PDA

View Full Version : Πληροφορίες για Ανορθωτές



Elektra
04/05/2007, 12:03
Γεια σας ρε παιδιά, έχω ένα πρόβλημα.

Όσοι έτυχε να διαβάσετε για την "πρώτη μου χωμάτινη εμπειρία", έχω να πω ότι το πόδι μου, μετά από 3 μήνες σχεδόν, ακόμα δεν έγινε καλά και τρέχω για φυσιοθεραπείες... Ηθικό δίδαγμα "ποτέ ξανά σε χώμα χωρίς μπότες..."

Τέλος πάντων... Το μηχανάκι μου (ΤΤR_250) αντιμετωπίζει εδώ και καιρό το εξής πρόβλημα. Άμα την αφήσω μια δυο μέρες χωρίς να τη βάλω μπροστα, μετά δεν παίρνει με τίποτα, ούτε καν με σπρώξιμο. Μόλις την πάω στο συνεργείο και φορτίσουν την μπαταρία, παίρνει αμέσως.
Έτσι λοιπόν μου είπαν ότι κατα πάσα πιθανότητα φταίει ο ανορθωτής.

Για να μην με πιάσουν κορόιδο πάλι λοιπόν, υπάρχει κανείς που να ξέρει τι τιμές παίζουν? Φτιάχνεται ή πρέπει να μπει καινούριος? Και ποιές είναι οι αντίστοιχες τιμές?

Όποιος ξέρει...

:wave2: :wave2: :wave2:

Stergios69
04/05/2007, 12:08
H μπαταρία μάλλον θέλει αλλαγή...
Για να έχει πρόβλημα ο ανορθωτής πρέπει να δεις πόσα βολτ γράφει με τον κινητήρα στο ρελαντί, με αναμένα φώτα και με αναμένα φώτα και γκάζι.
Το σωστό είναι να δείχνει γύρω στα 14,2-3 βολτ.
Αν δείχνει 13 και κάτω, κατα πάσα πιθανότητα δεν φορτίζει την μπαταρία και γι' αυτό ξεφορτίζει.
Για ανορθωτες κοίτα sxelextronics.com, ελληνικής κατασκευής και καλή ποιότητα (έχω στο άφρικα κοντά 3 χρόνια )

ZETARAS
04/05/2007, 12:28
Είχα και εγώ στο προηγούμενό μου μηχανάκι SRX600 συνέχεια πρόβλημα με τον ανορθωτή όλο αγόραζα καινούργιο από την Yamaha και όλοι μετά από λίγο καιρό τα φτύνανε. Δεν θυμάμαι πόσους ανορθωτές αγόρασα όλα αυτά τα χρόνια που την είχα. Όταν άλλαξα μηχανικό μου είπε ότι κάποιοι ανορθωτές της Yamaha για ορισμένα μοντέλα παρουσιάζουν μόνιμα πρόβλημα και μου πρότεινε , πράγμα το οποίο τελικά κάναμε , να βάλουμε ανορθωτή από εξωλέμβια μηχανή σκάφους. Από τότε δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα ο συγκεκριμένος ανορθωτής. Για τιμή δυστηχώς δεν θυμάμαι έχουν περάσει αρκετά χρόνια!!!

:wave2:

OldMan
04/05/2007, 12:36
:rolleyes: Το ΤΤ-R έχει μίζα ???

Λεωνίδας
04/05/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Το ΤΤ-R έχει μίζα ??? Τι το πέρασες, ΚΤΜ :confused:

OldMan
04/05/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Τι το πέρασες, ΚΤΜ :confused:
Εγώ δεν το πέρασα για τίποτε, αλλά στο χωριό μου τα μηχανάκια που παίρνουν μπροστά με μανιβέλα, γράφουν στα @ρχίδια τους την αφόρτιστη μπαταρία !!:D
(ειδικά τα τετράχρονα που δεν έχουν Power Valve και άλλες διχρονοφαιδρότητες...)

dirtbird
04/05/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ε... τα μηχανάκια που παίρνουν μπροστά με μανιβέλα, γράφουν στα @ρχίδια τους την αφόρτιστη μπαταρία !!:D

+1000
Εlectra το βρήκα..

Άλλαξε φυσιοθεραπευτή...:lol: :lol: :wave2:

Lupo
04/05/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZETARAS
Είχα και εγώ στο προηγούμενό μου μηχανάκι SRX600 συνέχεια πρόβλημα με τον ανορθωτή όλο αγόραζα καινούργιο από την Yamaha και όλοι μετά από λίγο καιρό τα φτύνανε. Δεν θυμάμαι πόσους ανορθωτές αγόρασα όλα αυτά τα χρόνια που την είχα. Όταν άλλαξα μηχανικό μου είπε ότι κάποιοι ανορθωτές της Yamaha για ορισμένα μοντέλα παρουσιάζουν μόνιμα πρόβλημα και μου πρότεινε , πράγμα το οποίο τελικά κάναμε , να βάλουμε ανορθωτή από εξωλέμβια μηχανή σκάφους. Από τότε δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα ο συγκεκριμένος ανορθωτής. Για τιμή δυστηχώς δεν θυμάμαι έχουν περάσει αρκετά χρόνια!!!

:wave2:
+1 εκτός από το μοντέλο της YAMAHA.

Κατά την τελευταία αλλαγή ανορθωτή, άλλαξα και την θέση του που ήταν στο αριστερό μαρσπιέ του συνεπιβάτη και τον έβαλα κάτω από την σέλα που είχε χώρο για να μην γίνετε και μούσκεμα σε κάθε λακούβα με νερό.

Elektra
04/05/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1000
Εlectra το βρήκα..

Άλλαξε φυσιοθεραπευτή...:lol: :lol: :wave2:




:lol: :lol: :lol:

Daemon
04/05/2007, 12:57
79? :) (Αλλα για να ειμαστε και 100% πες ποιο μοντελο εχεις..)

byron
04/05/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ δεν το πέρασα για τίποτε, αλλά στο χωριό μου τα μηχανάκια που παίρνουν μπροστά με μανιβέλα, γράφουν στα @ρχίδια τους την αφόρτιστη μπαταρία !!:D
(ειδικά τα τετράχρονα που δεν έχουν Power Valve και άλλες διχρονοφαιδρότητες...)

:confused: Ακριβώς... Στο srx με 4-5 χαλασμένους ανορθωτές μπαταρίες κλπ, το μοτέρ δεν είχε πρόβλημα. Δούλευε κανονικά.

OldMan
04/05/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:confused: Ακριβώς... Στο srx με 4-5 χαλασμένους ανορθωτές μπαταρίες κλπ, το μοτέρ δεν είχε πρόβλημα. Δούλευε κανονικά.
Μην το λες σε μένα ρε Βύρωνα...:lol:

Υ.Γ.
Και μην πεταχτεί κανείς "καλιτέχνης" και πει ότι η ξεφόρτιστη μπαταρία τραβάει ρεύμα από την μανιβελιά....:D

byron
04/05/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην το λες σε μένα ρε Βύρωνα...:lol:


Αντώνιε συμφώνησα μαζί σου γιαυτό σΕ έκανα quote.
Electra, ένα κολπάκι για να καταλάβεις αν όντως ο ανορθωτής έχει αποδημήσει, είναι να βάλεις το μηχανάκι μπροστα σε ένα τοιχο και να δείς τα φώτα του.
Αν ανοίγοντας το γκάζι, η ένταση της δέσμης μειώνεται, τότε ..... :wave2:

Elektra
04/05/2007, 15:43
Είναι του '96 το μοντέλο.

Θα δοκιμάσω αυτό με τα φώτα να δω αλλά μάλλον αυτό είναι...

Γύρω στα 80 ευρώ δλδ, μη μου πούνε καμιά κατοστάρα+++ και μου πέσουν τα μαλλιά! Και είπαμε, όχι στον Μπάμπη ε?.... :lol: :lol: :lol:

Daemon
04/05/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elektra
Είναι του '96 το μοντέλο.

Θα δοκιμάσω αυτό με τα φώτα να δω αλλά μάλλον αυτό είναι...

Γύρω στα 80 ευρώ δλδ, μη μου πούνε καμιά κατοστάρα+++ και μου πέσουν τα μαλλιά! Και είπαμε, όχι στον Μπάμπη ε?.... :lol: :lol: :lol:

Και το 96 αυτο φοραει απο τι βλεπω οποτε αν σου πουνε παραπανω εδω ειμαστε :wave2: