PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ, παντα μαζι με γραναζι??



lyk0s
03/05/2007, 23:18
Αλλαξα αλυσιδα πριν απο 3 εβδομαδες οταν εκανα το σερβις στα 18.000 χλμ.

Η αληθεια ειναι οτι δεν την προσεχα καθολου και την λαδωνα οποτε ναναι για αυτο και τα εφτυσε τοσο γρηγορα.

Ο μηχανικος μου ομως αλλαξε μονο την αλυσιδα και οχι και το γραναζι. Σε ερωτηση μου γιατι το εκανε αυτο μου ειπε οτι θεωρητικα δεν ειναι σωστο αλλα το εκανε για να μειωσει το κοστος αφου το γραναζι ηταν ενταξει και σηκωνει και δευτερη αλυσιδα.

Ενας φιλος μου μου ειπε οτι οτι του ειπε ο μηχανικος του-γμτ τα δλδ...-περα του οτι ειναι λαθος, η αλυσιδα πουλιεται μαζι με το γραναζι και αρα πληρωσα και τα δυο ενω χρησιμοποιησε το ενα!

Βασικα δεν ξερω τι αλυσιδα χρησιμοποιησε ουτε και ποσο ακριβως κοστισε-νομιζω γυρω στα 100 ευρω...

Ξερει κανεις αν δεν ειναι απαραιτητο να αλλαξει καποιος και τα δυο, αλυσιδα-γραναζι δλδ, και αν αυτα μπορει καποιος να τα παρει ξεχωριστα η πουλιουνται σετ?

Θενξ!

dirtbird
03/05/2007, 23:21
Μαζί ΔΕΝ πουλιέται.

Θεωρώ τίμια την εξήγηση του μηχανικού σου αφού υπολόγισε ότι πάλι δεν θα προσέχεις την αλυσσίδα σου.

Και το λάδωμα είιναι το easy part (που να σου πει κανείς για τέντωμα
:lol: :lol: )

:wave2:

kiriakost
03/05/2007, 23:56
Το θεωρητικά σωστό , είναι αλλαγή γρανάζι μπρος - πίσω και αλυσίδα .
Βέβαια ούτε εγώ τον ακολουθώ πιστά , και επέζησα !!

Οταν όμως θέλησα να κάνω μεγάλη διαδρομή σε χιλιόμετρα , τότε πήρα την αλυσίδα στο χέρι .

Συμπέρασμα , όταν κάνεις μικρές διαδρομές στην πόλη , δεν παίζει και μεγάλη σημασία ο θεωρητικός κανόνας ..

Εαν ομως σου καρφωθεί να πας 200+200 χλμ ( πήγαινε - έλα ) ταξιδάκι, τότε τα βάζεις όλα καινούργια για να εισαι σίγουρος .

cityfly
04/05/2007, 10:38
πουλιούνται και μαζί και χωριστά

η afam πχ βγάζει και πακέτα αλυσίδα γρανάζια για κάποιες μηχανές
η did νομίζω τα πουλάει μόνο χώρια

zireous
04/05/2007, 21:34
Αφού στο είπε ο μηχανικός σου εντάξει... :rolleyes:


Το θέμα είναι ότι άμα δέν είναι της προκοπής η αλυσίδα δέ κρατάει τη λίπανση, άμα δεν τη λιπαίνεις και δεν έχεις σωστό τέντωμα αρχίζουν οι φθορές στα γρανάζια, και άμα φτάσεις εκεί και αρχίσει η αλυσίδα να χαλάει, άμα την αντικαταστήσεις με καινούρια και δε πετάξεις και τα γρανάζια, γρήγορα θα πετάξεις και την επόμενη.


Φυσικά άμα δε σε γαργαλάει η παλάμη σου μπορεί να κάνεις αρκετές δεκάδες -μπορεί και εκατοντάδες- χιλιάδες χιλιόμετρα με την ίδια -δέ μου εχει τύχει προσωπικά, αλλά έχω ένα φίλο που έχει την ίδια αλυσίδα πάνω στη μηχανή πάνω από δέκα χρόνια.

Φυσικά τα χιλιόμετρα που έχει κάνει αυτά τα δέκα χρόνια, παίζει να τα έχω κάνει πέρυσι μονοκοπανιά κιόλας. :mad: :lol:

fantacid
04/05/2007, 21:51
υπαρχουν κ σετακια αλυσιδογραναζων αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε πωλουνται χωριστα!

ακομα κ ενας ενας κρικος πωλειται!!