PDA

View Full Version : Οδηγίες για καλό στρώσιμο ...



WWW
30/08/2004, 00:22
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας αναφορικά στην επιλογή μου ανάμεσα σε V-strom και Varadero. Πήρα τελικά το V-strom. Μήπως υπάρχει καμια καλή συμβουλή για τό στρώσιμο ? Ο Αντιπρόσωπος στην Πάτρα μου είπε για 1.000 Km και μέχρι 7.000 rpm. Τα τεχνικά βιβλία της Suzuki σε pdf που βρήκα στο Net αναφέρουν για 1.600 km, τα πρώτα 800 (αν θυμάμαι καλά) μέχρι 4.500 rpm και τα υπόλοιπα μέχρι 7.000 rpm.

Τελικά ποιόν να ακούσω ?

(Υ.Γ. - Από το Africa στο V-strom παρατηρώ μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά. Σαν τραίνο στρίβει τελικά)

Ευχαριστώ προκαταβολικά ...

Wizard13
30/08/2004, 00:44
Όπως φερθείς στο μηχανάκι έτσι θα πηγαίνει μετά.

Τα πρώτα 1000 μέχρι να του αλλάξεις λαδάκια, θα πηγαίνεις το πολύ μέχρι την μέση των στροφών από εκεί που έχεις κόκκινο και όχι απότομες γκαζιές.

Μετά κάθε 200 χλμ. ανέβαζε και 1000στροφές μέχρι να το τερματίσεις με κανονικό γκάζι, κοινώς σκίσ'το αλλά σταδιακά. Να ανοίξει το μοτέρ και να δουλέψει κανονικά. :)

x-rider
30/08/2004, 14:18
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
[B]Όπως φερθείς στο μηχανάκι έτσι θα πηγαίνει μετά.

Τα πρώτα 1000 μέχρι να του αλλάξεις λαδάκια, θα πηγαίνεις το πολύ μέχρι την μέση των στροφών από εκεί που έχεις κόκκινο και όχι απότομες γκαζιές.



ETSI ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ

ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 1000 ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ!

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ!:wave2:

:sun: :beer: :sun:

DUKASII
30/08/2004, 14:26
SKISTOY TH MYTRA LEME STO GAZI...TERMA NA TO PHGENEIS SYNEXEIA!


TIS ALAGES NA KANEIS ME SYNESH...GIATI EINAI KAINOYRIA KAI AYTA EKEI TA SASMAN KTL.... KAI DE THA PATHEI TIPOTA!


ETSI KAI ALIOS 2 XRONIA EGYHSH DEN EXEI;;;E MH PSARONEIS..
ME STROSIMO KAI MALAKIES...PHGENE TO TAPA..KAI META THA EINAI KAI PIO GRIGORO APO TA ALA POY TA STRONOYNE MEXRI TA 25000 XIL..GIA NA GOYSTAROYNE!

Wizard13
30/08/2004, 14:43
Μπράβο Dukas...

Και αν κάτι δεν πάει καλά, έρχεται μετά σε εσένα να του πάρεις καινούριο... :rolleyes:

DUKASII
30/08/2004, 14:54
paei ekei poy to phre kai pairnei kainoyrio..

H MHPOS DEN EXEI EGYHSH;

Wizard13
30/08/2004, 16:01
Eχει, αλλά την ταλαιπωρία ποιός θα την πληρώσει? Και μετά ξανά στρώσιμο από την αρχή... Και αν δεν βγάλει πρόβλημα εντός εγγύησης? Τί κάνει μετά?

Βλέπεις τα γιαπωνέζικα είναι σκυλιά και δε σπάνε μοτέρ πριν τα 10.000 όπως τα ΚΤΜ ώστε να προλάβουν την εγγύηση :p :look:

DUKASII
30/08/2004, 16:05
kane oti goystars re www ...


KAI MOLIS TO STROSEIS...RIXTOY ALO ENA STROSIMO META NA XANAGOYSTAREIS!!
OXOY..DIKO MOY EINAI..:confused: :confused:


KAI ASE TA KTM DE THELOYNE STROSIMO TI EINAI GIA TIPOTA PELATAKIA ME JAPAN;;POY TA STRONOYNE MIA ZOH;;

RE LIOSTE TA MHXANAKIA SAS LIGO NA XAROYNE....:hypnotize

Wizard13
30/08/2004, 16:17
Ρε συ Dukas, πιστεύεις ότι γνωρίζεις περισσότερα για μεταλουργία, μηχανολογία και αντοχές υλικών από τόσα μεγάλα κεφάλια που δουλεύουν στα τμήματα R&D όλων αυτών των πελώριων εταιριών που έχουν ετήσιους τζίρους μεγαλύτερους από την Ελλάδα...? :look:

Τι να πω...? :confused:

DUKASII
30/08/2004, 16:26
kai ego ama paro tha th stroso !!


ESY PISTEYEIS OTI TA 2 XRONIA EGYHSH POY SOY KALYPTEI H MAMA ETAIRIA ...[KAI O NOMOS PLEON] EXEI KAPOIA SXESH ME AYTO TO STROSIMO POY SOY EPIBALOYNE;;
OXI APLA ROTAO GIA NA KANOYME KOYBENTA KATHOS TA METALOYRGHKA KAI ALA TETOIA..EGO DE TA MASAO ...


KATHOTI EXO PARAKOLOYTHISEI TEST THS MOBIL SE KANOYRIO CBR 900 [TOTE LEME AKOMA] KAINOYRIO FYSIKA TO OPOIO KAI EKANE KAMPOSES ORES TERMA GAZI SE OBAL PISTA..ETSI GIA NA DOYNE TIS ANOXES KAI ANTOXES HLIKON APO ENA MOTER ME STROSIMO..KAI ENA XORIS!

LOIPON..TA APOTELESMATA APO TO TEST MPOREIS NA TA ZHTHSEIS ME KAPOIO TROPO APO TO MOTO!NO LIMITS AS POYME!

EGO DE STO PAIZO PANXEROPOYLOS..[KATHIGHTHS MHXANOLOGIAS] ALA DE SOY MPAINEI LIGO STO MYALO MIA TETOIA PITHANOTHTA;;LEO MHPOS RE PAIDI MOY...

Wizard13
30/08/2004, 16:54
Πάρε δύο πανομοιότυπα μηχανάκια καινούρια.

Το ένα στιψ'το και το άλλο στρώσ'το.

Μετά κάνε τα εξής:

1. Βγάλε τα λάδια και πέρασέ τα από φίλτρο υγρών, περατότητας 0.02μικρά
2. Βγάλε το γρανάζι της πρωτεύουσας και δες το σε μικροσκόποιο στο 100χ
3. Κάνε το ίδιο με τις βαλβίδες και τα αμύγδαλα του εκκεντροφόρου...
4. Έλα να μου πεις τι είδες και ας μην έχεις διδακτορικό... :wave2:

Θάνος
30/08/2004, 17:32
Εγώ πάλι δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις ερωτήσεις... Εντάξει είπαμε να λέμε τη γνώμη μας για ένα μηχανάκι. Ό,τι και να είναι τουλάχιστον δεν βλάπτει...

Αλλά τι δουλειά έχεις να ρωτάς πώς να στρώσεις το μηχανάκι σου; Θα σου πω εγώ ή ο δούκας ή ο κι εγώ δεν ξέρω ποιος άλλος κι εσύ θα τον ακούσεις; Και αν μ'αυτό που θα σου πω πας και το σπάσεις; Τι θα πεις μετά;

Διάβασε καλά το βιβλίο και κάνε ό,τι ακριβώς σου λέει!

Μικρή Λουλού
30/08/2004, 18:02
ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΒΑΣΗ...
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΠΟΣΤ "ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ..."
ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΕΙ.."ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΠΑΡΩ..",Η, ΚΤΜ 950 ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΗΟΝΤΑ 1300...Η ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΝΟΥ...
ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΑΣΤΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΡΩΤΑΝΕ,Η ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,Η ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΠΑΠΙ ΘΑ ΤΟ ΟΔΗΓΑΝΕ...
Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ,ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ..!
ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ #0000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ,ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟΣΤΥΛ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ "ΕΧΩ ΕΝΑ #$%^& ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ...
"ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ @#$%^ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ..
ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥΑΝΑΛΥΣΩ,ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ,ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΠΙΟ ΠΙΑΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ..
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ,ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟ,ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΟΛΟΙ..??
ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...
ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑΚΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ !!
ΑΣ ΤΟ ΣΤΡΩΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!
ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΕΡΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ !!!:lol: :lol:


ΘΕΕ ΜΟΥ...ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΠΟΛΥ....




ΒΑΡΙΕΜΑΙ !!!

afrotwin
30/08/2004, 18:51
doste tou ena odostrotira na to strosi to rimadi na isixasoume
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ke pouste tou rixnoume ke mosaiko apo pano ama laxi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

WWW
30/08/2004, 19:03
Ρώτησα ποιόν θα πρέπει να ακούσω από τους 2 (Βιβλίο Κατασκευαστή ή Αντιπροσωπεία) κι όχι να μου πείτε γενικότερα την διαδικασία του στρωσίματος. Η ερώτηση απευθύνεταί σε όσους έχουν ίδιο μηχανάκι ή σε όσους έχουν ακούσει κάτι σχετικό για την περίπτωση αυτού του μοντέλου.

Άλλωστε αν κάποιος έχει ΚΤΜ ή Africa δεν μπορώ να λάβω υπόψην πως το έστρωσαν αυτοί.

Και στην τελική Afro αν γουστάρεις κάνεις post για να βοηθήσεις από κάτι που ίσως έχεις ακούσει, που γνωρίζεις προσωπικά (απλά για μου δώσεις μια σφαιρικότερη άποψη) κι όχι για να φέρεις τις οδοστροτήρες και άλλα τέτοια κουφά.

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως και ειδικότερα τον Afro που όποτε ρωτάω κάτι για το μηχανάκι μου αρχίζει τα σαρδελοκούτια, τις οδοστρωτήρες και τα μωσαϊκά.

Θάνος
30/08/2004, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΒΑΣΗ...
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΠΟΣΤ "ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ..."
ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΕΙ.."ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΠΑΡΩ..",Η, ΚΤΜ 950 ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΗΟΝΤΑ 1300...Η ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΝΟΥ...
ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΑΣΤΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΡΩΤΑΝΕ,Η ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,Η ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΑΝΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΠΑΠΙ ΘΑ ΤΟ ΟΔΗΓΑΝΕ...
Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ,ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ..!
ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ #0000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ,ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟΣΤΥΛ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ "ΕΧΩ ΕΝΑ #$%^& ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ...
"ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ @#$%^ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ..
ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥΑΝΑΛΥΣΩ,ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ,ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΠΙΟ ΠΙΑΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ..
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ,ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟ,ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΟΛΟΙ..??
ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...
ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑΚΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ !!
ΑΣ ΤΟ ΣΤΡΩΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!
ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΕΡΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ !!!:lol: :lol:


ΘΕΕ ΜΟΥ...ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΠΟΛΥ....




ΒΑΡΙΕΜΑΙ !!!


ΧΑΧΑΧΑ!! Ρε συ Θανάση εντάξει... κάποια στιγμή κάποιος ενοχλήθηκε από το καθημερινό post της καλημέρας...

Το βρήκε χαζό και ανούσιο... δεν ενοχλεί όμως κανέναν... όποιος θέλει απαντάει!

Απλά εδώ το θέμα είναι λίγο πιο τραβηγμένο...

Μικρή Λουλού
31/08/2004, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
ΧΑΧΑΧΑ!! Ρε συ Θανάση εντάξει... κάποια στιγμή κάποιος ενοχλήθηκε από το καθημερινό post της καλημέρας...

Το βρήκε χαζό και ανούσιο... δεν ενοχλεί όμως κανέναν... όποιος θέλει απαντάει!

Απλά εδώ το θέμα είναι λίγο πιο τραβηγμένο...





ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΗΟ.ΗΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ...

ΣΟΡΥ ΡΕ WWW...

sas
31/08/2004, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΗΟ.ΗΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ...

ΣΟΡΥ ΡΕ WWW...

Σου επιβάλλουμαι ποινή να μην αγγίξεις μπουκάλι ή ποτήρι μπύρας για μια εβδομάδα:D :D
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Θα την πίνω λέει από το βαρέλι:eyepop:

monstermind
31/08/2004, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ "ΕΧΩ ΕΝΑ #$%^& ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΙΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ...
"ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ @#$%^ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ..
ΒΑΡΙΕΜΑΙ !!!


Γεια σας!

να συστηθώ:

έχω ένα cbr600f4 '00 και του έχω γαμήσει τα ράμματα... το σκίζω όλη την ώρα στα κόκκινα όπως έκανα και με το άλλο μου μηχανάκι που φυσικά... πέθανε...

ότι και να πάθει το μηχανάκι και μοτέρ να σπάσει, φτιάχνεται. θα το πηδάω μεχρι να τα φτύσει και μόλις τα φτύσει θα το φτιάξω, για να μπορώ και πάλι να το πηδάω.

δεν δίνω δεκάρα για το άν η απόδωση του είναι κατα 1 ή 2 % χειρότερη από όσο θα μπορούσε να ήταν με σωστή χρήση αφού δεν είμαι τόσο καλός οδηγός -και μάλλον ποτε δεν θα γίνω- ουτως ώστε να μπορέσω να το εκμεταλλευτώ.

και δεν μου κάθεται καλά να σπαταλάω χρόνο και χρήμα για να το φροντίζω να είναι λαμπίκο εξωτερικά και να σκάει ένας μλκάς να το κάνει κολομπιθρόξυλο, ούτε να φροντίζω να μην το σκίζω αφού για αυτό το πήρα και αφού ούτως ή αλλος θα βγάλει προβλήματα οπότε δεν θα νιώθω και μλκας που δεν το έσκιζα...




!

Zan_Prizol
31/08/2004, 17:47
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Απιστευτος...σκιστο λιγο και για μενα που ζηλεψα

Μικρή Λουλού
31/08/2004, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
Γεια σας!



και δεν μου κάθεται καλά να σπαταλάω χρόνο και χρήμα για να το φροντίζω να είναι λαμπίκο εξωτερικά
!


ΤΩΡΑ,ΑΥΤΟ ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΣ ΡΕ ΜΑΡΙΝΟ..??:lol: :lol:

ΚΑΙ ΣΕ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΦΙΛΟ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:beer: :beer: :beer: :beer:

afrotwin
31/08/2004, 22:31
[
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως και ειδικότερα τον Afro που όποτε ρωτάω κάτι για το μηχανάκι μου αρχίζει τα σαρδελοκούτια, τις οδοστρωτήρες και τα μωσαϊκά. [/B][/QUOTE]

oxi file mou ego se efxaristo pou me protimas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πατρινός
02/09/2004, 20:30
φιλε καλησπερα κατ'αρχας.περα απο τις σοβαρες γνωμες αλλα και τις διαφορες μαλακιες που διαβασα σχετικα με το στρωσιμο εχω καποιες επισημανσεις.πρωτ'απ'ολα οποιος μαγκας εχει γνωσεις για μοτοσυκλετες και γενικοτερα για οτιδηποτε αφορα αυτη και την καλη λειτουργια της καλο ειναι να βοηθα και τους υπολοιπους φιλους με τις γνωσεις του.οποιος δεν εχει αποψη και απλα λεει κατι ετσι για να το πει καλο θα ηταν να κοψει τις μαλακιες γιατι η οδηγηση μοτοσυκλετας ειναι καυλα και οχι τραμπουκισμος ή ας το πω ευγενικα ανευθυνοτητα.ας πει καποιος οτι ειναι μηχανοβιος με οποια εννοια-με τον τσαμπουκα της εννοιας και οχι με τη μαλακια- και πως θα αισθανοταν ο ιδιος αν ρωτουσε να μαθει κατι για τη μηχανη του και ακουγε απο τους αλλους ενα σωρο μαλακιες αντι για βοηθητικες αποψεις.θα αισθανοταν μαλακας ή οτι εχει να κανει με μαλακες και οχι με καποιο σοβαρο forum που περιμενει να τον καταλαβαινουν οι υπολοιποι.οι καλυτερες κοινοτητες,παρεες,λιγκες και οπως αλλιως πειτε το ειναι οι μοτοσυκλετιστες.τωρα οσον αφορα το v-strom μαλλον το 1000αρι εχεις.ειμαι κατοχος ενος 650 v-strom και εγω απο πατρα.ειναι το τεταρτο μοτο που αγοραζω και την εψαχνα παντα σε σχεση με το στρωσιμο.απο επισημες αντιπροσωπειες και βιβλια κατασκευαστων μεχρι αλληλογραφια με εταιρειες μοτοσυκλετων,e-mail σε yamaha-suzuki-honda-ducati κλπ κλπ,περιοδικα σε ολο τον κοσμο,βιβλια και και και....δινω πολυ βαση στο στρωσιμο,οπως ο καθενας πρεπει να κανει.τελικο συμπερασμα μεσα απο φιλτραρισμα ολων των αποψεων,παντα υπευθυνων ειναι οσον αφορα τη μηχανη σου για τα πρωτα 800km ως 5.500 rpm,απο 800-1600km ως 7.500rpm και ποτέ αποτομα ανοιγματα του γκαζιου,ποτέ με κρυο τον κινητηρα ζορισμα.για τα λαστιχα και τα φρενα γλυκες κινησεις ως τα 150 πρωτα km και μετα no problem.σημαντικοτατο το πρωτο service στα 1.000km. και μια συμβουλη για το πρωτο service...τα full synthetic λαδια ειναι παντελως αχρηστα για τον κινητηρα σου.προτιμησε ενα επωνυμο ημισυνθετικο σε ολες τις αλλαγες μεχρι 18.000km. σχετικα με οτι αλλο χρειαζεσαι να μαθεις και μπορω να βοηθησω ειμαι στη διαθεση σου.αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη για στρωσιματα και τετοια εδω ειμαι.τα λεμε.γεια χαρα σε ολους.-

DUKASII
03/09/2004, 09:16
PATRINE KAI ESENA ...


TA LASTIXA POY PHRA TORA..NA TA STROSO 150 XIL...H PARAPANO;;
GIA PES GIATI TORA TA EBALA KAI DE XERO RE FILE..BOITHA ME!

TA TAKAKIA;;POSO; 150 KAI AYTA FANTAZOME;



A KAI MIA PARATHRHSH

PATRINE....NA SOY PO...H ODHGHSH..MOTOSYKLETAS...EINAI ...


OTI GOYSTAREI O KATHENAS...KAI OXI KAYLA POY EINAI GIA SENA!!

:smokin: :smokin:


KAI MIAS KAI EISAI ESY TELIKA O PANXEROPOYLOS..GIA PES ...GIA PES KIALAAA!!

hornet
03/09/2004, 09:48
Αμαν ρε παιδια μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος πρεπει οπωσδηποτε να απαντησουμε κατι ντε και καλα.
Δεν ειναι υποχρεωτικο να απαντατε εδω δεν ειναι σχολειο η δεν ξερω τι αλλο που θα βγει βαθμολογια απο τις απαντησεις σας η θα μηδενιστειτε αν δεν απαντησετε καθολου.
Τελος www φυσικα και θα ακολουθησεις οτι λεει το manual σου.Συν κατι πραγματακια που σου απαντησαν τα παιδια εδω αυτα τα οχι κρυο και αποτομες γκαζιες και θα εισαι μια χαρα συν το οτι ειπαμε οχι πολλες στροφες αλλα ουτε και λιγες κοινως οχι ανηφορες με 6η και 3000 στροφες γιατι αυτο κανει χειροτερο κακο.

solman
03/09/2004, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
φιλε καλησπερα κατ'αρχας.περα απο τις σοβαρες γνωμες αλλα και τις διαφορες μαλακιες που διαβασα σχετικα με το στρωσιμο εχω καποιες επισημανσεις.πρωτ'απ'ολα οποιος μαγκας εχει γνωσεις για μοτοσυκλετες και γενικοτερα για οτιδηποτε αφορα αυτη και την καλη λειτουργια της καλο ειναι να βοηθα και τους υπολοιπους φιλους με τις γνωσεις του.οποιος δεν εχει αποψη και απλα λεει κατι ετσι για να το πει καλο θα ηταν να κοψει τις μαλακιες γιατι η οδηγηση μοτοσυκλετας ειναι καυλα και οχι τραμπουκισμος ή ας το πω ευγενικα ανευθυνοτητα.ας πει καποιος οτι ειναι μηχανοβιος με οποια εννοια-με τον τσαμπουκα της εννοιας και οχι με τη μαλακια- και πως θα αισθανοταν ο ιδιος αν ρωτουσε να μαθει κατι για τη μηχανη του και ακουγε απο τους αλλους ενα σωρο μαλακιες αντι για βοηθητικες αποψεις.θα αισθανοταν μαλακας ή οτι εχει να κανει με μαλακες και οχι με καποιο σοβαρο forum που περιμενει να τον καταλαβαινουν οι υπολοιποι.οι καλυτερες κοινοτητες,παρεες,λιγκες και οπως αλλιως πειτε το ειναι οι μοτοσυκλετιστες.τωρα οσον αφορα το v-strom μαλλον το 1000αρι εχεις.ειμαι κατοχος ενος 650 v-strom και εγω απο πατρα.ειναι το τεταρτο μοτο που αγοραζω και την εψαχνα παντα σε σχεση με το στρωσιμο.απο επισημες αντιπροσωπειες και βιβλια κατασκευαστων μεχρι αλληλογραφια με εταιρειες μοτοσυκλετων,e-mail σε yamaha-suzuki-honda-ducati κλπ κλπ,περιοδικα σε ολο τον κοσμο,βιβλια και και και....δινω πολυ βαση στο στρωσιμο,οπως ο καθενας πρεπει να κανει.τελικο συμπερασμα μεσα απο φιλτραρισμα ολων των αποψεων,παντα υπευθυνων ειναι οσον αφορα τη μηχανη σου για τα πρωτα 800km ως 5.500 rpm,απο 800-1600km ως 7.500rpm και ποτέ αποτομα ανοιγματα του γκαζιου,ποτέ με κρυο τον κινητηρα ζορισμα.για τα λαστιχα και τα φρενα γλυκες κινησεις ως τα 150 πρωτα km και μετα no problem.σημαντικοτατο το πρωτο service στα 1.000km. και μια συμβουλη για το πρωτο service...τα full synthetic λαδια ειναι παντελως αχρηστα για τον κινητηρα σου.προτιμησε ενα επωνυμο ημισυνθετικο σε ολες τις αλλαγες μεχρι 18.000km. σχετικα με οτι αλλο χρειαζεσαι να μαθεις και μπορω να βοηθησω ειμαι στη διαθεση σου.αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη για στρωσιματα και τετοια εδω ειμαι.τα λεμε.γεια χαρα σε ολους.-

SOSTOOOOOOSS!!!!!
Kai de mporo na katalavo giati merikoi de sevontai tin agnia i ton provlimatismo pou mporei na exei kapoios???prepei nte kai kala na tou ti lene kai na to paizoun poniroi epidi aytoi den exoun tis idies apories?????Mou aresei giati oi motosykletistes exoun koina polla,sevasmo metaksy mas kai alla polla tetoia pou leme polles fores!!!!!!:sad: :sad: NTROPI tetoia symperifora se synadelfo motosykletisti!!

Πατρινός
04/09/2004, 16:13
να ξεκαθαρισω κατ'αρχας οτι πανξεροπουλος...οπως καποιος ειπε δεν εχει ως τωρα πεσει στη γη εδω και πολλα πολλα χρονια.απλα υπαρχουν μοτοσυκλετιστες που ειναι συνηδητοποιημενοι και εξηγω τι σημαινει αυτο.σεβονται τη μηχανη τους για να τους σεβεται,προσεχουν πως οδηγουν για να υπαρχει διαρκεια αυτου που κανουν αλλα και ποιοτητα,μαθαινουν συνεχως και διορθωνουν οτι στραβο εχουν μαθει μεχρι να σταματησουν να οδηγουν,γιατι ετσι θα ξεχωριζουν και θα αντεχουν και τελος σεβονται ο ενας τον αλλο(σε μια εθνικη οταν ενας μοτοσυκλετιστης σου αναβοσβηνει τα φωτα νοιωθεις οτι ανηκεις σε μια παρεα ανθρωπων απο μια αλλη εποχη,οχι τη σημερινη οπου ολα φιλτραρονται μεσα απο την παρτη μας και την αδιαφορια για τον αλλο διπλα μας,νοιωθεις οτι η ποιοτητα του μηχανοβιου,αυτου δηλαδη που δεν καβαλαει ετσι απλα για να το κανει αλλα το κανει γιατι το γουσταρει ειναι πανω απο ολα).μονο οι σοφοι της αρχαιοτητας,αν υπηρχαν,εδιναν συμβουλες τις οποιες δεχοσουν ως 100% σωστες.απο εκει και περα οτι λεμε ο ενας στον αλλο ειναι γιατι γουσταρουμε,γουσταρω,να μοιραζομαστε κατι που συμπληρωνει τη γνωση μας.ετσι βελτιωνομαστε.ετσι μαθαινουμε.ετσι γινομαστε πιο μαγκες.αν κατι απο αυτα που ακους δεν το δεχεσαι γιατι εχεις πιο σωστη αποψη,καλο ειναι να την λες και να μαθεινουν και οι αλλοι.μαγκια ειναι να εχεις αποψη και οχι να κρινεις την αποψη του αλλου οταν εσει δεν εχεις κατι να πεις.σχετικα με το φιλο που ρωτα πως θα στρωσει τα λαστιχα του και τα τακακια του απαντω οτι καθε λαστιχο επανω εχει ενα ονομα και καθε τακακι επισης.αφου υπεροπτικα,νομιζω,αντιμετωπιζει τις γνωμες που ακουγονται,ας κανει εναν κοπο και να ρωτησει εκει που αγορασε τα αναλωσιμα της μοτοσυκλετας του πως και ποσο στρωσιμο χρειαζονται.και ας μας πει κι εμας μηπως και μαθουμε κατι νεο ή μηπως εχουμε αλλη γνωμη και βοηθησουμε εστω και λιγο παραπανω,αν εχει την αναγκη μας,αν γουσταρει να συζηταμε.ολα οσα εμαθα τα εμαθα απο την αναγκη να κανω κατι σωστοτερα κατα το δυνατο και το καλυτερο σημειο της γνωσης ειναι αυτο που ολοι γνωριζουμε.οτι οταν εγω ξερω ενα,εσυ αλλο ενα και αλλοι 1.000.000.000 ανθρωποι απο αλλο ενα τοτε αν τα μοιραζομαστε καταληγουμε στη λεξη πολιτισμος,μια λεξη που διακρινει τον ανθρωπο απο τον παραλογο και τον αμαθη και τον αυστραλοπιθηκο....γενικο ρητο στα στρωσιματα ειναι οτι οπως εστρωσες ετσι θα κοιμηθεις.καλους υπνους στους ξυπνιους και καλα ταξιδια σε ολους.γιατι αλλο ανταλλαγη σωστων αποψεων και αλλο φλυαρια.καλη η κουβεντουλα αλλα οταν εχεις να μαθεις και κατι απ'αυτη.πολυποικιλλα μορφωμενος αριστα και εκπαιδευμενος δεν υπαρχει.ο ενας βοηθα τον αλλο.νομιζω...αν καποιος εχει αντιθετη αποψη εδω ειμαστε.το forum ειναι ενα καφενειο αποψεων για να λεμε και να ακουμε.σωστα;τα λεμε

DUKASII
09/09/2004, 16:44
Αντί να απαντήσω σε ΡΜ φίλου, και επειδή βλέπω να υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για το θέμα, είπα να γράψω 2-3 πράγματα για το στρώσιμο μιας καινούργιας μοτοσικλέτας. Αυτά βασίζονται στην πολύχρονη εμπειρία μου έχοντας αγοράσει αρκετές καινούργιες μοτοσικλέτες αλλά και στις συσσωρευμένες γνώσεις και στην κοινή λογική.

Σίγουρα η αγορά καινούργιας μηχανής είναι ένα ευχάριστο γεγονός και δεν θέλουμε να μας κυριεύσει το άγχος και να μας χαλάσει την διάθεση !

Κανόνας πρώτος ΟΧΙ άγχος. Μπορεί να ονειρευόμασταν χρόνια την στιγμή αυτή, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κάνουμε και τίποτα τρομερό. Απλά καβαλάμε μια καινούργια μοτοσικλέτα δηλ. ένα καταναλωτικό προιόν.
ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΟΛΕΣ οι μοτοσικλέτες (αλλά και τα αυτοκίνητα) έρχονται σχεδόν στρωμένα από το εργοστάσιο. Οι ελεγχόμενες από κομπιούτερ μηχανολογικές κατεργασίες γίνονται με μεγάλη ακρίβεια και σχεδόν κοντά στις τελικές ανοχές των εξαρτημάτων.
Μένει μόνο ένα μικρό μέρος διεργασιών που γίνεται κατά τα πρώτα στάδια της ζωής κυρίως του κινητήρα.
Οι κατασκευαστές ανακοινώνουν κάποια όρια στροφών για το στρώσιμο που όμως στην πράξη είναι σχεδόν άχρηστα για έναν ΕΜΠΕΙΡΟ και ΛΟΓΙΚΟ αναβάτη. Απευθύνονται σε πολύ κόσμο και πρέπει κάπως να φρενάρουν τους ενθουσιώδεις η τους ηλίθιους ! Μ' αυτόν τον τρόπο μειώνουν και τις πιθανότητες βλαβών μέσα στην εγγύηση !!!

ΜΗΝ τα λαβαίνετε και πολύ στα σοβαρά.

Όσο αφορά τον κινητήρα το θέμα είναι καθαρά ΘΕΡΜΙΚΟ. Τα διάφορα τριβόμενα μεταξύ τους μέρη είναι κατασκευασμένα από διαφορετικά υλικά με διαφορετικό συντελεστή διαστολής το καθένα. Γι αυτό υπάρχουν μεταξύ τους κάποιες ανοχές οι οποίες πάντα μετριούνται με συγκεκριμένη θερμοκρασία (συνήθως κρύα). Κατά τα πρώτα στάδια της ζωής του κινητήρα οι ανοχές αυτές παίρνουν και την οριστική και σχεδόν σταθερή τιμή τους.

Τηρώντας κάποιους στοιχειώδεις κανόνες τόσο κατά το στρώσιμο όσο και κατά την μετέπειτα περίοδο εξασφαλίζουμε την καλή λειτουργία και την μακροζωία του κινητήρα.

ΠΑΝΤΑ προθερμαίνουμε το μοτέρ πρίν ξεκινήσουμε. Το πόσο, εξαρτάται κυρίως από την εξωτερική θερμοκρασία. Στο Ελληνικό καλοκαίρι ελάχιστα, ενώ ένα χειμωνιάτικο πρωινό με θερμοκρασία γύρω στο μηδέν χρειάζεται περισσότερο. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι περιμένουμε να φτάσει στην κανονική θερμοκρασία στο ρελαντί. Μάλιστα ΔΕΝ το ζεσταίνουμε στο ρελαντί γιατί εκεί η τρόμπα του λαδιού στέλνει λίγη ποσότητα από το κρύο και παχύρρευστο λάδι. Μικρές γκαζίτσες στις 2-3,5Κ στροφές είναι προτιμότερο. Μόλις η βελόνα ξεκολλήσει από το κρύο μπορούμε να ξεκινήσουμε αρκεί να είμαστε προσεκτικοί στα πρώτα 2-3 χιλιόμετρα.

Στον ολοκαίνουργιο (και όχι μόνο) κινητήρα αποφεύγουμε την ΑΠΟΤΟΜΗ άνοδο της θερμοκρασίας. Και η θερμοκρασία μπορεί να ανέβει απότομα είτε με τέρμα άνοιγμα του γκαζιού ακόμα και σε επιτρεπτές για το στρώσιμο στροφές, είτε με την χρησιμοποίηση πολύ υψηλών στροφών για σεβαστό χρονικό διάστημα σε συνδυασμό με χαμηλή ταχύτητα κίνησης δηλ. μικρή σχέση στο κιβώτιο.

Με λίγα λόγια το φορτίο στον κινητήρα δεν έχει τόση σχέση με τις στροφές αλλά κυρίως με το άνοιγμα του γκαζιού.
Τα σημερινά πολυβάλβιδα και υδρόψυκτα μοτέρ είναι σαφώς προτιμότερο να στρώνονται με αρκετές στροφές και μικρό άνοιγμα του γκαζιού παρά να ανοίγουμε τέρμα το γκάζι σε χαμηλές στροφές και να αλλάζουμε ταχύτητα στο όριο των στροφών στρωσίματος νομίζοντας ότι έτσι προστατεύουμε τον κινητήρα !
Και μην νομίζετε ότι το όργανο θερμοκρασίας θα δείξει την απότομη αύξηση της θερμοκρασίας παρά μόνο όταν είναι ήδη αργά. Το νερό λόγω της μεγάλης θερμοχωρητικότητας του αργεί να μεταβάλλει την θερμοκρασία του ενώ η ΤΟΠΙΚΗ αύξηση σε μέρη του κινητήρα όπως η επιφάνεια του πιστονιού η στις βαλβίδες εξαγωγής μπορεί να είναι τεράστια.
Συνήθως κάθε κινητήρας μας δείχνει ξεκάθαρα σε πια περιοχή στροφών του αρέσει να δουλεύει.

Για παράδειγμα το δικό μου FZ6 διαθέτει ένα ψηλόροπο μοτέρ και η ωφέλιμη περιοχή του είναι περίπου 8-14 Κ στροφές. Είναι καλύτερα να δουλεύεται ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ μέχρι 9-10Κ με μικρό άνοιγμα του γκαζιού κατά το στρώσιμο, παρά στην προσπάθεια να επιταχύνουμε (λόγω ΚΑΙ έλλειψης ικανής ροπής χαμηλά) να ανοίγουμε πολύ η τέρμα το γκάζι στις 3-4Κ στροφές και να αλλάζουμε στις 5-7Κ που είναι το "όριο" στρωσίματος.

Ένας άλλος τρόπος να αποφύγουμε την αύξηση της θερμοκρασίας είναι να μην κυκλοφορούμε σε συνθήκες μη ευνοικές. Δηλ. η κίνηση στο κατακαλόκαιρο στο μποτιλιάρισμα της Αθήνας με 1η-2α δεν είναι και η ιδανική διαδρομή. Προτιμήστε μια χαλαρή βολτούλα το βραδάκι που έχει πέσει λίγο η θερμοκρασία και έχει χαλαρώσει η κίνηση.

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ταξίδι με τελείως σταθερές στροφές στην εθνική για να γράψετε γρήγορα τα πρώτα χιλιόμετρα. Το να κινηθεί κανείς με 6η και 6000 στροφές για χίλια χιλιόμετρα ΔΕΝ σημαίνει ότι το μοτέρ στρώθηκε. Διαλέξτε έναν επαρχιακό δρόμο όπου οι στροφές και οι σχέσεις στο κιβώτιο θα αυξομειώνονται σε μεγάλο εύρος. Μην ξεχνάτε ότι δεν είναι μόνο ο κινητήρας που χρειάζεται να δουλευτεί προσεκτικά στην αρχή. ΚΑΙ το κιβώτιο, ΚΑΙ τα λάστιχα, ΚΑΙ τα τακάκια-δισκόπλακες, ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΟΔΗΓΟΣ χρειάζονται μια περίοδο προσαρμογής . Καλύτερα λοιπόν αυτή να γίνει σε ένα ήρεμο και κατάλληλο δρόμο δοθέντος και της καλής διάθεσης που συντροφεύει την αγορά της μηχανής !

Μόλις αλλαχτούν και τα πρώτα λάδια το πράγμα κατά 90% έχει τελειώσει. Με τα λάδια θα βγουν και τα όποια ρινίσματα μετάλλου υπάρχουν στον κινητήρα. Επιμείνετε να αλλαχτούν μαζί με το φίλτρο, με τον κινητήρα σχετικά ζεστό και να βγει από μέσα όσο περισσότερη ποσότητα γίνεται γέρνοντας κατάλληλα την μοτοσικλέτα από την μεριά που αδειάζει το λάδι.

Σε μοτοσικλέτες πάνω από 400-500 κυβικά δεν υπάρχει λόγος να μην βάλετε πάνω και δεύτερο άτομο αρκεί να τηρούνται οι προηγούμενοι κανόνες. Εξ' άλλου με την κατάλληλη παρέα θα ευχαριστηθείτε καλύτερα και τις πρώτες διαδρομές. Κάτι περιπτώσεις που σε 1000άρι δεν βάζουν δεύτερο άτομο στα πρώτα χίλια χιλιόμετρα τις θεωρώ υπερβολικές και γραφικές…

Τελικά για 2-3 παρατηρήσεις ξεκίνησα, διατριβή μου βγήκε. ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ

THEOD!! :beer: :beer:

Πατρινός
10/09/2004, 22:59
πολυ καλα ολα αυτα που λες.σωστος και με λογικη σκεψη και πανω απο ολα με γνωσεις και οχι μπαρουφες και εκφραζεις προσωπικη αλλα σωστη αποψη.μπραβο και παλι μπραβο.δεν χρειαζεται μαγεια το στρωσιμο.υπομονη χρειαζεται και σωστη τακτικη.συμφωνω με οσα ειπες και επαυξανω.γιατι οπως ειπα και παλι καποια στιγμη η μεγαλυτερη οικογενεια με σεβασμο και επιπεδο ειναι οι μοτοσυκλετιστες που χαιρονται αυτο που κανουν.τροπος ζωης ειναι και οχι αγχος ή φοβος για κατι οταν αυτο το γνωριζουμε καλα.κι οπως ελεγε και η διαφημιση δεν θελει κοπο θελει τροπο. σωστος εισαι φιλε.να εκφραζεται τετοια αποψη απο ολους οταν υπαρχει.μας κανει καλυτερους και μας δειχνει οτι δεν ειμαστε μονοι αλλα παρεα.τα λεμε :wave2:

gcrook
13/09/2004, 16:43
Μου κεντρισατε το ενδιαφερον και αποφασισα να δημοσιευσω ενα
λινκ το οποιο καποιοι απο σας μπορει να το εχετε.
Πραγματευεται το θεμα του στρωσιματος, οχι ιδαιτερα επιστημονικα ομως,μην περιμενετε αναλυσεις κτλ,καπως πιο πρακτικα.


http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Μου εκανε εντυπωση αυτο που λεει ο τυπος σχετικα με την αλλαγη λαδιων στα πρωτα χιλιομετρα της ζωης ενος κινητηρα,
ωστε τα μεταλλικα σωματιδια που αναμιγνυονται στο λαδι να βγαινουν απο το συστημα πριν προλαβουν να ενσωματωθουν
στα υπολοιπα μηχανικα μερη.

Αξιζει την προσοχη σας πιστευω :winka:

WildBimer
14/10/2004, 12:37
Όντως έχει πολύ ενδιαφέρον να δείτε
τι λέει ο MOTOTUNE.
Χωρίς επιστημονικές τεκμηριώσεις βέβαια αλλά με μεγάλη εμπειρία στην πράξη.

Λέει λοιπόν περιληπτικά ότι,
ο κύλινδρος σε ένα άστρωτο μοτέρ, έχει τα σημάδια από την "Βούρτσα" του ρεκτιφιέ, όπου τα ελατήρια του πιστονιού τρίβονται.

Θεωρεί λοιπόν ότι τα πρώτα 30χλμ είναι τα πιο κρισιμα, για την ποιότητα του στρωσίματος, οπου τα έλατηρια πρεπει να "πατήσουν" το συντομότερο χωρίς να καταναλώσουν (λειανουν) τα σημάδια απο τη βούρτσα.
Με άλλα λόγια πρέπει να στρωθουν τα ελατηρια ως προς τον κυλινδρο και όχι το αντιστροφο.

Αν στα πρώτα 30χλμ δεν συμβει αυτο, τοτε τα ελατηρια αρχίζουν και γυαλίζουν τον κυλινδρο, οποτε τα σημαδια της βούρτσας λειαίνονται και μετα θέλει παλι γυαλισμα και καινουργια ελατηρια.
(καλα σιγα μην το παω στη βουρτσα και αλλαξω ελατηρια, ετσι ειναι το 99% των μοτερ που στρώνονται απαλά :winka: )

Επειδή τα ελατηρια δεν σφραγίζουν τον κύλινδρο με την φυσική τάση που έχουν να ανοίγουν, αλλα με την πίεση που επικρατεί στον κύλινδρο κατα την φάση της ανάφλεξης.

Στο στρώσιμο λοιπόν για να πατήσουν τα ελατηρια, πρεπει να υπάρχουν μεγάλες πιέσεις στο θάλαμο καυσης.
Πως γίνεται αυτό;
Με μεγάλα ανοιγματα (εως και τέρμα) του γκαζιου ακολουθούμενα απο διαστήματα τελειως κλειστου γκαζιου, για να λιπαινονται τα ελατηρια. Πάντα μεσα στα όρια στροφών που αποδίδει το μοτερ (powerband).

Δεν έχω λόγους να διαφωνήσω.
Το έχω παρατηρήσει απο πιτσιρικάς.
Οσο πιο πολυ τα έσκιζα απο την αρχή, τόσο πιο καλα πηγαιναν. :D

petridist
14/10/2004, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από WildBimer
Όντως έχει πολύ ενδιαφέρον να δείτε
τι λέει ο MOTOTUNE.
Χωρίς επιστημονικές τεκμηριώσεις βέβαια αλλά με μεγάλη εμπειρία στην πράξη.

Λέει λοιπόν περιληπτικά ότι,
ο κύλινδρος σε ένα άστρωτο μοτέρ, έχει τα σημάδια από την "Βούρτσα" του ρεκτιφιέ, όπου τα ελατήρια του πιστονιού τρίβονται.

Θεωρεί λοιπόν ότι τα πρώτα 30χλμ είναι τα πιο κρισιμα, για την ποιότητα του στρωσίματος, οπου τα έλατηρια πρεπει να "πατήσουν" το συντομότερο χωρίς να καταναλώσουν (λειανουν) τα σημάδια απο τη βούρτσα.
Με άλλα λόγια πρέπει να στρωθουν τα ελατηρια ως προς τον κυλινδρο και όχι το αντιστροφο.

Αν στα πρώτα 30χλμ δεν συμβει αυτο, τοτε τα ελατηρια αρχίζουν και γυαλίζουν τον κυλινδρο, οποτε τα σημαδια της βούρτσας λειαίνονται και μετα θέλει παλι γυαλισμα και καινουργια ελατηρια.
(καλα σιγα μην το παω στη βουρτσα και αλλαξω ελατηρια, ετσι ειναι το 99% των μοτερ που στρώνονται απαλά :winka: )

Επειδή τα ελατηρια δεν σφραγίζουν τον κύλινδρο με την φυσική τάση που έχουν να ανοίγουν, αλλα με την πίεση που επικρατεί στον κύλινδρο κατα την φάση της ανάφλεξης.

Στο στρώσιμο λοιπόν για να πατήσουν τα ελατηρια, πρεπει να υπάρχουν μεγάλες πιέσεις στο θάλαμο καυσης.
Πως γίνεται αυτό;
Με μεγάλα ανοιγματα (εως και τέρμα) του γκαζιου ακολουθούμενα απο διαστήματα τελειως κλειστου γκαζιου, για να λιπαινονται τα ελατηρια. Πάντα μεσα στα όρια στροφών που αποδίδει το μοτερ (powerband).

Δεν έχω λόγους να διαφωνήσω.
Το έχω παρατηρήσει απο πιτσιρικάς.
Οσο πιο πολυ τα έσκιζα απο την αρχή, τόσο πιο καλα πηγαιναν. :D


και τελικά ρε παιδιά τι γίνεται???? ο ένας λέει αυτό , ό αλλος λέει εκείνο... συμπέρασμα βγάλαμε??

xxxristos
15/10/2004, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από WildBimer
Όντως έχει πολύ ενδιαφέρον να δείτε
τι λέει ο MOTOTUNE.
Χωρίς επιστημονικές τεκμηριώσεις βέβαια αλλά με μεγάλη εμπειρία στην πράξη.

Λέει λοιπόν περιληπτικά ότι,
ο κύλινδρος σε ένα άστρωτο μοτέρ, έχει τα σημάδια από την "Βούρτσα" του ρεκτιφιέ, όπου τα ελατήρια του πιστονιού τρίβονται.

Θεωρεί λοιπόν ότι τα πρώτα 30χλμ είναι τα πιο κρισιμα, για την ποιότητα του στρωσίματος, οπου τα έλατηρια πρεπει να "πατήσουν" το συντομότερο χωρίς να καταναλώσουν (λειανουν) τα σημάδια απο τη βούρτσα.
Με άλλα λόγια πρέπει να στρωθουν τα ελατηρια ως προς τον κυλινδρο και όχι το αντιστροφο.

Αν στα πρώτα 30χλμ δεν συμβει αυτο, τοτε τα ελατηρια αρχίζουν και γυαλίζουν τον κυλινδρο, οποτε τα σημαδια της βούρτσας λειαίνονται και μετα θέλει παλι γυαλισμα και καινουργια ελατηρια.
(καλα σιγα μην το παω στη βουρτσα και αλλαξω ελατηρια, ετσι ειναι το 99% των μοτερ που στρώνονται απαλά :winka: )

Επειδή τα ελατηρια δεν σφραγίζουν τον κύλινδρο με την φυσική τάση που έχουν να ανοίγουν, αλλα με την πίεση που επικρατεί στον κύλινδρο κατα την φάση της ανάφλεξης.

Στο στρώσιμο λοιπόν για να πατήσουν τα ελατηρια, πρεπει να υπάρχουν μεγάλες πιέσεις στο θάλαμο καυσης.
Πως γίνεται αυτό;
Με μεγάλα ανοιγματα (εως και τέρμα) του γκαζιου ακολουθούμενα απο διαστήματα τελειως κλειστου γκαζιου, για να λιπαινονται τα ελατηρια. Πάντα μεσα στα όρια στροφών που αποδίδει το μοτερ (powerband).

Δεν έχω λόγους να διαφωνήσω.
Το έχω παρατηρήσει απο πιτσιρικάς.
Οσο πιο πολυ τα έσκιζα απο την αρχή, τόσο πιο καλα πηγαιναν. :D

Καλά αυτό είναι η χειροτερότερη μούφα που έχω ακούσει.

Πρόσεξε τώρα: Και στους κυλίνδρους με επίστρωση χρωμίου τί γίνεται? Στους νικασίλ τί γίνεται? Οι παραπάνω δεν έχουν σημάδια από το ρεκτιφιέ διότι δε γίνεται ρεκτιφιε σε αυτούς... Η "βούρτσα" (λειαντική πέτρα) ή honer πιο σωστά σκοπό δεν έχει να αφήσει τα "σημάδια του ρεκτιφιέ" στον κύλινδρο γιατί όταν οι ακμές των χιαστών αυτών τροχιών σπάσουν με τον καιρό ο κύλινδρος θα μετατραπεί σε κουβά, πιο μεγάλο από αυτόν που χρησιμοποιούν για τη μπουγάδα.
Το πρώτο ελατήριο του εμβόλου (αυτό της συμπίεσης) είναι ΠΑΝΤΑ επιχρωμιομένο που σημαίνει πως άν φορμαριστεί σύμφωνα με τον κύλινδο την κάτσαμε την βάρκα.
Το δεύτρο ελατήριο του εμβόλου στις σοβαρές μηχανές είναι από το ίδιο υλικό που είναι κατασκευασμένο και το χιτώνιο. Όταν τρίβονται 2 όμοια μέταλλα έχουμε τον ίδιο συντελεστή τριβής. Αυτό έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα και ένα μεγάλο μειονέκτημα.
Πρώτα τα κακά νέα: Άν ανεβάσει ο κινητήρας υψηλές στροφές υπάρχει κίνδυνος μεταφοράς υλικού από το ελατήριο στον κύλινδρο. Άν ο κινητήρας είναι άστρωτος τότε η πιθανότητα αυτή μετατρέπεται σε βεβαιότητα.
Τα καλά νέα: Μεγάλη διάρκεια ζωής και α) πολύ καλή συγκράτηση του λαδιού σε κινητήρες με συμβατικά χιτώνια και β) πολύ μικρός συντελεστής τριβής σε κινητήρες με κραματικά χιτώνια.