PDA

View Full Version : 2 μηνες απληρωτος..... τι να κανω??



ktm640lc4
04/05/2007, 16:27
Ρε παιδια για πειτε μου πως να χειριστω το ζητημα?

Τι σκατα να κανω? Σωματειο οι γραφιστες δεν εχουν και δεν μπορω να απευθυνθω καπου και ειπα να το γραψω εδω μεσα στους φιλους και γνωστους μου.

Εχω απληρωτος 2 μηνες και η κατασταση παει κατα διαολου. Ειπα να παρω επιθεωρηση εργασιας αλλα ακουσα οτι δεν κανουν τιποτα και οτι το μονο που καταφερνεις ειναι να στιγματιστεις τελικα και να μην σε παιρνει κανεις μετα στην δουλεια του.

Τα λεφτα που μου χρωστανε ακουσα οτι δεν θα τα παρω αν δηλωσω παραιτηση. Λογω οικονομικων προβληματων της εταιριας.

Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου. Δωστε καμια ιδεα γιατι ουτε τα τσιγαρα δεν θα εχω να παρω σε λιγες μερες...

Nostra
04/05/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ρε παιδια για πειτε μου πως να χειριστω το ζητημα?

Τι σκατα να κανω? Σωματειο οι γραφιστες δεν εχουν και δεν μπορω να απευθυνθω καπου και ειπα να το γραψω εδω μεσα στους φιλους και γνωστους μου.

Εχω απληρωτος 2 μηνες και η κατασταση παει κατα διαολου. Ειπα να παρω επιθεωρηση εργασιας αλλα ακουσα οτι δεν κανουν τιποτα και οτι το μονο που καταφερνεις ειναι να στιγματιστεις τελικα και να μην σε παιρνει κανεις μετα στην δουλεια του.

Τα λεφτα που μου χρωστανε ακουσα οτι δεν θα τα παρω αν δηλωσω παραιτηση. Λογω οικονομικων προβληματων της εταιριας.

Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου. Δωστε καμια ιδεα γιατι ουτε τα τσιγαρα δεν θα εχω να παρω σε λιγες μερες...



να αρχίσεις να ψάχνεις για δουλειά άμεσα

να κάνεις επώνυμη καταγγελία γιατί αν κλείσει η εταιρία θα παρεις τα @@ του σλίπερ...

ούτε στιγματίζεσαι ούτε τίποτα...

και μη σε πείσουν παραιτηθείς... θα καταγγείλεις τη σύμβαση εργασίας σου και θα είναι σαν να σε απολύουν και θα αποζημιωθείς κιόλας...


κάνε καταγγελία... η μόνη δημόσια υπηρεσία που κολάει στον τοίχο τους επιχειρηματίες είναι το ΙΚΑ σε τέτοια ζητήματα...

και επιμονή, υπομονή...

:wave2:

nickmonstro
04/05/2007, 16:38
Κοιτα εμενα οταν πριν απο 1,5 χρονο περιποθ με απολυσαν απο την δουλεια μου πηγα στην επ. εργασια για να ρωτησω για το ποσο της αποζημιωσης μου.Η επ. εργασια μου εβγαλε ενα ποσο κατα πολυ μικροτερο σε σχεση με αυτο που υπολογιζα και τελικα πηρα.Να πας ομως να ρωτησεις γιατι εγω μπορει να επεσα σε ασχετο.

Οσον αναφορα οτι θα στιγματιστεις κτλ πιστευω οτι ειναι μ@λ@κιουλες αυτα......

Παντως σου ευχομαι οτι καλυτερο και ελπιζω να λυσεις το προβλημα σου και ποτε να μην σου συμβει κατι αναλογο...:D

:wave2:

LsKostas
04/05/2007, 16:39
Φιλε ακου να δεις...στην οδο Πειραιως,δεξια οπως καταβαινεις προς Κολωνο,
(δεν θυμαμαι αριθμο),
υπαρχει ενα παραρτημα του Υπουργειου Εργασιας.(Δεν γνωριζω αν εκει στεγαζεται η επιθεωρηση εργασιας)

Σε τετοιες περιπτωσεις οπως η δικια σου,θα σου βρουνε τα παντα!!!
Να εισαι σιγουρος θα σου βρουνε ακριβως τα δικαιωματα του κλαδου σου
(εχεις ενα επιπλεον επιδομα σαν γραφιστας ,like me.το ηξερες????)

τι σου οφειλει ο εργοδοτης,τα δικαιωματα σου,ημερες αδειας που δικαιουσαι,επιδοματα

ΤΑ ΠΑΝΤΑ!


Ηταν παρα πολυ εξυπηρετικοι,μου ειπαν πολλα πραγματα ...

ασχετα αν καθαρισα με αλλο τροπο μετα ... :D

ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΜΗΣΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ:wave2:

dammed_kittin
04/05/2007, 16:41
se diafimistiki douleueis??
k an nai se poia?

skata einai na eisai grafistas!
bres mia douleia arxika

k epeidi mallon tha pigaineis 9 to prwi k tha feugeis 8 to apogeuma
tha pigaineis 9 k tha feugeis 4
k ama sou poun oti den mporeis na feugeis giati prepei na teleiwnoun oi douleies
tous les oti afou den me plirwnete kanw k alli douleia

theloun na fane ligo grapsimo k tsampouka auta t afentika!!

ktm640lc4
04/05/2007, 16:49
Παιδια κανω και εξωτερικες δουλειες με το 636. Ημουνα ταυρο το πρωι. Και μετα πισω να κανω δουλεια και στο κομπιουτερ. Λεφτα ομως τιποτα.

Εχω φρικαρει. Η φαση ειναι πιο πολυπλοκη απο οτι δειχνει τελικα. Τα τυπακια κυκλοφορουν με μπραβους. Τι να κανεις και τι να πεις.?????

Κολωνω η αληθεια ειναι. Δεν ξερω τι να κανω. Εχω πελαγωσει....:(

TROOPER
04/05/2007, 16:49
ΥΠΟΜΟΝΗ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ.........

:wave2:

Nostra
04/05/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Κολωνω η αληθεια ειναι. Δεν ξερω τι να κανω. Εχω πελαγωσει....:(


βρες μια δουλειά άλλη και στο μεταξύ πούλας του μούφα ότι θες χρήματα για κάτι σοβαρό... π.χ. ασθένεια κι έτσι και την ίδια μέρα που θα στα δώσουν παραιτήσου...


αλλιώς προχώρα σε καταγγελία...

αλλά να έχεις υπόψη σου πως το ΙΚΑ πριν προβεί σε έλεγχο της καταγγελίας έρχεται σε πεικοινωνία με τον εργοδότη μήπως πειστεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του και μόνο αν ο εργοδότης επιβεβαιωθεί ως μαλάκας του την πέφτουν διαδικαστικά...

μη κολώσεις...

τί θα σου κάνουν?


μπορείς π.χ. να τους πεις ότι έβαλες το μηχανάκι στο συνεργείο για μια εβδομάδα οπότε να κάθεσαι μόνο στο γραφείο... :winka:

δείξε και με κάποιο τρόπο τη δυσαρέσκειά σου....

κάνε κάτι τέλοσπάντων... μην κάθεσαι άπραγος γιατί οι δύο μήνες απλήρωτοι θα γίνουν 3 και 4...
:wave2: :wave2:

LsKostas
04/05/2007, 16:57
Εχεις 636 και κολωνεις???

Ρε συ μην φρικαρεις...

οταν θα δουνε το χαρτακι απ την υπηρεσια θα τους φυγει η μαγκια αποτομα.Εχω δει τα απιστευτα να γινονται...Οι εργοδοτες πατανε σ αυτο ακριβως.Στο οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ!!!

προτου κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ πρεπει ομως να μαθεις ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ !


τοτε και μονο τοτε "Τους πας δεμενους"...





:wave2:

ktm640lc4
04/05/2007, 17:05
Το 636 δεν βλεπω να το εχω και πολυ ακομα. 2 μηνες απληρωτο ο τειρεσιας (ετσι γραφεται?) ειναι κοντα.

Παλια σε μια αλλη δουλεια που ειχα φαει μειωση μισθου απο 900 σε 580 λογω λαθους λογιστηριου μετα απο 6 μηνες και αφου ειχα κανει τα κουμαντα μου. Ηρθε η επιθεωρηση που ειχε παρει μια κοπελια και δεν εκανε τιποτα απολυτως. Γραφιστας δηλωμενος σαν υπαλληλος γραφειου. Τρεχα να κρυφτεις μου λεγανε. Και εγω ο μαλακας πηγαινα....

Τυχερο ειναι τελικα παιδια. ΜΙΑ δουλεια να παω και να μην εχω προβλημα. Ουτε μια ρε πουστη μου...

Σε μια αλλη στον πειραια που ειχα παλια, ειχε πει ενας τυπος να φυγει και τον επιασαν οι μπραβοι μπροστα μου παιδια και τον σηκωσαν στον αερα. ''θες να φυγεις καριολη???'' επι λεξη. Τα επαιξε το παλικαρι.

Τι να πω τωρα. Δεν εχω σε κανεναν εμπιστοσυνη. Ουτε επιθεωρηση ουτε τιποτα. :confused: :(

lord_dimos76
04/05/2007, 17:16
ΑΛΛΑΞΕ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ?ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ

gcrook
04/05/2007, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Το 636 δεν βλεπω να το εχω και πολυ ακομα. 2 μηνες απληρωτο ο τειρεσιας (ετσι γραφεται?) ειναι κοντα.

Παλια σε μια αλλη δουλεια που ειχα φαει μειωση μισθου απο 900 σε 580 λογω λαθους λογιστηριου μετα απο 6 μηνες και αφου ειχα κανει τα κουμαντα μου. Ηρθε η επιθεωρηση που ειχε παρει μια κοπελια και δεν εκανε τιποτα απολυτως. Γραφιστας δηλωμενος σαν υπαλληλος γραφειου. Τρεχα να κρυφτεις μου λεγανε. Και εγω ο μαλακας πηγαινα....

Τυχερο ειναι τελικα παιδια. ΜΙΑ δουλεια να παω και να μην εχω προβλημα. Ουτε μια ρε πουστη μου...

Σε μια αλλη στον πειραια που ειχα παλια, ειχε πει ενας τυπος να φυγει και τον επιασαν οι μπραβοι μπροστα μου παιδια και τον σηκωσαν στον αερα. ''θες να φυγεις καριολη???'' επι λεξη. Τα επαιξε το παλικαρι.

Τι να πω τωρα. Δεν εχω σε κανεναν εμπιστοσυνη. Ουτε επιθεωρηση ουτε τιποτα. :confused: :(

Καλα ρε συ:look:
Γραφιστας στην Μαφια δουλευεις;

Η επιθεωρηση κανει εργο και μαλιστα κοβει κωλους οπως ειπε ο καπτεν.
Θα κλεισεις ενα ραντεβου πολυ απλα και ανθρωπινα.
θα παρεις μαζι σου οτι χαρτια βρεις (αποδειξεις μισθοδοσιας,φωτοτυπια συμβασης εργασιας αν υπαρχει,ενσημα, δικαιολογητικα κτλ) και θα κατσεις εκει να τα βρεις με τον/την υπαλληλο.
Εκει θα σου πουνε απλα και ωραια πως μπορεις να κινηθεις.

Πριν απο 5 χρονια ειχα προβληματα σε γνωστη εταιρεια που δουλευα delivery.
Οχι τοσο μεγαλα οσο εσυ βεβαια, αλλα γινοντουσαν πολλες πουστιες με υπουλο τροπο ωστε να μην μπορεις βρεις κατι εναντιον τους που να φαινεται οτι παραβιαζει τους νομους εργατικου δικαιου.

Πηγα στην Επιθεωρηση εργασιας και ψαξαμε με βαση τις αποδειξεις μισθοδοσιας να βρουμε αν δικαιουμαι καποια επιδοματα.
Τζιφος.
Το φεραμε απο εδω αο κει τζιφος.
Αποφασισα να παιξω ολα τα χαρτια μου και να τους πω μια μερα οτι "εχω παει στην Επιθεωρηση εργασιας, και ψαχνουνε να δουνε αν με γαματε η οχι" (ετσι ακριβως το ειπα) .
Και επειδη ολοι εχουν λιγο πολυ χεσμενη την φωλια τους, ξαφνικα βρεθηκε εκεινη η χαμενη κατανοηση, και καπηκανε κατι μειωσεις ωρων και κατι αλλα τετοια που δεν εχει νοημα να τα αναφερω.

Κανε εναν κοπο δεν θα βγεις χαμενος.
:wave2:

sergiosm
04/05/2007, 17:36
όταν σου χρωστάνε λεφτά μπορείς:

α. να κάνεις αγωγή και
β. να κάνεις μήνυση για μη καταβολή δεδουλευμένων.

το πρόβλημα με την αγωγή είναι ότι γενικά η διαδικασία είναι αργή (στην καλύτερη περίπτωση να πάρεις χρήματα σε 1 χρόνο). Το σημαντικότερο όμως πρόβλημα είναι ότι αν οι τύποι δεν έχουν περιουσία στο τέλος δεν θα πάρεις τίποτα.

το πρόβλημα με τη μήνυση είναι ότι αν οι τύποι έχουν φάει και άλλες καταδίκες μπορεί απλά να μην τους νοιάζει να φάνε άλλη μία.
Ωστόσο, αν έχουν καθαρό μητρώο δεν θα θέλουν να "λερωθεί", αφού η καταδίκη τους για μη καταβολή δεδουλευμένων είναι δεδομένη.
Η μήνυση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι καλύτερα να γίνει μέσω επιθεώρησης εργασίας γιατί:
α. η μήνυση γίνεται μετά την καταγγελία και την ¨διαπραγμάτευση" μαζί τους, οπότε μπορείς απλά να τους πάς "εκβιαστικά" ότι αν δεν σε πληρώσουν θα τους κάνεις μήνυση και

β. μέσω επιθεώρησης γίνεται τζάμπα

Συνεπώς για μένα πρέπει να κάνεις καταγγελία και αν δεν λειτουργήσει να τους κάνεις μήνυση και να τους πας λίγος εκβιαστικά.
Και βέβαια, όταν λίγο πριν τη δικάσιμο σου ζητήσουν αναβολή (γιατί αυτό είναι σχεδόν σίγουρο) να τους πεις ότι για να συναινέσεις θα πρέπει να σου δώσουν λεφτά.

Αν δεις ότι παρά την καταγγελία οι τύποι αδιαφορούν τράβα τους και καμιά αγωγή και ζητά ό,τι μπορείς: μισθούς, υπερωρίες κλπ

Καλά επιτυχία

EVI
04/05/2007, 17:57
τι να πεις ρε φιλε αλητες ειναι ........ δεν τους νοιαζει τιποτα ......μην φοβασαι ομως θα την βρουν απο αλλου στη ζωη τους να το ξερεις

παντα υπαρχει ενας πιο μαγκας που δεν τον υπολογιζουν
(ετσι ειναι η ζωη )

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

el_hymador
04/05/2007, 17:57
Σε τετοιες περιπτωσεις να ξερεις οτι τα αρχιδια δεν καταλαβαινουν με τον καλο τροπο.....τα εχω φαει στην μαπα αρκετες φορες...

Πρωτη φορα αργουν να σου καταβαλουν μισθο η γινεται κατ εξακολουθηση και συστηματικα?

εχει σημασια που ρωταω....

Το οτι κανεις εξωτερικες δουλειες για την εταιρεια να ξερεις οτι θα πρεπει να πληρωνεται παραπανω και να παιρνεις και τα σχετικα επιδοματα που διδονται στους εξωτερικους....αν η συμβαση σου ειναι ''υπαλληλου γραφειου'' η ''γραφιστα'' δεν εχεις καμια υποχρεωση να τρεχεις εξω...τελος!

...αν εχεις γενικα παραπονα απο την εταιρεια, μην παραιτηθεις σε καμια περιπτωση!!!! θα σε αποζημιωσουνε μεχρι τελευταιου λεπτου....
Σπαστους τα νευρα δηλαδη δουλευε οκταωρο και σε περιπτωση που σου που να βγεις ξανα εξω απαντησε τους οτι δεν προβλεπετε απο την συμβαση κατι τετοιο και να κοψουν τον λαιμο τους....πιστεψε με αυτοι σπανε παντα πρωτοι ...το εχω διαπιστωσει δυο φορες...

ψαξε μια νεα δουλεια και πηγαινε στην επιθεωρηση εργασιας...εχω καταγγειλει δυο φορες εργοδοτες, ουτε στιγματιζεσαι ουτε τιποτα μην μασας...

Αν η εταιρεια παει για φουντο, να ξερεις οτι δια νομου πρωτα αποζημιωνει το δημοσιο (ικα - εφοριες κτλ) μετα τους προμηθευτες της και τελος τους υπαλληλους ....οποτε κανε τα κουμαντα σου.

και να θυμασαι οτι τα δικαιωματα σου ειναι πολυ περισσοτερα απο αυτα που νομιζεις..




:wave2:

ktm640lc4
04/05/2007, 18:05
Συστηματικα γινεται αυτο. Οχι μια φορα. Εχω δωσει τοπο στην οργη πολλες φορες σημερα ομως το ποτηρι ξεχειλησε. Δεν παει αλλο.

Εξωτερικα βγαινω σχεδον καθε μερα. Πατανε στο φιλοτιμο καταλαβες? Και απο αυτο εχω μπολικο ο πουστης και με εχει φαει στην ζωη μου αυτο.

Δεν ξαναβγαινω ποτε ξανα, τους το ειπα και καθαρισα. Ξεκιναω διαδικασιες για να με διωξουν. Δεν παει αλλο.

Την εταιρια δεν την αναφερω για ευνοητους λογους παιδια.

Τα δικαιωματα ειναι πολλα περισσοτερα αλλα επειδη ζω (ζουμε) Ελλαδα δεν εχω πουθενα εμπιστοσυνη. Κανενας δεν μπορει να με βοηθησει. Αυτο εχω καταλαβει στα 32 μου χρονια και στις πανω απο 8 δουλειες που εχω αλλαξει, γραφιστας και μη.

sergiosm
04/05/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και να θυμασαι οτι τα δικαιωματα σου ειναι πολυ περισσοτερα απο αυτα που νομιζεις..




:wave2: [/B]


+ 1000

OrEsTiS82
05/05/2007, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Παιδια κανω και εξωτερικες δουλειες με το 636. Ημουνα ταυρο το πρωι. Και μετα πισω να κανω δουλεια και στο κομπιουτερ. Λεφτα ομως τιποτα.

Εχω φρικαρει. Η φαση ειναι πιο πολυπλοκη απο οτι δειχνει τελικα. Τα τυπακια κυκλοφορουν με μπραβους. Τι να κανεις και τι να πεις.?????

Κολωνω η αληθεια ειναι. Δεν ξερω τι να κανω. Εχω πελαγωσει....:(



Βρες αλλη δουλεια και φυγε απο εκει, και αμα σε απειλησουν για το οτι εφυγες γραψτο εδω στο μοτο.gr (σε ολους εμας τους φιλους σου) να ερθουμε καμια 50αρια μηχανακια εξω απο την εταιρεια σου να δουμε τι θα σου κανουν (σοβαρα μιλαω)

l@gos
05/05/2007, 07:31
+++10000000
πριν απο καμια 6 χρονια πηγα στην επιθεωρηση εργασιας κ ολα τα παραπανω
,με αυτα που ειπε ο sergiosm πληρεστερα, ισχυουν!!!
δεν ασχοληθικα κ πολυ γιατι δεν με εννοιαζε , ηθελα να φυγω.
απλα θελω να προσθεσω στα παραπανω οτι σε τετοιες περιπτωσεις
ο εργοδοτης προσπαθει να αποδειξει στο δικαστηριο οτι ΔΕΝ δουλευες
στην επιχειρηση κ οχι το αντιθετο.
η αρραβωνιαστικια μου ειναι γραφιστρια θεσσαλονικη κ ξερω,
μεσες ακρες τα των γραφιστων εδω.
απ'οτι καταλαβα κ αθηνα το ιδιο κ χειροτερα ειναι.
παντως αυτο που με χαροποιει ειναι το γεγονος οτι ολο κ περισσοτεροι
απο εμας αγωνιζομαστε επιτελους για τα δεδουλευμενα!!
μπορει να ακουγεται σαν εμπαιγμος αλλα σε σχεση με τις προηγουμενες
γενιες , κατα την ταπεινη μου αποψη εχουμε καταφερει πολλα πραγματα!!
φυσικα υπαρχουν ακομα πολλα να διορθωθουν αλλα εχει γινει μια αρχη!!
καλημερα κ τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους!!

VANDA
05/05/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Συστηματικα γινεται αυτο. Οχι μια φορα. Εχω δωσει τοπο στην οργη πολλες φορες σημερα ομως το ποτηρι ξεχειλησε. Δεν παει αλλο.

Εξωτερικα βγαινω σχεδον καθε μερα. Πατανε στο φιλοτιμο καταλαβες? Και απο αυτο εχω μπολικο ο πουστης και με εχει φαει στην ζωη μου αυτο.

Δεν ξαναβγαινω ποτε ξανα, τους το ειπα και καθαρισα. Ξεκιναω διαδικασιες για να με διωξουν. Δεν παει αλλο.

Την εταιρια δεν την αναφερω για ευνοητους λογους παιδια.

Τα δικαιωματα ειναι πολλα περισσοτερα αλλα επειδη ζω (ζουμε) Ελλαδα δεν εχω πουθενα εμπιστοσυνη. Κανενας δεν μπορει να με βοηθησει. Αυτο εχω καταλαβει στα 32 μου χρονια και στις πανω απο 8 δουλειες που εχω αλλαξει, γραφιστας και μη.


Καλά έκανες και τους είπες πως δεν ξαναβγαίνεις. Απλήρωτος και επιπλέον δουλειές που δεν είσαι "αναγκασμένος" να κάνεις δεν πάει.

Φαντάζομαι πως υπάρχουν και άλλοι απλήρωτοι συνάδελφοι στην εταιρία, αυτοί τι κάνουν; Κοιμούνται; Μιλήστε, ενωθείτε και απαιτήστε αυτά που σας αναλογούν κι αν δεν τα πάρετε, τρέξτε τους. Όταν εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα στη δουλειά μόνο που δεν το δείραμε το αφεντικό... Να δεις εσύ πώς βρίσκουν ξαφνικά λεφτά. Και μια προειδοποίηση ότι θα φέρεις την επιθεώρηση αν δε σε πληρώσουν σε Χ μέρες ίσως φτάνει.

Αν δεν κουνιέται κανείς άλλος, κάνε ό,τι πρέπει για τον εαυτό σου. Αν έχεις το κουράγιο να το κάνεις -αυτό το φιλότιμο που κλωτσάει θα μας φάει, να θυμάσαι ότι σου χρωστάνε, δεν τους χρωστάς- ψάχνε για άλλη δουλειά, βρες πού είναι η επιθεώρηση εργασίας της περιοχής της δουλειάς σου και ΠΗΓΑΙΝΕ. Ξέρω ότι είναι εύκολο να στο λένε οι "απέξω" και δύσκολο να το κάνεις εσύ, αλλά αυτή είναι η λύση. :)

argy_kap
05/05/2007, 10:36
Σαν εργοδότης σου λέω να πας αμέσως στην επιθεώρηση εργασίας....

Αν ο εργοδότης σου είναι μ@λ@κας και εκμεταλευτής το να τον αφήσεις έτσι σημαίνει οτι θα το κάνει και στον επόμενο....

OzZzZzY
05/05/2007, 10:45
να φανταστω ουτε ενσημο σου κολλαει πια ε? :rolleyes:

sergiosm
05/05/2007, 10:56
το σίγουρο πάντως είναι ότι αν η μη πληρωμή δεν οφείλεται σε περιστασιακούς λόγους, αλλά στη γενικότερη συμπεριφορά (ή μάλλον "πολιτική") του εργοδότη σου, όσο περισσότερο παραμένεις σε αυτόν τόσο περισσότερο χάνεις.
Από αυτά που λες φαίνεται ότι ισχύει το δεύτερο.

Γι αυτό, κάνε καταγγελία (και αν θεςμήνυση -για μένα επιβάλλεται), ψάξε για νέα δουλειά και μόλις την βρεις, όπως σωστά είπε και ο Nostra


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μη σε πείσουν παραιτηθείς... θα καταγγείλεις τη σύμβαση εργασίας σου και θα είναι σαν να σε απολύουν και θα αποζημιωθείς κιόλας...



Η "καταγγελία" αυτή θα πρέπει να γίνει επίσημα, δηλαδή με έγγραφο και καλύτερα με εξώδικο ή μέσω της επιθεώρησης εργασίας (δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται ρώτα τους).

sergiosm
05/05/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
+++10000000
πριν απο καμια 6 χρονια πηγα στην επιθεωρηση εργασιας κ ολα τα παραπανω
,με αυτα που ειπε ο sergiosm πληρεστερα, ισχυουν!!!
δεν ασχοληθικα κ πολυ γιατι δεν με εννοιαζε , ηθελα να φυγω.
απλα θελω να προσθεσω στα παραπανω οτι σε τετοιες περιπτωσεις
ο εργοδοτης προσπαθει να αποδειξει στο δικαστηριο οτι ΔΕΝ δουλευες
στην επιχειρηση κ οχι το αντιθετο.
η αρραβωνιαστικια μου ειναι γραφιστρια θεσσαλονικη κ ξερω,
μεσες ακρες τα των γραφιστων εδω.
απ'οτι καταλαβα κ αθηνα το ιδιο κ χειροτερα ειναι.
παντως αυτο που με χαροποιει ειναι το γεγονος οτι ολο κ περισσοτεροι
απο εμας αγωνιζομαστε επιτελους για τα δεδουλευμενα!!
μπορει να ακουγεται σαν εμπαιγμος αλλα σε σχεση με τις προηγουμενες
γενιες , κατα την ταπεινη μου αποψη εχουμε καταφερει πολλα πραγματα!!
φυσικα υπαρχουν ακομα πολλα να διορθωθουν αλλα εχει γινει μια αρχη!!
καλημερα κ τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους!!

+ 10000.... :wave2:

filipp0s
05/05/2007, 11:31
Το έχω πάθει κι εγώ πριν από κάποια χρόνια...δήθεν οικονομικά προβλήματα κτλ.
Είχαμε να πληρωθούμε 2μιση μήνες...σε καταλαβαίνω!
Μαζευτήκαμε 4(!) ατομα σε σύνολο 60(!) που είχε η εταιρεία και κάναμε επίσχεση εργασίας.

Κι εξηγώ: Καταγγελία στην επιθεώρηση και εξώδικο με δικηγόρο.
Αυτό συνεπάγεται ότι νόμιμα δεν είσαι υποχρεωμένος να πηγαίνεις στην εταιρεία μέχρι να πληρωθείς. Δηλ. τουλάχιστον καθόμασταν!

Το αποτέλεσμα ήταν να πληρωθούμε μετά από ένα μήνα και μαζί με εμάς κι όλοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι.:beer: :beer:

Είναι πιστεύω ένα αποτελεσματικό μέσo πίεσης, αν δεν θες να παίξεις σφαλιάρες (sic)!

Όσο για στιγματισμό κτλ δεν παίζει ειδικά σε εταιρείες που είναι ανταγωνιστικές!

Ελπίζω να βοήθησα και να βρεις κάτι καλύτερο(χλωμό στην ελλάδα):wave2: :wave2:

GeorgeFZR
05/05/2007, 12:50
File KTM exeis 100% dikio

...kalitera omos de 8a htan prwta na vreis mia allh douleia k meta na kaneis katagelia?

to lew apo thn apopsh oti an kaneis katagelia kai psakseis nea douleia..isos o neos ergodotis epikinonisei me ton palio gia na dei ti "frouto" eisai..kai o palios sigoura den 8a pei kai ta kalitera logia


Kali tyxi kai kouragio file mou

:wave2:

yianvoul
05/05/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
File KTM exeis 100% dikio

...kalitera omos de 8a htan prwta na vreis mia allh douleia k meta na kaneis katagelia?

to lew apo thn apopsh oti an kaneis katagelia kai psakseis nea douleia..isos o neos ergodotis epikinonisei me ton palio gia na dei ti "frouto" eisai..kai o palios sigoura den 8a pei kai ta kalitera logia


Kali tyxi kai kouragio file mou

:wave2:

δε γινεται αυτο που λες...
πρωτα πρεπει να κανεις καταγγελια στην επιθεωρηση....
αλλιως θα θεωρηθει οτι εσυ τους "παρατησες" για καπου καλυτερα...
στην επιθεωρηση εργασιας ξερουν πολυ καλα και θα σε συμβουλευσουν...


και στο κατω κατω αν επικοινωνησουν οι εργοδοτες μεταξυ τους σημαινει οτι και ο νεος εργοδοτης μια απο τα ιδια θα ειναι....
αλλοιμονο μας αν δε καναμε καταγγελιες γιατι θα φοβομασταν το επομενο αφεντικο...

xtapodias
05/05/2007, 17:08
Καταρχήν όποιος καταπατά τα δικαιώματα του εργαζόμενου κατα τη γνώμη μου είναι κρετίνος. Δυστυχώς όμως το μπουρδελοκράτος που ζούμε έχει κάνει τη ζωή των εργοδοτών πολύ εύκολη. Ακούστε κάτι που θα σας πω και αν θέλετε το ψάχνετε παραπέρα. Παρακολουθώ κατα καιρούς διάφορα τόπικ με παρόμοια θέματα και βλέπω οτι υπάρχει πλήρη άγνοια και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Άσε που κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και η ραδιοαρβύλα δεν οδηγεί πουθενα. Έχοντας αρκετή εμπειρία σε εργατικά λόγω επαγγέλματος, να σας πω κανα δυο πραγματάκια μερικά πράγματακια :

1. Η επιθεώρηση εργασίας έχει διακοσμητικό ρόλο. Εκτός από πρόστιμα που επιβάλει για παραβάσεις γραφειοκρατείας (πχ μη κατάθεση πίνακα εργασίας από τον εργοδότη), κατα τα άλλα τζίφος. Αν αποδειχθεί οτι ο εργοδότης σας κλέβει η επιθεώρηση το μόνο που θα κάνει είναι να έρθει στη δίκη ως μάρτυρας υπέρ του εργαζόμενου. Άρα όταν σας κλέβουν (το επιβαιβεώνει η επιθεώρηση εργασίας) καλύτερα να πάτε σε ένα ατυνομικό τμήμα και να καταθέσετε μύνηση. Ακόμα καλύτερα αυτό να το κάνει δικηγόρος (εργασιολόγος, όχι οποιοσδήποτε).

2. Επειδή όπως είπα το κράτος μαμιέται, μετρήστε τις πράξεις πριν τις κάνετε. Αν πχ δουλέυεις σε ένα κλειστό κλάδο που έχει σύλλογο εργοδοτών τότε είναι σχεδόν βεβαιο οτι δεν θα ξαναβρείς δουλειά (πχ εγώ αν ήμουν μηχανικός αυτοκινήτων και είχαμε οι μηχανικοί κάποιο σύλλογο τότε πριν προσλάβω άτομο θα έπερνα ένα τηλέφωνο να δώ αν είναι "μαυρισμένο", παρομοίος αν κάποιος εργαζόμενος μου έκανε "νερα" θα τον "μαύριζα" στον σύλλογο. Αν πάλι κάνεις ένα πιο ανοιχτό επάγγελαμα είσαι πιο άνετος. Προς θεού δεν θέλω να τρομάξω κανέναν ή κάτι τέτοιο. Μεγάλα παιδιά είστε, δικές σας και οι αποφάσεις.

3. Πράγματα που εμάς μας κάνουν να βγαίνουμε από τα ρούχα μας, και πνιγόμαστε από την αδικία, δυστυχώς καλύπτονται πανέμορφα από ένα μικρό παραθυράκι ή κενο νόμου και ο κακός εργοδότης την βγάζει λάδι.

Εγώ ξέρω εργοδότες κύριους που κατα καιρούς έχουν προβλήματα με το προσωπικό, και στενοχωριούνται με άσχημες συμπεριφορές, ξέρω και εργοδότες που η πρώτη ιδέα που έχουν είναι να κλέψουν τον εργαζόμενο. Ειλικρινά δεν έχω δεί κανέναν να πληρώσει δεκάρα για αποζημειώσεις προσωπικού σε καταγγελίες κλπ.

Φίλε μου εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις για νέα δουλειά και να προσπαθήσεις να πάρεις και τα δεδουλευμένα. Άλλωστε αν η εταιρεία δεν έχει μέλλον δεν έχεις κι εσύ. Και να έχεις και στο μυαλό σου οτι σε μια αγορά που η εξάμηνη επιταγή είναι μετρητά, δυο μήνες καθυστέρηση στις πληρωμές είναι πταίσμα.

Κουράγιο, διοτι σε μερικούς από μας, λείπουν και τα λίγα. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να λυθεί το πρόβλημα σου.


:wave2: :wave2: :wave2:

soundstorm
05/05/2007, 18:43
Κοιτα να δεις φιλε,αν πιστευεις οτι εχεις μελλον σε αυτη την εταιρεια τοτε δωσε τοπο στην οργη.
Εγω στη Θεσσαλονικη εκανα 4 μηνες να πληρωθω.
Αν βλεπεις οτι το πραγμα δεν τραβαει τοτε.......
Ασφαλεια σου βαζουν?
Να ξερεις ομως οτι υπαρχει πιθανοτητα πραγματι να πεσει συρμα αν τους κανεις καταγγελια.
Εγω στη Σαλονικα τελικα ειχα κανει καταγγελια στο ικα,τοτε με πληρωσαν αλλα δεν απεσειρα την καταγγελια και πηρα και τα ενσημα και τα δωρα.
Αλλα μετα καμια ηχητικη εταιρεια δεν με επαιρνε(οχι οτι εχει και πολλες),ετσι γυρισα στο νησι.
Οποτε ζυγισε τα καλα τα πραγματα.
Πηγενε στην επιθεωρηση εργασιας και ρωτα τι παιζει.Γιατι τα αφεντικα σου μπορει να εχουν καποιο καλο κονε και να μπλεξεις.

soundstorm
05/05/2007, 18:55
Και αν τελικα αποφασισεις να κανεις καταγγελια τοτε να τους το πεις.Οτι ρε παιδια χρειαζομαι να με πληρωσετε,διαφορετικα θα σας κανω καταγγελια.
Ειναι σημαντικο αυτο γιατι πιθανοτατα θα σε πληρωσουν.Και δεν θα χρειαστει τιποτα.

argy_kap
06/05/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Καταρχήν όποιος καταπατά τα δικαιώματα του εργαζόμενου κατα τη γνώμη μου είναι κρετίνος. Δυστυχώς όμως το μπουρδελοκράτος που ζούμε έχει κάνει τη ζωή των εργοδοτών πολύ εύκολη. Ακούστε κάτι που θα σας πω και αν θέλετε το ψάχνετε παραπέρα. Παρακολουθώ κατα καιρούς διάφορα τόπικ με παρόμοια θέματα και βλέπω οτι υπάρχει πλήρη άγνοια και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. Άσε που κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και η ραδιοαρβύλα δεν οδηγεί πουθενα. Έχοντας αρκετή εμπειρία σε εργατικά λόγω επαγγέλματος, να σας πω κανα δυο πραγματάκια μερικά πράγματακια :

1. Η επιθεώρηση εργασίας έχει διακοσμητικό ρόλο. Εκτός από πρόστιμα που επιβάλει για παραβάσεις γραφειοκρατείας (πχ μη κατάθεση πίνακα εργασίας από τον εργοδότη), κατα τα άλλα τζίφος. Αν αποδειχθεί οτι ο εργοδότης σας κλέβει η επιθεώρηση το μόνο που θα κάνει είναι να έρθει στη δίκη ως μάρτυρας υπέρ του εργαζόμενου. Άρα όταν σας κλέβουν (το επιβαιβεώνει η επιθεώρηση εργασίας) καλύτερα να πάτε σε ένα ατυνομικό τμήμα και να καταθέσετε μύνηση. Ακόμα καλύτερα αυτό να το κάνει δικηγόρος (εργασιολόγος, όχι οποιοσδήποτε).

2. Επειδή όπως είπα το κράτος μαμιέται, μετρήστε τις πράξεις πριν τις κάνετε. Αν πχ δουλέυεις σε ένα κλειστό κλάδο που έχει σύλλογο εργοδοτών τότε είναι σχεδόν βεβαιο οτι δεν θα ξαναβρείς δουλειά (πχ εγώ αν ήμουν μηχανικός αυτοκινήτων και είχαμε οι μηχανικοί κάποιο σύλλογο τότε πριν προσλάβω άτομο θα έπερνα ένα τηλέφωνο να δώ αν είναι "μαυρισμένο", παρομοίος αν κάποιος εργαζόμενος μου έκανε "νερα" θα τον "μαύριζα" στον σύλλογο. Αν πάλι κάνεις ένα πιο ανοιχτό επάγγελαμα είσαι πιο άνετος. Προς θεού δεν θέλω να τρομάξω κανέναν ή κάτι τέτοιο. Μεγάλα παιδιά είστε, δικές σας και οι αποφάσεις.

3. Πράγματα που εμάς μας κάνουν να βγαίνουμε από τα ρούχα μας, και πνιγόμαστε από την αδικία, δυστυχώς καλύπτονται πανέμορφα από ένα μικρό παραθυράκι ή κενο νόμου και ο κακός εργοδότης την βγάζει λάδι.

Εγώ ξέρω εργοδότες κύριους που κατα καιρούς έχουν προβλήματα με το προσωπικό, και στενοχωριούνται με άσχημες συμπεριφορές, ξέρω και εργοδότες που η πρώτη ιδέα που έχουν είναι να κλέψουν τον εργαζόμενο. Ειλικρινά δεν έχω δεί κανέναν να πληρώσει δεκάρα για αποζημειώσεις προσωπικού σε καταγγελίες κλπ.

Φίλε μου εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις για νέα δουλειά και να προσπαθήσεις να πάρεις και τα δεδουλευμένα. Άλλωστε αν η εταιρεία δεν έχει μέλλον δεν έχεις κι εσύ. Και να έχεις και στο μυαλό σου οτι σε μια αγορά που η εξάμηνη επιταγή είναι μετρητά, δυο μήνες καθυστέρηση στις πληρωμές είναι πταίσμα.

Κουράγιο, διοτι σε μερικούς από μας, λείπουν και τα λίγα. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να λυθεί το πρόβλημα σου.


:wave2: :wave2: :wave2:

Φίλε μου από κάτι τέτοιες φοβίες βρίσκουν και κάνουν τους μάγκες οι μ@λ@κες εργοδότες.... η Επ Εργασίας κάνει πολύ καλά την δουλεία της αν την αφήσεις......επίσης να σου πω οτι εργοδότης που θα ψάξει να βρει αν είναι 'μαυρισμένος' όπως λες ο νέος του υπάλληλος τότε και αυτός θα είναι τελικα για τον που.......

Το πρόβλημα στην σγορά είναι να βρεις ανθρώπους με όρεξη για δουλειά και όχι παλικάρια που θέλουν να πίνουν καφέ και να είναι διευθυντές..... Όταν είσαι σε μια δουλειά και δεν σε πληρώνουν και δεν σου κολλάνε ένσημα τότε για μένα εσύ φταις.....ο εργοδότης βρίσκει και κάνει. Αν δεν αντιδράσεις και ο άλλος είναι μ@λ@κ@ς σαν άνθρωπος τότε θα βρει και θα κάνει.....Σε όλα τα πράγματα υπάρχουν και καλοί και κακοί.....:beer: :beer:

tsouf
06/05/2007, 11:46
Φίλε xtapodias να υποθέσω ότι είσαι εργοδότης? No offense!

Πάντως αυτό που μπορώ να πω εγώ, από προσωπική εμπειρία είναι ότι η επιθεώρηση εργασίας βοηθάει. Συγκεκριμένα, είχα παραιτηθεί από δουλειά και ο εργοδότης δεν μου έδινε τα επιδόματα, το δώρο, και κάποια μεροκάματα που μου χρωστούσε. Πήγα μια βόλτα στην επιθεώρηση, και με το που του πήγε η καταγγελία, με πήρε τηλεφωνάκι κι όλα ωραία. :) Μην αφήνετε τους "μεγάλους" να πατάνε επάνω μας, οι νόμοι είναι "φτιαγμένοι" υπέρ του εργάτη. Εκεί πατάνε όλοι, στο ότι δεν το ψάχνουμε το θέμα (παρ' όλο που έχουμε πλεονέκτημα), και το αφήνουμε φλού. :(

Respect
06/05/2007, 12:06
Το πρόβλημα σου αγαπητέ μου φίλε και σίγουρα "συμπάσχοντα" αγγίζει αν όχι όλους μας, τους πιο πολλούς από μας. Είναι αυτή η ακατανίκητη διάθεση να αρχίσεις να μουρμουρίζεις, να βλαστημάς την τύχη σου και το χειρότερο πολλές φορές να αρχίζεις να αναρωτιέσαι αν τελικά ευθύνεσαι για αυτό που αντιμετωπίζεις ή ακόμα χειρότερα αν το αξίζεις.
Μας κάνουν να ντρεπόμαστε να ζητήσουμε τα χρήματα που μας ανήκουν μην τυχόν και θεωρηθεί οτι έχουμε ανάγκη. Μα έχουμε ανάγκη. Δεν δουλεύει κανένας από χόμπι και σε τελική ανάλυση εγώ από ένα σημείο και μετά αντιμετωπίζω τον εκάστοτε εργοδότη ως ίσο με εμένα. Μου πουλάει την θέση μου και του πουλάω την εργασία μου. Τέλος.
Και αυτό που παρατηρώ εγώ είναι οτι δεν υπόκεινται σε τέτοιες συμπεριφορές μόνο άτομα που δεν έχουν προσόντα να διεκδικήσουν κάτι άλλο αλλά πολλές φορές μπορεί να είσαι απολύτως απαραίτητος και παρόλα αυτά να σε αντιμετωπίζουν απλά ως αναλώσιμο όπως το χαρτί υγείας στις κοινόχρηστες τουαλέτες που μας τελείωσε, το μελάνι του εκτυπωτή.. Και μην ακουστεί αυτό δήθεν σαν λόγος "εργατοπατέρα" ή καλύτερα "εργατομητέρας"!
Μιλάω εκ "πικράς πείρας" και έχω καταλήξει στα εξής. Δεν είναι όλοι οι εργοδότες ίδιοι αλλά σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις την γαιδουριά, την αναισθησία και σίγουρα τον ζαμαμφουτισμό όπως καλή ώρα στην δική σου περίπτωση, η συμπεριφορά σου πρέπει να είναι αποφασιστική και κάθετη. Και επειδή όλα μπορεί να σου ακούγονται θεωρητικά επί του πρακτέου οφείλεις να κινηθείς άμεσα. Δεν είναι ανάγκη να φτάσεις στα άκρα αν δεν δώσεις μία ευκαιρία σε περίπτωση που θέλεις την δουλειά ή μέχρι να βρείς κάτι καλύτερο. Πρέπει όμως να πλασάρεις τον εαυτό σου όχι ως ηττημένο αλλά ως ικανό για όλα. Πρέπει να σε φοβούνται αν όχι να σε σέβονται και αυτό εξαρτάται κατά πολύ από την δική σου στάση. Δεν πρέπει να σε θεωρούν ήσυχο και στην τελική αμελητέα ποσότητα. Και να ξέρεις κάτι.. η ειλικρίνεια και η ευθύτητα φέρνει τους άλλους σε αδύναμη θέση. Μίλα ξεκάθαρα οτι δεν μπορείς να περιμένεις άλλο. Όχι με τσαμπουκάδες και τα συναφή (σε πρώτη φάση) μέχρι τουλάχιστο να πάρεις τα λεφτά σου. Στην τελική καλύτερα να προσπαθήσεις και να έχεις την ικανοποίηση οτι διεκδίκησες τα κεκτημένα σου παρά να μετανιώνεις καθημερινά για την ανοχή σου.
Κάποτε για να πάρω τα χρήματα που μου όφειλαν έφτασα να μιλάω μέσα στο γραφείο του εργοδότη με την επιθεώρηση εργασίας και αυτός να μου τραβάει το ακουστικό! Εννοείται οτι τα πήρα και καμαρώνω για το θάρρος και θράσος που μου βγήκε την δεδομένη στιγμή.
Τέλος, όσο για το οτι κάποιος στιγματίζεται είναι μύθος! Ή τουλάχιστο είναι περισσότερο απειλή για τον καταγγέλοντα. Και επί πλέον αν στιγματίζεται ο καταγγέλων στιγματίζεται σίγουρα και ο καταγγελόμενος. Αν πάλι ο χώρος που θα κινηθείς στο μέλλον είναι το ίδιο σαθρός δεν θα κινδυνεύεις από την κίνηση-καταγγελία σου αλλά από τους εργοδότες που θα έχουν πιθανότατα την ίδια στάση, οπότε..

Απλά να θυμάσαι πως η στάση του εργοδότη σου (εφόσον εσύ είσαι εντάξει) ίσως να είναι η αιτία να χάσεις τη μοτοσυκλέτα και άλλα πολλά!! Σου αξίζει;

Miss Respect.

el_hymador
06/05/2007, 12:44
ΔΕΝ ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΕΣΑΙ!!! ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ!!!!

ο εργοδοτης που θα κανει ''ερευνα'' στον συλλογο του επαγγελματος για να διαπιστωσει αν ποτε απαιτησες αυτα που νομιμως δικαιουσαι και σε απορριψει για αυτο τον λογο, απλα ειναι μαλακας εργοδοτης και δεν σου(μας) αξιζει! ασε που για να κανει τετοια ενεργεια κατι θα εχει στο μυαλο του σε οτι αφορα την συμπεριφορα του απεναντι σου (μας)

Με την τρομοκρατια και τον φοβο κανουν αυτα που κανουν....ειμαστε και εμεις ομως μ@λ@κες!! ποσες φορες εχουμε δεχτει να δουλεψουμε υπερωριακα χωρις ποτε να πληρωθουμε,ποσες φορες εχουμε αναλλαβει εργασιες που δεν ειναι στην αρμοδιοτητα μας , χωρις να παρουμε δεκαρα τσακιστη, μονο και μονο για τον φοβο της απολυσης και του αβεβαιου μελλοντος....


Στην προηγουμενη δουλεια μου, πηρα προαγωγη(my ass!! χορτασαμε απο τιτλους), με την υποσχεση οτι στο διμηνο θα παιξει και αυξηση...οι δυο μηνες περασαν, φτασαμε στυς τεσσερις και δεν ειχε γινει τιποτα ακομα...εμενα μου ειχε φυγει ο κολος να δουλευω ωρες ατελειωτες προκειμενου να ανταπεξελθω στις νεες απαιτησεις της θεσης....κανω μια συζητηση, μου αρχιζουν τα μα-μου-σου-του...αυτη η ξυλινη γλωσσα που σου σπαει τα αρχιδια...''η εταιρεια εχει προβληματα, ειναι δυσκολοι καιροι, κανε υπομονη'' ...λες και 200-300€ θα ριχναν εξω την επιχειρηση....οποτε αγου καταλαβα οτι οι τυποι δεν ειχαν τα αρχιδια να κρατησουν τον λογο τους αλλαξα και εγω τροπαριο....δουλευα το οκατωρο μου, εφευγα στις 17:00 ακριβως ...λεπτο παραπανω ο κοσμος να καιγεται....εκανα ακριβως οτι οριζει η θεση μου, χωρις να τρεχω για θεματα που δεν με αφορουν σε καμια περιπτωση...αρχισαν οι απειλες με πλαγιο τροπο ...παω στην επιθεωρηση εργασιας που μονο διακοσμητικο ρολο δεν εχει οπως ειπωθηκε παραπανω και τους βγαζω ενα κατεβατο καταγγελιων....

1.Ειχαμε καμερες παντου στην επιχειρηση...κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης? το ξερατε οτι μονο με την εγγραφη συγκαταθεση σας ειναι επιτρεπτο να σε παρακολουθουν? ενα το κρατουμενο...

2.Εξωτερικες δουλειες. Το ξερετε οτι αν βγαινετε εξω δικαιουστε εξτρα επιδομα και ασφαλιση? Δυο τα κρατουμενα

3.Αρμοδιοτητες.Αν στην συμβαση εργασιας χαρακτηριζεσαι ''υπαλληλος γραφειου'' δεν εχεις καμια υποχρεωση να κοιτας για το πετρελαιο θερμανσης , αν εχει καει καμια λαμπα και γενικα πραγματα τα οποια δεν αφορουν την θεση σου. Τρια τα κρατουμενα

4.Καταβολη υπερωριων.Αν προσκομισεις αποδεικτικα οτι τις εχεις δουλεψει και δεν σου εχουν καταβαλει χρηματα την γαμησαν. Τεσσερα τα κρατουμενα

5.Το πεμπτο ειναι μπινια δικη μου και αισθανομαι και περηφανος που τους την φορεσα!! βγαζαν ασφαλιστικη ενημεροτητα τα μουνια ενω δεν ειχαν καταβαλει το ΙΚΑ για πολυ καιρο....Πεντε τα κρατουμενα

6.Αδειες.Το ξερετε οτι δικαιουστε να παρετε ολοκληρη την αδεια σας και οχι σπαστα? αυτα τα μια εβδομαδα τον Ιουλιο , μια εβδομαδα τον Αυγουστο και μια εβδομαδα τον Σεπτεμβριο ειναι εφευρεση των εργοδοτων...Εξι τα κρατουμενα

... παω χαμογελαστος με την λιστα καταγγελιων και να τους την τριβω στην μουρη....αποτελεσμα? καταγγελια συμβασης απο την πλευρα μου, καταβολη αναδρομικα ολων των οφειλων που μου χρωστουσαν +καποιους τοκους υπερημεριας που προεκυψαν...και φυσικα αποζημιωση μεχρι τελευταιας δεκαρας!!!

...για το ΙΚΑ φαγαν και ενα γερο προστιμο και απο οτι μαθαινω τρεχουν στα διακστηρια...δεν τους χαλαει!!!:winka:


Δουλεια βρηκα μετα απο τεσσερις εβδομαδες στον ιδιο χωρο...

μην μασατε! διεκδικηστε !!:wave2:

xtapodias
06/05/2007, 13:24
1. Δεν είμαι εργοδότης (δουλεύω για εργοδότες).

2. Συμφωνώ απόλυτα με όποια διεκδίκηση εργασιακών δικαιωμάτων, και κυρίως όταν αυτά θίγονται από κάποιους "κακούς" εργοδότες. (το έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν).

3. Όλοι οι εργοδότες δεν είναι ίδιοι. Υπάρχουν ανθρωπάκια που βαράνε κανόνι και μας παίρνουν στον γκρεμό μαζί τους, υπάρχουν κουτοπόνηροι που θέλουν να σε κλέψουν άλλα με το πρώτο τηλεφώνημα από τη Ε.Ε. κοτεύουν και βάζουν την ουρά κάτω από τα σκέλια, και υπάρχου και οι αδίστακτοι που δεν χαμπαριάζουν με τίποτα. Αν πέσεις στην τρίτη περίπτωση είσαι τελειωμένος.

4. Για το θέμα του στιγματισμού φίλε el-hymador, μιλάω έχοντας στοιχεία στα χέρια μου.
Το παράδειγμα μου είναι υποθετικό, αλλά γνωρίζω πολύ καλά και πραγματικές καταστάσεις που έχω ζήσει.

4. Συμφωνώ με τον el-hymador, αυτός που θα ρωτήσει στον σύλλογο του, για το αν αυτός που θα προσλάβει είναι ζόρικος, ότι δεν είναι πρωτοκλασάτος επαγγελματίας. Δυστυχώς δεν μπορείς όμως να ξέρεις αν αυτός που σε προσλαμβάνει το κάνει. Πάντως από αυτά που γράφεις φίλε el-hymador πρέπει να είχες προβλήματα και να τα έψαξες. Εγω ας πούμε νεότερος έχω φτιάξει και καφέδες, δεν το θεωρώ υποτιμητικό.

5. Από την δική μου οπτική γωνία, δεν χρειάζεται να δείξεις ούτε οτι είσαι πρόβατο, ούτε οτι είσαι ο Τσε Γκεβάρα. Αυτοί που έχουν γνώσεις και μυαλό πάνω σε αυτό που κάνουν προχωράνε και κανένας εργοδότης δεν θα τους πηδήξει. Εγω αν αύριο πιάσω τον εαυτό μου να σκέφτεται αν μου κάνει λαδιά ο εργοδότης μου, έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση. Την επόμενη στιγμή θα φύγω μόνος μου και την μεθεπόμενη στιγμή θα έχω ξαναβρεί δουλειά. Δεν δέχομαι να διεκδικήσω τα αυτονόητα. Αυτός με πληρώνει για να παρέχω μια υπηρεσία, αν δε με πληρώνει δεν θα τον αναγκάσω μέσω της Ε.Ε. Το θεωρώ υποτιμητικό για τον εαυτό μου και σηκώνομαι και φεύγω. Δεν πουλάω εμπόρευμα να με κλέψει στο ζύγι.

Άσχετο αλλά σε ένα interview παλιότερα, για μια θέση σε γνωστή εταιρεία ο οικονομικός διευθυντής μετά το καλημέρα μου λέει "Ακου να δεις παλικάρι μου, απο διευθυντές είμαστε γεμάτοι εδω, εργαζόμενους ψάχνουμε. Εγώ σας άμεσος προϊστάμενος σου θα σου λέω πήδα και θα απαντάς πόσο ψηλά, και θα παίρνεις 450,000 δρχ το μήνα δέχεσαι?" Δεν μου ακούστηκε καλά και απέρριψα την πρόταση, αλλά είναι η πιο streight εξήγηση που μου κάνανε. :lol: :lol:

ktm640lc4
07/05/2007, 09:26
Παιδια με συγχωρειται που το ξαναφερνω πανω αλλα θελω να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας.

Το ηξερα οτι θα εχω ανταποκριση γιατι ειστε ολοι αψογοι.

Χιλια ευχαριστω παιδια. Θα ξαναποσταρω καποια στιγμη για να δουμε τι εγινε...

Gandalf dr685sm
07/05/2007, 09:54
το νόημα της υπόθεσης είναι ξεκάθαρο στο μήνυμα του φίλου Respect (που θέλει και "respect" για την φράση του)


Μας κάνουν να ντρεπόμαστε να ζητήσουμε τα χρήματα που μας ανήκουν μην τυχόν και θεωρηθεί οτι έχουμε ανάγκη. Μα έχουμε ανάγκη. Δεν δουλεύει κανένας από χόμπι και σε τελική ανάλυση εγώ από ένα σημείο και μετά αντιμετωπίζω τον εκάστοτε εργοδότη ως ίσο με εμένα. Μου πουλάει την θέση μου και του πουλάω την εργασία μου. Τέλος.

Αυτό ακριβώς ισχύει.

Για το θέμα καταγγελίας οτι σου είπε ο El-Hymador.

Στο παρελθόν σαν διαχειριστής πληροφοριακών συστημάτων είχα επαφή καθημερινή με γραφίστες/μακετίστες κτλ. Όλα τα παιδιά διαμαρτύρονται ...
1_ωράριο
2_ μισθός
3_συμπεριφορά.

Στο θέμα μισθός όμως, δεν χωράει συζήτηση... απο την στιγμή που δεν πληρώνουν και στο παίζουν και μαλάκες....100% έχουν να πληρώσουν ΙΚΑ πολύ παραπάνω καιρό. Τσέκαρε το στο τοπικό τμήμα.
Αν όντως ισχύει έχεις και το πρώτο πάτημα για καταγγελία.

Πίστεψε με ... το ΙΚΑ , έχει πολύ πιο ισχυρά μέσα πίεσης απο οτι η επιθεώρηση. Απο την μη έγκριση έκδοσης ενημερότητος , μέχρι και το πολλαπλάσιο πρόστιμο που πάει σε διοικητικά δικαστήρια και το μαύρισμα της επιχείρησης που απο εκεί και πέρα θα περνάει πολλαπλούς ελέγχους σε ετήσια βάση.
Οτι χειρότερο δηλαδή για ενα εργοδότη.

Μην μασάς... πολλά είναι που μπορείς να κάνεις... α και κάτι άλλο σχετικά με το μαύρισμα...

Επίσημο μαύρισμα υπαλλήλου γίνεται ΜΟΝΟ με έγγραφη καταγγελία σύμβασης λόγω άρνησης εργασίας απο τον εργοδότη προς τον ΟΑΕΔ. Διαφορετικά δεν αλλάζει κάτι ...


Gandalf

Xrider
07/05/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ρε παιδια για πειτε μου πως να χειριστω το ζητημα?

Τι σκατα να κανω? Σωματειο οι γραφιστες δεν εχουν και δεν μπορω να απευθυνθω καπου και ειπα να το γραψω εδω μεσα στους φιλους και γνωστους μου.

Εχω απληρωτος 2 μηνες και η κατασταση παει κατα διαολου. Ειπα να παρω επιθεωρηση εργασιας αλλα ακουσα οτι δεν κανουν τιποτα και οτι το μονο που καταφερνεις ειναι να στιγματιστεις τελικα και να μην σε παιρνει κανεις μετα στην δουλεια του.

Τα λεφτα που μου χρωστανε ακουσα οτι δεν θα τα παρω αν δηλωσω παραιτηση. Λογω οικονομικων προβληματων της εταιριας.

Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου. Δωστε καμια ιδεα γιατι ουτε τα τσιγαρα δεν θα εχω να παρω σε λιγες μερες...


Διαιτα μηπως!? :lol:

argy_kap
07/05/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Πίστεψε με ... το ΙΚΑ , έχει πολύ πιο ισχυρά μέσα πίεσης απο οτι η επιθεώρηση. Απο την μη έγκριση έκδοσης ενημερότητος , μέχρι και το πολλαπλάσιο πρόστιμο που πάει σε διοικητικά δικαστήρια και το μαύρισμα της επιχείρησης που απο εκεί και πέρα θα περνάει πολλαπλούς ελέγχους σε ετήσια βάση.
Οτι χειρότερο δηλαδή για ενα εργοδότη.


Αν πληρώνω κανονικά το ΙΚΑ του εργαζόμενου μου αλλά δεν τον πληρώνω τι δηλαδή μπορεί να μου κάνει το ΙΚΑ? Νομίζο οτι εδώ είσαι λάθος Gandalf

xtapodias
07/05/2007, 13:33
Λοιπόν για να δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση στο φίλο που έχει το πρόβλημα. Φίλε αν η υπομονή σου έχει εξαντληθεί και θές δραστική λύση χωρίς να σε νοιάζει η ρήξη των σχέσεων σου, είναι η εξής:

Η μη καταβολή δεδουλευμένων (οχι δώρα, επιδόματα κλπ.) είναι αδίκημα αυτοφώρου. Πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας και κάνεις καταγγελία, αυτός πρέπει να στείλει αστυνομικό όργανο το οποίο συλλαμβάνει τον εργοδότη και τον κρατάει στο αυτόφωρο, για να οριστεί δίκη. Αυτό το κάνεις εσύ ή ο δικηγόρος σου. Απο το σημείο που θα οριστεί δίκη αναλαμβάνει ο δικηγόρος. Αυτός προφανώς θα καλέσει για μάρτυρα την επιθεώρηση εργασίας (υπέρ σου) η οποία πρέπει να είναι ενήμερη. Κερδίζεις τη δίκη και πληρώνεσαι και με τόκους καθυστέρησης.

Αυτή είναι η διαδικασία που πολλοί δεν γνωρίζουν. Το ΙΚΑ δεν έχει καμιά δουλειά εφόσον ο εργοδότης πληρώνει τις εισφορές του. Αν δεν τις πληρώνει δεν έχεις εσύ καμιά δουλειά να κάνεις τον ντετέκτιβ, αφού σκοπός σου είναι να πληρωθείς εσύ. Η επιθεώρηση άντε να τον πιέσει μέχρι ένα σημείο αλλα μετά πέφτει σε τοίχο. Ούτε καν παράβαση δεν μπορεί να του καταλογίσει.

Αυτά.

Respect
07/05/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Αν πληρώνω κανονικά το ΙΚΑ του εργαζόμενου μου αλλά δεν τον πληρώνω τι δηλαδή μπορεί να μου κάνει το ΙΚΑ? Νομίζο οτι εδώ είσαι λάθος Gandalf Tίποτα, απλά ο Gandalf dr685sm εξηγεί πως πολύ πιθανό είναι να μην πληρώνει ούτε το ΙΚΑ εφόσον ο εργοδότης διατηρεί τέτοιου είδους συμπεριφορές. Εάν λοιπόν ισχύει κάτι τέτοιο το ΙΚΑ δηλ. το κράτος θα είναι κάθετο και αυστηρότατο!

Respect
07/05/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Λοιπόν για να δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση στο φίλο που έχει το πρόβλημα. Φίλε αν η υπομονή σου έχει εξαντληθεί και θές δραστική λύση χωρίς να σε νοιάζει η ρήξη των σχέσεων σου, είναι η εξής:

Η μη καταβολή δεδουλευμένων (οχι δώρα, επιδόματα κλπ.) είναι αδίκημα αυτοφώρου. Πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας και κάνεις καταγγελία, αυτός πρέπει να στείλει αστυνομικό όργανο το οποίο συλλαμβάνει τον εργοδότη και τον κρατάει στο αυτόφωρο, για να οριστεί δίκη. Αυτό το κάνεις εσύ ή ο δικηγόρος σου. Απο το σημείο που θα οριστεί δίκη αναλαμβάνει ο δικηγόρος. Αυτός προφανώς θα καλέσει για μάρτυρα την επιθεώρηση εργασίας (υπέρ σου) η οποία πρέπει να είναι ενήμερη. Κερδίζεις τη δίκη και πληρώνεσαι και με τόκους καθυστέρησης.

Αυτή είναι η διαδικασία που πολλοί δεν γνωρίζουν. Το ΙΚΑ δεν έχει καμιά δουλειά εφόσον ο εργοδότης πληρώνει τις εισφορές του. Αν δεν τις πληρώνει δεν έχεις εσύ καμιά δουλειά να κάνεις τον ντετέκτιβ, αφού σκοπός σου είναι να πληρωθείς εσύ. Η επιθεώρηση άντε να τον πιέσει μέχρι ένα σημείο αλλα μετά πέφτει σε τοίχο. Ούτε καν παράβαση δεν μπορεί να του καταλογίσει.

Αυτά. Ο σκοπός είναι ασφαλώς να πληρωθείς όταν αντιμετωπίζεις τέτοια κατάσταση, παράλληλα όμως και για το φόβο των Ιουδαίων καλό είναι να ψάξεις στο ΙΚΑ το οποίο ανήκεις ως εργαζόμενος προκειμένου να διαπιστώσεις αν εκτός από μισθούς λείπουν και ένσημα. Θα κάνεις το ντέντεκτιβ δεν είναι ντροπή, για το συμφέρον σου πρόκειται εξάλλου! Αν διαπιστώσεις κάτι τέτοιο, η ζυγαριά γυρίζει πολύ απότομα υπέρ του εργαζομένου συν του ό,τι τα πράγματα γίνονται αρκετά πιο εύκολα.