PDA

View Full Version : Kymco B&w 50cc Ftiagmeno....& Problem



alexander_g16
29/08/2004, 14:06
paidia xriazomai tin boithia sas..........
exw to kymco b&w50cc lc kai to exw piragmeno.
exw allaksei karmpirater,kilindropistono,pisw piata,elatiria kai tetoia kai mprosta mono tis mpilies pou piraksan. [ola malossi]
to mixanaki paei gamiontas mexri ta 30km...meta kobei.....anebazei taxitita me rityhmo 50cc.....kai meta ta 60km arxizei kai gazwnei pali.


ti mporei na ftaiei???

[me eipan oti paizei rolo to mpouzi,oti bgazei kai i mallosi ena,den kserw an isxiei kati tetoio......episis na sas pw oti den exw allaksei pisw granazia.auta nomizw ftanoun gia na broume mia lisi.]
perimenw tis gnwmes sas....euxaristw.


alex

Zan_Prizol
29/08/2004, 16:57
Καποτε ειχα πειραξει και εγω ενα σκουτερακι!
Λεπον...αυτην την κοιλια την κανει λογω μεταδοσεως...θελει πολυ ψαξιμο στις μπιλιες...(βαριες...ελαφριες...στενες...χοντρες και δεν ξερω τι αλλο).
Επισης θα χρειαστει και γραναζομα πωσδηποτε...πρεπει να ψαχτουνε και τα ελατηρια απο το φυγοκεντρικο(το πισω μερος της μεταδοσεως...εχει κατι ελατηριακια)!
Εγω τοκανα και πηγαινε στα καλυτερα του 120 χλμ καθαρα...
Αλλα δεν αξιζε...
Πρεπει να βρεις μαστορα που να ξερει το μοτορ σου και τα κολπα του!
Αυτη η κοιλια ειναι κατι σαν ναλλαζει το μοτερ ταχυτητα απο το αργο στο γρηγορο...Το εκανε και μανησιο αλλα ανεπαισθητα...
Τωρα που το πειραξες δεν προκειτε να γινει οπως πριν...αλλα αν πετυχεις την μεταδοση θα ειναι μικρη και οχι χαραδρα ολοκληρη...!
Ελπιζω να βοηθησα...οτι αλλο θες ρωτα και λογικα θα το ξερω γιατι με το σκουτερακι ειχα κανει ΠΟΟΛΛΕΕΕΣΣΣΣ μα παρα ΠΟΛΛΕΕΕΣΣ δοκιμες και πειραγματα

alexander_g16
30/08/2004, 16:20
to elatirio apo tin pisw metadosi to exw allaksei.exw balei ena tis malossi.opws exw allaksei kai oloi tin pisw metadosi ektos apo ta granazia pou den eixan.

oson anafora tin koilia pou kanei.....iparxei periptwsi na ftaiei kamia ilektroniki??
i ilektroniki genika an tin allaksw tha iparksei kamia diafora???
aurio tha to paw sto sinergeio gia na peksoume me tis mpilies.
tin mprostini metadosi den tin exw allaksei basika?mono tis mpilies eixa piraksei.
tha dwsei kati parapanw an allaksw kai tin mprostini les?

Zan_Prizol
30/08/2004, 17:20
Η ηλεκτρονικη δεν θα αλλαξει τπτ!
Αλλαξες μονο μπιλιες?οχι και το μεταλλικο που μπαινουνε?ειναι διαφορετικο απο το μανησιο και αγριευει το μηχανακι!
Πανε στο μαστορα σου και ρωτα τον γιαυτο...απελευθερωνει με διαφορετικο τροπο τον ιμαντα σου!Οσο για τα ελατηρια και τις μπιλιες...:lol: Εγω ειχα καταληξει σσε μπιλιες απο Leadaki και ελατηρια απο ενα μοντελο Piaggio δεν θημαμε το τοτε μοντελο!Μεγαλο παιδεμα...
Ηλεκτρονικη μην αλλαζεις...πεταμενα λεφτα ειναι για τα σκουτερακια..εκτος αν εχουνε αλλαξει τοσο τα πραματα και κανει...
Τα γραναζια αν ειναι του ιδιου σετ κανουνε αρκετα πραματα...να μην σε παιρνω στο λαιμο μου με εξοδα ομως!
Ειναι αγωνιστικο το σετ?ελπιζω πως οχι...
Παντως γνωμη μου ειναι να μην δωσεις πολλα φραγκα να το φτιαξεις πολυ...αν ειναι πανε σε μεγαλυτερο...

alexander_g16
08/09/2004, 16:06
allaksa mpilies kai den fainete toso to kopsimo sta 30km pou ekane.
oson anafora to mprosta me tis mpiles pou eipes....den prepei na to exw allaksei.
an allaksw genika tin mprostini metadosi (ta piata kai ton imanta) kai allaksw kai ta pisw granazia tha pigainei poli kalitera etsi??
den mainei tipota allo meta na allaktei.swsta?
exw allaksei mpilies,pistoni,karmpirater,pisw piata auta nomizw.

Zan_Prizol
10/09/2004, 09:22
Ωραια αφου εστρωσε...αλλαζοντας αυτο το μεταλλικο που ακομα δεν μπορω να θυμηθω...γμτ γμτ γμτ...θα στρωσει τελιως...Τα γραναζια να ξερεις ειναι τελικης...εκτος αν εχουνε βγαλει και αλλα...τοτε που το πειραξα εγω μονο μακρυα βγαζανε!!!
Οσο για το τι βγαινει...εχουμε και λεμε...
Καρμπυ,στροφαλος,μπιελα,μπιλιες και το απο μεταλλικο τους(πως το λενε πως το λενε),ολο το πισω το φυγοκεντρικο,γραναζια,πιστονι-κυληνδρος,εξατμιση,ρουλεμαν στροφ δεν ξερω αν μου διαφευγει κατι!
Παντως καλα εισαι ως εκει..παραπανω δεν λεει...μην αλλαξεις τπτ αλλο...
Μετα θα ειναι μονο-γκαραζ--->κοντρα--->γκαραζ-
Παιξε με τα φυγοκεντρικα και θα στρωσει...αλλα ειπαμε...ΠΟΛΥΥΥΥΥ ψαξιμο...

alexander_g16
10/09/2004, 18:27
o strofalos ti akribws einai kai pou briskete???{ti douleia kanei?}
na allaksw ta granazia kai ton mprosta ton figokentro kai na to afisw les??

episis me eipan oti pezei rolo kai i eksatmisi sto kopsimo pou kanei...isxiei auto?egw foraw mia technigas...min me rotiseis pia akribws...mia pou girizei katapanw einai.{an boithaei auto...}

Zan_Prizol
11/09/2004, 00:47
O στροφαλος ειναι ο κεντρικος αξονας του μοτερ σου!Αυτος κινει το εμβολο,το βολαν σου(ηλεκτρικο) και τον ιμαντα σου!
Μην βαλεις χερι εκει...
Για γραναζια μην βαλεις χερι αν δεν στρωσεις πρωτα αυτο το προβλημα!(της τρυπας)Αλλα το μπροστα θα κανει διαφορα(γνωμη μου...σε μενα εκανε)
Εξατμ...Δεν μπορει να κανει τοσο μεγαλη διαφορα...εαν εχεις ηδη ανοιχτη εξατμ!

alexander_g16
12/09/2004, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zan_Prizol
O στροφαλος ειναι ο κεντρικος αξονας του μοτερ σου!Αυτος κινει το εμβολο,το βολαν σου(ηλεκτρικο) και τον ιμαντα σου!
Μην βαλεις χερι εκει...
Για γραναζια μην βαλεις χερι αν δεν στρωσεις πρωτα αυτο το προβλημα!(της τρυπας)Αλλα το μπροστα θα κανει διαφορα(γνωμη μου...σε μενα εκανε)
Εξατμ...Δεν μπορει να κανει τοσο μεγαλη διαφορα...εαν εχεις ηδη ανοιχτη εξατμ!


den katalaba...poias tripas ennoeis?????

Zan_Prizol
12/09/2004, 20:32
Της τρυπας στην επιταχυνση :D

alexander_g16
17/09/2004, 17:52
lew na allaksw auto :
http://www.malossi.com/Catalogo/Cata_Main.asp?Marca=180&Modello=MO/KYDI50&Famiglia=0&CodArt=51%209988


kai auto:
http://www.malossi.com/Catalogo/Cata_Main.asp?Marca=180&Modello=MO/KYDI50&Famiglia=0&CodArt=6711055


tha kanoun tpt???

Zan_Prizol
18/09/2004, 04:12
Ναι...εννοειτε...χαλαρα θα δεις...μερα με την νυχτα!