PDA

View Full Version : Οδηγιες Χρησης!!!!!!



VAL-MPARIERINO
20/11/2003, 13:51
Εχετε προσέξει ποτέ τις οδηγίες χρήσης σε προϊόντα που καθημερινά καταναλώνουμε; Αν όχι καλά θα κάνετε να τις διαβάζετε γιατί έχουν πολύ γέλιο. Σας αναφέρουμε μερικές.

1. Εμφανίστηκε σε γαριδάκια, και αντιγράφτηκε μετά απ' όλες τις μάρκες: 'Μπορεί να είσαι ο νικητής, δεν είναι απαραίτητη η αγορά του προϊόντος, πληροφορίες εντός'. (Μπορώ βέβαια και να γλιτώσω, αν χακέψω το κουτί...)

2. Σε ιμιτασιόν μάρκας πιστολάκι για μαλλιά: 'Μην το χρησιμοποιείτε κατά την διάρκεια του ύπνου'. (Αγκού;)

3. Σε all brand σαπούνι ελληνικής παραγωγής: 'Χρησιμοποιήστε το σαν κανονικό σαπούνι. (Ok, δε θα το φυτέψω στη γλάστρα, να είσαι σίγουρος!)

4. Σε κατεψυγμένο φαγητό: 'Πρόταση σερβιρίσματος: Ξεπαγώστε το'. (Βασικά καλά που μου το πες γιατί πού να τρέχω τώρα να βρω παγοκόφτη για να το σερβίρω...)

5. Σε κάλυμμα κεφαλιού για ντους: 'Προσοχή: Χωράει μόνο ένα κεφάλι'. (Το έχω υπόψη μου, αλλιώς θα έπαιρνα το μοντέλο Λερναία Ύδρα)

6. Σε πακέτο με γλυκό τιραμισού (τυπωμένο στον πάτο): 'Μην το αναποδογυρίζετε'. (Πολύ αργά, την πάτησα!)

7. Σε υπνωτικό χάπι: 'Παρενέργειες: Μπορεί να προκαλέσει υπνηλία'. (Βαριά η επιστήμη για μας τους αδαείς)

8. Σε φωτάκια Χριστουγέννων με μεγάλα γράμματα: 'Μόνο για εσωτερική και εξωτερική χρήση'. (Κι εγώ που έλεγα να τα φυτέψω στο περιβόλι...)

9. Σε αποκριάτικη παιδική στολή Σούπερμαν με αυστηρό ύφος: 'Φορώντας αυτή τη στολή δε μπορείς να πετάξεις'. (Εδώ δολοφονείται η μεγαλύτερη παιδική φαντασίωση) ΜΑΡΚΕΛΟ ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!

10. Σε πακέτο ξηρών καρπών αεροπορικής εταιρείας: 'Οδηγίες: Ανοίξτε το πακέτο, φάτε τους ξηρούς καρπούς'. (Χωρίς σχόλια)

11. Σε κουβέρτα από την Ταϊβάν: 'Να μη χρησιμοποιείται για προστασία σε τυφώνες'.

12. Σε καθρέφτη σε δίκυκλο: 'Θυμήσου: Τα αντικείμενα στον καθρέφτη είναι στην πραγματικότητα πίσω σου'.

13. Στο καπάκι ενός μπουκαλιού με γάλα (Αγγλία): 'Αφού ανοιχτεί, κρατήστε το όρθιο'.

14. Σ' ένα σπρέι για έντομα στη Ν. Ζηλανδία: 'Αυτό το προϊόν δεν έχει δοκιμαστεί σε ζώα'.

15. Σε κάποιες χώρες στη βάση του μπουκαλιού της Κόκα Κόλας: 'Ανοίξτε απ' την άλλη μεριά'.

16. Σ' ένα μπλέντερ για τρόφιμα (Ιαπωνία): 'Να μη χρησιμοποιηθεί για άλλη χρήση'. (Εδώ αρχίζω και έχω σοβαρές απορίες)

17. Σε ένα κουτί φιστίκια (ΗΠΑ): 'Προσοχή. Περιέχει φιστίκια'. (Έλεγα κι εγώ...)

18. Στο κουτί ενός αλυσοπρίονου (Σουηδία): 'Μην προσπαθείστε να σταματήσετε την αλυσίδα με τα χέρια σας ή το κεφάλι σας'. (Σκέφτομαι ποιο τηλεφώνημα πελάτη τους έκανε να προσθέσουν αυτήν την οδηγία;)

20. Στη συσκευασία κάποιου σίδερου σιδερώματος: 'Μη σιδερώνετε τα ρούχα ενώ τα φοράτε'. (’μα τα φοράει άλλος;)

21. Στη συσκευασία ενός παιδικού αντιβηχικού: 'Μην οδηγείτε αυτοκίνητο, ούτε να χρησιμοποιείτε μηχανές.


:D :D :D :D :D