥΣ

Μείωση τριβής, θορύβου και θερμοκρασίας.
Μείωση φθοράς 44% & κατανάλωσης 11,7%.
Μείωση κόστους συντήρησης – επισκευής.
Μείωση ρύπων καυσαερίου.
Προστασία του κινητήρα από τα οξέα των λιπαντικών.
Εύκολη εκκίνηση κινητήρα.
Αύξηση ιπποδύναμης 18% και απόδοσης.
Παράταση της ζωής του κινητήρα.
Εμποδίζει το κόλλημα ( μπλοκάρισμα ) των μεταλλικών εξαρτημάτων.

Τι ακριβώς είναι αυτό το "ASTM Μέθοδοι" ?? :look:

(και δεν ρωτάω για το 6τομο βιβλίο των Standards σχετικά με Petroleum Products, Lubricants & Fossil Fuels...)

pimenas
04/05/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι ακριβώς είναι αυτό το "ASTM Μέθοδοι" ?? :look:

(και δεν ρωτάω για το 6τομο βιβλίο των Standards σχετικά με Petroleum Products, Lubricants & Fossil Fuels...)

ASTM = ANY STUPID TECHNOLOGY METHOD?
:rotflmao:

pimenas
04/05/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από pimenas
ASTM = ANY STUPID TECHNOLOGY METHOD?
:rotflmao:

Οχι κάτσε το βρήκα: ASTM = American Society for Testing and Materials

link : ASTM (http://en.wikipedia.org/wiki/ASTM_International)

OldMan
04/05/2007, 13:28
:rolleyes: Τι λε ρε πούστη μου ...???:hypnotize :eyepop: :hypnotize


Ρεεε βάσει ποιων ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ μεθόδων παίρνει αυτά τα αποτελέσματα, ρωτάω !!!

Nostra
04/05/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι ακριβώς είναι αυτό το "ASTM Μέθοδοι" ?? :look:


Afise Salinikie Tis Malakies ....


:evil:

S705
04/05/2007, 13:32
:wave2: Να σας πω την δικια μου εμπειρια.

Σε ανα παπι που ειχα και εχω ακομα, ειχα βαλει αυτο το βελτιοτικο. Αποτελεσματα
Μια πιο ομαλη λειτουργεια ου μοτερ
μια ελαφρια βελτειωση της αποδοσης
Καμια παρατιριση για οικονομια καυσιμου
Οταν μετα απο 20,000 και συνολικα70000χιλ, ανοικτηκε το μοτερ(προλιπτικα)
ολα μεσα ηταν αρκετα πιο καθαρα απο οτι περιμεναμε(βαλβιδες , πιστονια κ.α)
Και πιο συμαντικο.οταν εχασα τα λαδια απο το μοτερ , χωρης να παρω πρεφα ΤΙΠΟΤΑ!!! εκανα περιπου 20 χιλ και μετα κολλησε το μοτερ:cry: :bigcry: :bigcry:



Υ.Γ. Δεν το πουλαω , δεν το εισαγω , δεν εχω κανενα οφελος αν θα πουλησει η οχι.
Απλα για να μην παρεξηγιθω που γραφω καλα λογια:lol:

fantacid
04/05/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
:wave2: Να σας πω την δικια μου εμπειρια.

Σε ανα παπι που ειχα και εχω ακομα, ειχα βαλει αυτο το βελτιοτικο. Αποτελεσματα
Μια πιο ομαλη λειτουργεια ου μοτερ
μια ελαφρια βελτειωση της αποδοσης
Καμια παρατιριση για οικονομια καυσιμου
Οταν μετα απο 20,000 και συνολικα70000χιλ, ανοικτηκε το μοτερ(προλιπτικα)
ολα μεσα ηταν αρκετα πιο καθαρα απο οτι περιμεναμε(βαλβιδες , πιστονια κ.α)
Και πιο συμαντικο.οταν εχασα τα λαδια απο το μοτερ , χωρης να παρω πρεφα ΤΙΠΟΤΑ!!! εκανα περιπου 20 χιλ και μετα κολλησε το μοτερ:cry: :bigcry: :bigcry:



Υ.Γ. Δεν το πουλαω , δεν το εισαγω , δεν εχω κανενα οφελος αν θα πουλησει η οχι.
Απλα για να μην παρεξηγιθω που γραφω καλα λογια:lol:


τελικα κολλησε, δε κολλησε??

ε το πουλο!!!



:lol:

Pardalotzatziki
04/05/2007, 16:17
S705 twra 8a to bazes sto aprilia?

osoi lete gia patinarisma milame gia sobaro problhma h apla mia mikrh diafora?

diabasa gia ena xt600 sto boost tou 0-300 kai o mhxanikos to ekane 686...
anefere to motor kote kai eipe oti to empisteuetai plhrws....
mallon 8a ton parw thlefwno na ton rwthsw kai 8a sas pw nea....

mhn biasteite na to balete..

kiriakost
04/05/2007, 16:49
Μάλιστα .... να πω δυο λόγια για την ιστορία .

Τα πρώτα αντί-τριβηκκά , βγήκαν για μηχανές αεροσκαφών και είχαν βάση τεφλον !!!!

ΝΑΙ το ΤΕΦΛΟΝ πατινάρει ... αλλά τα αεροπλάνα δεν έχουν σασμάν ..


Το ΚΟΤΕ και τα αδελφάκια του βασίζονται σε μικρο-σταγονίδια λαδιού, κατασκευασμένα σε τόσο μικρο μέγεθος, τα οποία λένε .... οτι εισχωρούν επιφανειακά στους πόρους των μετάλλων.

Ναι παρακολούθησα ζωντανά επίδειξη με τριβή μετάλλων σε σημείο καταστροφής .

χωρίς την χρήση του, τα μέταλλα πύρωσαν , με την χρήση του , τα μέταλλα απλά χαράχτηκαν.

Τωρα , ξερόλας δεν είμαι , αλλά εάν τα προτερήματα φαίνονται μονό όταν οι συνθήκες που επικρατούν σε έναν κινητήρα είναι ..... μια εικόνα από τα καζάνια της κολάσεως, με το κλιματιστικό σβηστό .... τότε, όχι δεν το χρειάζομαι , διότι δεν χρησιμοποιώ την μηχανή μου , για κόντρες μοτοσυκλετών μέχρι τελικής πτώσεως του κινητήρα ..

Βεβαια , στην περίπτωση μου , έχω υδρόψυξη στην μηχανή ... ίσως αυτός να είναι ο σοβαρότερος όλων των άλλων .. ΛΟΓΟΣ ... ο οποίος με κάνει να νοιώθω την μεγίστη αδιαφορία , για τέτοια γκάμα προϊόντων . ;)


.

zireous
04/05/2007, 20:48
Eίχα βάλει στο ονοφάκι παλαιά, το πιο σημαντικό του πειράματος είναι ότι πετάς ένα φίλτρο λαδιού.

Άμα ο κινητήρας είναι χάλι μαύρο και δεν ανοίγεις το γκαζάκι που και που (ή δέ βάζεις βενζίνα της προκοπής, ή έστω κάνα stabilizer βενζίνης μια στο τόσο), μπορεί να δεις διαφορά.


Όσο για το άν θα το έβαζα στο 750...


Τούτο δω παρόλο που δε κάνει μια πεντακοσάρα όπως ο συμπλέκτης ολίσθησης δεν είναι το ίδιο :D -το πατινάρισμα στο ανέβασμα κανένας δε το θέλει.

Ντεν μπαίνει τέτοιο ή παρόμοιο πράμα στα λάδια μου. :nono:

tifoso4ever
05/05/2007, 16:09
Εγω το εβαλα στο DR και στο κιβωτιο του RMX (διευκρινιζω γιατι απο εκει που το αγορασα, μου ειπαν οτι πολλοι το εβαλαν στο λαδι μιξης σε διχρονα σκουτερ...Εγω δεν ρισκαρω...)
ΣΤο πρωτο καμμια διαφορα, στο δευτερο μαλακωσε ΠΟΛΥ το σασμαν...
Αυτα...

stefanos
05/05/2007, 16:56
Τελικά το είχαμε λύσει το ενεργειακό πρόβλημα και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι.
Τέτοια οικονομία.Και τόσα άλογα.
Αν το βάλεται στο πηρούνι μπορεί να φύγουν και οι στατικές τριβές, τι ohlins και μ@λ@κίες.
Πάντως και ένα καλό ξεμάτιασμα μπορεί να δώσει κανα 10% καλύτερη απόκριση στο γκάζι και 17,98% καλύτερη καύση.





















ξεμάτιασμα ο "Στεφανος". Μικρό ξόρκι ιπποδύναμης 20€ , full extra τελετή και ματζούνι για +30 οκτάνια 60€, στο χώρο σας. 090-666666

FZR1000
05/05/2007, 17:02
Στεφανε φαρμακειο εισαι θα το παω καλυτερα για αγιασμο...........:beer:

zireous
06/05/2007, 02:17
Τη ψάχνατε (http://www.luckymojo.com/evileye.html). :lol:

karamoto
07/05/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Παιδες απο καιρο το σκεφτομαι και γω και να το αγορασω και για το τουτου μου αλλα και για το μοτορι μου...

Πολλα ταζει ομως! :look: :rolleyes:



ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΑΣΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ
ΜΕ ASTM ΜΕΘΟΔΟΥΣ


Μείωση τριβής, θορύβου και θερμοκρασίας.

Μείωση φθοράς 44% & κατανάλωσης 11,7%.

Μείωση κόστους συντήρησης – επισκευής.

Μείωση ρύπων καυσαερίου.

Προστασία του κινητήρα από τα οξέα των λιπαντικών.

Εύκολη εκκίνηση κινητήρα.

Αύξηση ιπποδύναμης 18% και απόδοσης. :hypnotize (γιατι να βαλω φιλτρο και εξατμιση??:p:p)

Παράταση της ζωής του κινητήρα.

Εμποδίζει το κόλλημα ( μπλοκάρισμα ) των μεταλλικών εξαρτημάτων.


Αν ολα αυτα ειναι αλληθεια λεει αρκετα...αλλα ποιος μου λεει οτι δεν ειναι π@π@ριες για να σκασω το 45ευρο! που δεν ειναι μονο γιατι θελω ενα για την μηχανη και ενα για το τουτου

:yuck:


Κανεις που να το'χει βαλει και να ξερει??

http://www.motorkote.gr/

Ρε παιδιά αν έκανε κάποιους πιο μετριοπαθείς ισχυρισμούς άντε και να δίναμε καμία βάση άλλα έτσι όπως τα λέει πολύ χλωμό να είναι αληθινά.

Από ένα site ενός αντιπροσώπου της Silkolene στην Αγγλία θυμάμαι να αναφέρει ότι στην πραγματικότητα οι απώλειες ενός κινητήρα από τριβές ολίσθησης αποτελούν πολύ μικρό ποσοστό των απωλειών. Ο μόνος τρόπος για να μειώσεις κατανάλωση και να αυξήσεις την ιπποδύναμη σε ένα κινητήρα παίζοντας με τα λιπαντικά είναι να βάλεις λεπτότερο λάδι. Αυτό θα μειώσει λίγο τις τριβές ολίσθησης (αμελητέο), θα αυξήσει τις φθορές στα δύσκολα (το φιλμ του καδιού σπάει πιό εύκολα), αλλά θα μειώσει τις σημαντικότατες απώλειες από το σύστημα λίπανσης.

Από εκεί και πέρα σε κανονικές συνθήκες λίπανσης τα μέταλλα δεν ακουμπάνε μεταξύ τους (ανάμεσα τους υπάρχει το φιλμ του λαδιού). Αν βάλω μια προστατευτική επίστρωση στα μέταλλα τύπου kote, μπορεί να μειώσω την πρόσφυση του κανονικού λαδιού πάνω στα μέταλλα και τελικά να κάνω ζημιά. Σίγουρα όμως αυτά τα βελτιωτικά τριβής μπορεί να βοηθήσουν στις περιπτώσεις που το φιλμ του λαδιού καταρρέει (έλλειψη λαδιού, κακό λάδι, ταλαιπωρημένο λάδι, καρφωτές αλλαγές κτλ). Υπό κανονικές όμως συνθήκες αν κάνουν καλό ή κακό είναι πολύ συζητήσιμο.

Έχω ακούσει κάποιους να ισχυρίζονται ότι χρησιμοποιείται σε αγώνες αλλά εκεί μπορεί να έχει περισσότερο νόημα κυρίως αν χρησιμοποιούνται με 0-20 λάδια για να βγάλουν άλογα.

Δεν είμαι ειδικός και ίσως λέω μπούρδες, αλλά εγώ στην δική μου δεν το βάζω και όχι γιατί φοβάμαι να μην πατινάρει ο συμπλέκτης. Αν θέλετε όμως να το χρησιμοποιήσετε και να μας γράφετε τις εμπειρίες σας δεν με πειράζει καθόλου. :D

reinmeister
07/05/2007, 13:13
9 στα 10 μηχανακια που το εχουν χρησιμοποιησει πατιναρισαν...με τα ματακια μου αυτο...

αν το μοτερ σας ειναι σε καλη κατασταση τετοιου ειδους προσθετα ειναι απλως παντελως αχρηστα...

αν απο την αλλη ειναι ενα βημα πριν τον γκρεμο δεν χανετε τιποτα...

προσωπικα το μονο που προτεινω για τετοιες περιπτωσεις ειναι το NULON ενα ολλανδικο προιον που δεν εισαγεται πλεον και ειναι σχεδον καθαρο τεφλον...το εχω χρησιμοποιησει στον nosferatu(cb-1)μου στις 150.000 χλμ. και απο 1 λιτρο λαδι καταναλωση στα 1000 χλμ επεσε στα 250 ml...δεν πατιναρισε ποτε...τωρα εχει 370.000 χλμ. κι ακομη δουλευει μια χαρα...(καιει παλι σχεδον λιτρο αλλα δεν εχω αλλο nulon)...πολλες φορες εχει δουλεψει με μισο λιτρο λαδι (παιρνει 3.5) και δεν σκορπισε...ααα...ξεχασα...επισης πριν καμια 20αρια χιλιαδες χλμ. εβαλα ενα ρωσσικο προσθετο που βρωμαγε σαν βοθρος ,και metal 5 αλλα δεν μειωσαν καταναλωση λαδιου...παλιοκατασταση....

p.s. βυρωνα πες τους τι εκανε στο srx σου ρε....

:rotflmao: :rotflmao::

OldMan
07/05/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
p.s. βυρωνα πες τους τι εκανε στο srx σου ρε....
Εεεεεεεεεπ ...!!!:nono:

(Όχι προστυχιές εδώ μέσα...) :D

byron
07/05/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
p.s. βυρωνα πες τους τι εκανε στο srx σου ρε....

Στην αρχή της δεκαετίας του 90.... :lol: είχα χρησιμοποιήσει ένα παρόμοιο πράμα Μ.Α.Ι ή κάπως έτσι.
Θυμάμαι ότι ο πωλητής ορκιζόταν πως ένα μοτερ χωρίς λάδια, μπορεί να δουλεψει κανένα 10λεπτο; αν του είχε τοποθετηθεί ΜΑΙ πριν. Εκανε λοιπόν μια δοκιμή το περιοδικό MOTOSPORT σε ένα FZR400, το οποίο κόλλησε μετά από 100 μέτρα :rotflmao: :rotflmao:

Κάποια στιγμή βάλαμε με τον rein το Nulon. Δεν θυμάμαι να βελτίωσε κάτι σημαντικό (μπορεί να κάνω και λάθος) γιατί το μοτερ δούλευε καλά, μέχρι την στιγμή που από :a31: μου το άφησα χωρίς λάδια και βρόντηξε.....
Το μηχανάκι το πήγα οδικώς στο συνεργείο. Βέβαια έκανε σαν την Χαλυβουργική αλλά με πήγε.

Τώρα απ΄το Nulon ήταν, θα σας γελάσω..... :lol:

reinmeister
07/05/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Στην αρχή της δεκαετίας του 90.... :lol: είχα χρησιμοποιήσει ένα παρόμοιο πράμα Μ.Α.Ι ή κάπως έτσι.
Θυμάμαι ότι ο πωλητής ορκιζόταν πως ένα μοτερ χωρίς λάδια, μπορεί να δουλεψει κανένα 10λεπτο; αν του είχε τοποθετηθεί ΜΑΙ πριν. Εκανε λοιπόν μια δοκιμή το περιοδικό MOTOSPORT σε ένα FZR400, το οποίο κόλλησε μετά από 100 μέτρα :rotflmao: :rotflmao:

Κάποια στιγμή βάλαμε με τον rein το Nulon. Δεν θυμάμαι να βελτίωσε κάτι σημαντικό (μπορεί να κάνω και λάθος) γιατί το μοτερ δούλευε καλά, μέχρι την στιγμή που από :a31: μου το άφησα χωρίς λάδια και βρόντηξε.....
Το μηχανάκι το πήγα οδικώς στο συνεργείο. Βέβαια έκανε σαν την Χαλυβουργική αλλά με πήγε.

Τώρα απ΄το Nulon ήταν, θα σας γελάσω..... :lol:

γιατι δεν λες μωρη κουφαλα για το grand canyon που ειχες στο καπακι και στο βουλωσε?:rotflmao:

kiriakost
07/05/2007, 17:18
ο πωλητής ορκιζόταν πως ένα μοτερ χωρίς λάδια, μπορεί να δουλεψει κανένα 10λεπτο;

Αυτο το παραμύθι το είχαν γυρίσει και διαφημιστικό για την TV , το είχα δει ... Ο κινητήρας ήταν NTIZEL , οχι Μοτό !!!

S705
08/05/2007, 09:56
Εγω παντος εχω και αλλο τρανοπαραδιγμα οτι το μοτορ κοτ κανει δουλεια.

Σε ενα χιουνται εχελ του 90 κατι ενος καλου φιλου (ο τυπος εχει μαγαζι με λαδια και αλλα προιοντα τετοιου ειδος), το οποιο ειναι λιωμενο στην κιριολεξια(Σε αυτο εμαθε αυτος και ο αδελφος του) και εχει 300χιλιαδες χλμ, του εχει βαλει 4 μπουκλαλακια απο το μοτορ κοτ και το αμαξι δεν καιει σταγονα λαδι. Κατι σπανιο για το συκγεκρημενο μοτερ!!!!!

Δεν λεω μπορει για μοτο να μην κανει , λογο πατιναρισματος , αλλα το μοτερ πιστευω οτι το προστατευει πολυ καλα.

OzZzZzY
08/05/2007, 10:06
4 μπουκαλακια? νομιζω οτι χρειαζεται 100ml ανα 4 λιτρα κ εβαλε 4 μπουκαλακια? :rotflmao: :rotflmao:

S705
08/05/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
4 μπουκαλακια? νομιζω οτι χρειαζεται 100ml ανα 4 λιτρα κ εβαλε 4 μπουκαλακια? :rotflmao: :rotflmao:



Οχι μαζεμενα βρε!!!!


Σταδιακα,ειδες ποσα χλμ εχει το αμαξι??

mourgakos
08/05/2007, 11:22
προσωπικα εγω το εχω χρησιμοποιησει σε ενα clio του 91 με 150 000 χλμ και τοχει κανει τζαμι,σε ενα parisienne 2 renault tou 83 me 190 000 χλμ πριν κανα 4 χρονια,και επισης ηταν μια χαρα... στο χτ μανιβελα του 90 με 62 000 χλμ και κανενα προβλημα εβαλα 50 μl ολο κιολο προληπτικα γιατι σκεφτηκα για κανα πατιναρισμα.
πραγματικα εκανε πιο καθαρο θορυβο αλλα μολις ζεσταθει και ειναι και δικαβαλο,αντε γεια,η χαρα του πατιναρισματος.εχω αλλαξει απο τοτε κοντινα κοντινα λαδια 2 φορες,τωρα στρωνει το μηχανακι,οποτε το ξεχναμε για μηχανη!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εγω για τον κινητηρα της μηχανης καθε φορα που γεμιζω -----βενζινη---- γυρω στα 10 λιτρα του ριχνω και 10 σταγονες περιπου λαδι για διχρονο.δουλευει πιο στρωτα και οταν αλλαζω μπουζι ειναι καθαρα και βλεπω μια ελαχιστη διαφορα με οταν δεν του ριχνω.

zireous
10/05/2007, 16:17
Οι φίλοι κουτάκιδες ας παρατηρήσουν την ελαφριά ευγενική παρότρυνση που κάνουμε παραπάνω και αφορά τις μηχανές:

Μή βάζετε ρε αηδίες στα λάδια της μηχανής σας λέμε, θα πατινάρουν οι ταχύτητες.

OldMan
11/05/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
θα πατινάρουν οι ταχύτητες.
Οι ταχύτητες αποκλείεται..!!!
Ο συμπλέκτης, πολύ πιθανόν...

sonic22
11/05/2007, 15:29
katarxas kalimera..
me lene sonic kai opws oloi edw exw ethsismo sta prosthetika ladiou...

jekinisa to 92 apo periergeia...
eixe valei enas filos sto zundap tou papou tou valvolides anakatemenes me 20w-40 kai graso...
telika to zundap kolise alla eixe plaka...

kamia fora vazame me tin parea ladia apo trakteri kai diselotourbo anakatemena me parafini se floretes kai vlepame tous barbades na katevazoun ta apisteuta kadilia kai ta moter na arpazoun fwtia...
eixe poli plaka

stin sinexeia omws ta pragmata xeiroterepsan...
pirame dika mas mixanakia...

arxisame na peiramatizopmaste me diafora ilika...
ta anakatevame ola mazi me diafora ladia kai ta xrisimopoiousame sta dika mas mixanakia...

ta prgamata eixan jefigei edelos...

den borousame na stamatisoume... xrisimopoiousame oti vriskame brwsta mas
oti mas legane to pisteuame kai trexame na to agorasoume...

eixame ethistei.... o ladeboras (katara na exei) mas edine olo kai poio isxira kai akriva prostheta...
i katastasi itan frixti... ta leuta den eftanan... eimastan se apognwsi
na fadastite eixanme ftasei sto simeio na anakatevoume sto ladi nauthalini (itan gia tin venzini alla berdeftika kai tin evala sta ladia) kai stoko (gia na min patinarei)...

simera me tin voitheia twn mixanikwn kai twn filwn mou exw jekopsei edelos kai spania elegxw akoma kai tin stathmi twn ladiwn sto moter...

eimai o sonic kai eimai kala...
:D :D :D

p.s. ta xeirotera epode palianthrwpa...

gcrook
11/05/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
katarxas kalimera..
me lene sonic kai opws oloi edw exw ethsismo sta prosthetika ladiou...

jekinisa to 92 apo periergeia...
eixe valei enas filos sto zundap tou papou tou valvolides anakatemenes me 20w-40 kai graso...
telika to zundap kolise alla eixe plaka...

kamia fora vazame me tin parea ladia apo trakteri kai diselotourbo anakatemena me parafini se floretes kai vlepame tous barbades na katevazoun ta apisteuta kadilia kai ta moter na arpazoun fwtia...
eixe poli plaka

stin sinexeia omws ta pragmata xeiroterepsan...
pirame dika mas mixanakia...

arxisame na peiramatizopmaste me diafora ilika...
ta anakatevame ola mazi me diafora ladia kai ta xrisimopoiousame sta dika mas mixanakia...

ta prgamata eixan jefigei edelos...

den borousame na stamatisoume... xrisimopoiousame oti vriskame brwsta mas
oti mas legane to pisteuame kai trexame na to agorasoume...

eixame ethistei.... o ladeboras (katara na exei) mas edine olo kai poio isxira kai akriva prostheta...
i katastasi itan frixti... ta leuta den eftanan... eimastan se apognwsi
na fadastite eixanme ftasei sto simeio na anakatevoume sto ladi nauthalini (itan gia tin venzini alla berdeftika kai tin evala sta ladia) kai stoko (gia na min patinarei)...

simera me tin voitheia twn mixanikwn kai twn filwn mou exw jekopsei edelos kai spania elegxw akoma kai tin stathmi twn ladiwn sto moter...

eimai o sonic kai eimai kala...
:D :D :D

p.s. ta xeirotera epode palianthrwpa...


Απολυθηκες και χειροτερεψες ρε συ; :hypnotize :uplate: :look: :uplate: :hypnotize

OzZzZzY
12/05/2007, 13:11
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
γιατι δεν βαζατε κανα νιτρομπουκαλο να στρωσει η κατασταση? :smokin: :smokin:












:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

kiriakost
12/05/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
γιατι δεν βαζατε κανα νιτρομπουκαλο να στρωσει η κατασταση? :smokin: :smokin:

:lol:


Πες ταααα .... πες τααααααα ..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

zireous
12/05/2007, 22:16
Καλά ρε συ oldman κολλάς σε κάτι λεπτομέρειες... :lol:


Ευκαιρία θα ψάχνει πάντως κάνας περαστικός να δοκιμάσει να πηγαίνει με καρφωτές στο δρόμο με κάνα 250 -έχω ακούσει ότι όντως στη πίστα σου δίνει ένα προβάδισμα στα ανεβάσματα τουλάχιστον 0.09 δεύτερα...
:rotflmao:


Μπας είναι κομματάκι πιο σημαντικό να μη βάζουμε ότι τηγανόλαδο βρούμε και κάθε όποτε πρέπει να τα αλλάζουμε (πχ δες το βρωμομάνιουαλ) αντί για βελτιωτικά απείρου κάλλους;

OldMan
13/05/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
katarxas kalimera...
........................................................
p.s. ta xeirotera epode palianthrwpa...

Αυτόν, όποιος τον διαβάζει και διαπιστώσει ότι βρίζει, ας μπει στον κόπο να στείλει ένα Π.Μ. για να τον σφάξω στο γόνατο ..!!! :D

stefanos
13/05/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτόν, όποιος τον διαβάζει και διαπιστώσει ότι βρίζει, ας μπει στον κόπο να στείλει ένα Π.Μ. για να τον σφάξω στο γόνατο ..!!! :D

Γιατί ρε το παιδί?
Επειδή έριχνε λίγο στόκο στο κάρτερ να μην πατινάρει?
(αραγε τι εννοεί χειρότερα?):smokin:

dirtbird
13/05/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Καλά ρε συ oldman κολλάς σε κάτι λεπτομέρειες... :lol:


Ευκαιρία θα ψάχνει πάντως κάνας περαστικός να δοκιμάσει να πηγαίνει με καρφωτές στο δρόμο με κάνα 250 -έχω ακούσει ότι όντως στη πίστα σου δίνει ένα προβάδισμα στα ανεβάσματα τουλάχιστον 0.09 δεύτερα...
:rotflmao:


Μπας είναι κομματάκι πιο σημαντικό να μη βάζουμε ότι τηγανόλαδο βρούμε και κάθε όποτε πρέπει να τα αλλάζουμε (πχ δες το βρωμομάνιουαλ) αντί για βελτιωτικά απείρου κάλλους;

Εσύ δηλαδή δεν βάζεις καρφωτές όταν γουστάρεις? :confused:

zireous
13/05/2007, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εσύ δηλαδή δεν βάζεις καρφωτές όταν γουστάρεις? :confused:

Eγώ είμαι περίεργος άνθρωπας το' χω ξαναπεί, έχω πάντα δύο δάκτυλα στο συμπλέκτη από συνήθεια -και αυτό σημαίνει ότι είναι πολύ πιο κοντά αυτή η μέθοδος στις καρφωτές όσο αφορά το χρόνο.

Φυσικά το πρώτο μήνα που άρχισα να οδηγάω έτσι συνέχεια και παντού τα κουλά πιαστήκανε κάμποσο, και οι αλλαγές ήταν λίγο πιο δύσκολες (το συνδύασα με 2 δάκτυλα στο φρένο στο άλλο κουλό και πιανόντουσαν παρέα).

Για το φρένο, το ότι έχω πάντα 2 δάχτυλα στο φρένο δέ σημαίνει ότι φτάνουν για να φρενάρεις δυνατά (δεν έχετε όλοι τους απύθμενους μυώνες του zireous :lol: ), σου δίνει το αρχικό πλεονέκτημα να κόψεις λίγο αλλά άμα χρειαστεί βάζεις όλα τα δάχτυλα πάνω (πλήν του αντίχειρα έ; μή το μαμάμε το θέμα).



Άλλο είναι το θέμα του τόπικ πάντως -o oldman σωστά είπε ότι αυτά που υπόσχονται γενικά τα βελτιωτικά άμα δεν έχουνε τη βούλα κάποιου ανεξάρτητου αλλά και αξιόπιστου φορέα είναι κουραφέξαλα. Πχ καμμιά δυναμομέτρηση σε μηχανές έχομε, κάνα τεστ για τις επιδράσεις στο κινητήρα, ή μπρίκια κολλάμε και προτείνουμε ότι θέλουμε να βάζει ο κάθε άσχετος στο μοτόρι του;


Εμένα θα με ενδιέφερε και η παρακάτω πτυχή...
Έχει βάλει κάνας τρελλαμένος σε πολύστροφο μηχανάκι βελτιωτικού λαδιού και να μας πει τί παίζει πχ στις 12.000 στροφές;
(μέχρι τις 6.000 το είχα δεί στο ονοφάκι πάντως, και το φίλτρο λαδιού και τα παλιά λάδια τα είχα πετάξει κάτι μέρες μετά το βελτιωτικό και δεν είχα πολλά παρατράγουδα).


H καλύτερη βελτίωση που είχα δει στο ονοφάκι πάντως ήταν η καθημερινή χρήση της μηχανής με σωστό δούλεμα του κινητήρα σε όλο το φάσμα των στροφών και έγκαιρα σέρβις -τίποτα νέο δηλαδή.


Στο 750 αντί για βελτιωτικά λαδιού και αηδίες θα προτιμήσω ένα φιλτράκι λαδιού τις K&N (που κρατάει περισσότερο τα χάρχαλα του κινητήρα μακρυά του από ότι λένε, άσε που άμα σκεφτείς ότι το αγόρασα από έξω μαζί με μεταφορικά πιο φτηνά από ότι μου είπανε στην αντιπροσωπεία το απλό... :bawl: ).

Τα συνθετικά λαδάκια που έχω βρεί (προσοχή όχι αγωνιστικά λάδια, τα αγωνιστικά δεν έχουν τίποτα από πρόσθετα για τη προστασία του κινητήρα μέσα), έχουν δοκιμασμένα βελτιωτικά για τη καλύτερη προστασία της σουτζούκας μου.

zireous
13/05/2007, 23:17
Πάρτε και κάμποσο σπαμ από:
http://motorcycleinfo.calsci.com/Oils1.html


Choosing an Oil for Your Motorcycle

There are a few special problem areas for motorcycle oil. Most motorcycles
have wet clutches, which means the motor oil runs through the clutch. If the
motor oil has too much molybdenum in it, there are fears that the clutch can
start slipping. No one I know has ever actually had this happen to them, but
the warnings are all over your owners' manual and the oil companies' web pages.
On the back of all certified oil cans is a circular stamp with the
certification. Avoid oils that say "energy conserving" in the bottom half of
the donut. These oils contain friction modifier additives that could cause
clutch slipping over time. Essentially all 0w-20, 5w-30 and 10w-30 oils are
energy conserving, and should not be used in your motorcycle.

Most motorcycles run the engine oil through the transmission, and the
transmission gears are very hard on the oil's VII package. This means that over
a couple thousand miles, the oil's viscosity can break down. Standard car oils
are only good for typically 1500 miles before they've lost about half of their
viscosity. Remember, 10w-40 oils contain a lot of VIIs which tend to shear in
your transmission, so I believe 10w-40 oils should be avoided. You can't use
10w-30 because of the friction modifiers. This doesn't leave much. Commercial
15w-40 oils are a good choice, because they have relatively few VIIs which are
the more expensive shear-stable sort. Synthetics typically don't contain much
of a VII package, so shear is not as big an issue with them.

Some people use their motorcycles only sporadically. This means the oil can
all drain completely into the sump, leaving no protective film on the bearings.
The first start after a long period of non-use can be particularly hard on an
engine. Film strength is very important if you're a sporadic rider.

There are several key advantages to using Synthetic Oils:

Synthetic oils have a higher viscosity index than mineral base oils.
Synthetics have better resistance to thinning at high temperatures and
thickening at low temperatures. Since synthetics have little or no VIIs,
synthetics last longer in service without radical changes in viscosity.

Synthetics have a much higher film strength than petroleum oils, so it takes a
lot longer for the oil to drain completely off your bearings and into your
sump.

Diester synthetics are polar molecules with solvent properties which dissolve
residues and combustion byproducts.

SVX
14/01/2009, 06:55
motorkote η επιστροφη II .....

δεν θα ανοιξω νεο θρεντ... ηθελα να ρωτησω.. για τους υγρους πολυδισκους συμπλεκτες στα μοτο ξερω οτι δεν κανει να μπει..

ωστοσο... θα υπαρξει καποιο προβλημα αν προστεθει στο σασμαν του αυτοκινητου?θα

κουμπωνει πιο καλα...ή θα "...ανακατευεις τη φασολαδα...?"



εχω αγορασει ενα μπουκαλι και περιμενει στο πορτμπαγκαζ....
ενας γνωστος οδηγος που δουλευε χρονια σε ΚΤΕΛ μου ειπε πως στο λεωφορειο τα βαζαν και ηταν μια χαρα :rolleyes: :confused:

stefanos
14/01/2009, 08:32
Το σασμάν δεν παθαίνει τίποτα ρίχτου ότι να ναι.

orcinious
15/01/2009, 00:04
υπαρχει ειδικο προσθετο για σασμαν

γενικα ισχυει

1 οχι τεφλον σε συμπλέκτη και χαρτοφυλτρα
αμα το παμε πιο μακριά οχι σε θάλασσες και ακτες

2 όντως το ελληνικό μοτρ κοτε ειναι νοθευμένο

3 σε αυτοκινηταδικα μοτερ κανει παπάδες δοκιμασμένο απο πολους

4 καπου υπαρχει η βαση του μοτορ κοτε σε μαγαζί με χημικά στην Φραντζή επίσης δοκιμασμένο απο πόλους και αυτο κανει δουλεια

5 δεν εχει 5 θα μου ερθει αλλη ωρα...

SVX
15/01/2009, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
υπαρχει ειδικο προσθετο για σασμαν

γενικα ισχυει

1 οχι τεφλον σε συμπλέκτη και χαρτοφυλτρα
αμα το παμε πιο μακριά οχι σε θάλασσες και ακτες


3 σε αυτοκινηταδικα μοτερ κανει παπάδες δοκιμασμένο απο πολους



ερωτηση για 1. & 3.
1.μιλας για συμπλεκτη μοτο? ή οτό ?


2. τι παπάδες κάνει.....τέτοιους?:eyepop:


152325

Lio
15/01/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
1.μιλας για συμπλεκτη μοτο? ή οτό ?

Συμπλέκτη υγρό, που βρίσκεται μεσα στο λάδι. Δηλαδή τους περισσότερους συμπλέκτες μοτό. Σε ξερό συμπλέκτη αυτοκινήτου, αρκούν μερικές σταγόνες λάδι (χωρίς πρόσθετα) για να αρχίσει να πατινάρει....

Αν κοιτάξετε στο owners manual της μοτό, σχεδόν πάντα γράφει κάτι τέτοιο:"Μη χρησιμοποιήτε λάδια που χαρακτηρίζονται ως "energy saving" και ΠΟΤΕ μη χρησιμοποιήτε αντιτριβικά πρόσθετα στο λάδι γιατι ο συμπλέκτης δεν θα λειτουργεί σωστά."

orcinious
15/01/2009, 12:05
yeap :wave2:
όσο για τον πανουση respect

sakisvolos
15/01/2009, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
motorkote η επιστροφη II .....

δεν θα ανοιξω νεο θρεντ... ηθελα να ρωτησω.. για τους υγρους πολυδισκους συμπλεκτες στα μοτο ξερω οτι δεν κανει να μπει..

ωστοσο... θα υπαρξει καποιο προβλημα αν προστεθει στο σασμαν του αυτοκινητου?θα

κουμπωνει πιο καλα...ή θα "...ανακατευεις τη φασολαδα...?"



εχω αγορασει ενα μπουκαλι και περιμενει στο πορτμπαγκαζ....
ενας γνωστος οδηγος που δουλευε χρονια σε ΚΤΕΛ μου ειπε πως στο λεωφορειο τα βαζαν και ηταν μια χαρα :rolleyes: :confused:

Ένα μόνο έχω να τονίσω και ο νοών νοήτω! ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε κάθε είδους πρόσθετο λαδιού
που υπόσχεται λαγούς με πετραχήλια μαζί με 100% συνθετικό λάδι!

Αυτά και όποιος κατάλαβε........το κατάλαβε! :winka:

TOLISTOLAROS
15/01/2009, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
9 στα 10 μηχανακια που το εχουν χρησιμοποιησει πατιναρισαν...με τα ματακια μου αυτο...

αν το μοτερ σας ειναι σε καλη κατασταση τετοιου ειδους προσθετα ειναι απλως παντελως αχρηστα...

αν απο την αλλη ειναι ενα βημα πριν τον γκρεμο δεν χανετε τιποτα...

προσωπικα το μονο που προτεινω για τετοιες περιπτωσεις ειναι το NULON ενα ολλανδικο προιον που δεν εισαγεται πλεον και ειναι σχεδον καθαρο τεφλον...το εχω χρησιμοποιησει στον nosferatu(cb-1)μου στις 150.000 χλμ. και απο 1 λιτρο λαδι καταναλωση στα 1000 χλμ επεσε στα 250 ml...δεν πατιναρισε ποτε...τωρα εχει 370.000 χλμ. κι ακομη δουλευει μια χαρα...(καιει παλι σχεδον λιτρο αλλα δεν εχω αλλο nulon)...πολλες φορες εχει δουλεψει με μισο λιτρο λαδι (παιρνει 3.5) και δεν σκορπισε...ααα...ξεχασα...επισης πριν καμια 20αρια χιλιαδες χλμ. εβαλα ενα ρωσσικο προσθετο που βρωμαγε σαν βοθρος ,και metal 5 αλλα δεν μειωσαν καταναλωση λαδιου...παλιοκατασταση....

p.s. βυρωνα πες τους τι εκανε στο srx σου ρε....

:rotflmao: :rotflmao::
Αντώνη μήπως εννοείς αυτό το προϊόν (http://www.nulon.com.au/products.php?productName=Long_Term_Engine_Treatment) ;

SAM46
15/01/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Ένα μόνο έχω να τονίσω και ο νοών νοήτω! ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε κάθε είδους πρόσθετο λαδιού
που υπόσχεται λαγούς με πετραχήλια μαζί με 100% συνθετικό λάδι!

Αυτά και όποιος κατάλαβε........το κατάλαβε! :winka:

Εγω βαζω τα TORCO T4SR τα οποια περιεχουν και ενα ειδος αντιτριβικο μεσα απο εκει και περα δεν βαζω τιποτα.......

Gi_4ce
15/01/2009, 19:29
Στο nexus που το ειχα βαλει, δεν ειδα διαφορα στο μοτερ... Για την ακεριβεια η πρωτη γνιά βάραγε πείρο πιστονιού στα 25 με 27 χιλιαδες χλμ... εμενα βαρεσε στα 26 με motor kote... αρα δεν βοηθησε...

Παρόλα αυτά, όταν το έριξα στις βαλβολίνες του δοαφρικού, σταμάτησε ο θορυβος αρκετα...

sakisvolos
15/01/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
Εγω βαζω τα TORCO T4SR τα οποια περιεχουν και ενα ειδος αντιτριβικο μεσα απο εκει και περα δεν βαζω τιποτα.......

Στο δικό μου έβαλα αυτή την π@π@ριά το αμερικάνικο το αυθεντικό και καλά σε λάδι motul 300V !
Το αποτέλεσμα ήταν ότι μόλις έκανα 200km και όταν ήταν ζεστό το μοτέρ έκανε πολύ περισσότερο
θόρυβο!
Εννοείτε ότι μόλις το άκουσα να κάνει έτσι αμέσως άλλαξα λάδι και φίλτρο λαδιού και ευτυχώς ο
θόρυβος (με ζεστό κινητήρα) ήρθε στα φυσιολογικά του ευτυχώς δηλαδή γιατί θα έπεφτε πολύυυ
κλάμα!
Το λάδι που έβγαλα αυτό με το motor kote (το αμερικάνικο) είχε γίνει πιο λεπτόρευστο από νεράκι
κάποιο από τα συστατικά του μάλλον ''χάλασε'' το λάδι....οπότε ποτέ ξανά!

Και γι' αυτό το λόγο καλά θα ήταν τουλάχιστον σε 100% συνθετικό λάδι να μη δοκιμάζουμε κανενός
είδους πρόσθετο!:winka:

ftsmf
16/01/2009, 08:23
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.. ΧΤ 500 ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ.. ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟΣΚΑΜΠΙΛΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ.. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ AGIP ΛΑΔΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΠΑΝΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ ΛΑΔΙΑ IGOL ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ... ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ... ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.. ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΖΕΣΤΑΜΑ.. ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΡΟΦΑΡΙΣΜΑ.. ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΣΚΑΜΠΙΛΙΖΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ ΚΑΙ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΝΑΣ.. ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ.. Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ ΜΟΤΟΡ ΚΟΤΕ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΚΑΘΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ ΜΑΙΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΜΟΤΟΡ ΚΟΤΕ ΛΟΓΩ ΙΔΙΑΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ ΜΕ ΑΛΛΗ ΕΤΙΚΕΤΑ.. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ IGOL ΚΑΙ MOTOR KOTE ΕΙΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ.. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟΥ.. 20 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΣΥΝΕΧΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΙΑΚΟΠΗ.. ΤΟ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ 20ΛΕΠΤΟ ΑΥΤΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ 20ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ..

ΥΓ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ.. ΟΥΤΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΕΜΠΟΡΟΣ.. ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΑ...

kyko
16/01/2009, 09:30
φαντασου να πας για τσιγαρα στο περιπτερο να αφησεις το μηχανακι να δουλεψει κανα 20λεπτο κ να μεινεις απο βενζινη............
:a31: :a31: :a31: :a24: :a24: :a21: :a21:

reinmeister
16/01/2009, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αντώνη μήπως εννοείς αυτό το προϊόν (http://www.nulon.com.au/products.php?productName=Long_Term_Engine_Treatment) ;

η μαρκα ειναι ιδια...η συσκευασια και οι χωρα προελευσης διαφορετικες...οποτε δεν ξερω...

αν ,παντως, ειναι το ιδιο, το πραμα ειναι θεϊκο...:D κυριολεκτικα μπαζωνει...αν και το ξανατονιζω...μονο σε τελειωμενα μοτερ που πανε ουτως η αλλως για επισκευη...

gmeles
16/01/2009, 10:19
κ γω το εχω βαλει σε ολα τα μηχανακια μου κ κανενα απο αυτα δεν ηταν τελειωμενο

beverly 500 κουτας-->καμια διαφορα, καμια ζημια
Africa Twin σε αριστη κατασταση-->καμια διαφορα, καμια ζημια
TTR 600 σε καλη κατασταση-->ελαχιστη διαφορα στο δουλεμα, καμια ζημια

κανενα μηχανακι δεν παρουσιασε πατιναρισμα παντως.
ο μονος λογος που το εβαλα ηταν σε περιπτωση "στραβης" με τα λαδια που ετσι κι'αλλιως ομως προσεχα κ αλλαζα στην ωρα τους να υπαρχει μια εξτρα προστασια, αν μπορει κανεις να το πει ετσι.