PDA

View Full Version : Περι Sv 650 ο λογος



Band(age)it
05/05/2007, 14:09
Γεια και χαρα...
Ως αρκετα νεος αναβατης ειχα ξεκινησει την τρελα μου με μια Suzuki Bandit V...
Μετα απο καιρο και πολλα λιτρα φραπε με φιλους αποφασισα να προχωρησω στην επομενη...ετσι το μωρο πουληθηκε και τωρα αντιμετωπιζω το εξης διλλημα...
Εμφανισιακα μπορω να πω οτι με τρελαινει το SV 650
τα αλογατακια που βγαζει αλλα και η θεση οδηγησης ειναι υπερ-αρκετα πιστευω για χαλαρες και μη βολτες καθως και μικρα ταξιδακια..αυτη θα ειναι και η χρηση του..
Το προβλημα που ειναι τοτε?
Ρωτησα αρκετους "γνωστες" και παλαιοτερους για την αγορα του και οι απαντησεις που πηρα γενικα ηταν πως εαν το αγορασω (καινουριο παντα) θα το παντρευτω..πως η Suzuki ειναι συνωνυμη του συνεργειου..πως για να το πουλησω αργοτερα θα το σκοτωσω κανονικοτατα..
Ολοι με παραπεμπουν στο hornetaki του 06' που παιζει πανω κατω στα ιδια ευρα...
Δυστυχως δεν εχω βρει ουτε ενα ατομο - κατοχο sv να μου πει 2 κουβεντες...(σε κατι φαναρια που τους κυνηγουσα δεν τους εφτανα...)
Εν ολιγοις...να sv κανεις η να μη sv?
:hypnotize

OzZzZzY
05/05/2007, 14:13
ακουσα οτι θα διακοπει απ την παραγωγη αλλα δεν ειναι σιγουρο :(

Tropeas
05/05/2007, 20:05
Αν θέλεις έλα την Δευτέρα δέλεαρ καφέ μετά τις 20.00 που μαζευόμαστε να γνωρίσεις μερικούς με SV και να σου πουν την προσωπική τους γνώμη...:wave2:

gcrook
06/05/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αν θέλεις έλα την Δευτέρα δέλεαρ καφέ μετά τις 20.00 που μαζευόμαστε να γνωρίσεις μερικούς με SV και να σου πουν την προσωπική τους γνώμη...:wave2:

Αλλα μεχρο τοτε ας γραψουμε και εδω μεσα την γνωμη μας γιατι θα κατηγορηθουμε ΑΔΙΚΩΣ για προσυλητισμο.

1) Το να σου αρεσει δεν ειναι παντα αρκετο.
Πρεπει να ξερεις για τι ειναι ικανο αυτο το μηχανακι και για τι δεν ειναι.

Υστερα απο 3 χρονια συμβιωσης και 50.000 (συν τα 23.000 του προηγουμενου ιδιοκτητη) το μηχανακι συνοψιζεται στα εξης:

Στα +

-Δυναμη αρκετη παρα τα ονομαστικα αλογα του, και εκει που την χρειαζεσαι.
-Πολυ καλη αποδοση κινητηρα συμφωνα με ολους τους ειδικους και αναβατες παγκοσμιως.
-Ενα απο τα καλυτερα πλαισια που εχουν φορεθει σε τετοιου ειδους μοτο, και μια πολυ καλη
βαση για να χτισεις ενα αγωνιστικο μηχανακι.
-Πολυ καλη εργονομια χρυση τομη μεταξυ ανεσης και σπορ οδηγησης.
-Οδικη συμπεριφορα πανω απο τον μεσο ορο και πολυ καλυτερη απο τα περισσοτερα μηχανακια της κατηγοριας.
-Αξιοπιστια (υπο προυποθεσεις) ,και ασε να λενε, ειμαι και παθων απο ζημια στον πισω κυλινδρο αλλα τουλαχιστον ξερω γιατι.
-Απιστευτα σταθερο σε ταξιδι δεν επηρρεαζεται ιδιαιτερα απο πλευρικους ανεμους.
-Αποτελεσματικα φρενα στον μεσο ορο της κατηγοριας.
-Αποδοση σε περιβαλλον πιστας χωρις αλλαγες, σε σχεση με τα υπολοιπα της κατηγοριας.
-Απειρα φορουμς για SV,TL κτλ (απο τις μεγαλυτερες κοινοτητες παγκοσμιως και δεν ειναι τυχαιο) , πληθωρα αφτερμαρκετ και racing εξαρτηματων, και τεραστια αγορα στην Αμερικη κυριως και υψηλο επιπεδο τεχνονγωσιας για το μηχανακι.
- Διασκεδαστικο,διασκεδαστικο,διασκεδαστικο.


Στα -

-Μπροστινη αναρτηση (πετα τα ελατηρια οπως ειναι).Το πισω αμορτισερ ειναι απλα αποδεκτο.
-Φρενα αποτελεσματικα, αλλα με μετρια αισθηση (ολα βελτιωνονται) .
-Ανεση συνεπιβατη (λιγο καλυτερη απο ενα SS οπου εκει η ανεση ειναι μηδενικη) .
-Για το φερινγκατο η προστασια απο τον αερα ειναι μετρια στα πρωτης γενιας, και σημαντικα βελτιωμενη στο επομενο, αλλα και παλι στον μεσο ορο της κατηγο ριας.Πρακτικα ταξιδι πανω απο 180 χλμ θελει γερους προσαγωγους (ειναι θεμα πλατους καθαρα καθως και ελλειψης full fairing).
-Καταναλωση.Ελαφρως χειροτερη απο τα αντιστοιχα 4Κ.Βελτιωνεται σημαντικα μολις συνηθισεις την αποδοση του μοτερ.
-Ελλειψη δυναμης ψηλα που συνεπαγεται μεταξυ των αλλων και μικρη τελικη.Δεν προβληματιζει ιδιαιτερα αλλα ωρες-ωρες θελεις δυναμη ψηλα.
-Αν το δουλεψεις λαθος το μηχανακι ενδεχεται μακροπροθεσμα να παρουσιασει προβλημα.
Τουτεστιν βολτες του στυλ παω "Βολο για καφε στον κοφτη και γυρναω" θα πρεπει να αποφευγονται σε τετοιου ειδους μηχανακια. (Εγω στα λεω χυμα φιλε μου το μηχανβακι ειναι υπεραξιοπιστο αρκει να μην το γαμησεις τζαμπα και βερεσε οπως εγω) .
Ουτε θεμα καταναλωσης λαδιου θα εχεις ποτε οπως δεν ειχα και εγω μετα απο 73.000 χλμ ,ουτε βαλβιδες θα ρυθμισεις ουτε καρμπς θα απορρυθμιστουν.Για ανορθωτη βεβαια δεν σου εγγυωμαι.:p



Αυτα λιγο πολυ, καλο θα ηταν να ξεψαχνισεις λιγο το φορουμ αυτο γιατι υπαρχουν πολλα λινκς σε αρθρα φορουμς και αλλες πηγες που καλο θα ηταν να μελετησεις διεξοδικα πριν προβεις στην αγορα του SV.

Και αν λακισεις δεν πειραζει δεν θα εισαι ο πρωτος.

Α και καλωσορισες:wave2:

Respect
06/05/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αλλα μεχρο τοτε ας γραψουμε και εδω μεσα την γνωμη μας γιατι θα κατηγορηθουμε ΑΔΙΚΩΣ για προσυλητισμο.

1) Το να σου αρεσει δεν ειναι παντα αρκετο.
Πρεπει να ξερεις για τι ειναι ικανο αυτο το μηχανακι και για τι δεν ειναι.

Υστερα απο 3 χρονια συμβιωσης και 50.000 (συν τα 23.000 του προηγουμενου ιδιοκτητη) το μηχανακι συνοψιζεται στα εξης:

Στα +

-Δυναμη αρκετη παρα τα ονομαστικα αλογα του, και εκει που την χρειαζεσαι.
-Πολυ καλη αποδοση κινητηρα συμφωνα με ολους τους ειδικους και αναβατες παγκοσμιως.
-Ενα απο τα καλυτερα πλαισια που εχουν φορεθει σε τετοιου ειδους μοτο, και μια πολυ καλη
βαση για να χτισεις ενα αγωνιστικο μηχανακι.
-Πολυ καλη εργονομια χρυση τομη μεταξυ ανεσης και σπορ οδηγησης.
-Οδικη συμπεριφορα πανω απο τον μεσο ορο και πολυ καλυτερη απο τα περισσοτερα μηχανακια της κατηγοριας.
-Αξιοπιστια (υπο προυποθεσεις) ,και ασε να λενε, ειμαι και παθων απο ζημια στον πισω κυλινδρο αλλα τουλαχιστον ξερω γιατι.
-Απιστευτα σταθερο σε ταξιδι δεν επηρρεαζεται ιδιαιτερα απο πλευρικους ανεμους.
-Αποτελεσματικα φρενα στον μεσο ορο της κατηγοριας.
-Αποδοση σε περιβαλλον πιστας χωρις αλλαγες, σε σχεση με τα υπολοιπα της κατηγοριας.
-Απειρα φορουμς για SV,TL κτλ (απο τις μεγαλυτερες κοινοτητες παγκοσμιως και δεν ειναι τυχαιο) , πληθωρα αφτερμαρκετ και racing εξαρτηματων, και τεραστια αγορα στην Αμερικη κυριως και υψηλο επιπεδο τεχνονγωσιας για το μηχανακι.
- Διασκεδαστικο,διασκεδαστικο,διασκεδαστικο.


Στα -

-Μπροστινη αναρτηση (πετα τα ελατηρια οπως ειναι).Το πισω αμορτισερ ειναι απλα αποδεκτο.
-Φρενα αποτελεσματικα, αλλα με μετρια αισθηση (ολα βελτιωνονται) .
-Ανεση συνεπιβατη (λιγο καλυτερη απο ενα SS οπου εκει η ανεση ειναι μηδενικη) .
-Για το φερινγκατο η προστασια απο τον αερα ειναι μετρια στα πρωτης γενιας, και σημαντικα βελτιωμενη στο επομενο, αλλα και παλι στον μεσο ορο της κατηγο ριας.Πρακτικα ταξιδι πανω απο 180 χλμ θελει γερους προσαγωγους (ειναι θεμα πλατους καθαρα καθως και ελλειψης full fairing).
-Καταναλωση.Ελαφρως χειροτερη απο τα αντιστοιχα 4Κ.Βελτιωνεται σημαντικα μολις συνηθισεις την αποδοση του μοτερ.
-Ελλειψη δυναμης ψηλα που συνεπαγεται μεταξυ των αλλων και μικρη τελικη.Δεν προβληματιζει ιδιαιτερα αλλα ωρες-ωρες θελεις δυναμη ψηλα.
-Αν το δουλεψεις λαθος το μηχανακι ενδεχεται μακροπροθεσμα να παρουσιασει προβλημα.
Τουτεστιν βολτες του στυλ παω "Βολο για καφε στον κοφτη και γυρναω" θα πρεπει να αποφευγονται σε τετοιου ειδους μηχανακια. (Εγω στα λεω χυμα φιλε μου το μηχανβακι ειναι υπεραξιοπιστο αρκει να μην το γαμησεις τζαμπα και βερεσε οπως εγω) .
Ουτε θεμα καταναλωσης λαδιου θα εχεις ποτε οπως δεν ειχα και εγω μετα απο 73.000 χλμ ,ουτε βαλβιδες θα ρυθμισεις ουτε καρμπς θα απορρυθμιστουν.Για ανορθωτη βεβαια δεν σου εγγυωμαι.:p



Αυτα λιγο πολυ, καλο θα ηταν να ξεψαχνισεις λιγο το φορουμ αυτο γιατι υπαρχουν πολλα λινκς σε αρθρα φορουμς και αλλες πηγες που καλο θα ηταν να μελετησεις διεξοδικα πριν προβεις στην αγορα του SV.

Και αν λακισεις δεν πειραζει δεν θα εισαι ο πρωτος.

Α και καλωσορισες:wave2: Τι εννοείς λέγοντας: " Αν το δουλεψεις λαθος το μηχανακι ενδεχεται μακροπροθεσμα να παρουσιασει προβλημα."

Τι θεωρείς λάθος δούλεμα;

gcrook
06/05/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Τι εννοείς λέγοντας: " Αν το δουλεψεις λαθος το μηχανακι ενδεχεται μακροπροθεσμα να παρουσιασει προβλημα."

Τι θεωρείς λάθος δούλεμα;

Αν και το διευκρινισα αναφεροντας ενα παραδειγμα να το κανω πιο λιανα.
Τα 650 και μονο κατασκευαστηκαν για να δουλευουν και να αποδιδουν καλα σε μια χαμηλομεσαια κλιμακα, παρότι το οριο στροφων αγγιζει τις 11.500 στρ.

Το να δουλευεις λοιπον το μηχανακι για ωρες σερι εκει θα εχει ως αποτελεσμα μακροπροθεσμα να μειωσει την διαρκεια ζωης καποιων μηχανικων μερων.
Και για να προσθεσω και κατι που ξεχασα πριν αοαγορευονται δια ροπαλου σε τετοια μηχανακια οι ξερογκαζιες κυριως οταν ειναι κρυο και τα κατεβασματα σχεσεων κοντα στον κοφτη.

Τα 2 τελευταια ευθυνονται αποκλειστικα για προβληματα στην μπιελα του πισω κυλινδρου και ενδεχομενως στον στροφαλο των 650 κυριως, ειδικα αυτων που εχουν κανει καποιες χιλιαδες χλμ.
Αυτα ειναι πορισματα, ιδιωτων μηχανικων και αγωνιζομενων και εχουν προελθει απο σχεδον δεκαετη εμπειρια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ πανω σε αυτους τους κινητηρες.

Μην ξεχναμε οτι το 650 στις ΗΠΑ ειναι το πιο δημοφιλες μηχανακι για αγωνες.

Ελπιζω να σε καλυψα και εσενα και τον φιλο.
Αν ο φιλος ακομα ενδιαφερεται μπορει να περασει και απο το Δελεαρ τις Δευτερες που συναντιεται το μοτο.gr να τα ακουσει και απο κοντα.

alex14
06/05/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
..πως η Suzuki ειναι συνωνυμη του συνεργειου..

:rotflmao: :rotflmao:

:a31:

Αυτοι οι χοντακιδες δεν παιζοντα με τιποτα.

H suzuki , Νο1 στους αγωνες αντοχης, συνωνυμη του συνεργειου. :lol:

:beer:

gcrook
06/05/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
:rotflmao: :rotflmao:

:a31:

Αυτοι οι χοντακιδες δεν παιζοντα με τιποτα.

H suzuki , Νο1 στους αγωνες αντοχης, συνωνυμη του συνεργειου. :lol:

:beer:

Δικαιολογημενα βγηκε η βρωμα απο κατι μαραφετια που εχει βγαλει κατα καιρους η εταιρεια.
Και την κουτση Μαρια να ρωτησεις για τα Bandit πχ (κυριως για εκεινα με το κοκκινο καπακι και τον μεταβλητο χρονισμο) θα σου πει τα χειροτερα.
Ειναι να μην βγει το ονομα.
Βεβαια ολες οι εταιρειες ειχαν και εχουν στο ενεργητικο τους μηχανακια τοσο μπουρδελα που και μονο η γενικη κατακραυγη θα επρεπε να τις ειχε κλεισει κατα καιρους.

Παραδοξως μονο η Χοντα την γλιτωνει μιας και τα σκατα της ξεχνιουνται ευκολα για καποιο λογο.
:sad:

Tropeas
06/05/2007, 13:36
-Αξιοπιστια (υπο προυποθεσεις) ,και ασε να λενε, ειμαι και παθων απο ζημια στον πισω κυλινδρο αλλα τουλαχιστον ξερω γιατι.
εμαθες απο τι? το πήγες να το δει?

gcrook
06/05/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
εμαθες απο τι? το πήγες να το δει?

Ξερω ΓΙΑΤΙ χαλασε, οχι ακριβως που εντοπιζεται το προβλημα.
Αν και κατα 99% ειναι απο μπιελα πισω κυλινδρου αυτο ειναι το πρωτο πορισμα 2 μηχανικων, με τις
απαραιτητες επιφυλαξεις βεβαιως-βεβαιως .
Τωρα αν ειναι απο ελλειψη λαδιου, απο αστοχια, η απο καποιο αλλο εξαρτημα, δεν εχει σημασια εφ'οσον καποιο μεταλλο δεν κανει καλα την δουλεια του εκει μεσα.

Αφου τα εχουμε ξαναπει ρε Λαμπρο πω-πω εχετε φαει κολλημα.
:rotflmao:

OzZzZzY
06/05/2007, 13:46
ελα ντε..το κοκκαλακι της νυχτεριδας εχει αυτη η χονδα?:rolleyes:

Respect
06/05/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν και το διευκρινισα αναφεροντας ενα παραδειγμα να το κανω πιο λιανα.
Τα 650 και μονο κατασκευαστηκαν για να δουλευουν και να αποδιδουν καλα σε μια χαμηλομεσαια κλιμακα, παρότι το οριο στροφων αγγιζει τις 11.500 στρ.

Το να δουλευεις λοιπον το μηχανακι για ωρες σερι εκει θα εχει ως αποτελεσμα μακροπροθεσμα να μειωσει την διαρκεια ζωης καποιων μηχανικων μερων.
Και για να προσθεσω και κατι που ξεχασα πριν αοαγορευονται δια ροπαλου σε τετοια μηχανακια οι ξερογκαζιες κυριως οταν ειναι κρυο και τα κατεβασματα σχεσεων κοντα στον κοφτη.

Τα 2 τελευταια ευθυνονται αποκλειστικα για προβληματα στην μπιελα του πισω κυλινδρου και ενδεχομενως στον στροφαλο των 650 κυριως, ειδικα αυτων που εχουν κανει καποιες χιλιαδες χλμ.
Αυτα ειναι πορισματα, ιδιωτων μηχανικων και αγωνιζομενων και εχουν προελθει απο σχεδον δεκαετη εμπειρια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ πανω σε αυτους τους κινητηρες.

Μην ξεχναμε οτι το 650 στις ΗΠΑ ειναι το πιο δημοφιλες μηχανακι για αγωνες.

Ελπιζω να σε καλυψα και εσενα και τον φιλο.
Αν ο φιλος ακομα ενδιαφερεται μπορει να περασει και απο το Δελεαρ τις Δευτερες που συναντιεται το μοτο.gr να τα ακουσει και απο κοντα. Υποθέτω πως αυτά που λες είναι παράλληλα ένας γενικός κανόνας καλής συμπεριφοράς για SV, TL, DL, ανεξαρτήτως κυβισμού, σωστά;

alex14
06/05/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Παραδοξως μονο η Χοντα την γλιτωνει μιας και τα σκατα της ξεχνιουνται ευκολα για καποιο λογο.
:sad:

Και επισης παραδοξως οι περισσοτεροι την θεωρουν την καλυτερη εταιρεια γιατι θυμουνται την παροιμιωδη αξιοπιστια των C50/90 :sad:

:beer:

edit : για το Bandit 400 V (αυτο με το κοκκινο καπακι) συμφωνω απολυτα. Πρωην κατοχος και εγω και μπιελοχτυπημενος :D

Tropeas
06/05/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ξερω ΓΙΑΤΙ χαλασε, οχι ακριβως που εντοπιζεται το προβλημα.
Αν και κατα 99% ειναι απο μπιελα πισω κυλινδρου αυτο ειναι το πρωτο πορισμα 2 μηχανικων, με τις
απαραιτητες επιφυλαξεις βεβαιως-βεβαιως .
Τωρα αν ειναι απο ελλειψη λαδιου, απο αστοχια, η απο καποιο αλλο εξαρτημα, δεν εχει σημασια εφ'οσον καποιο μεταλλο δεν κανει καλα την δουλεια του εκει μεσα.

Αφου τα εχουμε ξαναπει ρε Λαμπρο πω-πω εχετε φαει κολλημα.
:rotflmao:
έτσι όπως το γραψες 'ηταν σαν να το είχες δεί...
λείπαμε και μια βδομάδα...
σε βλέπω λίγο τσίτα γενικότερα τελευταία ρε γμτ... καταλαβαίνω ... υπομονή μέχρι απόλυσης ;) και όλα θα γίνουν πιο καλά!

Band(age)it
06/05/2007, 17:24
Εαν μου ελεγε καποιος και που ειναι αυτο το περιφημο καφε τι ωραια που θα ητουνε :)
Εαν και οντως εχει τρομαξει λιγο το ματι μου απ το bandit δεν απορριπτω τη μαμα suzuka...η λαθος χρηση ομως του εν λογω sv ταιριαζει επικινδυνα με τις συνηθειες μου...
Αντε αυριο οποιος ειναι στο δελεαρ με sv να φοραει ενα λουλουδι (κακτο ας πουμε) μην ενοχλω τους παντες εκει μεσα :)

Σι γιου δερ...

gcrook
06/05/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Υποθέτω πως αυτά που λες είναι παράλληλα ένας γενικός κανόνας καλής συμπεριφοράς για SV, TL, DL, ανεξαρτήτως κυβισμού, σωστά;

Ολα τα μοτερ αυτα ειναι αλεξισφαιρα σε σκληρη χρηση.
Εγω μιλαω για κακη χρηση (δυνατα και συνεχη κατεβασματα κατω απο αντιξοες συνθηκες και ξερογκαζιες ειδικα οταν ειναι κρυα) ,οπου τα 650 συνηθως ειναι πιο επιρρεπη σε ζημια.
Κυριως του πισω κυλινδρου μιας και οι ζημιες στα V2 ειναι συνηθως στον πισω κυλινδρο που ποτε δεν ψυχεται τοσο αποτελεσματικα οσο ο μπροστα.

Σαν μοτερ δεν παρουσιαζουν προβληματα αξιοπιστιας.
Απλα αν ερθει ποτε η ωρα ΜΠΑΜ και κατω ετσι απλα.
3 χρονια διαβαζω ανελλιπως ξενα φορουμ κυριως για SV.
Δεν θυμαμαι να εχει αναφερθει θεμα αξιοπιστιας απο το εργαστασιο αν και εχουν γινει νυξεις
για καποιες πολυ συγκεκριμενες και περιορισμενες σε αριθμο παρτιδες οπου τοποθετηθηκαν 2ης διαλογης ρουλεμαν στροφαλου.
Το προβλημα λυθηκε με αργανωμενες κινησεις απο μεγαλο αριθμο ιδικτητων και ο Ιαπωνας προεβη
σε δωρεαν αντικατασταση.
Κατα τα αλλα κατι σαχλαμαριτσες που εχουν αναφερθει για κολλαρα καδενες κτλ εχουν λυθει εδω και χρονια μεσα στην εγγυηση και δεν ξαναεμφανιστηκαν σε μοντελα μετα τα Κ4.


Υ.Γ
Οποιος διαφωνει ας μου υποδειξει τις πηγες του γιατι βαρεθηκα ο καθε μαλακας εδω μεσα να
με κοιταει σαν τον φτωχο συγγενη του Ιαπωνα.

Υ.Γ 2 Περαν του προβληματος του τροπεα που δεν γνωριζουμε ακομα γιατι και πως ο SF ξερει για αλλα ενα 650 πρωτης γενιας που εκανε μια τρυπα να στα καρτερ του.Πορισμα δεν ακουσα ποτε αλλα μαλλον ο ιδιοκτητης του ηταν κομματακι σιδεροφαγος.

gcrook
06/05/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Εαν μου ελεγε καποιος και που ειναι αυτο το περιφημο καφε τι ωραια που θα ητουνε :)
Εαν και οντως εχει τρομαξει λιγο το ματι μου απ το bandit δεν απορριπτω τη μαμα suzuka...η λαθος χρηση ομως του εν λογω sv ταιριαζει επικινδυνα με τις συνηθειες μου...
Αντε αυριο οποιος ειναι στο δελεαρ με sv να φοραει ενα λουλουδι (κακτο ας πουμε) μην ενοχλω τους παντες εκει μεσα :)

Σι γιου δερ...

Το μοτο συναντιεται καθε μα καθε Δευτερα στο www.delearcafe.gr μετα τις 8 το βραδυ ασχετα αν θα μπει ποστ η οχι στις Συναντησεις.
Λογικα θα ειναι ο τροπεας μιας και εγω δεν θα μπορω αυτη την Δευτερα.
θα σου πει ο ιδιος οταν το διαβασει.

Τωρα...
Αν οι συνηθειες σου ειναι να γαμας την μανα και τον πατερα καθε μηχανης που αγοραζεις, τοτε οποια
και να σου προτεινω την ιδια μοιρα θα εχει.

Παρε τετρακυλινδρο.
Τουλαχιστον οταν θα σου σπασει δεν θα κατηγορησει κανενας το μηχανακι σου.:sad:

Band(age)it
07/05/2007, 02:33
Μη γινεσαι επιθετικος αρχηγε...νεος ειμαι στο χωρο και παραθετω τα οσα ακουω απο παλαιοτερους..δεν εχω ουτε χρημα αλλα ουτε και προθεση να γαμαω οτι μηχανη πιανω στα χερια μ...

gcrook
07/05/2007, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Μη γινεσαι επιθετικος αρχηγε...νεος ειμαι στο χωρο και παραθετω τα οσα ακουω απο παλαιοτερους..δεν εχω ουτε χρημα αλλα ουτε και προθεση να γαμαω οτι μηχανη πιανω στα χερια μ...

Επιθετικος;
Ποιος γινεται επιθετικος;
Ρε με εχετε παρεξηγησει μου φαινεται:rotflmao:
Αν ηθελα να γινω επιθετικος δεν θα εγραφα μια ωρα κατεβατα, θα σου ελεγα "τραβα παρε το Χορνετ" οπως εχω πει και σε αλλους, να ησυχασεις και εσυ, και οι φιλοι σου, και εμεις:wave2:

div400
07/05/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Μη γινεσαι επιθετικος αρχηγε...νεος ειμαι στο χωρο και παραθετω τα οσα ακουω απο παλαιοτερους..δεν εχω ουτε χρημα αλλα ουτε και προθεση να γαμαω οτι μηχανη πιανω στα χερια μ...

παει 4μηνο χωρις την αγαπημενη του....δειξε κατανοηση και...αν εχεις και κατι ψιλα στην τσεπη φερτα στο δελεαρ να κανουμε τηλεμαραθωνιο για τον κορμοσταλακτο αεροπορδο μας......:lol: :rotflmao:

αυτα που ακους για τα sv απο ''καποιους'' (που ποτε δεν ειχαν -εχουν sv) κατα 99% ειναι υπερβολες και κατα 1% ανυποστατες ανακριβιες....

μια χαρα μηχανακι ειναι το sv, το μονο προβλημα που εχει ειναι η μεταπωληση την οποια περιτεχνα αφησε ασχολιαστη ο gcrook :smokin: :evil:
στην ελλαδα των αναβατων παγκοσμιου και ακρως εξιδικευμενων αγωνιζομενων αν δεν εχεις Ι4 με 14579862141,25 αλογατα στις 145489796548562154 σαλ , εχεις μπουρδελο μηχανακι οποτε και αντιεμπορικο....:mad: :confused: οποτε ναι η μετπωληση αν ποτε θελησεις να το πουλήσεις θα ειναι θεμα...αλλα.....
:beer: :wave2:

υγ. ελα δελεαρ να γνωριστουμε, να σε κανουμε και μια πληση εγκεφαλου και 2 κλυσματα να σου πω εγω που συγκρινεις το sv με το hornet....:evil: :evil:

Band(age)it
07/05/2007, 12:46
Ψηθηκα :)
Και τι θα κανω για να σας βρω μπρε?θα κουναω τις μηχανες σας να βαραει ο συναγερμος?:confused:

Alki_Viades
07/05/2007, 13:01
Δεν εχουν συναγερμο....


.

.
.

.

.

.
.
.


.
.
.
ποιος θα κατσει να τις κλεψει; :rotflmao: :rotflmao:

Aggelos_SV
07/05/2007, 14:38
Band(age)it αν βρεις μηχανες για να κουνησεις εμενα να με χεσεις :lol:

Ολοι κλειδωμενα σπιτι τους τα εχουν τα SVια.

Αν ερθω εγω θα δεις ενα μπλε γυμνο παντως ( μαλλον λεω να περασω σημερα)

div400
07/05/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Ψηθηκα :)
Και τι θα κανω για να σας βρω μπρε?θα κουναω τις μηχανες σας να βαραει ο συναγερμος?:confused:

κοιτα θα ερθεις θα συστηθεις θα ρωτησεις ποιοι ειναι οι τυποι με τα κακασχημα, αναξιοπιστα μπουρδελομηχανακια και θα σου δειξουν...ή εμας (ε μαλλον 1-2 θα ειμαστε) ή τπτ ΚΤΜαδες....

Ταξιδευτής
07/05/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Αντε αυριο οποιος ειναι στο δελεαρ με sv να φοραει ενα λουλουδι (κακτο ας πουμε) μην ενοχλω τους παντες εκει μεσα :)

Σι γιου δερ...

Μην ανησυχεις! Θα τους καταλαβεις γιατι θα ειναι μεσα στα λαδια και θα εχουν μπουζοκλειδα κ αλλεν στην κωλοτσεπη! :lol: :lol: :lol: :lol:

Alki_Viades
07/05/2007, 16:58
Πλακα πλακα εγω συνεχεια με ενα κατσαβιδι κυκλοφορω πανω μου τελευταια, αλλα ειναι για την ρυθμιση της αναρτησης, δε θελω κακεντρεχειες!

Band(age)it
07/05/2007, 18:14
Εισαστε το κατι αλλο...παρηγορια στον αρρωστο ρε πστ μου :yuck:
Καλα εγω θα κουνησω οτι βρω εκει και βλεπουμε...

Ταξιδευτής
07/05/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Καλα εγω θα κουνησω οτι βρω εκει και βλεπουμε...

Kαλα.... Και αν λειπει ο Κρουκης θα ειναι σιγουρα το εταιρο γλυκο αγορι των SV, ο divΜιτσος (aka Λολα-που-τα-ξυνω-ολα)!!! :lol: :lol:

gcrook
08/05/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400


μια χαρα μηχανακι ειναι το sv, το μονο προβλημα που εχει ειναι η μεταπωληση την οποια περιτεχνα αφησε ασχολιαστη ο gcrook :smokin: :evil:


Α ναι σορι ρε Μητσε αλλα η αθλια μεταπωλητικη αξια τους ειναι τοσο δεδομενη που νομιζα οτι δεν θα ειχε καν νοημα να την αναφερω.
Παντως τα περισσοτερα μηχανακια βρισκονται στα ιδια επιπεδα πανω-κατω οσον αφορα την μεταπωλητικη τους αξια.:sad:

alexioannides
10/05/2007, 22:09
epi8etike gkrookh??? mhpws 8eleis na neuriasei o proedras kai na se dioksei apo ton sylogo mas? eeeeeeeee????????????:o

gcrook
28/08/2007, 00:42
Το ανασυρω γιατι ο συμπαθεστατος φιλος κατα τα αλλα, με κατηγορησε σημερα στο Δελεαρ μεταξυ σοβαρου και αστειου οτι αφ'ενος τον σνομπαρα, και αφ'ετερου τον αποθαρρυνα απο την αγορα της μοτοσυκλετας που γουσταρε.

Εγω διαβαζω το ποστ τωρα ξανα και συνειδητοποιω οτι εβαλα τα δυνατα μου να γραψω οσο πιο αμεροληπτα, αντικειμενικα, αναλυτικα, και χωρις να κρυβω ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ,(οπως δεν εκρυψα ποτε οτι το μηχανακι μου παρουσιασε στα 8 χρονια λειτουργιας σοβαρο προβλημα απο δικια μου αμελεια κυριως, γνωριζοντας πως αντιμετωπιζονται εδω περα οι πληροφοριες αυτου του ειδους) την προσωπικη μου αποψη υπευθυνα και σοβαρα (οσο μπορουσα βεβαια διοτι η σοβαροτης ηταν παντα ενα θεμα για μενα) .

Τελικα σκεφτομαι αν μερικοι ανθρωποι εδω μεσα πραγματικα καθονται να σκεφτουν και να διαβασουν 2 πραγματα, η αν απλως βγαζουν το κομπλεξ τους επιλεγοντας αποσπασματικα γραπτα, (αυτο δεν παει στον φιλο bandageit) .
Προσωπικα σας ευχομαι να ειστε παντα καλα εσεις και τα μπουρδελα σας, και αν ποτε παθουν τιποτα (χτυπα ξυλο) να μην το γραψετε εδω μεσα γιατι θα πεσει πολυ κλαμα....

HateNord
28/08/2007, 01:02
Band(age)it
Πάρε Honda να είσαι αρHONDAς...

Band(age)it
28/08/2007, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το ανασυρω γιατι ο συμπαθεστατος φιλος κατα τα αλλα, με κατηγορησε σημερα στο Δελεαρ μεταξυ σοβαρου και αστειου οτι αφ'ενος τον σνομπαρα, και αφ'ετερου τον αποθαρρυνα απο την αγορα της μοτοσυκλετας που γουσταρε.

Εγω διαβαζω το ποστ τωρα ξανα και συνειδητοποιω οτι εβαλα τα δυνατα μου να γραψω οσο πιο αμεροληπτα, αντικειμενικα, αναλυτικα, και χωρις να κρυβω ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ,(οπως δεν εκρυψα ποτε οτι το μηχανακι μου παρουσιασε στα 8 χρονια λειτουργιας σοβαρο προβλημα απο δικια μου αμελεια κυριως, γνωριζοντας πως αντιμετωπιζονται εδω περα οι πληροφοριες αυτου του ειδους) την προσωπικη μου αποψη υπευθυνα και σοβαρα (οσο μπορουσα βεβαια διοτι η σοβαροτης ηταν παντα ενα θεμα για μενα) .

Τελικα σκεφτομαι αν μερικοι ανθρωποι εδω μεσα πραγματικα καθονται να σκεφτουν και να διαβασουν 2 πραγματα, η αν απλως βγαζουν το κομπλεξ τους επιλεγοντας αποσπασματικα γραπτα, (αυτο δεν παει στον φιλο bandageit) .
Προσωπικα σας ευχομαι να ειστε παντα καλα εσεις και τα μπουρδελα σας, και αν ποτε παθουν τιποτα (χτυπα ξυλο) να μην το γραψετε εδω μεσα γιατι θα πεσει πολυ κλαμα....

Οντας ασχετος με την τωρινη αξιοπιστια (την ποια?) της Suzuki μαλλον ηθελα να ακουσω πως το SV ειναι φτιαγμενο εξ'ολοκληρου απο τιτανιο για να το παρω μετα απ'το ραδιο αρβυλα που ειχα ακουσει...οσα εγραψες ισχυουν 100% αλλα ξερεις..πρεπει να το δει κανεις στην τελικη για να το πιστεψει...
Αν και Μογγολοκινεζοαναρχοκουμμουνιστοφασιστας εισΩραιος και σωστος :beer: :beer:

gcrook
28/08/2007, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Οντας ασχετος με την τωρινη αξιοπιστια (την ποια?) της Suzuki μαλλον ηθελα να ακουσω πως το SV ειναι φτιαγμενο εξ'ολοκληρου απο τιτανιο για να το παρω μετα απ'το ραδιο αρβυλα που ειχα ακουσει...οσα εγραψες ισχυουν 100% αλλα ξερεις..πρεπει να το δει κανεις στην τελικη για να το πιστεψει...
Αν και Μογγολοκινεζοαναρχοκουμμουνιστοφασιστας εισΩραιος και σωστος :beer: :beer:

Καλα κανεις και ψαχνεις το καλυτερο.
Απλως υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν κανει εξίσου σωστες επιλογες, μονο
που πολυς κοσμος δεν θελει να τις σεβαστει.

Κοινως θα σας εχω παλι ολους....σχετικα συντομα...καλα μπορει και λιγο πιο αργα...

gcrook
28/08/2007, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Ουτε θεμα καταναλωσης λαδιου θα εχεις ποτε οπως δεν ειχα και εγω μετα απο 73.000 χλμ ,ουτε βαλβιδες θα ρυθμισεις ουτε καρμπς θα απορρυθμιστουν.Για ανορθωτη βεβαια δεν σου εγγυωμαι.:p



Ηρθε η ωρα να διορθωσουμε και τις λοιπες ανακριβειες στα γραφομενα μας.
Καταναλωση λαδιου εχει φυσιολογικη φανταζομαι αν και δεν ειμαι και τελειως σιγουρος γιατι μετα απο 70.000 χλμ πρεπει που και που να κοιτας τα λαδια και να μην τα αφηνεις 7.000 χλμ με 3 τρακντεις, και οδηγηση με το γκαζι κλειδωμενο.

Κατα τα αλλα μια χαρα :lol:

gcrook
19/05/2008, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ηρθε η ωρα να διορθωσουμε και τις λοιπες ανακριβειες στα γραφομενα μας.
Καταναλωση λαδιου εχει φυσιολογικη φανταζομαι αν και δεν ειμαι και τελειως σιγουρος γιατι μετα απο 70.000 χλμ πρεπει που και που να κοιτας τα λαδια και να μην τα αφηνεις 7.000 χλμ με 3 τρακντεις, και οδηγηση με το γκαζι κλειδωμενο.

Κατα τα αλλα μια χαρα :lol:

Βεβαια αν επιμενεις να του γαμας την μανα να το τσεκαρεις που και που, γιατι στα 5000 χλμ (γκιβ ορ τεικ) καιει περιπου 1 λιτρο λαδι.
Τωρα αυτο ειναι πολυ;:D

(απο την τελευταια αλλαγη λαδιων) ......:wacko:

Tpap
19/05/2008, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
στα 5000 χλμ (γκιβ ορ τεικ) καιει περιπου 1 λιτρο λαδι.
Τωρα αυτο ειναι πολυ; :wacko:

τίποτε δεν είναι, φίλε...τίποτε.. :D

gcrook
19/05/2008, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
τίποτε δεν είναι, φίλε...τίποτε.. :D

Ε βεβαια...εσεις με τα δικα σας περνατε σαφως χειροτερα.:rotflmao:

Tpap
19/05/2008, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ε βεβαια...εσεις με τα δικα σας περνατε σαφως χειροτερα.:rotflmao:

το BSA του '39 καίει περίπου 150-200ml στα 5000χλμ...
το BMW του '56 καίει ποσά μη μετρήσιμα στα παραπάνω χλμ
το παπί δεν καίει καθόλου
το XT του '89 δεν ξέρω--δεν το έχω τσεκάρει ποτέ
το tiger του '06 δεν καίει καθόλου (ό,τι/όπως και να το έχω οδηγήσει)
τα βεσπάκια μου καίνε αρκετό (είναι δίχρονα)

αυτά.

gcrook
19/05/2008, 01:34
Καλα κανενα σοβαρο μηχανακι δεν εχεις;

Tpap
19/05/2008, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλα κανενα σοβαρο μηχανακι δεν εχεις;

μπα...
ξέχασα το CL 175 που μάζεψα τώρα...όταν το δέσω κ κ το δοκιμάσω θα σου πω.


(αν και θα σε απογοητεύσω -ως προς την κατανάλωση λαδιού- μιας και μάλλον δεν θα καίει σταγόνα, εφ'όσον είναι χονδα..)

LePa
21/05/2008, 00:06
analisi tis analisi

TO SV EINAI K A V L A ! !! ! ! ! !! !! !:smokin: