PDA

View Full Version : RS125vsCagiva Mito 125



Alcarinque
04/05/2007, 18:09
Καλησπέρα σε όλους τους λάτρεις των δικύκλων.
Θα ήθελα σχόλια και γνώμες για αυτά τα δύο μοντέλα απο έμπειρους αναβάτες που να γνωρίζουν όσα το δυνατόν περισσότερα για μηχανές.
Έκανα μια έρευνα αγοράς αλλα δέν μπόρεσα να βγάλω άκρη,και τα δύο μοντέλα είναι πάρα πολύ καλά άν και έχω διαβάσει και κάποια άσχημα σχόλια επίσης.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

flip
04/05/2007, 21:00
Επειδη το χα ψαξει το θεμα ακου που κατεληξα.
το rs θελει φροντιδα, στοργη και γερη τσεπη αν τα εχεις αυτα παρτο
αν δεν εχεισ αυτα παρε το αλλο αν κ νομιζω ειναι λιγο δυσκολο να βρεισ γνησια ανταλακτικα
(οχι οτι αυτο δεν θελει τα 3 προαναφερθεισα αγαθα απλως σε μικροτερο επιπεδο)
Κοιτα και το Derby GPR η το HYOSUNG GT αν σου αρεσουν

Εγω παντως μετα απο 1 μηνα σιγουριας οτι θα παρω το rs τωρα αρχησα να σκεφτομαι να παρω κανα sm
γι αυτο σκεψου το καλα

τσακω μια φωτο μπας κ σου αλλαξω γνωμη


87119

675
05/05/2007, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από flip
Επειδη το χα ψαξει το θεμα ακου που κατεληξα.
το rs θελει φροντιδα, στοργη και γερη τσεπη αν τα εχεις αυτα παρτο
αν δεν εχεισ αυτα παρε το αλλο αν κ νομιζω ειναι λιγο δυσκολο να βρεισ γνησια ανταλακτικα
(οχι οτι αυτο δεν θελει τα 3 προαναφερθεισα αγαθα απλως σε μικροτερο επιπεδο)
Κοιτα και το Derby GPR η το HYOSUNG GT αν σου αρεσουν

Εγω παντως μετα απο 1 μηνα σιγουριας οτι θα παρω το rs τωρα αρχησα να σκεφτομαι να παρω κανα sm
γι αυτο σκεψου το καλα

τσακω μια φωτο μπας κ σου αλλαξω γνωμη

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


87145

675
05/05/2007, 00:58
καθως επισης:evil: :evil: :evil:


87146

675
05/05/2007, 00:59
φλιπ:rolleyes:



μηπως αλλαξες γνωμη?:smokin:

flip
05/05/2007, 01:11
Ρεεεεεεεε ασε με!!!! ΑΦου σου λεω αυτο το RS μου κανει τα γλυκα ματια συνεχεια ενω εγω θελω να ποροθω με SM. Αφου εσβησα καμια 20αρια φωτο απ το κινητο μου για να το ξεχασω κ εσυ μου το δειχνεις παλι ασε μην μου ρθει καμια ωρα κ παω να το παρω.

Παντως αν θεσ να μαθεις περισσοτερα για το RS αντε στο www.apriliabikers.gr

Αν το παρεις μην του αλλαξεις τπτ δεν θελει κ πολυ για να κολησει.Ο αλος ο κακομοιρησ μια εξατμιση εβαλε κ το ξεφιμωσε και του κολισε...

flip
05/05/2007, 01:15
Καλα αν ξερεισ και ισπανικα αντε www.apriliars125.it
το μιτο παντωσ προσωπικα δεν θα στο προτεινα, πιο παλια τεχνολογια βρε παιδι μου πως να το κανεις...

675
05/05/2007, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από flip
Ρεεεεεεεε ασε με!!!! ΑΦου σου λεω αυτο το RS μου κανει τα γλυκα ματια συνεχεια ενω εγω θελω να ποροθω με SM. Αφου εσβησα καμια 20αρια φωτο απ το κινητο μου για να το ξεχασω κ εσυ μου το δειχνεις παλι ασε μην μου ρθει καμια ωρα κ παω να το παρω.

Παντως αν θεσ να μαθεις περισσοτερα για το RS αντε στο www.apriliabikers.gr

Αν το παρεις μην του αλλαξεις τπτ δεν θελει κ πολυ για να κολησει.Ο αλος ο κακομοιρησ μια εξατμιση εβαλε κ το ξεφιμωσε και του κολισε...


εχω μπει στο εν λογω site κι εχω διαβασει πολλα για ρς....
εχω προβληματιστει πολλες φορες αλλα ειμαι σιγουρος πως αν αποκτησω τα λεφτα δεν υπαρχει περιπτωση να του αντισταθω....


εχω μσο γιγα φωτο και δεν μπορω να τις σβησω, δε μ παει η καρδια....:sad: :bawl:

AFTER
05/05/2007, 01:18
Και τα 2 ειναι καταπληκτικα

Το RS ειναι πιο συγχρονο με μαλλον καλυτερες αναρτησεις/φρενα, αλλα και αυτο το διαολεμενο mito φερνει πολυ σε 916!!!!


87148

675
05/05/2007, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Και τα 2 ειναι καταπληκτικα

Το RS ειναι πιο συγχρονο με μαλλον καλυτερες αναρτησεις/φρενα, αλλα και αυτο το διαολεμενο mito φερνει πολυ σε 916!!!!

οντως:winka:

αλλα το rs σχεδιαστικα ειναι αλλης χιλιετιας...:wave2:

flip
05/05/2007, 01:29
Παντωσ απο τι εχω δει στου αγωνες το μιτο δεν εχει και καμια αξιολογη θεση ενω το rs kai to derbi ολο 1η η 2η θεση βγαινουν.Να μου πεις δεν θα το βαζεις σε πιστα αλλα...

675
05/05/2007, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από flip
Παντωσ απο τι εχω δει στου αγωνες το μιτο δεν εχει και καμια αξιολογη θεση ενω το rs kai to derbi ολο 1η η 2η θεση βγαινουν.Να μου πεις δεν θα το βαζεις σε πιστα αλλα...

αλλα αν το βαλεις θα γινει της πουτ..ς!!!:beer:

flip
05/05/2007, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
εχω μσο γιγα φωτο και δεν μπορω να τις σβησω, δε μ παει η καρδια....:sad: :bawl:

το ξερω ειναι πολυ δυσκολο να πεις οχι σε ενα τετοιο οχημα αλλα τα ΣΜ ειναι αλλη κ@@λα

Μην νομιζεις και εγω το θελω πολυ αλλα οι δρομοι εδω δεν κανουν για τετοιο οχημα (πολλες λακουβες βρε παιδι μου κ ουτε μια μεγαλη ευθεια)

675
05/05/2007, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από flip
το ξερω ειναι πολυ δυσκολο να πεις οχι σε ενα τετοιο οχημα αλλα τα ΣΜ ειναι αλλη κ@@λα

Μην νομιζεις και εγω το θελω πολυ αλλα οι δρομοι εδω δεν κανουν για τετοιο οχημα (πολλες λακουβες βρε παιδι μου κ ουτε μια μεγαλη ευθεια)



κοιτα αμα η καβλ@ σ ηταν οσο μεγαλη οσο η δικη μ δεν θα τα σκεφτοσουν ολα αυτα...:winka:

αλλα εγω ειμαι και λιγο σταθερος στα γουστα μ....:a38: :p


πιστευω πως καθε κατηγορια εχει τη δικη της ομορφια...

ειλικρινα και μενα μ αρεσουν τα σου-μου απλα δεν με αρεσουν τοοοοοσο πολυ οσο τα super-νουπερ-sport:wave2:

KeLeYTiS
05/05/2007, 02:16
To Mito χωρις να ειμαι 100% σιγουρος εχει καταργηθει και ηδη περιμενουμε το νεο με μονοκυλινδρο τετραχρονο κινητηρα (450 η 550 δεν θυμαμαι ) οποτε δεν θα το προτεινα αν ψαχνεις για καινουριο

Το RS μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει ιδιαιτερα προβληματα ειναι αλλωστε αρκετα νεο
Το μοτερ του ειναι οσο απλο οσο μπορει ενα μονοκυλινδρο διχρονο να ειναι οποτε απο θεμα συντηρησης ειναι απλα γελοιο ...
Απο επιδοσεις τα παει καλα αν και δεν πιστευω τις εργοστασιακες δυναμομετρησεις αλλα 25 ροδα να βγαζει ειναι υπεραρκετα ...

Θα προτεινα για 125 καινουριο το RS

Αν θελεις να πας σε μεταχειρισμενο ψαξε για TZR125 ιταλικο το οποιο φοραει μοτερ DT125 και βγαζει περιπου την ιδια δυναμη με το RS ...
Για παλιοτερα RS δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα

Αυτα

KeLeYTiS
05/05/2007, 02:19
ΥΓ)Δεν πας καλυτερα σε ενα μεταχειρισμενο 250 με προοπτικη να το φτιαξεις απο την αρχη ?
Αν το κανεις μονος σου θα σου βγει γυρω στα 1500 -2000 και θα εχεις 45 σιγουρα αλογα (αν γεννησει και κανενα δεν θα πουμε και οχι ) :rotflmao: :lol:


87152

Alcarinque
05/05/2007, 10:21
Παιδιά σας ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον σας:)

JOHN.K
05/05/2007, 12:21
RS125-Δυναμη και να βρεις μετα και κανενα καλο μαστορα να σου βγαλει τους κοφτες και ειναι ολα ταλεια,εχει και η Aprilia ενα kit racing και γαμαει το μηχανακι!!!!!!!!


87170

flip
05/05/2007, 13:10
Καπου ακουσα οτι το replica spains 1o (το απο πανω ειναι καπου 20 κιλα βαρυτερο! )
ισχυει?
Και τι διαφορες εχει απ το απλο?

Αν το παρεις οτι off market θελεις να του βαλεις κοιτα 1ον αν το εχει βαλει κ αλλος (και να δουλευει εννοειται) γτι δεν παιρνει οτι κ οτι

πχ αυτη την εξατμιση μην την λειγουρευσε το παιδι που την ειχε του κολισε
να μου πεις απο μια εξατμιση μπαα.. ο μαστορας θα εφτεγε (το ρισκαρεις ομως? )


87179

xiotis33
12/06/2007, 21:44
paidia to aprilia an to pareis kainourio kai den to allaksis tpt einai kalo??travaei??exw ena filo me ena 250 pou vgazei 22 aloga...ton pernaw me afto??:confused:
thx prokatavolika:beer:

vassilis88
12/06/2007, 22:08
ειναι ηδη πουσαρισμενα αυτα τα μοτερ αν τα σκαλιζεις κ αλλο πας γυρευοντας.

το ρς απο μονο του παει γαμιωντας για τα κυβικα του.

αν δν θελει κανεις αποκλειστικη χρηση πιστας δν εχει νοημα επεμβει σε κατι στο μηχανακι.

AngelRBT
18/04/2008, 13:12
"xiotis33" einai arketa kalo alla vgazi kai ena poli kalo kit ... pou to psiloftiaxni... :D

ego pantos pou psaxnome tora gia mixanaki mexri 200cc ixa vali sto mati to rs125 ALLA!.. mpika sta forum tis aprilia kai osi tin ixan iperefxaristi8i ali tosi ixan 3odepsi POLA gia na tin sintiroune tora gia tin kenourgia pou lene oti exi enan poli kalo 2xrono kinitira ... oso kalos kai na einai einai dixronos kai kapia stigmi ta ftini oso kai na prosexis aftin tin omorfi ItalezA. , (panta kata tin gnomi kai mono..)
ego kateli3a se r125 i wr250x :D mpori na exi xamiloteres epidosis (r125) alla 4xronos ... kai 15 alogakia... :winka: telos panton i mixani einai mia poli prosopiki epilogi kai EF8INI!

:wave2: :wave2: :wave2: :beer:

xiotis33
20/05/2008, 21:23
τελικα παιδια πιο ειναι πιο γρηγορο και πιο δυνατο απο τα 2???επειδη σκευτομαι τωρα το ρς και μαλιστα εχω κανονισει και βρηκα απο τωρα δουλεια....οχι σαν περσι...θελω να το παρω με δοσεις αλλα κολλαω πολυ στο οτι το μιτο απο κατι που ακουσα ειναι πιο γρηγορο...:(

elmariacci
20/05/2008, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από flip
Παντωσ απο τι εχω δει στου αγωνες το μιτο δεν εχει και καμια αξιολογη θεση ενω το rs kai to derbi ολο 1η η 2η θεση βγαινουν.Να μου πεις δεν θα το βαζεις σε πιστα αλλα...


:nono: :nono: :nono: Λαθος...

Ο Ροσσι πηρε το πρωτο του πρωταθλημα με Cagiva Mito....

Tomahawk
25/05/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
:nono: :nono: :nono: Λαθος...

Ο Ροσσι πηρε το πρωτο του πρωταθλημα με Cagiva Mito....

Εγώ γιατί νομίζω πως το πήρε με Aprilia Futura?



Παίδες για να τα λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, ότι φροντίζεις σε φροντιζει, είτε Ιταλικό είναι αυτό, είτε Γιαπωνέζικο είτε Αμερικάνικο!

Γιατί είναι μερικά άτομα προκατειλημένα δεν μπορώ να καταλάβω!

Η προηγούμενη "γενιά RS" (μοντέλα μέχρι 2005) είχαν παρουσιάσει αρκετά προβλήματα, δεν αντιλέγω!
Όμως για το μοντέλο του 2006-... δεν έχω ακούσει κανένα πρόβλημα (προσοχή, εννοώ μηχανικό πρόβλημα και απο τη μάνα του)!
Έχω ακούσει για 1-2 κολλήματα μόνο και ένας είχε πει για πατινάρισμα συμπλέκτη!
Μόνο που στις 2 πρώτες περιπτώσεις δεν υπήρχε καλή ρύθμιση απο μηχανικό-αναβάτη και στην τρίτη προέκυψε λόγω σκισίματος του RS σε εκκινήσεις και σούζες!

Όσο για το Cagiva, είναι επτα-τάχυτο και είναι καλύτερο μόνο στα 130-140+ απο το RS...
Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με το Cagiva.
Δυστυχώς είναι μια αδικημένη μηχανή (στην χώρα μας) της οποίας η αξία μεταπώλησης πρέπει να είναι πολύ χαμηλή και η αντιπροσωπία της δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση!
(Η αντιπροσωπία της Aprilia έχω μάθει πως έχει βελτιωθεί)

Όσο για το Derbi GPR 125, είναι αδύναμο σε σχέση με τα άλλα δύο και βγάζει μόνο 15 άλογα.


Για το RS όπως και για το Mito ύπάρχουν πολλά βελτιωτικά προϊόντα τα οποία είναι και επώνυμα.
Το να βάλεις μια εξάτμιση, ένα πιο ελεύθερο φίλτρο και μεγαλύτερο ζιγκλερ δεν είναι καμία "Τρελή" και επικίνδυνη, ως προς την αξιοπιστία, βελτίωση!

Μην τρελαινόμαστε κι όλας!

Φίλε flip το παιδί που έβαλε την Giannelli και του κόλλησε 100% φταίει αυτός που ρύθμισε το μηχανάκι!
Την συγκεκριμένη εξάτμιση την έχουν βάλει πολλοί (είναι αρκετά διαδεδομένη στη χώρα μας) και δεν έχω ακούσει απο κάποιον να έχει το παραμικρό πρόβλημα, ακόμη και απο άτομα που το σκίζουν το μηχανάκι!