PDA

View Full Version : Καινούριο κοσκινάκι μου: Διαρροή ή τι?



npat
03/05/2007, 20:37
Σήμερα το πρωί πήγα στη δουλειά και πάρκαρα την μοτοσυκλέτα κάτω από το γραφείο όπως πάντα. Το απόγευμα που πήγα να την πάρω είδα στα λευκά πλακάκια κάτω από τον κινητήρα μια μικρή κηλίδα από κάποιο φρέσκο υγρό. Πολύ μικρή ποσότητα. Το χρώμα ήταν αμυδρό πρασινοκίτρινο, σχετικά διάφανο, και στην υφή κάπως ελαιώδες αλλά πολύ πιο λεπτόρρευστο από λάδι. Η θέση του ήταν τέτοια που θα δικαιολογούσε απόλυτα να έχει τρέξει από τους δύο λαστιχένιους σωλήνες που προεξέχουν κάτω από τον κινητήρα, στο ύψος του λεβιέ ταχυτήτων περίπου. Δίπλα της είδα μια παρόμοια κηλίδα, ξεραμένη, πιθανότατα από χθες (που είχα παρκάρει στο ίδιο περίπου σημείο).

Τι να 'ναι αυτό ρε παιδιά? Υπάρχει λόγος ανησυχίας? Τι είναι αυτοί οι σωλήνες κάτω από την μοτοσυκλέτα, και δικαιολογείται να βγάζουν ραδιενεργά υγρά? :)

Nostra
03/05/2007, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
και δικαιολογείται να βγάζουν ραδιενεργά υγρά? :)

φυσικά ρε συ ... αφού ο κινητήρας μας είναι στην ουσία πυρηνικός αντιδραστήρας σε σύντηξη ...


προσοχή όταν κατεβάζεις το σταντ με ταχύτητα μεσα μη σου σβήσει ο κινητήρας γιατί σε βλέπω να "πετάγεσαι" μέχρι το xamamatsu να σου φτιάξει το cbf ο kanemoto...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

npat
03/05/2007, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
φυσικά ρε συ ... αφού ο κινητήρας μας είναι στην ουσία πυρηνικός αντιδραστήρας σε σύντηξη ...


Ε ρε Honda τι φτιάχνεις !!! :lol: :lol:

Σοβαρά τώρα ρε, μην παίζετε με τον πόνο μου... :)

Nostra
03/05/2007, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ε ρε Honda τι φτιάχνεις !!! :lol: :lol:

Σοβαρά τώρα ρε, μην παίζετε με τον πόνο μου... :)

ρε συ μπας και έχεις τιγκάρει το δοχείο ψυκτικού και κάνει καμιά υπερχείλιση όταν είναι ζεστός ο κινητήρας?

πάντως μην ανησυχείς μέχρι αύριο το πρωί που θα το δει ο oldman θα έχει φτιάξει το πρόβλημα... :hypnotize :sick: :look:

npat
03/05/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε συ μπας και έχεις τιγκάρει το δοχείο ψυκτικού και κάνει καμιά υπερχείλιση όταν είναι ζεστός ο κινητήρας?

πάντως μην ανησυχείς μέχρι αύριο το πρωί που θα το δει ο oldman θα έχει φτιάξει το πρόβλημα... :hypnotize :sick: :look:

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Εγώ πάντως δεν πρόσθεσα ψυκτικό υγρό, ότι είχε από τη μαμά ή από το πρώτο service.

npat
03/05/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε συ μπας και έχεις τιγκάρει το δοχείο ψυκτικού και κάνει καμιά υπερχείλιση όταν είναι ζεστός ο κινητήρας?


Τσέκαρα. Αν και δεν είχε πολύ φως και δεν μπορούσα να δω καλά... Με την μηχανή στο πλαϊνό σταντ η στάθμη είναι λίγο πάνω από την ένδειξη UPPER. Με την μηχανή κατακόρυφη η στάθμη μόλις γλύφει την ένδειξη UPPER.

TOMASKTM
03/05/2007, 21:11
1)μήπως έχεις παραλαδώσει την αλυσίδα και η <<διαροή>> ξεκινάει απο το μπροστά γρανάζι;;;;

2)κοίτα μήπως η τσιμούχα του λεβιέ ταχυτήτων βαρέθηκε να λειτουργεί

npat
03/05/2007, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
1)μήπως έχεις παραλαδώσει την αλυσίδα και η <<διαροή>> ξεκινάει απο το μπροστά γρανάζι;;;;


Τότε το υγρό δεν θα ήταν παχύρευστο και μαύρο, σαν γράσσο?

npat
03/05/2007, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM

2)κοίτα μήπως η τσιμούχα του λεβιέ ταχυτήτων βαρέθηκε να λειτουργεί

Το τσιμουχάκι του λεβιέ οπτικά δείχνει εντάξει, όταν το ακουμπάς δεν είναι υγρό

dirtbird
03/05/2007, 23:23
Μην δίνεις σημασία.
Μάλλον υπερχείλιση του ψυκτικού είναι ή κάποιος από την δουλειά σου κάνει πλάκα... :beer: :beer: :wave2:

alex14
04/05/2007, 00:13
Δε ριχνεις και ενα σφυξιμο στα κολαρα (οχι κωλαρα :D ) καλου κακου ?

:wave2:

npat
04/05/2007, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μάλλον υπερχείλιση του ψυκτικού είναι ή κάποιος από την δουλειά σου κάνει πλάκα... :beer: :beer: :wave2:

Ναι και ένας μάστορας που ρώτησα αυτό μου είπε. Πότε συμβαίνει αυτό αλήθεια?

makis206
04/05/2007, 07:48
Νίκο κατά 99,99% το υγρό που είδες βγήκε απ'τα κολλάρα του κυκλώματος ψύξης, αυτά που όπως αναφέρεις "προεξέχουν κάτω από τον κινητήρα, στο ύψος του λεβιέ ταχυτήτων περίπου"

Θα σταθώ όμως σ'αυτό που είπε ο Άλεξ, σφίξε λίγο τα κολλιεδάκια τους και πρόσεξε !
Τα κολλάρα είναι δύο, εκτός από αυτό που ξεκινάει απ'το ψυγείο και καταλήγει στην αντλία του νερού θα δεις κι άλλο ένα μικρότερο σε μάκρος που βρίσκεται πιο μέσα και καλύπτεται οπτικά απ'το πρώτο, σφίξε και τους δικούς του κολλιέδες.:winka:

Και στο δικό μου δεν ήταν πολύ καλά σφιγμένα αν και δεν είχα ποτέ διαρροή.

:beer: :wave2:

makis206
04/05/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
θα δεις κι άλλο ένα μικρότερο σε μάκρος που βρίσκεται πιο μέσα και καλύπτεται οπτικά απ'το πρώτο, σφίξε και τους δικούς του κολλιέδες.

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.ronayers.com/fiche/200_0435/water_pump/water_pump.cfm?man=ho&groupid=4250&parent=4240).

Σου μιλάω για το κολλάρο με το νούμερο 8 και τους κολλιέδες του με το νούμερο 6.:winka:

:beer:

dankannn
04/05/2007, 11:30
Φιλε μια απλη υπερχείλιση του ψυκτικού ειναι.
Αν το δουλευεις μεσα στην αθηνα και σου αναβει το βεντιλατερ ειναι λογικο.
Αν δεις ομως οτι δεν αναβει το βεντιλατερ και οτι βγαζει συνεχεια τοτε ειναι θερμοστατης.

:)

npat
04/05/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Φιλε μια απλη υπερχείλιση του ψυκτικού ειναι.
Αν το δουλευεις μεσα στην αθηνα και σου αναβει το βεντιλατερ ειναι λογικο.
Αν δεις ομως οτι δεν αναβει το βεντιλατερ και οτι βγαζει συνεχεια τοτε ειναι θερμοστατης.

:)

Τις μέρες που παρατήρησα το φαινόμενο πράγματι είχα έρθει από σχετικά μεγάλη διαδρομή στο κέντρο, η θερμοκρασία του κινητήρα ήταν ψηλή και το βεντιλατέρ δούλευε (δικαιολογημένα) σχεδόν συνέχεια.

Η υπερχείλιση που λες / λέτε τι ακριβώς είναι, πότε συμβαίνει, και πότε δικαιολογείται να συμβαίνει?

npat
04/05/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.ronayers.com/fiche/200_0435/water_pump/water_pump.cfm?man=ho&groupid=4250&parent=4240).

Σου μιλάω για το κολλάρο με το νούμερο 8 και τους κολλιέδες του με το νούμερο 6.:winka:

:beer:

Ωραίο το διάγραμμα αλλά δεν κατάλαβα που ακριβώς βρίσκεται η εικονιζόμενη λεπτομέρεια στον κινητήρα... :(

Tropeas
04/05/2007, 22:21
Honda παιδί μου....Honda... :rolleyes: :lol:

McGyver
04/05/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Honda παιδί μου....Honda...

Είπαμε και αποδείξαμε νομίζω πως τα Honda ΔΕ χαλάνε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ...

Tropeas
04/05/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Είπαμε και αποδείξαμε νομίζω πως τα Honda ΔΕ χαλάνε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ...
Εσύ να πέσεις για ύπνο...
άιντε...
(...δεν μου κάνει μασάζ τελικά...) :rolleyes: :sad:

916
05/05/2007, 17:07
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε έναν φίλο μου.Έχει ένα ΝΧ250 για την πόλη και τώρα τελευταία μόλις γυρίζει από μια διαδρομή παρατηρεί ότι στάζει λάδι.Το θέμα είναι ότι χάνει μια πολύ μικρή ποσότητα αλλά δε φαίνεται να είναι από την τάπα του κάρτερ.Όταν την αφήσει τη μηχανή σταματημένη,πέρα από εκείνη την ποσότητα που έχει χάσει μόλις κρυώνει δε χάνει άλλη.Σκύβοντας είδα ότι από κάτω ο κινητήρας είναι γεμάτος λάδια.Μάλλον από την αλυσίδα.Οπότε σκέφτηκα μήπως με την άνοδο θερμοκρασίας κινητήρα και περιβάλλοντος,υγροποιείται το συσσωρευμένο λάδι και στάζει λίγο.Σήμερα την έπλυνε με σουάζ,την έτριψε και την ξέπλυνε με πιεστικό.Καθάρισε κατά πολύ και μένει να δούμε αύριο αν συνεχίζει να χάνει.Τη Δευτέρα θα πάρει WD40 και θα την πλύνει ξανά να καθαρίσει τελείως.Αλλιώς στον μηχανικό να βρει αυτός τι φταίει.

makis206
06/05/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ωραίο το διάγραμμα αλλά δεν κατάλαβα που ακριβώς βρίσκεται η εικονιζόμενη λεπτομέρεια στον κινητήρα... :(

Νίκο δες τη φωτό παρακάτω, είναι λεπτομέρεια απ'την αριστερή πλευρά του κινητήρα.

Στον κόκκινο κύκλο σου δείχνω το καπάκι της αντλίας που απεικονίζεται με το νούμερο 4 στο διάγραμμα.(υπάρχει μια μικρή διαφορά στο διάγραμμα ίσως επειδή είναι από το Hornet)

Στους πράσινους κύκλους βρίσκονται οι κολλιέδες του εξωτερικού κολλάρου και με τη μπλε γραμμή σου το τονίζω επειδή υπάρχει το κάγκελο μπροστά απ'το δικό μου.

Σκύβοντας και κοιτώντας πιο μέσα απ'αυτό το κολλάρο στο δικό σου μηχανάκι θα παρατηρήσεις και το δεύτερο κολλάρο που απεικονίζεται με το νούμερο 8 στο διάγραμμα. Σφίξε και τους δικούς του κολλιέδες !:winka:

:beer:


87305

npat
06/05/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Νίκο δες τη φωτό παρακάτω, είναι λεπτομέρεια απ'την αριστερή πλευρά του κινητήρα.


Ευχαριστώ Μάκη, θα τσεκάρω και θα σφίξω τους κολιέδες. Πάντως τις τελευταίες 2-3 μέρες δεν ξανα-παρατήρησα "διαρροή".

makis206
07/05/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ευχαριστώ Μάκη, θα τσεκάρω και θα σφίξω τους κολιέδες. Πάντως τις τελευταίες 2-3 μέρες δεν ξανα-παρατήρησα "διαρροή".

Ίσως επειδή δεν έκανες κάποια μεγάλη βόλτα αυτές τις μέρες.

Έχε υπόψη σου να μην τις "καργάρεις" πολύ, έλα ελαφρό σφίξιμο αρκεί για να μην αρχίσουν οι κολλιέδες να πιέζουν το λαστιχένιο κολλάρο, χωρίς να είμαι σίγουρος φοβάμαι οτι μπορεί να το σκίσουν με τις άκρες τους.

Εγώ απλά τους έσφιξα λίγο γιατί ήταν πολύ χαλαροί όταν το πήρα καινούργιο, διαρροή δεν παρατήρησα ποτέ !

:beer: :wave2:

npat
10/05/2007, 11:54
Τελικά βρήκα, με απόλυτη βεβαιότητα, από που προέρχεται η "διαρροή". Το ελαιώδες υγρό στάζει από ένα από τα τρία σωληνάκια που προεξέχουν κάτω από τον κινητήρα, δίπλα στον λεβιέ ταχυτήτων. Συγκεκριμένα στάζει από το το πιο "έξω" από τα τρία, από το αριστερότερο (και λίγο παχύτερο), δηλαδή, ("αριστερότερο" όπως καβαλάμε την μοτοσυκλέτα). Βλέπε και συνημμένη φωτογραφία. Η "διαρροή" μάλλον συμβαίνει όταν παρκάρω στον ήλιο / ζέστη με πολύ ζεστό κινητήρα.

Αν μπορούσε κάποιος να μου πει τι είναι αυτό το σωληνάκι (καθώς και τα άλλα δύο) θα του ήμουν υπόχρεος.


87909

Nostra
10/05/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αν μπορούσε κάποιος να μου πει τι είναι αυτό το σωληνάκι (καθώς και τα άλλα δύο) θα του ήμουν υπόχρεος.


δε μπορούμε να σου πούμε...

είναι από τα μεγάλα μυστικά της μαμάς-honda και ένας από τους λόγους που τη μηχανή μας είναι από τις καλύτερες street touring του κόσμου...

:wave2: :wave2:

makis206
10/05/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δε μπορούμε να σου πούμε...
είναι από τα μεγάλα μυστικά της μαμάς-honda και ένας από τους λόγους που τη μηχανή μας είναι από τις καλύτερες street touring του κόσμου...
:wave2: :wave2:

Κατατοπιστικότατος ο φούστης.. :rotflmao: :rotflmao:

Κι εγώ δεν γνωρίζω από που ακριβώς ξεκινούν αυτά τα σωληνάκια (3 είναι συγκεκριμένα) τα οποία βρίσκονται εκεί γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, για την υπερχείλιση δηλαδή ώστε να οδηγούν στο έδαφος ότι φεύγει από.. αυτό θα μας το πουν όσοι γνωρίζουν για να το μάθουμε κι εμείς επί την ευκαιρία.. :D

:lol: :beer:

npat
10/05/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δε μπορούμε να σου πούμε...


Χμμμ... θα πρέπει να με σκοτώσετε μετά ε?

makis206
10/05/2007, 14:05
Κοιτώντας και το δικό μου σωληνάκι παρατήρησα οτι έχει μαζέψει από κάτω (πως το περιγράφουν αυτό τώρα):lol: σαν λάδι τέλος πάντων που έχει μείνει στο χείλος του σωληνακιού κι έχει στερεοποιηθεί με αποτέλεσμα να μοιάζει σαν φλαντζόκολλα ένα πράγμα.:hypnotize

Ίσως όταν ζεσταίνεται απ'την υψηλή θερμοκρασία του μοτέρ να υγροποιείται και να στάζει..

Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό πάντως Νίκο, γι'αυτό το λόγο υπάρχουν αυτά τα σωληνάκια εκεί απλώς θά'θελα κι εγώ να μάθω τι ρόλο βαράει το καθένα τους.

:beer: :wave2:

npat
10/05/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό πάντως Νίκο, γι'αυτό το λόγο υπάρχουν αυτά τα σωληνάκια εκεί απλώς θά'θελα κι εγώ να μάθω τι ρόλο βαράει το καθένα τους.

:beer: :wave2:

Ναι και εγώ έχω αυτήν την περιέργεια.

Το μόνο ανησυχητικό, πιστεύω, είναι ότι λερώνουν τα πλακάκια :lol: :lol:

dankannn
10/05/2007, 14:30
Όπως σου είπα και πιο πάνω αν μοιάζει με paraflou (πρασινο η μπλε ) είναι αυτό που σου ειπα μια απλη υπερχείλιση του ψυκτικού.
Τωρα αν είναι χοντρο το σωληνάκι τότε είναι αυτό που πάει στο ντεπόζιτο βενζίνης( τσέκαρε το ) και είναι υπερχείλιση του ντεπόζιτου (η βενζίνη με την ζεστή διαστέλλετε ) και θα πρέπει να στο κάνει όταν το βάζεις στο πλαϊνό σταντ και σε ζεστη.

Δεν ειναι προβλημα μη φοβασαι και αν θες θα σου δωσω το mail του κου Κοσκινα ειναι ο
τεχνικος διευθυντης της ΗΟΝDA (ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ στειλε του mai )


;) ;)

npat
10/05/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Όπως σου είπα και πιο πάνω αν μοιάζει με paraflou (πρασινο η μπλε ) είναι αυτό που σου ειπα μια απλη υπερχείλιση του ψυκτικού.
Τωρα αν είναι χοντρο το σωληνάκι τότε είναι αυτό που πάει στο ντεπόζιτο βενζίνης( τσέκαρε το ) και είναι υπερχείλιση του ντεπόζιτου (η βενζίνη με την ζεστή διαστέλλετε ) και θα πρέπει να στο κάνει όταν το βάζεις στο πλαϊνό σταντ και σε ζεστη.

Δεν ειναι προβλημα μη φοβασαι και αν θες θα σου δωσω το mail του κου Κοσκινα ειναι ο
τεχνικος διευθυντης της ΗΟΝDA (ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ στειλε του mai )


;) ;)

Το υγρό μοιάζει πολύ με λάδι. Κιτρινοπράσσινο (περισσότερο κίτρινο). Είναι αρκετά ρευστό (σαν νερό περίπου). Βγαίνει από το χοντρότερο σωληνάκι από τα τρία.

Όταν το κάνει το έχω στο πλαϊνό σταντ, και, ναι, κάνει ζέστη. Το ντεπόζιτο βενζίνης, όμως, γιατί να κάνει υπερχείλιση? Δεν είναι καν γεμάτο.

dirtbird
10/05/2007, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn


Δεν ειναι προβλημα μη φοβασαι και αν θες θα σου δωσω το mail του κου Κοσκινα ειναι ο
τεχνικος διευθυντης της ΗΟΝDA (ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ στειλε του mai )


;) ;)

:nono: :nono: - Έχεις μπερδέψει τις μάρκες (εκτός εάν χρειάζομαι update:rolleyes: )

dankannn
10/05/2007, 15:32
Nαι το μπερδεψα με της yamaha
xaaxxaxaxa
:p :p :p

Eχω και τις honda αλλα δεν θυμαμουν το ονομα

Μ. Αγορίτσας magorits@saracakis.gr

:beer: :beer:

dirtbird
10/05/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Nαι το μπερδεψα με της yamaha
xaaxxaxaxa
:p :p :p

Eχω και τις honda αλλα δεν θυμαμουν το ονομα

Μ. Αγορίτσας magorits@saracakis.gr

:beer: :beer:

οκ :wave2:

αλλά ούτε ο Αγορίτσας είναι :lol: :lol: (αν και είναι στο τεχνικό τμήμα)

dankannn
10/05/2007, 15:39
Ειναι δυο
τον αλλο δεν τον θυμαμαι θα τον βρω ομως που θα μου παει
χαχαχχααχ


Πεσριδης iperside@saracakis.gr


χαχαχαχαχ
;)

zireous
10/05/2007, 15:51
Άμα υποψιαστώ ότι βαριέστε ακόμα και να ακολουθήσετε οπτικώς τα μαμημένα τα σωληνάκια για να δείτε που πάνε, θα αρχίσω να ποστάρω ημερολόγια της pirelli (με υπερήλικες κωλόγριες) -άρρωστοι, έ άρρωστοι. :lol:


Συνήθως τα πραπρά που έχουνε σωληνάκια από κάτω τους δέν είναι για να συνδέετε τη πάπια σε μακρινές διαδρομές και να γλυτώνετε το εξοχικό κατούρημα, είναι κάτι από τα παρακάτω, υπερχείληση βενζίνης (από τάπα, ή καί από καρμπυρατέρ), υπερχείληση νερού (ή ακόμα και καυσίμου από προβληματικό καρμπυρατέρ) στο φίλτρο αέρα, και σωληνάκι για τα υγρά μπαταρίας (που γίνονται οξέα άμα τη συντήρηση της μπαταρίας την έχεις γραμμένη, και καλό θα ήταν να μην πάνε στη μηχανή).

dankannn
10/05/2007, 15:54
Στειλε mail να σου πουν.

Απο εδω μονο υποθέσεις κανουμε
( δες που παει το χοντρο σωληνακι?)

Οπως τα λεει ο zireous ειναι.


:)

npat
10/05/2007, 16:08
Κατά 90% το υγρό είναι βενζίνη! Τι τρέχει ρε παιδιά?

Nostra
10/05/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κατά 90% το υγρό είναι βενζίνη!




Τι τρέχει ρε παιδιά?


μα.... ! :look:


βενζίνη τρέχει....


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: