PDA

View Full Version : Την γνώμη των έμπειρων...



Mimas
04/05/2007, 10:05
Καλησπέρα σε όλους,
Ακούω κάτι σαν φύσημα απο την αλυσίδα (κάπου εκεί τελοσπάντων) όταν χρησιμοποιώ ταχύτητα και εννοώ ότι όταν πατάω συμπλέκτη δέν το ακούω.Ειδικά απο δευτέρα και πάνω ακούγεται πιό έντονα.
Πήγα στο συνεργείο (Factory Μιχαλακοπούλου) μου σφύξανε λίγο την αλυσίδα τα ίδια, μου την αφήσανε όπως ήταν γιατί μου είπαν ότι δέν είναι πρόβλημα, έβαλαν και σπρέυ στην αλυσίδα και φυσικά ακούγεται και πάλι.
Καμμιά ιδέα άν χρειάζεται κάτι όπως γρανάζια ή καινούργια αλυσίδα?
Την πήρα με 16500χλμ και έχω κάνει περίπου 500 ακόμα.

Ευχαριστώ
Mimas

costas81
04/05/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
Καλησπέρα σε όλους,
Ακούω κάτι σαν φύσημα απο την αλυσίδα (κάπου εκεί τελοσπάντων) όταν χρησιμοποιώ ταχύτητα και εννοώ ότι όταν πατάω συμπλέκτη δέν το ακούω.Ειδικά απο δευτέρα και πάνω ακούγεται πιό έντονα.
Πήγα στο συνεργείο (Factory Μιχαλακοπούλου) μου σφύξανε λίγο την αλυσίδα τα ίδια, μου την αφήσανε όπως ήταν γιατί μου είπαν ότι δέν είναι πρόβλημα, έβαλαν και σπρέυ στην αλυσίδα και φυσικά ακούγεται και πάλι.
Καμμιά ιδέα άν χρειάζεται κάτι όπως γρανάζια ή καινούργια αλυσίδα?
Την πήρα με 16500χλμ και έχω κάνει περίπου 500 ακόμα.

Ευχαριστώ
Mimas


κατι σαν φυσημα?δηλαδη?

γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος!

πάντως να θές αλυσίδα στα 16,000 χλωμο το βλεπω αλλά ακόμα και να θες δεν θα το καταλαβεις επειδή ''φυσάει'' η αλυσίδα!

saratoga
04/05/2007, 15:44
Αν και δεν ειμαι μηχανικος... :p , θα σου πω εγω τι θα' κανα. :o
πηγαινε σε ενα "ησυχο" δρομακι (με χαμηλη ταχ.), βαλε νεκρα, σβησε τη μηχανη,
και ακου...!!!:uplate:
....
p.s - "φυσημα" συνηθως βγαζουν τα τακακια με τη δισκοπλακα :yuck:

Respect
05/05/2007, 21:30
Και εγώ σου προτείνω να ελέγξεις τα πίσω τακάκια. Ίσως να είναι φαγωμένα και να χρειάζονται αντικατάσταση. :wave2:

Mimas
09/05/2007, 07:46
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πιστεύω όμως ότι ο θόρυβος έρχεται απο την αλυσίδα ή κάπου απο κεί και το λέω αυτό γιατί ακούγεται μόνο όταν χρησιμοποιώ γκάζι ενώ όταν πατάω συμπλέκτη δέν ακούγεται κάτι.
Θα μου πείτε τώρα ότι όταν πατάς συμπλέκτη δέν γυρνάει η αλυσίδα? γυρνάει φυσικά αλλά μόλις ανοίγω λίγο το γκάζι...πάλι τα ίδια.
Anyway ελπίζω να μήν είναι "άρρωστο" γιατί θα με αρρωστήσει!! Τώρα μπορεί να υπερβάλλω και να είναι ήχος της μηχανής γιατί έχω την εντύπωση ότι το έχω ακούσει και απο άλλη V-Strom που βρέθηκα δίπλα της.
Εσείς όταν απλά ανοίγετε το γκάζι (με χαμηλές στροφές) στην δευτέρα για παράδειγμα ακούτε μόνο τον ήχο της μηχανής ή και κάτι άλλο...??

Υ.Γ.
όταν λέω "φύσημα" εννοώ κάτι σάν ζζζζζζζζ όσο μπορώ να το περιγράψω με λέξεις.

RIKOS
09/05/2007, 08:36
Μήπως αναφέρεσε για τον θόρυβο που κάνει η καμπάνα του συμπλέκτη?Γιατί μας λες οτι όταν πατάς το συμπλέκτη δεν τον ακούς.

Mimas
09/05/2007, 08:45
Φίλε Riko επειδή το προηγούενο μηχανάκι μου ήταν σκούτερ δέν είμαι σίγουρος πώς κάνει η καμπάνα του συμπλέκτη.
Στο συνεργείο που είχα πάει και ρώτησα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αφού βέβαια πρώτα έκαναν κάποιες ενέργειες (λάδωμα αλυσίδας, τέντωμα). Απλά δέν εμπιστεύομαι συνεργεία γιατί απλά όλα τους φαίνονται φυσιολογικά.

el_hymador
09/05/2007, 08:46
Οταν δινεις γκαζι η αλυσιδα αποκτα μεγαλη ταση στην επανω πλευρα κυλησης της...μηπως βρισκει καπου ?(γλυστρα η κανα προστατευτικο)...βεβαια σε τετοιες περιπτωσεις ο ηχος που παραγει δεν ειναι ακριβως φυσημα...

costas81
09/05/2007, 09:26
ρε συ αν λες το φρρρρρρρ που ακούγεται από την αλύσίδα όταν δίνεις γκάζι με κούφανες!!


έτσι πρέπει να κάνει λόγω του ότι το μπροστινό γρανάζι τραβάει τα δόντια της αλυσίδας με δύναμη και την στιγμή που ακουμπάει το κάθε δόντι του γραναζιού στην αλυσίδα ακούγεται ενα τακ που στην γρηγορη κινηση ειναι αυτο το φύσημα που ακούς. Όσο πιο καθαρή η αλυσίδα τόσο πιο έντονο θα ειναι αυτο το φυσημα που λες. Ενώ όταν πάς με νεκρά η με κλειστό-σταθερό γκάζι δεν ακούγετε τίποτα ε?

Μην ανησυχείς όλα καλά είναι! Ίσα που σε πολλούς αρέσει κι όλας αυτός ο ήχος!

Mimas
09/05/2007, 09:38
Μακάρι να'ναι αυτό Costa81 απλά έχω φάει κόλλημα γιατί τις πρώτες μέρες που την πήρα δέν το έκανε και μόλις πήγα και μου λάδωσε την αλυσίδα άρχισε να το κάνει οπότε ανυσήχησα.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

costas81
09/05/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
Μακάρι να'ναι αυτό Costa81 απλά έχω φάει κόλλημα γιατί τις πρώτες μέρες που την πήρα δέν το έκανε και μόλις πήγα και μου λάδωσε την αλυσίδα άρχισε να το κάνει οπότε ανυσήχησα.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.


ρε συ στο είπα όσο ειναι καθαρή και λαδωμένη η αλυσίδα αυτό θα ακούς!!!!



μην ανησυχείς για τίποτα!!!

x-rider
09/05/2007, 10:54
μπορει να ειναι και απο τα "καλα" σπρευ που βαζουν στην αλυσιδα

RIKOS
09/05/2007, 10:55
Πάντως καλου κακού αν εχεις τα λεφτά άλλαξε μια αλυσίδα -γρανάζι γιατι αν και λες οτι εχεις 17000 km δεν ξέρεις πως την μεταχειριστηκε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Τα απότομα ανοιξε κλείσε του γκαζιου,η μπορει να μην την λαδωνε όπως πρέπει, μπορούν να σου "χαλασουν" την αλυσίδα πιο νωρίς.

Mimas
09/05/2007, 10:58
Λεφτά ε?? τι ωραία που θά'ταν να είχαμε αρκετά και να παίρνουμε τα καλύτερα για τις καλές μας (τις μηχανές εννοώ) αλλά πού τέτοια τύχη ρε παιδιά.
Πάντως για τί κόστος μιλάμε για αλυσίδα-γρανάζια?

costas81
09/05/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
Λεφτά ε?? τι ωραία που θά'ταν να είχαμε αρκετά και να παίρνουμε τα καλύτερα για τις καλές μας (τις μηχανές εννοώ) αλλά πού τέτοια τύχη ρε παιδιά.
Πάντως για τί κόστος μιλάμε για αλυσίδα-γρανάζια?


φιλαράκι έτσι κάνει η αλυσίδα η μαμά όταν την λαδώσεις και είναι και καθαρή!!


Trust me και μην κάνεις τίποτα αν η αλυσίδα σου δεν εχει ξεχειλώσει!

Αυτό για να το καταλάβεις θα γυρίσεις τον πίσω τροχό και θα δεις αν η αλυσίδα κατά την περιστροφή της χαλαρώνει-τεντώνει!

:beer:

Mimas
09/05/2007, 11:18
ok thanks again!